www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Národní park Kruger

Aktuality - Afrika

Kruger National park - neustále probíhají diskuse o počtu turistů, kteří budou vpuštěni do NP Kruger denně. V současné době jsou následující kvóty, které jsou postaveny na systému: kdo první přijde, má přednost.
Denní kvóty jsou:
- Kruger Gate: 750 osob denně
- Malelane, Orpen, Phalaborwa a Punda Maria brány: 500 lidí denně
- Crocodile Bridge, Giriyondo, Numbi, Phabeni a Pafuri gate: 300 osob denně

Bohužel restaurace v kempech v KNP stále zvyšují ceny.

Kruger NP je nejnavštěvovanějším parkem v Africe. Ročně jej navštíví více než milión turistů, je tu 25 kempů, 2.300 km cest, z toho 850 km asfaltových. Největší kempy, jako je Skukuza, jsou spíše jako vesnice, jsou tu obchody, restaurace, čerpací stanice a vybavení na konference. Ale jsou zde i další statistiky, Kruger NP je obrovský 19.000 km2 (a více než 22.000 km2, když počítáme soukromé koncese u západních hranic). Vedení parku se snaží omezit denní počet návštěvníků na 4.000. Přesto však je park prázdný a velký, mimo hlavní silnice, které spojují hlavní kempy, je klid. Celý park je oplocený, jsou tu napajedla, zábrany proti ohni, umělá jezírka. Vedení parku uznává, že během jeho 110 leté historie bylo uděláno několik chyb, ale to již nelze vrátit zpět (např. kempy by byly postaveny na hranici parku atd.). Kruger NP je však také nejvhodnějším parkem na safari pro rodiny s dětmi, cesty jsou sjízdné normálním autem. Nádherné safari můžete zažít v soukromých lodgích. V parku můžete jezdit sami nebo se vydat na safari s profesionálními průvodci na denní, noční nebo pěší safari. Do NP Kruger jezdí i mnoho místních návštěvníků. Chráněnou oblastí byl park vyhlášen v roce 1898, ale turisité sem začali jezdit až o desitky let později.

Před několika lety NP Kruger pronajal koncese soukromníkům i uvnitř parku. Jsou diskrétně schované a luxusní lodge přispívají do rozpočtu parku, podléhají přísným pravidlům, ale jejich safari auta smějí jezdit off-road na pronajaté ploše. Jednou z prvních soukromých lodgí v NP Kruger byla Jock safari lodge na jihu. Dobře známá díky nosorožcům černým je koncese Lukimbi na jihu parku, lodge zde byla otevřena asi před pěti lety. Singita získala koncesi Lebombo na krásném kopci s výhledem na řeku Sweni u mozambických hranic. Lodge Lebombo a Sweni jsou mezinárodně uznávané. Jsou tu béžové skalní formace a velké akácie, místo je vynikající na pozorování lvů. Další koncese Mluwatije je odlišná, leží proti Manyaleti zvířecí rezervaci. Na celkem malé ploše je různorodý terén - otevřené pláně na severu, les a hustá buš na jihu. Jezero Ligmad má celoročně vodu, takže jsou tu stále sloni, kteří se však přicházejí napít i do bazénu u Imbali lodge, v této koncesi jsou tři lodge: Imbali, Hoyo Hoyo a Hamilton´s, všude je mnoho bůvolů, slonů a lvů.
Soukromé rezervace u parku nemají plot mezi parkem a svým územím, takže se zvířata mohou volně pohybovat. V luxusních lodgích je skoro vždy zaručeno, že uvidíte Velkou pětku, je tu také více průvodců než v národním parku. Dělají se tu pěší safari, jezdí se terénem v autech 4x4. Průvodci v soukromých lodgích patří k nejlepším a území dokonale znají. Jsou také v kontaktu mezi sebou a dávají si zprávy, kde se zvířata nacházejí. Smějí jezdit off-road, což je pro návštěvníky parku přísně zakázáno. Pokud jezdíte v parku sami, šance na to, vidět zvířata je mnohem menší a můžete se potkat s mnoha dalšími turisty. Zážitek ze safari v soukromých lodgích je nesrovnatelný. Pobyt zde je dražší než v národním parku, ale šancí zažít vynikající safari je mnohem více, každému doporučujeme, aby si alespoň jednu nebo dvě noci objednal na konec svého pobytu a odveze si tak nezapomenutelné zážitky.

Zde je několik soukromých rezervací u Krugerova národního parku:
Sabi Sand Wildtuin
Možná nejznámější soukromá zvířecí rezervace u NP Kruger (Wildtuin - afrikánsky zvířecí rezervace). Pokud chcete doplnit svůj pobyt v národním parku o několik dní v luxusním místě a mít zaručeno, že uvidíte Velkou pětku, pak navštivte Sabi Sand. Sabi Sand sdílí s národním parkem 50 km neoplocené hranice. Proč je tu tolik zvířat? Řeky Sabi a Sand zaručují velkou biodiverzitu, žije zde 400 druhů ptáků a asi 50 různých druhů savců. Místní stopaři z kmene Shangaan dokonale místa znají a to, že uvidíte Velkou pětku je téměř zaručené. Sabi Sand je známá svými levharty. Londolozi je jedna ze 23 koncesí v Sabi Sand, patří k nejstarším safari lodgím vedle Mala Mala a Sabi Sabi. Další luxusní lodge jsou Singita, Lion Sands a Ulusaba. Lodge v Sabi Sand představují vysoký luxus většinou v koloniálním a africkém stylu. Nottenś Bush Camp patří k tradičním safari kempům bez elektřiny a nabízející romantiku safari, dalším vyjímečným místem je Djuma Vuyatella, která se vyznačuje bohatou výzdobou africkým uměním.

Zvířecí rezervace Manyeleti
Manyeleti znamená - místo hvězd, patří k nejhezčím rezervacím. Zatímco v Krugeru se vylepšuje infrastruktua stavbou cest a kempů, v Manyeleti je pouze jedna písečná cesta a několik lodgí na 23.000 hektarech divoké země. Toto místo má své velké kouzlo. V rezervaci jsou malé skalní výběžky, pláně porostlé trávou, kde se stále pasou zvířata, (bůvolů je tu např. asi 600 kusů, jsou tu sloni, nosorožci a další). Tato země je posvátnou pro kmen Mnisi - kmen hovořící jazykem Shangaan. Kmen se dožaduje vrácení půdy. Na tomto území je zcela zaručeno, že uvidíte Velkou pětku, při nočních vyjížďkách můžete vidět i medojedy a další noční zvířata. Manyeleti není oplocena, leží mezi Sabi Sand (na jihu), Timbavati (na severu) a NP Kruger na východě. V Manyeleti jsou stylové lodge - na severu Honeyguide a Tintswalo, na jihu jsou levné chatky a Ndzaka - stanový kemp.

Timbavati - soukromá přírodní rezervace
Trochu více na severu, ale stále ještě u NP Kruger leží soukromá přírodní rezervace Timbavati. V mnoha aspektech podobná Sabi Sand, rezervace uspokojí ty, kteří chtějí vidět Velkou pětku, je tu několik různých lodgí. Dělají se zde noční vyjížďky a pěší safari, kromě jiných zvířat tu lze vidět i dikobrazy, servaly, ženetky a cibetky. Oplocení mezi Timbavati a NP Kruger bylo odstaraněno v roce 1993, ale mnoho zvířat tu zůstalo a jejich počty se zvýšily (hlavně nosorožců, slonů a bůvolů), je tu více než 7.000 impal. V rezervaci je velký výběr různého ubytování Bateleur Eco Safaris Camp - rustikální stany, Gomo Gomo - rondavely, Kambaku, Kings´camp, Ngala a Tanda Tula - afro-koloniální styl. Další možností jsou tradiční chatky Umlani atd.

Klaserie - soukromá přírodní rezervace
Klaserie leží na východ od Timbavati kolem řeky Klaserie. Není tady ruch velkého množství aut 4x4, většina lodgí má velmi omezený počet míst. Jsou tu jen dva komerční kempy Nzumb a Nyeleti, rezervace má rozlohu 60.000 hektarů. Je tu také Camp Pod, který si lze pronajmout. V Klaserie rostou různé druhy stromů, stejně jako v Timbavati, hlavně stromy marula, které tak mají rádi sloni, stromy mopane, hustá buš. Vystopovat zvířata je zde trochu náročnější, hlavně od listopadu do března, kdy je buš hustá. Ale často jsou tu vidět levhrati a lvi, ale mnohem více sloni, bůvoli, nosorožci bílí, žirafy a divoká prasata.

Thornybush - zvířecí rezervace
Thornybush vlastně nesousedí s Krugerem, ale tvoří část Greater Kruger NP, je oplocena a zaujímá plochu 11.500 hektarů savany se stromy a pobřežních porostů. V rezervaci je mnoho ptáků a savců a samozřejmě, že je tu Velká pětka, tato rezervace má velmi kvalitní stopaře a rangery. Nejluxusnější lodgí je Thornybush, Royal Malewane. V rezervaci je 12 lodgí, zapisují se tu deníky rangerů, co kde kdo kdy viděl.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz