www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Národní parky a rezervace Namibie

Národní parky a rezervace Afriky

* Ai-Ais/Richtersveld Transfrontier Park/ Fish River Canyon
* Bwabwata National Park
* Etosha National Park - rozloha 22.270 km2, vyhlášen chráněnou oblastí v roce 1907
* Kaudom National Park
* Mamili National Park
* Mudumu National Park
* Namib-Naukluft National Park
* Skeleton Coast Park
* Waterberg Plateau National Pak
* Sperrgebiet National Park

* Nejnovější park Dorob national park

Národní park Etosha
Okaukuejo leží 450 km od Windhoeku, do parku můžete vjet dvěma branami Andersson gate u Okaukuejo nebo Von Lindequist gate u Namutoni. Park tvoří slaná poušť, savana a porosty stromů. Hlavním lákadlem je Etosha Pan, velká mělká pánev o rozloze asi 5.000 km2. V parku žije 114 druhů savců, mnoho z nich je ohrožených a některé jsou endemické pro severozápadní Namibii a jihozápadní Angolu. Z 340 druhů ptáků zde žijicích je asi třetina stěhovavých.
V parku jsou tři kempy Okaukuejo, Halali a Namutoni. Namutoni je známý svou pevností, Okaukuejo svými napajedly. Ubytování od místa na stany až po luxusní chatky. Chatka stojí cca 1.500 CZK na noc na osobu se snídaní v Halali a Okaukuejo, v Namutoni cca 3.000 CZK se snídani a večeří. Navíc je vstupné 80 NAD na den a osobu. Mimo park se dá bydlet v Ongava lodge, Mokuti lodge a Mushara lodge. Nedaleko Anderson gate se otvírají nové chatky. Noční vyjížďky v Namutoni stojí 500 NAD na osobu, denní a odpolední safari v Halali 350 NAD. Posledním přírůstkem k ubytovacím kapacitám patří Onkosi Camp, který leží přímo na kraji pánve Etosha, kemp má možnost ubytovat 30 hostů a ubytování je zde velmi luxusní. Z kempu je krásný výhled na pánev. Všechny pokoje jsou postaveny na dřevěných platech, stěny jsou z celtoviny, vybavení pokojů je z místních přírodních materiálů, využívá se solární energie. Kemp nabízí safari vyjížďky a také pěší safari.
V minulém roce se poprvé začala jezdit i noční safari v parku. NWR investovalo mnoho peněz na vylepšení kempů Okaukuejo, Namutoni a Halali. Všechny mají bazén, restauraci a možnost luxusního ubytování. Pevnost Namutoni má dvě restaurace, bar, obchod se suvenýry. NWR musí být dobrým konkurentem ubytování, které je mimo park jako např. Onguma a Mushara. Onguma je soukromá zvířecí rezervace o rozloze 20.000 hektarů. Nabízí sedm různých typů ubytování, nejnovější je Tree Top Camp and The Fort, s výhledy na napajedla. Onguma znamená místo, které nechceš opustit. Také Mushara nabízí několik možností ubytování - Mushara lodge, Villa Mushara a Mushara Outposts. Hosté z obou těchto soukromých rezervací mohou navštívit Etoshu při denním safari, v Onguma rezervaci se podnikají denní a noční vyjížďky, kdy lze vidět lvy, gepardy, levharty, nosorožce černé, kudu, antilopy losí, zebry atd.

V květnu 2011 byl otevřen v západní části Etoshe nový kemp Dolomite, byl postaven ve velmi ekologickém stylu, tvoří jej velká recepce, bar, restaurace, bazén. Z hlavní budovy vede cesta k 20 prostorným chatám, dvě z nich mají vlastní bazén. Krajina je tvořena dramatickými dolomitovými útvary a je zde také Dolomietpunt napajedlo, kam přicházejí zvířata. Oblast se vyznačuje velkou diversitou rostlin a zvířat včetně zeber Hartmannových, které nelze vidět ve východní části parku. Kemp leží 40 km od brány Galton a umožňuje poznat západní část parku, která byla doposud veřejnosti uzavřena, vstup byl pouze na speciální povolení. Navíc umožňuje projet park z Okaukuejo na jihu a je další možností vjezdu do parku pro ty, kteří jedou z Damaralndu a Kaokolandu.
Názvy jmen v Etoshe (je jich 185) pocházejí z 8 různých jazyků - akrikánštiny, angličtiny, němčiny, Herero, latiny, Nama, Oshindonga kmene a San (křováků), je to zvláštní směs poetických názvů. Název Etosha (dříve také Etotha) se interpretuje jako Velké bílé místo nebo Místo prázdnoty - popisující velkou solnou pánev o velikosti 4.760 km2. Další interpretací je Jezero matčiných slz, hrob ženy kmene Haikom, poté, co byly zabity její děti nebo další název pocházející z dob, kdy lovci kmene Haikom přešli obrovskou pláň a byli velmi unaveni - místo, kde běžíš a potácíš se. Damarové nazývají místo Tu-gas - deštná pláň, Haikom jej nazývají Khubus nebo Khushu - bílé místo s prachem, také jej nazývají Chums - z onomatického popisu - zvuku, který vzniká, když se jde přes solné pláně. Další popis Haikomů je Xom - poškrábané pomačkané místo.
Okaukuejo - se vyslovuje Okakwiyou, znamená žena, která má každoročně dítě. Další místa mají názvy jako Place of the Sick Woman, Thekwi - místo malé buše, Hui-e - místo slané buše. Méně známý název Okaukuejo pochází z dob Německé Západní Afriky - Huiub. V kempu je napajedlo, je hlavní atrakcí v Etoshe, Okaukuejo bylo centrálou parku od roku 1955 a je zde mezinárodně uznávaný institut.
Halali - je jméno kempu, který leží uprostřed mezi západním a východním vstupem do parku, název pochází z němčiny, kdy lovci slyšeli halali, které ukončovalo lov. Zde je slovo využíváné s jinou konotací. Lovy zde již skončliy nadobro. Je tu umělé napajedlo Moringa, kde jsou krásně vidět zvířata u kempu. Dolomitový pahorek byl původně nazván Ogomabes Haikomy - znamená místo, kde zemřelo mnoho lidí, dá se vyjít na kopec, který se jednoduše jmenuje Tsumasa - kopec.
Fort Namutoni - známé historicky u Wambu jako Onamutune - znamená místo, které lze vidět zdaleka, protože je vyvýšené. Název Hererů Omatjamitinda - popisuje velkou vodu přicházející z vyvýšeného místa. V minulém století zde bylo obchodní centrum u studny, Haikomové nazývají celou oblast Namob - místo radosti, protože je to příjemné místo se stromy a jedlými plody. V roce 1896 zde německý plukovník Fischer vybudoval kasárna a stal se prvním strážcem.
Další názvy Gemsbokvlakte - afrikánština, Goas - Haikom (místo mnoha skal), Helio Hills - angličtina, Olifantsbad - afrikánština.
Deposity soli vytvořily solnou pánev o rozloze 6.000 km2, v srpnu jsou pánve zcela vyschlé, ale od listopadu do dubna, když prší se pánev může naplnit vodou až do metru z řek na severu Ekuma a Oshigambo Rivers, přitahuje pak pelikány a plameňáky. Povrchová voda, která je dvakrát slanější než mořská se filtruje půdou a vytváří napajedla podél pánve. Nejlepší doba na pozorování zvířat je od srpna do konce října. Antilopy, sloni, zebry, žirafy, pakoně, ale i nosorožci černí, horské zebry Hartmannovy, antilopy vrané a endemické impaly, lvi, levharti, hyeny a gepardi jsou obyvatelé parku. Byla zde postavena napajedla, kde se zvířata výborně pozorují. V roce 1952 byla policejní stanice změněna na kemp Okaukuejo, pak v roce 1985 Namutoni přestavěno ze staré pevnosti, v roce 1967 vznikl kemp Halali, kemp Onkoshi - je luxusní lodge otevřena teprve nedávno. V roce 2010 byl otevřen nový kemp Dolomite Point v západní části parku.
Nejznámějšími napajedly v NP Etosha jsou: Kalkheuwel, v blízkosti parkoviště, Goas - obklopeno buší, jsou zde i levharti. Rietfontein - velké napajedlo, Gemsbokvlakte - na otevřené pláni, Olifantsbed, Okondeka - sem chodí lvi, Andoni - přírodní napajedlo, Salvadora - napajedlo u kraje pánve, chodí sem gepardi a lvi, Chudob - nosorožci.
Pokud nemáte omezený rozpočet, můžete se ubytovat v Onkoshi rest camp, který leží na východním okraji pánve, odvezou vás sem z Namutoni, je zde 14 luxusních stanů.

Nepodaří-li se Vám ubytovat v parku, pak máte možnost ubytování mimo park u Andersson Gate Taleni Etosha Village, 1 km od brány, Etosha Safari Camp leží 10 km od brány, Toshari lodge - 27 km od brány - ubytování a kemp. V blízkosti Von Lindequist brány leží soukromá rezervace Onguma Wildlife reserve, je tu i kemp, ale má jen 6 míst. Bush Camp s výhledem na napajedlo, Tented Camp - 7 luxusních stanů, Treetop Camp, Plains Camp s výhledem na Fisher´s Pan. Luxusní lodge leží také u Andersoon gate - Mokuti - soukromá rezervace.
Nejlepším obdobím na pozorování zvířat je období sucha od dubna do září, dny jsou teplé a rána chladnější. Období dešťů od listopadu do dubna, teploty jsou vysoké, není snadné vidět zvířata, ale je tu mnoho ptáků.
Dostat se sem např. z Johannesburgu můžete přes Caprivi strip, cesta trvá min. dva dny, z Divundu do Etosha trvá cesta asi 6 hodin, vstup do Botswany stojí 144 ZAR a do Namibie 200 ZAR, dobrým místem na zastávku je Kang Ultra shop u Trans Kalahari Highway, v Caprivi se dá přenocovat v Ngepi campu, po přechodu do Namibie (Mohembo- Shahawe border post, z JNB přechod do Botswany Sklipadshek) Pionener border post.

Namib Naukluft park
Byla zde otevřena lodge Sossus Dune lodge - přímo v parku, takže hosté mohou být v Sossusvlei před úsvitem nebo po západu slunce. U národního parku leží soukromý park Namib Rand Nature reserve, který leží v oblasti přechodu mezi Namib Desert a Nubib Mountains, rozkládá se na rozloze 172.200 ha a 90 km má společnou hranici s Namib Naukluft NP. Rezervace byla založena v roce 1993 a vznikla z 13 farem, dešťové srážky ročně jsou zde jen 70ml, v roce 2009 byla rezervace otevřena a tak mohou zvířata ze sousední soukromé rezervace Kulala volně přecházet. Na jihu NamibRand sousedí se dvěma farmami o rozloze 70.000 hektarů. Je tu rozmanitý habitat - písečné a štěrkové pláně, savana, horská pásma a porostlé pásy dun. Žijí zde přímorožci, dva druhy zeber - Hartmannova horská zebra a zebra planinná. Namibijská poušť je považována za nejstarší na světě. Park Namib - Naukluft NP leží na 50.000 km2, je suchý a více vlhka získá z mlhy než z deště. V těchto místech rostou podivné rostliny a žijí zvířata přizpůsobená podmínkám. Rostliny Welwitschia přežívají po staletí z mlhy, horské zebry vykopávají vodu a pouštní přímorožec, který nikdy nepije. Hlavní místa jsou zde Sesriem Canyon, Sadwich harnour - laguna se sladkou vodou a množstvím ptactva, pohoří Naukluft - strmé skály rozervané. Hlavně přitahuje také Sossusvlei, kde jsou největší duny na světě, po velmi vzácném dešti se ve vlei vytvoří jezero v moři písku. I když je sucho, akácie mají zelené listy, ale v blízkém Dead vlei zůstaly kmeny suchých stromů. Sossusvlei navštivte po ránu nebo odpoledne, brány jsou zavřeny v noci. Je to asi hodina jízdy od kempu. Cesta ze Sesriem k parkovišti aut 2x4 asi 5 km od vlei je štěrková. Nemáte-li auto 4x4, můžete jít pěšky odtud nebo použít transfer 4x4. Nejlepší období pro návštěvu je podzim nebo jaro. V zimě může teplota v noci klesnout až pod nulu. Většina parku je nepřístupná, turisti mohou navštívit malé oblasti Naukluftu, centrální pole dun a severní Namib. Dostat se ke vstupu Naukluft z Marientalu jeďte na západ po C19, na sever po C14, pak na jihozápad po D1206. Vstup do Sossuvlei je přes Sesriem ze silnice C19. Z Walvis bay můžete jet na východ po C14 nebo C28 ze Swakopmundu. Objížďky vyžadují speciální povolení. Kolem parku je mnoho lodgí a kempů, ale jen tři kempy uvnitř. Sesriem na jihu - přístup do Sesriem Canyon a Sossusvlei - 63 km vzdálený, tyto dobře udržované kempy mají obchod, benzínku, bazén a bar. Stojí cca 300 ZAR místo a 150 ZAR na osobu. Naukluft Camp ve střední části je základnou na několika denní vycházky a také na 120 km dlouhou Naukluft Hiking Trail a dvoudenní 73 km dlouhou trasu pro auta 4x4 Naukluft Trail, jsou zde sprchy a dřevo na prodej. Stojí cca 100 ZAR za místo a 50 ZAR na osobu. Severní část Namibu má 13 míst na stan, bez vybavení, vody nebo dřeva, kemp stojí 80 ZAR. Vstup do Sesriem a Naukluf je 10 ZAR za auto + 80 ZAR na osobu, vstup na den a povolení jízdy po turistických trasách v sekci Namib stojí 10 ZAR za auto a 40 ZAR na osobu. Zde není možno dělat rezervace předem, je třeba navštívit Ministerstvo životního prostředí a Turistickou kancelář ve Swakopmundu.
Namib Naukluft National park zaujímá plochu 50 000 km2 a je to třetí největší park v Africe.
Sem patří:
Sandwich Harbour - ležící blízko Walvis bay, má velkou mezinárodní důležitost jako mokřada.
Welwitschia Trail východně od Swakopmundu - zde můžete vidět zblízka Welwistchia mirabilis, nejstarší živá pouštní rostlina na zemi a endemická pro Namibijskou poušť.
Naukluft Mountains slouží jako útočiště Hartmannových zeber horských a je to endemický druh Namibie a jihovýchodní části Angoly.
Sossusvlei - vysoké duny jsou lákadlem pro fotografy, jejich barevné odstíny od světle meruňkové až po červené cihlové a tmavě červené barvy a kontrast s velkými pánvemi na jejich úpatí.
Sesriem Canyon - zde eroze za mnoho století vytvořila úzkou strž a je to jakási učebnice geologie.

Skeleton Coast Park
Je tu exkluzivní kemp Skeleton Coast Camp, odtud se dá vyjet ke Cape Frio na sever k ústí řeky Hoarusib, krajina se tu mění, duny přecházejí v solné pánve, je tu také kolonie 50.000 lachtanů. Dále pak tu najdete vraky lodí, které zde po staletí ztroskotávaly. Známý je vrak lodi Dunedin Star, s jejíž záchranou je spojeno mnoho legend. Zřejmě ještě ve 20.století zde žili lidé, což dokazuje nález nástrojů. Nyní najdeme obydlí Himbů více ve vnitrozemí. Tento kmen žije stejným způsobem života jako před staletími, chovají dobytek, těla si natírají hlinkou a žijí v hliněných chatrčích. V této oblasti Kaokolandu najdete luxusní ubytování v šesti kempech Doro, Nawas, Damaraland, Serra Cafema, Desert Rhino, Hoanib River Camp a Skeleton Coast. Do této oblasti nelze jezdit bez povolení a pokuty jsou vysoké. Je třeba si koupit povolení v Palmwagu, kde se také dá přenocovat. Povolení stojí 70 ZAR za auto a 40 ZAR na osobu a den - buď v Palmwag Lodge nebo u Wilderness Safaris. Skeleton Coast NP byl vyhlášen národním parkem v roce 1973 a táhne se severně od řeky Ugab po řeku Kunene, rozkládá se na ploše 16.400 km2. Tato odlehlá oblast láká svou nedotčenou krajinou s dunami, kaňony, horskými pohořími a vraky lodí, které jsou pomalu zaplavovány dunami.

Cape Cross lachtaní rezervace
byla vyhlášena rezervací v roce 1968 na ochranu největší a nejznámější kolonie lachtanů jihoafrických z 23 známých žijících podél pobřeží. Je to také oblast, kde portugalský mořeplavec Diego Cao postavil kamenný kříž v roce 1486, jako památku na prvního Evropana, který vstoupil na půdu Namibie.

Namibian Wildlife Resorts - pod správu této organizace patří /NWR/
• Etosha
- Onkoshi
- Okaukuejo
- Halali
- Namutoni
• Popa Falls
• Khorixas
• Waterberg Plateau Park
• Gross Barmen
• Daan Viljoen
• Von Bach
• Skeleton Coast Park
• West Coast Recreation
Campsites
• Lüderitz
• Namib Naukluft Park
• Ai-Ais / Richtersveld
Transfrontier Park
• Duwisib Castle
• Hardap

1.Bwabwata National Park
Kombinuje starý Caprivi game park a Mahango game reserve a zahrnuje také Kwando trojúhelník, park byl vyhlášen v roce 2008. Předokládá se, že ještě v budoucnu bude zahrnovat Mudumu a Mahango národní parky a Kwando trojúhelník. Nyní se Bwabwata NP rozkládá na rozloze 5.959 km2 a táhne se od řeky Okavango k řece Kwando, největší část parku je vetknuta mezi Botswanu a Angolu. V rezervaci žije více než 400 druhů ptáků a 35 druhů savců, např. bůvol, antilopa vraná a koňská, lesoň pestrý, antilopa tsessebe, lechwe, lev, pes hyenovitý, sitatunga a voduška. V parku také žijí místní obyvatelé, je to jediný park v Namibii, kde obyvatelé místních komunit mohou žít. V parku není ubytování kromě kempů, avšak v blízkosti jsou lodge a resorty. Park je rovinatý, kromě několika 30 - 60 metrových dun porostlých vegetací. Terén je velmi náročný, hlavně po deštích a doporučuje se raději využít místní operátory na safari. Nyní mohou návštěvníci vidět 190 km sekci podél dálnice B8 mezi Kongola a Bagani.

2. Mudumu národní park
Byl vyhlášen NP v roce 1990, je domovem sitatung a lechwe, vyder, hrochů a krokodýlů. Celé východní Caprivi je rájem pro pozorovatele ptáků, žije zde asi 70% druhů ptáků Namibie. Ubytování v Mudumu je omezeno na privátní lodge. Krajina je tvořena hustou savanou a porosty stromů, žije zde malá populace sitatung, vodušek lechwe, vydry, hroši, krokodýli. Celá část východního Caprivi stripu je rájem pro milovníky ptáků, asi 430 druhů zde bylo napočítáno, což je 70% všech druhů ptáků v Namibii.
Caprivi vzniklo po Berlínské konferenci, South West Africa - původní jméno Namibie - byla předána Německu a jeho zástupci chtěli mít spojení na řeku Zambezi, dohoda pak umožnila získání Caprivi - pásu, který se táhne na východ od Zambezi a je užší než 20 mil. Strip zůstal neobsazený do roku 1908, kdy sem byl poslán Hauptmann Streitwolf, aby vybudoval základnu. Byla zde vybudována malá osada Schuckmannsburg, v roce 1935 byla osada opuštěna, dalšího půl století byl Caprivi strip místem válek a nejistoty až do konce 80.let 20.století, kdy jej obsadila jihoafrická vojska. Žilo zde mnoho etnických skupin, původní jsou kmeny Mafwe a Subia a zbývající Khwe - Křováci v západní části oblasti Bwabwata. Lozi a Silozi (zambijský jazyk) jsou zde jediné původní psané jazyky. V roce 2008 byla vyhlášena oblast Bwabwata chráněnou a původní obyvatelstvo zde mohlo zůstat a mít i přínos z parků. Mudumu leží na staré migrační stezce slonů. Řeka Kwando tvoří západní hranici parku, kromě savců zde žije i 430 druhů ptáků.
Ubytování v Mudumu NP je od rustikálních tábořišť po sofistikované lodge, jsou zde tři kempy na řece Kwando a Lianshulu lodge má chatky. Camp Kwando má různé možnosti ubytování. Další místa na ubytování v Caprivi jsou Susuwe Island lodge a Ntwala Island Lodge.

3. Mamili národní park
320 km2 NP bylo vyhlášeno v roce 1990. Během období sucha se dá dostat na ostrůvky po cestě, ale po deštích je 80% oblasti zaplaveno. Žijí zde stejné druhy ptáků a zvířat jako v Mudumu. Jsou zde základní kempy v Nzalu a Lyadura, ale návštěvníci musí být zcela soběstační. Mamili leží 60 km jižně od Madumu, park je obvykle zaplavován a jsou zde dva písečné otrovy. Tvoří jej 320 km2 a jeho jméno se změnilo na Nkasa- Rupara National park - jména podle ostrovů, v parku žije mnoho bůvolů, vodušky lechwe a prasata bradavičnatá, také přes 400 druhů ptáků. V období dešťů je 80% parku nepřístupných, Mamili je zřídka navštěvovaný park, je tvořen mokřady, jsou tu kanály, rákosí a jezírka.
Návštěva Mamili a Madumu je nejlepší od července do října, pro pozorovatele ptáků od října do května. Nejbližší letiště je Livingstone, lze zařídit transfer do Mudumu. Dá se také letět do Kasane a transfer nebo se dá najmout auto 4x4 v Livingstone, Katima Mulilo. Trans-Caprivi Highway je asfaltová z Rundu do Katima Mulilo - Katima leží 140 km od parku má také čerpací stanici. Privátní přistávací dráhy Lianshulu a Namushasha slouží pro malá letadla. Kempování v Mamili se nedoporučuje.

4. Khaudum Game Park
Národním parkem byl oficiálně prohlášen v roce 2008 a leží v severovýchodní části Namibie sousedící s Botswanou. Žije zde několik velkých druhů zvířat, jako lev, pes hyenovitý, antilopa koňská a mnoho druhů ptáků, také zde žije populace psů hyenovitých. Nedávno se tento park stal součástí Bwabwata - zvířecí rezervace. Je tu omezený počet kempů a dva kempy v buši s velmi základním vybavením. Návštěvníci musí být zcela soběstační, rezervace v kempech nelze dělat předem. Požadují se minimálně dvě vozidla 4x4, když se jede do této zalesněné oblasti. Doporučuje se kontaktovat lodge u Tsumkwe a zeptat se na stav silnic během období dešťů.

5. Mangetii Game Camp
Toto místo již bylo vyhlášeno zvířecí rezervací, ale dnes je ministerstvo životního prostředí a turistiky používá na odchov zvířat.

6. Etosha národní park
Byl vyhlášen první chráněnou oblastí v Namibii v roce 1907, patří k největším v Africe a rozkládá se na rozloze 22.270 km2. Hlavním lákadlem je Etosha Pan, velká mělká proláklina o rozloze 5.000 km2, které se také říká velké bílé místo suché vody. Z 114 druhů savců žijících v parku je jich několik ohrožených a vzácných. Žije tu asi 340 druhů ptáků, z nichž asi třetina jsou stěhovaví. Každý ze třech kempů - Okaukuejo na západě, Namutoni na východě a Halali uprostřed má odlišnou atmosféru a charakter a napajedla, kam chodí zvířata ve dne i v noci.

7. Skeleton Coast národní park
Tak jak je dnes, byl vyhlášen parkem v roce 1973, táhne se od Ugab River na jihu k řece Kunene na severu, má rozlohu asi 16.400 km2, atrakcí této odlehké oblasti je hlavně barva, měnící se a nedotčená krajina. Ubytování v lodge je zde v Terrace Bay, původně osada, kde žili hledači diamantů a v Torra bay je kemp, který je otevřený pouze od 1.12 do 31.1. Severní část parku je oblast turisitické koncese, kam se pouze létá na safari.

8. Cape Cross lachtaní rezervace
Rezervace leží asi 130 km severně od Swakopmundu a tvoří ji asi 60 km2. Rezervace byla vytvořena v roce 1968 na ochranu největší a nejznámější z 23 kolonií lachtanů.

9. Waterberg Plateau Park
405,5 km2 parku leží severovýchodně od Windhoeku, vyhlášen byl v roce 1972. Krajina se zvedá do 200 metrů nad okolním terénem buše a savany. V parku žije asi 25 druhů zvěře a 200 druhů ptáků. Útesy Okarakuvisa jsou domovem velké kolonie supů. Žijí zde i nosorožci tuponosí a dvourozí, antilopa vraná a koňská a bůvoli. Ubytování je zde ve Waterberg Plateau Park resort - luxusní chatky a dobře vybavený kemp. Planina vystupuje jako ohromný hrad z okolní buše, pramení zde několik potoků a odtud je také jméno pohoří Waterberg. V parku se vyskytují ohrožené druhy antilop - vrané, koňské, tsetsebbe, nosorožci černí a bílí a bůvoli. Také zde žijí supi.

10. Von Bach Game park
Asi 3,5 km jižně od Okahanjda tento park zaujímá rozlohu 43 km2. Byl založen v roce 1972 a je oblíbeným místem milovníků vodních sportů - vodních lyží, jachtingu, wind-surfingu a plavby na lodi. Jezero je také místem pro rybáře, je tu mnoho ryb. V parku jsou místa na piknik, bungala (bez povlečení) a kemp na jihovýchodním břehu jezera. Povolení do parku lze získat na bráně.

11. Daan Viljoen Game Park
Leží ve zvlněné krajině Khomas Hovhland, je oblíbeným místem obyvatel Windhoeku, ale i turistů. Je to malý park 39,5 km2, přesto zde žije hodně zvířat typických pro hornatou krajinu Namibie. Bylo zde zaznamenáno asi 200 druhů ptáků. Je tu kemp s možností ubytování a další vybavení pro turisty.

12. Hardap Game Park
Je to největší nádrž Namibie s kapacitou 323 milionů m3 a plochou 25 km2. Rezervace je rozdělna přehradou na severní a jižní sekci, které lze prozkoumat po několika cestách, včetně celodenní trasy na 15 km. Žije zde asi 260 druhů ptáků, z nichž 20% jsou vodní ptáci, také se zde najdou nosorožci černí.

13. Namib - Naukluft Park
Rozlehlá divočina asi o rozloze 50.000 km2 zahrnuje hlavní body jako je Sossusvlei, Sesriem, Welwitschia stezku, Sandwich Harbour, pohoří Nauklufta, kaňon Kuiseb. Park je veden jako oblast divočiny a je zde v blízkosti mnoho ubytování v soukromých zařízeních - hlavně u Sesriem.

a) Sekce Namib
Je tu několik kempů v sekci Namib, kde jsou ohniště a toalety. Avšak návštěvníci musí být soběstační. Kempy jsou u Kuiseb Bridge, Homeb, Swakop River, Mirabib, Bloedkoppie, Groot Tinkas, Ganab, Vogelfederberg a Kriess-se Rus. Na kempování je třeba mít povolení i na vstupy a musí být získány předem.

b) Sandwich Harbour
Laguna s rákosím leží 48km jižně od Walvis Bay na úpatí dun, je to kouzelná fotogenická oblast. Povolení navštívit tuto oblast lze získat v MET kanceláři ve Swakopmundu. Lze sem jet pouze autem 4x4, v některých místech je zakázáno chytání ryb od 25.ledna do 15.dubna.

c) Welwitschia trail
Oblíbené místo parku Namib-Naukluf, leží východně od Swakopmundu. Tento vzácný druh rostliny je asi 1500 let starý a lze je zde vidět. Vyhlídková cesta pouští kolem těchto rostlin vede parkem a končí na místě s výhledem přes údolí, známé jako Měsíční krajina Moon valley. Povolení se musí koupit v kanceláři MET ve Swakopmundu před příjezdem.

d) Naukluft horský masív
Tato část parku byla vytvořena pro útočiště horských zeber Hartmannových, které dělaly problémy na farmách. Jsou zde masivní skalní útvary a je to ráj pro geology. V této kouzelné krajině se dá i přenocovat.

e) Sossusvlei
Patří k nejnavštěvovanějším místům Namibie a jsou tu nejkrásnější a nejvyšší duny, které od základu dosahují výšky až 325 metrů, je to místo pro fotografy. V Sossusvlei není ubytování a návštěvníci sem mohou jet pouze od úsvitu do západu slunce. Prvních 60 km silnice od Sesriem do Sossusvlei má pevný povrch a lze sem jet i autem 2x2, posledních 5 km se dá jet pouze autem 4x4, avšak je zde k dispozici kyvadlová doprava, pro ty, kteří nechtějí jít 5 km.

f) Sesriem Canyon
Na vstupu do Sossusvlei je kancelář, kde se vydávají povolení do této části parku, 4 km jižně odtud leží Sesriem canyon, kde eroze za mnoho staletí vytvořila úzkou strž asi 1 km dlouhou. Na dně strže, která má hloubku 30-40 metrů, jsou jezírka s vodou, která se po deštích naplňují.

14. Naute Game Park
Leží 50 km jihozápadně od Keetmanshoopu po cestě do Seeheim, tato rekreační oblast byla založena v roce 1989. Ustředním bodem této oblasti o rozloze 230 km2 je třetí největší nádrž Namibie. Je to atraktivní oblast s mnoha ptáky a má poklidnou atmosféru, která přitahuje rybáře a milovníky vodních sportů, i když tu není vybavení, jen základní místa na piknik.

15. Ai-Ais Game park
Fish River Canyon byl erodován po tisíciletí a je to druhý největší kaňon na světě. Jeho délka je 160 km a šířka až 27 km, hloubka 550 metrů, nejzajímavější je část 56 kilomterů, která leží mezi nejsevernější a nejjižnější vyhlídkou. Milovníci pěší turistiky považují 90 km stezky Fish River Canyonu za jeden z největších cílů. Ubytování je v Ai-Ais Hot Springs Resort na jihu kaňonu a v Hobas Kempu v blízkosti severní vyhlídky. Kaňon leží ve skalnaté krajině, kde rostou sukulenty a žijí zde zvířata, která se přizpůsobila poušti - horské zebry Hartmannovy, antilopy skákavé a přímorožci.

Sperrgebiet národní park
má rozlohu 26.000 km2 a je to nově vyhlášený park, v roce 2008 1.12., park chrání ekologii globálně velmi důležitých sukulentů Karoo, roste tu 2.439 endemických rostlin, světoví ochránci přírody klasifikují toto místo mezi top 34 míst biodiversity.

Na konci roku 2010 vznikl nejnovější národní park v Namibii na centrálním pobřeží. 78.0000 ha pouště, která se táhne od Ugab River na jih až severně od Swakopmundu. Jméno znamená - dorob - suchá země a vztahuje se k pouštním lidem z 16. století z této oblasti. V roce 1973 zde vznikl National West Coast Recreation Area. Je to místo známé vynikajícím možnostmi pro rybaření, tvoří jej velká pole lišejníků jako např. ty kolem Wlotzkasbaken a Cape Cross, ty mají velkou ekologickou důležitost. Status parku by měl zamezit ježdění mimo cesty a používání čtyřkolek. Dalším důvodem, proč vznikl tento devátý národní park Namibie, bylo i obnovení biologické diversity. Téměř celé pobřeží je nyní chráněno. Namib Skeleton Coast National Park by mohl zaujímat 10.754.000 ha a spojením všech parků by vznikl největší park v Africe a 6. největší na světě.

Národní parky
Ai-Ais/Richtersveld Transfrontier Park ( Fish River Canyon and Ai-Ais Hot Springs)
Bwabwata National Park
Dorob National Park
Etosha National Park
Hardap Recreation Resort
Mangetti National Park
Mudumu National Park
Nkasa Rupara National Park dříve Mamili National Park
Namib-Naukluft National Park
Skeleton Coast National Park
Waterberg National Park

www odkazy

http://www.nwr.com.na/

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz