www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Národní parky a rezervace v Mozambiku

Národní parky a rezervace Afriky

Velkou devizou Mozambiku jsou jeho lidé, neposkvrněné pláže, nádherná krajina. I přes dlouhé roky války, jsou Mozambičané velmi pohostinní a přátelští. Není neobvyklé být pozván popovídat si s náčelníkem nebo se podělit o jídlo s místní rodinou.
Etnická diversita obyvatelstva: Afričané, Arabové, Evropané, míšenci. I v kulturním dědictví je evidentní vliv různých národů.
Mozambik ohlásil vytvoření první chráněné mořské oblasti (MPA), spojuje se s jihoafrickým iSimangaliso Wetland Park a vytvoří první přeshraniční mořský park o délce 300 km od Maputo Bay ke Cape St Lucia v JAR. Zahrnuje Inhaca, Portugalské ostrovy a Maputo Special Reserve, tři mořské míle do Indického oceánu. Chrání se zde ohrožené druhy zvířat a ekosystémy, zakázáno je průmyslové rybaření a ježdění na plážích.

Přeshraniční parky
* Great Limpopo Transfrontier Park - skládá se z Limpopo National Park (Mozambik), Kruger National Park (JAR) a Gonarezhou National Park (Zimbabwe)
* Lubombo Transfrontier Conservation Area - skládá se z Maputo Elephant Reserve a Futi Corridor (Mozambik), Tembe Elephant Park (JAR) a Lubombo Conservancy (Svazijsko)
* Chimanimani Transfrontier Park

Národní parky
* Banhine National Park Parque Nacional de Banhine - Gaza (7 000 km²)
* Bazaruto National Park Parque Nacional do Bazaruto - Inhambane (1 600 km²)
* Gorongosa National Park Parque Nacional da Gorongosa - Sofala (5 370 km²) Link: Parque Nacional da Gorongosa
* Limpopo National Park Parque Nacional do Limpopo - Gaza (10 000 km²)
* Quirimbas National Park Parque Nacional das Quirimbas - Cabo Delgado (7 500 km²)
* Zinave National Park Parque Nacional do Zinave - Inhambane (6 000 km²)

Rezervace
* Gilé Reserve Reserva do Gili - Zambézia (2 100 km²)
* Maputo Special Reserve Reserva Especial de Maputo - Maputo (700 km²)
* Marromeu Reserve Reserva de Marromeu - Sofala (1 500 km²)
* Niassa Reserve Reserva do Niassa - Niassa (42 200 km²)
* Pomene Reserve Reserve of Pomene - Inhambane (200 km²)

Oblasti s divokou zvěří
* Coutada 4 - Manica (4 300 km²)
* Coutada 5 - Sofala (6 868 km²)
* Coutada 6 - Sofala (4 563 km²)
* Coutada 7 - Manica (5 408 km²)
* Coutada 8 - Sofala (310 km²)
* Coutada 9 - Manica (4 333 km²)
* Coutada 10 - Sofala (2 008 km²)
* Coutada 11 - Sofala (1 928 km²)
* Coutada 12 - Sofala (2 963 km²)
* Coutada 13 - Manica (5 683 km²)
* Coutada 14 - Sofala (1 353 km²)
* Coutada 15 - Sofala (2 300 km²)
* Coutada 16 - nyní součástí Limpopo National Park

1. Národní park Niassa
Je to největší chráněné území v Mozambiku a je tu také nejvíce zvířat - hlavně slonů (12.000) a velkých šelem, žije zde i více než 9000 antilop vraných a několik tisíc bůvolů kaferských, antilopy losí, zebry, kudu, pakoně, vodušky, hroši a prasata bradavičnatá, obvyklí jsou i lvi, levharti a hyeny skvrnité, mnoho druhů ptactva. Park leží na severu země, je tu hustá vegetace. Je tu jediná luxusní lodge Lugenda. Dostanete se sem charterovým letem nebo po zemi po cestě, která spojuje Lichinga a Pemba v období sucha.Ubytování zde nabízí Lugenda Wilderness Camp -luxusní kemp přístupný pouze malým letadlem,na břehu řeky Lugenda.Jen díky obrovské rozloze si Niassa uchovala divoká zvířata během občanské války 1977-1992.Park má velikost Švýcarska a není zde snadné zvířata najít, je to však opravdová divočina.V části Lugenda žije asi 40-50 lvů, v celé rezarvaci asi 1200.Jediný kemp Lugenda je pro fotografy, ostatní jsou stále lovecké, vláda počítá s příjmem z lovu zvěře.Na severu Mozambiku žije mnoho Muslimů a spíše než by snědli divoké prase, raději sní lva.Naštěstí však počet lvů se zde zvyšuje.
Let z Pemba trvá do Lugenda 90 minut malým letadlem, kemp je otevřen od května do prosince,nejlepší měsíce jsou srpen a září.Noc v Lugenda Wilderness Camp stojí 560USD.

2. Pemba
Pobřežní městečko Pemba má nejlepší korálové útesy v jižní Africe, krásně zbarvené korály nedaleko od bílých pláží Wimbe Beach. Potápěči si zde opravdu přijdou na své, je tu křišťálově čistá voda. Mnoho mořských plodů a krásné pláže lemované palmami.

3. Ibo Island
Leží na severovýchodním pobřeží a dříve byl tento ostrov důležitým portugalským obchodním místem, v roce 1754 překladištěm otroků a slonoviny. V malých úzkých uličkách potkáte lidi různých etnik. Pevnost St. Jao Batista na severní straně ostrova je zajímavé historické místo. Na ostrov se dostante lodí dhow nebo motorovou lodí z Pemby.

4. Ilha de Mozambique
Od tohoto místa má moderní Mozambik odvozeno své jméno. Zde se zastavil čas, vše tu jde pomalu. Díky své poloze toto místo vždy přitahovalo obchodníky z celého světa. Stejně jako ve všech pobřežních afrických městech tady najdete vlivy různých etnických skupin, které jsou patrny jak v architektuře, nábožensttví, zvycích, jazyce, tak v hudbě i v oblečení. Tradiční lodě dhow jsou stále používány jako hlavní dopravní prostředek. Jsou zde staré budovy. Ilha de Mozambique rozhodně patří k nejhistoričtějším místům Afriky, ke starým budovám patří Chapel of Our Lady, kostel byl postaven v roce 1522, říká se, že je to nejstarší budova postavená Evropany na jižní polokouli, je to místo světového dědictví. Ve starém městě najdete 500 let staré kostely, v přilehlém městě s budovami typu makuti se čas zastavil, rybáři zde opravují své sítě na pláži a žije se tu jako za dávných časů. Místo bývalo kulturní křižovatkou.

5. Národní park Gorongosa
Díky americké nadaci získává Gorongosa opět na své zašlé slávě. Do parku se vrací zvířata a je tu postaven kemp, pozorování ptáků je tu vynikající, lze také vylézt na Mount Gorongosa. V parku bylo nyní zavedeno i pěší safari s průvodcem, které Vás zavede do neprozkoumané divočiny dříve slavného parku, předtím než byl zničen občanskou válkou v 70.letech 20.století. Pěší safari se provádí s přespáním v mobilních kempech a jeho zřizovatelé věří, že opět přitáhnou návštěvníky do parku, kam přibývají stále nová zvířata, převážně dovezená z JAR. Dá se také spát v korunách stromů na speciálně upravených plošinách. V parku se začala také dělat pěší safari. Kolem Lake Uruma žije mnoho vodušek a dalších druhů zvířat. Vodopády Murombodzi jsou v blízkosti kávových plantáží.
Národní park Gorongosa měl jednu z největších hustot zvířat v Africe, když přišla válka byl park světem zapomenut. Park byl nazýván místem, kde Noe zanechal svou archu.
5.000 km2, snaha o obnovu parku, díky americkému multimilionáři Greggu Carrovi se zatím podařilo postavit Chitengo camp. Z blízké vesnice Vinho jsou zaměstnaci parku a kempu. Nadaci se také podařilo vybudovat kliniku a školu ve vesnici. Profesor Richard Beilfuus v Gorongose se snaží i vychovávat místní komunitu, jak se chránit před malárií a jak chránit své životní prostředí. Díky pomoci z JAR sem byla i převezena zvířata (bůvoli a pakoně). Rostoucí počet zvěře vrací Mozambik na mapu safari. Kolem jezera Urema lze vidět vodušky, hrochy a další zvířata. Oblast je přístupná po silnici.
V roce 1960 byla Gorongosa vyhlášena národním parkem a byla zde spousta zveře - hlavní vedení parku Chitengo safari camp mělo dva bazény, bar, restauraci, noční klub, poštu a čerpací stanici, každoročně 20.000 návštěvníků. Když se po válce vedení parku vrátilo, byli zde tři pakoně a několik málo slonů, které však nikdo přes den neviděl, aby přežili, stala se z nich noční zvířata.
Nadace Carr podepsala smlouvu s vládou Mozambiku na investování 40 milionů USD, plány Gregga Carra jsou velkolepé, chce sem zpět přivést zvířata, park však není ohražen a místní lidé jsou zoufale chudí, takže je tu mnoho pytláků. Dalším nebezpečím jsou ohně, které vesničané zakládají. Posvátná hora Mount Gorongosa hned u parku (místo nebezpečí - v překladu) je v nebezpečí, nekontonrolované odlesňování a vypalování znamená, že během 5 let bude hora zcela zničena a zerodována, což by silně ovlivnilo ekosystém parku. Řeky, které vytvářejí jezero Lake Urema uprostřed parku jsou důležitým zdrojem vody. V období dešťů vytvoří jezero plochu 200 km2, v období sucha se zmenší na 10 km2.
Chitengo camp má nové chatky, restauraci a bazén a místo na kempování, může nabídnout ubytování pro 100 hostů.
NP Gorongosa je uzavřen od poloviny prosince do konce ledna kvůli dešti. Některé cesty jsou pak uzavřeny ještě déle, je dobré se na stav cest dotázat předem. Teploty v létě od listopadu do března jsou od 30-40°C s vysokou vlhkostí, je vysoká tráva a zvířata jsou špatně vidět. Nejlepší doba pro návštěvu je od dubna do září, kdy je málo deště a teploty od 15-25°C, zvířata jsou více soustředěna u vodních zdrojů.
Doletět se dá do Beira a odtud pak je to 200 km a 135 km z Chimoio, u Chitenga je přistávací plocha pro malá letadla. Lze zajistit transfery do Chitenga z Beira a Chimoio, cena cca 1.200 CZK na osobu. Po zemi se sem dá dojet po EN1 z Maputa a po EN6 z Beira, obě silnice jsou asfaltové, v Ichope se kříží a pak po EN1 40 km, tam je odbočka do parku, 11 km po prašné silnici k bráně a pak dalších 18 km k Chitenga campu. Je potřeba mít auto 4x4.
Vstupy do parků jsou 200 MT na osobu a 200 MT za auto, lze platit pouze v místní měně meticalos.
Ubytování lze v Chitenga safari camp, je tu tábořiště pro 35 stanů a 18 pokojů (chatek), kemp stojí 150 MT na osobu. Lze si zajistit safari vyjížďky v Landcruisrech za 780 MT nebo průvodce, pokud máte auto 4x4. Celodenní výlet na Mount Gorongosa, kde jsou také krásné vodopády Murombodzi, kde se dá koupat. Cesta trvá dvě hodiny od Chitenga a na hoře lze přenocovat, lze sem jít za doprovodu průvodce. Lze také navštívit vesnici Vihno u parku nebo starý mlýn na bavlnu Bué Maria.
V době občanské války 1977 -1992 počet zvířat klesl o 90%, bujel zde obchod se slonovinou a výtěžek z obchodu byl používán na financování nákupu zbraní.dnes žije podle posledního sčítání v parku 55.000 vodušek, i počty dalších zvířat se zvyšují.V roce 2010 se k parku připojila. i hora na západě- Mount Gorongosa. Avšak rebelové RENAMO proti vládnoucí straně FRELIMO obsadili vrcholek, i když se v roce 2019 podařilo uzavřít příměří, stále není tato lokalita přístupná turistům. V roce 2021 se měl otevřít camp Muzimu. Gorongosa v číslech 6300. druhů zvířat a rostlin,800 slonů,40 psů hyenových,146 lvů.Restoration Project zaměstnává mnoho lidí díky filantropovi Carrovi, výzkum probíhá přímo v parku. Na svazích hory Gorongosa se zkušebně pěstuje káva a kešu, aby se zajistil příjem pro místní obyvatele.
Park je uzavřen od prosince do začátku března,období sucha od května do října, stoupá teplota. V listopadu již přicházejí deště. Po otevření parku lze vidět mnoho stěhovavých ptáků, mláďat a bujnou vegetaci. Gorongosa leží 4 hodiny jízdy od Beira,kam lze doletět. z JNB nebo malým letadlem z Beira za 35 minut. Aktivity kromě safari vyjížděk, pěší safari, na lodi a na kanoe,pozorování ptáků, jízda na kole, návštěvu u projektu pěstování kávy a prohlídka laboratoře E O Wilson Biodiversity Laboratory, vyhlídkový let malým letadlem nebo helikoptérou.
Ubytování :Montebelo Gorongosa lodge nabízí i kempování a bungala nebo vily.


Limpopo přeshraniční park
Vytvoření velkého přeshraničního parku Limpopo, který spojuje Limpopo NP v Mozambiku, Kruger NP v JAR a Gonarezhou NP, Mnajinji Pan Sanctuary a Malipati Safari Area v Zimbabwe a další oblasti mezi Krugerem a Gonarezhou - Sengwe komunální půda v Zimbabwe a Makuleke oblast v JAR. Celková plocha oblasti je asi 35.000 km2, vytvoření parku je první fází projektu přeshraniční chráněné oblasti.

Rezervace Niassa
Několik hodin letu Cessnou severně od Gorongosa leží obrovská rezervace Niassa (42.000 km2). Na jihu parku u řeky Lugenda byl postaven kemp pro fotografy. Dříve byla tato oblast pouze pro lovce zvěře. Tuto lodge zde vybudoval saudský obchodník Sdel Aujean, jmenuje se Lugenda Wilderness camp a patří k nejlepším na africkém kontinentu. I v Niassa roste počet zvířat, je tu více než 11.000 slonů, 6.000 bůvolů a mnoho antilop. Niassa je místo pro znalce, kteří nepotřebují vidět ihned Velkou pětku, ale které potěší pěší safari. Nejsou tu četné skupiny turistů jako jinde v národních parcích. Lugenda je exkluzivní místo pro znalce africké přírody. Za kempem je pohoří Ngolonge, kam se chodí na pěší vycházky do buše. Kvůli lovu, který zde stále probíhá, jsou zvířata velmi plachá. Lugenda safari kemp má pod správou 115.000 hektarů, zde lov neprobíhá, a proto je tu koncentrace zvířat větší. Kromě krásné krajiny, velkých zvířat a ptáků jsou zde zbytky osídlení z doby před několika stovkami let. Jsou tu skalní malby staré tisíce let od středoafrických lovců-sběračů známých jako Batwa a také od lesních Pygmejů. Rezervace Niassa není plně prozkoumaná a skrývá ještě mnoho neprobádaných míst.
Lze se sem dostat z Pemba do Lugenda - 90 minutový let.
Ubytování je v Lugenda Wilderness camp u řeky Lugenda, kolem jsou fíkovníky a skalnaté výběžky. Je tu jak luxusní, tak jednoduché ubytování.
Niassa National reserve je 2x větší než NP Kruger. Portugalci nazývali tuto divočinu Fim do Mundo - konec světa. Rezervace byla založena v roce 1954, ale opuštěna během občanské války na konci 70. a 80.let 20.století. Když v zemi zavládl mír v roce 1992, vláda Frelimo rozhodla, že rezervace bude vedena jak veřejnou, tak soukromou správou.
V roce 1998 - SRN (Sociadade para a Gestao e deselvolvimento da reserva do Niassa) převzala vedení v parku a ten byl rozdělen do 16 jednotek. Některé z nich byly určeny pro lov, jiné pro ekoturismus a několik z nich pro speciální výzkumy. Niassa je velmi krásná, rostou zde stromy miombo (Brachystegia) kolem řek Lugenda a Rovuma. Lugenda protéká rezervací 360 km a nejsou zde žádné přehradní nádrže. Rozlévá se do kanálů a záplavových plání, pro venkovany je to dobré místo k rybaření. Lugenda Wilderness Camp leží na břehu řeky. Je to elegantní, stylový kemp, i když zde nelze očekávat Velkou pěku, zvířat je tu hodně. Žije tu mnoho slonů (více než 12.000), asi 6.000 bůvolů a antilopy vrané. Bylo zde napočítáno celkem asi 24 druhů savců. Je zde 900 lvů, 450 psů ušatých atd. Zvířata jsou zde ještě velmi plachá, pytláctví je tu stále ještě problém. Dají se zde výborně pozorovat ptáci. Je tu krásná krajina a vegetace. Najdete tu žulové pahorky a různé druhy stromů - baobaby, jackalberry, mahagon a panga-panga.
V parku se najdou i malby Batwa pygmejů, kteří zde žili ještě ve 20.století. Také zde můžete jezdit na mokoro s průvodcem.
Hlavním problémem je tu konflikt mezi místním obyvatelstvem (Yao a Makua kmeny) a ochranou životního prostředí (rybaření, ohně, pytláctví, sloni ničící úrodu).

Národní park Niassa
Je to největší chráněné území v Mozambiku a je tu také nejvíce zvířat - hlavně slonů (12.000) a velkých šelem, žije zde i více než 9000 antilop vraných a několik tisíc bůvolů kaferských, antilopy losí, zebry, kudu, pakoně, vodušky, hroši a prasata bradavičnatá, obvyklí jsou i lvi, levharti a hyeny skvrnité, mnoho druhů ptactva. Park leží na severu země, je tu hustá vegetace. Je tu jediná luxusní lodge Lugenda. Dostanete se sem charterovým letem nebo po zemi po cestě, která spojuje Lichinga a Pemba v období sucha. Návštěvníci, kteří chtějí do parku jet na vlastní pěst musí kontaktovat administrativní centrum před příjezdem (sgdrn.map@tvcabo.co.mz), příjezd po vlastní ose je velmi složitý.

Národní park Quirimbas
Další velkou rezervací na severu je Quirimbas National park, který zahrnuje dlouhý pás pobřeží a část vnitrozemí a 11 ostrovů (7.500 km2). Místní vody skrývají želvy, dugongy a delfíny. Návštěvníci zde obvykle vyhledávají kulturu a pláž. Ibo je kouzelné místo se starosvětskou atmosférou. Zdejší architektura a historie odráží vlivy afrického, arabského a portugalského světa. Jsou zde pevnosti, stará katedrála a vily, které se rozpadají. V Ibo se snaží vše obnovit i za pomoci WWF. Je tu lodge Ibo Island na kraji města, postavená velmi stylově. Na ostrově ztratíte pojem o čase, odpočiňte si u bazénu nebo se projděte po pláži, podávají se tu výborné mořské plody. Rani resorts má lodge na dvou ostrovech (Matemo a Medjumbe Private Island) - jsou to nádherná místa. Každý bungalow má svůj bazén a visutou síť na odpočinek. Není tu malárie, žádní hadi. Bylo zde vytvořeno Quilálea Marine Sanctuary na ochranu mořských živočichů a vymezení možnosti lovu ryb pro místní rybáře, to velmi pomohlo a množství ryb se podstatně zvýšilo. Park byl vyhlášen NP v roce 2002 a táhne se podél pobřeží, zahrnuje několik habitatů, korálové útesy, mořské trávy, mangrovy, porosty miombo a 11 ostrovů. Žije zde 2.000 slonů a 90.000 místních obyvatel. V části na pevnině žijí také lvi, levharti, bůvoli, hroši, psi hyenovití, zebry, kudu, antilopy losí, opice a další zvířata. V mořské části se vyskytují velryby, pět druhů delfínů, pět druhů želv a mnoho druhů ryb. Také se zde vyskytují žraloci, 350 druhů ptáků a dalších 100 druhů zvířat. Jelikož toto je přechodná oblast mezi východní a jižní Afrikou. Ibo bylo jmenováno světovým místem dědictví UNESCO, v 16.století zde žili nejstarší obyvatelé Mozambiku, leží na otročí stezce a byl obýván Araby, Holanďany, Francouzi, Malgaši a Portugalci, kteří zde všichni zanechali své stopy. Dostat se sem lze z Johannesburgu a Pemby nebo charterovými lety z Pemby do Medjumbe a Matemo. Matemo Island nabízí luxusní ubytování, stejně tak jako romantická destinace Medjumbe, Ibo Island lodge je zastávkou pro ty, kdo se plaví na plachetnici.

Pemba
Pobřežní městečko Pemba má nejlepší korálové útesy v jižní Africe, krásně zbarvené korály nedaleko od bílých pláží Wimbe Beach. Potápěči si zde opravdu přijdou na své, je tu křišťálově čistá voda. Mnoho mořských plodů a krásné pláže lemované palmami.

Ibo Island
Leží na severovýchodním pobřeží a dříve byl tento ostrov důležitým portugalským obchodním místem, v roce 1754 překladištěm otroků a slonoviny. V malých úzkých uličkách potkáte lidi různých etnik. Pevnost St.Jao Batista na severní straně ostrova je zajímavé historické místo. Na ostrov se dostante lodí dhow nebo motorovou lodí z Pemby.


Národní parky Mozambiku
Banhine National Park
Bazaruto National Park
Gorongosa National Park
Limpopo National Park (part of the Great Limpopo Transfrontier Park)
Magoe National Park
Quirimbas National Park
Zinave National Park

www odkazy

http://www.lugenda.com

http://www.niassa.com

http://www.gorongosa.org

http://www.exploregorongosa.com

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz