www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Namibie - praktické informace

Praktické informace na cestu do Afriky

Při cestách do Namibie s dětmi je třeba mít přeložený rodný list s kulatým razítkem a kopii originálu rodného listu. V případě, že cestuje pouze jeden rodič, pak je třeba mít souhlas druhého rodiče a kopii jeho pasu.

Namibie je ideální destinací pro self-drive, vše je dobře značeno a zemi si určitě léoe užijete než s velkou skupinou.Podle poslední zprávy z Namibie - z NTB - Namibia Tourism Board - se při kontrole všichni musí prokázat potvrzením o rezervaci ubytování v Namibii (vouchery), i pokud jedou turisté po vlastní ose. NTB spolupracuje s místní policií a pokud turisté nebudou mít potvrzení (voucher na ubytování), hrozí jim pokuty. V případě tzv. průvodců, kteří nemají pracovní povolení v Namibii - hrozí i vyhoštění ze země. V tomto ohledu jsou jak místní policie, tak NTB velmi přísní. Toto nařízení platí od 1.7.2010.

Dle aktuálních informací připravuje NTB/Namibia Tourism Board zvýšení kontrol.

Společně s místní policií, zvýší kontrolu, zda mají návštěvníci, jedoucí po vlastní ose – v zapůjčeném voze, realizované ubytování přes agentury, tedy mají potvrzení o ubytování (voucher).

U organizovaných skupin nad 6 osob, které mají mít dle nařízení NTB, vždy namibijské průvodce, zpřísní kontrolu tzv. průvodců zahraničních CK, kteří nemají pracovní povolení v Namibii a vykonávají činnost průvodce. Tito budou zadrženi a po zaplacení pokuty 25.000,- NAD vyhoštěni ze země.


Nejlepší doba pro návštěvu Namibie:
V Namibii je ročně 300 dní se slunečním svitem, vrcholná sezóna je od července do září - tedy v době zimy v Namibii. Ale vedlejší sezóny jsou také vhodné - je více kapacit na ubytování, ubytování nemusí být dlouho předem rezervované - to platí také pro pronájem aut. V květnu a červnu je ideální počasí na outdoorové aktivity, také během období deštů je zajímavé sem jet. Pláně se zazelenají a zvířata mají mladé.
Když jedete poprvé do Namibie, měli byste nejdříve jet klasickou cestou - Windhoek, Waterberg, Etosha NP, Damarland se skalními malbami, Spitzkoppe, Swakopmund, duny v Sossusvlei - takovou cestu zvládnete za 14 dní, i když jsou vzdálenosti mezi jednotlivými místy velké. Tři týdny jsou samozřejmě lepší - cesta se dá prodloužit třeba do Fish River Canyonu nebo o letecké safari na Skeleton Coast nebo do Caprivi strip.
Není třeba žádné speciální očkování.
V Namibii by se nikdy nemělo jezdit mimo vyznačené cesty, s vyjímkou speciálních povolení (lze získat v naší kanceláři).
V Namibii byste měli navštívit některou z farem a také některý z komunitních projektů.
Cestování v Namibii je bezpečné - autobusy i auta jsou pravidelně kontrolovány, silnice jsou v dobrém stavu, i když nejsou asfaltové. Ale pozor, na štěrkových silnicích nejezděte rychleji než 80km/h a také nejezděte v noci, protože na silnicích jsou často zvířata.

Nezapomeňte si s sebou vzít - ochranu proti slunci - čepici, pevnou obuv, bundu nebo mikinu - v noci může být v poušti chladno, hodí se také kapesní svítilna.

Rozloha: 824 268 km2
Hlavní město: Windhoek
Nezávislost: 21.března 1990
Současný president /2019/: Hage Geingob
Zřízení: vícestranný parlament, demokratická ústava, rozdělení moci mezi výkonné, legislativní a soudní složky, svoboda náboženství (90% křesťanů), svoboda tisku, projevu.

Životní prostředí: příírodní rezervace - 15% rozlohy země ve státním majetku, respektuje přírodu a jezděte po vyznačených cestách,každá nová stopa ničí přírodu a často zde zůstane i více než sto let,šetřte vodou.
Povolení ke vstupu se vydávají na bránách jednotlivých oblastí.
Nejvyšší hora: Brandberg, další hory Spitzkoppe, Moltkeblick, Gamsberg
Řeky: Orange, Kunene, Okavango,Zambezi, Kwando občasné řeky - několik včetně řeky Fish, Kuiseb, Swakop a Ugab

Flóra: 14 vegetačních pásem, 120 druhů stromů, 200 druhů endemických rostlin, 100 druhů lišejníků, žijicí fosilní rostlina - Welwitschia mirabilis.

Hospodářství: hlavní sektor - důlní průmysl, turismus a zemědělství, nejvíce lidí je zaměstnáno v zemědělství - 46%, nejrychleji rostoucí sektor - turismus, důlní průmysl: diamanty, uran, měď, olovo, zinek, magnesium, kadmium, arsen, pyrity, stříbro a zlato, minerály lithia, žula, mramor, modrý sodalit a mnoho druhů polodrahokamů.

Infrastruktura: 5.450 km asftaltových silnic, 37.000 km šterkových silnic
Přístavy: Walvis Bay a Luderitz
Hlavní letiště: Hosea Kutako International Airport, Walvis Bay mezinárodní letiště, Eros letiště, 46 přistávacích ploch
Železnice: 2.382 km úzkokolejky
6,2 telefonních linek na 100 obyvatel, přímá volba do 221 zemí, mobilní komunikace: GSM
Smlouva s 117 zeměmi (255 operátory, poštovní služba spojená s UPS / Universal Postal Union).

Sociální infrastruktura: 1 lékař na 3.650 obyvatel, 3 soukromé nemocnice ve Windhoeku s jednotkami intenzivní péče, praktiční lékaři - světový standard, 24 hodinové pohotovosti.

Obyvatelstvo: 2,5 miliónů, hustota 2,2 na km2,
Oficiální jazyk: angličtina od roku 1990 úředním jazykem, afrikaans, němčina a 14 místních jazyků a dialektů ve 13 oblastech, 80% obyvatelstva mluví Oshiwambo, Otjiherero a dalšími jazyky
400 000 obyvatel žije ve Windhoeku (15 %), 13 oblastí, 13 etnických kultur, 16 jazyků a dialektů, gramotnost dospělých - 85%, růst populace 2,6%, počet škol: 1700.

Fauna: velká zvířata - slon, lev, nosorožec, bůvol, gepard, levhart, žirafa, 20 druhů antilop, 240 druhů savcú (14 endemických), 250 druhů plazů, 50 druhů žab, 676 druhů ptáků. Do přírodních rezervací se nesmí brát žádná domácí zvířata. Zvířata se v Namibii pohybují volně, i když jsou na lidí zvyklá, dodržujte od nich bezpečnou vzdálenost. V Etoshe se nesmí vystupovat z auta ani zvířata krmit.

Zahraniční zastoupení: více než 50 zemí má namibijský konzulát nebo ambasádu ve Windhoeku. V Německu se nachází Ambasáda Namibie, stejně tak v Rakousku.

Daně a clo: všechno zboží a služby zahrnuje DPH 15%, návštěvníci mohou žádat DPH zpět pouze při nákupu nad 250 NAD a předložení dokladu s rozepsaným DPH na letišti Hosea Kutako.

Podnebí: únor 16-30°C, duben 13-29°C, červen 7-22°C, srpen 9-24°C, říjen 12-30°C, prosinec 16-30°C.

Peníze: namibijský dolar je fixován na jihoafrický rand, tím se zde dá i platit, rovněž i cestovními šeky, zahraničními měnami, kartami VISA, Master Card, American Express a Diners Club. 1 NAD je cca 1.60 CZK /2019/

Pitná voda: voda z kohoutku je čištěná a lze ji pít, je třeba si dávat pozor v zemědělských oblastech. Je třeba se vždy dobře na cesty zásobit pitnou vodou, vodu lze koupit u čerpacích stanic a v obchodech.

Doprava: veřejná doprava není dostupná ve všech oblastech Namibie, jezdí zde autobusy z Windhoeku do Kapského Města, Johannesburgu, Vic Falls, Swakopmundu. Železnice vede z jihoafrických hranic, spojuje Windhoek se Swakopmundem na západě a Tsumeb na severu. Je zde k dispozici síť mezinárodních a regionálních letů z Windhoeku a chartery. Air Namibia létá denně z Frankfurtu, také do Accry, Lusaky, Victoria Falls, Johannesburgu a Kapského Města, domácí lety jsou do Ondangwa, Katima Mulilo, Rundu, Walvis Bay a Luderitz - domácí lety obvykle z letiště Eros. Zahraniční aerolinky: BA/Comair, TAAG, Air Berlin, SAA a SAE. Po zemi obvykle návštěvníci vstupují do země v Katima Mulilo nebo Ngoma na SV země, v Oshikango na S, Buitepos na východě, Mata Mata nebo Ariamsvlei na JV a Noordoewer nebo Sedelingdrift na J. Existují i další přechody, je třeba si zjistit, kdy jsou otevřené.
Zvláštní vlaky: Desert Express - luxusní vlak jezdí mezi Windhoekem a Swakopmundem, Luderitzerem a Tsumebem.
Shongololo - safari vlak - lze jím projet celou zemi
Rovos Rail - nostalgický parní vlak, patří k nejelegatnějším a nejhezčím

Cestování po Namibii lze letecky, po silnici - 5.900 km asfaltových silnic a 36.229 km dalších silnic, štěrkové silnice jsou obvykle dobře udržované, ale v době dešťů od listopadu do dubna jsou někdy špatně sjízdné. V Namibii se jezdí vlevo, silnice (asfaltové, šotolinové i solné na pobřeží) jsou většinou dobře sjízdné a mohou lákat k překročení rychlosti. Prosím dodržujte následující omezení rychlostí: osada 60km/h, asfaltové silnice 120 km/h, šotoliny 70 km/h. Neočekávané
nástrahy a zvířata mohou vést k nehodám. V každém případě držte pevně volant, při dlouhých přejezdech (doporučujeme max. denní dávku cca 300 km) mějte s sebou vždy vodu a extra kanystr s pohonnými hmotami.


Pronájem aut
Všechny půjčovny aut musí být od 1.2.2005 registrované u Namibia Tourism Board. Doporučujeme používat členy asociace pronajímatelů aut, vždy se informujte o pojistných podmínkách, které se u jednotlivých firem velmi liší nebo se mohou měnit. Při přejímce auta, vozidlo řádně zkontrolujte, jak náhradní kolo, tak nářadí. Doporučuje se mezinárodní řidičský průkaz. Překročení hranic s pronajatým autem pouze se souhlasem pronajímatele (cross border letter). V každém větším místě najdete benzinovou čerpací stanici, ale tanktujte vždy, když na pumpu narazíte. Na čerpacích stanicích lze platit pouze hotově, většina stanic nabízí bezolovnatý benzín. Ceny benzínu se mění podle míst a doby, v roce 2019
orientačně 12-15 NAD za litr.
V určitých místech - Kaokoveld / Kunene / a Kaudom / Odjozondjupa/ můžete jezdit jen v konvoji minimálně 2 aut.

Zdravotnická zařízení jsou ve velkých městech na mezinárodní úrovni, ve vzdálenějších místech je hustota zdravotnických zařízení menší. Uzavření pojištění léčebných výloh je nutné. Ve Windhoeku jsou tři velké nemocnice, lékaře najdete v místním telefonním seznamu pod Classified Medical Listings. Zdravotnická pomoc do odlehlých oblastí je zajišťována letecky a po dobré silniční síti. Doporučuje se odpovídající cestovní pojištění, které kryje nehodu, nemoc a hospitalizaci.
Doporučuje se očkování proti tetanu, hepatitidě typu A i B, žluté zimnici a tyfu. Na jih od hlavního města se vyskytuje dětská obrna. Nebezpečí malárie je v oblasti Etosha, Ovambu a Caprivi. V severní oblasti země je poměrně malé riziko výskytu malárie a bilharzie. Díky teplému suchému podnebí nejsou v Namibii tropické nemoci. Návštěvníci, kteří přijíždějí z oblastí kde se vyskytuje žlutá zimnice, musí mít platný očkovací průkaz. Profylace proti malárii se doporučuje v severní Namibii, Etosha NP tvoří hranici malarické oblasti. Standard nemocnic je vysoko nad africkým průměrem, doporučujeme v každém případě mít cestovní pojištění.
Doporučujeme světlé oblečení a případně repelenty (Peaceful Sleep a Tabard).

Důležitá telefonní čísla
Záchranná služba a ambulance (funguje zde mobilní síť telefonů)
ve Windhoeku: +264 61 230 505/081707, centrální nemocnice Windhoek +264 61/203 32 82
ve Swakopmundu: +264 64 400700
v Kombat :+ 264 67 231000
v Tsumebu: +264 67 2243000
Mezinárodní SOS Namibia + 264 61 23 05 05
Emed Rescue 24 +264 61 41 16 00
nebo
EMED Rescue 24
Windhoek +264 61 299 9924
Policie: 10111

Bezpečnostní situace
V Namibii se jezdí vlevo. Nejvyšší povolená rychlost je 120 km/hod, pokud místní úpravy nestanoví jinak. Povinné jsou bezpečnostní pásy na všech sedadlech.
S ohledem na velkou rozlohu země je nutné při cestách autem vozit s sebou zásobu pohonných hmot, neboť čerpací stanice jsou pouze u hlavních silnic. Kromě toho je při cestách do vnitrozemí bezpodmínečně nutné mít s sebou dostatečnou zásobu pitné vody. Pro cesty do písečných oblastí a pouští doporučujeme auto s pohonem 4 x 4. Při cestách po setmění je třeba věnovat řízení zvýšenou pozornost, protože se na silnicích často vyskytují zvířata. Koupání v řekách se nedoporučuje s ohledem na možnost střetu s krokodýly a hrochy. Ve většině řek je nebezpečí nákazy bilharzií.
Namibie je bezpečná země, dodržování pravidel je nutné jako všude jinde. Při opuštění auta nenechávejte věci na sedadlech a při parkování používejte hlídaná parkoviště. Všechny cenné věci mějte uzamčeny na bezpečném místě (nenosit s sebou). Před cestou se doporučuje pojistit zavazadla.
Namibie je bezpečná země, platí stejná bezpečností pravidla jako v Evropě - nenechávat bez dozoru plně naložené auto,nevystavovat na odiv šperky a drahé vybavení, nenechávat na sedačkách auta kamery, peněženky.


Elektřina a voda
Ve městech zásobování vodou funguje. Na venkově je vodu třeba převařit, přefiltrovat, a to zejména v oblastech s výskytem zvěře. Elektrické napětí je 220 a 240 V. Je nutný zásuvkový adaptér - 3 kulaté kolíky, typ 15 amp - stejné jako v JAR. Adaptéry se dají koupit skoro ve všech obchodech.

Provozní doba
Banky jsou otevřeny od 9 - 15.30 hod od pondělí do pátku a v sobotu od 8.30 - 12 hodin. Obchody jsou otevřeny od pondělí do pátku v době od 8 - 17.30 hod. V sobotu od 8 -13 hodin. Ve Windhoeku a Swakopmundu jsou soboty odpoledne a v neděli otevřeny supermarkety. Všude v zemi jsou malé krámky s delšími otvíracími dobami.

Ubytování
Namibie nabízí velké množství různých druhů ubytování u hlavních silnic a ve městech. Ve venkovských oblastech, kam se dostanete autem 4 x 4, je třeba mít vlastní kempinkové vybavení. V národních parcích je k dispozici mnoho ubytovacích míst. Chráněné oblasti a několik privátních farem nabízí také dobrá místa na kempování. Kempování na divoko pouze se souhlasem jednotlivých farmářů/ majitelů pozemku. Otevřený oheň je nebezpečný, nenechávajte na místě žádné odpadky. Kempové vybavení lze vypůjčit v půjčovnách aut nebo ve specializovaných outdoorových půjčovnách. Počet míst na kempování je omezený, je třeba mít rezervace.
Komunitní kempy - jsou rustikální pod vedením místní komunity, nabízejí velmi dobrou příležitost setkání s místními obyvateli, ale jídlo si musíte přivézt vlastní.
Mnoho farem v Namibii rádo uvitá hosty z celého světa, kromě ubytování zde nabízejí také stravu, vyjížďky a vycházky do okolí, večery s grilováním, i zde se doporčuje mít předem rezervaci, rádi vám pomůžeme. Hotely a penziony najdete ve větších městech za různé ceny a různě vybavené.
Lodge - je ubytování s vyšším standartem, často jsou to chatky v přírodě, ale některé se hodí i na konference a mají i wellness.
NWR (Namibia wildlife resorts) nabízí ubytování v národních parcích v různých kategoriích, kempy, chatky, bungala a navíc i luxusní lodge v Namib Naukluft a NP Etosha.
Mnoho farem také nabízí možnost lovu, odstřel je regulován. (NAPHA)

Tradiční jídlo a voda
V celé zemi je zastoupena převážně německá kuchyně - bavorské pivo, vuřty, cukrářské výrobky. Voda je zde dobrá, kromě odlehlých venkovských oblastí, kde se doporučuje filtrovaná voda nebo minerální voda. K těmto oblastem patří Kalahari Desert a celý Caprivi strip, kde se voda pumpuje přímo z řek. Všechna ubytovací zařízení dávají hostům vodu v lahvích. Jen určité obchody, hotely, penziony, lodge a farmy smějí prodávat alkohol, jsou označeny symboly YYY nebo YY.

Co si koupit
Zejména africké řemeslné výrobky: kožené výrobky, koberce, Swakara - oblečení, ručně vyráběnou bižuterii s polodrahokamy. Všechny ceny a služby obsahují 15% DPH. Potraviny lze koupit v každém větším místě, velký výběr je ve Windhoeku, Swakopmundu, Keetmanshoopu, Luderitzu, Otjiwarongo, Tsumeb, Grootfontein, Gobabis a Katima Mulilo. Lze bez obav konzumovat ovoce a zeleninu. Restaurace mají evropský standart.

Co vzít s sebou
Bavlněné oblečení pro letní měsíce, pokrývku hlavy, krém na opalování. Lehké oblečení a bunda se doporučuje pro zimní měsíce. Pohodlná obuv, plavky a dalekohled jsou také důležité. Pro návštěvníky pobřeží a horských oblastí se doporučuje nepromokavé oblečení. Ve větších městech si můžete vše zakoupit. Film a baterie lze těžko koupit v některých místech. Pokud fotíte klasicky, doporučují se filmy 100 ASA, protiprašné obaly. Pokud chcete fotografovat lidi, je dobré se jich zeptat, je zakázano fotografovat státní budovy a armádní zařízení, včetně hraničních přechodů.
Dobré je mít s sebou lehké bavlněné oblečení a pevné boty Rána a včery hlavně v zimě mohou být velmi chladná a teploty velmi poklesnou, proto se doporučuje oblékat se jako " cibule " ve vrstvách. I v létě se hodí bunda. Ale oblečení vždy ležérní.

Státní svátky
1.ledna Nový rok
2.ledna volno
21. března: Independence Day - Den nezávislosti
Velikonoce / včetně pátku a pondělí /
1. května: Den práce (Labour Day)
4. května: Cassinga Day
17.května : Nanebevzetí Páně
25. května: Africa Day
26. srpna: Heroe´s Day
10. prosince: Human Rights Day
25. a 26.prosince Vánoce

První president Namibie: Sam Nujoma (do roku 2005)

Podnebí
Léto v Namibii začíná v listopadu a trvá do dubna, během něj je období dešťů. Krajina se změní, duny porostou trávou a květinami, pánve se zaplní vodou. Od května teploty klesají, je to dobré období na trekking v Namibii (např. 5 dní ve Fish River Canyon nebo snadný Tok Tokkie trail v Namib Rand). V srpnu pánve vyschnou a voda se stává vzácnou. Zvířata se soustřeďují kolem zbývajících napajedel. Období jsou opačná než na severní polokouli. V Namibii je průměrně 300 dní v roce slunečno, klima je typické polopouštní a často zde bývají sucha. Od září do dubna jsou letní měsíce s obdobím dešťů od října do dubna. Zima je tu od května do srpna, v tomto období může být pobřeží ovlivněno východním větrem, což způsobuje, že velmi horké větry foukají písek z Namibijské pouště do Atlantického oceánu. Průměrné srážky jsou od 50 mm podél pobřeží po 350 mm v centrální oblasti až po 700 mm v severovýchodních oblastech. Teploty Windhoek - léto 15-35°C, zima 6 -28°C, Swakopmund léto 12-22°C, zima 9-18°C, Fish River Canyon léto 17-34°C, zima 6-27°C, Etosha NP - léto 17-32°C, zima 7-26°C.
Moře v Namibii není vhodné na koupání, protože teplota Atlantiku je zde od 12 -16 st. C,ale pobřeží je rájem pro rybáře a pro milovníky dalších aktivit od jízdy na velbloudech po přelety atd. V Namibii svítí slunce 300 dní v roce, je to tedy celoroční destinace.

Infrastruktura:
5.810 km asfaltových silnic
36.450 km štěrkových silnic
Důležité přístavy: Walvis Bay, Luderitz
Letiště: 46 km východně od Windhoeku - Hosea Kutako International, ve městě Eros letiště, Rooibank - Walvis bay
Železničních tratí: 46 - 2.665 km úzkokolejky
6,2 telefonních stanic na 100 obyvatel
přímé telefonické spojení do 240 zemí
mobilní systém telefonů: GSM, dohoda s 108 zeměmi/255 sítěmi

Jazyk: angličtina, akrikaans, němčina a několik etnických jazyků. Oficiálním jazykem je angličtina, ale všude se mluví i afrikaans a německy. Namibie má 15 etnických skupin obyvatel a mluví se tu 27 jazyky a dialekty. Lingua franca je tu stále afrikaans.

Časové pásmo: GMT + 2 (od 1.neděle v září do první neděle v dubnu - letní čas, zimní čas GMT+1 / od 1.neděle v dubnu do 1.neděle v září ), letní čas v Namibii je o dvě hodiny před GMT od první neděle v září do první neděle v dubnu. Zimní čas je 1 hodinu před GMT od první neděle v dubnu do první neděle v září.

Předvolba: + 264
Víza: nutno mít předem pro držitele pasů ČR.
Měna: NS - namibijský dolar - spjatý se ZAR, který se všude přijímá, banky jsou dobré, cestovní šeky přijímány, většina hotelů, restaurací a obchodů přijímá kreditní karty, benzínová čerpadla požadují hotovost. Bankomaty přijímají karty, musíte si vybrat - credit card account (ATM machine - BOB tills). Visa a Master Card jsou přijímány, jsou zde tzv. Speedpoint a ATM, držitelé karet by si měli zjistit, zda je možno je používat v Namibii. Směnárny jsou také v hotelích a lodgích v celé zemi. Kreditní karty nejsou přijímány na čerpacích stanicích, zde se platí hotově. Namibijský dolar je stejný jako jihoafrický rand, který se zde všude přijímá. Existuje 5c, 10c, 20c, 50c, 1NAD, 5 NAD, 10NAD, 20NAD, 50NAD, 100 NAD, 200NAD. Většina ubytovacích míst platby kartou přijímá.
DPH je v zemi 15 %, lze požádat o vrácení DPH při odletu.
Ve většině měst je banka, některé mají mezinárodní bankomaty, cestovní šeky lze vyměnit během otvírací doby od 9 - 15.30 a v sobotu od 8.30 - 11.00, zavřeny jsou o svátcích a v neděli.
Směnárny jsou na letišti Hosea Kutako a ve Windhoeku a také ve většině bank ve Windhoeku, Walvis Bay a Swakopmundu.
Šeky nebo zahraniční měny se nepřijímají v národních kempech.

Jak se tam dostat: Air Namibia létá přímo do Windhoeku z Londýna - Gatwick 3x týdně, British Airways a South African Airway z Heathrow do JNB a pak do WDH. Z Frankfurtu trvá let 10 hod 20 min.
Do Windhoeku se také dostanete z Kapského Města. Další přímé lety jsou z Frankfurtu, Mnichova a Dusseldorfu. Letiště Hosea Kutako International Airport leží 45 km východně od Windhoeku, protože silné větry a vysoké hory kolem Windhoeku jsou pro letiště nevhodné. K dispozici máme transfery z letiště do centra města nebo si zde přímo můžete vyzvednout vámi předem objednané auto v půjčovně.
Domácí lety: Air Namibia, malá ale spolehlivá dopravní letadla - 4-6 místná spojují lodge a přistávací plochy v buši po celé zemi. Pouze letecky se dá dostat do severní části Skeleton Coast.

Jízda po vlastní ose: silnice jsou dobré, označení jasné, asfaltové silnice v dobrém stavu, ostatní jsou štěrkové - dodržujte 80 km/hod. Lze jezdit i autem 2x2, ale pokud chcete do odlehlejších oblastí Busmanlandu a Caprivi je nutno mít auto 4x4.
Přechod hranic z JAR je obvykle velmi rychlý - hraniční přechod Vioolsdrif / Noordoewer po silnici N7. Mějte u sebe tužku, pasy a dostatečné množství hotovosti - Cross Border Charge permit - 200 ZAR, potřebujete také kopii registrace auta - pokud je auto z půjčovny - povolení majitele auta na převoz přes hranice. Přejezd přes pontonový most v Sendelingsdrift stojí 100 ZAR za auto. Všude se přijímají ZAR a kurs NAD x ZAR je shodný. Štěrkové silnice v Namibii jsou v dobrém stavu, ale mohou být nebezpečné, nejezděte rychle. Mezi Springbok a hranicí Gondwana Caňon Park je velmi málo benzinových čerpadel, takže doplňte v Caňon Roadhouse přes odjezdem.

Ubytování: hotely jsou čisté a bezpečné, privátní farmy přijímají hosty z celého světa, stylové lodge a bush campy jsou krásné. Dobré, čisté kempy jsou všude.
Buďte vždy trpěliví, při silničních kontrolách a na hranicích.

Bezpečnost - Namibie je velmi bezpečná země.
Respektujte místní zvyky a obyvatele. V některých situacích není zdvořilé začít konverzaci se ženou nebo fotografovat bez povolení náčelníka. Nikdy nejezděte přes vesnice, když taková cesta není označená. V Namibii není ani kousek země, která by někomu nepatřila. Většina je v osobním vlastnictví a žijí tam lidé. Nikdy nedávejte léky jako dárek. Raději dejte cukr, sůl, olej, kukuřici, kávu nebo čaj.
Do vesnice se přibližujte pomalu a na cestu by se měl ptát pouze jeden řidič nebo na povolení vjet dovnitř. Cestující musí mít bezpečnostní pásy na předních sedadlech. Používání mobilních telefonů během řízení je nebezpečné a zakázané. Vzdálenosti mezi atrakcemi jsou velké a obvykle cesty procházejí krásnými oblastmi. Naplánujte si na den maximálně 400 km a přesvědčte se, že máte dostatek pohoných hmot a vody na cestu. Normální auta mohou projet po většině silnic, ale auta off-road jsou oblíbenější a praktičtější v písečném a drsném horském terénu. Vždy si podle plánu cesty vyberte i správné auto. Nedoporučuje se jezdit po západu slunce. Štěrkové silnice jsou obvykle v dobrém stavu a motoristy lákají jezdit velkou rychlostí, často pak nemají dost času přizpůsobit jízdu změněnému stavu silnice nebo náhlými zatáčkám, dírám nebo místům, kde není štěrk a je tu písek. Bezpečná rychlost na štěrkových silnicích je 60-80 km v hodině, rychlejší jízda je nebezpečná, protože se silnice velmi rychle mění od pevného povrchu po písek, kde se vozidlo špatně kontroluje. Na štěrkových silnicích mohou odletovat kamínky od auta před vámi a mohou poškodit sklo, takže dodržujte dostatečnou vzdálenost 100 metrů, také kvůli prachu, který snižuje viditelnost. Asfaltové silnice - zde je limit 120 km/h mimo městské části, ale doporučuje se rychlost 100 km/h. Dávajte si pozor na kluzké silnice - hlavně na solných silnicích podél pobřeží, vymleté části silnice, vodu na silnici.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat zvířatům jak divokým, tak domácím, často se pasou podél cest a mohou být nevypočitatelná.
Pneumatiky dobře překontrolujte i jejich tlak. Vždy mějte alespoň jednu náhradní s sebou. Vzorek pneumatiky musí mít nejméně 2 mm a nesmí mít trhliny nebo boule. Pokud si auto půjčujete překontrolujte i nářadí, také si zjistěte, jaké pohonné hmoty do auta patří. Doplňujte je všude, kde je to možné, na mnoha místech nejsou benzinová čerpadla nebo fungují jen občas. Nepřijímají kreditní karty, pouze hotovost. Cestující používající Trans-Kalahari hraniční přechod musí doplnit pohonné hmoty buď v Jwaneng v Botswaně nebo Buitepos v Namibii, jediné místo mezi těmito dvěma, kde se dají koupit pohonné hmoty je Kang, který je 400 km od Buitepos a 350 km od Jwaneng. Je třeba dávat veký pozor hlavně v noci, silnice není oplocená a chodí sem zvířata.
Jako všude na světě si dávejte pozor na své věci a nenechávejte je volně na sedadle auta, umístěte je do přihrádky nebo do kufru auta, vždy auto uzamykejte a mějte u sebe doklady. Udělejte si také kopie dokladů. Nikdy nezastavujte stopařům nebo cizím lidem. Nemějte u sebe velkou hotovost a nezapomeňte na dobré cestovní pojištění a na dobré pojištění auta.

Zdraví: malárie v severních částech země (SV) - Caprivi, Kavango, Owambo a severní Kunene, ale ne celoročně, je dobré mít očkování proti tetanu, žloutence typu A, proti obrně.
/wwww.fitfortravel.scot.nhs.uk/

Lidé: Himbové jsou nejznámější etnickou skupinou, ale tvoří jen jedno procento obyvatelstva, velké procento tvoří Owambové, méně pak je Kavango, Damara, Herero, San Bushmen, Topnaar a Tswana. Asi 12.5% je bílých Namibijců nebo míšenců s afrikánskými nebo německými předky.

Geografie: Namibie je pouštní země, ale má i kontrastující krajinu - trnitou buš, savany a hory Centrální plošiny, otevřené pláně Etoshy a záplavové pláně Caprivi.

Hraniční přechody s JAR:
Vioolsdrift/ Noordoewer na N7 z Kapského Města - otevřeno 24 hodin
Sendelingsdrift - pontonový přechod v západní části Ai-Ais/ Richtersveld přeshraničním parku (8.00-16.30 otevřeno)
Onssepkans / Velloordrift na R 358 z Pofadder do Karasburg (8.00-16.30)
Nakop/Ariamsvlei na N10 z Upingtonu do Karasburgu - otevřeno 24 hodin
Rietfontein/ Klein Menasse na R 31 z Askhamu a Kgalagadi Transfrontier Parku do Keetmenshoopu (8.00-16.00)
Mata Mata na R 360 v Kgalakgadi Transfrontier Parku (8.00 -16.30)
Hohlweg 8.00 - 16.30
Oranjemund/ Alex bay 6.00 - 22.00


Hraniční přechody s Botswanou:
Mamuno / Buitepos - 125 km východně od Gobabis na Trans-Kalahari dálnici (7.00-24.00)
Dobe - pouze pro auta 4x4 - za Tsumkwe 7.00 -16.30
Mohembo - 25 km jižně od Divundu v Caprivi (8.00-18.00)
Ngoma Bridge - 60 km jihovýchodně od Katima Mulilo (7.00-18.00)
Impalila/ Kasane 7.00 -17.00

Hraniční přechod se Zambií:
Wanela - 4 km severně od Katima Mulilo v Caprivi Stripu / Seseheke / 6.00 -18.00

Hraniční přechody s Angolou:
Oshikango na B1 - 60 km severně od Ondangwa (8.00-19.00)
Omahenene a Ruacana jsou malé přechody u C 46 (8.00-19.00)
Ruacana 7.00 -19.00
Katitwe 8.00 -18.00

Jízda po vlastní ose: silnice jsou výborné, značení jasné, jízda velmi příjemná, hlavní silnice jsou asfaltové, ale většina ostatních je štěrková (80 km/ hod), když se jede rychlejí většinou to vede k nehodě, dá se použit i auto 2x2, ale vhodnější je auto 4x4.

V Namibii se dají používat i malá letadla pro přesuny, přistávací plochy pro 4-6 místná letadla jsou po celé zemi. Do severní části Pobřeží koster se lze dostat pouze letecky.

Používání mobilních telefonů
V Namibii se používá systém GSM, operátoři jsou MTC a Cell One, smlouva o roamingu je s více než 100 zeměmi. Předplacené Sim karty se dají koupit v obchodech. K dispozici máme mapu s pokrytím signálem. Příjem se liší podle terénu. 24hodinové nouzové volání u MTC má číslo 112 a u Cell One 120 (ambulance, policie, hasiči).

Fotografování - prach a teplo jsou nebezpečné pro vaši fotovýbavu. Je dobré mít náhradní akumulátor a dostatek místa na kartě. Prosím respektujte neznámé kultury a zeptejte se, zda smíte fotit osoby.

Vhodná období pro návštěvu Namibie:
leden, únor, březen a duben
Pozorování zvířat - zvířata hlavně v Etoshe jsou většinou rozptýlena a neshromažďují se u napajedel, avšak to neznamená, že je neuvidíte, mnoho zvěře jako antilopa skákavá, zebra atd. rodí mláďata a tak lze vidět v blízkosti jejich teritorií i lvy a další predátory.

Poušť a krajina - je to nejlepší období pro návštěvu Namibijské pouště, často se i zelená
Fotografování: je výborné v poušti, krásné barvy.

květen, červen, červenec a srpen
Zvířata se začínají stahovat k napajedlům, ještě je stále dost vegetace, ale je to dobrý čas na pozorování zvířat.
Podzim a zima jsou chladné, ale obloha je průzračná a výborně se fotografuje krajina.

září, říjen, listopad a prosinec
Toto období může být velice teplé, ale je výborné na pozorování zvěře, velké množství zvířat se shromažďuje u napajedel, na severu Namibie mohou začít na začátku prosince deště, v poušti může být velmi horko od 11 do 16 hodin, fotografování je vždy dobré - Etosha, Sossusvlei, etnické skupiny, přes poledne není dobré světlo.


Namibie je výbornou destinací pro začátečníky self drive.

Embassy of the Czech Republic

936 Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria
Telefon +27 12 431 2380,
Fax +27 12 430 2033, +27 12 431 2398 - konzulární úsek, +27 12 431 2397 - obchodní a ekonomický úsek
Nouzová linka +27 824 160 016
E-mail pretoria@embassy.mzv.cz
Konzulární úsek consulate_pretoria@mzv.cz
Ekonomický úsek commerce_pretoria@mzv.cz
Web: www.mzv.cz/pretoria
Vedoucí úřadu JUDr. Pavel Řezáč
Funkce VZÚ
Diplomatická působnost DIPLOMATICKÁ A KONZULÁRNÍ pro Jihoafrickou republiku, Botswanskou republiku, Lesothské království, Mauricijskou republiku, Namibijskou republiku, Svazijské království, Angolskou republiku, Madagaskarskou republiku
Časový posun 0 hod v době letního času
+1 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny pro veřejnost - KO: pondělí - čtvrtek 09.00 - 12.00

www odkazy

http://www.namibia-tourism.com./

http://www.airnamibia.com.na

http://www.holidaytravel.com.na/

http://www.gondwana-collection.com

http://www.namibiatourism.com.na

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz