www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Lesotho

Praktické informace na cestu do Afriky

Každoročně 11.3. se slaví den krále Moshoeshoe, den jeho narození, legendárního zakladatele Království Lesotho. Oslavy začínají v Maseru, slaví se v barevných kostýmech a s tradiční hudbou. Tento den je také považován de facto za den vyhlášením nezávislosti Lesotho, což je dostatečně velký důvod k oslavám.
V Lesotho jsou čtyři sezony - jaro, léto, podzim, zima, což hraje hraje důležitou roli při výběru času návštěvy. Lesotho je krásné kdykoliv, ale v zimě tu může být velmi chladno (od června do srpna), v létě dosahují teploty v údolích až 30°C, ale vrcholky hor jsou chladné. Od října do dubna často prší, ale mezi bouřkami svítí slunce.

Úroveň zdravotnických zařízení v Lesothu je vyšší ve městech, vzdálenější oblasti jsou hůře vybavené. Potřebné léky a vybavení pro první pomoc by měli mít turisté sebou, a to včetně injekčních stříkaček na jedno použití (pozor na AIDS). Pokud to okolnosti dovolí, doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc spíše v JAR. Vzhledem k tomu, že ČR nemá s Lesothem uzavřenou dohodu o bezplatné lékařské péči, doporučujeme před cestou uzavřít pojištění na úhradu léčebných výdajů v zahraničí. Je potřeba mít doklad o očkování proti žluté zimnici, pokud přicházíte z oblastí, kde je žlutá zimnice endemická. Očkování proti tyfu, žloutence A a B se doporučuje, stejně tak proti tetanu, obrně. Díky vysokým nadmořskýcm výškám zde není malárie.
Dobré lékařské vybavení je ve městech, doporučuje se ochrana proti slunci.

Důležitá telefonní čísla
Policie 123
Záchranná služba 121

Bezpečnostní situace
Bezpečnostní situace je dobrá, pouze v Maseru vzrostla kriminalita díky nezaměstnanosti. Návštěvníci musí být obezřetní na odlehlých místech a v noci.
V zemi není bilharzie, ale koupání ve stojatých vodách se přesto nedoporučuje. K pití používejte pouze balenou vodu. V Lesothu se nevyskytuje malárie, není proto třeba antimalarická prevence. Doporučuje se však očkování proti tetanu, hepatitidě typu A i B, žluté zimnici a tyfu. S ohledem na nadmořskou výšku se důkladně chraňte před intenzivním slunečním zářením - používejte oleje a krémy pro vysokohorskou turistiku. Nutností jsou sluneční brýle.

Elektřina a voda
Ve městech je voda z veřejného vodovodu pitná, mimo města musí být voda převařená a přefiltrovaná. Napětí v elektrické síti je 220 V. Nutný je zásuvkový adaptér (anglická norma).

Banky a peníze
Provozní doba
Po - Pá: 8.00 - 12.45 hod., 14.00 - 16.30 hod.
So: 8.00 - 13.00 hod.
Bankovní služby jsou pouze omezené, jsou zde tři banky: Lesotho, Barclays a Standard Bank.
Pošty jsou otevřeny Po - Pá: 8.00 - 13.00 a od 14.00 - 16.30 hod., So: 8.00 - 12.00 hod.
Telefonní spojení není vždy dobré, kód země je 266.

Oficiální měnou je loti (množné číslo maloti, M), která je spojena s ZAR 1:1. Randy se zde také přijímají. Směnný kurs 1 USD = cca 10.03 M, 1 EUR = cca 12.84 M. Jako všude v Africe se dává přednost hotovosti, takže se příliš nespoléhejte na Vaše kreditní karty. Avšak bankomaty fungují ve větších městech nebo se vždy můžete vrátit do JAR. Jedno loti - 100 lisente. Avšak maloti se nepřijímají v JAR.
Banky jsou otevřeny pondělí - pátek 8.30 - 15.30, v sobotu 8.30 - 12.00, směnárny jsou otevřeny od pondělí do pátku do 13.00, Standard Bank a Nedbank má bankomaty.

časové pásmo GMT +2

Klima obvykle mírné, léta od listopadu do února horká a zimy od června do srpna chladné, deště jsou obvykle od března do května a od října do listopadu, na nejvyšších vrcholcích padá sníh.
Ceny
Ceny levného ubytování jsou asi 50-100 M, střední třída 200-400 M, luxusního ubytování je méně, ale kolem hlavního města Maseru najdete i ubytování za 1000 M. Jídlo je celkem levné - ceny jídel se pohybují od 20-80 M.

Státní svátky
01.01. Nový rok
11.03. den Moshoeshoe
Pohyblivé velikonoční svátky
01.05. Den Práce
17.07. Narozeniny krále
04.10. Den Nezávislosti
25. a 26.12. Vánoce

Ubytování
V Maseru jsou mezinárodní hotely a v menších městech tvoří nabídku horské lodge, kempy a venkovské stavby.

Tradiční jídlo
Hlavní složku jídelníčku tvoří fazole, kukuřice, dýně a divoký špenát. Maso se podává jen při svátečních příležitostech (hovězí, jehněčí, kozí a kuřecí).

Co si koupit
Výrobky z vlny, mohéru, mědi, ebenu, dále košíkářské zboží, keramiku, koberce a textilie, reprodukce skalních maleb, tradiční bižuterii a deky, které místní obyvatelé používají v zimě jako přehoz přes ramena. Tradiční jsou pokrývky hlavy, které mají konický tvar.
Centrum výroby mohérových výrobků je město Teyteyaneng na sever od Maseru. Přímo u města lze koupit nejlepší nástěnné koberce v zemi na St. Agnes Misii.

Co vzít sebou
Přes den lehké oblečení, na noc oblečení teplé. Nepromokavou větrovku, pohodlnou a pevnou obuv. Pokrývku hlavy, sluneční brýle a opalovací olej s vysokým ochranným faktorem.


Oficiálním jazykem Lesotha je Sesotho a angličtina, mnoho lidí mluví Zulu a Xhosa, většinou se však dá všude domluvit anglicky.

Časové pásmo GMT+ 2
Víza - většina návštevníků nepotřebuje víza a pobyt na 14 dní je povolen.

Doprava
Dostat se do Lesotha lze se SAA, létá do Maseru přes JNB, avšak většina návštěvníků sem jezdí po zemi, překračují hranice buď autobusem nebo v autě. Autobusy a společná taxi spojují většinu měst, ale silnice jsou velmi strmé, větrné a špatně udržované. Máte-li vlastní auto, vydejte se na krásné vyhlídkové cesty do hor, ale dejte pozor na to, abyste nezabloudili.
Silnice v Lesotho se stále budují, ale vždy potřebujete náhradní pneumatiky, v horách se používají auta 4x4, koně a poníci.

Komunikace
Telefon a fax je k dispozici v hlavních městech a hotelích, je tu i satelitní spojení, mobilní síť obvykle dostupná, některá města mají i přístup na internet, je zde jedna televizní stanice a rozhlasové stanice.

Voda z kohoutku je pitná a z některých pramenů, ale dole v horách se doporučuje vodu převařit nebo vyčistit.

Lesotho je jedno z mála přežívajícíh královtsví v Africe, hlavou stánu je His Majesty King Letsie III.

Jízda na ponících je oblíbenou atrakcí v horské krajině - nejzajímavější jsou Molimo Nthuse (neboli Bůh mi pomůže projít) trasa je nejzajímavější, dalšími aktivitami je horolezectví, jízda na horských kolech a v autech 4x4, lyžování od května do července v horách, paragliding, pozorování ptáků. Byla zde vytvořena Maloti Route společně s JAR - stezky. Ubytování podél této cesty jsou luxusní, ale i jednoduchá.
Zajímavou zkušeností je přenocování ve vesnici Basotho, seznámení se s místními zvyky a tradicemi. Je však třeba nejdříve se domluvit s místním náčelníkem než vstoupíte do vesnice, pak zde můžete vidět tradiční tance a boje s tyčí, Ndlamo tanec mužů.

Jazyk - angličtina a Sesotho jsou oficiálními jazyky
Obyvatelstvo asi 2,3 miliónu, 37% pod 14 let, asi 99% obyvatelstva je Sesotho.

Embassy of the Czech Republic
936 Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria
Telefon +27 12 431 2380,
Fax +27 12 430 2033, +27 12 431 2398 - konzulární úsek
Nouzová linka +27 824 160 016
E-mail pretoria@embassy.mzv.cz
Konzulární úsek consulate_pretoria@mzv.cz
Ekonomický úsek commerce_pretoria@mzv.cz
Web: www.mzv.cz/pretoria
Vedoucí úřadu JUDr. Pavel ŘEZÁČ
Funkce VZÚ
Diplomatická působnost DIPLOMATICKÁ A KONZULÁRNÍ pro Jihoafrickou republiku, Botswanskou republiku, Lesothské království, Mauricijskou republiku, Namibijskou republiku, Svazijské království, Angolskou republiku, Madagaskarskou republiku, Mozambik /Mozambique/
Časový posun 0 hod v době letního času
+1 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny pro veřejnost - KO: pondělí - čtvrtek 09.00 - 12.00

www odkazy

http://www.seelesotho.com/index.php

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz