www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Města Tanzánie

Provincie, města Afriky

K nejznámějším městům Tanzánie patří Arusha, Bagamayo, Bukoba, Dar es Salaam, Dodoma, Iringa, Karati, Kigoma.

Arusha
Leží na severu Tanzánie ve stínu Mount Meru, je to hlavní město safari, turisté odtud vyjíždějí na severní safari okruh. Město bylo postaveno Němci jako centrum koloniální administrativy na zač. 20.století. Patří k nejvíce prosperujícím městům v zemi, je to sídlo Kriminálního tribunálu OSN Rwandské Genocidy a sídlí zde vedení Komise pro Východoafrickou spolupráci. Také je to centrum prodeje a opracování tanzanitů, polodrahokamu, který lze najít pouze v Tanzánii.
Arusha leží na úrodném úpatí Mount Meru a je branou pro severní safari okruh. Město bylo založeno jako německá kasárna v 80.letech 19.století a nyní je to 4.největší město Tanzánie a možná nejbohatší per capita. Nejen díky turismu, ale také dolování tanzanitů.
5 nejlepších míst ve městě:
1. Mount Meru Craft and Curio Market - známý také jako Maasajský trh s 50 stánky s masajskými výrobky z korálků, malbami Tingatinga, batikami, bižutérií atd.
2. Národní muzeum přírodní historie - jsou zde rúzné zkameněliny z Oldupas a modely v životní velikosti Australopitheca, nejzajímavější je německé boma z 90.let 19.století.
3. Tanzanite Experience - muzeum - prohlídka na 45 minut o objevení a dolování tanzanitů, drahokamů, který se nachází pouze v Tanzánii, obchod prodává certifikované výrobky.
4. Warm Heart Art Gallery - galerie skalního umění věnovaná skalnímu umění Kondola (UNESCO).
5. Arusha Declaration Muzeum, muzeum na Uhuru Monumet Circle - pro studenty africké historie 20.století - koloniální doba a období nezávislosti Nyerere.

5 krátkých výletů:
1. Lake Duluti, pro ornitology, jezero s lesem 10 km na východ od Arushe, je tu okružní stezka nebo se tu dá jezdit na kanoe, což organizuje Serena Mountain Village lodge.
2. Mkuru Camel Safari - ve vesnici Mkuru na severním úpatí Mount Meru, výlety na velbloudech od půldenních po týdenní až Lake Natron.
3. Longido - seznámení se s masajskou kulturou, ve středu se tu koná dobytčí trh.
4. Ng´iresi na úpatí Mount Meru - další projekt pro turisty - lidé kmene Wa-Arusha, podle nichž je Arusha pojmenována, krásná procházka venkovem.
5. Cultural Heritage Centre, zde Thabo Mbeki a Bill Clinton nakupovali suvenýry - je tu široký výběr suvenýrů - dřevořezby, batiky, tanzanity a knihy.


Bagamayo
leží 70 km na sever od Dar es Salaam proti jižnímu okraji Zanzibaru, dříve bylo město nejdůležitějším obchodním přístavem Východní Afriky, bývalé hlavní město německé Východní Afriky, vyrábí se zde dhow, 45 km na sever leží NP Saadani a ruiny Kaole 5 km na jih.

Bukoba
je druhý největší přístav na jezeře Victoria v Tanzánii, leží u hranic s Keňou, Ugandou, Rwandou a Burundi.

Dar es Salaam
znamená Ráj míru ve svahilštině, přírodní přístav, prosperující město, stále zde plují dhow s rybami. Město odráží historii, je zde asijská část se speciálními obchody, německá kolonizace zde zanechala nádraží, římsko-katolický kostel, katedrálu Sv.Josefa a luteránský kostel. Botanická zahrada, parky a Gymkana Club jsou dokladem britské okupace.

Dodoma
leží v srdci Tanzánie, je to oficiální hlavní město a sídlo vlády, menší než Dar es Salaam, rozvíjí se zde vinařství.

Iringa
leží na jižní vysočině nad řekou Little Ruaha a je místem, kde se staví při návštěve NP Ruaha, během okupace zde Němci postavili město jako pevnost na ochranu proti místním kmenům, také se zde konali různé bitvy během 1. a 2.světové války, u města jsou hroby. Isimila - pravěké místo leží na jih od města.

Karatu
Ti, kdož cestují do kráteru Ngorongoro a NP Serengeti projíždějí městem Karatu, po výjezdu strmého úbočí nabízí město krásné výhledy, zde si lze nakoupit zásoby. Vyhaslá sopka Ol Deani vytváří okolní krajinu.

Kigoma
regionální hlavní město západní Tanzánie, leží na východním pobřeží jezera Tanganyika, důležitý přístav, v okolí jsou vysoké hory a lesy, odtud se vyjíždí do Gombe Stream NP a Mahale NP. Ve vesnici Ujiji se potkal Stanley s Livingstonem.

Lushoto
leží v pohoří Usambara na půli cesty mezi Arusha a Dar es Salaam, krásné výhledy, vodopády, řeky a lesy.

Mbeya
leží u hranic se Zambií v jižní vysočině, zemědělské středisko, pěstuje se zde káva, banány, kakao, město bylo založeno ve 30.letech 20.století, když bylo objeveno zlato. Je bránou do parku Kitulo a zastávkou cestovatelů na jih do Zambie a Malawi. V blízkosti je meteorit Mbozi.

Morogoro
leží v zemědělské oblasti Tanzánie, roste tu tabák, je také centrem misionářů, jsou zde jejich školy, nemocnice. V blízkosti se nachází pohoří Uluguru, kde jsou staré lesy a různá zvířata, rostliny.

Moshi
na úpatí Mount Kilimanjaro, pěstuje se zde káva, jsou tu i plantáže s cukrovou třtinou. Odtud se také dají navštívit místní vesnice a farmy, ale hlavním důvodem návštěvy je výstup na horu Kilimanjaro.

Mtwara
malé město leží na pobřeží na JV u hranic s Mozambikem, původně postaveno Brity, leži v odlehlé části země, v blízkosti je Mnazi Bay Ruvuma Estuary Marine Park, velmi odlehlá místa na potápění, odtud se dá navštívit Mikandani, je tu kostel Sv. Pavla postavený Němci.

Mwanza
3.největší město Tanzánie a hlavní přístav na jezeře Victoria na hranicích s Ugandou a Keňou, jsou tu plantáže čajovníku, kávovníku a bavlny, pěstují se zde obilniny. Odtud se dá navštívit NP Rubodno, Saa Nane Island Bird Sanctuary a Bujora Sukuma Museum - nejlepší kmenové muzeum země.

Tabora
v západní Tanzánii, hlavní tranzitní město, vede tu železnice z Dar es Salaam a dělí se zde směrem na Mwanza a Kigoma. Oblast je známá díky medu, byla obchodním centrem a místem zastávky karavan, které cestovaly mezi jezerem Tanganyika a Bagamayo. Známý obchodník Tippu Tip vytvořil z Tabora centrum svého obchodního impéria, město také bylo důležitou misijní stanicí a jak Stanley tak Livingstone se zde zastavili.

Tanga
druhý nějvětší přístav v zemi na severu země u hranic s Keňou, východisko pro návštěvu Amani přírodní rezervace, Amboni jeskyní a Mkomazi NP, přítomnost Němců dokazuje architektura.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz