www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Národní parky a soukromé rezervace JAR

Národní parky a rezervace Afriky

V roce 2023 je. vstup. do Kruger NP : R460 dospělý/ den
R230 dítě/ den

V roce 2020 je vstup do na 24 hodin do Kruger NP 400 ZAR pro dospělého, 200 ZAR pro dítě.

Od 1.11.2013 se zvyšuje cena vstupu do NP Kruger na 248 ZAR na osobu (tzv. conservation fee na den).

Pro každého návštěvníka Jižní Afriky je safari vždy největším zážitkem a milovníkům přírody a zvířat se vždy zatají dech při pohledu na divoká zvířata a přírodu. Každá oblast nabízí jinou zkušenost, ale také různé možnosti.
Národní parky nabízejí pohodlné ubytování v kempech, každý kemp má obvykle restauraci, bazén, safari v otevřených autech. V národních parcích lze jezdit po vlastní ose, bydlet v různých kempech. Lze si vybrat i z mnoha luxusních soukromých rezervací nebo soukromých koncesí v národních parcích, kde budete doslova rozmazlováni jak službami, tak ubytováním.
Další možností je např. Wolhuter luxusní stanové safari v národním parku Kruger - nezapomenutelný zážitek.
6.3.2009 byl vytvořen nový národní park Garden Route National Park (GRNP) u Knysna - na rozloze 121.000 ha, park získal asi 52.500 hektarů nové půdy a připojeny byly parky Wilderness a Tsitiskamma NP. Tyto parky se stanou sektory GRNP. Je zde mnoho biomů - původní lesní porosty, jezero v Knysna, jezerní oblast Wilderness, mořská část, nížinný fynbos a horské oblasti.

Na našem odkaze najdete mapu národních parků a soukromých rezervací.
V každé provincii je safari zážitek odlišný. NP Kruger je zelený a je domovem Velké pětky, St.Lucia je ukázkou jezerního a pobřežního systému, zde lze vidět želvy. V Hluhluwe-Imfolozi také žije Velká pětka. Ve Východním a Západním Kapsku se krajina mění, lze tu vidět Velkou sedmičku - velryby a bílého žraloka navíc. Vzdálené Severní Kapsko je opět odlišné - pouštní zvířata, červená půda, skalní formace a otevřené prostory. Jakékoli safari si vyberete, vždy to bude zážitek.
Nejlepší čas pro safari je jak v zimě, tak v létě. V zimě od května do srpna je porost a listí méně husté a zvířata jsou lépe vidět a vyhledávají napajedla. V letních měsících mají zvířata mladé, vegetace je bujnější a odpolední bouřky jsou také krásné.

Národní parky a vstupné (tzv. conservation levy)
Vstup do všech národních parků je zpoplatněn, tento poplatek slouží na údržbu cest, mostů, kempů atd. v rezervaci. Klienti, kteří bydlí mimo park, platí denní vstupné. Na to lze vjet do parku i vícekrát denně. Klienti ubytovaní v parku platí vstupné za každou noc.

Vstupné na osobu: aktuálně na stránkách Sanparks a ostatních parků (2020)
NP Addo Elephant 328 ZAR
NP Auggrabies Falls 224 ZAR
Hluhluwe-Imfolozi Park 240 ZAR
Kgalagadi Transfrontier Park 384 ZAR
Kruger NP 400 ZAR
Pilanesberg NP 110 ZAR
Tsitsikamma NP 248 ZAR
Wilderness NP 152 ZAR

1. Greater Kruger National Park
Zde se nachází několik soukromých rezervací přímo u NP:
*Sabi Sand Private Game reserve
jedna z nestarších soukromých rezervací v JAR známá svými levharty
*Timbavati Game reserve
velké prostory umožňují pohyb psu hyenovitému, další zvláštností jsou bílí lvi, v roce 1992 zmizeli, avšak v květnu 2006 se objevili znovu.
V obou těchto rezervacích najdete nejen Velkou pětku, ale i mnoho dalších druhů velkých zvířat a ptáků, nejsou odděleny plotem od národního parku.

Vstupné:
Sabi Sand Private Game reserve 280 ZAR za auto
Timbavati Game reserve 328 ZAR za osobu
Balule Nature reserve 80 ZAR za auto a 185 ZAR za osobu
Manyaleti Game reserve 10 ZAR za osobu a 30 ZAR za auto

Národní park Kruger patří k nejdůležitějším oblastem divočiny na světě, žije zde Velká pětka a mnoho dalších zvířat. NP Kruger se táhne 500 km podél jihoafrické severovýchodní hranice s Mozambikem a rozkládá se na ploše téměř 2 milióny hektarů.
Park je domovem velkého množství druhů rostlin a zvířat, Kruger NP se rozkládá ve dvou klimatických zónách a ve 14 různých ekozónách. Na světě je jen málo míst, která se mohou s parkem srovnávat - jak v různorodosti živočišných druhů, tak v důrazu na ekologii. Park je finančně soběstačný, nabízí se tu širkoá řada aktivit a ubytování - od jednoduchých tábořišť až po nejluxusnější soukormé lodge. V parku existují i různé projekty jako např. Makuleke concession na severu. Brány parku jsou otevřeny pro všechny a park je opravdu multikulturní ikonou Afriky. Dnes je Kruger nejen parkem pro zvířata, ale také pro lidi, kteří zde mohou najít klid a oddych od ruchu měst.
Kruger se nachází ve dvou provinciích Limpopo a Mpumalanga, jsou zde stezky pro auta 4x4, pěší vycházky jsou také možné, přespání na čihadlech, jsou tu golfová hřiště, lze si zahrát kriket nebo se projet na kanoi po řekách.
Thulamela - obchodní středisko mezi 15. a 17.stoletím - je nejdůležitějším archeologickým místem v oblasti.
NP Kruger zaujímá plochu více než 2 milióny hektarů a je také součástí Greater Limpopo Transfrontier Park (Mozambik + Zimbabwe + JAR). Najdete zde obrovské množství různých druhů: 336 druhů stromů, 49 druhů ryb, 34 druhů obojživelníků, 114 druhů plazů, 507 druhů ptáků a 147 druhů savců. Park byl založen v roce 1898, můžete zde jezdit po celé dny v divočině s baobaby a Velkou pětkou (lev, slon, bůvol, levhart a nosorožec), ale také s Malou pětkou (snovač, klubák, želva, velký mravenec a hovnivál) a pozorovat Velkou šestku ptáků. Kruger je hlavně pro jízdy ve vlastním autě a ubytováním s vlastním stravováním ve velmi dobře vybavených kempech, s místy na piknik a čihadly. Avšak v parku jsou také privátní koncese. Většina návštěvníků se ubytovává v rondavelech, devět kempů má také tábořiště a několik z nich safari stany, jsou zde i kempy v buši. Jižní část parku má největší koncentraci zvířat a také přitahuje nejvíce návštěvníků. Vedení parku je ve Skukuza, kde je letiště, půjčovna aut, obchody a ubytování pro více než 1000 lidí. Střední Kruger má také dobré safari, jsou zde dva pěkné kempy Olifants a Letaba. Severní část má méně zvěře a návštěvníků, je to hlavně ráj pro milovníky pozorování ptáků podél řeky Limpopo a Luvuvhu. K dispozici je nepřeberné množství aktivit - od jízdy na kole, grilování v buši a je tu i golfové hřiště. Lebombo Overland Eco-Trail je na 5 dní autem 4x4 pod vedením zkušených průvodců podél východní hranice parku. Kruger také nabízí pěší výlety na dva dny v doprovodu ozbrojeného rangera. Oblíbená je také stezka Olifants River Backpack Trail - 3 noci, 42 - 50 km. Nové jsou dvě trasy Mphongolo Backpacking Trail - kempování - začíná v Shingwedzi a Malopeni Eco-Trail autem 4x4 s průvodcem severovýchodně od brány Phalaborwa k řece Letaba (jen 5 aut po 4 lidech). Nejlevnější ubytování je v kempech - od 135-150 ZAR na osobu, vybavené stany a chatky od 235 ZAR, bungala s příslušenstvím kolem 660 ZAR.
Pafuri je nejsevernější kemp v Kruger NP, je zde ráj pro milovníky ptáků. Punda Maria - jeden z nejstarších kempů v parku je dobrá základna pro průzkum Pafuri a na jih směrem k Shingwedzi. Kemp byl založen v roce 1933 kapitánem JJ Coetzerem - jako stanový, původně se nazýval Punda Milia, Coetzer jej přejmenoval po své ženě Maria. Hliněné stavby zde byly postaveny v roce 1934 a jsou stále k dispozici, je tu 7 atraktivních stanů v buši, pouze 77 lůžek, takže relativně malý kemp. Je to dobře utajené místo Krugeru, malý kemp - vstup přes Punda Maria Gate. Pěší safari po Nyalaland Trail nebo návštěva Thulamela - místo světového dědictví, kde byla civilizace příbuzná Velkému Zimbabwe. Trasa túry s průvodcem je dlouhá 42 km. Na severovýchodě od základního tábora leží Thulamela, zbytky kamenných staveb ze 13.století - království Venda. Thulamela znamená místo zrození, když bylo místo zaplaveno mouchami tsetse - v roce 1640 byl vypáleno. Na tomto místě žili Křováci již před 100.000 lety, pak před 2000 lety sem přišli první lidé kmene Nguni a kmene Thulamela sem přišli kolem 1200 n.l.. Vykopávky zde začaly v roce 1991. Našly se zde zlaté amulety, korále z pštrosího vejce, porcelán z Číny, lovecké zbraně atd. Dvě kostry členů královských rodin - Queen Losh a King Ingwe byly nalezeny v roce 1996. Další místo, které zde navštívit v Pafuri je Crooks Corner.
V současné době žije v Krugeru asi 12.000 slonů,1500 lvů a největší populace nosorožců na světě.
Kruger byl vždy místo pro levné safari po vlastní ose.. Nyní /2014/ je vstup tzv. conservation fee 248 ZAR za den.
Mezi soukromými rezervacemi na západě a národním parkem nejsou ploty.Některé soukromé rezervace mají exklusivní použávání určité části rezervace,takže zde nepotkáte dalěí auta.Privátní lodge v národním parku mají přístup jak na hlavní cesty tak do buše v okolí lodge.Je to sice dražší ,bydlet v soukromých lodgích,ale určitě se to vyplatí. Určitě máte větší šanci vidět více zvířat.

Kruger National Park má 10 vstupních bran : Pafuri; Punda Maria; Phalaborwa; Giriyondo; Orpen; Paul Kruger; Phabeni; Numbi; Malelane; and Crocodile Bridge.

Tipy pro návštěvníky,kteří sem přijedou poprvé:
1.Jaké auto - v období sucha/květen-září/,staří normální auto,ale když je tráva vysoká,je lepší mít auto s větší světlostí.
2.kupte si mapu
3.Ráno a večer je safari nejlepší
4. Kromě vyhrazených míst, nevystpujte z auta a nevyklánějte se z okénka auta
5.Mějte oči otevřené
6. Dejte si na čas a nepospíchejte
7. Brány a kempy mají své zavírací doby,vyhněte se pokutě i za překročenou rychlost
8.Je zakázano jezdit po vlastní ose po setmění, na noční vyjížďku můžete jet s rangery

Obvykle turisté navštěvují jen malou část Krugeru -pouze asi 0,3% rozlohy.Sever je divoký a klidný, jižní část je rušná. Ne všechny silnice jsou asfaltové, je tu síť šterkových cest s malým provozem.Zvířata však často asfaltové silnice vyhledávají. V kempech je signál,ale během safari se nesmí telefonovat. Pokud se chcete vydat do opravdové divočiny, zajistěte si několika denní pěší safari nebo safari na koni.
Záplavy zasáhly Kruger v lednu 2012,lednu 2013 a březnu 2014.

Rezervace je třeba dělat s dostatečným předstihem.

2. Východní Kapsko
Je zde bohatá fauna a flóra, včetně Velké pětky. NP Addo Elephant byl vyhlášen v roce 1931, aby se zachránil poslední kapský slon před vyhynutím a nyní je zde největší koncentrace slonů v Africe. Park se stále rozšiřuje a přibývají i přilehlé soukromé rezervace. (Amakhala, Kariega, Kwande, Pumba, Scotia, Shamwari, Lalibela, Sibuya)
V této provincii najdete i menší méně známé parky.
1. Dwesa Nature reserve
leží u nedotčeného pobřeží Wild Coast, jedinečná biodiversita pobřežního lesa, travnatých porostů a moře. Mnoho druhů ptáků, bůvoli, antilopy losí a bůvolci. Procházky s místními průvodci, krásné pláže, rybaření nebo trasy pro auta 4x4. Ubytovat se dá v dřevěných chatkách nebo je zde kemp (cena od 200 ZAR) www.ecparks.co.za
2. Silaka Nature Reserve
jižně od Port St John´s Third Beach leží Silaka - 400 hektarů rezervace - pobřežní les, rozděleno řekou Gxwaleni River, kde je mnoho ptactva, Bird Rock je domovem kormoránů. Jsou zde chatky u pláže s kuchyňkami.
3. Mkhambati Nature Reserve
leží na pobřeží Pondoland severně od Port St John's, jsou zde vodpády padající do moře, pobřežní útesy, žijí zde kudu, antilopy losí, bůvolci a zebry. Ubytování dvě lodge a chatky a rondavely.


3. Park Hluhluwe-Imfolozi
Park je mezinárodně uznáván i za zásluhy o záchranu téměř vyhynulého bílého nosorožce, nachází se v typické buši severního Zululandu. Park zahrnuje dvě nejstarší rezervace v JAR, obě dvě byly založeny v roce 1985.
Kromě Velké pětky tu žije i mnoho dalších zvířat a je tu největší populace nosorožce bílého. V této oblasti je mnoho soukromých rezervací. St.Lucia na jihu je branou do Greater St.Lucia Wetland Park.
Vstupné do Hluhluwe-Imfolozi je 90 ZAR na osobu.
Hluhluwe-Umfolozi má dlouhou historii, dříve to byla exkluzivní lovecká oblast zulských králů, oblast byla chráněna dříve než vznikla jakákoliv jiná formálně chráněná rezervace. Pak přišel velký bílý lovec, který zde lovil pro trofeje, v 90.letech 19.st. mnoho druhů bylo na vyhynutí, včetně posledních nosorožců bílých. V roce 1896 byl vyhlášen park na jejich ochranu - první v Africe. I přes odpor místních farmářů, kteří zde dělali postřiky DDT, se podařilo úspěšně zachovat populaci nosorožců. V roce 1960 park na sebe připoutal pozornost kampaní Operation Rhino, převoz nosorožců do jiných parků a zoo. Ochránci parku jsou průkopníky odlovu divoké zvěře. Hluhluwe-Imfolozi jsou dvě rezervace, Hluhluwe na severu je kopcovité a roste zde rozmanitá vegetace. Imfolozi na jihu je lehce zvlněná pláň rozdělená řekami Black a White Imfolozi River. Celkem zahrnují 96.000 hektarů, ale ne všude je možnost jezdit auty. Jižní část Imfolozi je přístupná pouze pěšky za doprovodu rangerů, tyto stezky jsou např. na 5 dní a spí se pod hvězdami - Primitive Trail. Jste-li v autě, máte výbornou možnost vidět Velkou pětku - včetně nosorožce černého i bílého, je tu také mnoho antilop, pakoňů, zeber, žiraf, gepardů, hyen a více než 300 druhů ptáků.
V parku je dobrá síť cest, několik míst na piknik. Ubytování v Hilltop - kde jsou chatky, v Mpila také chatky a safari stany. Masinda a Mthwazi - jsou luxusní lodge, v parku je 5 luxusních lodgí. Nejnovější Nselweni na břehu řeky Imfolozi. Vstup do parku je 120 ZAR na osobu, platí zde Wild Card.

4. Severozápadní provincie
Madikwe Game reserve severně od NP Pilanesbergu leží na hranicích s Botswanou a je čtvrtou největší rezervací v JAR. Na jihu je rezervace ohraničena horami Dwarsberg. Leží na rozloze 60 000 hektarů, je to převážně buš a skalnaté pahorky. V Madikwe je druhá největší koncentrace slonů v JAR po NP Kruger, je také známa výskytem psa hyenovitého.
Vstupné do Madikwe Game reserve je 50 ZAR na osobu. Madikwe Game reserve leží v srdci Marico, tvoří ji otevřené pláně, setkává se zde buš s Kalahari. Je to krásné místo, nepříliš navštěvované. U Tlou Dam za soumraku najdete mnoho zvířat u napajedla. Park leží na západní hranici a má rozlohu 75.000 hektarů oblasti bez malárie. Otevřen byl v roce 1991, krajina původně farmářská s ostrůvky skal. Tuto krajinu popsal ve své knize Herman Charles Bosman. Buš a savana je domovem mnoha druhů ptáků - asi 350. Park jez známý svým výskytem psa hyenovitého, ale žije zde i Velká pětka a gepardi lovící na pláních. Madikwe má tři partnery - stát, místní komunity a privátní sektor. Ubytování v rezervaci tvoří lodge (nejnovější Jamala Madikwe Royal Safari lodge) - velmi luxusní, levnější je Mosetlha Bush Camp. Je tu více než 20 soukromých lodgí, každá s jinou atmosférou a jsou spíše pro bohatší klientelu. Do rezervace bylo vypuštěno více než 8.000 zvířat 28 druhů (operace Phoenix od roku 1991 do roku 1997). Pes hyenovitý je ohrožený druh, v Africe jich žije už jen asi 3000 -5000 tisíc, z toho 500 v JAR, Madikwe je jedním z nějlepším míst na jejich pozorování.Je to 10. největší rezeravce v zemi a psům hynovitým se tu daří velmi dobře.Madikwe se odlišuje od jiných jihoafrických parků je to společný podnik nezi státem,privátním sektorem a místními komunitami. Rezrevace je vedena státem,ale lodge jsou privátní, je jich tu asi 30. Je tu také dobře vedený kemp v buši Mosetlha ve středu rezervace, je tu i teplá voda a místo mají v oblibě hlavně Jihoafričané.
V parku bylo zaznamenáno 378 druhů ptáků. Ve srovnání s NP Kruger je Madikwe skrytý poklad,leží jen 3,5 hodiny jízdy od Johannesburgu a je tu možno vidět kromě Velké pětky 66 druhů savců, není zde malárie. Pozorování zvířat je tu celoročně dobré, od prosince do února je výborná doba na pozorování ptáků,ale je tu největší teplo, nejlepším měsícem je duben, období dešťů je tu od října do dubna azima od duban do září je nejlepší na pozorování zvířat,je tu velmi sucho v tuto dobu a dobře se fotí. Ubytování - více než 30 lodgí od 5* jako je Tau Game lodge po více rustikální eko buš kempy, je tu také několik odgí, které jsou vedeny místní komunitou. / Lodge - Jaci´s Tree Lodge -4* na kůlech, Madikwe hills -5* s prosklenými suitami,Mosetlha Bush Camp a Eco lodge dřevené chatky, The Bush house - střední kategorie na kraji parku.

Národní parky a rezervace
* Addo Elephant National Park - Východní Kapsko - hlavní atrakcí parku je více než 550 slonů, ale potkáte zde i bůvoly, nosorožce, prasata bradavičnatá, antilopy losí, kudu a další antilopy. Park leží 75km severně od Port Elizabeth a je otevřen celoročně.

* Agulhas National Park - Západní Kapsko - oblast kolem nejjižnějšího cípu Afriky, často zmiňovaná jako Střelková pláň, je bohatá na přírodní i kulturní jevy a má mezinárodní důležitost díky svému rostlinstvu. Lze zde pozorovat ptáky, najdete zde i stezky pro pěší, známý je místní fynbos - rostlinstvo. S povolením tu lze i rybařit ze skal, vystoupat můžete na maják Cape Agulhas. Je to nejjižnější bod Afriky. Navštívit lze i muzeum vraků lodí v Bredasdorp. Organizují se zde i vyjížďky na lodi z přístavu Struisbaai.
Cesta z Kapského Města trvá tři hodiny po N2. V Aledon se dejte po R316 do Bredasdiorp. Pak na jih přes Struisbaai po R319. Dojedete do hlavního kempu, od majáku po hrbolaté cestě.
* Ai - Ais Richtersveld Transfrontier National Park - Severní Kapsko - suchá horská oblast s krásnou krajinou, strmými srázy, vysokými horami a dramatickou krajinou ležící na obou stranách řeky Orange. Neuvěřitelné rostliny - toulcové stromy, sukulenty a pouštní flóra, velmi zvláštní měsíční krajina. Zajímavá je i zelená voda Orange River tekoucí mezi vrcholky. Park zaujímá plochu 162.000 hektarů, ale přes řeku leží namibijská část Ai- Ais Fish River Canyon park asi 3x větší. Spojený pontonovým mostem v Sendelingsdrif - tyto dva parky tvoří Ai -Ais / Richtersvels Transfrontier Park, v Ai - Ais lze navštívit horké prameny (Ai - Ais znamená hořící voda) a projít se Fish River Canyonem - 86 km trasa - je otevřena od května do září, letní teploty přesahují až 45°C. Voda v Richtersveld v kempu není pitná, je třeba mít vlastní, stejně tak jako dřevo a jídlo, náhradní pneumatiky a pohonné hmoty, je třeba se chránit před horkem a prachem, doporučuje se i repelent, i když tu malárie není. V části Richtersveld se dá ubytovat v Sendelingsdrif, kde je 10 chatek, je tu i kemp, rovněž i v Potjespram, De Hoop a Richterbergu - kempy stojí 145 ZAR pro dva. Vstup je 110 ZAR do parku, do Ai-Ais 80 ZAR.

* Augrabies Falls National Park - Severní Kapsko - leží asi 120 km na západ od Upingtonu na řece Orange, jsou tu místa na piknik, ubytování s klimatizací, obchod, bar a restaurace, informační centrum, benzínové čerpadlo, telefony a 3 bazény.

* Bontebok National Park - Západní Kapsko - kromě antilop, zde žijí i zebry. Leží na jihu Kapska a protéká jím řeka Breede, rozmanitost fauny a flóry. V parku lze jezdit na kole, dělat pěší túry a koupat se. Dostanete se sem když odbočíte z N2 proti východnímu vjezdu do Swellendamu, štěrková cesta vás zavede k bráně parku, recepce je o někoik kilometrů dál v parku. Otevřeno je od 7 do 19, v zimě je otevřeno o hodinu méně. Je zde kemp Lang Elsie´s Kraal Rest camp, 24 míst pro stany a 10 chatek u řeky Breede. Vstup do parku je 50 ZAR.

* Camdeboo National Park - Východní Kapsko - leží u města Graaf Reinet a je zde jedinečná krajina a ekosystém Karoo. Město Graaff Reinet je obklopeno tímto NP, jméno znamená zelené údolí, park leží v pohoří Sneeuberg a zavlažován je řekou Sundays. Je zde mnoho zvěře a zajímavých geografických formací. Valley of Desolation v západní části je nádherné s výhledem na pláně Karoo, nejlepší čas na fotografování je ráno nebo při západu slunce.

* Garden Route National Park - park je rájem pro milovníky túr a jízdy na horském kole. Je zde několik stezek Otter Trail - Vydří stezka (na pět dní), Dolphin trail - 17 km z Tsitsikamma parku na východ do Firest Ferns na řece Sanddrift River, Outeniqua Trail - 6 dní - 108 km - velmi náročná trasa, Tsitsikamma Trail - 6 dní - 64 km v lese. Park leží na sever a jih od N2 mezi George a Storms River, kanceláře parku jsou v Goerge, Wilderness, Knysna a Storms River. Počasí je zde mírné, v zimě chladno, nejvíce prší na jaře a na podzim. Ubytování v chatkách ve Stroms River nebo v kempu chatky pro osm osob od 2155 ZAR, kempink 220 ZAR za stan. Vsup je 88 ZAR do parku. Ve vesnici Storms River je hostel Tsitsikamma, dále tu najdete Nature´s valley Rest Camp chatky a kemp, Ebb and Flow rest camp ve Wilderness - chatky a kemp. Diepwalle, kemp a penzion, Whiskey Creek - dobře utajené místo, Tree Top Chalet mezi Knysna a Plettenberg Bay. Kromě pěších stezek jsou tu trasy pro kola, lze pozorovat ptáky, velryby, potápět se, jezdit na koni, na kanoe, rybařit, jezdit na plachetnici, na houseboatu, navštvit slony, dravce a vlky.
Tento park se táhne od Wilderness po prales Tsitsikamma, zahrnuje lagunu v Knysně a Nature´s Valley. Je zde rozmanitý ekosystém od hor po mokřady, původní lesní porosty, krásné laguny.

* Golden Gate Highlands National Park - Svobodný stát - leží na úpatí pohoří Maluti na severu provincie, žije zde mnoho druhů zvířat, ale jsou tu i krásné atrakce, ubytování a pěší stezky. Jméno má park podle dramatického vstupu tvořeného pískovcovými skalami, které jsou velmi impozantní hlavně pozdě odpoledne, když útesy dostanou zlatou barvu ve slunci. Kromě dramatické krajiny a její fascinující geologie je to i oblast se zkamenělinami, skalními malbami Křováků pod převisy. Posvátným místem byla jeskyně Cathedral cave, 60 metrů vysoká skála a vodopád. Žijí zde antilopy losí, pakoně, antilopy skákavé, oribi, zebry, antilopy travní atd. Park je bohatý na dravce, kteří přelétávají na krajinou. V zimě zde i sněží. Park leží na půli cesty mezi Johannesburgem a Durbanem a Bloemfontein. Kromě jízdy ve vlastním autě, se můžete zajít i podívat do kulturní vesnice Basotho Cultural village a ochutnat tradiční jídla. Je zde stezka na dva dny Rhebok Hiking trail nebo kratší trasy a lze tu jezdit na koni. Park zaujímá rozlohu 11.600 hektarů (340 km2). Skály jsou tvořeny třemi vrstvami, 200 miliónů let staré červené vrstvy, 196 miliónů let po té, co řeky vyschly, žluté zabarvení a vulkanická aktivita pokryla vrcholky odolným čedičem. Měkké spodní vrstvy vytvořily neuvěřitelné formace díky působení vody. Golden gate leží asi 3 hodiny jízdy z Gautengu, z JNB jeďte po N3 do Harrismith a pak odbočte na R712 do parku. V parku jsou možnosti ubytování od kempu po nový hotel, chatky, je tu i Basotho village - kulturní zkušenost, na den se platí vstup 45 ZAR. Ubytování Glen Reenen Rest Camp - kemp, místa pro grilování a sociální zařízení, přes cestu jsou rondavely a chatky s kuchyňakmi. Je tu i rustikální farma Noord - Brabant Farmhouse - noc stojí asi 940 ZAR pro čtyři, Basotho Cultural Village rest Camp - ubytování s vlastním stravováním, Golden Gate Hotel (dříve Branwag hotel) - celkem 54 pokojů, moderně vybavený hotel. Highlands Mountain Retreat Rest Camp - chatky, krásné výhledy.

* Hluhluwe - Imfolozi Game Park - Kwazulu Natal - jeden ze dvou nejstarších parků Afriky (1895) zaujímá rozlohu 96.000 hektarů, žije zde Velká pětka, ale i gepardi a mnoho druhů ptáků.

* iSimangaliso Wetland Park - KwaZulu Natal - velmi zvláštní místo v Africe - pro ekoturisty nabízí velice rozmanitou faunu a další aktivity. iSimangaliso znamená zázrak a kouzlo.
Park je kombinací buše a pláže, na březích můžete vidět stopy levhartů a želv. Díky své biodiversitě se stal park prvním Světovým místem dědictví UNESCO v JAR. Park má rozlohu 332.000 hektarů a spojuje 8 ekosystémů, 25.000 let staré pobřežní duny, pět druhů želv, 100 druhů motýlů, více než 2000 druhů rostlin, největší koncentrace žab v zemi a více než polovina druhů ptáků JAR (526), slon, nosorožec černý i bílý, oribi, gepard, bůvol a pes hyenovitý - jsou také v parku. V parku je mnoho cest, které vás celkem snadno dovedou do St.Lucia, Cape Vidal, False Bay, Mkhuze, Sodwana Bay a Kosi Bay. Je tu široký výběr ubytování včetně pensionů v St.Lucia, kempů KZN, kempy a luxusní ubytování (Isibindi a Wilderness safaris). V parku je slunečno celoročně, léto je období dešťů a může tu být horko a vlhko od prosince do února, zima je lepší na pozorování zvěře. Prázdniny v JAR sem přivedou více než 60.000 návštěvníků. Z Durbanu se sem dostanete po N2, po R618 do St.Lucia nebo R22 do Sodwana Bay a Kosi Bay. V Maphelane, Eastern Shores a Mkhuze je brána otevřena od 5.00 - do 19.00 od listopadu do března a od 6.00 do 18.00 od dubna do října. Ve Western Shores, False Bay a Kosi Bay je vstup do 6.00 do 18.00, Sodwana Bay je otevřena 24 hodin celoročně. Vstupy do většiny kempů jsou 15 ZAR za auto a 20 ZAR na osobu, Eastern Shores a Mkhuze - auto vstup 35 ZAR, dospělý 25 ZAR, na Lake Sibaya není vstupné žádné. Ceny za kempnik jsou od 60 do 90 ZAR na osobu a noc. /www.isimangaliso.com /

* Ithala Game Reserve - KwaZulu Natal - u řeky Pongola v hornaté krajině severního Natalu, rozmanité geologické útvary a bohatý na divoká zvířata.

* Karoo National Park - Západní Kapsko - leží 12 km od Beaufort a žije zde mnoho endemických druhů - nosorožec černý, bůvoli a orli, ale také tu roste mnoho druhů sukulentů a žijí zde malí plazi. Lze zde jít na pěší vycházky i na safari. Díváte-li se přes pláně směrem k pohoří Nuweveld, vidíte pouze buš, avšak Karoo je plné života. Jednou z atrakcí Karoo NP je 400m dlouhá stezka s fosiliemi, ukázky zkamenělých stromů a zvířat. Další trasa je 800 m dlouhá - Bossie Trail - s popiskami tradičních medicínských bylin. Třetí trasa - Pointer Trail je 11,5 km dlouhá a nabízí krásné vyhlídky. Silnice v parku v blízkosti Beaufort West jsou nové a lze tu jezdit autem 2x4 až např. do průsmyku Klipspringer Pass - 50 km dlouhá trasa, na konci je pak místo na piknik. Jsou tu také dvě nové trasy pro auta 4x4, 13 km Asfaal Eco Trail lze projet i autem 2x4 s vyšší světlostí. S autem 4x4 se můžete vydat na 90km trasu Nuweveld Eco Trail - krásná okružní jízda ze základního tábora. Po cestě je ubytování pro 6 osob Embizweni Cottage, trasa vede kolem opuštěných farem, projíždí se koryty řek a skalnatým terénem. Po cestě lze pozorovat i zvířata. Jsou zde fascinující sukulenty a hadi a ohrožená zvířata jako např. horská zebra, nosorožec černý a orli, 5 druhů želv a jejich největší koncetrace na světě. Žijí tu antilopy skákavé a quagga - jejichž populaci se zde snaží ochránci přírody obnovit. Pláně jsou v létě horké, ale výše položené oblasti mají nižší teplotu. V hlavním kempu jsou domy v kapsko-holandském stylu, stojí od 735 ZAR za noc pro čtyři osoby. Je tu kemp, stojí 150 ZAR, vstup do parku je 88 ZAR.
Překrásná je lodge Samara, zde můžete vidět i velké množství gepardů.

* Kgalagadi Transfrontier Park - Severní Kapsko - jeden z největších parků Afriky, Kalahari Gemsbok NP (JAR) a Gemsbok NP (Botswana) utvořily přeshraniční park s více než 3,6 milióny hektarů, mnoho zvířat a 3 kempy. Kgalagadi byl první přeshraniční park a vznikl v roce 1990. Krajinu tvoří duny a trnitá flóra, vyschlá řeka Nossob mezi Botswanou a JAR. Řeka Auob teče jednou nebo dvakrát za sto let. V parku je asi 80 napajedel, mnoho podél koryta řeky a přitahují spoustu zvířat, žije tu asi 450 lvů s černou hřívou, surikaty a žirafy, asi 280 druhů ptáků, 92 druhů stále, ostatní jsou přelétaví. V roce 2002 byla část území 580 km2 vrácena komunitám Khomani San a Mier a symbolicky využívají tuto část země, získavají příjmy z turistického ruchu. Jeden z příkladů je !Xaus Lodge - s výhledem na solnou pláň a průvodci sběrači-lovci provádějí po dunách. Seznámíte se zde s křováky a jejich fascinujícím způsobem života a kulturou. Park má pět vstupů ve třech zemích - z JAR je přístup přes Twee Rivieren, z Namibie přes Mata Mata a z Botswany přes Two Rivers, Manuasehube a Kaa brány. Na straně JAR je vybavení nejrozvinutější - chatky, kempy jsou v Mata Mata, Nossob a Twee Riviern. Jsou tu i stanové tábory a chatky v Bitterpan, Grootkolk, Gharagab, Kieliekrankie a Urikaruus Wilderness kempy. Botswana má neoplocené kempy a není tu elektřina, doporučuje se auto 4x4 a nejméně auta 2 na straně Botswany. Kalahari je největší nepřerušený pás písku na zemi, pórovité písky, vápenaté podloží a nedostatek vody tvoří tuto oblast, ale není to poušť, spadne tu ročně asi 200 mm srážek od listopadu do dubna a vytvoří lehký zelenošedý povrch plání, tento déšť změní poušť v polosuchou savanu, kde žije mnoho zvěře. Nejlepší kemp je Nossob, je třeba udělat rezervaci předem. Do parku se dostanete z Upingtomu na sever po silnici R360, 255km. Dá se sem dojet z Gautengu po R31 přes Kurumuan a Van Zylsrus.
Ubytovat se zde dá např. ve Twee Rivieren - zde je i bazén, benzínka, bankomat a obchod a jediný kemp, kde je signál. Nossob - zde je bazén, informační středisko, obchod a benzínka, generátor. Grootkolik Wilderness Camp je neoplocený v JAR a Rooiputs v Botswaně - je neoplocený a divoký. Vstup do Botswany se platí ve Twee Rivieren, potřebujete pas. Ve Twee Rivirien, Nossob a Mata Mata můžete jet na safari s rangery, i jít na pěší safari. Jsou zde trasy pro auta 4x4 mezi Twee Rivieren a Nossob. Mnoho částí parku nelze projet normálním autem, cesty jsou zde písčité. V Twee Rivieren je kompresor, pokud musíte odpustit vzduch z pneumatik. Chcete -li jet po trasách pro auta 4x4, auto musí mít velkou světlost.Tři čtvrtiny parku leží v Botswaně, Kgalagadi znamená místo žízně.Na hranicích nejsou ploty, jen malá značka na březích vyschlé řeky Nossob s označením RSA a RB na druhé straně.Než se parky spojily /38.000 km2/,byly rozděleny na jihoafrický Kalahri- Gemsbok NP a botswanský Mabuasehube- Gemsbok NP- Gemsbok - antilopa přímrožec zde byla nejčastějším zvířetem,je dobře přizpůsobena pouštním podmínkám, i tělesnou teplotu má 43 st. C. Twee Rivieren a Mata Mata mají základní vybavení a obchody s jídlem. Je však lepší si nakoupit již v Upingtonu. Do parku se dá dojet buď z JAR nebo Botswany, z Gaborone je to 900 km přes Tsabong.Podobná vzdálenost z Johannesburgu přes Upington, nejlepší čas pro návštěvu od února do poloviny dubna a v červnu a červenci. Dvě základní rostliny pro přežití v Kalahari jsou tsamma melon a gemsbok cucumber.
Twee Rivieren hlavní kemp u brány leží 1076 km od Kapského Města, 1090 km od Johannesburgu. Z Upingtonu jeďte na sever po R360. Vstup do parku je také možný z Botswany přes Twee Rivieren,Mabuasehube a Kaa, přes Namibii přes Mata Mata. Nejlepší čas k návštěvě je od poloviny února do dubna a od srpna do poloviny října. Na straně JAR jsou tři klasické kempy, v privátní koncesi se nachází !xaus lodge, je zde i šest neoplocených kempů v divočině,ale je třeba mít vlastní jídlo a dřevo. V parku jsou tábořiště. Na straně Botswany je třeba mít předem rezervaci na kempy a povinná jsou dvě auta, kempovat se dá v Polentswa,Roiiputs a Mabuasehube.

* Knysna National Lake Area

* Kruger National Park - Mpumalanga - světově známý park - pozorování zvířat patří k nejlepším na světě, safari denní i noční v otevřených autech nebo ve vlastním autě - patří k největším s Velkou pětkou. Je zde sedm pěších stezek, tyto stezky jsou např. s 3 noci ubytování v kempu v divočině.

*Madikwe Game Reserve - Severozápadní provincie - patří k nejlepším chráněným územím v Africe, žijí zde všechny hlavní druhy zvířat - včetně lvů, levhartů, slonů, bůvolů, nosorožců a mnoho druhů antilop.

* Mapungubwe National Park - Limpopo - z mlhy tajuplné minulosti se vynořil tento park, který hmatatelně dokazuje díky zkamenělinám a pozůstatkům, křováckým malbám a zlatým artefaktům dávnou civilizaci, která zde vzkvétala.

* Marakele National Park - Limpopo - leží v srdci krásného pohoří Waterberg, charakterizuje jej majestátná horská krajina, kopce a údolí a mnoho zvířat. Nejsnadněji se sem dostanete po N1 do Bela Bela a pak po R516 přes Mabula a Leeupoort směrem na Thabanzimbi, lze jet i přes Brits a pak po R511, platí zde i Wild card. Je zde dobré vybavení a pitná voda, malý obchod, kde se dá koupit dřevo a nápoje, ostatní je třeba mít vlastní. Lze navštivit pozorovatelnu ptáků, jet se dá na safari v otevřených autech. Je zde i trasa pro auta 4x4 na dva dny.

* Mkuze Game Reserve - KwaZulu Natal - leží na severu provincie, je tu travnatá savana, zkamenělé pláně, mokřada a písečné duny, výborné safari, pozorování zvířat a pěší stezky.

* Mokala National Park - Severní Kapsko - leží 80 km jiho-jihozápadně od Kimberley, jsou zde pouštní stromy Kameeldoring, žijí zde nosorožci, tsessebe, antilopy vrané a pakoně.

* Mountain Zebra National Park - Východní Kapsko - leží 25 km na západ od Cradock, je domovem ohrožené zebry horské, ale i dalších druhů anrtilop, karakalů a 200 druhů ptáků, je tu kemp s bazénem, obchodem a restaurace. Nedávno sem byli znovu zavedeni gepardi, mají rádi volné otevřené plochy. Park byl založen v roce 1937, bylo zde sotva 6 zeber, ale nedaleký farmář našel dalších 11 a dostal je do rezervace a tím zachránil populaci zeber horských quagga. Dnes je jich tu více než 1000. Krajina je tvořena kopci, pobřežním porostem a vysokohorským travnatým terénem. Na vyšších místech žijí různé druhy antilop, v údolích pak nosorožci, antilopy losí, kudu a bůvoli. Nyní jsou zde i gepardi. Také tu žije 216 druhů ptáků a největší červi na světě 1,8 metrů dlouzí. Otevřena zde byla trasa pro auta 4x4 na místa, která byla dříve nepřístupná. K ubytování slouží chatky, je tu bazén a zrekonstruovaná farma Doornhoek, jedna z prvních v této oblasti. V parku je také tábořiště a dobrá restaurace. Chatka stojí 620 ZAR na noc, na farmě zaplatíte 1380 ZAR pro 4 osoby, kemp stojí 48 ZAR, vstup je 88 ZAR. Dá se zde jezdit za zvěří ve vlastním autě nebo po trasách pro auta 4x4. Zavedou vás také ke křováckým malbám, lze provozovat pěší turistiku - tří denní Impofu hiking trail s ubytováním v chatách. Denní návštěvníci si mohou udělat piknik na místě s bazénem.

* Namaqua National Park - Severní Kapsko - na počátku srpna a září se změní v kouzelné pláně s divokými květinami, je to nejbohatší oblast s divokými květinami a je tu Skilpad Wild Flower Reserve. Část parku u pobřeží se nazývá Groen - Spoeg, jsou zde idylické zátoky a duny. V roce 2010 získala organizcae Sanparks toto 50 km dlouhé území od De Beers dolů, kempuje se zde na divoko, je zde mnoho jeskyní, které používaly kmeny Khoikhoi přes 2000 lety. Dostanete se sem po N7, severní vstup je u Garies. Můžete zde trekovat, chytat ryby, jezdit na oslících, v sezóně pozorovat květiny.

*Pilanesberg Game reserve - Severozápadní provincie - leží v erodovaném kráteru vyhaslé sopky u Sun City, je domovem mnoha druhů zvířat, včetně Velké pětky.

* Table Mountain National Park - Západní Kapsko - nejjižnější část Kapský poloostrov, přírodní rezervace a bohatá fauna a flóra. Park se táhne od Signall Hil ke Cap Point. 1000 km2 mořské rezervace Table Mountain NP (TMNP) se táhne 10 km od Mouille Point majáku kolem poloostrova a Kapského Mysu k Surfer´s Corner v Muizenbergu. Dramatická krajina TMNP je rájem pro milovníky přírody. Uvidíte zde surfaře, potápěče za vraky lodí, horolezce a paraglidisty, cyklisty na horských kolech a pěší turisty, kteří mají k dispozici více než 700 km stezek. Cesta přes Cape Floral Kingdom (jedno z šesti květinových království na světě) nabízí k vidění 2.285 druhů rostlin, z nichž je 90 endemickcýh. Bohužel 300 druhů je ohrožených a 30 druhů zmizelo. Park tvoří neobvyklou směs rezervace a soukromé půdy, 25.000 hektarů je chráněných. Hyperaktivní paviány lze špatně kontrolovat. Nesmí se krmit, jsou stále drzejší. V Boulders Beach žije kolonie afrických tučňáků, od března do září rodí mladé. Botanická zahrada Kirstenbosch je rájem pro botaniky, založil ji Cecil John Rhodes a je také Světovým místem dědictví UNESCO. Rostou zde vzácné původní druhy rostlin od suchomilných po tropické, zahrada se rozkládá na 528 hektarech. Pro milovníky pěší turistiky jsou to dvě trasy na 5 dní. /www.walkinafrica.com/. Na Kapském mysu je nová lanovka.

* Tankwa Karoo National Park - Severní Kapsko - leží mezi Ceres a Calvinia - sukulentní biom Karoo, kde najdete vzácné ohrožené druhy rostlin, endemické ptactvo a krásnou krajinu.

* Tembe Elephant Park - KwaZulu Natal - odlehlý park hluboko v oblasti porostů v písku, pánví a mokřad v severním Tongalandu, leží na hranicích s Mozambikem, je zde největší původní stádo slonů v KwaZulu Natal.

* Tsitsikamma National Park - Východní Kapsko - krásná oblast na jižním pobřeží, národní park s různými stezkami - jako např. Vydří stezka, 200 m vysoký bungee jumping na Bloukrans River a další.

* Ukhahlamba Darkensberg Park - KwaZulu Natal - zaujímá plochu 243.000 ha a je to přední ekoturistická destinace, zde si lze vychtnat jedinečnou svobodu otevřeného prostoru a obrovské vrcholky hor.

* Vaalbos National Park

* West Coast National Park - Západní Kapsko - středem tohoto parku je laguna Langebaan, míle nedotčených zlatých pláží v ranní mlze a solnými bažinami.
V dávných dobách zde přistávaly plachetnice z celého světa v mělkých vodách laguny. Dnes je park rájem ptactva, tisícovky mořských ptáků po ostrůvcích, zlaté pláže. Obrovské vlny neustále bičují pobřeží. Za pláží pobíhají pštrosi, najdete zde želvy a různé druhy antilop. Laguna je registrována v mezinárodním systému Ramsar, žije tu asi 60.000 ptáků a nejméně 200 druhů. Na jaře je oblast Postbergu pokryta divokými květinami jejichž barvy se každý týden mění. Po cestě po východním pobřeží laguny najdete kemp Flaming Jo´s , je to typ kempu Robinson Crusoe, odtud se vyjíždí na kajaku po kanálech. Více na jih leží Geelbek, farma postavena v roce 1761, dnes je centrem parku a místo na oběd. Proti Flamingo Jo´s na západě laguny leží Churchhaven, vesnice se starobylým šarmem, stále tu není ekektřina, ani obchod, místní chrání toto místo a smí sem hosté jen na pozvání. Severně od Churchhaven leží pěkné pláže, Preeksteol a Kraal Bay jsou oblíbené místo návštěvníků z Kapského Města, jsou zde houseboaty a motorové jachty. Vstup do NP West Coast je pro místní 38 ZAR. Vynikající je zde pozorování ptáků, v léte jsou mělké části domovem stěhovavých ptáků. Postberg - v období květu - je otevřeno pouze v srpnu a září. Cape Sports Centre - vodní sporty, Flamingo Jo´s - plavby na kajaku. Vstup do West Coast Fossil park je 50 ZAR, je tu také stezka pro pěší a pro kola. Ubytovat se dá v Kraal bay na houseboatech a chatkách v Geelbek, Duiinepos, Abrahamskraal..

* Wilderness National Park - Západní Kapsko - v srdci známé Garden Route - místo s řekami, jezery a plážemi v pozadí s lesy a horami.

Přehled:
přeshraniční parky

* Ai-Ais Richtersveld Transfrontier Park zahrnuje Richtersveld National Park (Northern Cape) a Fish River Canyon Park (Namibia)
* Great Limpopo Transfrontier Park
* Kgalagadi Transfrontier Park zahrnuje Kalahari Gemsbok Park (Northern Cape) a Gemsbok National Park a Mabuasehube Game Reserve (Botswana)
* Lubombo Transfrontier Conservation Area zahrnuje Tembe Elephant Reserve (KwaZulu-Natal); Maputo Elephant Reserve (Mozambik) a Lubombo Conservancy (Svazijsko)
* Maloti-Drakensberg Transfrontier Conservation Area zahrnuje Golden Gate Highlands National Park, Qwa Qwa Park a Sterkfontein Dam Nature Reserve (Free State); uKhahlamba Drakensberg Park a Royal Natal National Park (KwaZulu-Natal) a Sehlabathebe National Park (Lesotho)


Eastern Cape

Národní parky
* Addo Elephant National Park
Park se rozkládá na více než 160 000 hektarech a zahrnuje 6 biomů. Je tvořen různými sektory, z nichž má každý své atrakce.
Addo Main - nejvíce navštěvovaná část parku s mnoha slony, habitat je tvořen křovinami a otevřenými pastvinami, lze zde jezdit vlastním autem. Je tu restaurace a ubytování, kemp a dělají se zde denní i noční safari. Pro náročné je tu 5* ubytování Gorah Elephant Camp. V Addo Elephant se také pořádají safari na slonech a pěší vycházky s přenocováním stojí 90 ZAR.
Woody Cape - zde jsou lesy a duny, které se táhnou k nedotčeným plážím, nejsou tu velká zvířata, takže se lze vydat na túry. Možnosti jsou 7 km trasa v lese a 2 denní 36 km dlouhá trasa, kdy je možno vidět velryby. Základní ubytování.
Colchester - jižní část tvoří dunová pole a krásné ústí řeky Sundays River, lze zde rybařit, plavat, jezdit na lodi v laguně nebo se vydat na túru přes duny, severní část je porostlá stromy a žijí zde sloni a další velká zvířata, je tu mnoho hotelů a penzionů v blízké vesnici a pohodlné chatky v Matyholweni.
Zuuberg pohoří je porostlé lesy a fynbosem a je to jedno z posledních míst, kde žije horská zebra. Lze prozkoumat pěšky nebo na koni a bydlet v krásném Narina Bush Camp.
Nyathi - je privátní koncese, kde jsou luxusní River Bed a Nguni River lodge, je to místo dramatických údolí a otevřených plání, kde žijí velká zvířata, lze zde jezdit na koni, lze potkat i slony.
Kabouga - protéká tudy řeka Sundays River přes tuto hornatou část, zde můžete jezdit autem 4x4, cesty vedou do pohoří Zuuberg, procházejí řekou s hrochy a pak k jezeru Darlington a do Karoo. Ubytování je základní, ale hezké Kabouga House nebo rustikální Mvubu Camp.
Darlington - 45.000 hektarů - největší a nejméně rozvintuá oblast Addo, leží v horkém Karoo a je zde umělé jezero, výborné místo na pozorování ptáků, povoleno je i rybaření. Ubytování je možné v Darlington lake Lodge. Žijí zde pakoni, nosorožci černí a bůvoli, mají se sem zavést psi hyenovití.
Kuzuko - přidáno k parku na základě kontraktu, horský sektor, kde žije Velká pětka, ale i gepardi, antilopy a zebry. Kuzuko lodge má krásné výhledy na pláně Karoo a údolí, nabízí ubytování a výlety za křováckými malbami.

Moře - v současné době jsou ostrovy St.Croix a Bird Island mimo turistické mapy, ale provádějí se zde studie. Zatím se dělají lodní výlety za delfíny a velrybami z Port Elizabeth, lze je také pozorovat z pobřeží během sezóny.

V NP Addo není malárie, ale v létě si přesto vezměte s sebou repelent. Silnice v parku jsou sjízdné i autem 2x2, rychlost je zde omezena na 40km/h. Do této oblasti je zakázáno přivážet citrusové plody. Nejlepší doba a místo na pozorování slonů je během hrokých dnů u napajedel. Addo je nejrychleji se rozvíjející park, v roce 1932 byl jen na ploše 2000 ha, nyní již zaujímá plochu 168.000 ha od Busman River k jezeru Darlington a zahrnuje 5 ze 7 jihoafrických biomů. Je to jediný park na světě, který má Velkou sedmičku - lev, levhart, slon, nosorožec, bůvol, velký bílý žralok a velryba. Navrhuje se rozšíření na 360.000 ha a je to třetí největší park po Krugeru a Kgalagadi. Projekt začal pouze s 11 slony. V letech 1700 - 1900 byli loveni a zůstalo zde jen několik stád. V roce 1920 bylo zastřeleno 114 slonů a náhle se lidem začalo po slonech stýskat. V roce 1925 byla vytvořena dočasná rezervace a o šest let později bylo místo vyhlášeno národním parkem. Park byl však jen málo oplocen a vedení parku sem začalo lákat slony na citrusové plody, ananasy a dýně. Návštěvníci se mohli dívat, jak se krmí. V roce 1954 bylo vybudování oplocení, avšak krmení pokračovalo, v roce 1976 se sem v zimě dovezlo kolem 30 tun pomerančů, když nákládní auto vjelo do parku, sloni jej napadli a začali být agresivní, v roce 1979 vyšlo nařízení, že se sem nesmí vozit citrusové plody, protože sloni mají dlouhou paměť. Nyní žije v parku asi 500 slonů.
Ubytování: Addo rest Camp, Narina, Kabouga, Mvubu Campsite, Darlington Dam - rybářská chýše, Matyholweni, Woody Cape Hut, Langebos Huts. Kolem parku Dungbeetle River lodge, Elephant Footprints, Addo Elephant Back Lodge, Addo Dung Beetle Guest hous, Kronenhoff Guest house, Cosmos Cuisine.
Addo Elephant NP je nejrychleji rostoucí NP v JAR, malá rezervace vyhlášená v roce 1931 na ochranu slonů nyní zahrnuje 168.000 hektarů od Karoo na pobřeží, včetně Bird a St.Croix ostrovů v Algoa Bay. V plánu je rozšíření asi dvojnásobné. V parku je 5 ze sedmi jihoafrických biomů, žije zde celá Velká sedmička - lev, levhart, slon, nosorožec, bůvol, velký bílý žralok a velryby. Populace slonů je jedna z největších v Africe. Ochrana je zaměřena na druhy, které se dříve v této oblasti hojně vyskytovaly, proto zde nenajdete impaly, žirafy a bílé nosorožce. Dá se sem jezdit po vlastní ose, Matyholweni brána na jih leží jen 40 minut jízdy od Port Elizabeth a hlavní brána je hodinu jízdy. Určitě se zastavte u Hapoor Dam, kde je mnoho slonů. Kromě safari park nabízí i pěší vycházky Alexandia Trail - na dva dny původním lesním porostem, kolem bílých pláží a největším polem dun na jižní polokouli. V hornatém Zuubergu kromě safari můžete jezdit i na koni, je zde trasa pro auta 4x4 Bedrogsfontein mezi Kabouga a Darlington oblastí - 45 km. Vstup do parku je 130 ZAR na osobu. Ubytovat se dá v kempu, safari stanech, chatkách, kempu v buši, penzionu a v lodgích.
Addo je oblast bez malárie, ale doporučuje se repelent proti hmyzu. Do parku se nesmí vozit žádné citrusové plody. Nejlepší místo na pozorování slonů je u napajedel. Žije tu více než 400 druhů ptáků, pozorovat je lze např. ze Sasol Red Bishop Bird Hide.

* Mountain Zebra National Park -otebřené pláně Karroo kolem Cradock a scenérie

Provinční parky
* Baviaanskloof
* Commando Drift
* Cwebe
* Dwesa nature reserve - nosorožci na pláži, nedotčená rezervace, pláže se táhnou od řek Nqabara a Mbashe, lze si najmout průvodce nebo jet na koni po pláži. Můžete vidět delfíny, kraby, zebry, levharty, bůvoly a nosorožce.
* East London Coast
* Fort Fordyce
* Great Fish River
* Hluleka
* Mkhambathi - krásné pobřeží scenérie, pozorování ptáků, delfínů a velryb
* Mpofu
* Oviston
* Silaka
* Tsolwana
* Watersmeeting Nature reserve leží kolem řeky Kowie River mezi Bathurst a Port Alfred, lze jezdit na kanoe a pozorovat ptáky a antilopy.
Wild Coast má 350 km odlehlých pláží, prudké útesy a zelené pahorky s vesnicemi kmene Xhosa.

Privátní a další parky
* Baviaankloof Wilderness Areas
* Inkwenkwezi Private Game Reserve
* soukromá rezervace Lalibela
* soukromá rezervace Kariega
* soukromá rezervace Shamwari
* Kwandwe private Game reserve -leží na obou březích řeky Fish River,má rozlohu
20.000 hektarů.


Free State

Národní parky
* Golden Gate Highlands National Park

Privátní a další parky
* Soetdoring Nature Reserve
* Caledon Nature Reserve
* Gariep Nature Reserve
* Tussen-die- Riviere Game Farm
* Sandveld Nature Reserve


1. Willem Pretorius Game reserve
leží severně od Winburgu u N1, je zde velké jezero a krajina připomínající východoafrickou savanu, jsou zde pakoně a antilopy skákavé, nosorožci bílí a bůvoli. Vstup je 50 ZAR, kemp 60 ZAR, chatky.

2. Gariep Dam Nature Reserve
největší rezervace provincie Free State u jezera, které je oblíbeným místem rybářů, jsou zde antilopy skákavé a horské zebry, pakoně a bůvolci. U rezervace je Forever resort s velkým vybavením pro různé aktivity, park pro karavany stojí 90 ZAR, jsou tu i chatky.

Gauteng
1. Lion Park
malý, ale oblíbený park leží v blízkosti letiště Lanseria, severně od Johannesburgu, žije zde více než 80 lvů, gepardi, psi hyenovití a šakali, krmí se tu i žirafy. Prohlídka po vlastní ose stojí 115 ZAR, ubytování od 320 ZAR na noc.

2. Suikerbosrand Nature Reserve
leží v blízkosti Johannesburgu a má rozlohu 13.000 hektarů - pláně, útesy, vegetace - otevřemé travnaté pláně, porosty akácií, bažiny a fynbos, savci - gepardi, hyeny, kudu a pakoně. Síť stezek - 60 km od 1 do 6 dnů, ubytování v chatkách s příslušenstvím.

Privátní a další parky
* Abe Bailey Nature Reserve
* Kromdraai Conservancy
* Marievale Bird Sanctuary
* Roodeplaat Nature Reserve
* Suikerbosrand Nature Reserve
* Wonderboom Nature Reserve

KwaZulu-Natal

Ezemvelo KZN Wildlife

* Greater St.Lucia Wetland Park včetně Lake Etrza Nature Reserve, Mapelane Nature Reserve, St.Lucia Marine Reserve, False Bay Park, Lake Sibhayi, Kosi Bay, St.Lucia Marine Sanctuary a Sodwana Bay National Park
* Hluhluwe-Umfolozi Game Reserve
* Itala Game Reserve
zahrnuje pahorky pohoří Ngotshe Mountains a údolí Phongolo River Valley, kde jsou staré skalní formace vytvořené erozí. Nadmořská výška od 400 - 1.450 metrů - terén od nížinného po hustě porostlé břehy řeky až po horské travnaté planiny, rozličná zvířata. Kemp zde stojí 110 ZAR na noc a osobu, je zde i kemp v buši, v Ntshondwe - hlavní kemp parku jsou chatky. /www.kznwildlife.com/
* Midmar Nature Reserve
* Mkuze Game Reserve
* Ndumo Game Reserve
* Oribi Gorge Nature Reserve
* Spioenkop Dam Nature Reserve
Bojiště se nachází v této rezervaci, kde žijí i divoká zvířata a ptactvo, lze zde jezdit i na koních a plavit se po jezeře. Dostanete se sem z Durbanu po N3 na R74, 1 km za Winterton na R600 k jezeru. Na bojiště se dá jezdit celoročně, většina bitev se konala od října do března. Battlefields - místa bojů mezi Angličany a Zuly. Dundee je základnou pro průzkum bojišť. S bitvami jsou spojena tři známá jména Louis Botha - první ministr Jihoafrické unie, Winston Churchil a Mahatma Gandhí.
* Umtamvuna Nature Reserve

Privátní a další parky
* Albert Falls Game Reserve
* Chelmsford Nature Reserve
* Coleford Nature Reserve
* Himeville Nature Reserve
* Karkloof Nature Reserve
* Kranskloof Nature Reserve
* Mount Currie Nature Reserve
* Phinda Resource Reserve
* Pongolapoort Nature Reserve
* Richards Bay Game Reserve
* Shongweni Game Reserve
* Vernon Crookes Nature Reserve
* Umlalazi Nature Reserve
* Weenen Game Reserve

Tembe Elephant Park
je tvořen travnatými porosty a dunami, žije zde více než 220 slonů, část stáda, které migrovalo mezi Mozambikem a Zululandem. Žije zde Velká pětka, velké množství ptáků a antilop Suni - jedna z nejmenších na světě. /www.tembe.co.za /

Limpopo

Národní parky
* Kruger National Park
* Mapungubwe National Park

Mapungubwe národní park
je místo Světového dědictví UNESCO, najdou se zde pozůstatky více než 50.000 staré historie lidstva, je to legendární místo, tato civilizace byla předchůdcem Great Zimbabwe, je tu více než 150 míst se skalními malbami. Bohužel se na těchto místech našlo i uhlí a tak vláda stále váhá, jak toto místo využít - buď jako místo pro ekoturistiku nebo zde povolit dolování uhlí.

* Marakele National Park
tento park leží v srdci pohoří Waterberg a je domovem různých zvířat, jelikož se jedná o přechodnou oblast mezi suchým západem a vlhkým východem provincie. Terén tvoří hory, kopce a hluboká údolí, vysoké stromy, žijí zde sloni, nosorožci, šelmy kočkovité a draví ptáci. Kemp stojí od 145 ZAR.

Privátní a další parky
* Ben Alberts Nature Reserve
* Makuleke region, Kruger NP
* Mokolo Bam Nature Reserve
* Rust de Winter Nature Reserve
* Timbavati Game Reserve
* Hanglip Reserve

Hans Merensky Nature reserve
leží na jižním pobřeží Great Letaba River na západ od Kruger NP u Tzaneen, rezervaci lze projít pěšky, jsou tu stezky - Mopane Interpretive Trail, Letaba Trail podél řeky a Giraffe Trail - 3 denní stezka 32 km s ubytováním v chatkách.

Makuya Nature reserve
rezervace pro auta 4x4 sousedí se severní částí Kruger NP u Pafuri gate, je to místo s Velkou pětkou a na pozorování ptáků, kemp s pevnými stany, Singo Safari lodge s krásným výhledem na řeku Luvuvhu a les baobabů se slony a hrochy. vstup je 10 ZAR za osobu a 20 ZAR za auto. /www.wildliferesorts.org/

Mpumalanga

Privátní a další parky
* Blyde River Canyon
* Josefsdal Songimvelo Game Reserve
* Londolozi
* Loskop Dam Game Reserve
* Mala Mala
* Mthethomusha Game Reserve
* Nooitgedacht Dam Nature Reserve
* Sabi Sabi
* Sterkspruit Nature Reserve
* OhrigStad Dam Nature Reserve

Gustav Klingbiel Nature reserve
má rozlohu 2.200 hektarů a leží u Long Tom pass na úpatí severních Dračích hor, pojmenovaná je podle radního z Lydenbrugu, který místo prohlásil za rezervaci. Je tu buš a trnitá křoviska a horské travnaté porosty, ve vyšších polohách rostou protei. Je tu 5 tras od 5 do 20 km, žije tu mnoho antilop, ptáků více než 320 druhů. Vstup je 10 ZAR.

Songimvelo Game Reserve
leží u Barberotnu na hraniících se Svazijskem, krásná hornatá krajina se skalami, vědci z celého světa sem přijíždějí zkoumat 3,5 milardy let starou skalní vulkanickou formaci Barberton Greenstone Belt. Krajina je zvlněná, jsou tu i otevřené pláně, kde žijí sloni, bůvoli a žirafy, roste tu také více než 1400 druhů rostlin. Je tu ubytování v Kromdraai Campu, chatky. /www.mpumalanga.com/

Northern Cape

Národní parky
* Augrabies Falls National Park
* Namaqua National Park
* Tankwa Karoo National Park
* Vaalbos National Park
* Richtersveld National Park

Národní park Namaqua
V tomo národním parku se nejvíce projevuje změna klimatu. Před dvaceti lety byla tato oblast s doly opomíjena. Lidé sem jezdili pouze v době květu místních rostlin, když se vyprahlá poušť změnila v rozkvetlé koberce a ráj květin. V oblasti Karoo roste více než 30% druhů sukulentů z celosvětového počtu 10.000 druhů. Nachází se zde 5.000 druhů sukulentů, z toho asi 40% je endemických. V roce 1992 byla založena rezervace Skilpad Wild Flower reserve, avšak oblast pak byla nabídnuta SAN parks a vytvořila základ národního parku. Z původní rozlohy 930 hektarů park vyrostl na 142 000 hektarů, díky Leslie Hill Succulent Karoo trust, Global Conservation Funds a NP SA, De Boers Consolidated Dimond Mines přidali 34.000 hektarů a tak vzniklo propojení mezi horami a mořem. Tato část země je však nejvíce ohrožena sočasnými změnami klimatu, za posledních 50 let se zde teploty průměrně zvýšily o 1,6 - 2,7°C - hlavně v zimních měsících. Dešťové srážky se snížily asi o 30%. Park se stále rozšiřuje - od písečných dun do horských oblastí a tak vzrůstá počet vegetačních zón z jedné na dvanáct. Namořská výška je od 350 do 1000 metrů a jsou zde i odlišnosti podle jednotlivých oblastí a spadu srážek od 30 mililitrů do 180 mililitrů. Teplotní rozdíly v parku jsou cca 3°C. Do rozvoje parku byly také zapojeny místní komunity z Soebtsfontein a Kamieskroon. Park byl založen v roce 1998 a má rozlohu 142.000 hektarů s možností rozšíření na 700.000 hektarů. Zahrnuje 12 různých habitatů, dominantním biomem je Succulent Karoo. Roste zde 1954 endemických druhů. Park je známý svými každoročními obdobími rozkvětu květin, který závisí na dobrých zimních deštích. V parku lze vidět koberce květin, toulcové stromy, antilopy skákavé, park je také domovem nejmenší želvy na světě.

Privátní a další parky
* Archeological Reserve
* Goegab Nature Reserve
* Spitskop Nature Reserve

Greon-Spoeg National park - navrhovaný park, který se potáhne 50 km podél Namaqualand jižně od Greon River Estuary k Spoeg River jižně od Hondeklip bay, většina pobřeží dříve vlastněná De Beers je nedotčená. Je to ekologicky důležitá oblast, je tu mnoho endemické fauny a flóry. Jsou tu také Khoisanské jeskyně u ústí Spoeg River s velkým archeologickým významem. Ubytování bude pouze kempové.

Mokala Národní park
nejnovější park Sanparks leží asi 80 km jihozápadně od Kimberley, krajinu tvoří koppieveld (kopečky) a otevřené písečné pláně a žijí zde nosorožci, tsessebe, antilopy vrané a pakoně. Mokala je setswanské slovo trnité stromy. Jsou tu tři lodge, kemp stojí 85 ZAR, jsou tu i bungala.

North West

Národní parky
* Borakalalo National Park
Borakalalo game reserve leží 60 km severně od Brits a tvoří jej 13.000 hektarů otevřené buše a porostů lesa kolem Klipvoor Dam, žijí zde různé druhy antilop, nosorožci bílí, žirafy a levhrati, vynikající pozorování ptáků a rybaření. Vstup je 25 ZAR, kemp od 40 ZAR, jsou zde dva kempy Moeretele a Phudufudu.

* Pilanesberg National Park

Privátní a další parky
* Bloemhof Dam Nature Reserve
Bloemhof patří k největším jezerům v JAR, zaujímá plochu 25.000 hektarů a táhne se více než 100 km proti proudu Vaal River, oblíbené je zde rybaření, rezervaci tvoří jezero a Kalahari. Vstup je 25 ZAR, 15 ZAR povolení na lov ryb, kemp 50 ZAR, chatky od 100 ZAR. /www.toursimnorthest.co.za/
* Botsalano Game Park
* Madikwe Game Reserve
* Magaliesberg Natural Area
* Marico Bosveld Nature Reserve
* Molopo Nature Reserve
* S.A. Lombard Nature Reserve


Western Cape

Národní parky
* Agulhas National Park - leží na nejjižnějším cípu Afriky, kde se střetává Atlantik a Indický oceán
* Bontebok National Park
* Karoo National Park - krásná krajina, pozorování ptáků
* Knysna National Lake Area
* Table Mountain National Park
* Tsitsikamma National Park
* West Coast National Park leží mezi lagunou Langebban a Atlantikem, ptáci a rostliny
* Wilderness National Park

V roce 2010 bylo několik chráněných oblastí spojeno dohromady a vznikl Garden Route National park, zbylo zde 9 slonů, nový park zahrnuje Wilderness, Knysna Lake area a Tsitsikamma a dalších 52.500 hektarů. Je to největší původní lesní porost v zemi, horské hřebeny na jedné starně a na druhé straně moře, laguny, jezera a mořská rezervace, výborná infrastruktura. Rozlišné biomy - Knysna Estuary - jezerní systém, Wilderness lake - jezera, nížinný fynbos a horské porosty. Je to třetí nejoblíbebější park v JAR. Je to také místo milovníků adrenalinu - horská kola, pěší túry, jízda na koni a plavba na kanoe, šnorchlování, pozorování velryb, potápění a rybaření, slaňování, bungee jumping, kloofing a paragliding. Na hranici parku žije více než 1000 majitelů půdy, park bude dále rozšiřován. Ubytování se zde nabízí od kempů po luxusní lesní chatky a lodge.

Privátní a další parky
* Boosmansbos Wilderness Area
* Cederberg Wilderness
* De Hoop Nature Reserve
* Gamka Mountain Nature Reserve
Gamkaberg Nature Reserve
pohoří v Klein Karoo mezi Swartberg a Outeniqua pohořími, asi 4 hodiny od Kapského Města, založena v roce 1974 na ochranu zebry horské, drsný terén, horské planiny a hluboká údolí, hlavní skalní formace tvořena stolovou horou a vápencovým Bokkveldem.
Odlehlost a divočina, ubytování k dispozici, pěší stezky a trasy pro auta 4x4. /www.capenature.co.za /
* Grootbos private game reserve
leží v oblastí Cape Floral Kingdom,kde roste 9.000 druhů rostlin, z toho 2/3 endemických /Erica coccinea např./ rezervace má rozlohu 2500 ha a leží u Walker Bay. Jsou zde dvě lodge Garden a Forest a dvě vily.Založeno v roce 1991 - Michael Lutzeyer, botanický ráj.
* Hottentots-Holland Nature Reserve
* Kirstenbosch, Table Mountain NP
* Marloth Nature Reserve
* Salmons Dam Nature Reserve
* Swartberg Nature Reserve
* Vrolijkheid Nature Reserve

Přírodní rezervace de Hoop
Dostanete se sem po N2 z Kapského Města do Caledon, pak na jih po R316 přes Napier do Bredasdorp, zde vlevo po R319 směrem na De Hoop, posledních 57 km je neasfaltovaná silnice. Od května do října tu lze pozorovat velryby (asi 340), které se zde páří i rodí v mělké zátoce. Koppie Alleen je výborné místo na pozorování. V rezervaci se lze volně procházet, jsou tu stezky i na 4 dny, stejně tak Velrybí stezka - na šest dní - 54 km od Pot Berg do Koppie Alleen, ráno je zajímavá vycházka na kraj De Hop Vlei, kde lze vidět pelikány a damany. Po dobrých cestách lze také projíždět k pobřeží, je to výborná oblast pro jízdu na horském kole. V době odlivu tu lze šnorchlovat. Lze se ubytovat v chatkách a luxusních bungalovech, je tu také pět míst pro karavany a 10 pro stany a dobré vybavení. V parku si lze dělat pikniky, ale nesmí sem domácí zvířata a nelze tu rybařit.
Ceny ubytování jsou od 270 ZAR za kemp až po 1250 ZAR. Nejbližší obchod a benzínka jsou v Ouplass - 15 km od rezervace, za návštěvu stojí klidná vesnice Arniston, je tu přejezd přes řeku Breede v Malgas, asi 30 km od vstupu do rezervace, odtud můžete jet do Witsand Bredasdorp (50km) je zemědělské město a Napier - 16 km na západ od rezervace - zde je obchod s vínem, restaurace.
De Hoop - přírodní rezervace - je o velrybách, pelikánech a fynbosu. Během května - října je zde kolem 340 velryb, které se páří v mělké zátoce. Koppie Alleen je výborné místo na pozorování. V rezervaci se můžete všude volně procházet, jsou tu 4 celodenní stezky a Whale Trail - 6ti denní stezka na 54 km z Potberg do Koppie Alleen. Krásná je procházka po kraji De Hoop Vlei, kdy vidíte mnoho pelikánů a damanů. Jsou tu také dobré cesty na pomalou jízdu k pobřeží, je to výborná oblast na jízdu na horském kole, při odlivu se zde dá šnorchlovat. V rezervací jsou chatky, domky, dva luxusní domy a krásná rybářská chata. Všechny mají krásnou polohu a stačí si přivést jen jídlo, je tu 5 míst na karavany a 10 míst na stany, v rezervaci si lze dělat pikniky, nesmí sem domácí zvířata. Za noc v rondavelu zaplatíte od 250 ZAR na osobu, vstup do parku je 25 ZAR. Více info na www.dehoopcollection.co.za. Nejbližší místo, kde je benzínka je v Outplaas, 15 km, za návštěvu stojí klidné místo Ariston, je zde most přes Breede River v Malgas, asi 30 km od rezervace a odtud se dá jet k řece do Witsand a jejímu ústí. Bredasdorp (50 km) je zemědělské městečko, Napier - 16 km na západ městečko s chatkami, obchodem a prodejem vín.

V oblasti vinic najdete také několik přírodních rezervací:
* Limietberg Nature Reserve u Paarl - žijí zde zvířata včetně levharta, oblast, kde se
zachycuje voda
* Jonkerhoek Nature Reserve u Stellenbosch - zásobárna vody pro městečko, i zde žijí
zvířata včetně levharta a malých savců, velkých dravců
* Assegaaibosch Nature Reserve u Stellenbosch - 135 druhů ptáků, levhrat a 43 druhů
savců
* Hottentots Holland Nature Reserve u Grabouw - 1300 druhů horské fauny a různé
antilopy, 110 druhů ptáků, stezky, slaňování, horská kola

Anysberg Nature Reserve
málo známá rezervace v Karoo jihozápadně od Laingsburgu, založena na ochranu křehkých biomů - fynbos a sukulentů, krásná krajina, dobré stezky, žijí zde antilopy, zebry horské a levhrati. Je tu 5 pohodlných chatek, lze tu jezdit na kajaku, na horském kole. /www.capenature.org.za/

Kogelberg Biosphere Reserve
leží v jižní části pohoří Hottentots Holland, 90 km jihovýchodně od Kapského Města, v srdci Kapského květinového království, fynbos je tu nádherný 77 druhů, vysoké horské útesy, hluboká údolí a krásné přítoky řeky Palmier River. Vstup je 30 ZAR.

Kalahari
Tswalu Kalahari je největší soukromou rezervací v JAR a zaujímá rozlohu 1.000 km2, patří rodině Oppenheimer. Byla také založena nadace Tswalu. Oblast Kalahari je obrovská a neprobádaná.


Zululand: 10 nejlepších parků

1. iSimangaliso Wetland park
Park zahrnuje 220 km nedotčeného pobřeží Indického oceánu, táhne se na jih od hranic s Mozambikem. Park má rozlohu 3.280 km2, je na seznamu UNESCO a jsou zde nejjižnější korálové útesy Afriky a 4 mokřady ze seznamu Ramsar. Najdete zde nejvíce druhů obratlovců - 129 druhů suchozemských a vodních savců, 525 druhů ptáků, 128 druhů plazů, 50 druhů obojživelníků a 1.039 druhů ryb, z nich 48 druhů sladkovodních. Hlavním centrem je poloostrovní vesnice St.Lucia, v mělkém jezeře žije mnoho hrochů a krokodýlů, ale v moři žijí i žraloci, po ulicích se v noci procházejí divoká prasata, malé antilopy duikers, dikobrazi, v lese jsou slyšet orli a papoušci. Plavby na lodi jsou skvělé pro milovníky ptáků, nabízí se zde i pozorování velryb a hnízdění želv. Nejkrásnější částí parku je severní část, kde jsou široké písečné pláže oddělené zalesněnými dunami od mokřad. Hlavním cílem potápěčů je Sodwana Bay a zdější korálový útes Seven Mile Reef se skálou 20 m vyčnívající nad hladinou ve tvaru houby. Jezero Sibaya je největší skladkovodní jezero Jižní Afriky, u Kosi Bay u hranic s Mozambikem leží 8 jezer a kanály, které odvádějí vodu do Indického oceánu, jsou zde výborné podmínky pro šnorchlování.

2. Zvířecí rezervace Phinda
Patří k nejlepším v této oblasti, rezervace vznikla na pozemku zanedbané farmy v roce 1991, kdy došlo k vyčištění (15 tun kovového odpadu), znovu sem byla zavedena zvířata a lze zde vidět Velkou pětku, včetně nosorožce černého. Hlavním zvířetem je zde gepard, který žije na travnatých plochách a často jej lze vidět při lovu. V parku je 7 habitatů - písečný les, kde žijí antilopy suni a mnoho druhů ptáků.

3. Zvířecí rezervace Mkhuze
Čihadla v Mkhuze jsou legendární, žijí zde hlavně impaly, prasata bradavičnatá, zebry a paviáni, nyaly. U napajedel lze vidět nosorožce bílé, slony, nosorožce černé, žirafy a levharty.

4. Tembe Elephant Park
Jeden z málo navštěvovaných parků JAR, vznikl v roce 1983 na ochranu slonů, kteří sem volně přicházeli z Mozambiku. Od té doby populace slonů vzrostla ze 150 na 250 kusů a žijí zde tři největší sloni jižní Afriky: Isilo, Induna a Makobona. Je to provinční rezervace, kterou řídí místní lidé kmene Tembe, je tu rustikální kemp za velmi dobré ceny. V parku žije Velká pětka, tvoří jej písečný les, mokřada. Známé místo, kde je webkamera je čihadlo Mahlasela Hide s výhledem na pánev, kam chodí denně sloni, je krásné místo.

5. Ndumo zvířecí rezervace
Mnoho milovníků pozorování ptactva řadí tento park k nejlepším v JAR. Leží na západ od Tembe, zahrnuje záplavové pláně řek Phongolo a Usuthu, žije zde 430 druhů ptáků na pouhých 100 km2, lze zde chodit pěšky, ale můžete potkat nosorožce bílé i černé. Plavby na lodi v bažinách jsou také kouzelné, můžete vidět hrochy a krokodýly a mnoho vodního ptactva.

6. Hluhluwe - Imfolozi zvířecí rezervace
Park vznikl již v 90.letech 19.století (1890), parky Hluhluwe a Imfolozi byly spojeny v roce 1989 a vytvořili park Velké pětky. Žijí zde velcí predátoři - lvi, levharti a gepardi a také sloni, bůvoli, žirafy. Je to vynikající útočiště pro nosorožce, ve skutečnosti v Imfolozi v roce 1916 žilo posleních několik nosorožců bílých asi 30 kusů, žijí zde dodnes. V 60.letech 20.století bylo Hluhluwe nejdůležitějším místem pro ochranu nosorožců černých, nejmémě polovina současné populace nosorožců černých má zde kořeny. Oba dva druhy nosorožců zde lze snadno vidět i při nočních vyjížďkách s průvodci.

7. Umlalazi přírodní rezervace
Další neobjevený poklad, malá rezervace u vesnice Mtunzini, má mnoho podobných lákadel jako ISimangaliso Wetland park, má však rozlohu pouze 10 km2. Jsou zde tři stezky pro pěší přes duny a podél laguny na pláž. Stezky vedou přes neobvyklé habitaty - mokřada s palmami raffia a mangrovníky s kraby, ledňáčky.

8. Ithala zvířecí rezervace
Nejhornatější rezervace Zululandu, najdete zde skalnaté útvary pohoří Ngotshe na jižním břehu řeky Phongolo dosahující výšky až 1.000 metrů. I co se týče zvířat tu je co obdivovat, ale hlavní jsou tu scenérie, na skalách žije mnoho damanů a ptáků, ženetek.

9. Dlinza lesní rezervace a údolí králů
Zululand je spojen s mocným královstvím Zuluů, vedeným králem Shaka na počátku 19.století, branou do této oblasti je městečko Eshowe, v okolí se rozkládá Dhlinza lesní rezeravce, místo kde je 125 m dlouhá visutá lávka, v blízkosti je Shakaland, postavený na místě původních kraalů krále Shaky, lze se zde seznámit se zulskou kulturou. Dále ve vnitrozemí se nachází Valley of Kings, místo, kde je pohřben Shaka a zrekonstruované obydlí jeho nástupce Dingane v chráněném parku eMakhosini Ophathe Heritage Park.

10. Zulu Nyala Reserve
Výborné místo na fotografování gepardů, nosorožců a bůvolů, soukromá rezervace u Phinda. Je malá, ale z hlavního kempu na kopci je krásná vyhlídka a zde odtud dělat výlety i do okolí.

V Zululandu je příjemné subtropické podnebí během celého roku, avšak v letních měsících od listopadu do února může být horko a vlhko.


Národní parky :Addo Elephant National Park
Agulhas National Park
Ai-Ais/Richtersveld Transfrontier Park
Augrabies Falls National Park
Bontebok National Park
Camdeboo National Park
Golden Gate Highlands National Park
Hluhluwe–Imfolozi Park
Karoo National Park
Kgalagadi Transfrontier Park
Knysna National Lake Area
Kruger National Park
Mapungubwe National Park
Marakele National Park
Mokala National Park
Mountain Zebra National Park
Namaqua National Park
Table Mountain National Park
Tankwa Karoo National Park
Tsitsikamma National Park
West Coast National Park
Wilderness National Park

www odkazy

http://www.sanparks.org/

http://www.zulu.org.za/

http://https://www.wildcard.co.za/parks_and_reserves.htm

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz