www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Národní parky a rezervace v Zambii

Národní parky a rezervace Afriky

Zambie je legendární zemí pro pěší safari, je tu největší vodopád, divoká řeka Zambezi, krásná jezera a mokřady, mnoho ptáků a divokých zvířat, nedotčená divočina. V zemi jsou nádherné přírodní rezervace, 17 vodpádů včetně Victoria Falls, mnoho aktivit jako pěší safari, safari vyjížďky, raftingu, slaňování, kanoe, rybaření a další.
V Zambii je 19 národních parků, 36 chráněných území pro zvířata, 7 míst RAMSAR - mokřada a 42 důležitých míst na pozorování ptáků. K tomu 3 přeshraniční parky a mnoho lesních rezervací, asi 38% území Zambie je formálně chráněno, nejvyšší procento v Africe.
ZAWA - Zambian Wildlife Authority odpovídá za chráněná území, vzniklo zde i několik soukromých nadací, které se o chráněná území starají. Zambijské safari patří k nejlepším na světě.

Národní parky

1.Národní park Blue Lagoon
Leží na severu od Kafue, západně od Lusaky, je zaplavován v období dešťů, žije tu mnoho ptáků, je tu jedna lodge.

2. Národní park Isangano
Leží východně od mokřadu Bangweulu, je tu málo zvířat a žádné vybavení.

3. Národní park Kafue
Patří k největším v Africe, leží na 22.500 km2 nedotčené divočiny. Řeka Lunga na východě je stálým přítokem řeky Kafue a mezi nimi roste pobřežní les, jsou tu otevřené pláně, záplavové pláně a ostrůvky. Na severozápadě Kafue jsou Busanga Plains - otevřená savana se zvlněnými travnatými plochami a ostrůvky stromů. Žije tu velké množství ptáků, které nanajdete nikde jinde v jižní Africe, zaznamenáno je asi 150 druhů savců, pravidelně jsou viděni lvi, levhharti, sloni, bůvoli, gepardi, hroši, zebry, pakoně a další zvířata. Z endemických druhů antilopa koňská, oribi, žlutí paviáni a další.
Kafue je rozlehlá oblast a nejlepší přístup je letecky, let na přistávací plochu Lunga na SZ NP Kafue. Let z Livingstone trvá 2 hodiny, asi 1,5 hodiny z Lusaky. Kafue leží daleko od asfaltových silnic. Po přistání na Lunga Airstrip je transfer asi 10 minut do Lunga River Lodge, 3 hodiny do Kapinga, Bushanga a Shamba Bush kempů. Nebo je možný dvacetiminutový transfer helikoptérou.
Podnebí je zde mírné od května do září, chladné večery, v létě tu bývá horko až 35°C. NP Kafue je obvykle přístupný pouze v období sucha od května do října.
Park je rozdělen na dvě části severní a jižní sekci, mnoho zvěře, mnoho lodgí. V severozápadní části parku se nacházejí pláně Busanga asi na 750 km2, pláně jsou každoročně zaplavovány, rostou zde palmy a fíkovníky, vytváří se tu pánve, místně se jim říká dambos. Od konce listopadu do začátku června se pláně mění v mokřada, kam přicházejí lechwe, je tu mnoho ptactva, gepardi se v tuto dobu stahují do porostů stromů. Nejlepší období na pozorování gepardů je v období sucha od července do října, lze tu vidět i lvy, levharty a psy hyenovité. Kromě predátorů tu žijí sitatungy, antliopy koňské a vrané, puku. V NP Kafue leží jezero Itzhi-Tezhi, jezero je rájem hrochů. Ubytování v NP Kafue - McBrides Camp, Hippo lodge, Kaingu Lodge, Konkamoya lodge u jezera, Nanzhilla Plains safari camp v jižní části, další Kafue Lodges (www.kafuelodges.com) a Kushiyana Safaris (www.kushiyana.com). U Kaingu safari lodge najdete staré pece na tavení železa.
Pláně Busanga jsou během dešťů neprůjezdné.
Oblast parku je obklopena dalšími 40.000 km2 chráněného území zvěře (GMA). Park leží v blízkosti hlavního města Lusaka a může se stát jednou z nejvyhledávanější eco destinací. Leží 350 km od hranic s DRC, proto však zde dochází i k pytlačení zvěře, ZAWA (Zambia wildlife Authority) se snaží zvyšovat počet scoutů v parku. Park byl vyhlášen v roce 1950 a patří k nejstarším v Africe, leží v nadmořské výšce asi 1.000 metrů a jsou zde sezonní záplavové pláně v severní oblasti Busanga a jižní Nashila, park a východní část GMA jsou rozděleny řekou Kafue, která je napájena dvěma hlavními přítoky Lunga a Pufupa a poskytuje pitnou vodu více než 40% obyvatelstva země. Na jihu rostou stále zelené porosty týku, avšak tyto lesy jsou neustále pod tlakem místních komunit, které u parku žijí. Ngoma - vedení parku bývalo místo z hustým zalesněním, které však zmizelo. V Kafue žije mnoho ohrožených druhů zvířat - voduška Defassa - endemický druh, oblasti Lufupa jsou známé výskytem leopardů, Busanga Plains lvy. V parku žije více než 400 druhů ptáků. ZAWA nabízí 15.000 hektarů privátním koncesionářům, aby i oni se mohli podílet na ochraně před pytláky, jelikož problém pytláctví v této obrovské oblasti je velmi palčivý. V současné době jsou místa nejvíce navštěvovaná turisty na severu a severo-východě, Itezhi - Tehzi Dam a Ngoma a Nanzilla Plains. Nabídka ubytování v Kafue je na www.kushiyana.com.
Kafue je nejstarší zambijský park a největší, druhý největší na světě. Je tu vynikající pozorování zvěře a ptactva, uvidíte tu tisíce antilop lechwe na pláních, antilopy puku, antilopy vrané a koňské, malé oribi, vodušky Defassa, tsessebe, zebry, bůvoly. Díky své velikosti park zahrnuje rozmanitou krajinu - Busanga plains na severu - pláně kam oko dohlédne, důležitý zdroj vody nedotčený lidskými aktivitami. Množství zvěře přitahuje i predátory - levharty, gepardy, lvy. Na jihu - řeka Kafue teče do Itezhi Tezhi jezera, které zaujímá plochu 370 km2. Tato vodní plocha s okolními travnatými pláněmi je místem, kde žijí hroši, skalnaté zátoky přitahují ptactvo.

Silnice M9 prochází středem parku Kafue, rychlost je zde omezena. Krajina je zvlněná a zahrnuje mnoho habitatů, jméno parku je odvozeno od řeky Kafue, která protéká severem parku a pak tvoří jeho východní hranici. Kafue má mnoho přítoků a přitahuje zvířata, když dombos vysychají. I přes pytláctví v 80. a 90.letech minulého století se sem zvířata vrátila, včetně lvů, levhartů a psů hyenovitých. Na březích řeky Kafue žíje mnoho druhů ptáků, zvyšuje se počet slonů a hrochů. Vznikají zde nové lodge, které mají i patroly proti pytlákům.

Centrální Kafue
Lusaka leží jen 4 hodiny jízdy odtud, podél břehů řeky žijí krokodýly, v řece hroši, v mělkých vodách se chladí sloni a ve stínu odpočívají lvi. Všude je mnoho ptáků - čápů, volavek, ledňáčků - asi 500 druhů.
Ubytování Mukambi Safari lodge snadno přístupné z Lusaky, Mayukuyuku Bush Camp.
Severní Kafue (k Busanga Plains)
Ze středhího Kafue je to dlouhá cesta po zemi, letadlem mnohem kratší, je tu mnoho bažin a mokřad kolem řeky Lufupa, ostrůvky se stromy. Sever je půl roku nepřístupný, Busanga Swamps jsou stále mokré, záplavové pláně od poloviny června vysychají. Pláně jsou plné antilop lechwe, puku, zeber, pakoňů a oribi, antilop vraných, občas lze vidět sitatungy. Je to oblíbené místo lvů a hrochů.
Ubytování (od června do října) Busanga Plains Camp, Shumba Camp, Busanga Buschcamp, Musanza Bushcamp.
Východní Kafue
Často sem přijížděli rybáři z Lusaky lovit ryby v řece Kafue. Pobřežní vegetaci krášlí orchideje a ledňáčci.
Ubytování - McBrides Camp, Hippo Lodge, Leopard Lodge.
Jižní Kafue
Krajina se mění - písek a lesní porosty. Kolem lodgí se pohybuje mnoho zvířat, žije zde hodně slonů. Avšak v srdci Kafue je malá infrastruktura, více jsou navštěvována místa v oblasti Namwala Game Management Area, u KaingU, Kafue je přerušováno velkými balvany, žije zde mnoho ptáků a jsou zde jezírka. Řeka Kafue se pak na jihu vlévá do nádrže Itezhi-Tezhi dam, je zde lodge Konkamoya a počet zvířat se zde od roku 2007 zvyšuje. Pak zde je také Ngoma Forest, útulek slonů. Daleko na jihu pak leží Nanzhila Plains Safari Camp, kolem žije mnoho ptáků.
Ubytování - KaingU Safari lodge, Puku Pan Safari lodge, Konkamoya, Nanzhilla Plains safari Camp.
Přístup do Kafue je snadný do středu po silnici z Lusaky, jinak pak malými letadly.
V Kafue lze jezdit po vlastní ose s dobře vybaveným autem 4x4 a lépe v konvoji dvou aut. Většina návštěvníků se však vydává na safari s průvodci v autě nebo na lodi. V Busanga jsou možné lety balónem.
I když lodge v centru pakru jsou otevřené celoročně, ale mnoho z míst v Kafue je od konce října do poloviny června nepřístupných.
Národní park Kafue je nejstarší a největší park v Zambii, jeho polovina je povětšinu roku pod vodou. Nejpřístupnější je střed parku, i v říjnu se na březích vyschlé řeky v bahně osvěžují sloni, chodí sem i puku a impaly, žijí zde hroši. Mnohé části Kafue nabízejí vynikající pěší safari s průvodcem a ozbrojeným doprovodem.
V Kafue žije více než 500 druhů ptáků, dobře se pozorují z lodi. Zcela na jihu, kde řeka opouští park se nacházejí Nanzilla Plains, řeka vysychá a vytváří mělké laguny - dambos.
Po staletí zde žijí vedle sebe lidé a zvířata, docházelo zde k pytláctví a v 80.ketech 20.století zcela zmizeli nosorožci a populace slonů, která v 60.letech 20.století dosahovala počtu 60.000 kusů také téměř vymizela. Ti co zbyli, hlavně u Ngoma oblasti v jižním Kafue jsou velmi podezíraví vůči lidem a často i agresivní. Nyní se situace pomalu mění, majitelé lodgí ve spolupráci se speciálními silami ZAWA (Zambian Wildlife Authority) se snaží, aby se sem zívřata znovu vrátila a zvýšil se počet turistů, kteří jsou ekonomickým přínosem pro místní obyvatele. Neoplocený a divoký park Kafue je na dobré cestě zpátky.
Většina návštěvníků létá do kempů v Busanga Plains na severu, přístup do středu parku a jižních částí je snadný z Lusaky po silnici. Park je rozdělen silnicí a další páteřní silnice zpřístupnila jih podél řeky Kafue. Do Kafue se jezdí stále více po vlastní ose, ale přístup do severní a jižní části je sezonní. Je třeba mít auto 4x4 a zásoby z Lusaky. Většina lodgí nabízí vyjížďky na safari autem nebo lodí. Wilderness safari nabízí přelet balónem nad Busanga Plains. Centrální lodge jsou otevřeny celoročně, ale většina Kafue je uzavřena v období dešťů - od konce října do června. Přístup do lodgí je nemožný, i když by to bylo výborné období pro pozorování ptáků. Když země vysychá od dubna do května, teplota klesá a fotografové ocení jasné světlo, ale pohyb v parku je stále omezen. Od června, když tráva usychá a voda mizí je možno lépe vidět zvířata. V Zambii se vyskytuje malárie a mouchy tse-tse mohou být otravní hlavně v lesnatých částech Kafue, doporučuje se mít dostatek repelentů.

4. Národní park Kasanka
Klidné útočiště ležící na jihozápadním okraji Lake Bangweulu patří k nejmenším parkům Zambie, je tu mnoho řek, jezer, mokřadů, lesů, lagun a velké množství zvířat a ptactva, jedna lodge. Představte si 8 miliónů savců na jednom hektaru lesa, to můžete vidět zde.
Nespočetné množství netopýrů visí ze stromů nad vámi. Každoročně se na začátku října milióny afrických netopýrů zúčastní této migrace. Shromažďují se na malé ploše lesa a kolem poloviny listopadu je jich tu kolem 8 miliónů. Je to největší shluk netopýrů na celém světě. V místním lese roste mnoho divokého ovoce, kterým se netopýři živí, zároveň zde také hnojí půdu a semenům rostlin se tu velmi dobře daří. Po dvouměsíční hostině se netopýři vydají na severozápad na 2.000 km dlouhou cestu do Demokratické republiky Kongo. Tuto jedinečnou podívanou lze pozorovat z mahagonových stromů s vyhlídkou na bažinu Kabapi. Kolem šesté hodiny odpoledne netopýři zahalí oblohu a to trvá asi půl hodiny. Stejně tak se objevují za svítání a obloha jimi zčerná. Podívaná na netopýry je nezapomenutelným zážitkem.
Kasanka byl první soukromě vedený národní park v Zambii. Nadace Kasanka chrání bažiny, tolik důležité místo pro netopýry. Nejlepší doba pro návštěvu jsou poslední tři měsíce v roce, kdy jsou tu netopýři. Avšak nejsou to jediní obyvatelé Kasanka, žijí tu i dravci, krokodýli, hadi, ještěrky, občas i levhrati, antilopy sitatunga.
Létají sem privátní letadla a vede sem silnice z Lusaky (asi 5-6 hodin cesty po asfaltu). V parku nelze koupit pohonné hmoty, je třeba je doplnit v Serenje. Pro návštěvu je vhodná doba od listopadu do dubna - pro rybaření a pozorování ptáků, avšak pro pěší safari je vhodné období sucha od června do října. Ale žádné období nelze srovnat s dobou, kdy netopýři zahalí nebe od konce října do začátku ledna. Jsou tu dva kempy Wasa Camp u laguny, kam chodí puku, sitatungy a hroši - místo vhodné pro pozorovatele netopýrů - skrýš Fibwe (15 minut jízdy autem). Další kemp je Luwombwa Camp ležící u řeky stejnojmenného názvu - záplavové pláně se slony. Jsou tu také tři kempy - jeden z nich ve Fibwe - nedaleko netopýrů. Kasanka má malou rozlohu 450 km2, ale je tu mnoho řek, potoků. Patří k nejmalebnějším parkům Zambie s množstvím ptactva a zvířat, žijících na travnatých pláních, v porostech mushitu a papyrusových mokřadech. Od listopadu do prosince se zde shromažďuje obrovské množství netopýrů ze střední Afriky, během 20 minut netopýři zahalí nebe a vrhnou se na potravu - plody miombo. Tato podívaná je jedinečná v Africe a patří k nezapomenutelným zážitkům. Během pěšího safari lze také netopýry vidět, jak se shromažďují. Migrace netopýrů byla cílem velkého průzkumu vědců, aby našli důvod, proč se právě na tomto místě tolik netopýrů slétá. Je to zřejmě největší shromáždění savců v Africe a možná i v celém světě.

5. Národní park Lavushi Manda
Leží východně od Bangweulu Swam, není tu žádné vybavení, terén je kopcovitý a porostlý stromy, málo zvěře, ale dobrý potencionál.

6. Národní park Liuwa Plains
Leží daleko na západě, málo cest a vybavení, ale park se buduje, jeden kemp. Na jižních pláních se shromažďují velká stáda pakoňů a dochází zde k druhé největší migraci v Africe. Svou cestu začínají pakoně v Angole, asi 200 km odtud a shromažďují se na začátku období sucha v červnu. Pak postupují na jih asi 70 km, na začátku listopadu se spojují na jižních pláních před začátkem dešťů. Zde také zůstávají během období dešťů a pak se vracejí na sever.
Tento park patří k nejdivočejším v zemi, rozkládá se na ploše 3.660 km2, velké deště zaplavují většinu parku od konce prosince a do konce června. V minulosti zde bylo mnoho pytláků, ale přesto tu zvířata jsou i díky kmeni Barotse a jejich nadšení. Za poslední roky se počet pakoňů zvýšil z 15.000 na 33.000 kusů. Kromě pakoňů zde žijí i zebry, tsessebe, antilopy lechwe, oribi a další druhy, hyeny, šakalové, bůvoli, méně častí jsou tu predátoři. Záplavové pláně přitahují mnoho druhů ptáků, zaznamenáno tu bylo asi 300 druhů. V minulém roce park navštivilo jen asi 436 návštěvníků díky podpoře operátora Robin Pope safari. Tato odlehlá oblast je ještě nedotčená. Kromě na lodi se sem během období dešťů nelze dostat (od ledna do dubna). Migrace pakoňů probíhá od listopadu do prosince.
Robin Pope Safaris nabízejí safari do tohoto parku jako jedni z prvních.

7. Národní park Lochinvar
Velké záplavové pláně u řeky Kafue, hodně ptactva a antilop lechwe, záplavy v sezoně, jedna lodge. Není zde mnoho zvěře, ale jsou to mokřada a mnoha ptáky, bylo zde zaznamenáno až 420 druhů na ploše 428 km2, hlavně vodní ptactvo. Nejsou zde nebezpečná zvířata, kromě bůvola, dá se zde chodit pěšky. Je to vynikající útočiště ptáků. Také tu lze vidět stáda lechwe, žije jich tu až 30.000.

8. Národní park Lower Zambezi
Je to nejnovější park v zemi, jeho krása spočívá v absolutní divočině. Obrovská stáda slonů jsou často vidět na břehu řeky, žijí tu bůvoli, vodušky a dalšl zvířata. Leží východně od Lusaky, je tu několik lodgí. Zambezi odděluje Lower Zambezi park od zimbabwského národního parku Mana Pools. Na některých místech řeka tvoří široké kanály a písčité ostrůvky. Kanály Zambezi Nkalangi, Chifingulu a Discovery mají délku asi 35 km. Safari s průvodci na kanoi je nezapomenutelným zážitkem. Je vždy třeba mít pokrývku hlavy, namazat se opalovacím krémem a pít hodně vody. Nejlepší měsíce na pozorování zvířat z kanoe jsou od července do října v období sucha, kdy se zvířata přicházejí napít k řece. Lze tu vidět obrovská stáda slonů a další velká zvířata a mnoho ptactva.
V parku i mimo park v Chiwa GMA je dostatek ubytování. Na západě od parku v Chiwa je to např. Kiambi Lower Zambezi, Kanyemba Lodge, Wild Tracks Adveture camp, Kayila lodge, Nyati River lodge, Mvuu lodge, Sobek Canoe Adventure, Baines River Camp, Kasaka River lodge, Royal Zambezi lodge, Chongwe River Camp. Přímo v parku leží Chiawa camp, Sausage Tree, Mwambashi Riiver lodge, Old Mondoro, Kulefu Camp, Ana Tree lodge. Na východ od parku od Mpata Gorge, kam se dojede z vesnice Lungwa - Zambezi River lodge a Redcliff Zambezi lodge (lze sem dojet i autem 2x2). Klima v parku se velmi mění. Obvykle je sucho a chladno od dubna do srpna, sucho a horko od září do listopadu, mokro a vlhko od prosince do března. Většina kempů je v období dešťů uzavřena. Tento park patří k nejkrásnějším a se zvířaty se zde lze potkat velmi zblízka, není vyjímkou že se sloni nebo hroši objeví přímo u vaší chatky nebo stanu. Park leží proti Mana pools v Zimbabwe a krajina je zde nádherná z obou stran řeky. Žijí zde obrovská stáda slonů, bůvoli a vodušky a množství ptáků, také tu najdete lvy, levharty a orly. Lodge v parku a kolem nabízejí výborné safari na kanoe a na lodi po řece, pěší safari denní a noční safari vyjížďky a výborné možnosti rybaření.
Lower Zambezi NP patří k nejlepšíma nejkrásnějším parků v Zambii. jeho jedinečnost tkví v tom, že z jedné starny je pohoří a z druhé strany mohutná řeka Zambezi. Toto jedinečné prostředí umožňuje pozorovat zvířata celoročně.Organizace CLZ / Conservation Lower Zambezi/ vznikla v roce 1994 a pracuje společně se Zambian Wildlife Authority / ZAWA/ na ochraně zvířat a habitatu parku a okolní chráněné oblasti,je to celkem 9615 km2. Projekt je podporován různými nadacemi - Awely,The Tusk Trust a The Elephant International Foundation. Pro park jsou velmi důležité lodge uvnitř parku. Na severu je park ohraničen dramatickým pohořím Zambezi a na jihu obrovskou řekou. Třináct lodgí podporuje CLZ - z nichž 8 - Anabezi, Baines River Camp,Chiawa, Chongwe, Mwambashi, Old Mondoro, Royal Zambezi a Sausage Tree jsou platinovými členy, darují každý rok 12.000 USD na ochranu přírody. CLZ si uvědomuje i konflikt mezi lidmi a zvířaty,místní komunity zná nejlépe Stephen Kalio,který sídlí v Mushonganende,jeho rolí je pomáhat lidem žít v souladu s divokými zvířaty. od roku 2013 Stzephen učí farmáře,jak používat ohrady potřené chilli při pěstování kukuřice,aby sloni nezničili jejich úrodu. Naučil je také používat felumbu- sýpky,které jsou uzavřené a sloni necítí kukuřici. V roce 2013 CLZ zaměstnalo 20 vesničanů jako ochránce,kteří odhánějí slony od úrody od listopadu do dubna. Boj CLZ proti pytlákům je nebezpečný,spolupracují s rangery ZAWA. V roce 2014 bylo nalezeno v parku 15 upytlačených slonů.U parku funguje výchovné středisko pro mládež,kam přicházejí děti z okolních vesnic.
Plavba na kanoe po Zambezi a přítocích umožňuje se dostat blíže ke zvířatům, řeka Zambezi je duší parku. Návštěva parku je nejlepší pro milovníky ptáků na začátku roku,když má řeka vysokovou hladinu a kanoe se dostanou více do vnitrozemí po kanálech. Většina lodgí však otvírá až v dubnu, pro milovníky pěšího safari je vysoká sezona od poloviny dubna do poloviny listopadu. Aktivity : denní ,noční sfarai v otevřených autech 4x4,pěší safari, plavba na motorových lodích na hlavní řece a větších kanálech, plavba na kanoe s průvodcem po menších kanálech. Většina kempů má krásné vyhlídky a často jsou navštěvovány slony, takže lze zvířata pozorovat z verandy.

9. Národní park Luambe
Malý park blízko South Luangwa, dlouho byl zanedbáván, ale nyní se buduje a zvířata se sem vrací, je tu jedna lodge.(Luangwa Wilderness lodge), žije zde mnoho hrochů. Tento park leží mezi South a North Luangwa NP, asi 120 km severně od Mfuwe. Odlehlý park nabízí velkou biodiversitu a bujnou vegetaci - stromy mopane, otevřené pláně, laguny, křoviny. Dříve patřil k nejlepším na pozorování černých nosorožců, snaží se získat své bývalé místo na listině návštěvníků. Žijí zde i kudu, puku, lvi a sloni, mnoho hrochů a psů hyenoviých a endemický pakůň Cooksonův. Park je známý mnoha levharty, servaly a dalšími nočními zvířaty. Ptactvo v údolí Luangwa je jedinečné a je to ráj pro pozorovatele ptáků. Ubytování je zde možné v rustikálních chatkách.

10. Národní park Lukusuzi
Leží východně od Luangwa Valley u hranic s Malawi, žádné vybavení, ale velký potencionál.

11. Národní park Lusenga Plain
Leží východně od Mweru, žádné vybavení, málo zvěře.
Do toho parku přibude 160 slonů, 100 zeber a další zvířata, která sem budou přesunuta z JAR. Park byl zdecimován pytláky a v současné době probíhá snaha o jeho obnovu.

12. Národní park Mosi-oa Tunya (Victoria Falls)
Malý park u Livingstone, kde je hodně možností ubytování, zahrnuje malý safari park.
Místní kmeny Kololo je nazývaly Mosi-oa Tunya - Kouř, který hřmí. Je to krásné místo, vodu lze vidět z velké dálky, 546 miliónů kubických metrů za minutu padá do prudké strže, vodopády jsou široké téměř 2 kilometry a strž asi 100 metrů vysoká.

13. Národní park Mweru Wantipa
Leží na březích Lake Mweru daleko na severu, je zanedbaný, žádné vybavení a málo zvěře, ale velký potencionál.

14. Národní park North Luangwa
Odlehlá část země, nedotčená divočina, zde je opravdová Afrika. Jsou tu jen kempy v buši, zaměřen je hlavně na pěší safari, mnoho zvěře hlavně bůvoli a lvi.
Park zaujímá rozlohu 4.636 km2 a je znám svým vynikajícím pěším safari podél řeky Mwaleshi a do pohoří Muchinga. Zvyšuje se tu počet slonů, stáda bůvolů a smečky lvů. V 60.letech 20.století tu žilo 8.000 nosorožců černých, ale byli skoro vyhubeni. V roce 2003 se sem vrátilo prvním pět nosorožců, první přírůstek se narodil v roce 2005, v červnu 2006 přibylo dalších deset kusů. Znovuzavedení nosorožců černých přidává na atraktivitě zdejšímu výbornému safari. Vytvořeny zde byly dva komunitní kempy. Nejsou zde stálé lodge, jen několik operátorů zde smí provádět pěší safari. Zde je opravdová nedotčená africká divočina.

15. Národní park Nsumbu (Sumbu)
Leží na březích jezera Tanganyika daleko na severu, vyžaduje znovuobnovení, má dobrý potencionál pro divokou zvěř, jsou tu tři lodge. Na jezeře probíhají každoročně soutěže v lovu ryb. Za návštěvu stojí 100 km pobřeží jezera Tanganyika a tento park o rozloze 2.020 km2, který zahrnuje i skalní formace a vracející se divokou zvěř. Pytláctví zde bylo velkým problémem. Odvážní se mohou v jezeře potápět, žije tu 250 druhů endemických rybek. Park se rozkládá na ploše 2.000 km2 v nedotčené divočině, avšak je tu mnoho pytláků, také zde jsou rybáři, kteří nezákonně loví ryby. ZAWA (Zambian Widlife Authority) se sice snaží park hlídat, ale je tu pouze 23 strážců. Místní kmeny Tabwa a Lungu zde žily odedávna a myslí si, že mají právo v tom pokračovat. Uvnitř parku se nachází Nkamba Bay lodge, která je vedena Philem Nielsenem. Nejohroženější část je 100 km pobřeží jezera Tanganyika, kam nejčastěji připlouvají pytláci. V jezeře Tanganyika o rozloze 677 km x 1433 km žijí cyklidy a je to druhé nehlubší jezero na světě po Bajkalu. V parku žijí puku, sitatungy, jsou tu druhé nejvyšší vodopády Kalambo Falls. Sumbu NP je otevřen celoročně, nejlepší doba pro návštěvu je od května do listopadu, pro rybáře v období dešťů od listopadu do dubna nejvíce berou ryby. Nejsou sem lety do Kasaba Bay, lze si najmout letadlo. Nejbližší letiště je v Kasama. Po vlastní ose se sem lze dostat po Great North Road do Mpulungu a pak lodí do Sumbu. Z Lusaky vede cesta přes Kasama a Mporokoso je dlouhá 1.188 km a 1.363 km pokud jedete přes Manda, Kawambwa a Mporokoso, dobrodružnější mohou jet přes Nchelenge a Kaputa - kolem vodopádů. Pohonné hmoty lze koupit v Mpulungi a v Sumbu městečku. Jinak je třeba být zcela samostatný. Tanzania Railways provozuje každý týden trajekt historickým plavidlem MV Liemba mezi hlavními přístavy na Lake Tanganyika. Ubytovat se dá v Ndole Bay lodge - od kempu po chatky. Luxusně v Nkamba bay lodge - hlavně pro rybáře (ryba nkupi a další). Obě místa nabízejí výlety lodí a Ndole i přenocování na dhow a vodní sporty a potápění. Park ležící na jižním pobřeží Lake Tanganyika zahrnuje 100 km pobřeží, jsou zde písečné pláže, útesy, skalnaté jeskyně a hluboká údolí. Žijí zde antilopy vrané, losí, bůvoli, zebry, sloni, lvi, levhrati, prasata bradavičnatá, puku. Na pobřeží žije mnoho krokodýlů - až 6 metrů dlouhých, takže koupání se zde opravdu nedoporučuje, jsou tu i hroši, vodní ptactvo, výborně se tu rybaří.

16. Národní park Nyiaka
Leží na dalekém východě u hranic s Malawi a je nejlépe dosažitelný ze strany Malawi, vysokohorské scenérie, květiny a pozorování ptáků, jedna lodge.

17. Národní park Sioma Ngwezi
Leží na odlehlém jihozápadě, mnoho různých zvířat, park se buduje.
I když je otevřen celoročně nejlépe sem jet v období sucha od května do začítku listopadu. Ubytovat se dá v dobře zařízené Mutemwa lodge a v novém Sioma camp od luxusních chatek po jednoduché, obě dvě místa nabízejí safari vyjížďky do parku, i pěší safari, rybaření a vycházku k vodopádům Ngonye. Nejbližší letiště je Livingstone a lze zajistit transfer od lodgí nebo se dá půjčit auto 4x4 v Livingstone. U Mutemwa lodge je přistávací plocha. Po vlastní ose se sem jede 90 km po špatné cestě spojující Sesheke a Senanga. V rezervaci není k dispozci benzín, nejbližší benzínka je v Sesheke, zde je také třeba si nakoupit zásoby. Levnější je to v Namibii v Katima Mulilo.

18. Národní park South Luangwa Valley
Patří k nejlepším zvířecím rezervacím na světě, leží na 9.050 km2 nedotčených lesních porostů, žije tu 40 druhů savců a 650 druhů ptáků. Toto místo nesmíte při návštěvě Zambie vynechat. Leží ve východní části Zambie, vynikající pozorování zvířat, hlavně pěší safari, je tu mnoho lodgí. Park je známý hlavně díky pěšímu safari, koncentrace zvířat kolem řeky Luangwa je obrovská. Pěší safari je jedním z nejlepších způsobů jako se dostat do nedotčené přírody. V parku je široká nabídka ubytování od luxusního až po kempy.řeka Luangwa vyřezává hluboké údolí pláněmi,porosty stromů a pobřežním lesem po cestě do Zambezi. Park se táhne až k pohoří Muchinga, oblast je známá prvotřídním safari a vynikajícími průvodci.Jezdí se sem hlavně v období sucha-vysoká sezona je tu od července do září a všechny kempy jsou malé a relativně exkluzivní. Smaragodvá sezona během dešťů od listopadu do dubna je dobrá pro pozorování ptáků. Doporučuje se zde zúčastnit se pěšího safari s průvodcem,možné jsou i noční safari vyjížďky. NP South Luangwa je velmi oblíbeným místem na pozorování levhartů. Pro a proti ,kdy sem jezdit. V období deětů :
množství ptáků, více obojživelníků a hmyzu,savci mají mladé,krásná zelená krajina, řeka je plná vody a safari z lodi je vynikající. Proti : některá místa jsou nepřístupná, velká zvířata nejsou u napajedel, vysoká tráva- horší pozorování zvířat, více hmyzu a můžete zmoknout. Ubytovat se můžete např. v Nsefu nebo Nkwali Campu. Smaragdová sezona od ledna do dubna. Vždy se informujte předem ,které kempy jsou otevřené.

Nejdůležitejším aspektem při safari je průvodce. Učí se zde safari průvodci, kteří mají nejvyšší znalosti a výcvik. Zkoušky jsou velmi přísné a náročné. Ti, kteří mají povolení provázet při pěším safari, musí mít ještě více zkušeností a jejich zkoušky jsou náročnější.
Návštěvníci zde získají mnoho poznatků ze života zvířat. Cenu nejlepšího průvodce získal zdejší Manda Chisanga. Místní průvodci patří opravdu k nejlepším.
Během zeleného období od prosince do dubna je tu obrovské množství zvířat. V parku není mnoho cest a vyjížďky auty se nahrazují plavbou na lodi a pěším safari. V minulosti byla některá ubytování během dešťů uzavírána, avšak v poslední době se safari dělají i v tomto období. Letos zůstalo otevřeno 7 lodgí a 3 kempy v buši, ceny jsou nižší během tzv. zeleného období.

19. Národní park West Lunga
Leží na severozápadě, je zanedbaný, žádné vybavení a nesnadno přístupný, ale dobrý potencionál.


Chráněná území

Velká pánev Bangweulu
Zahrnuje jezero a mokřady, leží na severní zambijské plošině. Většinu plochy představují bažiny, porosty papyru a rákosí, lze se sem dostat pouze na kanoi po malých kanálech. Žijí tu vodušky a čápi. Hlavním důvodem návštěvy Bangweulu záplavových plání je množství vodních živočichů, často se tomuto místu říká mini Okavango. Obrovské pláně a na nich žijící množství druhů ptactva a vodušky lechwe, vodní ptáci, sloni, bůvoli, tsessebe, oribi a sitatungy jsou hlavní zvířata žijící v těchto mokřadách. Ubytovací kapacity jsou zde omezené. Samfya Beach on Lake Bangweule leží na severu mokřad a podobá se přímořským resortům. Slovo Bangweulu znamená - kde se voda potkává s nebem. Na jižní hranici plání leží Památník Livingstona - místo, kde průzkumník zemřel, trpěl malárií a mnoha dalšími nemocemi. Jeho služebníci zde pohřbili jeho srdce pod strom, pak zabalili jeho tělo a nesli jej 1.500 km více než 11 měsíců k pobřeží, kde byly jeho ostatky naloženy na loď a odvezeny zpět do Anglie. Brzy po smrti Livingstona zde byl do stromu mpundu vyryt nápis: Livingstone Max 4,1873 a jména jeho tří společníků. Část stromu je nyní uchována v muzeu Livingstona a původní řezba v Královském geografickém muzeum v Londýně. Malý památník na jeho počest označuje místo, kde strom stál, ten byl postaven přesně 100 let po smrti Livingstona.

Divočina Mutiinondo
Porosty miombo a dalších stromů jsou typické pro tuto barevnou oblast, 100 km2 soukromé africké divoké buše na kraji pohoří Muchinga, 30 km západně od Luangwa Valley. Krajina se žulovými pahorky, řekami a vodopády, roste zde vzácná flóra - orchideje, protei, žijí zde sitatungy a další druhy antilop, mnoho druhů ptactva. Oblast lze prozkoumat pěšky, na kole nebo na koni. Také tu lze jezdit na kanoi a chytat ryby. V oblasti jsou dva kempy, které jsou celoročně otevřeny, pokud hledáte klid, je to ideální místo. Toto území patří rodině Merrett, starají se o něj a jelikož tu nejsou velká zvířtata, zde lze jezdit i na kole a chodit pěšky. Divočina Mutinondo leží asi 600 km od Lusaky, cesta na sever do Kapiri Mposhi, zahnout doleva u čerpací stanice Continental a 5 km za Kapiri, pak dalších 364 km, přes Mkushi a Sereje, označení Mutinondo vpravo asi 164 km za Serenje, pak 25 km po prašné cestě. Ubytování je zde v chatkách a ceny jsou včetně plné penze, plavby na kanoe a jízdy na koni (cca 120 USD za noc). Jsou tu také stany a kemp (14 USD na osobu).

Lake Tanganyika
Nejdelší sladkovodní jezero na světě a druhé nejhlubší sdílí své vody s Tanzánií, Burundi, DR Congo a Zambií. Ve vodě žije více než 350 druhů ryb a je známé milovníkům akvarijních ryb. Je tu velmi oblíbené sportovní rybaření - chytá se zde tygří ryba a mnoho dalších velkých druhů ryb. V blízkosti u vodopádů Kalambo Falls - druhé nejvyšší vodopády v Africe - padající z výšky 221 metrů (dvakrát vyšší než Victoria Falls). Městečko Mpulungu na jižním cípu jezera je přístavem pro lodi. V blízkosti je nejstarší kamenný kostel v Zambii na východě od Mpulungu, byl postaven v roce 1895 Londýnskou misionářskou společností.

Národní parky jsou vedeny Zambia Wildlife Authority, většina z nich je obklopena Game Managment Area, kde žijí místní obyvatelé. Tyto oblasti jsou přechodem mezi divočinou a obdělávanou půdou, mají stejný ekosystém jako parky, ale je tam obvykle méně zvěře, je zde povolen kontrolovaný lov, ale ten není povolen v národních parcích.


Národní parky :


Blue Lagoon National Park
Isangano National Park
Kafue National Park
Kasanka National Park
Lavushi Manda National Park
Liuwa Plain National Park
Lochinvar National Park
Lower Zambezi National Park
Luambe National Park
Lukusuzi National Park
Lusenga Plain National Park
Mosi-oa-Tunya National Park
Mweru Wantipa National Park
North Luangwa National Park
Nsumbu National Park
Nyika National Park, Zambia
Sioma Ngwezi National Park
South Luangwa National Park
West Lunga National Park
Lusaka National Park

www odkazy

http://www.zambiatourism.com/welcome.htm

http://www.liuwaplain.com

http://www.kasanka.com

http://www.destinationzambia.co.zm/wl/wheretostay.php?company_id=645

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz