www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Madagaskar

Praktické informace na cestu do Afriky

Od 1.1.2016 jsou ke vstupu do země potřebná víza, poplatek za vízum je 25 EUR, platí se při vstupu do země. Dále byla zavedena turistická taxa 10 EUR na osobu.
Nejlepší období pro návštěvu Madagaskaru je období sucha od dubna do konce října, období dešťů zde trvá od prosince do března, nejteplejší měsíce jsou od října do března a nejchladnější od června do srpna. Obřady Famadihana se konají od června do září.
Oficiální jazyk je zde francouzština, anglicky zde mluví málokdo. Francouzština Vám určitě umožní lepší komunikaci, hlavně když cestujete nezávisle.

Časová zóna GMT +3.

Vyžaduje se potvrzení o očkování na žlutou zimnici, pokud přijíždíte ze země, kde je žlutá zimnice přítomna. Doporučuje se očkování proti tyfu, žloutence typu A a B, tetanu, obrně.
Na Madagsakar létá Air Madagascar, Air France a Corsair - všechny společnosti odlétají z Paříže.
Větší města jsou dopravně dostupná taxi - brousse (minibusy), vzdálenosti jsou velké a silnice obvykle velmi špatné, Air Madagascar létá skoro mezi všemi městy. Doporučuje se najmout si řidiče s autem (cesta Route de Sud je dlouhá 941 km).
Madagaskar je bezpečná země, ale stejně jako všude si dávejte pozor na drobné kapsáře.
Průvodce na cesty rádi doporučíme.

Místní měna, která nahradila malgašské franky Ariary - MGA (od roku 2004). 1 EURO je asi 2700 Ariary. Lze vyměnit ve směnárnách a bankách. Bankovky jsou 10.000 AR - 5.000 AR - 2.000 AR - 1000 AR - 500 AR - 200 AR a 100 AR. Mince stále existují, ale nemají žádnou hodnotu. Některé hotely přijímají kreditní karty Visa a cestovní šeky, ale ty se nedoporučují, peníze by se měly měnit v oficiálních směnárnách, nainstalovány byly i bankomaty a přijímají Visa karty.
Je lepší měnit EUR než USD. V zemi je velmi málo bankomatů a většina plateb probíhá hotově.
Banky mají otevřeno od 8.00 - 15.30, jsou zavřeny o víkendu a během svátků. Platby je nejlépe provádět v hotovosti - Ariary, EUR a USD, kreditní karty - pouze Visa. Na letišti jsou dvě banky, 1 bankomat a 2 směnárny. Pokud přiletíte pozdě, peníze si můžete vyměnit i v hotelu, kurs není příliš rozdílný.

Oficiální kurz se pohybuje kolem 1 EUR = 2700 Ariary, 1 USD = 1700 Ariary, lze vyměnit zpět na zahraniční měny v bankách.
Banky mají většinou otevřeno od pondělí do pátku: 8.00 - 11.00 a 14.00 - 16.00 hod.
Pro případný zpětný odkup je třeba uschovat doklad o výměně. Černý kurz nabízí jen nepatrně lepší směnu a funguje (nejčastěji přes taxikáře) spíše k ulehčení situace, když v místě nejsou banky.
Kreditní karty se sice přijímají, ale EUR v hotovosti je praktičtější, bankomaty jsou k dispozici jen ve velkých městech. Platby je tedy nejlépe provádět v Ariary, EUR nebo USD, kreditní karty pouze Visa. Nejlepší měnou, kterou si vzít na Madagaskar je EUR.

Ceny se pohybují od nejlevnějšího ubytování 25.000 MGA - až po luxusnější 75.000 MGA, v turistických plážových oblastech jsou ještě dvakrát vyšší. Jídlo v restauraci stojí mezi 5.000 - 20.000 MGA.

Vyvážet se nesmí žádná zvířata, staré rukopisy. Na letišti v Antananarivo lze dobře nakoupit, lze vyvézt 2 kg vanilky, 250 gramů ocejchovaného zlata, výrobky z krokodýlí kůže od certifikovaných prodejců.
Cesty se dělají v soukromém autě s klimatizací, řidič mluví anglicky, ale ne příliš plynně, ale rozumí, v každém národním parku je speciální průvodce.

Itineráře jsou pojaty ve stylu mora mora (malgašsky odpočívej, nespěchej). Abyste si užili cestu, vyráží se ráno asi v 7.30 a do destinace se doráží kolem 16. - 17.hodiny. Po cestě je dost času na fotografování a procházku. Průvodce/řidič se postará o to, aby vaše cesta proběhla hladce. Hlavním cílem je splnit vaše očekávání v této jedinečné destinaci. Naši řidiči/průvodci nejsou biologové, proto jsou zde místní průvodci v národních parcích, vycházky s nimi jsou zaměřeny na faunu a flóru.

Domácí lety: všechny jsou operovány Air Madagascar, letový řád se může měnit a podle toho i program, snažíme se vždy letovým řádům přizpůsobit.
Cestující musí být dvě hodiny před odletem na letišti, pokud bydlí v centru Antananarivo, musí vyrazit 3 hodiny před odletem na letiště. Od června 2013 se platí na domácích letištích bezpečnostní taxa 3 USD a 18 USD pro mezinárodní lety. Toto si je třeba zaplatit na letišti před odletem.
Na mezinárodních letech je povolena váha zavazadla 30 kg s Air Madagascar, 2 zavazadla po 23 kg s Air France, 20 kg s SAA a Kenya Airways pokud letíte z Nairobi nebo Johannesburgu, pokud přilétáte z Londýna 30kg. Na domácí lety je povoleno 20 kg a 5 kg příruční zavazadlo. Pro charterové lety je povoleno celkem 20kg a nelze připlatit nadváhu.
Víza jsou zdarma a není třeba mít fotografie, pouze platný pas a letenku. Před příletem se vyplňuje v letadle formulář.
Po příletu mějte připraven pas, jděte do fronty (without visa), to může chvilku trvat, pak si vyzvednete zavazadla. Vízum se neplatí do délky pobytu 30 dní, na více než 30 dní se platí 45 EUR, poté co dostanete vízum vyzvedete si zavazadla, projdete celní kontrolou a pak policejní. Pak už vás očekává náš zástupce s cedulí a Vašim jménem, je třeba se dobře rozhlédnout. Nenechávejte svá zavazdla bez dozoru.

Ubytování je obvykle v hotelech/bungalovech 3*, ty jsou vybrány na základě dobrých osobních zkušeností, na místech, která mají malou kapacitu a krásné prostředí. V některých místech je v itineráři pouze snídaně, na Madagaskaru se dá jíst a la carte, nemusíte jíst jen v hotelu, kde spíte, polopenze je na místech, kde není jiný výběr možný. Průvodce místa dobře zná a doporučí restrauraci, kde mají výborné jídlo, obvykle se k obědu podávají lehké tzv. piknik obědy.
Průměrný rozpočet je na den 20-30 EUR, na jídlo, nápoje a spropitné, nosiče, kromě suvenýrů.
Spropitné je obvyklé, řidiči se dává 1 EUR na den na osobu, asi 4 EUR pro průvodce a 8 EUR speciálním průvodcům v parku, 3 EUR nosiči.
Věk účastníků cest není omezený, ale závisí na fyzické kondici, průvodci zajistí, aby vycházky odpovídaly požadavkům cestujících. Turismus na Madagaskaru je stále ještě v plénkách, ale lidé zde jsou velmi příjemní a vstřícní, stále se usmívají.
Madagaskar je bezpečná země, ale v centru Antananarivo si dávejte pozor na kapsáře, jinak zbytek země je bezpečný, jako všude nechoďte ven v noci, nenechávejte drahé věci volně bez dozoru a v pokoji nebo si drahé věci uložte na recepci. Nenechávejte cizí lidi vstupovat do vašeho pokoje (např. nabízejí masáže).

Nákupy
Nesmí se vyvážet ohrožené druhy zvířat a rostlin (lemuři, dugong, želvy, žáby atd.), orchideje, autentické předměty zařazené v mezinárodním dědictví (alaolo, zafimaniry), staré předměty a dokumenty, chráněné jsou fosilie, dinosauří kosti, vejce. Vyvážet se smí bižuterie (250 g - 1 kg) s polodrahokamy, 2 kg vanilky. V duty free shopu na letišti Ivato se dá dobře nakoupit.

Etiketa / tabu - fady:
Malgašové jsou mírumilovní a tolerantní, jsou silně vázáni svými zvyky, hlavně na vesnicích, takže respektujte jejich tradice, hlavně u starších lidí nebo vysoce postavených a respektujte místní fady - tabu a zákazy. Je dobré se o nich informovat předem, např. na některých místech nemají rádi, když se hladí děti po hlavě, než si budete chtít někoho vyfotografovat, zeptejte se, zda smíte. Nudismus není dovolen na plážích, ve městech je dobré se zakrýt pareem (lamba).
Jak se vyhnout kulturním nedorozuměním: snažit se respektovat fady, tykání na Madagascaru neexistuje (francouzské tu), pouze u blízkých známých. Zeptejte se na povolení fotografivat osoby. Nikdy nemluvte příliš nahlas a neukazujte rozčilení, použití několika slov v malgaštině je vždy vítáno..

Doporučení pro cestující: cestujte s lehkým zavazadlem, pokud pojedete hromadnou dopravou, doporučuje se batoh, lehké kalhoty, trička s krátkým a dlouhým rukávem, tenisky a sandály, trekové boty, repelenty, krém na opalování a plavky, pro milovníky kempování - lékárnička, nůž, láhev na vodu a tablety na čištění vody, spací pytel, baterka, kamera a dostatek baterií.

Podnebí: tropické - horké a vlhké od října do dubna a chladnější a suché od května do listopadu. Je tu 5 klimatických zón odlišných podle fyzikální geografie ostrova, mírná vysočina, horká a suchá západní oblast, deštivá oblast východního pobřeží, horký a vlhký sever a polosuchý jih. Dešťové srážky se snižují od SV (přes 300 m) k JZ s různými variantami mezi těmito dvěma extrémy. Období sucha je od dubna do října a léto od listopadu do března, u moře je teplota od 27-32°C v létě a 22°C v zimě, na vysočině může teplota klesat až na 4°C v zimě.


Jazyk: malgaština a francouzština, malgaština má několik varinat a dielektů, francouzsky a anglicky se zde lze domluvit.

Zdravotnictví:
Zdravotní péče je dostupná hlavně lidem žijícím ve městech, na venkově je na nízké úrovni. Úspěchem je vymýcení endemických nemocí. Není povinné žádné očkování, ale doporučuje se prevence proti malárii.
Víceméně se vyžaduje očkování proti žluté zimnici a doporučuje se i očkování proti žloutence typu A, při delším pobytu i žloutence B. Malárie se vyskytuje ve vnitrozemí v období dešťů a na pobřeží celoročně.
Tekoucí vodu je nutné převařovat a filtrovat, ovoce a zeleninu pečlivě omýt nebo oloupat, maso dlouho vařit. Vyhnout se ledu do nápojů a pouliční zmrzlině.

Tradičním jídlem na Madagaskaru je rýže (vari) a zebu nebo ryba. Je tu také dostatek ovoce. K disopzici je mezinárodní kuchyně v hotelech a restauracích, klasické malgačské jídlo zahrnuje romazava (míchaná zelenina), ravitito (maniokové listy vařené s vepřovým).

Na všech místech uvidíte reklamy na místní pivo Three Horses Beer, které je velmi dobré.

V posledních letech se ve velkých městech a turistických centrech rozšířila prostituce a to zejména z ekonomických důvodů. Madagaskarská vláda nedávno přijala velmi přísné zákony proti sexuálnímu zneužívání dětí (do 14 let), kdy případné trestné činy turistů trestají až deseti lety vězení. AIDS však není zatím na ostrově tolik rozšířen jako v ostatních afrických zemích.
Přiměřené podmínky pro poskytování lékařské péče jsou v drahých zařízeních v metropoli, např. Hospital Militaire nebo Clinique des Surs Fransiscaines - v obou požadují platbu za ošetření předem. Lékárny jsou většinou slušně zásobené.
Při vážnějších obtížích se doporučuje, pokud to dovolí zdravotní stav, odjet ze země domů, příp. do Jihoafrické republiky nebo na Réunion, jehož Hospital Bellepierre má být nejlepším v regionu.
V zemi se vyskytuje malárie, větší riziko je u pobřeží.

Voda - turisté by měli pít balenou vodu, místní voda není vhodná na pití, ovoce a zelenina by se měly oloupat.

Doprava: taxi jsou obvykle bezpečná, většina půjčoven má své pobočky na Madagaskaru a je vhodné si najmout řidiče s autem. Air Madagascar létá z Johannesburgu a Nairobi.

Předvolba je + 261 a telekomunikace zde fungují, jsou tu 4 mobilní operátoři.

Elektřina většinou 220V, 50 Hz, zásuvky jsou s dvěma kulatými kolíky. Některá místa nemají přívod elektřiny, takže se elektřina vyrábí generátorem a proud se vypíná např. od 21.00 večer. Ve městech dochází k výpadkům proudu, takže si vezměte náhradní baterie.

Důležitá telefonní čísla
Policie 17
Hasiči 18
Záchranná služba 22 200 40
Předvolba do země : +261

Elektřina
220 V, některá místa nemají elektřinu.

Doporučená hotovost: 300 EUR na osobu, pokud máte ubytování se snídaní.

Období a počasí:
5 klimatických zón, mírná vysočina, horké a suché západní pobřeží, deštivo na východním pobřeží, horko a vlhko na severu a polosuché podnebí na jihu. Dešťové srážky se zvyšují od severu na východ (více než 300 mm) a od jihu na západ (méně než 400 mm) a různé varianty mezi tím. Období sucha je od dubna do října, léto je od listopadu do března, u moře jsou teploty od 27° - 32°C v létě, v zimě 22°C, na vysočině mohou klesat v zimě až na 4°C. Nejlepší období pro návštěvu pláží na severu od dubna do listopadu.

Úřady otevřeny pondělí - pátek 8.00-16.00 hodin

Pro vstup do země je požadován platný pas, pas musí platit nejméně 6 měsíců po návratu.

Nejlepším obdobím pro návštěvu severozápadu je od května do listopadu.

Při návštěvě národních parků:
neodhazujte odpadky, nechoďte mimo cesty, kempujte pouze na vyznačených místech, nic si neodnášejte, nekrmte zvířata a neruště je, nekupujte si věci, jejichž původ není jasný.

Komunikace
Pokrytí sítě mobilních operátorů je velmi dobré i v odlehlých oblastech, jsou zde tři Zain, Orange a Telma. Předvolba ze zahraničí +261 + 20/kód oblasti + číslo, z mobilu +261 + číslo bez nuly, volat z Madagascaru 00+kod země+oblasti+ číslo. Na Madagascaru je dostupný internet ve všech hotelích.

Zdraví
Není povinné žádné očkování, ale doporučuje se očkování proti žloutence a profylaxe proti malárii, očkování proti choleře a žluté zimnici.

Spropitné
Doporučuje se spropitné v místní měně, avšak průvodcům lze dát spropitné i v EUR.
Na jeden den cca 10.000 Ariary / 4 EUR, místní průvodci v parcích 5.000 Ariary / 2 EUR,
nosiči cca 200 Ariary, v restauraci cca 5% z ceny na účtu. Smlouvání je běžné na trzích, s taxikáři (nemají taxametr), s řidiči rikš. Cena závisí na tom, jak vyhovuje oběma stranám.

Ambasáda:

Embassy of the Czech Republic
936 Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria
Telefon +27 12 431 2380,
Fax +27 12 430 2033, +27 12 431 2398 - konzulární úsek
Nouzová linka +27 824 160 016
E-mail pretoria@embassy.mzv.cz
Konzulární úsek consulate_pretoria@mzv.cz
Ekonomický úsek commerce_pretoria@mzv.cz
Web: www.mzv.cz/pretoria
Vedoucí úřadu JUDr. Pavel ŘEZÁČ
Funkce VZÚ
Diplomatická působnost DIPLOMATICKÁ A KONZULÁRNÍ pro Jihoafrickou republiku, Botswanskou republiku, Lesothské království, Mauricijskou republiku, Namibijskou republiku, Svazijské království, Angolskou republiku, Madagaskarskou republiku, Mozambik /Mozambique/
Časový posun 0 hod v době letního času
+1 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny pro veřejnost - KO: pondělí - čtvrtek 09.00 - 12.00

www odkazy

http://www.madagascar-tourisme.com/category.php?category_id=59&lang=fr&catonly=1

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz