www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Národní parky a rezervace v Malawi

Národní parky a rezervace Afriky

Malawi má krásnou krajinu, vlnité kopce Nyika, zalesněnou plošinu Zomba, 3.000 metrů vysoký masiv Mulanje Massif, úrodné údolí Shire Valley, vysoké hory a nížiny. V Malawi je devět rezervací pro divoká zvířata a nedotčená divočina. Jezdí se sem nejen na safari, ale také na pěší túry nebo kvůli potápění. Jsou tu krásné písečné pláže, třetí největší jezero Afriky, kde se dá odpočívat na plážích, krmit tropické rybičky, věnovat se vodním sportům.
Malawi je známé jako "Teplé srdce Afriky", žijí zde milí lidé, je to země úsměvů.
V Malawi najdete pravého ducha Afriky, tradiční vesnice a země doposud příliš nedotčená turistickým ruchem. Malawi spadá do oblasti Velké příkopové propadliny, takže krása krajiny je tu zaručena.

V Malawi je devět národních parků a rezervací:
* Nyika National Park
* Vwaza Marsh Game Reserve
* Kasungu National Park
* Nkhotakota Game Reserve
* Lake Malawi National Park
* Liwonde National Park
* Majete Game Reserve
* Lengwe National Park
* Mwabvi Wildlife Reserve

Rezervace:

1. Vwaza March Game Reserve
1.000 km2, leží na úpatí Nyika Plateau, je to utajené místo Malawi, kromě mokřad a rovinatého terénu tu rostou stromy mopane, které mají tak rádi sloni, antilopy a mnoho druhů ptáků. Leží u hranice se Zambií, kromě mokřad jsou tu i kopce a šelmy jako lvi a levharti.

2. Národní park Nyika
Je to největší park Malawi, kopce dosahující výšky 2.000 metrů, oblast je pokryta horskými travnatými porosty, vzduch je tu čerstvý, nekonečné výhledy, jedinečné pozorování zvířat a krásné pěší vycházky. Nyika znamená v místním jazyce Tumbuka - divočina. Tato odlehlá oblast o rozloze 300.000 hektarů byla vyhlášena prvním národním parkem Malawi v roce 1965. Další překlad názvu nyika - může být... místo, odkud přichází voda. Vysokohorské travnaté pláně jsou typické pro planinu Nyika, ale také izolovaná skaliska a stále zelený les. Vstupní brána - Thazima Gate, uprostřed parku leží Chelinda camp u krásného napajedla. V parku roste 214 druhů orchidejí a další vzácná flóra. V Národním parku Nyika, který je jedním z posledních afrohorských oblastí, žijí antilopy vrané, losí, zebry Crawshay´s, antilopy lesní, hyeny skvrnité, šakalové, sloni, levharti, bylo zde zaznamenáno téměř 100 druhů savců. V NP Nyika se objevuje stále více levhartů, hlavně kolem Chelinda kempu. Dalším zajímavým místem v parku je Fingira Rock, kde jsou skalní malby z doby kamenné. Nejvyšším bodem parku je Nganda Hill, jeho vrcholek dosahuje 2.600 metrů a jsou odtud nádherné výhledy, dokonce až na jezero Malawi. Park je také rájem pro milovníky pozorování ptáků (Zovo - Chipolo, Chowo). Do parku se lze dostat malým letadlem z Lilongwe nebo po zemi, cesta je asfaltová až do Rumphi (poslední benzinové čerpadlo), asi 60 km od brány parku. Za Rumphi je již nutné mít auto 4x4. Město Mzuzu je dobré místo pro nákup zásob. Na pozorování velké zvěře je nejlepší období od listopadu do května, pozorování ptáků od řijna do prosince, původní orchideje kvetou od ledna do března.
Na dalekém severu Malawi ve výšce 2.500 m nad mořem leží park o rozloze 3.000 km2, v této kopcovité krajině rostou endemické rostliny. Do oblasti přijíždějí milovníci ptáků, zvířat a květin. Procházka nebo jízda přes kopce a údolí, krásné scenérie.
Žijí tu antilopy koňské, zebry, antilopy losí, levhrati, servalové a hyeny skvrnité. Najdete tu malé potůčky, vodopády, endemické chameleony, žáby, unikátní ptactvo a množství druhů motýlů. Národní park s průměrnou nadmořskou výškou 1.800 m, zde jsou kopce, zalesněná údolí Nthalire /Msongolera valleys, stromy a travnaté porosty přitahují mnoho botaniků, hlavně 200 druhů orchidejí - z toho 37 endemických. Lake Kaulime je jediný přírodní vodní zdroj a prý má lečebné účinky. Nejyvšší bod je Nganda. Chosi Point je vyhlídkové místo a Fingira Rock zajímavé místo pro archeology.

3. Lake Malawi
Je třetí největší sladkovodní jezero v Africe a žije zde více než 800 druhů ryb. Teplá voda, žádné proudy, ráj pro potápěče. Jedno z nejhlubších jezer na světě tvoří jižní část Velké příkopové propadliny, žije zde asi 1.000 druhů barevných cyklid, Lake Malawi je první sladkovodní rezervace svého druhu na světě a Místo světového dědictví UNESCO. Kolem jezera jsou rušná místa jako na jižním pobřeží Mangochi, blízký Cape Maclear je oblíbeným místem na potápění, šnorchlování, pro windsurfing a vodní lyžování. Dále pak je na břehu jezera rušný přístav v Nkhata Bay - ráj batůžkářů.
Přes jezero jezdí trajekt Ilala z Monkey Bay na sever a cesta trvá týden. Přes jezero na mozambickém území lze navštívit ostrovy Likoma Chizumulu, které jsou pod vládou Malawi. Katedrála v Likoma je zajímavým místem a kříž sem by donesen z vesnice, kde zemřel David Livingstone.
Žijí zde původní druhy ryb, které jsou endemické pro jezero Malawi. Polovina jihovýchodní části jezera patří Mozambiku, hranice prochází jezerem, Tanzánie leží na severovýchodním pobřeží. Jezero Malawi má mnoho kvalit jako moře, kromě toho, že tu není slaná voda, téměř celoročně je tu příjemně, ale přicházejí sem i silné větry, které vytvářejí vlny, na kterých se dá surfovat. Jezero pokrývá pětinu rozlohy země a největší atrakcí jsou palmové porosty kolem zlatých pláží. Část jezera byla vyhlášena místem světového dědictví.

4. Chintheche pláže
Je tu dokonale bílý písek, skalnaté výběžky, deštný prales na pobřeží, výborné místo na odpočinek.

5. Cape Maclear - národní park Lake Malawi
Byl vyhlášen v roce 1980, zahrnuje poloostrov Nankumba a okolních 9 ostrovů. Je to nejdůležitější místo pro sladkovodní ryby na světě.

6. Národní park Liwonde
Je to nejlepší místo na pozorování zvířat v Malawi, tisíce hrochů a krokodýlů žije v řece Shire a několik stovek slonů a antilop je možno vidět na záplavových pláních. Žije tu i nosorožec černý, bůvoli, zebry. Plavba lodí po řece Shire je nezapomenutelným zážitkem.
Liwonde NP leží na jihu jezera Malawi na řece Shire, terén je plochý, kromě kopců Chiunguni, Nafiulu a Chilole hills, je to výborné místo na pozorování ptáků, plavbu na lodi a pozorování Velké pětky. První Evropan, který sem kdy přišel byl David Livingstone v roce 1859 a tábořil tu se svou expedicí. Liwonde je pojmenováno po místním náčelníkovi a parkem bylo toto místo vyhlášeno v roce 1973, avšak následně měl park problémy s pytláctvím, s pomocí různých organizací zde pak vzniklo 47 km2 oploceného útočiště pro nosorožce černé a později byla sem přemístěna i další ohrožená zvířata. Park je přístupný celoročně, avšak pozorování zvířat a plavba na řece je nejlepší během obdodí sucha od června do listopadu. Liwonde leží na jihu od jezera Malawi, asi 160 km severně od Blantyre a 230 km jihovýchodně od Lilongwe po dobrých asfaltových silnicích. Ubytovat se dá v Mvuu safari lodge (mvuu znamená hroch v jazyce Tonga), která leží uprostřed parku a řeky Shire, tento kemp má 8 stálých luxusníxh stanů s příslušenstvím a výhledem na lagunu s hrochy a krokodýly, u kempu jsou i chatky a kemp, je tu i restaurace, bar a bazén. Levné ubytování je také v Chinguni Hills Lodge a kempu v jižní části parku, s výhledem na záplavové pláně Shire a mnoho lagun. V parku se jezdí na noční a denní safari, chodí se na pěší safari, lze jet na výlet lodí a navštívit místní školy a vesnice. Hlavním prvkem parku je řeka Shire River, tvoří západní hranici parku a na mnoha místech je skoro kilometr široká, je to životodárné místo pro divoká zvířata. Liwonde je rájem pro pozorovatele ptáků po celý rok, více než 300 druhů ptáku, z 650 druhů v Malawi, lze najít právě zde. Liwonde je intimní park s tropickým nádechem. V parku rostou stromy mopane, jsou zde otevřené savany s palmami. Záplavové pláně se táhnou od řeky Shire s bohatou pobřežní vegetací. V Liwonde žije největší populace slonů v Malawi, musí odtud být i přemísťováni např. do Majete rezervace, kde byli sloni vypytlačeni. V současné době je zde vytvořeno útočiště pro některé druhy zvířat, která budou později vypuštěna do národního parku. Park Liwonde byl vytvořen v roce 1973 a vesnice musely uvolnit místo divokým zvířatům. Wilderness safari patří Mvuu Camp a Wildernees lodge se snaží zaměstnat 500 lidí, kteří byli přemístěni z parku. Kemp leží na březích řeky Shire, schovaný pod baobaby, lodge několik set metrů dále proti proudu řeky. Nejsou oploceny, takže se zde můžete setkat s hrochy a slony a proto vás personál vždy doprovází. Je zde i kemp s chatkami a lze si tu postavit stan. Období sucha je v Malawi od května do poloviny listopadu, ale Liwonde lze navštívit celoročně.

7. Zomba
Staré koloniální hlavní město Nyassalandu, místo kde žil první guvernér, je tu botanická zahrada, královské muzeum zbraní, Clock Tower (1926). Plošina Zomba leží za městem.

8. Blantyre
Místo je pojmenováno po rodišti Davida Livingstona, byla to osada, která vznikla ještě dříve než Johannesburg a Nairobi.

9. Mulanje
Velký izolovaný žulový masiv, který vystupuje nad okolními pláněmi, rozkládá se na ploše 650 km2 a jsou tu lesní porosty.

10. Kasungu národní park
Má zvlněný terén a je známý svými archelogickými místy a ptactvem.

Nkhotakota Game reserve je kopcovitá rezervace rozdělená řekami, zajimává divočina s mnoha vodopády a možností rybaření. Nkhotakota wildlife reserve (NWR) patří k nejméně známým rezervacím v Africe, má rozlohu 1800 km2. V minulých letech zde hodně řádili pytláci, ale od přelomu roku 2011/2012 se situace začala zlepšovat, když od Světové banky přišla finanční výpomoc 850.000 USD. Peníze byly použity na zlepšení infrastruktury a v boji proti pytlákům. Plán je znovu sem zavést zvířata. Také bude obnovena lodge Tongole, z níž je výhled na řeku Bua a odkud lze pozorovat slony, v parku také žijí zebry, bůvoli, antilopy losí, levharti a malá populace lvů. V Tongole je pouze pět pokojů, všechny postele mají moskytiéry, Tongole zaměstnává místní obyvatele v lodgi a také hlídají park proti pytlákům. Tongole dostala i ocenění v roce 2015 jako nejlepší projekt v Malawi zaměřený na místní komunitu. Kromě safari vyjížďky se můžete vydat i na pěší výšlap na Chipata Mountain, po cestě můžete vidět až 280 druhů ptáků, vydat se můžete i na kajaku po řece Bua River, případně rybařit nebo navštívit Bua River lodge, další místní ubytovací možnost. Tato stanová lodge byla otevřena v roce 2010 Johnem Dickinsonem. V parku jsou nádherné scenérie, minimální počet turistů a již i dostatek zvěře. Do NWR se dostanete letem z Lilongwe (30 minut) v pondělí, ve středu a v pátek. Do NWR se lze dostat i po silnici - 115 km z Lilongwe, asi 3,5 hodiny jízdy. Park je otevřen celoročně, přístup je náročnější po deštích (leden-březen), ale mnoho návštěvníků obdivuje zelenou vegetaci a dramatické bouřky, mnoho ptactva.

Další méně známé oblasti divočiny

Lengwe národní park - jen 80 km od Blantyre, je to nejjižnější park Malawi, je rovinatý a suchý, zvířata se soustřeďují u napajedel - bůvoli, kudu, hyeny.

Dzalanyama Forest Reserve - dříve známá jako Central Angoni Highlands Game Reserve, Dzalanyama se stala lesní rezervacíí v roce 1922, aby chránila zdroj vody pro Lilongwe, je známá outdorovými aktivitami jako je jízda na kole, trekking, pozorování ptáků.

Majete Game reserve
leží západně od Blantyre, loví se zde ryby, plave na kanoe, jezdí na koni a chodí na pěší výlety, je tu i horký pramen.
Majete je přístupná celoročně, ale doporučuje se auto 4x4, nejlepší pozorování zvířat je od května do října. Rezervace leží na jihozápadě Malawi, asi 70 km od Blantyre.
Mwabvi Game reserve je malá 150 km2 má různorodé scenérie a zajimavé pískovcové útvary. Majete Wildlife reserve leží u silnice M1, 70 km od Blantyre. Dá se sem jet po celý rok, ale pozorování zvířat je nejlepší od června do listopadu v období sucha. Ubytování je tu v Thawale Camp, leží v rezervaci, je tu šest pevných stanů s příslušenstvím nebo je k dispozici kemp u vstupu do parku. Žije zde zdravá populace slonů, ale i další zvířata se sem znovu zavádějí po velkých problémech s pytláctvím. APN (African Parks Network) převzala vedení nad tímto parkem a snaží se sem znovu přivést zvířata a park oživit.
V roce 1992 zde byl upytlačen poslední slon. V roce 2013 zde již najdete 142 km elektrického ohrazení a 300 km cest, je tu i přistávací plocha, výchovné střediško, vybudováno je ubytování za různé ceny - od komunitního kempu až po lodge Thawale. Avšak hlavní byla výstavba Mkunuladzi lodge Robina Pope v roce 2011, osm chatek na břehu řeky. Dnes jsou zde již i sloni, bůvoli, hroši, krokodýli, více než 300 druhů ptáků. Na konci 20.století nebyli v parku téměř žádná zvířata, ale vláda Malawi společně s African Parks, zde vytvořila park o rozloze 700 km2 a zavedla sem 2500 zvířat.
V roce 2013 sem byli přemístěni i lvi a celkový počet nosorožců byl 13, takže je Majete jediným místem s Velkou pětkou v Malawi. Začali sem jezdit i turisti. Do projektu byli zapojeni i místní lidé, sbírá se zde med, pěstují houby, vyrábí keramika a nábytek. Asi 130.000 lidí žijících v okolí má alternativu živobití proti pytláctví. Celkem zde bylo napočítáno 217 slonů, 305 bůvolů, 174 zeber, 4 levharti, 3 lvi atd. Období dešťů je zde od listopadu do května, období sucha květen-září, nejtepleji je od září do listopadu.

Lengwe National park je nejjižnějším parkem oblíbeným místem pozorovatelů ptáků a milovníků pěší turistiiky.

Mount Mulanje na jihu Malawi je u hranice s Mozambikem, horský masiv zaujímá plochu asi 640 km2 a zvedá se prudce z plání Phalombe, asi 20 vrcholků přesahuje výšku 2.500 m. Nejvyšší Sapitwa Peak má výšku 3.000 metrů a je nejvyšším bodem střední Afriky. Obvyklé aktivity jsou tu vycházky do hor a horolezectví.


Národní parky :

Kasungu National Park
Lake Malawi National Park
Lengwe National Park
Liwonde National Park
Nyika National Park

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz