www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Malawi

Praktické informace na cestu do Afriky

Doba po návštěvu
Období zimy (květen - září) je chladnější než letní měsíce, teploty u jezera a v nížinách jsou příjemné a velmi málo prší - v období sucha je menší riziko malárie a příjemnější pro pěší vycházky. Také pozorování zvířat je lepší, vegetace je řidší a zvířata se shromaždují u vody. Ve vyšších polohách jako je Nyika a Mulanje je však chladno v noci a sucho vytváří dojem spálené země. Nejlepší období pro návštěvu Malawi je od dubna do října.

Období léta (listopad - březen)
Léto přináší deště - velké bouřky, takže i mnoho hmyzu, krajina je hezčí v létě a je tu více ptáků, kteří zde přezimují. Avšak na březích jezera je velké horko a vlhko a je velké riziko malárie, žluté zimnice a chorob, které hmyz přenáší. Klima je zde subtropické, ve vyšších polohách chladnější, období dešťů od listopadu do dubna, klima pak je relativně suché, teploty od 20-27°C ve vyšších polohách a 39°C v nížinách a na jihu.

Zdravotnictví
Není povinné žádné očkování, ale jsou nutná antimalarika kvůli výskytu malárie. Lékařské služby jsou poskytovány na lepší úrovni pouze ve větších centrech.
Za lékařské ošetření se platí, ČR nemá s Malawi uzavřenou dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče.Malawi je malarická oblast a je třeba užívat profylaktika. V jezeře Malawi se vyskytuje bilharzie, zvláště v oblastech, kde roste rákosí a kde žije mnoho lidí, Po třech měsících po návratu byste se měli nechat otestovat nebo si můžete koupit antibiotika Praziquantel v lékárnách v Malawi a brát je po návratu pokud se vystavíte nebezpečí bilharzie. Je zde vysoký výskyt HIV/ Aids. Voda není dobrá k pití, pijte balenou vodu. V Malawi jsou nemocnice, státní i privátní - ty jsou lepší. Pro veřejnost je tu zdarma zdravotnická služba.

Důležitá telefonní čísla
Telefonní číslo pro tísňové volání: 199
Mezinárodní telefonní kód: + 265
Přístup na Internet: 7 Service Providers

Bezpečnostní situace
Malawi je jednou z nejbezpečnějších zemí v Africe. Je to stabilní země. Nenechávejte cennosti volně ležet v autě, hlavně ve městech a odlehlých oblastech. Od roku 2012 se změnou prezidenta se země začíná rychleji rozvíjet.

Elektřina a voda
Doporučuje se konzumovat pouze balenou vodu.
Elektrické napětí je 230 nebo 240 V, zásuvky trojhranné a tří kolíkové. Nutný adaptér.

Úřední hodiny
Po - Pá: 7.30 - 17.00 hodin
Banky Po - Pá: 8.00 - 13.00 hodin (Reserve Bank of Malawi a dalších šest bank)

Státní svátky
01.01. Nový rok
15.01. John Chilmbe Day
03.03. Den mučedníků
01.05. Svátek Práce
15.06. Den Svobody
06.07. Den Republiky
12.10. Den Matek
25. a 26.12. Vánoční svátky

Ubytování
Je zde široká nabídka ubytování od kempů až po luxusní jezerní hotely a městské hotely.

Tradiční jídlo
Je jím "chambo", což je jezerní ryba. Jí se vařená nebo sušená.

Co si koupit
Nejlákavější jsou dřevořezby z ebenového dřeva.

Co vzít s sebou
Teploty jsou velmi rozdílné, takže si vezměte od lehkého bavlněného oblečení, pokud se budete pohybovat v nížinách, až po teplé oblečení pro vyšší polohy.

Jazyk
Oficiálním jazykem je angličtina - obvykle na vysoké úrovni, národním jazykem je Chichewa - je to první jazyk asi 57% obyvatel Malawi, další bantuské jazyky se také používají (Chitumbuka a Chiyao).
V Malawi žije asi 11.700.000 obyvatel, z nichž je 46% pod 14 let. Hlavní etnické skupiny jsou Chewa, Nyanja, Tumbuka, Yao, Lomwe, Sena, Ngoni a Ngonde.

Časové pásmo: GMT +2

Viza
Je třeba mít víza předem před vstupem do země, zařizuje Ambasáda Malawi.

Zdravotní rizika
Je zde rozšířena malárie hlavně kolem jezera a všichni návštěvníci by se měli preventivně chránit. Může být vyžadován i doklad o očkování proti žluté zimnici. V jezeře je bilharzie a doporučuje se test po návratu. Koupání ve stojatých vodách se nedoporučuje, může zde být bilharzie, doporučuje se očkování proti choleře a žluté zimnici.

Bezpečnost
Malawi patří k nejbezpečnějším zemím v Africe, avšak i zde dochází k drobným krádežím - hlavně v Lilongwe, kde byste nikdy po setmění neměli nosit cenné věci. V resortech u jezera Nkhata Bay jsou občasné krádeže.

Peníze
Oficiální měna je Malawi kwacha (Mk) - rozdělena na 100 tambala. V roce 2009 byl směnný kurs USD=139 Mk a EUR=186 Mk. Jsou zde banky a bankomaty ve velkých městech Lilongwe, Mzuzu, Blantyre - lze vyzvednout do 100 USD najednou, ale jinak omezeně. Většina hotelů přijímá kreditní karty.

Ceny
Ceny v turistických centrech jsou dražší, avšak každodení životní náklady obyvatel jsou nízké. Vstupy do parků jsou nízké, celkově Malawi patří k nejlevnějším africkým zemím.
DPH 16,5% , některé základní věci bez DPH.

Doprava
Air Malawi létá mezi Blantyre a dašími městy - Johannesburg, Lusaka, Nairobi, Dar es Salaam, nejsou přímé lety mezi Evropou a Malawi, ale SAA a Kenya Airways a Ethiopian Airlines mají návazné lety. Mnoho cestujících přijíždí z Tanzanie, Zambie a Mozambiku.
V Malawi je 797 km železnice, hlavně pro nákladní vlaky, ale jezdí vlaky z Mozambiku, ale nedoporučují se pro turisty. 15.451 km silnic, z nich 6.956 km je asfaltových, hlavně mezi velkými městy. Více než 700 km vodních tras, malé lodi převážení zboží a turisty na ostrůvky a pobřežní destinace na jezeře Malawi. Malawi je oblíbeným místem zastávky expedic přes Afriku. Jezdí Autobusy z Johannesburgu a Harare.
Hlavní letiště Lilongwe International Airport, + 13 místních letišt, včetně Chileka Airport, Blantyre.

Místní doprava
Nejlepším způsobem jak poznat zemi je s organizovanou skupinou, což obvykle zahrnuje domácí přelety a jízdy autem 4x4 mezi jednotlivými místy. Nezávislí cestovatelé používají místní dopravu - společná taxi nebo autobusy, na jezeře MV Ilala trajekt.
Vyžaduje se mezinárodní řidičský průkaz, existuje tu vlaková a autobusová doprava a trajekt přes Lake Malawi, hlavní letiště Lilongwe a Blantyre.
V Malawi zajišťujeme pronájem aut 4x4, je třeba jej mít hlavně na silnici do Ntchisi během dešťů a v Nhkotakota.

Komunikace
Jsou zde mobilní operátoři, internet je omezeně k dispozici, je tu jedna televizní stanice a devět rozhlasových. V Malawi je několik mobilních operátorů: Airtel, TNM, G-Mobile, Lacell a G-Expresso. Internet se rozšiřuje, ale stále omezeně - je tu několik poskytovatelů, infrastruktura lépe vyvinuta v městských oblastech. Pošta Malawi Posts Corporation nabízí dobré služby.

Elekřina 230/240V, 50hz, v moderních budovách anglické zásuvky

Voda z kohoutku pitná jen někde, ale doporučuje se pít vodu balenou.

Měna Malawi Kwacha - 100 tambala, většina kreditních karet je přijímána ve velkých hotelích v Lilongwe a Blantyre.

Banky jsou otevřeny 8-13.00 pondělí - pátek, je tu Reserve Bak of Malawi a šest obchodních bank.

Obyvatelé Malawi jsou velmi pobožný národ a je tu mnoho kostelů a misijních stanic, které stojí za návštěvu, je tu stále patrný vliv koloniální doby.

Rybáři si užijí na řece Shire (tiger fish a další), pstruzi se chytají v říčkách v Mulanje, Zomba a Nyika, jezerního lososa lze chytit v jezeře Malawi na severu.
Pěší výlety, jízda na koni, na horském kole, paragliding, raftování a jízda na kajaku jsou také oblíbené, potápění, šnorchlování nebo odpočinek na pláži u jezera Malawi.

V Malawi se všude jezdí na kole, kterým se říká Black Mamba. Tato kola jsou trochu nebezpečná, nemají brzdy, ale místní je zvládají bravurně.

Do Malawi lze jet celoročně, denní teploty jsou obyvkle mezi 20°C -30°C, období dešťů je od listopadu do března, nejchladnější měsíce jsou od dubna do srpna, pozorování ptáků je vynikající od listopadu do dubna a orchideje v Nyika je nejlépe vidět od prosince do března/dubna.

Embassy of the Czech Republic

Adresa:
4 Twin Palm Road, Kabulonga, Lusaka, Zambie

Poštovní adresa:
Telefon: +260 211269878, +260211269884
Fax:
E-mail: lusaka@embassy.mzv.cz
Časový posun: 0 hod v době letního času
+1 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu: pondělí–pátek 7.45–16.15
Konzulární a vízový úsek:
úterý, čtvrtek 09.00–11.00 (krátkodobá schengenská víza),

úterý, čtvrtek 13.00–15.00 (dlouhodobá víza/pobyty)
VZÚ : Mgr. Radek Bureš
Konzulární služba
+260 966732849

Slouží pro české občany v nouzi, např. v případě nehody,úrazu, ohrožení života,zadržení policií apod.

Typický pozdrav v Malawi " Muli bwanji ", Malawijci jsou velmi usměvaví lidé.
V Malawi lze jezdit i po vlastní ose,můžeme zaiistit auta různých kategorií.

Do Malawi nejsou přímé lety z Evropy,ale lety operují africké letecké společnosti - Kenya Airways, South African Airways a Ethiopian Airlines.

Hlavní sezona je od května do září, když jsou noci chhladnější a dny teplé, je také více sucha než od listopadu do března.
V Malawi se vyskytuje malárie,hlavně kolem jezera, je třeba mít certifikát o očkování proti žluté zimnici, v jezeře Malawi se vyskytuje i bilharzie na některých místech.

www odkazy

http://www.malawitourism.com/

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz