www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Národní parky a rezervace - Keňa

Národní parky a rezervace Afriky

Keňa byla obdařena přírodními krásami - slunečnými savanami, horami, korálovými útesy, velkým množstvím divokých zvířat - i milými lidmi. Krajina v Keni je velmi rozmanitá, od pobřeží moře po sněhem pokrytý vrcholek Mt. Kenya.
Nejznámějším jevem v oblasti Maasai Mara - Serengeti je migrace zvířat, která se odehrává ve dvou vlnách, první je přechod Grumeti river - v červnu a červenci asi na 40 km, pak v srpnu v severozápadní části Serengeti a v Maasai Mara.
Zde najdete abecedně seřazené národní parky a rezervace v Keni.

Národní parky
* Aberdare National Park
* Amboseli National Park
* Arabuko Sokoke National Park
* Hells Gate and Mount Longonot National Parks
* Kora National Park
* Lake Nakuru National Park
* Marsabit National Park
* Meru National Park
* Mount Kenya National Park
* Mount Elgon National Park
* Nairobi National Park
* Ndere Island National Reserve
* Ruma National Park
* Saiwa Swamp National Park
* Sibiloi National Park
* Tsavo East National Park
* Tsavo West National Park

Rezervace
* Arawale National Reserve
* Boni National Reserve
* Kakamega Forest National Reserve
* Kisumu Impala Sanctuary
* Samburu National Reserve
* Buffalo Springs National Reserve
* Mwaluganje Elephant Sanctuary
* Shimba Hills National Reserve
* Masai Mara National Reserve
* Mwea National Reserve

Mořské parky a rezervace
* Kiunga Marine National Reserve
* Kisite-Mpunguti Marine National Park
* Malindi/Watamu Parks and Reserves
* Mombasa Marine National Park and Reserve
* Mpunguti Marine National Reserve
* Tana Delta Reserve


1. Národní park Aberdare
Je to izolované vulkanické pohoří, které tvoří východní část příkopové propadliny táhnoucí se od severu na jih 100 km mezi Nairobi a Thompsons Falls, půda je tu červená. Jsou tu dva hlavní vrcholky Ol Donyo Lesatima (3.999m) a Kinangop (3.906 m), je tu mnoho potoků a vodopádů. Aberdare je důležitým zdrojem vody. Park je obklopen původním lesem. Aberdare leží západně od Mount Kenya, oblast Nyeri, rozloha 766 km2. Velmi často zde prší. Park je přístupný po asfaltové silnici z Nyeri a Naro Moru (160 km od Nairobi). Cesta prochází parkem a spojuje se s další, která vede z Naivasha a North Kinangop. Nejbližší města jsou Nyeri (154 km od Nairobi), Nyahururu (188 km od Nairobi ) a Naivasha (87 km od Nairobi). V blízkosti je přistávací plocha Mweiga Airstrip. V parku je 60 km cest hlavních a 396 km vedlejších. Střední Aberdare je špatně přístupné v období dešťů. Hlavní atrakce v parku: Lesatima peak, Kinangop peak, vodopády, procházky, kopce, sloni, černí nosorožci, noční pozorování zvířat v The Ark a Treetop.V Parku najdete také Karuru Falls,vodopády, které padají ve třech stupních z výšky 117 metrů v první fázi, pak 25 metrů a v poslední části 130 metrů.U vodopádů je chatka Sapper Hut,kam se dá dostat jen autem 4x4.Aberdare je nejn místo dívočiny, ale má také historický význam, během povstání Mau Mau proti Britům v 50 .letech 20.století, se stalo Aberdare místem uprchlíků a dodnes je tu Kimathi Post office- strom mugumo,kde si nechávali zprávy povstalci. Tento starý strom hrál důležitou roli v boji za nezávislost.
Vstup do parku 40 USD.

2. Národní park Amboseli
Leží severně od Mt. Kilimanjaro na hranici s Tanzánií. Rezerevace byla vytvořena v roce 1968, národní park v roce 1974. Leží na ploše 392 km2 a tvoří část většího ekosystému Amboseli (3.000 km2).
V době sucha je tu velká koncentrace zvířat.
V blízkosti se nachází 6 rančů patřící místním komunitám. Místní habitaty zahrnují otevřené pláně, porost akácií, křoviny, bažiny. Je tu občasné jezero Lake Amboseli, které se naplňuje v období dešťů.
Amboseli je známé svou krásou a množstvím zvířat. Podnebí je tu většinou suché a teplé, maximální teploty dosahují 33°C. Období dešťů duben-květen a listopad-prosinec. Hlavní cesta sem vede z Nairobi - přes Meshanani gate. Silnice je asfaltová k Namanga, ale z Namanga k bráně je ve velmi špatném stavu. Další silnice přes Emali na cestě z Nairobi do Mombasy / Remito gate. Příjezd z Mombasy je hlavně přes Tsavo West přes Kimana gate. V parku je přistávací plocha u Empusel gate, další jsou u Kilimanjaro Bufallo lodge a v Namanga. Mnoho cest v parku je nesjízdných během dešťů, během sucha jsou cesty velmi prašné. Hlavní atrakce Mt. Kilimnjaro, Mt. Meru, Observation Hill vyhlídka na celý park, masajská kultura a původní životní styl. K dispozici jsou kempy a lodge. Vstup do parku 40 USD. V parku Amboseli žije asi 35 lvů, 1500 slonů a mimo něj asi 35.000 Masajů se svými stády asi o 2 milionech kusů. Je to park hojnosti, ale na druhé straně v neustálém ohrožení. Amboseli trpí častými suchy, název pochází z jazyka Maa - slovo empusal znamená slaný prach, otevřená pláň. Nejvíce slonů se pohybuje ve dvou mokřadech - Enkongo Narok a Olokenya. Oblast Amboseli NP byla získána od Masajů v roce 1974, ale ti ji využívají dodnes, celá oblast trpí velkým vypásáním trávy, v době sucha chodí Masajové se stády k místním napajedlům. Muži Masajů, když se stávají dospělými bojovníky-morany, musí ulovit lva, a tak byli lvi v této oblasti v roce 1993 zcela vyhubeni. Park byl uzavřen. Jeho znovuotevření však zasáhla sucha, v roce 2003 nebylo jasné, proč se prostředí tak změnilo, ale poté co sucha přešla, park se opět vzpamatoval, lvi se vrátili a i sloni začali být větší. Další sucha postihla park v roce 2011 a park měl být opět uzavřen, ale opět se jako zázrakem vzpamatoval. V Amboseli se dostanete mnohem blíže ke slonům než v Tsavo. Nejlepšími měsíci pro návštěvu Amboseli je leden a únor, ale jinak celoročně kromě dubna a května, kdy tu prší. I v listopadu a prosinci mohou být některé cesty neprůjezdné.

3. Arabuko Sokoke národní park
Les byl vyhlášen národní rezervací na konci 60.let 20.stol. Leží mezi městečky Kilifi a Malindi, 110 km severně od Mombasy. Je to největší fragmet tropického lesa, který zde dříve byl a je domovem ohrožených endemických druhů ptáků, hmyzu a savců. Rozloha 6 km2. Průměrné srážky 900 mm ročně. Příjezd z Mombasy - 75 km po asfaltové silnici z Malindi. Letiště Malindi a Mombasa. Hlavní atrakce - endemické ptactvo, motýli, zbytek pobřežního pralesa.

4. Bisandi národní rezeravce
Je součástí chráněné oblasti Meru, Kora, Mwingi a Bisandi. Leží severovýchodně od Meru na ploše 606 km2. Podnebí je tu suché a teplé. Přístup po cestě přes Meru. Hlavní atrakcí je divočina, hlavně trnitá buš a akácie.

5. Central Island národní park
Leží na Lake Turkana, má rozlohu pouze 5 km2. Jsou tu 3 kráterová jezera - Crocodile, Flamingo a Tilapia. Podnebí je horké a suché. 800 km z Nairobi k jezeru Turkana, pak lodí z NP Sibiloi nebo z Lodwar. Hlavní atrakcí jezera je aktivní sopka.

6. Chyulu Hills národní park
Leží 190 km jihovýchodně od Nairobi a 30 km jihozápadně od Kibwezi. Jsou tu vulkanické pozůstatky a pohoří je tvořeno popelem a krátery. Na kopcích se nedrží voda, ale porovitá skála propouští vodu do okolních plání, hlavně Mzima springs, a do řek Tsavo a Galana. Podnebí je suché a teplé. Dostat se sem lze po silnici z Nairobi do Mombasy, ukazatel 1 km za odbočkou Kibwezi, brána 10 km od silnice. Omezené množství cest a lze sem jet jen autem 4x4. Hlavní atrakce jsou pohledy, jeskyně, plazi, želvy, ještěrky, hmyz, sloni, levharti, bůvoli a antilopy.

7. Hell´s Gate národní park
Leží na ploše 68,25 km2 v blízkosti Lake Naivasha, asi 90 km od Nairobi, má zajímavé geologické útvary. Podnebí teplé a suché, příjezd z Nairobi přes město Naivasha. V parku jsou cesty a vyhlídková místa. Dvě brány Elsa gate a Olkaria gate.
Hlavní atrakce - pozorování zvířat, hnízdění dravců, krásná procházka strží, horké prameny, masajská kultura. Hlavní aktivitou jsou vycházky a pozorování ptáků.

8. Impala Sanctuary Kisumu
Útočiště impal jen na 0,4 km2 vytvořeno pro stádo impal, žijí zde i hroši a malí savci, levharti v klecích a paviáni. Je tu bažina, les a travnatá plocha. 3 km od města Kisumu, je tu jedna cesta.

9. Národní rezervace Kakamega les
Rozkládá se na ploše 240 km2 a byla vytvořena pro záchranu jediného tropického deštného pralesa v Keni. Les leži u Lake Victoria asi 50 km severně od Kisumu, nejdříve tu byly dvě malé rezervace Yala a Isecheno. V roce 1985 bylo 4.400 ha severní části lesa vyhlášeno národní rezervací včetně přiléhajícího Kisere forest. Roční srážky asi 2000 mm, které obvykle spadají odpoledne, teploty mezi 15-28°C. Rezervací lze projít, je tu jedinečná flóra a fauna. Rezervace je velmi přísně chráněna. Je to jediný zbytek lesního ekosystému (guinejsko - konžského). Kakamega leží 15 km od města stejného jména, přístup přes Buyangu gate. Nezapomeňte repelent, dalekohled, protože je to výborné místo na pozorování ptáků a motýlů (300 druhů ptáků, 350 druhů stromů, 27 druhů hadů, 400 druhů motýlů, 7 druhů primátů). Najdete tu vzácné druhy stromů. Cesty jsou značeny, lze si najmout místního průvodce. Je tu i možnost ubytování v kempech nebo jednoduchých chatkách nebo v městečku Kakamega. Vstup do parku 20 USD.

10. Kora národní park
Park byl vytvořen v roce 1990, rozloha 1.700 km2, hustý porost stromů a křovin, severní hranici tvoří řeka Tana. Park se nachází v nadmořské výšce mezi 490-270 m. Střední část je zvlněná a jsou tu kamenité ostrůvky, nejvyšší z nich jsou Mansubi 488 m, Kumbulnwa 450 m a Kora Rock 442 m. Teče tu několik občasných řek. Kora leží 280 km severovýchodně od Nairobi, příjezd přes Thika do Mwingi, pak SV přes vesnici Kyuso, most přes řeku Tana spojuje park s NP Meru. V parku jsou cesty.
Hlavní atrakcí je čistá divočina, řeka Tana, Adamson´s Falls, Grand Falls a Kora peřeje, hrob George Adamsona, ptactvo.
Aktivity: vycházky, výstup na kamenitné ostrůvky, rybaření v řece Tana.

11. Lake Nakuru národní park
Je to velmi mělké alkalické jezero o rozloze 62 km2, leží v krásné krajině obklopené porosty stromů a travnatých plání u města Nakuru, jsou tu skalnaté útesy, porosty akácií. Na severu je ohraničeno jezero kráterem Menengai, Bahati Hills na SV, Lion Hill na východě, Eberu kráter na jihu a srázem Mau na západě. Jezero napájí tři hlavní řeky - Njor, Makalia a Enderit.
Park byl vytvořen v roce 1968 a severní část byla připojena v roce 1974. V parku žije velké množství plameňáků. Nachází se 140 km SZ od Nairobi na ploše 188 km2. Podnebí je různorodé chladné, teplé, vlhké i suché. Příjezd z Nairobi po asfaltové silnici, hlavní vstup 4 km od centra města Nakuru, jsou tu i další brány Lanet gate, Nderit gate. Přistávací plocha Naishi. Většina parku je dobře přístupná po udržovaných cestách. Hlavní atrakce - plameňáci a další vodní ptáci (celkem 450 druhů), savci - 56 druhů včetně nosorožců bílých, vyhlídky - Baboon Cliff, Lion Hill a Out of Africa, vodopády Makalia, unikátní vegetace - 550 druhů rostlin včetně největších akácií. Vstup 40 USD.
Ubytování -Sarova Lion Hill lodge, Lake Nakuru lodge.
12. Losai národní rezervace
Leží na ploše 1.806 km2 a je to polopoušť se skalnatými kopci, otevřenými pláněmi a porosty stromů kolem občasných řek. Podnebí suché a teplé. Příjezd z města Isiolo. Hlavní atrakce divočina, krásná krajina. Žijí tu hadi, ještěrky, hmyz.

13. Malka Mari národní park
Leží u řeky Daua na hranicích s Etiopií na severu. Park byl vytvořen v roce 1989, ale nebyl zatím rozvinut. Podnebí suché a teplé, přístup Mandera airstrip, hlavní atrakce pevnost Malka Mari, kopce, údolí, polosuché křovinaté porosty a palmy podél řeky.

14. Marine národní parky a rezervace
K mořským parkům patří Malindi Marine NP a rezervace, NP Watamu, Mombasa Marine NP a rezervace, Kiunga Marine NR, Kistite Marine park a Mgunguti rezervace.
Mořské parky a rezervace s bílými plážemi, historickými památkami a současnou kulturou, teplé podnebí. Asi 95% návštěvníků země se pohybuje na pobřeží.

Watamu Marine NP - severní pobřeží, leží od Malindi k Mida Creek. Jsou tu skály, písek, korály, ostrůvky, pláže a mangrovové porosty. Od roku 1979 je to biosferická rezervace. Mida Creek je velká zátoka slané vody s mangrovníky. Příjezd po silnici z Mombasy nebo Malindi, jsou tu ryby, želvy, krabi, mangrovníkové porosty.

Mombasa Marine NP a rezervace
Park má rozlohu 10 km2, rezervace 200 km2. Ideální místo na potápění. Mombasa nabízí směs moderní a tradiční kultury, pevnost Fort Jesus z 17.století, Mombasa Old Town s převážně svahilskou kulturou. Hlavní atrakce pláže, korály.

Kunga Marine národní rezervace
Zahrnuje asi 50 ostrůvků a korálových útesu v Lamu, asi 60 km podél pobřeží u Dodori a Boni rezervací na pevnině. Jsou to staré erodované korály, ostrůvky většinou leží ve vnitrozemí. Ostrůvky jsou porostlé vegetací, aloemi a trávou, ty více do moře poskytují útočiště vodním ptákům. V rezervaci jsou korálové útesy, vodní trávy, mangrovníkové porosty, želvy. Podnebí je horké a vlhké, příjezd z Lamu lodí nebo po cestě.
Hlavní atrakce korály, písečné duny, ostrov Kiwayu, aktivity windsurfing, šnorchlování, potápění.

Kisite Marine park a Mpunguti rezervace
Leží na jižním pobřeží na jih od Wasini Island u tanzanijských hranic. Kiste park je na rozloze 11 km2, Mpunguti na 28 km2. Jsou tu malé ostrůvky s korálovými útesy. Kisite Island je korálový ostrůvek. Korály jsou vystaveny při odlivu. Další 3 korálové ostrůvky v parku: Mpumguti ya Juu, Mpungti ya Chini a Liwe la Jahazi leží blíže k většímu Wasini Island a jsou porostlé křovím. V okolí je mnoho ryb a korálů. Příjezd 40 km od Mombasy přes Diani a Kwale. Hlavní atrakcí jsou korály, potápění, šnorchlování.

15. Marsabit národní rezervace
Leží na 1.500 km2 a tvoří ji hora, která vystupuje uprostřed pouště, je to jediný zdroj vody v oblasti. Jsou tu tři kráterová jezera, kde žijí ptáci. Jedno z jezer Lake Paradise je známé z filmů Martina Johnsona a Vivien de Watwille. Jsou tu také velcí sloni jako známý Ahmed, který měl největší kly a zemřel ve věku 55 let a jeho tělo je v národním muzeu v Nairobi. Rezervace leží 560 km severně od Nairobi. Lze sem dojet přes Nanyuki a Isiolo, pouze autem 4x4 , 270 km po velmi špatné cestě. Přistávací plocha ve městě Marsabit 2,5 hodiny letu z Nairobi. Dvě brány Ahmed a Abdul.
Hlavní atrakce - nedotčená příroda, krásná krajina, kráterová jezera, sloni a kudu, ptactvo, místní kmeny, safari na velbloudech s místními lidmi.

16. Meru národní park
Leží 35 km východně od města Maua na severovýchodě pod pohořím Nyambeni, je to park se savanou. Patří ke komplexu sousedních rezervací u řeky Tana Bisanadi a Mwingi, NP Kora a Rahole rezervací. Severozápad je kopcovitý s bohatou vulkanickou půdou, směrem na východ se krajina mění v rovinatější. Oblastí protéká několik občasných řek, park je ohraničen 3 velkými řekami Tana na jihu, Ura na JZ a Rojeweru na východě. Jsou tu skalnaté ostrůvky Mughwango a Leopard rock. V části parku nejsou cesty, oblast je známá z knih Joy Adamson. Rozloha parku 870 km2, z Nairobi 348 km přes Nyeri, Nanyuki a Meru. Přistávací plochy v Kina, Mulik a Elsa´s Kopje astrip. Cesty jsou zde vybudované, ale během dešťů mohou být poničeny.
Hlavní atrakce - bývalý domov Joy a Goerge Adamson a lvice Elsy, výhledy na Mt. Kenya, řeky, Tana river a Adamson´s Falls. Ubytování Elsa´s Kopje Lodge. V tomto parku máte pocit pravé divočiny, nyní zde žije Velká pětka a 400 druhů ptáků ,mnoho dalších zvířat.Jsou tu orzdílné habitaty od hustých křovin po bažiny,travnaté pláně. Romantická přitažlivost příběhu Joy Adamson. KWS nabízí ubytování v Murera Bandas a jsou tu tábořiště. Park leží asi 5 hodin jízdy -350 km od Nairobi a je nutné mít auto 4x4.Lze sem i doletět.

17. Mount Elgon národní park
Mt. Elgon je druhá nejvyšší hora Keni, leží 140 km SV od Lake Victoria a je rozdělana hranicí Keni a Ugandy. Je to starý erodovaný vulkán s velkým kotlem a na vrcholku je sloup známý jako Koitobos. Další zajímavostí jsou lávové jeskyně, některé až 60 m široké. Hora je důležitým vodním zdrojem pro řeku Nzoia, která teče do jezera Victoria a pro řeku Turkwei, která teče do jezera Turkana. Park byl vyhlášen v roce 1968 a tvoří jej severovýchodní části pohoří. Ugandská část pohoří je také chráněna. Rozloha parku 169 km2, podnebí vlhké. Mt. Elgon leží 470 km od Nairobi, příjezd po asfaltové silnic do Kitale a pak k Chorlim gate. Další brány Kassawai, Kiptogot a Kimothon. Hlavní atrakci kromě fauny a flóry je krásná krajina, jeskyně, vodopády, strže, horké prameny a vrcholky hor. Do jeskyní chodí v noci sloni a bůvoli a lížou sůl ze stěn jeskyně. Jeskyně Kitum je hluboká 200 metrů. Nejkrásnější pohledy jsou z Endebess bluff.
Nejvyšší vrcholek Koitobos měří 4 155 m.
Aktivity - horské vycházky, pozorování zvířat, průzkum jeskyní.

18. Mount Kenya národní park
Je to impozantní vyhaslý vulkán, který leží asi 140 km severně od Nairobi. Hora má dva hlavní vrcholky Batian (5.200 m) a Nelion (5.188 m). Hory jsou porostlé lesem, bambusem, křovím a ve vyšších polohách je již jen skála, led a sníh. Mt.Kenya je důležitý vodní zdroj, hora zahrnuje několik habitatů (od lesního porostu po ledovce). V roce 1997 byl park zapsán do Světového dědictví UNESCO, rozkládá se na ploše 715 km2, zahrnuje vrcholky a území nad 3.200 metrů. Kolem parku je Mount Kenya národní rezervace (2.095 km2). Klima, fauna a flóra se mění podle nadmořské výšky. Příjezd po silnici z Nairobi 175 km, po cestě Nanyuki - Isiolo přes Sirimon cestu nebo Nyeri-Nanyuki u Naro Moru, také přes Chgoria. Nejbližsí přistávací plocha je v Nanyuki.
Hlavní atrakce jsou divočina, jezera, ledovce, vrcholky, geologická rozmanitost, les, minerální prameny, ohrožené druhy zvířat adapatované na vysokou nadmořskou výšku, unikátní horská vegetace - 11 endemických druhů.

19. Mount Longonot národní park

20. Mwea národní rezervace
Leží na rozloze 42 km2 SZ od jezera Kamburu na soutoku řek Tana a Thiba. Dva ostrůvky na Kamburu Dam (umělé jezero postavené v roce 1976) jsou součástí chráněné oblasti. Severní část je chráněna elektrickým oplocením před zvířaty z osady Makima. V roce 1991 zde Britové postavili 3 mosty a vylepšili silnice, postavili školu, ve stejnou dobu zde bylo postaveno elektrické oplocení, aby nedocházelo ke konfliktu mezi divokými zvířaty a lidmi. Podnebí suché a teplé, teploty mezi 10-30°C, lze sem dojet po cestě, přiletět, přistávací plocha Masinga asi 14 km od rezervace, také se sem lze dostat vlakem.
Hlavní atrakcí je nádrž, nedaleko od přírodní rezervace jsou další nádrže Kamburu, Masinga, Kiambere, Gitaru a Kindaruma - hlavní vodní energetické zdroje v Keni. Všechny nádrže lze navštívit. Krajina je rovinatá, občas kopečky. Na Kamburu Dam jezdí lodi. Jsou zde kempy. Kolem žijí zvířata včetně slonů, žiraf, antilop a další, asi 150 druhů ptáků.

21. Nairobi národní park
Park na ploše 117 km2, je jediným na světě, který leží tak blízko hlavního města. Jsou tu otevřené travnaté pláně s akáciemi, umělá jezírka, skalnatá údolí. V parku žije více než 500 druhů ptáků, tento park je také nejúspěšnějším útočištěm nosorožců v Keni, nosorožce tu lze vidět v jejich přirozeném prostředí. Jih parku Athi - Kapiti pláně a Kitengela Migration.
Hlavní atrakce - migrace pakoňů a zeber v červenci a srpnu, nosorožci černí, ptactvo, velcí predátoři, velcí býložravci, památník spálení slonoviny, místa na piknik. Leží jen 7 km od centra města, je tu sedm bran, ale několik míst na piknik, vycházková trasa. Vstup 50 USD. Rezervace je neoplocená, nedávno si pronajal keňský politik John Keen 134 akrů národnímu parku.
Ubytování - Nairobi Tented camp, v blízkosti David Sheldrick Wildlife Trust, Giraffe centre, Carnivore restaurace , Karen Blixen Museum, Utamaduni Craft Centre, Bomas of Kenya, nákupní centra, Kitengela Glass a Kazuri Beads a Kibera, blízko Wilson Airport. Park funguje jako plíce města. Park je otevřen od 6 -18 hodin a je dobrou zastávakou na přespání na konci nebo na začátku safari.Lze zde jezdit i po vlastní ose. Ubytovat se dá v Nairobi Tented Camp nebo na jihu v Emakoko a Ololo lodge, jsou zde i tři kempy.

22. Ndere Island národní rezervace
Nový park na ploše 4,2 km2, je to ostrov u severního pobřeží Victoria Lake, Ndere znamená místo setkání v jazyce místního kmene Luo. Podnebí horké a vlhké. Příjezd po cestě nebo na lodi z Kisumu. Atrakce vycházky, pozorování zvířat.

23. Ol Donyo Sabuk národní park
Je to hora porostlá lesem, místní Kikuyové jí nazývají Buvolí hora a Masajové Velká hora. K vrcholu vede jen jedna cesta, je odtud krásný rozhled na ananasová pole v Thika, sněhem pokryté vrcholky Kilimanjara a Mount Kenya, je to idelání tip na jednodenní výlet z Nairobi. Park je celý zalesněný kromě malé části na vrcholku, najdete tu i velké rostliny spojené spíše s oblastí Mount Kenya a Mount Elgon (velké lobelie). Vrcholek je přístupný autem 4x4, dobrá viditelnost hlavně v lednu a prosinci. S rangerem lze vyjít také pěšky nahoru - cesta 3 hodiny, 9 km. Na 7.kilometru leží hrob Sira Williama Northrup McMillan a jeho rodiny. Byl to obrovský Američan, který se pokusil poprvé domestikovat divoká zvířata v Africe na své farmě. Hlavními zvířaty v parku jsou bůvoli, ale také tu žijí levhrati. Po deštích se tu objevuje mnoho motýlů a žije tu mnoho druhů ptáků. Park leží v nadmořské výšce 1.524 - 2.145 metrů na ploše 20,7 km2, 85 km SV od Nairobi, leden-březen sucho a teplo, duben-červen horko a vlhko, červenec-říjen sucho a teplo, listopad-prosinec teplo a vlhko. Vegetace horská, zvířata bůvoli, levhrati, mangusty, antilopy, opice, dikobrazi, hadi a ještěrky. Park je otevřen denně od 6.00-19.00.

24. Ruma národní park
Park byl vytvořen v roce 1983 hlavně na ochranu antilop koňských, které se jinde v zemi nevyskytují. Leží v Lambwe Valley, 140 km od Kisumu, 10 km na východ od Lake Victoria a SZ od Homa bay. Podnebí vlhké a teplé. Hlavní vstup od Kisumu přes Homa bay nebo přes Kisii a Migori. Jsou tu tři okruhy a dvě brány. Hlavní atrakcí jsou antilopy koňské.

25. Saiwa Swamp národní park
Nejmenší park v Keni, jen 3 km2, vytvořen na ochranu antilopy sitatunga, jsou to mokřiny a les. Leží 22 km od Kitale na cestě Kitale Kapenguria. Jsou tu 4 pozorovací místa a vycházkové trasy. Kemp u brány. Aktivity - pozorování zvířat a ptáků.

26. Shaba národní rezervace
Je součástí 3 malých rezervací, 340 km severo-severovýchodně od Nairobi. Je tvořena polosuchou plání a krásným kopci Shaba Hills na jihu, písečná půda, podnebí horké a suché. Příjezd od Nairobi přes Isiolo - 343 km.
Hlavní atrakce krásná krajina, les u řeky, 17 pramenů, u nichž se shromažďují zvířata v období sucha - žirafy, pštrosi, zebry, památník Joy Adamson. Porost tvoří hlavně akácie.

27. Shimba Hills národní rezervace
Vytvořena v roce 1968 připojením sousedních lesních rezervací. Je tu stezka pro slony, chráněná oplocením a vede do Mwuluganje lesní rezervace na severu. Rezervaci tvoří planina, která prudce klesá k pobřeží, 30 km JZ od Mombasy a jižně od Kwale, nejvyšší body jsou tu Marare a Pengo Hills 450 metrů nad mořem. Řeky, které tečou z kopců, dodávají vodu Mombase oblasti Diani/Ukunda. Podnebí je tu teplé a vlhké. Hlavní příjezd je od Diani - 56 km od Mombasy, je tu 153 km cest, hlavní atrakcí jsou Sheldricks Falls, antilopy, pobřežní deštný les.

28. Sibiloi národní park
Na ploše 1.570 km2, divočina na březích jezera Turkana, park byl vytvořen na ochranu prehistorických archelogických nalezišť, byly tu nalezeny zkameněliny krokodýla, želvy, slona. Krajina je polosuchá buš, v parku není voda kromě alkalické vody z jezera. 800 km z Nairobi přes Lodwar nebo Marsabit, jedna brána.
Hlavní atrakce - zkameněliny, výzkumná základna, scenérie jezera Turkana, pozorování ptáků - plameňáci, pelikáni, kachny, zvířata - hroši, krokodýli, zebry, žirafy.

29. Tana river národní rezervace primátů
Byla vytvořena na ochranu pobřežního lesního porostu a primátů. Leží 350 km na východ od Nairobi a 240 km severně od Mombasy, je tu asi 171 km2 lesa, suché stromy a savana. Podnebí obvykle teplé a suché, hlavní srážky v květnu - červnu, teploty 20-40°C. Hlavní atrakcí jsou opice, řeka Tana, pobřežní vegetace.

30. Tsavo East národní park
Park byl vytvořen 1.4.1948 na ploše 21.812 km2 a je to největší park v Keni. V květnu téhož roku byl pak rozdělen na Tsavo East a West.
Části jsou odděleny silnicí mezi Nairobi a Mombasou.
Původní kmeny Waliangulu a Kamba využívaly park pro svůj lov zvířat.
Výstavba železnice došla k řece Tsavo v roce 1898.
Tsavo je velmi oblíbený park, k atrakcím patří velká stáda slonů a dalších divokých zvířat, je k němu snadný přístup a zvýšení popularity dosáhl i filmem o lidožravých lvech.
Yatta plateau - je 290 km dlouhý lávový proud, který patří k nejdelším na světě.
Lákadla:
Lugards falls na řece Galana - spíše peřeje.
Mudanda Rock a napajedlo, kam chodí pít zvířata.
Aruba Dam - nádrž postavena v roce 1952 slouží jako napajedlo a lze tu vidět mnoho ptáků.
Soutok řek Tsavo a Athi, tvoří řeku Galana, kolem které se sdružují sloni, nosorožci, antilopy.
Parky leží na půli cesty mezi Nairobi a Mombasou, asi 250 km, z Nairobi se do parku přijíždí přes Voi gate nebo Manyani gate, z Mombasy Bochuma gate. V parku se nachází i přistávací plochy.
Brány jsou otevřené od 6,30 - 18,30 a pro své ubytování můžete volit mezi lodge a kempy.
Vstupné do parku je 40 USD.
Nejlepším obdobím pro návštěvu parku Tsavo je leden-únor a pak od června, mimo duben, květen, kdy je období dešťů.
Pokud chcete vidět gepardy, doporučujeme se vydat na místa mezi Aruba Dam a Satao camp - je jich tu více než jinde v parku, chcete-li vidět lvy a krokodýly jeďte na břehy řeky Galana na sever.
Jedním z prvních strážců parku byl David Sheldrick, o tom napsala knihu jeho žena Daphne Sheldrick - The Tsavo story.

31. Tsavo West národní park
Zaujímá plochu 7.065 km2, různorodá prostředí, hornatá krajina, savana od Mtito Andei k hranicícm s Tanzánií. Severovýchodní hranici tvoří silnice. Tsavo West má rozmanitější krajinu než jeho soused. Jsou tu otevřené pláně, savana, buš a polopouštní křoví, akácie, skalnaté výběžky kopců, pobřežní porost, palmy v Chuylu hills, horský les. Shetani je ukázka lávového toku z nedávné doby. Na jihozápadě leží jezero Jipe, z něhož část patří k parku, atraktivní jezero je napájeno vodou z Kilimanjara. Mzima Springs na severu parku vytváří různá jezírka. Nadmořská výška od 200 do 1000 metrů, teploty 20-30°C, dvě období dešťů březen-duben a krátké deště listopad-prosinec. Hlavni vstup přes Chyulu gate z Amboseli a Mtito Andei gate z Nairobi (240 km), návštěvníci z Mombasy používají také Tsavo gate u Manyni. Jsou tu přistávací plochy, 7 vstupních bran.
Hlavní atrakcí jsou nedávné sopky, láva a jeskyně, Mzima springs a pozorování hrochů, Ngulia Rhino Sanctuary, Lake Jipe, Mt.Kilimanjaro, sloni, nosorožci, ptactvo a různé rostliny, budete-li mít štěstí, uvidíte i psa hyenovitého. Vstup 40 USD.
V roce 2014 zde byl zabit velký slon Satao kvůli slonovině a v červnu bylo zabito dalších 12 slonů. U NP Tsavo West se také nachází soukromé chráněné území Mbulia a zde je luxusní Kipalo Hill´s Lodge.

32. Maasai Mara
V jihozápadním cípu země 390 km od Nairobi leží Maasai Mara, známá hlavně svou každoroční migrací miliónu pakoňů, kteří táhnou na sever z plání Serengeti. Je to hlavní park v Keni, travnaté plochy, mírné kopečky, čokoládová řeka Mara s hrochy, bohatá fauna. Je to park, který je nutno navštívit a žádná cesta do Keni by nebyla kompletní bez návštěvy tohoto místa. Žije tu mnoho levhartů, lvů, nosorožců, 450 druhů ptáků. Maasai Mara je přirozeným pokračováním plání Serengeti, řeka Mara protéká oblastí od severu k jihu, tuto překážku každoročně překračuje více než milión pakoňů a 200 000 zeber v cestě za pastvou, v řece na ně číhají krokodýli. Hlavní období migrace trvá od července do října. Masaai Mara leží v nadmořské výšce 1.500 m a podnebí je zde příjemnější než jinde v zemi. Travnatá krajina, bohaté pastviny pro zvířata, deště tu bývají od listopadu do června. Časté jsou noční bouřky.
Safari - znamená cesta ve svahilštině. Mara je centrálním místem keňského turistického průmyslu a od dob Syda Downeyho, který sem přišel již v roce 1929 se hodně změnila, po 2.světové válce začala přitahovat lidi z celého světa. Turismus je nyní druhým největším zdrojem příjmů Keni (asi 13%) a zaměstnává 1,3% obyvatelstva. Avšak v roce 2013 došlo k teroristickým útokům v Nairobi, pak následovala epidemie eboly v západní Africe a k dalším teroristickým útokům došlo v roce 2015 v Gariisa, Keňa se snaží opět získat důvěru turistů. Dříve bývalo v Maře stovky aut, nyní je to jinak a proto je nejlepší doba pro návštěvu parku nyní. Masai Mara je tvořena zvlněnou krajinou na jihozápadě země o rozloze 6000 km2. Žije zde více než 95 druhů savců a více než 550 druhů ptáků. Státem chráněná část - Masai Mara National reserve má rozlohu 1500 km2, je to relativně malá plocha, jen třetina celého ekosystému. Pro zvířata je stejně důležitý Greater Mara, který zahrnuje přilehlé komunity a Loita Plains. Velká stáda pakoňů zde každročně migrují, na ně čekají predátoři. Narok County Council řídí národní rezervaci Mara, v minulosti byla tato rada často kritizována, že sem pouští příliš mnoho aut a vzniká tu mnoho lodgí a osad. Za posleních 50 let bylo v rezervaci vybudováno mnoho lodgí i přes oficiální moratorium na stavby. V okolí chráněného území vznikly nevzhledné osady. Avšak vytvoření soukromých chráněných oblastí kolem národní rezervace zvýšilo rozlohu celého ekosystému více než o polovinu. Milion hladových pakoňů se snaží přejí řeku Mara, kde na ně číhají hladoví krokodýli, tyto scény se snaží každoročně zachytit tisíce fotografů od července do září. Je dobré se ubytovat v přilehlých chráněných oblastech, kde jste flexibilnější a nemusíte potkávat tolik aut jako v rezervaci a kromě safari v autě se můžete vydat i na pěší safari. Chráněné oblasti nyní nabízejí exkluzivnější zážitky ze safari, jelikož počet lidí v nich je omezen. Trojuhelník Mara - severozápadní třetina národní rezervace je také lépe vedena než jižní sektor, je tu nyní sedm lodgí a několik privátní a věřejných tábořišť. Do Mary se dá jet celoročně, cesty jsou průjezdné a vždy uvidíte mnoho zvířat. V zájmu zachování ekosytému se také lodge snaží být ekologické, používají solární elektřinu a ekologické zpracování odpadů. Sedm ze 17 ekologických lodgí je právě v Maře. V oblasti Mary se můžete setkat i s místními Masaji, dříve polonomadický kmen, který nyní zůstává na jednom místě kvůli školám, zdravotní péči a dalším zemědělským možnostem, avšak zároveň populace roste, mění se klima a horší se kvalita půdy, což je těžké pro přežití nomadického kmene. Mladí muži oblečeni v červených shuka se stádem koz jsou často vidět kolem cest. V Koiyaki škole pro průvodce se každoročně vychová 24 nových průvodců, ti se pak stávají novou generací ochránců přírody.
Chráněná území Mary
Jejich vytvoření bylo velkým úspěchem, chrání krajinu a jsou útočištěm pro zvířata, přinášejí benefit a práci pro místní lidi, kteří sdílejí krajinu se zvířaty. Tři nějvětší hrozby pro zvířata jsou spojeny s lidskými aktivitami - ztráta habitatu, konflikt mezi lidmi a zvířaty a drancování příroních zdrojů. V Keni se za posledních 20 let zdvojnásobil počet obyvatel na více než 44 milionů. Většina lidí je chudých. Půdu si pronajmou operátoři od vlastníků a spojí ji dohormady v chráněné území, čím nedochází k nadměrnému ničení krajiny, získá tím životní prostředí, místní komunity, ale i turisté, kteří se ubytují v ekologických lodgích. Zde je přehled chráněných území Velké Mary:
Ol Kinyei - první soukromé území, nedávno rozšířené na 6700 ha, je zde mnoho zvěře, velká stáda slonů, migrace pakoňů v Loita probíhá od června do listopadu, žije tu smečka 20 lvů, levharti, gepardi a žirafy, také psi hyenovití.
Olare Motorogi - nejlepší místo na pozorování lvů, založeno v roce 2006 a místo má rozlohu 13.000 ha, můžete tu vidět až 50 lvů, je tu omezení počtu aut a kempů.
Mara North - více než 32.000 ha, největší a nejhezčí území, kde se nachází Leopard Gorge a část řeky Mara, kempy zde patří k nejlepším v Africe.
Naboisho - více než 20.000 ha, velká hustota zvířat, je součastí skupiny Koiyaki Lemek Group Ranch stejně jako Mara North a Olare Motorogi.
Lemek - velké otevřené pláně na severozápadě je také součástí skupiny Koiyaki Lemek Group Ranch, kopce s nádhernými výhledy.
Enonkishu 9700 ha buše na SZ, snaží se vzdělávat Masaje.
Ol Chorro - privátní divočina o rozloze 6900 ha u řeky Mara, majitelé mají příjem ze vstupů, ubytování na březích řeky Mara nebo s výhledem na napajedlo Ol Chorro.
Olarro - OLarro lodge - rozloha 2800 ha divočiny se zvlněnou krajinou, savana, akácie.
Ol Derikesi - odlehlá oblast o rozloze 8000 ha daleko na jihovýchodě oblasti Mara, je zde jen jeden kemp, ale mnoho zvířat, včetně velkých lvů.

Samburu
Jen málokterá místa zahrnují jízdy na velbloudech, lety dvojplošníkem a slony, kteří tvoří krajinu. Samburu národní rezervace a okolní severní oblast ranchů není obvyklým místem.
Za siluetou Mount Kenya, v rozlehlé polopouštní krajině ještě najdete divokou zemi. Zde leží duše země - v nekonečných pláních a pahorcích se nachází Samburu national reserve. Ze všech kmenů severní Keni jsou Samburové nejbarvitější, vzdálení příbuzní Masajů, tento pouštní kmen nomádských bojovníků ještě stále putuje po starých stezkách se svými stády dobytka a koz po prašných cestách. Když sem přiletíte z poměrně chladného Nairobi, nejdříve vás ohromí teplo, které zde panuje. Kolem řeky Ewaso Ng´iro roste mnoho akácií, ta odděluje také Samburu od přilehlé rezervace Buffalo Springs National reserve. Žijí zde suchomilná zvířata: přímorožec, gerenuk, žirafy, Grévyho zebra a somálský pštros. Budete-li mít štěstí, potkáte i levharta, geparda nebo psa hyenovitého, množství ptactva. Hlavně je to však země slonů. Artur Neumann legendární lovec kempoval u řeky Ewaso Ng´iro dříve než byla vytvořena rezeravce. Sloni ze Samburu stále chodí po svých stejných migračních stezkách přes neoplocenou divočinu do oblasti Northern Ranchlands Trust (NRT). Do nedávné doby byla tato oblast spojována s bandity a pytláky, kteří obchodovali se slonovinou. Ale vytvoření NRT organizace, která se snaží do této obasti přivést turisty, zavedla do oblasti klid a bezpečnost a také přínos pro místní lidi z turismu. Samburu patří k nejmenším parkům ve Východní Africe, ale v kombinaci s přilehlou rezervací Shaba a Buffalo Springs a územím, kde je NRT tvoří ekosystém, který má rozlohu Tsava - tedy 22.000 km2, kde žije 7000 slonů a druhá největší populace slonů v Keni se zde pohybuje volně. Iain Douglas Hamilton zde založil nadaci Save The Elephants v roce 1993, jejímž hlavním cílem bylo potřít pytláctví a obchodníky se slonovinou. Výsledkem studie bylo pojmenování více než 700 slonů, někteří jsou místní, jiní se zde objevují sporadicky, ale všichni se tu cítí bezpečně. Byl zde vytvořen Elephant Watch Camp na břehu řeky, nic vás zde od divočiny neodděluje. Místní Samburu znají slony jménem podle rodin - Virtues, Spice Girls, Royals, Romells. Saruni safari lodge byla otevřena v Kalama Wildlife Conservancy, pěkné místo s výhledem na okolní planinu. Jsou zde 4 prostorné vily postavené z místních materiálů. Odtud vidíte Mounat Ololokwe a na horizontu Mathews Range. Saruni je ukázkovou lodgí. Další zajímavé místo je Sasaab Lodge v Ngutuk Ongiron Group Ranch, to je další ukázka toho, co NRT dosáhlo ve spolupráci s místními komunitami. Nachází se několik kilometrů za západní branou do Samburu. Lodge je pojmenována podle květiny rozkvétající ráno. Kromě safari v autech se zde dělají procházky, prohlídky místních Samburu manyattas a projížďky na velbloudech. Při přeletu nad místní krajinou si uvědomíme, že i sloni pomáhají místním obyvatelům odlesnit krajinu, aby zde mohli pást svá stáda.
Průměrná denní teplota v této oblasti se pohybuje mezi 20-30°C, klesá v noci. Nejteplejší měsíce jsou leden, únor, březen, nejchladnější červenec a srpen, sucho je tu od ledna do března a od června do října - to je také nejlepší doba pro návštěvu. Deště jsou tu v dubnu a květnu, kratší pak od konce října do půli prosince.
Iain Douglas Hamilton - nejuznávanější osobnost zabývající se zkoumaním slonů napsal kniu Among the Elephants.

Národní rezervace
* Arawale
* Bisanadi
* Boni
* Buffalo Springs
* Dodori
* Kakamega
* Kamnarok
* Kerio Valley
* Laikipia
* Lake Bogoria
* Losai
* Marsabit
* Masai Mara
* Mwea
* Nasolot
* Ndere Island
* Ngai Ndethya
* North Kitui
* Rahole
* Samburu
* Shaba
* Shimba Hills
* South Kitui
* South Turkana
* Tana River Primate

Místa světového dědictví UNESCO:
* NP Lake Turkana
* Staré město Lamu
* NP Mount KenyaAberdare National Park
Amboseli National Park
Arabuko Sokoke National Park
Central Island National Park
Chyulu Hills National Park
Hell's Gate National Park
Kisite-Mpunguti Marine National Park
Lake Nakuru National Park
Malindi Marine National Park
Malka Mari National Park
Marsabit National Park
Meru National Park
Mombasa Marine Park
Mount Elgon National Park
Mount Kenya National Park
Mount Longonot National Park
Nairobi National Park
Ol Donyo Sabuk National Park
Ruma National Park
Saiwa Swamp National Park
Samburu National Reserve - pracuje zde organizace Save the Elephants, která vznikla v roce 1993, založil ji Ian Douglas- Hamilton ( Elephant Watch Camp), iniciativu přebírá dcera Saba Douglas- Hamilton.
Sibiloi National Park
Tsavo East National Park and Tsavo West National Park
Watamu Marine National Park

www odkazy

http://www.kws.org/

http://www.kws.go.ke

http://www.nrt-kenya.org

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz