www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Národní parky - Demokratická republika Kongo

Národní parky a rezervace Afriky

Národní parky:
* Garamba
* Kahuzi-Biega
* Kundelungu
* Maiko
* Salonga
* Upemba
* Virunga

Mořský park
* Parc Marin des Mangroves

Místa světového dědictví UNESCO:
* Garamba National Park
* Kahuzi-Biega National Park
* Salonga National Park
* Virunga National Park
* Réserve a Okapi

Záchrana zvířat se stala prioritou vlády i nedvládních organizací. To vedlo k založení národních parků, dva z nich jsou uznávány jako mokřada mezinárodní důležitosti.
Je tu osm národních parků:
Virunga National park
(800 000 ha), kde žijí různé druhy zvířat, včetně hrochů, hyen, prasat bradavičnatých, mnoha druhů ptáků, horských goril a slonů. Park se rozkládá na ploše 7.900 km2, tvoří jej hory, jezero, savana, lesy a osm sopek, některé z nich ještě aktivní. Park získal statut UNESCO v roce 1979. Donedávna bylo v parku 30.000 hrochů - největší koncentrace na světě, ale dnes jich tu zbylo jen pár stovek. Jak hroši, tak sloni jsou zde na pokraji vyhynutí kvůli pytlákům. Vláda se začala zajímat o osud parku, od roku 2010 jsou zde rangeři se zelenými barety, kteří bojují proti pytlákům a ilegální výrobě dřevěného uhlí (makala). Největší atrakcí NP Virunga jsou horské gorily, na světě jich zůstalo je asi 800 jedinců. Návštěvy jsou přísně kontrolované. Další atrakcí je návštěva aktivní sopky Nyiragongo a jejího lávového pole. Pětihodinový výstup na vrchol se určitě vyplatí, návštěvníci nyní mohou strávit noc na okraji sopky i v chatkách. Počet návštěvíků Virunga NP se zvedl od roku 2008 (0), na 550 v roce 2009 a 1.800 v roce 2010 a skoro 4.000 v roce 2011. Je zde dobrá lodge Mikeno (asi 150 EUR na noc). Díky nestabilitě v zemi infrastruktura hodně utrpěla, nyní je snaha ji znovu vybudovat, v plánu je výstavba cesty. Park má jednu z největších biodiversit na světě. Je tu postavena nová lodge Mikeno v zalesněné části VNP. Dají se zde podniknout treky např. k vulkánu Nyamulagira, aktivní vulkán. Lze zde pozorovat gorily např. Munyaga rodina. Je tu 6 habituovaných skupin, ve VNP žije asi 200 goril. Návštěvníci za nimi chodí ve skupinách po čtyřech. Také lze navštívit habituované šimpanzy v Tongo Forest (SZ od Rumangabo). K dalším atrakcím patří aktivní sopka Nyiragongo, lávu lze vidět ze sousední Rwandy. Výstup je to náročný, na kraji kráteru je vybudováno 8 chatek pro 16 návštěvníků. Při výstupu vás doprovází ozbrojení rangeři. Je to jedinečné místo, kde můžete vidět jak primáty, tak aktivní sopky. V srdci Np Virunga leží Mieno lodge,kterou založila Sarah a Cai, je to kouzelné místo s nezapomenutelnou atmosférou, V Senkwesenkwe Centre nůžete pozorovat osiřelé gorily. Virunga NP má rozlohu 7800 km2 a je park je zapsán na seznamu UNESCO. je to nejstarší park v Africe a patří k nekrásnějším a nerozmanitějším, s obrovskou biodiversitou, žije tu asi dvě stě horských goril a malá polupace goril nížinných.

Kahuzi-Biega National Park (600 000 ha) je domovem známých horských goril, ale i slonů, šimpanzů, dalších opic a levhartů.

Garamba National park (500 000 ha) zde můžete navštívit sředisko domestikace afrických slonů v Gangala na Bodio. Lze zde vidět kromě slonů, hrochy a bílé severní nosorožce.
NP Garamba leží v regionu Haut-Uélé v SV rohu DRC, sousedí se Súdánem. Park je obklopen třemi loveckými oblastmi: Gangala-na-Bodio, Mondo Missa a Azande. Celková rozloha Garmaba je asi 12.427 km2. Dříve zde žilo více než 22.000 slonů, nyní už jen asi 5.000 kusů a nosorožci byli téměř vyhubeni (zbylo jen asi 20 kusů), nyní se však zdá, že zde byli defintivně vyhubeni. V roce 2009 byl park napaden vzbouřenci z Ugandy a bylo zabito 10 rangerů. Nagero - přistávací plocha, byla také zničena, ale po roce a půl opět obnovena díky nadaci African parks. Park byl vytvořen Belgičany již v roce 1938 a patří k nejstarším v Africe a byl spojen se záměrem domestikace slonů v centru Gangala-na-Bodio. V roce 1980 byl uznán díky své biodiversitě světovým místem dědictví UNESCO. V okolí parku se loví, ale také ilegálně těží zlato a diamanty. Je tu Garamba lodge, kde se dá ubytovat. Garamba je park tvořený převážně savanou, obklopenou lesy ze všech stran, díky rozdílné půdě a to tvoří zvláštnost parku. Podle posledních výzkumů zde žije ještě asi 4.000 slonů z původnícho počtu 40.000 - 60.000. Od roku 2010 se park hlídá i na severní straně, pytlláctví je zde stále velkým problémem.
Dostat se sem dá z Ugandy z Arua a pak použít služby APN (African Parks network) a letět na přistávací plochu Nagero na jihu Garamba. Park je přístupný během období sucha od konce prosince do května. Ubytovat se lze v Garamba lodge pod španělským vedením, je tvořena 10 chatkami a restaurací s výhledme na řeku Dungu River, cena je asi 150 USD na noc s plnou penzí.

Park byl znovu otevřen pro turisty, byl okupován LRA armádou, která si zde postavila tábor už v roce 2005. Jednotky OSN a armáda Ugandy LRA nedávno z parku vyhnaly, byl zde otevřen kemp pro turisty s 10 chatkami, dá se sem dostat pouze letadlem. Stále zde však řádí i pytláci.
Na ochranu pouštních slonů ochranáři umísťují slonům vysílačky,aby zjistili,jak se stáda pohybují,


Upemba National Park (1 200 000 ha) je obydlen lvy, levharty, slony a zebrami.
Kundelungu National park (220 000 ha) má antilopy a šimpanze.
Salonga National park (3 600 000 ha) má opice, bonobo, šimpanze a hrochy
Maiko National Park má antilopy a okapi
Mangrove National park je domovem devíti ohrožených druhů savců, jsou tu bažiny a ostrůvky, také tvoří rezervy pro místní rybolov.


Garamba National Park
Kahuzi-Biéga National Park
Kundelungu National Park
Lomami National Park
Maiko National Park
Mangroves National Park
Okapi Wildlife Reserve)
Salonga National Park - jižní a severní sekce

Virunga National Park

www odkazy

http://www.african-parks.org/garamba

http://www.visitvirunga.org

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz