www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Národní parky a rezervace - Madagaskar

Národní parky a rezervace Afriky

Ostrov Madagaskar se oddělil od Afriky před 160 milióny lety, zachoval si krásnou krajinu, velkou biologickou diversitu. Od hlubokých kaňonů Isalo, po skalní útvary Tsingy de Bemaraha, vysoké pohoří Andringitra, lemury aye-aye, fossa, krásné baobaby, bohaté a rozmanité kulturní tradice.
V dnešní době jsou přírodní památky na Madagaskaru velmi ohroženy - hlavně zemědělstvím a pytlačením. Velká péče je věnována výchově mládeže, aby si uvědomila důležitost přírodního bohatství. O parky a jejich ochranu se stará PNM-ANGAP a snaží se vybudovat i infrastrukturu pro turisty ve spolupárci s místními komunitami.

Místa světového dědictví UNESCO:
V roce 2007 bylo šest národních parků zařazeno do světového dědictví UNESCO pod názvem Rainforests of the Atsinanana.
Je to těchto 6 parků:
*Marojejy
*Masoala
*Ranomafana
*Zahamena
*Andohahela
*Andringitra National Park

Chráněné oblasti a rezervace
* Tsingy de Bemaraha Reserve
* Betampona Reserve
* Lokobe Reserve
* Tsaratanana Reserve
* Zahamena Reserve

Národní parky
* Amber Mountain National Park
* Andohahela National Park
* Andringitra National Park
* Ankarafantsika National Park
* Baie de Baly National Park
* Bemaraha National Park
* Isalo National Park
* Kirindy Mitea National Park
* Mantadia National Park
* Marojejy National Park
* Masoala National Park
* Midongy du sud National Park
* Namoroka National Park
* Ranomafana National Park
* Sahamalaza National Park
* Tsimanampetsotse National Park
* Zahamena National Park
* Zombitse-Vohibasia National Park

Speciální rezervace a útočiště zvířat

Skalní formace v Isalo National Park
* Analamazoatra Reserve
* Analamerana Reserve
* Andranomena Reserve
* Ambatovaky Reserve
* Amber Forest Reserve
* Ambohijanahary Reserve
* Ambohitantely Reserve
* Anjanaharibe-Sud Reserve
* Ankarana Reserve
* Bemarivo Reserve
* Berenty Reserve
* Beza Mahafaly Reserve
* Bora Reserve
* Kalambatritra Reserve
* Kasijy Reserve
* Manombo Reserve
* Mangerivola Reserve
* Maningoza Reserve
* Manongarivo
* Marotandrano Reserve
* Nosy Mangabe Reserve
* Pic d'Ivohibe Reserve
* Tampoketsa Analamaitso Reserve

Andasibe - Mantadia
V parku žijí lemuři Indri - největší druh lemura na Madagaskaru, který se nachází pouze ve východním deštném pralese a nepřežije v zajetí. V této chráněné oblasti je velká biodiversita, také tu najdete lemury sifaka a trpasličí lemury, mnoho druhů ptáků, orchidejí, plazů a obojživelníků. Leží 130 km na východ od Antananarivo směrem na Toamasina. Navštívit se dá celoročně, buďte však připraveni na déšť. V blízkosti je vesnice Andasibe s krásným kostelem, nádražím a trhy s řemeslnými výrobky.

Masoala - Nosy Mangabe
Rozkládá se na 240.000 hektarech a park je tvořen deštným pralesem, třemi mořskými parky a ostrovem Nosy Mangabe. Krásné pohledy na zelený prales ze zátoky Bay of Antogil. Park má mnoho stezek vhodné na denní, ale i mnohem delší treky. V parku Masoala roste více než 1000 druhů rostlin, žijí zde motýli a 11 druhů lemurů, včetně aye-aye. Najdete zde největšího chameleona na světě (Calumna parsonii) a orla, lovícího hady. Od července do srpna se u pláží Nosy Mangabe objevují velryby v zátoce Bay of Antongil. Nedávné archeologické vykopávky objevily zbytky keramiky ze 6. a 7. století. To také dokládá, že zde bylo místo zastávky na cestě za kořením do Východní Indie a toto místo bylo používáno piráty pro opravu lodí. Jsou zde památníky, které připomínají minulost. Park leží na severovýchodním pobřeží mezi Tamatave a Diego Suarez, lze jej navštívit celoročně. Dalšími atrakcemi je šnorchlování, výlety na kanoe, sušení koření rostoucího v této oblasti.

Ankarana
Korálové útesy, které vyrostly do vysoké výšky, tlačeny obrovskou silou z oceánu, tisíciletí erodované deštěm. Vápencové tsingy mají ostré hrany a vytvářejí kaňony a jeskyně, kde žijí vzácná zvířata. Park je tvořen labyrintem fascinujících skalních formací a rostou zde jedinečné sukulenty a další rostliny. Kaňony poskytují útočiště lemurům a lesním ibisům. Jeskyně byly používány pro královské hroby a jsou domovem netopýrů. Je to tajemné a krásné místo. Na východě od parku leží Analamerana speciální rezervace, tato chráněná oblast je zajímavá tím, že leží mezi suchým lesem na západě a deštným pralesem na východě, je domovem černého lemura sifaka. Leží 100 km od Antsiranana a od ostrova Nosy Be. Východní část lze navštívit celoročně, kaňony a jeskyně v západní částni pouze od května do listopadu. Dalšími atrakcemi jsou Bay o Diego, Emerald Sea a Sakalava bay, Windsor castle, Montagne des Francais a sever chráněné oblasti.

Marojejy národní park
Místo Světového dědictví UNESCO na severovýchodě Madagaskaru - byl uzavřen pro turisty, vláda udává, že je to kvůli politické nestabilitě země, avšak byli zde viděni Číňani, kteří kácí deštné pralesy a tak ničí toto unikátní místo a ohrožují jedinečné druhy lemura sifaka (silky sifaka). Park leží na severovýchodě země a je místem, kde jsou endemické druhy fauny a flóry. Jsou zde vytvořeny stezky, které začínají v rýžových polích, polích s kávovníky a vanilkou v pánvi Andapa a pak pokračují do horské oblasti Marojejy, jejíž vrcholky dosahují výše 2.123 metrů. Stezka prochází 4 typy lesa, je poměrně náročná, ale jsou zde krásné výhledy na vodopády. Žije zde lemur sifaka (prophithecus candidus) a aye-aye (Daubentonia madagascariensis) a také mnoho druhů ptáků. Původní palmy, agáve a Dinosaur Plant (Tahktajania perrieri ) jsou rájem pro botaniky. Park leží na severovýchodním pobřeží, 40 km od Andapa a 60 km od Sambava, navštívit jej lze celoročně. V blízkosti jsou plantáže kávovníků a vanilky.

Masoala National park - rozloha 230.000 ha - od Indického oceánu se zvedá do výšky 1.311 metrů.

Tsingy Nature reserve Bemaraha
Tato oblast byla dříve skoro nepřístupná, ale od té doby, co se stala Světovým místem dědictví UNESCO, je stále více na mapách cestovatelů. Je to největší chráněné území na Madagaskaru (152.000 ha). Tsingy de Bemaraha leží na západě země a tvoří jej erodované vápencové věže. Rezervaci tvoří dva parky Petit Tsingy a Grand Tsingy, zjištěno tu bylo zatím 53 druhů ptáků, 8 druhů plazů a 6 druhů lemurů. Lze se zde i projet na kanoe po řece Manambolo. Na jihu Petit Tsingy je Mahambolo strž, kde jsou vodopády, lemuři a nedotčené lesy. Vápencový masiv je starý korálový útes, stejně jako tsingy de Anakarana, v Memaraha eroze vytvořila vysoké útesy se průrvami a labyrint jeskyní a řek. Geologický ráj nabízí diverzitu fauny a flóry, více než 85 % rostlin je endemických, žijí zde krokodýli, lemuři, ptáci, fossa. Tsingy byly tradičně útočištěm a pohřebním místem místních obyvatel. Jsou zde hroby kmene Vazimba - legendárních prvních obyvatel ostrova. Síť stezek prochází celým parkem. Směrem na jih u Morondava můžete obdivovat legendární alej baobabů (Adansonia grandidieri). Park leží 180 km severovýchodně od Morondava, navštívit lze v obdodí sucha od května do listopadu. Další atrakcí jsou jezera Masama a Bemamba (ptáci), v blízkosti jsou také chráněné oblasti Kirindy Mitea a Andranomena.

Amber Mountain
Je zdrojem vody v severní části Madagaskaru a patří k nejstarším parkům na ostrově. Leží v divoké krajině starých vulkanických formací. Jsou tu krásné panoramatické výhledy na Indický oceán a hustý deštný prales s vodopády a kráterovými jezírky. V parku žijí dva druhy nočních lemurů a 5 druhů denních lemurů, také tu najdete mnoho endemických druhů ptáků. Rostou zde i prehistorické rostliny. Park leží asi 30 km od Antsiranana u Joffreville. Park lze navštívit celoročně, ideálně od září do listopadu. Další atrakce jsou Emerald Sea of Diego, Windsor Castle, Montage des Francais, chráněné oblasti severu Anakarana, Analamerana, Lokobe, Nosy Hara - mořská chráněná oblast.

Isalo národní park
Byl založen v roce 1962 a zaujímá plochu 81.540 ha erodovaného masivu. Jsou zde travnaté pláně a pahorky vytvořené erozí do zajímavých tvarů. Ve skalách jsou hroby kmene Sakalava. Kaňon opic (Canyon des singes) je zajímavý na procházku a je zde šance vidět lemury sifaka, dá se také jít k Piscine Naturelle - krásná okolní krajina. Grotte des Portugais tvoří nejsevernější část parku, jeskyně není příliš zajímavá, ale okolní Forest de Sahanafa je krásný s přírodními prameny a mnoha lemury. Isalo leží asi 400 km jihozápadně od Tana a nejbližší město je Ranohira. V Isalo je mnoho stezek, které vedou mezi skalami do údolí se zelení, palmami a jezírky. V NP Isalo roste Pachpodium, kalanchoe a endemický druh Aloe (isaloenis), žijí zde lemuři a endemičtí ptáci. Obyvatelé této oblasti - kmen Bara - používali toto místo jako úkryt pro svá stáda dobytka, dnes jsou to posvátná místa, kam pohřbívají své mrtvé. Park Isalo leží 300 km od Fianarantsoa a 240 km od Tulearu.

Andasibe národní park
Parc National d´Andasibe - Mantadia má rozlohu 12.810 hektarů a tvoří jej dvě odlišné části: Réserve Speciale d´Analamazaotra - známá jako Périnet - její koloniální jméno nebo jednoduše Indri rezervace, na jihu Andasibe. Větší část Parc Nationalde Mantadia na severu. Park je snadno dostupný z Antananarivo a je oblíbeným místem turistů. Většina z nich jde do Réserve d´Analamazaotra, bývá často plná v červenci a srpnu a o víkendech. Tato oblast je charakteristická nízkými kopci a porosty lesa a malými jezírky. Nejlepší doba na návštěvu je od září do ledna a v květnu.

Ranomafana národní park
Parc National de Ranomafana asi 40.000 ha tvoří deštný prales a žije zde mnoho zvěře, byl dlouho považován za nejlepší park na Madagaskaru a je také nejnavštěvovanější. Vstup leží 7 km od vesnice Ranomafana, výška v parku je od 800-1200 metrů nad mořem. Kromě hustě porostlých kopců jsou tu malé potoky a řeka Namorona. I když velká část byla vykácena, východní část si zachováná charakter deštného pralesa. Hlavním kmenem v této oblasti je Tanala, který je známý výrobou medu a svými metodami vypalování při farmaření. Název parku pochází od termálních pramenů z této oblasti - Ranomafana znamená - horká voda, lze zde vidět vzácné druhy lemurů Eulemur rubriventer, propithecus edwards a dva druhy bambusových lemurů Hapalemur aureus a Hapalemur simus. Žijí zde i endemické druhy ptáků. Stezky vedou nahoru a dolů a nabízejí krásné pohledy na deštný prales. Dřevěný můstek přes potok a kaskády Riana je místem pro fotografy, ponoření do horkých pramenů je příjemným relaxem. Park leží 70 km východně od Fianarantsoa, lze je navštívit celoročně, nejlepší doba pro návštěvu je od května do září. 14 km na jih od Ranomafana leží Kelilalina - zahrada s orchidejemi.

Andohahela
Park spojuje tři různé světy, jižní pohoří Anoyenne odděluje dvě klimatická pásma, zadržuje mraky přicházející od Indického oceánu, po několika kilometrech přejdete z východního tropického pralesa přes přechodnou zónu do suché oblasti jihu. Park leží na geologické křižovatce, vrcholky hor dosahují 2.000 m a vytvářejí hluboká údolí s krásnými skalními formacemi. Flóra a fauna se přizpůsobila suchu oblasti, rostou zde pachypodia, druhy baobabu na jihu a místní endemická palma - vějířovitého typu (neodypisis decaryi). Lze tu vidět lemury Verreaux´s sifaka na trnitých stromech Allaudia, některé druhy lemurů - lemur trpasličí např. hybernují během období sucha 6-8 měsíců. Kolem stezek jsou vidět hadi. V parku je také mnoho cyklistických tras. Leží 60 km od Fort Dauphin, lze jej navštívit celoročně, dalšími atrakcemi v okolí je Fort Dauphin a krásné pláže. Jižní okruh zahrnuje Fort Dauphin - Tulear, Tsimanampesotse NP, Cap St. Marie, Beza Mahalafy a Nosy Ve.

Tsimanampesotse
Jezero Tsimanampesotse září neuvěřitelnými odstíny modré barvy (jezero bez delfínů - překlad), je to oáza v nejsušší části Madagaskaru. Na jezeře žijí plameňáci, pobřeží je lemováno pískovcovou plošinou a útesy. Reliéf odděluje dva typy vegetace - pobřežní les na břehu jezera a útesy, kde rostou trnité stromy. Najdete zde Alluaudia (malý baobab tvaru láhve) a achypodium a další rostliny, které se přizpůsobily místnímu klimatu. Na své si zde přijdou pozorovatelé ptáků, jezero je jedinými místem na Madagaskaru, kde lze vidět pět druhů Coua (kukalka). Také zde žijí želvy, v jezerních jeskyních se vyskytuje slepý druh ryby - albína, který se nevyskytuje nikde jinde na světě. Přes jezero lze přejet na povozu taženém zebu, v noci lze vidět plachého lemura myšího. Park leží 40 km jižně od Anakao, navštvit jej lze celoročně, nejlepší doba je od května do září. Tato oblast je známa jedinečnými hroby.

Andringitra
Leží v srdci nejstaršího masivu na Madagaskaru, je to ideální místo pro milovníky horolezectví. Je tu nejvyšší přístupný vrchol na Madagaskaru 2.658 m - Pic Boby - známý jako Imarivolanitra. Stezky vedou přes zelená rýžová pole do pralesa s lečivými rotlinami a pak přes horské pláně s vodopády k jezírkům. V parku žije více než 100 druhů ptáků a savci. Od listopadu do března zde rostou koberce divokých květin a více než třicet druhů orchidejí. Nejspektakulárnější část návštěvy je výstup na vrchol hory. Lze se tu seznámit s tradicemi kmene Betsileo a Bara. Park leží 46 km od Ambalavao. Nejlepší doba pro návštěvu je od března do prosince - v období sucha. V blízkosti lze navštívit městečko Ambalavao s tradiční výrobnou papíru a vinicemi na severu města. Skalní výstupy lze uskutečnit z Camp Catta v rezervaci Anja.

Ankarafantsika
Park leží na západě Madagaskaru a vyznačuje se velkou biodiversitou, je jedním z posledních míst na ostrově, kde rostou opadavé stromy. Místní lidé a příroda jsou tu velmi propojeni, hladina vody ovlivňuje celou oblast s rýžovými poli. V parku také žije mnoho druhů ptáků. Můžete tu vidět Ankoay - ohrožený druh orla. Park je také nejlepším místem na pozorování lemura sifaka Coquerel´s sifaka a Eulemur mongoz. Při plavbě po jezeře Ravelobe na dřevěné lodi můžete vidět krokodýly a vodní ptáky. Rostou zde obrovské baobaby. Park leží 14 km východně od Mahajanga a lze jej navštívit celoročně, další atrakce jsou Anjohibe jeskyně a Red Cirque - labyrint odhalující barevnou půdu Amborovy.

Loboke
Leží na jižním cípu idylického ostrova Nosy Be v severozápadním cípu Madagaskaru. Úžasné pláže zvou k procházce a lze se také projít v přilehlém zbývajícím lese. Na pobřeží rostou místní druhy palem (Potameia, Ravenala). V Lokobe také žijí lemuři, hlavně černý lemur (Eulemur macaco) a šedý lemur (Lemilemur dorsalis ), zvířenu doplňují chamaleoni a gekoni, mnoho druhů ptáků - např. orli bělohlaví krouží nad ostrůvky. Park leží 6 km od Hellville na ostrově Nosy Be a lze jej navštívit celoročně. Další atrakce jsou Nosy be, Nosy Komba, kráterová jezera, souostroví Mitsio, severní okruh spojující Ankarana, Montagne d´Ambre, Analamerana a Nosy Hara.

Zombitse - Vohibasia
Park leží mezi Isalo a Tuléare a rokládá se na ploše 21.500 hektarů, zaslouží si více než krátkou zastávku po cestě na jih. Jedinečná krajina je charakterizována červenými písečnými kopci. V parku žije mnoho druhů zvířat a roste tu také nepřeberné množství rostlin - např. obrovské fíky, různé druhy palem, na své si také přijdou pozorovatelé ptáků. Park leží mezi západní a jižní oblastí Madagaskaru a tvoří přechodovou zónu. Žije tu osm druhů lemurů, v noci můžete vidět fossy - největší masožravé zvíře a hlavní predátor lemurů. V této oblasti žije kmen Bara, o jehož životě se dozvíte v informačním centru v parku. Park leží 15 km od Sakaraha, na půl cesty mezi Ranohira a Tulear. Navštívit jej lze celoročně, nejlepší je to však po ránu.

Cap Sainte - Marie
Krásné pláže, vysoké pískovcové útesy a jeskyně tvoří snovou krajinu na jižním cípu Madagaskaru u Mozambického kanálu, pobřeží bičované větry připomíná konec světa. Od července do listopadu je možné pozorovat migraci velryb, které putují se svými potomky do Antarktidy. Také evoluční historie zanechala své stopy na tomto místě, můžete najít skořápky vajec obrovského ptáka - elephant bird (Aepyornis). Tento pták vyhynul a žije pouze v legendách o mořeplavci Sindibádovi. Sbírat skořápky je zakázáno. Drsné podnebí ovlivnilo faunu a flóru, rostou zde zakrslé rostliny a žijí zde želvy. Park se nachází na nejjižnějším cípu Madagaskaru mezi Tulear a Fort Dauphin. Lze jej navštívit celoročně, nejchladnější měsíce v roce jsou nejvhodnější. Dalšími atrakcemi v okolí je Beza Mahalafy, Tsimanampesotse a město Fort Dauphin, známé svými krásnými plážemi.Amber Mountain National Park
Analamazaotra National Park
Andohahela National Park
Andringitra National Park
Ankarafantsika National Park
Baie de Baly National Park
Bemaraha National Park
Isalo National Park
Kirindy Mitea National Park
Lokobe National Park
Mantadia National Park
Marojejy National Park
Masoala National Park
Midongy du sud National Park
Namoroka National Park
Ranomafana National Park
Tsimanampetsotse National Park
Sahamalaza National Park
Zahamena National Park
Zombitse-Vohibasia National Park

www odkazy

http://www.parcs-madagascar.com

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz