www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Národní parky a rezervace v Ugandě

voduška kob

Národní parky a rezervace Afriky

Zajímavá místa - Národní parky
V zemi je deset národních parků:
* Bwindi Impenetrable National Park
* Kibale National Park
* Kidepo Valley National Park
* Lake Mburo National Park
* Mgahinga Gorilla National Park
* Mount Elgon National Park
* Murchison Falls National Park
* Queen Elizabeth National Park
* Rwenzori Mountains National Park
* Semuliki National Park

1. Bwindi Impenetrable Forest National Park je opravdovou africkou džunglí s mnoha květinami, vzrostlými stromy, bambusy. Nachází se na jihozápadě Ugandy a jeho rozloha je 331 km2. Žije zde více než sto dvacet druhů savců včetně horské gorily (žije zde cca 330 jedinců z celkového počtu asi 650), šimpanzů a dalších osmi druhů primátů. Pro zajímavost - najdete zde 346 druhů ptáků, 14 druhů hadů, 27 druhů obojživelníků, 200 druhů motýlů. Je zde i nejbohatší vegetace z celé země. Bwindi je známý jako neproniknutelný prales s prudkými terény a hustou vegetací. V této oblasti také žije 23 endemických druhů ptáků, které nelze vidět jinde v Africe. Dnešní počty goril se stabilizovaly, ale velmi utrpěly kvůli válce v Kongu a Rwandě. Samotné stopování goril je dobrodružstvím a může trvat i celý den. Terén je zde velmi náročný a je třeba mít vhodnou obuv a být fyzicky fit. Žije zde několik skupin goril zvyklých na lidi, každá z nich má své jméno a i jednotlivé gorily mají svá jména.

2. Kibale National Park je tropickým deštným pralesem o rozloze 766 km2. Je zde největší koncentrace primátů na světě. Stromy dosahují až do výše 55 metrů.
V Kibale Forest NP žije 13 druhů primátů, více než 1400 šimpanzů, mnoho druhů hmyzu a ptáků. Kibale leží v západní Ugandě a navazuje na Queen Elizabeth NP. Je zde bujná vegetace deštného pralesa a jedinečná fauna a flóra. V Kibale žijí i další savci - pralesní sloni, kobi, lesoni, vodušky, bůvoli, hroši a další.
Kibale Forest sousedí s NP Queen Eizabeth a je to jedno z nejlepších míst v Africe na pozorování šimpanzů ve volné přírodě. Kromě nich tu žije dalších 12 druhů primátů a celkem asi 60 druhů savců - včetně lvů, levhartů, bůvolů, slonů. Šimpanzi zde jsou zvyklí na lidi a je velká šance je zde vidět. Žijí ve velkých komunitách v čele se samcem. I když jedí hlavně ovoce, chytají však také opice a používají nástroje. Dříve byli velmi rozšířeni v Africe, ale jejich životní prostředí bylo zmenšeno deforestrací a rozšiřováním obydlí lidí. Šimpanzy lze nyní najít ve 21 zemích.

3. Kidepo Valley National Park o rozloze 1.344 km2. Spojuje se zde horská krajina se savanou. Je nejklidnějším parkem. Park je domovem slonů, žiraf, antilop, leopardů, lvů atd. Nejlepší dobou pro návštěvu Kidepo Valley je od ledna do března. Park se rozkládá na 1.442 km2, cesta po zemi je spíše nebezpečná (asi 12 hodin z Kampaly), je zde jedna lodge - Apoka. V minulosti Kidepo hodně trpělo pytláctvím, na severu pytlačili súdanská vojska osvobozenecké armády. Lodge Apoka se nachází u řeky Narus. Podnebí v parku je velmi proměnlivé a zvířata jej nemají příliš v oblibě. Před dvaceti lety to byla polopoušť, nyní je zde však vlhko a tyto změny nejlépe snášejí bůvoli a sloni. Je to však krásné místo pro přírodovědce, i když jich sem mnoho nezavítalo. Park leží na hranici se Súdánem a Keňou a dominuje mu 2.750 metrů vysoká hora Mount Morungole a je rozdělen řekami Kidepo a Narus. Žijí zde zvířata jako lev, levhart, gepard, slon, bůvol, žirafy, kudu a také 475 druhů ptáků a 77 druhů savců, včetně pěti primátů a 20 predátorů. Park je spíše podobný keňským parkům. Často jsou zde vidět stáda 4.000 bůvolů a stovky slonů. Kidepo nabízí nejlepší safari v Ugandě.

4. Lake Mburo National Park se nachází v jižní části Ugandy a je jezerní rezervací s hojným výskytem vodního ptactva. Jsou zde savany a odlišná fauna a flóra než v jiných parcích Ugandy. Park je tvořen také jezery s bažinami, bylo zde zaznamenáno 350 druhů ptáků, včetně 60 vodních druhů. Zelený porost akácií je domovem 60 druhů savců, včetně zebry, topi, divokého prasete, bůvola, antilopy vrané, impaly, levharta, hyeny, šakala a posledních přežívajících kusů antilopy losí v Ugandě.tato oblast dříve tvořila část království Ankole abyla domovem pastevců Bahima, v oce 1986 se snažili dostat oblast zpět. UWA našla kompromis,park byl zmenšen na 60%,aby pastevci mohli zůstat. Mihingo Conservation Foundation se snaží udržet v parku rovnováhu. Na koni se dá projet okruh 25 km kolem Mihingo lodge, za pět hodin, v lodge si můžete nechat udělat masáž. Cesta z Entebbe sem trvá 3,5 hodiny.Safari na koních pořádá Mihingo lodge.,jje tu spa, obrovský bazén, tenisový kurt. Můžete jezdit na koni půl hodiny až 4 dny, delší vyjížďky se hodí jen pro pokročilé. Celoročně je tu zelená krajina, červenec a srpne jsou nejteplejší měsíce.

5. Mount Ruwenzori National Park - pohoří na západní hranici, dosahuje výšky 5.100 metrů nad mořem. Měsíční hory jsou světovým dědictvím UNESCO. Vrcholky hor jsou pokryty věčným sněhem, pohoří se táhne 120 km do délky a 48 km do šířky. Tři ze šesti vrcholů jsou pokryty ledovcem. Park má rozlohu 996 km2. Je zde 6 vrcholků, z nichž nejvyšší je Mt. Margherita, která je třetí nejvyšší hrou Afriky. Nádherná krajina nabízí snažší i těžší výstupy. Rostou zde exotické rostliny jako lobélie a lze tu vidět i opice, slony, genetky, šimpanzy, mangusty, sitatungy, kočkodany a jedinečné druhy ptáků.

6. Murchinson Falls National Park je největším parkem v Ugandě - má rozlohu 3.840 km2. Řeka Nil rozděluje park na dvě části a podél jejích břehů je největší koncentrace zvěře. Po řece je možné podniknout plavbu. Je to velmi zvláštní místo, když pojedete po řece, dostanete se deltou na jezero Albert, žije tu mnoho krokodýlů, lvi a sloni a je to jeden z mála parků v Ugandě, kde jsou také žirafy, bůvolů zde žije asi 1.000 kusů. Samozřejmě tu žije také mnoho druhů ptáků, ugandské antilopy kob, levharti, šimpanzi, hyeny, krokodýli. Zdrojem vodopádů je řeka Nil, která teče od peřejí vodopádů Karuma Falls na východě a tvoří úzké koryto v Příkopové propadlině. Na jihovýchodě parku leží Rubongo Forest, který je domovem šimpanzů a dalších zvířat pralesa, hojní jsou zde i vodní ptáci. Park byl pojmenován podle Sira Rodericka Murchisona, presidenta Královské geografické společnosti v době, kdy byly vodopády objeveny. Zvířata zde velmi trpěla v dobách krvavých konfliktů v 70. a 80.letech 20.století, různé armády zde lovily zvěř na jídlo nebo na prodej a během té doby mnoho zvířat včetně nosorožců, zde vyhynulo. Dnes se počty zvířat zvyšují, je tu hodně slonů, lvů a bůvolů kromě jiných druhů.
Počet druhů ptáků je ohromující - asi 460.
Murchison falls patří k nejhezčím vodopádům Východní Afriky,zde Nil protéká úzkou průrvou a dále pak padá do jezera Albert meandrující deltou.Žije tu mnoho zvířat.Park má rozlohu 3480 km2 a nachází se zde různé habitaty-savana,deštný prales,bažiny a pobřežní les.Vidět tu můžete slony, bůvoly,lvy, asi 700 kusů žiraf Rotschildových/ asi třetina celkové populace na světě/, opice patas,ugandské antliopy kob a oribi.Vzácní ptáci-člunozobci žijí hlavně u jezera Albert a mnoho dalších druhů ptáků.Při plavbách na řece můžete obdivovat krásu řeky a zvířat žijící v okolí.Navštivte Budongo forest,jižní část parku,nejen že je to ráj pro ornitology,ale můžete zde vidět i šimpanzy.V deltě žije několik smeček lvů,místo jejich výskytu můžete najít podle vysokého zvuku,který vydávají antilopy kob,pokud je nablízku lev.
Park lze navštívit celoročně,ale nejlepší měsíce jsou od prosince do března a od června do července. Dostat se sem lze přes Masindi,asi 7-8 hodin jízdy od Kampaly nebo doletět se společností Fly Uganda nebo Aerolink. Ideální délka pobytu zde jsou tři noci.Možnosti ubytování jsou zde různíé-nejluxusnější Paraa Safari lodge na severním břehu řeky,kde se nejvíce jezdí na safari.Ti co bydlí jinde,musí přejet řeku trajektem. Ubytovat se lze v Red Chilli Rest camp.

7. Queen Elizabeth National Park je druhým největším národním parkem s rozlohou 1.978 km2. Jsou zde jezera s plameňáky a mnoha druhy ptactva. Park leží na nejjižnějším cípu pohoří Ruwenzori. Je to krásná rezervace s velkou biodiversitou, je tu deštný prales, bažiny, kráterová jezera, savana a je domovem více než 100 druhů savců a 600 druhů ptáků. Je zde velká koncentrace bůvolů, slonů, antilop, kobů, lvů stromových, šimpanzů a dalších primátů. Pohledy na hory jsou nádherné a je to jedinečný ekosystém. Park s rozlohou skoro 2.000 km2 leží u hranic s Demokratickou republikou Kongo, tvoří jej hlavně savana, ale jsou tu i lesy, bažiny a jezera. Velké množství druhů ptáků a savců - vynikající místo na safari. Ugandský kob je pravidelně vidět u poloostrova Mweya, který leží pod pohořím Ruwenzori. Krásným zážitkem je plavba po kanálu Kazinga spojujícím jezero Edvardovo a Georgovo. Doba jízdy z Kampaly do NP Queen Elizabeth je asi 6 hodin, stromoví lvi a plavba na lodi jsou hlavní atrakcí parku. V parku žije asi 200 lvů, hlavně v části Ishasha se můžete potkat se stromovými lvy. Za posledních deset let se zvýšil počet zvířat, žije tu 95 druhů savců a více než 600 druhů ptáků. Kazinga Channel je 40 km dlouhý kanál,který spojuje jezero George a Edward. Plavba na lodi z Mweya základny určitě stojí za to.Lze pozorovat zvířata a ptáky nejen ve vodě,ale také na břehu/kormoráni, pelikáni,jeřábi,ledňáčci,hroši,bůvoli,sloni na břehu/. Ubytovat se lze v Jacana lodge u hlavní brány,odtud organizují i výlet do vesnice Ahankungu.

8. Semliki National Park je na hranicích s Kongem, tropický nížinatý prales. Vyvěrá zde mnoho přírodních pramenů. Nejlepší dobou pro návštěvu Semliki je od ledna do března, ale také srpen a září. Park má rozlohu 550 km2, rozkládá se kolem řeky Semliki. V roce 2007 zde byla napočítáno asi 1.000 kusů bůvolů a 8.000 antilop kob. Žije zde 500 druhů ptáků - dokonce 600 druhů, pokud zahrneme ptáky, kteří žijí na západě v Ituri Forest. Semliki je také jedním z nejlepších míst na pozorování šimpanzů. Je tu jediná lodge. Je to velká odlehlá rezervace tvořená pralesem, savanou a mokřady.

9. Mount Elgon National Park
Je 4. největší park v Ugandě a leží ve východní Ugandě asi 100 km severovýchodně od Lake Victoria na hranici s Keňou, většina parku se nachází ve výšce nad 2.000 m nad mořem. Tvoří jej travnaté porosty a horské lesy, kde žijí ptáci a zvířata. Zahrnuje také největší základnu vyhaslé sopky na světě, v minulostri byl Mount Elgon znám jako Hora iluze, protože se mnoho skupin ztratilo a nikdo nedovedl určit nejvyšší bod, který byl nyní určen - je to Wagagai a má výšku 4.321 metrů.

10. Mgahinga National Park
Park byl založen na svazích pohoří Virunga na jihozápadě Ugandy a je domovem goril horských. Jen malý počet turistů může tyto gorily navštívit a jen na omezený čas. Je tu 9 samostatných vyhaslých i aktivních sopek v Mgahinga parku, které se táhnou podél hranic s Rwandou a Demokratickou republikou Kongo. Pohyb sopek ovlivňuje i chování a stravovací návyky goril. Pojídají bambusové výhonky a větvičky stromů. V parku žijí i další primáti, šakalové, dikobrazi, levharti, lesoni, sloni a další savci.

Pro návštěvu všech národních parků platí jednotná pravidla: kempovat pouze na vyznačených místech, jezdit po cestách největší rychlostí 40 km/hod, do parků vjíždět pouze v denních hodinách, neodhazovat odpadky, netrhat rostliny. Některá zvířata si již zvykla na pohyb lidí, ale je lépe udržovat si odstup. Nikdy nevystupujte z vozu, pouze na vyhrazených místech. V tomto parku byli viděni lvi, kteří šplhají na stromy, aby se ochránili před komáry.


Přehled parků a rezervací:
Ajai Wildlife Reserve - 16.600 ha, žijí zde hlavně bůvoli, hroši, buvolci stepní, lesoni pestří..
Habitat: travnaté pláně, lesní porost, bažiny.

Bokora Corridor Nature Reserve - 181.600 ha, žijí zde hlavně antilopa losí, gazela, oribi, oryx, topi, žirafa, lev, buvolec, hyena, voduška, kob, levhrat.
Habitat: suché pláně.

Budongo Forest Reserve - 79.300 ha, žije zde hlavně 9 druhů primátů, včetně šimpanzů.
Habitat: středně vysoko položený vlhký les a travnatý porost.

Bugungu Wildlife Reserve - 52.000 ha, žije zde hlavně slon, bůvol, lev, buvolec, voduška.
Habitat: savana a porost stromů.

Bwindi Impenetrable National park - 33.100 ha, žije zde hlavně gorila horská, 9 dalších druhů primátů a více než 200 druhů motýlů a ptáků.
Habitat: nížinný deštný prales.

Karuma Wildlife Reserve - 67.500 ha, žije zde slon, lev, bůvol, buvolec, kob.
Habitat: otevřené travnaté pláně a les.

Katonga Wildlife Reserve - 21.000 ha, žije zde slon, hroch, bůvol, lesoň, bahnivec.
Habitat: říční ekosystém a travnaté porosty.

Kibale National Park - 79.500 ha, žije zde šimpanz, ptáci, slon, bůvol a motýli.
Habitat: nížinný tropický deštný prales, s místy horského lesa, bažiny a travnaté porosty.

Kibale Forest Corridor Nature Reserve - 34.000 ha, žije zde šimpanz, gueréza, bůvol, slon.
Habitat: les, travnaté porosty.

Kidepo Valley National Park - 144.200 ha, žije zde bůvol, slon, lev, gepard, karakal, divoká kočka, žirafa, hyenka hřivnatá, hyena, opice patas.
Habitat: savana, horský les, pobřežní porosty.

Kigezi Wildlife Reserve - 323.200 ha, žije zde kob, topi, bůvol, lesoň, velké lesní prase.
Habitat: savana a porosty stromů.

Kyambura Wildlife Reserve - 15.400 ha, žije zde vodní ptactvo (plameňáci), šimpanzi.
Habitat: kráterová jezera.

Lake Mburo National Park - 26.000 ha, žije zde bůvol, antilopa losí, oribi, topi, lev, levhrat, zebra.
Habitat: otevřené pláně, les a tráva.

Matheniko Wildlife Reserve - 175.700 ha, žije zde antilopa losí, gazela, lev, oribi, přímorožec, bahnivec, topi, žirafa, buvolec, hyena, kob.
Habitat: suché pláně.

Mgahinga Gorilla National Park - 3.370 ha, žije zde horská gorila, prase, bahnivec, bůvol.
Habitat: drobná vegetace na kopcích, bambus, horský les a vysoko položená savana a stromy v nížších polohách.

Mount Elgon National Park - 114.500 ha, známý pro trekking.
Habitat: afrohorská vegetace, bambusový les.

Murchison Falls National Park - 387.700 ha, známý díky vodopádům Murchison Falls, žije zde slon, hroch, bůvol, nosorožec, žirafa, lev, zebra, opice patas.
Habitat: travnaté pláně, stromy a pobřežní ekosystém.

Pain Upe Wildlife Reserve - 227.500 ha, žije zde zebra, žirafa, voduška kob, bůvol, antilopa losí.
Habitat: tráva, stromy a pobřežní les.

Queen Elizabeth National Park - 197.800 ha, žije zde slon, hroch, prase, lev, hyena, kob.
Habitat: travnaté pláně, tropický les, bažiny, pobřežní porost.

Rwenzori Mountain National Park - 99.800 ha, trekking, krásné horské scenérie.
Habitat: afrohorský deštný prales.

Semliki National park - 22.000 ha, žije zde lesní bůvol, slon, sitatunga, levhart, malý hroch, devět druhů primátů.
Habitat: nížinný tropický les.

Semliki Wildlife Reserve - 54.800 ha, žije zde lesní slon, voduška kob, šimpanz, bůvol, levhart a hroch.
Habitat: bažiny a zalesněné kopce.

Národní parky :


Bwindi Impenetrable National Park
Kibale National Park
Kidepo Valley National Park
Lake Mburo National Park
Mgahinga National Park
Mount Elgon National Park
Murchison Falls National Park
Queen Elizabeth National Park
Rwenzori National Park
Semuliki National Park

www odkazy

http://www.uwa.or.ug/new.html

http://www.visituganda.com

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz