www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Národní parky a rezervace - Rwanda

Národní parky a rezervace Afriky

Za posledních 15 let došlo k velké renesanci ve Rwandě, země má stabilní demokracii a ekonomika vzkvétá. Hlavní atrakcí země jsou horské gorily, žijící na úpatí Virunga Volcanos, je to zajímavá ekoturistická destinace. Rwanda je nazývána Zemí tisíce kopců a může nabídnout mnohem více než jen pohled na gorily.

Parc National des Volcanos
Leží na severozápadní hranici s Ugandou a Demokratickou republikou Kongo, je to první turistická destinace ve Rwandě. Park chrání rwandskou část pohoří Virunga, řadu sopek se zalesněnými svahy, kde našly své útočiště gorily horské, které studovala Dian Fossey ve 70.letech 20.století. Dnes je sedm skupin goril habituováno a denně může být vydáno maximálně 56 povolení, zážitek setkání s gorilami patří k nejlepším na cestách po Africe. V parku také žijí bůvoli a sloni, mnoho druhů ptactva endemického pro propadlinu Albertine. Kromě treku za gorilami lze jít i za dalšími druhy primátů (golden monkey) žijicími v bambusovém lese, jít do Karisoke (bývalé výzkumné středisko a místo odpočinku Dian Fossey) nebo se vydat na výlet s přenocováním na horu Karisimbi (4.507 m), nejvyšší horu Rwandy. V NP Volcanos žije několik rodin goril - např. Kwitonda group.
Při výstupu se nejdříve přejde přes kamenou zeď a pak průvodci prosekávají hustý deštný prales mačetou. V deštném pralese roste mnoho druhů rostlin,které původní obyvatelé Batwa Pygmejové používali. Výstup může trvat např.2 hodiny na Mount Visoke. Vůdcem skupiny Kwitonda je velký stříbrný samec Akuervedo. Průvdoci používají speciální zvuky a také jsou velmi opatrní na to, aby se nějaký virus nepřenesl z lidí na opice.Gorily snědí až 27 kg potravy denně, jejich strava se skládá z 142 druhů rostlin,oblíbené mají bambusové výhonky.S gorilami je povoleno strávit pouze hodinu,je to jedinečný zážitek.
V NP Volcanos můžete potkat i jiná zvířata -antilopu travní-duiker,hynu,bůvola a slona,další primáty a mnoho ptáků- asi 200 druhů, z toho 13 endemických. Existuje tu několik habitatů od bambusových porostů po alpské louky.
Ubytování - Virunga lodge 45 minut jízdy od NP Volcanos,tradiční muzika a tance.
Sabyinyo Silverback lodge u vedení parku,patří nadaci SACOLA. Do parku zajišťujeme cesty od 1 -4 dny. Lépe je se vyhnout období dešťů dube-květen a říjen-listopad. Kromě pozorování goril, ptáků, lze navštívit jezera Bulera a Ruhondo, Buhanga Sacred Forest nebo Gishwati Forest, Gisenyi, Musanze Market / Rehengeri / nebo Iby´iwacu kulurní vesnici. Základní literaturou je kniha Dian Fossey - Gorily v mlze.

Lake Kivu
Táhne se 100 km podél hranic s DRC a jeho břehy jsou lemovány příkrými zelenými pahorky příkopové propadliny Albertine. Je to krásné jezero, na straně Rwandy jsou 3 přístavní městečka - nejoblíbenější je resort Rubavu (dříve Gisenyi). Karongi - dříve Kibuye a Rusizi - dříve Cyangugu také stojí za návštěvu a cesta, která je spojuje je velmi malebná.

Pramen Nilu
Tato záhada dlouho trápila vědce v 19.století, proto stojí za zmínku, že nejodlehlejší pramen nejdejší řeky na světě byl určen teprve v roce 2006, když team Ascend the Nile objevil pramen o 107 km dále, než jej určil Dr. Kandt století předtím. Pramen vyvěrá na dalekém severu v parku Parc National Nyungwe, ale snáze se dá navštívit od Lake Kivu - je to asi hodina chůze podél Gisovu Tea Estate.

Parc National Nyungwe
Nejsou zde gorily, ale je to největší les s afrohorským porostem ve Východní a Střední Africe. Park zaujímá 1.000 km2 na hornatém jihozápadě a má vyjímečnou biodiveristu. Jsou zde primáti - asi 13 druhů - šimpanzi, někteří z nich jsou habituovaní. Žije zde více než 270 druhů ptáků, z nich 26 druhů je endemických. Flóra je zde zastoupena velkými lobeliemi a 200 druhy orchidejí. Je tu mnoho lesních cest, ale vybavení je tu ještě velmi jednoduché, to by se však mělo změnit a měly zde být otevřeny lodge na konci roku 2009. Nyungwe Forest National park je tvořen horským deštným pralesem Alberinského riftu, který je epicenterm afrického horského pralesa. Dominuje mu řada horských hřebenů, začínajících u Lendu Plateau v severní Ugandě a Kongu až po několik izolovaných masivů u břehů jezera Tanganyika. Alberinský rift patří k místům s mnoha endemickými druhy. Nyungwe forest získal statut národního parku teprve nedávno a stal se největším chráněným vysokohorským deštným pralesem ve Východní Africe. Bylo velmi důležité ochránit tuto lesní rezervaci, hlavně před tlakem stále se zvyšujícího počtu obyvatel, les je také největší zásobárnou vody pro zemi. Vysokohorský les se rozkládá na ploše 970 km2 a je zde jedinečný habitat, jedině zde jsou skupiny gueréz o 300 kusech. V parku žije 13 druhů primátů, 25% druhů Afriky. Také zde můžeme najít až 300 druhů ptáků, z nichž je 26 druhů endemických. Stopování šimpanzů vyžaduje velkou fyzickou zdatnost a není zaručeno, že šimpanze, kteří nejsou habituovaní, uvidíte. V roce 2010 byla otevřena lodge Nyungwe Forest lodge, 24 luxusních chatek má krásný výhled. V Uwinka vzniklo nové středisko pro návštěvníky a je tu začátek většiny tras a nově je otevřena také tzv. canopy walk - chůze v korunách stromů - 90 metrů dlouhá trasa ve výšce 40 metrů nad zemí. Cena je asi 50 USD. Další trasa je nová Congo - Nile stezka na 3 dny, 42 km ve východní části Nyungwe, procházející mezi řekou Congo a Nil. Vznikl zde i nový kemp v severní části vesnice, je zde 8 stanů s matracemi, sociální zařízení, malá restaurace, cesta od hlavní silnice sem trvá asi dvě hodiny, ale chodí sem největší skupina polohabituovaných šimpanzů. Dá se také zajistit prohlídka vesnice, výroba banánového vína, tradičních léků. Gisakura Guest house v hlavním vedení parku nabízí také příjemné ubytování a vydatnou stravu. Ubytování - Nyungwe Forest lodge - cena 400-600 USD na osobu včetně jídla, Gisakura Guest house 40-50 USD na osobu se snídaní, jídlo asi 6-8 USD. 2 hodiny chůze od Uwinka Banda comunity kemp - asi 4 USD s vlastním stanem, prohlídka vesnice 15 USD.
Pěší stezky jsou rozděleny do dvou kategorií podle délky, v ceně je zahrnut povinný průvodce, pozorovatelé ptáků by si měli vyžádat Clavera Ntoyinkima - vynikající znalec ptactva. Trasa na 1 den 40-50 USD, 60-70 USD na dva dny, 80-90 USD na 4-7 dní. Congo - Nile trasa 120 USD včetně průvodce a kempů, ale bez nosičů a jídla. Stopování šimpanzů 90 USD na den, 110 USD 2-3 dny, 130 USD 4-7 dní. Další primáti a ptáci 70 USD na 1 den, 90 USD na 2-3 dny, 110 USD na 4-7dní.
Rozloha parku je 970 km2,deštný parles 2000 let starý,více než 1080 druh§ rostlin,více než 200 druhů stromů, 13 druhů primátů, 86 druhů savců. Šimpanzi, kteří zde žijí sdíllejí až 98% DNA s člověkem, v Nyungwe jich žije více než 500,možná 1000. Nyungwe patří k posledním vysokohorským tropickým pralesům Afriky, je zde bohatý ekosystém, z 1080 druhů rosltin je asi 250 endemických a roste tu 200 druhů orchidejí. 13 druhů primátů, což je 25 % afrických druhů, guerézy, mangabey a další. Dalším lákadlem je 120 druhů motýlů, servalové, šakalové a divoká prasata. Nyungwe zahrnuje deštný prales, bambusy, mokřada a bažiny, což je ráj pro ptáky, žije jich tu 303 druhů, z nichž 27 je endemických. V Nyungwe spadne každoročně až 2000 mm srážek a je tu pramen 2 velkých afrických řek. Voda na východní straně napájí Nil a na západní straně řeku Congo, předěl Congo - Nil se táhne od severu k jihu ve Rwandě. Nyungwe Nziza (krásné Nyungwe) projekt je podporován mezinárodní společností DAI a snaží se přilákat ekoturisty a podpořit tak místní komunity. V roce 2003 Rwanda uznala, že jedním z pilířů ekonomiky je turistický ruch a Nyungwe hraje hlavní roli. V roce 2005 se stal Nyungwe 3. národním parkem po Volcano a Akagera. Byla zde vybudována infrastruktura stezek, základny rangerů, byl vytvořen program zapojení místních komunit a habituace primátů. V parku se snaží zničit nepůvodní porosty eukalyptů, borovic, akácií a avokáda. Park spolupracuje se sousedním Kibira National Park v Burundi. Park přitahuje turisty díky stopování šimpanzů, pozorování ptáků a pěším stezkám, je tu i tzv. canopy walk ve 100 metrové výšce nad lesem, první tohoto druhu v Africe. V parku žije také 32 druhů obojživelníků, 38 druhů hadů, je tu 130 km stezek a 50 km cesty (Kitabe - Gisakura). Ubytování - Nyungwe Forest lodge má výbornou polohu na hranici parku na plantážích čaje v Gisakura farmě a je to nejluxusnější ubytování. Nyungwe Top View Hill Hotel je moderní, čistý a příjemný vysoko nad vesnicí Gisakura. Gisakura Guesthouse je nejlevnější. Rwandu lze navštívit celoročně, ale období sucha od prosince do února a od poloviny května do poloviny října je nelepší, období dešťů jsou nejlepší na stopování šimpanzů.

Kigali
se rozprostírá po několika kopcích a údolích v centrální Rwandě, kompaktní centrum města má dobré vybavení a lze jej prozkoumat pěšky, na předměstí nabízejí výborné jídlo. Nikdo by neměl opomenout návštěvu památníku genocidy, který byl otevřen v dubnu 2004 při příležitosti výročí 10 let genocidy.

Parc National de L´Akagera
Určitě stojí za návštěvu, je tu různorodá krajina, porosty akácií, otevřené travnaté pláně a skalní pahorky, také však mokřady a jezera napájená řekou Akagera. Žijí zde sloni, bůvoli, žirafy, hroši, šelem je tu méně, ale desítka druhů antilop - včetně antilopy losí, vrané, topi, oribi a sitatunga. Akagera patří k nejlepším místům na pozorování ptáků v Africe, žije tu asi 530 druhů ptáků např. u jezera Lake Birengero. Tento park je málo známý turistům, nachází se na severovýchodě země, je to velmi pěkný park. Více než polovina návštěníků parku jsou místní, kteří jsou na něj náležitě hrdí. Cesta sem z Kigali tvrá 2 hodiny, park si lze prohlédnout z auta ve dne i v noci , i na lodi. Má rozlohu 1120 km2, ale je velmi rozmanitý. V roce 2015 v listopadu oslavuje 80 let vzniku, třetina parku je tvořena jezery a papyrusovými bažinami. Sever tvoří savana - mini Serenegeti, kde žijí zebry, bůvoli a sloni. Pohoří Mutumbu Hills dosahuje výšky 2.000 metrů a krajina, zvláště na jihu je tvořena jezery, lesy, travnatými pláněmi a zelenými údolími protkanými terakotovými cestami. V NP Akagera žije 8000 zvířat a 500 druhů ptáků, včetně člunozobce. Při plavbě na jezeře Ihema, druhé největší jezero Rwandy lze vidět velkou biodiversitu - hrochy a mnoho druhů ptáků. Nejznámější obyvatelem Akagera je Mutware - více než padesátiletý slon, který sem byl přemístěn v polovině 70.let let 20.století, byl to sirotek, zvyklý na lidi, je bez klů. Žijí zde i žirafy, impaly, topi, oribi, vodušky, není zde mnoho predátorů, jen několik levhartů a hyen. Kočkovité šelmy by se tu měly objevit díky iniciativě African Parks, neziskové jihoafrické organizaci, která se snaží zavádět zvířata do parků. Ta se také podílí na vedení parku, snaží se sem zavést lvy a nosorožce, aby zde byla celá Velká pětka. Akagera měla pohnutou historii, po genocidě ve Rwandě v roce 1994 se sem vrátily statisíce utečenců, ale ve Rwandě, která patří k nejhustěji osídleným zemím v Africe, byl nedostatek místa. Mnoho z utečenců se usadilo v Akagera a zničili místní ekostystém jak chovem dobytka, tak pytláctvím. Lvi zde byli vyhubeni, aby si farmáři ochránili svůj dobytek. V roce 1997 vláda změnšila park na polovinu, aby utečenci získali místo pro své domovy, druhá polovina parku byla určena pro divoká zvířata. African Parks se začala starat o park v roce 2010 a snaží se zapojit místní komunity při ochraně divokých zvířat.
Plánuje se výstavba nové lodge na sevru parku Akagera, k dispozici jsou zde i tábořiště. Ubytovat se lze v Ruzizi Tented lodge na březích Lake Ihema, která byla otevřena v roce 2013, stany jsou postaveny 4 metry nad zemí. Akagera je otevřena celoročně, období dešťů je zde v dubnu-květnu a říjnu-listopadu, v té době jsou některé cesty hůře průjezdné.

Mokřady Nyabarongo
Jižně od Kigali řeka Nyabarongo napájí desítky jezer a množství mokřadů, vytvářejících vynikající prostředí pro život ptáků, jezera jsou domovem hrochů a krokodýlů. Byla zde postavena silnice a otevřen atraktivní resort u jezera Rumira. Máte-li málo času, zastávka na novém mostě, který je přes řeku Nyabarongo jen 15 minut jižně od Kigali, vám dá možnost vidět 40-50 druhů ptáků během dvou hodin.

Nyanza
V roce 1899 Nyanza Hill bylo oficiálně vybráno jako místo sídla rwandské královské rodiny králem Musinga Yuhi V. Svou roli si město zachovalo až do zrušení království v roce 1961. Je tu zrestaurovaný palác krále Musinga - postavený z tradičních organickýcm materiálů je nyní změněn na muzeum, další dům byl postaven jeho následníkem, synem králem Mutarou III., zde je nyní umělecké muzeum se součanými uměleckými díly Rwandy.

Huye (dříve Butare)
Místo bylo nedávno přejmenováno na Huye, Butare bylo dříve v době kolonilální - největší osadou ve Rwandě. Své prvenství ztratilo po té, co Kigali bylo vyhlášeno hlavním městem v roce 1965. Nyní je to milé, ospalé městečko, hlavní třída je lemována koloniálními budovami, kavárnami. Národní muzeum na severním předměstí skrývá etnografické sbírky, Národní Universita na jižní straně města je místem vysokého školství, je zde také arboretum.


Národní parky


Akagera National Park
Gishwati Forest
Nyungwe Forest National Park
Volcans National Park

www odkazy

http://www.rwandatourism.com

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz