www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Limpopo

Provincie, města Afriky

Na severu země se nachází provincie Limpopo, kde je mnoho zvířecích rezervací, krásná krajina a bohatství kulturních a historických památek.
Limpopo je země mýtů a legend, hlavní město je Polokwane, město vystupující z buše. Je to ekonomická křižovatka, leží na cestě do Zimbabwe, jen několik hodin jízdy od Soutpansberg a pohoří Waterberg.

* archeologický poklad nalezený v Národním parku Mapungubwe - Světové místo dědictví UNESCO
* oblast Waterbergu patří rovněž ke skrytým pokladům Jihoafrické republiky - krásné skalní formace a buš, táhnoucí se více než 150 km od Marakele NP na jihozápadě k Masebe Nature Reserve na severovýchodě, železo a další rudy zabarvují hory do červena a oranžova. Eugene Marais zde studoval chování paviánů, na farmě Rietfontein u nynějšího Mookgopong, výzkumy tohoto vědce byly velmi podstatné, stejně tak jeho výzkum termitů.
Oblast Waterbergu je tvořena masivními pískovcovými skalami, řekami, potoky a bažinami táhnoucími se 150 km od Thabaziimbi na západě přes Modimolle (Nylstroom) do Mokopane (Potgietersus) na východě. Další větší města jsou tu Vaalwater, Lephalale (Ellisras) a Bela- Bela (Warmbaths). Pohoří se rozkláda na 14.500 km2, je zde velká biodiversita zvířat a rostlin, roste tu 84 druhů stromů, najdete tu mnoho skalních maleb Křováků, byly zde nalezeny i osady z pozdní doby železné. Později se pak oblast stala domovem Vortrekkerů, první bílí osadníci sem dorazili ve 40.letech 19.století, v posledních dvaceti letech bylo mnoho farem nahrazeno chráněnými územími pro zvířata, asi 6.000 km2 je chráněno, znovu sem byli zavedeni sloni, bílí nosorožci, levharti a bůvoli, zaznamenáno je tu 300 druhů ptáků. Je to blast bez malárie a jen asi 3 hodiny jízdy z Gautengu. NP Marakele byl vyhlášen NP v roce 1994 a zaujímá plochu 50.000 hektarů, jsou tu krásné scenérie, sousední s Welgevonden - místem exkluzivních safari lodgí, dále na severu pak leží Lapalala - další oblast divočiny. Najdete zde i Entabeni private game reserve, Witwater Safari lodge. Zajímavé jsou zde ruční práce místního kmene Pedi. Oblast Waterbergu byla osídlena již v době kamenné a pozdějších dobách a proto patří k důležitým archelogickým místům JAR. Za malý poplatek můžete ochutnat kozí sýry na Geluksfontein Goast Cheease Farm. Dobrým výchozím místem je Vaalwater, z JNB po M1 na sever přes Tswhane a pak po N1 na Polokwane. U Kranmskop Toll Plaza - výjezd Modimolle (R33) do Vaalwater, asi 60 km od Modimolle. Kromě krásné krajiny hor, je tu mnoho zvířecích rezervací, přírodních rezervací a farem. Asi 75 druhů savců - včetně slonů, lvů, bílých a černých nosorožců, levhartů, bůvolů, hrochů a krokodýlů.
Nylsvley Wetlands je domovem největšího počtu vodních ptáků v Jižní Africe, žije jich tu přes 400 druhů, za den jich lze vidět až 200 druhů. Vstup je 10 ZAR za dospělého, 20 ZAR za auto a kemp stojí 50 ZAR.
Marakele National park vyhlášen v roce 1994, 50.000 ha - krásné scenérie, z nejvyšších míst krásný pohled na Waterberg.
Entabeni Nature Guide Traing - nabízí kurzy průvodcům. Geluksfontein Goat Cheese Farm
(ubytování Kololo Game Reserve, Zeederberg cotagges and Backpackers, Wilwater Safari lodge, Waterberg Bushveld Retreat).
Provincie Limpopo je známá svými křováckými malbami a Světovým místem dědictví UNESCO Makapanś Cave a Mapungubwe se zlatými nosorožci. Ivory Route vede přes území Vendů, Tsongu a kmene Shangaan, je zde Modjadji - Královna dešťů, která stále přivolává duchy předků a vodu.
Ivory route - tuto starou stezku lze sledovat a bydlet při tom v kempech v buši jako je Mynyeleti, Letaba Ranch a Makuya game reserve a v Mapungubwe NP. Letaba Ranch Game reserve leží na západ od Kruger NP na 42.000 hektarech divočiny, jeho severní hranici tvoří Groot Letaba River, u níž žijí sloni a bůvoli. Je zde Mtomeni camp. Směrem na sever leží Makuya Game reserve - jen 3 km široká a 35 km dlouhá, kde rostou velké baobaby. Další zastávka je Giriyondo - hraniční přechod.

Hlavní město Polokwane není sice cílem turistů, ale má velký potenciál a dochází zde k velkým změnám. Je tu nový hotel Fusion Boutique hotel a Saskia restaurace. Polokwane by se mohlo stát jedním z cílů turistů do JAR. Ve Wild Thingz a Meropa Casino and Etraitenment World každý den od úterý do neděle probíhá ptačí show a ukázky hadů.
Polokwane Game reserve leží u města, roste zde vzácná vegetace a žije tu 58 druhů savců a 300 druhů jiných zvířat, jsou zde stezky pro pěší a cyklisty, lze zde jezdit na koni.
Kurisa Moya Nature lodge leží v klidném údolí a je to také místo, kde se provádějí holistické terapie a vycházky do přírody a na pozorování ptáků. Dostanete se sem po silnici R71 směrem na Tzaneen - 26 km a pak prašná silnice. Jméno znamená - klidná duše v Xitsonga. Navštivte také neformální msto Itereleng curion tourism shop a Greater Mankweng township, který vede Fiki Mnimi. Zde najdete ručně dělané výrobky všeho druhu od bubnů po plastové květiny a další kuriozity. Dostanete se sem po R71 - hned za Mankweng - asi 30 minut od Polokwane.

Provincie pojmenována podle velké šedozelené husté řeky Limpopo, která tvoří hranici se Zimbabwe a Botswanou. Je divočejší a nespoutanější než Mpumalanga, dominuje zde důlní průmysl a zemědělství, ale i turismus je důležitým zdrojem příjmu. Je to relativně levná provincie, kde je možnost výborného pozorování ptáků, najdete zde buš s baobaby v severním Krugeru, Mapungubwe a sezonní řeku Nyl River se záplavovými pláněmi u Modimolle.

Nejzajímavější místa
Severní část NP Kruger
je méně vybavená, ale více se hodí pro milovnky divočiny, kteří se chtějí vyhnout davům je tu Olifants Camp na vynikajícím místě a Letaba s atmosférou buše, dále na severu a ještě izolovanější je Shingwedzi a Punda Maria, oba kempy na skvělém místě.

Mapungubwe národní park
Zapsán na seznam UNESCO, tento park leží podél řeky Limpopo, centrálním bodem je Mapungubwe Hill, opuštěné hlavní město obchodu se zlatem, mědí a slonovinou na trase k svahilskému pobřeží Východní Afriky. Cesty mezi baobaby a kopečky nabízí výhled na Limpopo a můžete tu vidět slony, lvy, kudu a mnoho dalších zvířat.

Modjadji přírodní rezervace
Zajímavé místo v horách u Tzaneen, málo navštěvovaná rezervace, kde rostou vemi staré rostliny, některé z doby dinosaurů, dosahují výšky až 12 metrů. Park leží na místě, kde sídlí Modjaji - Královna deště, velmi respektovaná panovnice, která může ovládat počasí.

Nylsvley přírodní rezervace
Malá chráněná oblast je na seznamu Ramsar - Nyl River záplavové pláně, sezonní mokřada na 150 km2, která se plně zaplaví obvykle od ledna do března. Místo přitahuje více než 400 druhů ptáků, včetně vodních, je tu několik pozorovatelen a stezek, kde můžete potkat i některé savce.

Waterberg biosferická rezervace
Rozkládá se na 14.500 km2, velká plocha na SZ Limpopo, kde žije asi 100.000 lidí, ale půda je rozdělena do malých privátních rezervací, kde se přestal pěstovat dobytek a přešlo se k ekoturistice. Není zde malárie, proto je to oblíbená destinace rodin s dětmi, k dispozirci jsou zde i různé aktivity - safari na koni, vycházky s průvodcem, prohlídky skalních maleb a další kulturní místa. Soukromé rezervace mají i Velkou pětku, ale chybí zde pocit divočiny.

5 nejlepších soukromých rezervací
Singita Lebombo a Sweni - stylové lodge v privátní koncesi Krugeru leží na úpatí pohoří Lebombo
Pafuri Camp leží na březích řeky Luvuvhu - únik do divočiny
The Outpost A - krásná vyhlídka a asi nejvíce ohromující lodge v Krugeru
Manyeleti game reserve - rezervace patřící místní komunitě má dobré ceny, sousedí s Krugerem
Timbavati private Reserve - je tu Veká pětka, známá rezervace díky bílým lvům

5 nejlepších míst na pozorování ptáků
Shingwedzi River - pobřeží řeky mezi Shingwezi kempem a Kanniendood Dam
Luvuvhu River - lesní galerie nejsevernější řeky v Krugeru - vzácné druhy ptáků
Marakele národní park - největší kolonie hnízdících supů
Agatha State forest - barevní lesní ptáci ve stálezeleném lese u Tzaneen
Manavhela ben Lavin Nature Reserve - lze vidět ptáky z buše pěšky, dobré ceny.

Nejméně známé místo: uctívané tradicionalistickým klanem Vhatavhatsindi a domov posvátných krokodýlů, klikaté jezero Lake Fundudzi, kde se konají každoročně tance věnované bohu podobnému krajtě, žijícímu v horách. Málo známou destinaci je Thulamela heritage site v severním Krugeru, kde jsou ruiny na kopci a královská vesnice s kamennými zdmi postavená v 16.století po opuštění Great Zimbabwe. Rozmazlit se můžete v exkluzivním kempu Jabulani, safari na slonech a návštěva Kapama game reserve. Při menším rozpočtu můžete strávit noc na čihadle Shipandani nebo Sable Dam Hide, nejlepší místo na pozorování zvířat v severním Krugeru. Vyhlídková trasa mezi původními lesy a čajovými plantážemi, Magoebaskloof Pass - průsmyk u R71 mezi Polokwane a Tzaneen.

www odkazy

http://www.dolimpopo.com

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz