www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Mauritius

Praktické informace na cestu do Afriky

Časové pásmo: GMT + 4
Podnebí: západní a severní části ostrova jsou teplejší a sušší než zbytek ostrova. Nejteplejší měsíce jsou od listopadu do května, kdy přicházejí občas cyklóny, od června do října je chladněji. Teploty na pobřeží jsou od 22°C v zimě a 34°C v létě, ve vnitorzemí jsou teploty mezi 19°C v zimě a 30°C v létě.

Vstupní formality
Cestovní pas platný ještě nejméně 6 měsíců po datu předpokládaného odjezdu ze země.
S platností od 1.11.2004 byla jednostranně zrušena vízová povinnosti pro české občany při turistických cestách na Mauritius za podmínky,
- že jejich celkový turistický pobyt v Mauricijské republice nepřekročí 6 měsíců v kalendářním roce,
- předložení platného zpátečního cestovního lístku
- prokázání dostatku finančních prostředků na úhradu nákladů pobytu (100 USD na den),
- prokázání práva návratu do ČR, resp. do země svého pobytu.
Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Mauricia, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.
Osoba starší 16-ti let může dovézt pro svou potřebu 200 ks cigaret nebo 50 ks cigár nebo 250 g tabákových výrobků, 1 litr destilátu, 2 litra vína, 250 ml toaletní vody a 100 ml parfému. Dovoz živých zvířat musí být povolen Ministerstvem zemědělství, rybolovu a přírodních zdrojů Mauricijské republiky, na psy se vztahuje šestiměsíční karanténa.

Bezpečnostní situace
Mauricius má dobře fungující síť autobusové dopravy. Pronájem auta nebo motocyklu je možný přímo v hotelu, jezdí se vlevo.
Kriminalita je velice nízká, nejsou povoleny střelné zbraně. S ohledem na klimatické podmínky je vhodné se vybavit oblečením do deště.
Pro cesty do Mauricijské republiky se nevyžaduje žádné speciální očkování, doporučené je však očkování proti tetanu, hepatitidě A a B a proti tyfu.

Zdravotnictví a školství:
Zdravotní a sociální služby jsou velmi dobré, ale přelidněnému ostrovu nestačí. Převážná většina dětí navštěvuje základní školy a je pro ně dostupné i vyšší vzdělání. Na místní univerzitě se vyučují hlavně technické obory.
Lékařská péče na Mauriciu je na poměrně slušné úrovni. Hotely vyšší cenové kategorie mají vlastního lékaře. ČR nemá s Mauricijskou republikou uzavřenou dohodu o bezplatné lékařské péči, je tedy ve vlastním zájmu turistů uzavřít před cestou pojištění na úhradu léčebných výdajů. Pro cestu se nevyžaduje žádné speciální očkování. Doporučuje se používat opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem a nepřehánět pobyt na slunci.
Na Mauritiu není malárie, pokud jedete z oblasti se žlutou zimnicí, musíte mít potvrzení o očkování.

Jazyky: většina obyvatel mluví anglicky a francouzsky, kreolština se používá jako místní jazyk a také mnoho orientálních jazyků. Oficiálním jazykem je angličtina.

Obyvatelstvo: Mauritius měl v roce 2003 1.191.336 obyvatel, z nich 25% pod 14 let.

Doprava
Přístav je v Port Louis a mezinárodní letiště v Plaisance na jihovýchodě, silnice na ostrově jsou dobré. Letiště Sir Seewoosagur Ramgoolam International Airport leží na jihozápadě ostrova. Létají sem spoje z JAR, Air Mauiritius, British Airways, Emirates, Air France. Na ostrově si lze půjčit auto - půjčovny Avis, Budget, Europcar a Hertz, autobusy jezdí od 5.30 do 20.00 ve městech a mezi vesnicemi od 6.30 do 18.30.

Komunikace
Na ostrově je výborný telekomunikační systém, předvolba je +230 a nejsou zde předvolby na města. Veřejné telefony jsou na letišti, v hotelích, městech a vesnicích, fax a internet je k dispozici ve většině hotelů a resortů.

Elektřina: 220V, 50 Hz

Voda: voda z kohoutku je obvykle pitná, kromě období bouřek a cyklónů. Voda v lahvích je všude k dispozici.

Měna: Mauritian rupee (Rs), dělící se na 100 centů, většina zařízení přijímá kreditní karty. Bankomaty jsou k dispozici na letišti, větších supermarketech a u některých bank.
Banky: pondělí - čtvrtek 9.15 -15.15, pátek 9.15 -17.00, sobota 9.15 -11.15

Svátky: 1.1. Nový rok,25.1. Thaipoosam Cavadee,
1.2. zrušení otroctví , 9.2. čínský jarní festival
8.3. Maha Shivratree, 12.3. Maha Shivratree
9.4. Ougadi
1.5. den práce
8.9. Ganesh Chathurthi
1.11. Den zesnulých, divali, 2.11. příchod dělníků, 4.11. Eid -Ul-Fitr (podle viditelnosti Měsíce)
25.12. Vánoce

Na Mauritiu najdete luxusní ubytování, ale i levnější ubytováni v Grand Baie např., na ostrově je mnoho penzionů a apartmánů k pronájmu. Zapadní pobřeží je nejteplější - Flic en Flac a Black River jsou oblíbená místa turistů. Flic en Flac má nejdelší pláž na ostrově a lze zde vidět delfíny, vesnice Le Morne a Tamarin jsou nejlepší místa na surfování. Na západě najdete Casela Nature and Leisure park, lze tu jezdit na koni, kitesurfing. Na severu, který je nejturističtější a je zde hlavní město Port Louis asi 43 km od letiště, přístav a oblíbená města Grande Baiea Trou aux Biches. Na severu najdete Blue water diving centre, windsurfing, katamarány, Blue safari submarine. Jihovýchod asi 20 minut od letiště je oblíbený těmi, kdo mají rádi společnost a odpočinek, zkuste Mahebourg s mnoha obchody, Pointe d´Esny s krásnou pláží a Blue Bay s vodním parkem. Východ je klidnější a jsou tu nejkrásnější pláže v blízkosti ostrůvku Ile aux Cerfs, kam jezdí katamarány a lodě. Hlavní města jsou Trou d´Eau Douce a Palmara Flacq ve vnitrozemí. Hlavní atrakcí jsou výlety lodí. Severovýchod s méně turisty je poklidný, je zde město Poste Lafayette.

Embassy of the Czech Republic

936 Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria
Telefon +27 12 431 2380,
Fax +27 12 430 2033, +27 12 431 2398 - konzulární úsek, +27 12 431 2397 - obchodní a ekonomický úsek
Nouzová linka +27 824 160 016
E-mail pretoria@embassy.mzv.cz
Konzulární úsek consulate_pretoria@mzv.cz
Ekonomický úsek commerce_pretoria@mzv.cz
Web: www.mzv.cz/pretoria
Vedoucí úřadu PhDr.Pavel Řezáč
Funkce VZÚ
Diplomatická působnost DIPLOMATICKÁ A KONZULÁRNÍ pro Jihoafrickou republiku, Botswanskou republiku, Lesothské království, Mauricijskou republiku, Namibijskou republiku, Svazijské království, Angolskou republiku, Madagaskarskou republiku
Časový posun 0 hod v době letního času
+1 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny pro veřejnost - KO: pondělí - čtvrtek 09.00 - 12.00

www odkazy

http://www.mauritius.net/index.php

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz