www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Národní parky a rezervace v Tanzánii

Národní parky a rezervace Afriky

Národní parky v Tanzánii rozdělujeme na tzv. jižní a severní okruh.
Tanzánie má bohatou historii a kulturu, výborné národní parky a dlouhé písčité pláže. V jižní Tanzánii najdete odlehlá místa, kam jezdí pouze málo turistů a safari je zde velkým zážitkem, nejen v autech, ale i na lodích a pěší safari. Jižní okruh zaručuje divočinu nedotčenou masovou turistikou, opravdovou Afriku.
Všechny vstupy do národních parků jsou v USD.
Přehled parků:
* Arusha National Park
* Gombe Stream National park
* Jozani Chwaka Bay National Park /Zanzibar
* Katavi National Park
* Kilimanjaro National park
* Kitulo Plateau
* Mahale Mountains National park
* Lake Manyara National park
* Mount Meru National park
* Mikumi National park
* Ruaha National park
* Rubondo Island National park
* Saadani National park
* Serengeti National park
* Tarangire National park
* Udzundwa Mountains National park

Chráněné oblasti
* Mafia Island Marine park
* Mnazi Bay-Ruvumba Estuary Marine park
* Ngorongoro Conservation Area
* Selous Game reserve
* Uwanda game reserve

Nejlépe rozvinuté turistické cesty jsou známé jako severní okruh, je zde šance vidět velkou pětku - slona, levharta, lva, nosorožce a bůvola a velká stáda pakoňů a zeber během migrace. Okruh zahrnuje mnoho známých národních parků - Arusha, Lake Manyara, Tarangire a Serengeti, stejně tak jako kráter Ngorongoro, Olduvai Gorge a nejvyšší horu Afriky Mount Kilimanjaro.

Národní park Arusha
Občas bývá opomíjen, ale je to vyjímečná chráněná oblast, která zahrnuje východní úbočí a vrcholek Mount Meru, skrývá se zde mnoho různorodých habitatů, jen 30 minut jízdy od Arusha. Safari horským lesem i otevřenými savanami,kde žijí žirafy, zebry, bůvoli a vodušky, krásná jezera s plameňáky. Výhledy na Mount Meru a Kilimanjaro, pokud vám zbude čas v Arushe, určitě stojí za návštěvu. Park lze navštívit celoročně, nejlepší doba pro výstup Mount Meru je od října do února. Celodenní výlet autem 4x4, ale i dvě noci s možností výletu do kráteru Meru, a minimálně 3 dny na výstup Mount Meru. Ubytování - je povoleno kempování v parku, je tu mnoho lodgí (včetně Hatari) na okraji parku. Poklidná projížďka na kanoe po Lake Momella je obliben ornitology, můžete vidět i velké savce.

5 nevýznačnějších bodů parku:
1. Ngurdoto Crater - nelze sestoupit do kráteru 3 km širokému, 400 metrů hluboký - mini Ngorongoro, ale výhled ze zalesněného okraje přes bažinaté dno kráteru, kde žijí zvířata, je krásný.
2. Momella Lakes - jsou napájena podzemními prameny - několik mělkých alkalinových jezer je rájem pro ornitology. Krásný výhled na Mount Meru a Kilimanjaro.
3. Fig Tree Arch - přírodní formace u obrovského fíku na cestě nahoru do kráteru Meru - velký oblouk, kterým projede auto 4x4.
4. Meru Crater - tříhodinová vycházka s průvodcem od konce cesty do výšky 2.500 metrů na východní stěnu kráteru, dojde se k útesu 1.500 metrů vysokému, který tvoří západní stěnu kráteru.
5. Hatari - jedinečná lodge u parku, pojmenovaná podle filmu, který se točil pod Mount Meru v roce 1961 (John Wayne).

Kilimanjaro
Nejvyšší hora Afriky, ale také nejvyšší samostatně stojící hora na světě, vyhaslý vulkán 5 km vysoký. Když je jasno je dobře vidět vrcholek pokrytý sněhem. Je to jedna z nějvyšších hor, kterou lze zdolat bez speciálního vybavení. Nejenže je to finančně dosti náročný výstup, může být i fyzicky náročný, hlavně ve vyšších polohách, ale výstup stojí za to.
Nejlepší období pro výstup je v období sucha - leden-únor a srpen-říjen, délka pobytu nejméně 7 nocí, lépe 8 -9, jeden den na aklimatizaci 6-8 denního výstupu. Ubytování v horských chatách na Marangu trase, pro další trasy pouze kempování. Tipy - některé trasy včetně Marangu a Rongai lze vyjít za pět dní, ale risk výškové nemoci je velký a je lépe si den přidat.

5 nejlepších tras:
1. Marangu Route - nejméně náročná, nejlepší vybavení s chatkami a šance vidět zvířata. Ale bohužel je tu hodně lidí, někteří nezodpovědní organizátoři nabízejí výstup za 5 dní, aby snížili cenu, ale je to riskantní bez aklimatizace,
2. Machame Route - nejmalebnější ze všech, krásné výhledy na Mount Meru, výstup je postupný, takže je třeba 6-7 dní.
3. Shira Route - relativně postupný výstup 6-7 dní, prochází se přes mokřada, kde bývají sloni a bůvoli.
4. Rongai Route - jediná přístupvá cesta ze severovýchodu, odlehlá trasa u keňských hranic, je relativně nenáročná, co se týče stoupání, nabízí výhled na pláně Tsava a dobré podmínky pro aklimatizaci.
5. Mweka Umbwe - jsou nejprudší a nejrychlejší trasy, ale nedoporučují se pro začátečníky nebo bez aklimatizace na Mount Meru, používají se často pro sestup z tras Machame a Shira.

Tarangire národní park
Park zaujímající plochu 8.000 km2 ekosystému polosuchých Maasai Steppes. Park pojmenován podle řeky Tarangire s občasnými porosty lesů a palem, důležité lákadlo pro zvířata v období sucha, je zde hustá populace slonů, ale i lvů, levhartů, pakoňů, zeber, bůvolů, žiraf, impal a prasat. Největší hustota zvířat je zde obvykle v druhé polovině roku, délka pobytu alespoň jedna noc, ale lépe 2 - 3. Ubytování - několik kempů a lodgí kolem parku a ve vedlejších koncesích. Jen hodina jízdy od Arushe po dobré asfaltce, v sezoně je to vynikající cíl pro ty, kdo mají málo času.

5 nejlepších míst:
1. Termite Hils v nejotevřenější části parku, termitiště z červené hlíny
2. Tarangire Safari lodge - místo na oběd, stanová lodge s výhledem na řeku Tarangire, stále jsou v blízkosti sloni, žirafy.
3. Baobaby - rostou zde v parku a některé mají obvod až 25 metrů.
4. Sloni - největší hustota v Africe, je možno jich vidět až stovky při jednom safari.
5. Endemičtí ptáci - asi 500 druhů ptáků, love bird.. hníznící v babobaech.

Lake Manyara národní park
Leží kolem mělkého alkalinového jezera u Velké příkopové propadliny, je znám stromovými lvy, ale určitě zde potkáte paviány a další opice, slony, bůvoly, žirafy a antilopy. Žije zde více než 400 druhů ptáků na 330 km2, mnoho vodních a dravých ptáků. Nejvíce aktivní jsou ptáci od října do února, jsou tu i přelétaví ptáci z Evropy. Většina safari se sem jezdí na půl dne, ale lze zde strávit více času. Ubytování - jedna lodge v parku, ale mnoho dalších 5 km od brány. Většinou sem jezdí odpoledne návštěvníci, když zde přenocujete, vydejte se na ranní safari, je tu větší klid a možnost vidět i velké kočky.

5 nejzajímavějších ptáků: Silvery cheeked hornbill, Yellow-billed stork (čáp), Rufous-tailed weaver (snovač), Crowned eagle (orel), lesser and greater flamingo (plameňáci).

Chráněná oblast Ngorongoro
Jméno má po kráteru, 8.292 km2 přilehlá oblast k NP Serengeti, chrání dvě ekologické zóny - západní pláně s krátkou trávou u Serengeti a vulkanický masiv s vrcholky, k nimž patří 3.648 metrů vysoký - 3 nejvyšší v zemi - Lolmalasin a kráter, jež je cílem turistů. Jedna z největších nedotčených kalder na světě, kde je obrovská hustota zvířat - lvů, slonů a nosorožců černých. Další atrakcí je horský les na okraji kráteru, další malé krátery a Oldupai Gorge. Návštěva celoročně, ale nejlépe v květnu, když tu není tolik lidí. Délka pobytu - dvě noci a celý den v kráteru, přidat další noc, když chcete přidat Empakaai a Olmoti. Ubytování - několik luxusních lodgí a kempů na okraji kráteru, dražší než v Karatu. Objednejte si balenou snídani a oběd, abyste využili celý den v kráteru. Kráter je hluboký 610 metrů a dlouhý 18 km.

5 nejlepších míst mimo kráter:
1. Heroes Point - vrcholek výstupu po cestě z Arushe, první pohled na kráter, s mnoha zebrami, pakoni, bůvoly.
2. Empakaai Crater - 500 hluboký a 8 km široký vulkanický kráter se sodným jezerem, často s tisíci plameňáky, dá se sem dojít prudkou cestou dolů.
3. Olmoti Crater - kraj kaldery kam se dá dojít pěšky a je možno tu vidět jestřáby.
4. Oldupai Gorge - v roce 1959 zde Mary lLeakey objevila lebku Australophiteca, muzeum na místě.
5. Lake Ndutu - alkalinové jezero na hranici Serengeti, základna pro safari, hlavně v únoru, kdy se tu rodí malí pakoně.

5 věcí, které je třeba hledat v kráteru:
1. Lerai Forest - les se stromy fever trees u bažin Gorigor, místo slonů s velkými samci.
2. Lake Magadi - mělké sodné jezero - plameňáci, které honí hyeny.
3. Ptáci travnatých plání (kori bustard)
4. Ngoitokitok Springs - kam chodí hroši a luňáci
5. Nosorožci černí - je jich tu asi 35, většinu dne tráví na otevřených pláních.

Nejlepší lodge pro návštěvu Ngorongoro
Ngorongoro Sopa Lodge leží více než 500 metrů nad dnem kráteru, směrem na západ, jsou tu krásné západy slunce. Lodge je postavena jako tradiční africké vesnice manyatta, s kónickými střechami, pokoje mají ústřední topení, velké sprchy a postele a výhledy na kráter.
Ngorongoro Serena Safari lodge leží v chráněné oblasti NCCA, 72 pokojů moderně vybavených s panoramatickým výhledem, balkonem a velkou koupelnou, západ slunce lze sledovat na okraji kráteru, lodge se nachází blízko archelogického místa Olduvai Gorge.
Ngorongoro Oldeani Mountain lodge leží u NCCA, výhled na pohoří Ngorongoro, ubytování s příslušenstvím, privátní veranda, je zde i prezidentská suita.
Ngorongoro Crater Lodge leží na okraji kráteru, design - tradiční masajské manyatta, každá chatka má obývací část a verandu s výhledem na kráter, střechy jsou rákosové, velké lampy s ohněm osvětlují část, kde se večeří.
Ngorongoro Wild Camp leží u hranic parku v oblasti Karatu, asi 140km od Arusha, je to mobilní kemp s 26 stany a velkým stanem na stravování, každý stan má dvě postele s moskytiérami, koupelnou, stolkem a verandou, kemp používá solární elektřinu pro svícení a ohřev teplé vody.
Bougainvillea Safari lodge - leží u městečka Karatu na půli cesty mezi Lake Manyara a Ngorongoro kráterem. Je tu 24 chatek, ohniště, velké koupelny, verandy, spojené pokoje pro rodiny. Je tu bazén, velká jídelna, recepce, zahrada.

Gibb´s Farm leží blízko Karatu asi hodinu jízdy od kráteru, farma z roku 1929. Penzion z roku 1972, dnes je tu 17 chatek s ručně vyřezávaným nábytkem, vnitřní a venkovní sprchy, veranda, ohniště, butik se suvenýry.

Lake Natron a Ol Doinyo Lengai
Jezero má silně zásaditou vodu a je velmi mělké. Hnízdí zde asi 2,5 milionů plameňáků. Jižní pobřeží jezera je ohraničeno OL Doinyo Lengai - masajská Hora boha, tyčící se do výše 2.960 metrů, je stará asi 350.000 let, poslední erupce sopky proběhly v roce 2007 a 2008. Návštěva je možná celoročně, ale od října do února tu může být velmi horko. Délka pobytu - jedna noc stačí, pokud nevystpujete na Ol Doinyo Lengai, ubytování dvě lodge a levné ubytování a kempu ve vesnici Engaresero u jezera. Abyste předešli dehydrataci, vystupujte na Ol Doinyo Lengai v noci, vyjděte o půlnoci a na kráteru jste při východu slunce.

5 aktivit a tras:
1. Jižní břehy jezera s černými plochami a vulkamickými výčnělky, kde žije mnoho vodních ptáků.
2. Engaresero - lidské stopy, které objevil masajský pastevec v roce 1998, 58 stop starých asi 120.000 let, nejstarší stopy Homo sapiens.
3. Engaresero vodopád - 45-60 minut vycházka pro zdatné vede úzkou strží v pohoří Nguruman u řeky Engaresero, zde najdete dramatický vodopád a přírodní jezírko
4. Ol Doinyo Lengai - oblíbené místo dobrodruhů, prudký výstup bez stínu na 5-6 hodin na aktivní sopku, krásný výhled na lávová pole, páru, která dokazuje vulkanickou aktivitu.
5. Engaruka Ruins - jižně od Natron, zbytky terasovitého města a zavlažovacího systému postaveného asi před 500 lety tajuplnou kulturou pozdní doby železné.

Serengeti národní park
Největší a neznámější park (14.763 km2) Tanzánie, známý každoroční migrací asi 2 milionů pakoňů, zeber a antilop, stáda pohybující se ve směru hodinových ručiček velkým ekosystémem. I když migrace neprobíhá, stále je tu mnoho lvů často u cest a na stromech. Jižní část parku je vynikající na pozorování levhartů a gepardů. Nejlepší na parku je to, že je zde prostor a nejsou tu davy hlavně na západě a na severu parku. Park lze navštívit celoročně, ale v únoru se rodí malí pakoně, květen -nízká sezona a od srpna do října je nejlepší v severní části parku. Délka pobytu - nejméně tři noci, ale může být i týden, abyste mohli vidět různé ekosystémy parku. Ubytování - mnoho lodgí a kempů rozmístěno v parku, tipem je oblast Seronera - nejlepší pozorování zvířat celoročně - levharti, stromoví lvi.

5 nejlepších období migrace:
1. prosinec - po dlouhém putování na jih se pakoně rozběhnou po pláních s krátkou trávou na hranici Ngorongoro a zúůstavají zde nejdelší dobu.
2. únor je to vrchol sezony, rodí se malí pakoně - tisíce denně - kolem jezera Ndutu a predátoři, kteří vše pozorují
3. květen - červen stovky tisíc pakoňů se schází na jižních pláních a připravují se na cestu na sever, obvykle se shlukují kolem řeky Grumeti.
4. červen - červenec po té co se zdržují pakoně dva až tři týdny v západním koridoru, první sebevražední jedinci se vydávají na přechod řeky Grumeti.
5. srpen - listopad pakoně se rozběhou na severu, mnoho jich přejde přes řeku Mara do Keni, ale stejně tolik jich zůstává na jih od hranic. Pak zase táhnou na jih.

5 menších zvířat:
1. serval - často vidět po východu slunce
2. rock hyrax - daman - často je lze vidět na kopjes (sklanaté výběžky)
3. Agama lizard - ještěrky - na kopjes, purpurové barvy
4. patas monkey - větší než kočkodani - nejvíce v oblasti Mbalageti
5. Grey-Thraoted spurfow l- nápadný pták - často u Seronera

Jedním z prvních hlídačů parku byl Myles Turner, který o tom napsal knihu My Serengeti years.

Mimo hlavní trasy
1. Rubondo Island National park - nyní spojení se Serengeti letecky - tropický ráj v srdci Lake Victoria, s plážemi, plavba na lodi, žijí zde antlilopy sitatunga, vydry, vodní a lesní ptáci.
2. Lake Eyasi - vysychající vodní plocha, obklopená krustou ze sody, je krásná odpoledne při západu slunce, snadno lze navštívit po cestě mezi Maynara a Ngorongoro, je to poslední místo, kde žijí Hadza - sberači-lovci, kteří praktikují tradiční způsob života, jejich jazyk má mlaskavky.
3. Enduimet Wildlife řízená oblast -také známá jako West Kilimanjaro - 1.800 km2 komunitní půdy proti Amboseli parku v Keni, jsou tu kempy, výhled na Kilimanjaro, opravdová divočina, zvířata, včetně lvů a gepardů, slonů s velkými kly a gerenuci.
4. Loliondo zvířecí kontrolovaná oblast - 4000 km2 země Masajů, mezi SE Serengeti a Natron pohořím, patří do migrační trasy. Jsou zde lodge včetně Klein´s Camp a Nduara Loliondo - jako privátní rezervace v JAR, safari s průvodci a noční vyjížďky, pěší safari.
5. Kondoa Rock Art site - skalní malby prehistorické umění, místo UNESCO, návštěva při pobytu v Tarangire, je tu asi 150 míst - nejznámější Tanečníci z Kolo.


Jižní Tanzánie

1. Národní park Ruaha
Je to druhý největší park Tanzánie, kde žije mnoho zvířat, která na severu nenajdete - pes hyenovitý, antilopa koňská, antilopa vraná a kudu. Great Ruaha River protéká východní částí parku a žijí zde hroši, krokodýli a mnoho vodních ptáků. Pro znalce je tento park nejlépe chráněnou oblastí, ekosystém je tu proměnlivý od savany na severu až po porosty miombo, je tu velká biodiversita, žije tu Velká pětka. Najdete tu jen pět lodgí a kempů, žádný z nich nemá více než 20 pokojů. Nedávno byl tento park spojen s Usanga Game Reserve a nyní zahrnuje plochu přes 40.000 km2. Hlavním cílem je zde pozorování slonů kolem řeky Ruaha.
Krajina je tvořena zvlněnou plání asi 900 až 1.900 m nad mořem. Parkem protékají písečné řeky, které zcela vyschnou v obodobí sucha a používají se jako cesty pro pohyb mezi napajedly. Do parku nejezdí tolik návštěvníků jako na sever, velká území jsou ještě neprobádána. Doporučujeme zde strávit alespoň tři dny, kromě zvířat jako lev, bůvol, slon a pes hyenovitý zde žije i 465 druhů ptáků (hlavně v období dešťů od ledna do června). Nejlepší doba pro návštěvu je od července do listopadu, kdy se zvířata shromažďují kolem napajedel, dvakrát ročně sem přilétají stěhovaví ptáci - březen-duben a řijen-listopad.
Park je přístupný celoročně i letecky, ale některé části parku jsou nepřístupné během období dešťů. Nejlepší období pro pozorování zvířat je od června do listopadu, pozorování ptáků od prosince do dubna. Z Ruahy na západ jsou dvakrát týdně lety do Katavi nebo lze jet po zemi do Katavi přes Iringa, Mbeya a Sumbawanga. Kromě obvyklých chatek (bandas) a dalšího přijatelného ubytování u parku, jsou tu i luxusní Mwagusi, Ruaha River Camp, Mdonya Old River a Jongomero. Denně létá do Ruaha Safari Air link, let trvá asi 2,5 hodiny z Dar es Salaam se zastávkou v Selous. Období sucha je zde od června do prosince, nejlepší doba na pozorování zvířat, kdy se soustřeďují u Great Ruaha River.

2. Národní park Saadani
Je to jediné chráněné pobřežní území a vzniklo v roce 1964, národním parkem se stalo až v roce 2003. Rozkládá se na ploše 250 km2 od řeky Wami na jihu po řeku Migaji na severu, západní hranici tvoří železnice Moshi. Leží na historickém pobřeží. Bylo to důležité obchodní místo, které se objevilo na mapách na začátku 19.století, ve vesnici je i zřícená pevnost, postavená arabskými otrokáři, pevnost se stala později v roce 1888 administartivním centrem Němců. Park zahrnuje různé ekosystémy - buš, pláž a řeku. Je tu mnoho zvěře - žirafy, bůvoli, pakoně, hroši a krokodýli, lze vidět i lvy a levharty. Zajímavá jsou safari na lodích po řece Wami, jezero vytvořené řekou je plné plaměňáků a dalšího vodního ptactva. Na severu parku kladou vajíčka zelené želvy. Cesty vedoucí k bráně parku jsou často ve špatném stavu, cesta z Bagamoyo trvá 4 hodiny, dá se sem letět z Arushe, Dar es Salaamu a ze Zanzibaru. Zanzibar je odtud asi 40 km a dostat se sem lze i lodí dhow. Je tu několik druhů ubytování, nejluxusnější je Saadani safari lodge, penziony a kemp. Do Saadani se lze dostat za 45 minut malým letadlem z Dar es Salaam nebo malou lodí ze Zanzibaru. Jižní částí parku se vine řeka River Wami, kde žijí hroši, krokodýli, ledňáčci, guerézy. Do nedávna byl nejbližší most asi 30 míli proti proudu od vstupu do parku. V blízkosti se nachází Bagamoyo, které vzkvétalo v 19.století jako základna pro obchod se slonovinou a otroky Zanzibarsko-ománské říše. Bagamoyo bylo také branou do Východní Afriky pro mnoho objevitelů a misionářů, výjimkou byl David Livingstone, který tudy Afriku po své smrti v Zambii opustil a pak byl pohřben v Británii.
Na sever od řeky Wami leží jen několik lodgí, kromě několika turistů zde potkáte vesničany lovící ryby a korýše. Dodávají do lodgí šťavnaté kraby a langusty. Saadani Safari lodge tvoří chatky spojené dřevnými lávkami, pokoje jsou pěkné, stylové. Pláže Saadani jsou místem, kde kladou svá vajíčka želvy zelené (Chelonai mydas), mořské želvy. Projekt na záchranu této želvy vznikl v roce 1993, tyto želvy jsou ohroženy rybáři a lidmi, kteří sbírají vajíčka.

3. Národní park Gombe
Je to nejmenší národní park Tanzánie, malé území, kde žijí šimpanzi na prudkých svazích a v údolích řeky na severním pobřeží Lake Tanganyika. Tyto šimpanze, zvyklé na lidi, proslavila známá Jane Goodall. Park leží pouze na 52 km2, 16 km severně od Kigoma. Žije zde i mnoho paviánů, ale hlavním cílem jsou šimpanzi. Jane Goodall zde prováděla své výzkumy. Vstup do parku je 100 USD, někteří šimpanzi jsou i agresivní, nesmí se na ně přenést lidské nemoci, protože jejich imunitní systém je podobný lidskému. Šimpanzi jsou ohroženým druhem zvířat a na světě jich žije již jen asi 100.000-200.000. Živí se jak rostlinami, tak masem, najdete je ve skupinách po 50 jedincích nebo menších, jejich zvuky jsou slyšet v celém parku. Najít šimpanze není však tak snadné, mohu být kdekoliv jak u jezera, tak v horách. Délka vycházky může být různá, nejméně však 2-3 hodiny. Může se však stát, že je neuvidíte. Je tu však i krásná fauna a flóra, z Jane´s Peak je nádherný výhled na celý park a vodopády Kakombe.
Do Kigoma se dostanete letecky z Dar es Salaamu, z Kigoma pak trvá cesta asi 3 hodiny lodním taxi. V období dešťů se šimpanzi tolik nepohybují z místa na místo, je snažší je tedy vidět (od února do června a od listopadu do poloviny prosince), období sucha je lepší na fotografování (čevenec-říjen a konec prosince). Současná populace šimpanzů v parku se odhaduje na 90-100 kusů a šance na to je vidět je téměř zaručená. Množství návštěvníků parku je malé, obvykle méně než 1000 ročně, to omezuje možnost nákazy lidoopů. Kromě šimpanzů je v parku i nádherná krajina a další zvířata. Asi desítka řek protéká parkem a padá pak do Příkopové propadliny. Gombe a Kakombe končí úzkým vodopádem. Doporučuje se udělat si rezervaci předem v kanceláři Tanapa ve vesnici Kibirizi u Kigoma na trek za šimpanzy. Kromě velmi základního ubytování Tanapa je tu také luxusní Gombe Tented camp. Přístup do parku je letecky z vesnice Kibirizi nebo lodí z Kigoma. Snažší je vidět šimpanze během období dešťů (od listopadu do poloviny prosince a od února do června), nejlepší fotografování je od července do října.
První publikaci o šimpanzech napsala Jane Goodall právě z parku Gombe, kniha se jmenuje In the shadow of man.

4. Zvířecí rezervace Selous
Je pojmenována podle Federicka Courtney Selouse, je 4x větší než Serengeti a rozkládá se na ploše 54.600 km2, je to největší zvířecí rezervace v Africe. Žije zde obrovské množství slonů, bůvolů a pakoňů, také tu najdete psa hyenovitého a poslední nosorožce černé - asi 150-200 kusů. Je tu velká řeka Rufiji, horské vulkanické prameny, laguny - Selous Game reserve je místo světového dědictví. Rezervace se rozkládá kolem řeky Rufiji, která protéká parkem od Ruaha Valley až po místo, kde tvoří deltu proti Mafia Island. V celém parku není více než 140 míst pro ubytování návštěvníků. Donedávna byla rezervace přístupná pouze letecky nebo vlakem, ale nyní byla vytvořena síť cest. V Selous je největší koncentrace slonů - asi 10.000, velké množství bůvolů, hrochů, krokodýlů a psů hyenovitých. Najdeme tu 350 druhů ptáků a 2000 různých druhů rostlin. V roce 1963 byl park Selous vyhlášen místem světového dědictví UNESCO. Krajina je dělena řekou Rufiji a jejími přítoky, řeka Rufiji vytváří malá jezírka, pouze zde lze kombinovat safari v autech, plavbu na lodi a pěší safari. Oblast u Lake Tagala a Beho Beho je nejmalebnější. Nejpříjemnější je návštěva od června do října, období dešťů je od listopadu do května, ale leden a únor jsou suché měsíce. Během silných dešťů od konce března do května je rezervace nepřístupná a kempy jsou uzavřené.
Turistů sem zatím jezdí málo a většina z nich je v kempech kolem řeky Rufiji nebo blízkého jezera. Let z Dar es Salaamu sem trvá 90 minut. Selous je rozdělena na soukromé lovecké koncese, až donedávna toto platilo, avšak vznikl zde nový projekt - od loveckého safari přešli lovci Anton Turner a Ryan Wienand k safari fotografickému. Selous Project je exkluzivní 121.000 hektarová koncese, jmenuje se Lukula. Snaží se o zajištění malého vlivu turistiky na prostředí, zachování původního rázu krajiny, o spolupráci s místními komunitami. Turner se soustřeďuje zvláště na stopování zvířat a zvířata lze pak opravdu potkat velmi zblízka.
Nejlepší doba pro návštěvu je od července do poloviny listopadu, období dešťů je od března do května.

5. Národní park Undzungwa
Součást Eastern Arc Mountains, je to několik pohoří od Taita Hills v jižní Keni až po Makambako Gap v jižní Tanzánii. Rozkládá se na ploše 2.000 km2. Jedinečností tohoto parku je biodiversita, najdete tu zvířata a rostliny, které nejsou nikde jinde na světě (red colubus, Sanje crested manabrey, sloni, bůvoli, levharti, antilopy vrané, velké množství ptáků). V tomto parku jsou nejlepší stezky pro pěší turisty, je jich tu sedm - od 40 minutové k vodopádům Prince Bernharda až po šestidenní výstup na vrcholek Mt.Luhombero (2.576 m), všechny nabízejí pohled do vzácné přírody. V tomto parku je nějvětší koncentrace endemických druhů na světě.
Období sucha je tu od června do října, kdy je také nejlepší doba pro návštěvu, od března do května se návštěva nedoporučuje.

6. Národní park Katavi
Nedotčený a nejméně navštěvovaný park, stáda bůvolů jsou tu největší v zemi, další zvířata zebry, antilopy, levharti, krokodýli, sloni, lvi a hroši. Velké záplavové planiny a palmami porostlé břehy Lake Chala a Katuma River, ptactvo hlavně kolem jezera Lake Chala. Park leží na dalekém západě mimo turistické trasy, rozkládá se na ploše 4.500 km2. Ročně jej navštíví pouze cca 200 turistů. Pozorování zvířat je tu však fantastické, Katavi je znám svými hrochy, kteří se v období sucha shromažďují v řekách Katuma a Kapapa. Návštěvníci zde mohou chodit pěšky a přenocovat v kempu. Park je třetí největší v zemi. Většina zvířat se pohybuje na záplavových pláních od řeky Katuma, hlavně u občasného jezera Chada a Katavi. Nejlepší období je obvykle od července do října, kdy pláně vyschnou a mnoho zvířat přichází hledat vodu ke zbylým napajedlům. Vidět hrochy, jak bojují o kousek místa ve vodě, není nic neobvyklého, také je tu velká šance vidět lvy při lovu. Je tu také velké stádo bůvolů asi o 1000 kusech. Když začnou deště v listopadu, zvířata se rozprchnou. Ale i v tuto dobu lze vidět velká stáda slonů a dalších zvířat. Během silných dešťů od března do května je většina území nepřístupná a kempy jsou zavřeny. Dostat se do parku není snadné a také pobyt zde není pro začátečníky. Do kempu přicházejí zvířata, síť cest není dobrá, ale park je ohromný a je tu nedotčená příroda patřící k nejdramatičtějším.
Katavi se obvykle navštěvuje v kombinaci s Mahale letecky z Arushi. Charterovými lety jsou také přístupné vesnice Kipili na jezeře Tanganyiaka - nový resort Lupita a Ntanga. Přístup po zemi je možný od jezera Tanganyika přes Mpanda, Tabora a MV Liemba a od Ruahy po náročné cestě přes Sumbawanga a Mbeya. Levné ubytování je ve vesnici Sitalike u parku a v kempech a chatkách v parku. K luxusnímu ubytování patří Palahala Luxury camp, Chada Katavi camp a Katavi Wildlife camp. Levné ubytování je v Tanapa bandas a v kempu. Kempovat můžete kdekoliv v parku, zatím není žádné omezení, i kyž podle předpisů pouze s průvodcem, to se však nedodržuje. Je tu asi 6 luxusních kempů Chada Katavi Camp, Flycatchers Seasonal Camp, Katavi Wilderness, Katuma Bush lodge a Palahala Luxury Tented Camp.
Park leží na JZ, severně od Lake Rukwa a na východ od Lake Tanganyika, rozlohu má asi 4500 km2. Díky jeho odlehlosti sem přijede za rok méně lidí než za jeden den do Ngorongoro. V období sucha, když Lake Chada (obvykle nápajené řekou Katuma) zcela vyschne, velká stáda odcházejí. 10% parku tvoří Katisunga plains, nejvyšší sezona je zde
v červenci, kdy odtud je pak vidět velmi daleko, na konci období sucha v říjnu je vidět zapadající slunce přes oblaka prachu. V tuto dobu také rozkvétají místní stromy v nádherných barvách. Deště jsou zde od listopadu do dubna. Je zde největší koncentrace hrochů v malých jezírcích u Ikuu ranger post. Žijí tu také krokodýli, kteří si v době sucha vyhloubí jeskyně na březích Katuma River a zde přežívají než přijde voda. V parku se cítíte jako v opravdové divočině, kterou také je, hlavně díky tomu, že se sem dá tak těžko dostat. Lze to charterovými lety z Dar es Salaam nebo Arushe do parku nebo mimo do Mpanda. Z Mbeya je to 550 km přes Sumbawanga, v období sucha pouze z Kigoma (375 km). Prašné cesty a jejich průjezdnost závisí na počasí. Období sucha je zde od května do října, během dešťů jsou cesty v parku často zaplavené (od listopadu do dubna), od poloviny prosince do února jsou částečně sjízdné, ale je tu mnoho komárů.

7. NP Mikumi
Relativně malý park 3.230 km2 západně od Dar es Salaam leží mezi pohořím Uruguru a Velkou příkopovou propadlinou na jihozápadě, sousedí se Selous a zvířata se zde volně pohybují mezi oběma parky. Hlavní místo v parku jsou záplavové pláně řeky Mkata. I když park není tak spektakulární, najdete zde typickou faunu a flóru východní Afriky - ptáky, žirafy, slony, lvy, levharty, hrochy, krajty, psy hyenovité a různé antilopy. Je tu několik pozorovatelen, odkud lze dobře vidět.

8. NP Rubondo Island
Je to 10. národní park Tanzánie, leží na jihozápadě Lake Victoria. 240 km2 ostrova nabízí návštěvníkům nezapomentutelné zážitky. Kromě hlavního ostrova je tu i 11 malých ostrůvků. Hlavní ostrov je 28 km dlouhý od severu k jihu a na šířku má 3-10 km. Jezero Victoria pokrývá plochu 68.000 km2 a je to největší jezero v Africe a druhé největší na světě. Na ostrově je rozmanitá fauna a flóra, můžete tu vidět sitatungy, malé tlupy šimpanzů, hrochy, vydry, různé druhy antilop, mangusty, ženetky a další. Je to ráj pro pozorovatele ptáků, je tu asi 430 druhů. Je to fascinující místo pro přírodovědce, žijí zde různé druhy motýlů, rostou tu orchideje, lilie. Návštěvníci se mohu sami procházet lesem a objevovat krásy ostrova Rubondo. Lze se sem dostat letecky ze Seronera. Rubondo patří k nejméně navštěvovaným parkům v Tanzánii.
V 60. letech 20. století se Bernhard Grzimek snažil vytvořit zde útulek pro šimpanze, bylo jich přivezeno 17 včetně dalších zvířat - slonů, žiraf a nosorožců. Šimpanzi se přizpůsobili a jejich počet se zdvojnásobil. Lze zajistit trek za šimpanzy, ale šance je vidět není příliš velká. Daří se tu dobře slonům, občas lze vidět i antilopy sitatunga. Park Rubondo lze přidat k severnímu okruhu, do parku se dá doletět z městečka Mwanza, kam jsou denně lety z Arushi nebo po zemi ze západní části Serengeti. Ubytování - Rubondo Island camp je jediná lodge v parku, na pláži jsou také chatky (bandas).

7. Pobřeží a ostrovy
Dar es Salaam - Ráj klidu v arabštině, jeden z nejhlubších přírodních přístavů na světě. Z malého svahilského městečka z poloviny 19. století vyrostlo velké moderní město se 3 milióny obyvatel ze 120 etnických skupin s různými kulturními kořeny.

Zanzibar
Bohatá historie, exotické koření a krásné pláže. Hlavní atrakcí Zanzibaru je Stone Town - aleje, staré bílé budovy, živé trhy, mešity, exotická architektura a vliv různých kultur. Své jméno má Stone Town na základě toho, že bylo pravděpodobně prvním kamennným městem ve Východní Africe. Na Zanzibaru Vás čekají krásné bílé pláže, lodi plující na obzoru, staré zříceniny, exotické koření. Nabízíme zde výborné ubytování a jednodenní výlety.

Mafia
Ostrovy Mafia unikly masové turistice, jsou zde dobré pláže, barevné ryby a korálové útesy. Mafia je Meccou potápěčů v Tanzánii.
Mafia Marine Reserve, největší ve Východní Africe leží na 800 km2 kolem ostrova a Chole Bay. Jsou tu nejlepší potápěčská místa, žije tu 400 druhů ryb, 53 druhů korálů a 140 druhů hub. Je zde jen několik lodgí a prašné silnice, jednoduchá přistávací plocha. Je to přímo pohádkový ostrov. Zbytky města Shirazi stojí také za návštěvu.

Pemba je tajemné, kouzelné a přitažlivé místo s krásnou krajinou a plážemi. Je odlehlé, a proto zde není mnoho turistů. Místo je také známé tradičními souboji býků, kouzelnickými řemesly a hřebíčkem.

Kilwa
Bohaté ostrovní město Kilwa bylo nejdůležitejším obchodním centrem na východním pobřeží Afriky, které vzkvétalo od 12. do 16. století. Kilwa Kivinje bylo v 19. století největším centrem obchodu s otroky. Kolem 20.000 otroků ročně bylo odtud odvezeno v 60.letech 19.století, jsou tu zříceniny, islámská architektura a malé rybářské vesničky nezměněné během času.

Mikindani Bay je velký přístav, nejhlubší v Tanzánii. U této zátoky leží laguna, ve které se nachází historický přístav Mikindani. Je to fascinující staré město s arabskou, evropskou a africkou architekturou. Bylo důležitým místem vývozu zboží do Malawi, Zambie, Angoly a Zairu. Němci zde postavili pevnost Governor´s House a památník obchodu s otroky.

9. Vysočina
Mufindi Highlands leží v nadmořské výšce přes 2.000 metrů a nejsou zde komáři, podnebí je chladné, leží v oblasti Velké příkopové propadliny, jsou zde čajové plantáže.
Aktivity - pozorování ptáků, rybaření, jízda na koni, na horském kole, plavání, vycházky do místních vesnic.
Mbeya leží v nadmořské výšce 1.700 metrů a je hlavním městem jižní Tanzánie. Vzniklo v 50. letech 20. století během zlaté horečky. Je to zemědělská oblast - káva, čaj, banány. Je tu možnost pěších vycházek do hor (Loleza Peaks). Lze podniknout výlet k Mbozi Meteorite, čtvrtý největší meteorit na světě o váze 25 tun.
Ngozi Crater Lake - krásná krajina a místo na vycházky. Vrcholek Ngoni 2.620 m je nejvyšším bodem Poroto Ridge Forest reserve.

10. Kilwa Kisiwani a Songomnara
Tato dvě místa světového dědictví patří k nejdůležitějším památkám svahilské architektury na pobřeží Východní Afriky. Je tu velká mešita a palác s bazénem. Kilwa je známější, avšak Songomara zůstala velmi dobře zachována. I když jsou obě místa v programu UNESCO, přesto sem ročně přijede jen několik stovek lidí i kvůli špatné cestě na jih od Dar es Salaamu. Nyní jsou zde každodenní lety do blízké Kilwa Masoko.

11. Národní park Mahale Mountains
Vedle NP Gombe, Mahale nabízí jedinečnou příležitost vidět šimpanze. Je to krásné místo s čistou vodou jezera Tanganyiaka a písečnými plážemi. Diversita fauny je tu fantastická, kromě šimpanzů tu žije i dalších 8 druhů primátů, pozorování ptáků také stojí za to, žije zde 230 druhů. Mahale je také domovem zvířat, která najdete spíše v Západní Africe jako je dikobraz, mangusty a veverky. Nejsou zde cesty, takže jediným způsobem jak se sem dostat, je pěšky, v parku je několik stezek a kempů na přespání. Můžete tu potkat slony, lvy, hyeny a další zvířata na sušší východní straně pohoří. V jezeře Tanganyiaka není bilharzie.
Mahale park se rozkládá na 1.613 km2 a žije zde asi 1000 šimpanzů. Kromě pozorování lidoopů se můžete vydat na plavbu lodí nebo odpočívat na pláži a kochat se nádhernou krajinou v okolí. Nejvyšší hora je zde Mount Nkungwe - 2.462 metrů. Šimpanzi v parku se zkoumají již více než 40 let, nejvíce se navštěvuje komunita Mimikere. Terén v parku je velmi nepřístupný a jsou tu strmé srázy, hodně bláta a hmyzu. Není tedy vždy jisté, zda šimpanzy uvidíte. Když se za šimpazy jde, strážci parku vyžadují, aby návštěvníci měli roušku, aby se zvířata nenakazila lidskými chorobami jako je rýma atd. Nesmí se přiblížit více než na 10 metrů a pobyt u šimpanzů je omezen na jednu hodinu.
Mahale leží 120 km na jih od Kigoma a lze sem jet celoročně, ale období sucha od května do září je nejlepší. Lehké deště v říjnu a listopadu také nevadí. Dvakrát týdně sem létají charterové lety z Arushi přes Katavi, takže v parku musíte obvykle strávit tři dny. Další možností je loď MV Liemba, která staví v Lagosa, 2 hodiny plavby na místní lodi od parku. Ubytování je v chatkách parku (bandas), Nkungwe tented camp a exkluzivní Greystoke Mahale.

12. Přírodní rezervace Amani
I když leží jen hodinu cesty od Dar es Salaam na cestě do Arusha, tato malá lesní rezervace je navštívena pouze 400 návštěvníky ročně. Je to však krásné místo pro milovníky vycházek, žije tu 340 druhů ptáků, 400 druhů motýlů, roste tu 2000 druhů rostlin včetně endemických fialek a navíc stovky opic, chameleonů, stromových žab, hadů, gekonů a ještěrek. K dispozici jsou dva penziony a dobrá síť cest, výborní průvodci.

Severní okruh:

13. Serengeti
Park se rozkládá na ploše 14.763 km2 nekonečných plání ke keňským hranicím a končí u břehů jezera Victoria. Žije tu asi 3 milióny zvířat. Masajové nazývají toto místo Siringitu - Místo, kde se zem navždy pohybuje. Je to jedno z nejlepších míst na pozorování zvířat na světě. V této oblasti byly vytvořeny dvě místa světového dědictví a dvě biosferické rezervace. Ekosystém Serengeti patří k nejstarším na světě, je známý svou migrací zvířat, v říjnu a listopadu více než milión pakoňů a asi 220.000 zeber putuje na jih ze severu a v dubnu až červnu ze západu na sever. Instinkt zvířat je tak silný, že je nic nezastaví ani nebezpěčí, která je na cestě čekají. Žijí tu různé druhy antilop, zebry, pakoně, lvi, levhrati, gepardi, hyeny, nosorožci, žirafy, sloni a hroši. Zaznamenáno tu bylo více než 500 druhů ptáků. Během migrace ujdou zvířata asi 2.000 mil a spotřebují 4.000 tun trávy denně, narodí se asi 250.000 mláďat, mnoho z nich zemře. Podnebí v Serengeti je velmi teplé a suché, období dešťů je od března do května, krátké deště v říjnu a listopadu. Park leží v nádmořské výšce od 820 do 1.830 metrů a teploty jsou tu od 15-26°C. Nejchladněji je od června do října. K nezapomenutelným zážitkům patří kromě safari v autech také pěší safari, pozorování ptáků a přelet balónem nad Serengeti. Singita Grumeti rezervace se nachází na západním okraji Seerengeti a má rozlohu 140.000 hektarů a je důležitým místem migrace, již v roce 1994 byla vyhlášena chráněnou oblastí a táhne se až cca 15 km od Victoriina jezera. Je vedena nadací Grumeti a jsou tu tři luxusní lodge. Při posledním sčítání bylo v parku zaznamenáno 3.580 slonů.

14. NP Lake Manyara
Rozkládá se na ploše 330 km2, z nichž 200 km2 je jezero, NP byl vyhlášen v roce 1960. Leží 130 km od Arushi ve Velké příkopové propadlině. Žijí zde bůvoli, sloni, žirafy, impaly, hroši a malá zvířata. Park je také známý svými stromovými lvy, kteří tráví většinu dne na akáciích 6-7 metrů nad zemí. V parku žije také mnoho opic.
Najdete tu i mangusty a více než 400 druhů vodních ptáků.
Lake Manyara je 2,5 hodiny cesty od Arushi, vjezd do parku je vlevo z hlavní silnice v Makuyuni, odtud vede cesta přes vesnice Mto wa Mbu k bráně. Mto wa Mbu je malé městečko s trhy se zeleninou a ovocem. Nejlepší období pro návštěvu je od července do října na velká zvířata, od listopadu do června na pozorování ptáků. Nedávno se v Lake Manyara začalo také vyjíždět na noční safari, to pořádá pouze jeden operátor.

15. NP Tarangire
Nejdříve Vás upoutá velké množství baobabů, zvlněná krajina s velkými stromy. Leží 120 km od Arushi, sousedí s Tarangire Wildlife concession na severovýchodě. Pojmenován je podle řeky Tarangire, která tudy protéká. Je charakterizován hustým porostem akácií a smíšeného lesa, rostou tu obrovské baobaby a palmy. Nabízí stejné pozorování zvířat jako ostatní parky na severu. Dochází zde také ke každoroční migraci zvířat z Maasai Steppe během období sucha za vodou z řeky Tarangire. Během této doby je tu největší koncentrace zvířat v celé severní Tanzánii. Nejlepší doba pro návštěvu je od června do října, můžete tu také vidět velké krajty a velká stáda slonů, stěhovavé ptáky. Rozloha parku je 2.600 km2, během dešťů většina zvířat migruje na východ na Masaai Steppe, zebry a pakoně do Velké příkopové propadliny na severovýchod. Je tu velká koncentrace zvěře hlavně kolem řeky Tarangire. V parku jsou dva kempy a Tarangire Sopa lodge na jihu a Tarangire safari lodge s výhledem na řeku - lodge jsou otevřené i pro denní návštěvníky. Jsou tu i luxusní stanové kempy Oliverś camp, Swala Camp, Nomad Tarangire a Mawe Ninga tented camp a další u parku. Nejlepší čas pro návštěvu NP Tarangire je během suchých měsíců srpna, září a října, kdy zvířata hledají u řeky vodu. Teploty se během dne šplhají vysoko, v noci pak klesají.

16. NP Arusha
Leží na rozloze 137 km2 mezi vrcholkem Kilimanjara a Mount Meru ve výšce od 1.500 metrů v Momella do 4.566 metrů na vrcholku Mount Meru. Park byl založen v roce 1960 a zahrnoval Ngurdoto Crater a jezera Momella, v roce 1967 byla přidána i hora Meru. Fauna a flóra se mění podle topografie od lesů po bažiny. Nejlepší čas na návštěvu je v období sucha od července do března. Nejlepší doba na výstup Mount Meru je červen-únor, za jasných dnů jsou nádherné výhledy na Kilimanjaro (prosinec-únor).
Park leží 25 km od Arusha, 58 km od Moshi a 35 km od letiště KIA. Je vhodný na denní výlet, od hlavní silnice mezi Moshi a Arusha asi 10 km leží brána Ngurdoto gate. V parku žijí různí býložravci, opice, sloni, žirafy, hroši, levharti, hyeny, vodušky a další druhy antilop, nejsou zde lvi. Chcete-li vyjít na Mount Meru (4.566 m), musíte být doprovázeni ozbrojeným strážcem. Z vrcholku hory máte krásný výhled do kráteru (3.000 metrů). Žije zde 400 druhů ptáků. Nejlepší období pro výstup Mount Meru je od října do února, trek trvá 3-4 dny a je vždy nutné mít místního průvodce. Často se využívá jako aklimatizační výstup před zdoláním Kilimanjara.

17. Mount Kilimanjaro
Koruna Tanzánie, s výškou 5.895 metrů je to nejvyšší hora Afriky a jeden z nějvětších vulkánů na světě. Základna obrovské hory měří asi 70 km, za jasného počasí ji lze vidět až z dálky 160 km, leží jen tři stupně pod rovníkem, její vrcholek je stále pokryt sněhem a ledem. V parku žijí sloni, levharti a opice. Deštný prales zaručuje vláhu pro nižší části, kde kmeny Chagga pěstují kávu, kukuřici a banány. Na horu lze vylézt po většinu roku, ale nedoporučuje se to v období dešťů v dubnu a květnu. Výstup na Kilimanjaro je velký výkon a vyžaduje, aby byl člověk fit. Nejmladšímu člověku, který dosáhl vrcholu, bylo 7 let a nejstaršímu 78 let. Na horu vystupují tisíce návštěvníků ročně, ale jsou tu také neprošlapané cesty a technické výstupy pro zkušené horolezce. Na horu vede 5 základních tras: Marangu, Mweka, Umbwe, Shira a Machame, nejoblíbenější je Marangu route. Výstup trvá asi 5 dní a ujde se cca 85 km.

18. Chráněné území Kráter Ngorongoro
Je také nazýván osmým divem světa, je to ráj pro zvířata, žije jich tu více než 20.000, včetně nosorožců černých. Rozkládá se na ploše 8.300 km2. V chráněné oblasti Ngorongoro je už jen jedna aktivní sopka Oldonyo Lengai. Bohaté pastviny a stálá voda na dně kráteru zaručuje dobrou obživu pro 20.000-25.000 velkých savců. Mohou se volně pohybovat i mimo kráter, zůstávají tady však kvůli dobrým podmínkám. Převažuje zde travnatý porost, jsou tu však i bažiny, kde žijí hroši, najdeme tu i nosorožce, obrovské slony, vodušky a opice. Stromy poskytují úkryt a stín zvířatům, ale také mnoha druhům ptáků, přilétají sem i ptáci stěhovaví. Kráter lze navštívit celoročně, v období deště v dubnu a květnu je tu méně lidí.
Ubytování se nachází na okraji kráteru, který leží ve výšce 2.235 m nad mořem. Může tu být i chladno v zimních měsících od června do srpna, na rozdíl od teploty na dně kráteru. Období sucha je tu od června do listopadu, červenec je nejchladnější měsíc. Období dešťů od listopadu do května s delšími dešti v dubnu a květnu, avšak suchá období v lednu a únoru rozdělují období dešťů. Déšť přichází v přívalech obvykle odpoledne. Prašná cesta vede od Malanja Depression na okraj kráteru a na jeho dno. Dominantním bodem je jezero Magadi, mělké sodné jezero, kde žije mnoho plameňáků, dno kráteru tvoří otevřené travnaté pláně a zvířata tu lze velmi snadno pozorovat. Jezírko s hrochy u Mandusi Swamp je oblíbeným místem na piknik. Dříve měla zdejší sopka výšku Kilimanjara, 265 km2 kaldery bylo vytvořeno masivní erupcí před 2,5 milióny let. Dno kaldery tvoří bažiny, jezírko s hrochy a sodné jezero. V této chráněné oblasti také žije 52.000 Masajů, kteří se zde snaží přežít. Jejich nomádský život je v ostrém kontrastu s luxusním ubytováním na okraji kráteru. K luxusnímu ubytování patří např. Ngoronngoro Crater lodge, ležící na jihozápadním okraji kráteru, je velmi opulentní, avšak podporuje i místní projekty a přispívá na ně, hlavním cílem je podpora zdravotnictví a vzdělání. 25 km od lodge leží Karatu, městečko s 20.000 obyvateli, hlavně kmene Iraqw, je to místo, kde všichni zastavují a nakupují, je tu benzínka a obchody, levnější ubytování. Dalším místem je známá Gibbs´farm na svahu kráteru, 4 km od Karatu, koloniální farma postavená v roce 1929 německými osadníky, stále ještě funguje a pěstuje se zde káva. Je tu luxusní ubytování a výborné jídlo, provádějí tu vynikající masáže, používají se zde tradiční plodiny i na léčení a z výdělku farmy byla vybudována klinika Osero Forest Clinic, kde se používají místní léčivé rostliny. Farma také podporuje vzdělání místních obyvatel.

19. Usambara Mountains
Je to krásná oblast s mnoha druhy rostlin a ideální místo na pěší túry. Leží na severovýchodě země mezi Mount Kilimanjaro a oblastí Tanga. Na úrodných svazích jsou farmy kolem Soni a Lushoto, ale dále od měst jsou ještě husté tropické lesy. Vyhlídky na jižní a západní straně jsou nádherné, z dálky lze vidět Kilimanjaro. Nabízejí se zde denní pěší výlety z Lushoto (Irente vyhlídka 4-6 hodin), Usambara - farmy a flóra (4-5 hodin) a mnoho dalších vyhlídkových tras (Bangala River, Západní pohoří, Mazumbea Forest reserve). Průvodci jsou z místní školy, všichni mluví anglicky a znají tuto oblast velmi dobře, snaží se vylepšit životní podmínky místních lidí Shambaa.

20. Jezero Eyasi a jezero Natron
Jen málo turistů zná toto divoké místo, je to alkalické jezero v délce asi 50 km. Je to oblast obývaná malými skupinami Křováků - Hadza a Watindiga - žijících ještě jako v době kamenné. Asi před sto lety je sem zatlačily kmeny Masajů, které putovaly do Ngorongoro a Serengeti. Další zajímavý kmen jsou Datoga, jsou to poslední kmeny Křováků ve Východní Africe.
Jednou z nejpůvodnějších krajin ve Východní Africe je oblast kolem sodného jezera Natron, žijí zde Masajové ještě tradičním způsobem života. Najdeme tu množství ptáků. Tato oblast je velmi nepřístupná a proto není ani chráněna. Ale lze zde vyjít na vycházky k vodopádům. Trek na aktivní vulkán Oldonyio Lengai je velice zajímavý. Vulkán leží v srdci Velké příkopové propadliny a v minulém století vybuchl 15x. Výstup na vrcholek Mountain of God nabízí pohled na lávu a okolní krajinu.

21. krátery Olmoti a Empakaai
V blízkosti Ngorongoro jsou další dva krátery méně známé a méně navštěvované. Jsou však velmi zajímavé na pěší safari. Kráter Olmoti je mělký a porostlý trávou, kromě Masajů a jejich dobytka zde můžete vidět i bůvoly, antilopy losí a další. Řeka Munge protéká kráterem. Z okraje kráteru Empakaai jsou nádherné výhledy na zelený ráj, kráter je široký asi 6 km a asi jeho polovina je pokryta jezerem, jehož hloubka je až 85 metrů, stěny kráteru jsou až 300 metrů vysoké. Jsou tu nádherné vyhlídky, za jasného počasí můžete vidět i aktivní sopku Oldonyio Lengai a Lake Natron. Noci v kráteru mohou být chladné hlavně od června do srpna. Oba krátery leží ve výšce 3.500 m.

22. Olduvai Gorge
Kaňon vyhloubený vodou v jižní části Serengeti je dlouhý asi 50 km a v některých místech až 90 metrů hluboký. Na tomto místě bylo nalezeno mnoho lidských pozůstatků. V roce 1911 německý entomolog prof. Kattwinkel byl prvním Evropanem, který sem vstoupil. Našel mnoho zkamenělých kostí. V roce 1913 sem profesor Hans Reck zavedl expedici a našel lidské kostry, později v roce 1931 Lousi Leakey sem také zorganizoval expedici a našly se tu i nástroje, zkamenělá zvířata, v roce 1959 byly objeveny zkameněliny hominidů zásluhou Mary Leakey - lebka Australopithecus bosei z doby asi před 1,75 miliónů let. Návštěva tohoto místa se určitě vyplatí zájemcům o archeologii.

23. Pohoří Pare
Leží na jihovýchod od Kilimanjara. Kmen Pare patří k tradičním kmenům severovýchodní Tanzánie, žijí ještě starým způsobem života a také díky nim byl zachován ještě původní lesní porost, jelikož považují les za posvátný a hlídaný duchy předků. Je to velmi přátelský kmen a rádi zde návštěvníky uvidí. Pohoří Pare patří k Eastern Arc Mountains, je to izolované pohoří, které se táhne od Taita Hills v Keni do Tanzánie.

24. Jezero Tanganyika
Tento velmi dlouhý hluboký pás modré vody s příkrými srázy na západě Velké příkopové propadliny je pokladem západní Tanzánie. Zelené srázy padají do čisté vody jezera, kde žije více než 500 druhů ryb. Toto druhé nejhlubší jezero propadliny má největší biodiversitu. Hlavním prostředkem pro návštěvu jezera Tanganyika je historické plavidlo MV Liemba, vždy plné cestujících a nákladu. Plavba začíná v městě Kigoma, které je zelené a rostou tu hlavně banánovníky a palmy. Odtud loď jede kolem Ujiji a vesnic, které jsou izolované od ostatní části země a přístupné jen v období sucha po cestách. K těmto vesnicím patří Kalema, kde byla stará belgická pevnost a misijní stanice, další je Kipili také misijní stanice. Kasanga je poslední zastávkou lodi MV Liemba v Tanzánii. Hlavní spojnicí na východ od jezera je železnice do Tabora, kde je krásně zrenovovaný hotel Railway a Tembe, kde žil Dr.Livingstone v roce 1872, když jej Stanley našel v Ujiji. V období sucha cesty spojují Kalema přes Ikola, Kipili a Kasanga a cestou Mpanda - Sumbawanga a NP Katavi. Ve všech těchto městech je levné ubytování. Z Kipili se dá dostat do nových luxusních resortů Lupita Island Resort a Ntanga Island Retreat. Zde se nabízí komfortní ubytování, možnost plavby na kajacích, šnorchlování a potápění. Loď MV Liemba jezdí týdně v obou směrech mezi Kigoma a Mpulungu (Zambie). Majitelé Lupita mají luxusní loď pro plavby mezi Lupita a Mahale. Jezero Tanganyika je dlouhé 673 km a 1.470 m hluboké, je to druhé největší sladkovodní jezero na světě svým objemem vody.

Počet národních parků v Tanzánii se nedávno zvýšil na 15, byl vytvořen nový park Mkomazi National Park o rozloze 3.234 km2 v severní Tanzánii, je to divočina se suchou buší, starými baobaby, skalnatými pahorky a údolími. Na SZ leží Mount Kilimanjaro, na jihu Parea Usumbara Mountains, na severu Tsavo v Keni, s nímž hraničí, takže stáda slonů mohou volně migrovat v obou parcích. Žijí zde bůvoli, gerenuci, antilopy losí, žirafy, gazely, kudu, vodušky, zebry, sloni, lvi, levharti, gepardi, šakali a mnoho dalších zvířat. Celkem 78 druhů savců a také plazi včetně krokodýlů a krajt. V parku také bylo zaznamenáno asi 450 druhů ptáků, mnoho druhů hmyzu. Je zde také Mkomazi Rhino Sanctuary - útulek pro nosorožce, kde jich je asi 20 a chovatelský program pro psy hyenovité.


Národní parky :


Arusha National Park
Gombe Stream National Park
Jozani Chwaka Bay National Park
Katavi National Park
Serengeti National Park
Serengeti National Park
Kilimanjaro National Park
Kitulo National Park
Lake Manyara National Park
Mafia Island Marine Park
Mahale Mountains National Park
Maziwi Island Marine Reserve
Mikumi National Park
Mnazi Bay-Ruvumba Estuary Marine Park
Ruaha National Park
Rubondo Island National Park
Saadani National Park
Serengeti National Park
Tarangire National Park
Udzungwa Mountains National Park

www odkazy

http://www.tanzaniaparks.com/

http://www.selousproject.com/

http://www.tanzaniatouristboard.com/

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz