www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Mozambik

Praktické informace na cestu do Afriky

Mozambik má více než 2.600 km nekonečného pobřeží s bílým pískem, krásné ostrovy a sousostroví téměř prázdná.

Období dešťů v Mozambiku je od ledna do dubna, ve středu země a na jihu jsou časté záplavy. Jinak je sem možné jet kdykoliv. Kromě několika velmi horkých dní od prosince do února je tu počásí stále ideální. Od června do srpna je chladněji, hlavně večer. Jižní pobřeží je plné hlavně během prázdnin v JAR. Kolem vánoc a v srpnu je třeba předem dělat rezervace. Mozambik patří k nejlepším místům na světě s kilometry nedotčených tropických pláží a přírody. Lidé jsou zde přátelští, ale v zemi všechno probíhá pomalu a pokud sem přijíždíte jako do země 3.světa, budete nadšeni, pokud očekáváte moderní vybavení a komfort, pak tato destinace není pro Vás.


Mozambik je bezpečná země na cestování, ale stejně jako všude ve velkých městech v Maputo si dávejte pozor. Mějte při sobě vždy kopii pasu.
Mozambik má rozlohu 799 380 km2 a je rozdělen do 10 provincií. Žije zde více než 23 milionů obyvatel. Má přírodní zdroje uhlí, soli, železné rudy, zlata a mědi.
Asi 11% rozlohy země je chráněným územím.


Víza je nutno mít předem.

Zdravotnictví bylo znárodněno a lékařská péče je bezplatná, ovšem většina zdravotnických zařízení byla během občanské války zničena. Vládě se moc nedaří zabránit šíření nemocí jako je malárie, tuberkulóza, hepatitida a pneumonie.
Cestovatelé mířící do Mozambiku by měli být očkováni proti žluté zimnici, ačkoliv mozambické úřady předložení potvrzení o očkování nevyžadují. Dále je potřebné užívat profylaxi proti malárii, zvláště po povodních, které postihly Mozambik při období dešťů (únor 2001). Z Mozambiku je hlášen i zvýšený počet nakažených cholerou, takže je třeba zachovávat hygienické zásady. ČR má s Mozambikem uzavřenou smlouvu o bezplatném poskytování zdravotní péče, avšak ČR v roce 1998 navrhla Mozambiku ukončit její platnost. V případě potřeby lékařského ošetření lze kontaktovat kliniku Cruz Azul (Modrý Kříž) v Maputu. Dopuručuje se spát pod moskytiérami.
Pokud přijíždíte ze země, kde je žlutá zimnice endemická, je třeba mít potvrzení o očkování. Doporučuje se očkování proti žloutence A, B, tetanu, tyfu. Vodu nepijte z kohoutků, ale z lahví, které jsou dobře uzavřeny. Lékarny nejsou k mání příliš často, vezměte si sebou svou vlastní lékarničku. V některých oblastech hrozí nemoci z vody, nemocnice a lékařské vybavení je skromné a je třeba mít dobré pojištění, voda z kohoutku není pitná.

Občas zde dochází ke korupci, ale pokud se chováte slušně a lidi respektujete, neměli byste mít problémy.
Je celkem obvyklé, že vás zastaví silniční kontrola policie, pokud se budete řídit jejich pokyny, neměli byste mít problém.
Vždy mějte bezpečnostní pásy. Dodržujte rychlost, protože na to je policie velmi přísná - obvykle je to 40/50 km v hodině ve městech a 120 km na otevřených cestách. Obvyklá pokuta za rychlost je cca 500 ZAR. Vystavte bezpečnostní trojúhelníky na viditelném místě. Požadovány jsou červené, modré nebo žluté trojúhelníky, pokud vás táhnou a musí být vepředu i vzadu. Pokud jste zastaveni, buďte trpěliví a slušní. Obvykle chtějí vidět váš řidičský průkaz, pojištění odpovědnosti a zaplacení silniční daně (koupíte na hranici). Snažte se neodevzdávat originální doklady úředníkům. Místo toho jim nabídněte kopii požadovaných dokladů a usmívejte se.
Jazyk - portugalština a mnoho původních jazyků.

Několik důležitých slov je dobré si zapamatovat: Bon dia - dobré ráno, Boa tarde - dobré odpoledne, Boa Noite - dobrý večer, dobrou noc, Faz favor - prosím, Obrigado - děkuji.
Nebuďte nervózní - není se třeba něčeho obávat, pokud neporušíte zákon.
Do Mozambiku se nesmí přivážet střelné zbraně.


Důležitá telefonní čísla
Cruz Azul Maputo: 422787
Spec. klinika v Ústřední Maputské nemocnici: 424 633
Mezinárodní kód: + 258
Časové pásmo +2 GMT

Bezpečnostní situace
Nevybuchlé miny, které jsou zde od občanské války, byly závažným problémem. Držte se pouze frekventovaných cest a nechoďte a nejezděte do buše. Ale nyní již není třeba se obávat, všechna známá minová pole byla odstraněna včetně provincií Nampula, Cabo Delgado, Zambezia a Niassa. Na jihu v Sofala, Tete, Manica, Gaza a Inhambane a Maputo provincíích se ještě nacházejí v odlehlých místech, ale daleko od hlavních cest a turistických míst. Kriminalita se z Maputa rozšířila do dalších měst. Vyhýbejte se opuštěným místům, nejezděte sami a v noci. Dochází ke krádežím aut 4x4, hlavně v oblasti Tete. I zde dochází k malým pouličním krádežím, jako všude ve městech. Neprocházejte se v noci sami ve městech nebo na plážích u měst, neukazujte cennosti a peníze. Ve městech mějte zamčené dveře a okénka u aut. V Mozambiku se jezdí vlevo. Při kontrole předložte originály dokladů osobních i od auta a povinné pojištění. Všechna auta v Mozambiku musí mít dva výstražné trojúhelníky a vestu. Místní minibusy - chapas nebývají v dobrém technickém stavu. Kolem silnic často chodí lidé a infrastruktura je zde málo rozvinutá. Nikdy nejezděte v noci a dodržujte rychlost hlavně u vesnic a osad. Děti a zvířata jsou na silnici nevyzpytatelná. Pokud vidíte na silnici větev, zpomalte, ti co nemají reflexní vesty, používají větve a listy pro výstrahu.
Pokud si chcete někoho vyfotografovat, požádejte jej o povolení. Policie a úředníci netolerují, když se fotí vládní budovy, letiště, vojenská zařízení apod.
Dochází zde ke krádežím i na plážích, mějte se na pozoru. Při jízdě autem si hlídejte své doklady a peníze. V některých oblastech jsou nevybuchlé miny, takže nevyjíždějte z hlavních značených cest. Země se však stabilizuje.

Elektrické napětí a voda
Vodu z vodovodního řadu se nedoporučuje pít, kupujte si vodu balenou. Elektrické napětí je 220 V/50 Hz je nutný zásuvkový adaptér. Zásuvka typu Schuko a 3 kolíkokový zásuvka jako v JAR.

Komunikace
V Mozambiku je několik mobilních operátorů, kteří také poskytují 3G internet, ve městech jsou internetové kavárny a hodně hotelů má Wi-fi.
Nezinárodní předvolba +258, ve velkých městech jsou telefony, mobilní pokrytí - 2 operátoři, ale omezeno na větší města a pobřeží. Internet v Maputo a někerých hotelích.
Místní pošta není spolehlivá a je pomalá.

Úřední hodiny
Obchody: Po - Pá 8.00 - 12.30 hodin a 15.00 - 18.30 hodin, So 8.00 - 13.30 hod.
Úřady: Po - Pá 7.30 - 15.30 hodin

Státní svátky
01.01. Nový rok
03.02. Den Hrdinů
07.04. Den Žen
01.05. Den Práce
25.06. Den Nezávislosti
07.09. Den Vítězství
25.09. Den ozbrojených sil
04.10. Den Míru
25.12. Vánoce - Den Rodiny

Ubytování
Maputo a Beira mají hotely mezinárodního standardu. Na pobřeží i na ostrovech je mnoho luxusních lodges. V kempech je možnost pronajmutí chatičky nebo bungala, kempování je povoleno také na misijních stanicích.
Levné ubytování není snadné najít, hotely mají ceny od 2.000 CZK na noc.

Tradiční jídlo
Omáčka Matapa, která se připravuje z listů cassavy a burských oříšků, jí se s hustou kukuřičnou kaší nebo chlebem. Rozšířenou potravou jsou i ryby. Jídlo je poměrně levné, hlavně mořské plody.

Co si koupit
Tradiční košíkářské výrobky, sarongy, kožené výrobky, keramiku a krásné dřevořezby. Skoro vše lze koupit v obchodech v Maputo, kromě řemeslných trhů, však není Mozambik nákupní destinací, elektronika a baterie jsou tu drahé. V Mozambiku se obvykle nesmlouvá, mnoho cen je daných a pokud je cena napsaná, již není prostor ke smlouvání.

Co vzít s sebou
Lehké oblečení, platí po celý rok, na večer lehký svetr. Nepromokavé oblečení pro období dešťů.

Doprava
Většina měst je propojena autobusy (machibombos), ale vzdálenosti jsou obrovské. V odlehlých oblastech je asi jedinou možností dopravy minibus (chapa-cem) nebo truck (camiao). Pro dopravu mezi severem a jihem je dobré použít vnitřní přelety LAM.
V Mozambiku se jezdí vlevo. je třeba mít mezinárodní řidičský průkaz, jsou zde časté policejní kontroly,kontrolují doklady a zavazadla. Benzínová čerpadla jsou daleko od sebe a je s tím třeba počítat. Dopravní policisté jsou úplatní.
Létá sem několik aerolinek, včetně TAP Portugal, SAA. Hlavní letiště leží 5 km od Maputo na SZ, autobusy do centra jezdí, druhé letiště je Beira international Airport 10 km SV od Beira a další Vilanculos. LAM létá vnitrostátní lety. Železnice je nespolehlivá a autobusy jezdí mezi hlavními centry. Dobré spojení z JAR do Maputo autobusem.

Jazyk
Portugalština je oficiální jazyk, ale existuje tu asi ještě dalších deset místních jazyků, obvykle se dá domluvit i anglicky hlavně v resortech na jihu země.
Hlavní město: Maputo

Měna
Mozambická měna je nový metical - 1EUR = cca 35 Mtn, 1 USD = cca 24 Mtn. Kreditní karty se přijímají v luxusních místech, bankomaty jsou v omezeném množství a přijímá se většinou jen Visa card. Je dobré mít hotovost, na jihu země lze snadno vyměnit jihoafrické randy. Někdy se přijímají také USD a Malawi kwacha u hranic.
Dovoz a vývoz je omezen na 500 MZN, na ostaní měny není omezení, cestovní šeky se nepřijímají. Výměnu peněz lze provést snadno na letištích a v bankách and cambios (směnárnách), otvírací hodiny jsou obvykle od 8.30 -15.30. Úředníci často nemají drobné na vrácení, proto doporučujeme mít drobné, cizí mince se nepřijímají. Přijímají se pouze USD vydané po roce 2006. Bankomaty jsou ve větších městech, ale ne na ostrovech a v odlehlých lodgích, bankomaty vydávají pouze meticais, raději kontaktujte svou banku před odjezdem, abyste měli přístup k penězům. Největší tři banky jsou Barclay´s, Standard a BIM. Přijímají se pouze Master Card a Visa, ale mimo města ne, takže i ve velkých hotelích v odlehlých oblastech bývá problém - nelze provést transakce. Je tedy třeba být připraven na platbu v hotovosti, u hotelů je vždy uvedeno, zda karty přijímají.
Měna Metical /MTn/, přijímají se i USD a ZAR. V drahých hotelích lze platit kartou, jinak cash. Peníze lze vyměnit v bankách a směnárnách.
V Mozambiku je DPH 17%.

Potápění a šnorchlování
Nejlepší měsíce jsou obvykle listopad, prosinec a květen, červen a červenec, v srpnu a září může být větrno, stejně tak v únoru a březnu, kdy přicházejí tropické bouřky. Žraloky je možno vidět u jižního pobřeží od listopadu do března, velryby obvykle od července do října. Manty hlavně kolem Tofo lze vidět celoročně, nejvíce jich tu je od června do srpna.

Gorongosa je malarická oblast, v Chitengo jsou moskytiéry. Nedoporučuje se pít vodu z kohoutků, je dobré použít tablety na čištění vody nebo pít vodu balenou. Do parku je třeba mít auto 4x4, v NP Gorongosa nejsou na prodej pohonné hmoty, nejbližsí čerpací stanice je v Beira, Dondo, Nhamatanda, Chimoio a Caia. Benzín kupujte pouze u stanic, které vypadají důvěryhodně, ostatní místa nabízejí špinavé pohonné hmoty nebo smíchané s vodou a dalšími chemikáliemi. V kempu Chitengo většina personálu mluví anglicky nebo portugalsky, místní jazyky jsou Sena Chi- Gorongosi. V parku je zdravotnické zařízení na poskytnutí první pomoci.

Na souostroví Bazaruto se dostanete s Pelican Air nebo Air Travelmax. Souostroví Bazaruto má celoročně teplé a slunečné podnebí, teploty kolem 25°C. Od května do srpna, přes 30°C vystupují od prosince do března. Deště jsou možné od října do března. Teplota moře se mění podle období a proudů - mezi 22-32°C. (Ubytování - Azura, Benguerra lodge, Indigo Bay, Marlin lodge.)


Jak se dostat po zemi do Inhambane/Tofo/ Vilankulo
Po silnici N4 přes Komatipoort na hraniční přechod Lobombo / Ressano Garcia. K autu je třeba mít oroginály nebo kopie registračních dokladů, je třeba si zaplatit pojištění na hranicích 150 ZAR a 15 ZAR pro dočasný dovoz vozidla. Dalších 17 ZAR stojí orazítkování vašeho pasu + víza. Na straně Mozambiku jeďte po EN4 a zahněte doleva na EN 1 před Maputo. Do Inhambane je to asi 450 km, zahněte do Inhambane a podle ukazatelů do Tofo. Vilankulo leží asi 3,5 hodiny jízdy od Inhambane po velmi špatné silnici.

Embassy of the Czech Republic
936 Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria
Telefon +27 12 431 2380,
Fax +27 12 430 2033, +27 12 431 2398 - konzulární úsek
Nouzová linka +27 824 160 016
E-mail pretoria@embassy.mzv.cz
Konzulární úsek consulate_pretoria@mzv.cz
Ekonomický úsek commerce_pretoria@mzv.cz
Web: www.mzv.cz/pretoria
Vedoucí úřadu JUDr. Pavel ŘEZÁČ
Funkce VZÚ
Diplomatická působnost DIPLOMATICKÁ A KONZULÁRNÍ pro Jihoafrickou republiku, Botswanskou republiku, Lesothské království, Mauricijskou republiku, Namibijskou republiku, Svazijské království, Angolskou republiku, Madagaskarskou republiku, Mozambik /Mozambique/
Časový posun 0 hod v době letního času
+1 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny pro veřejnost - KO: pondělí - čtvrtek 09.00 - 12.00

Tipy pro turisty cestující do Mozambiku:
1. nenoste drahé šperky a velkou hotovost hlavně v ulicích měst
2. ti, kdo jedou po vlastní ose si musí dávat pozor na překročení rychlosti při projíždění vesnic, je zde mnoho kontrol po cestě do Inhambane, doporučuje se jezdit za světla, není tu pouliční osvětlení
3. pokud jste požádáni o úplatek, měli byste to oznámit na místní policii a vyžadovat potvrzení o zaplacení pokuty
4. celoročně tu svítí slunce, vysoká vlhkost vzduchu v období dešťů, odpoledne přicházejí bouřky
5. měna - nový metical -mets, lze vyměnit v oficiálních směnárnách nebo z bankomatů v hlavních centrech, kurs 1 USD = 37 MZN
6. malárie hlavně v období dešťů v listopadu a prosinci, měla by se brát profylaktika
7. nepijte vodu z kohoutku nikde, dá se koupit všude voda v lahvích

www odkazy

http://www.futur.org.mz/

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz