www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Národní parky v Botswaně

Národní parky v Botswaně

Národní parky a rezervace Afriky

Více než 17% rozlohy Botswany tvoří národní parky a zvířecí rezervace. Všechny vyžadují auto 4x4, vzdálenosti jsou měřeny časem ne kilometry. Většina rezervací má veřejné kempy s toaletami a sprchami, ale s vodou bývá někdy problém. Jídlo si je třeba nakoupit předem ve větších městech. Vstupné do parků je nutno mít uhrazeno předem. (Lze zajistit v naší CK.)
Vstupy do parků jsou 120 Pula na osobu + 30 Pula za kemp + 50 Pula za auto na den. Některé parky však byly privatizovány a ceny za vstupy a kempy byly zvýšeny.

Národní parky v Botswaně :

Chobe národní park
je prvním parkem v Botswaně a také biologicky nejpestřejší. Leží na severu země a je třetí největší, má obrovskou koncentrace zvěře-hlavně slonů a lvů.Původními obyvateli oblasti byli Sanové, nyní lze zde najít křovácké malby ve skalnatých částech parku. Již v roce 1931 bylo místo vyhlášeno rezervaci a o dva roky později mělo rozlohu 31.600 km2. Nárorním parkem se stalo Chobe v roce 1967. Celá chráněná oblast byla oproštěna od lidských aktivit v roce 1975, k malému rozšíření došlo v roce 1980 a 1987. Park lze rozdělit do 4 oblastí -
1.oblast Serondela - Chobe River front
na severovýchodě,kde jsou záplavové pláně a husté porosty mahagonu, týku a dalších stromů. Řeka Chobe přitahuje v období such obrovská stáda slonů,žiraf,bůvolů, v zaplavových pláních žije antilopa puku a mnoho druhů ptáků.-
2.oblast Savuti Marsh - 10.878 km2 se rozkládá na západě, mokřada jsou pozůstatkem velkého jezera,bažiny jsou nyní živeny sporadicky kanálem Savuti (2010).

Kgalagadi Transfrontier Park
Makgadikgadi Pans National Park
Nxai Pan National Park


Delta řeky Okavango
Světově známá a největší vnitrozemská delta o rozloze cca 16 000 km2, je domovem mnoha druhů zvěře a rostlin. Žije zde více než 300 druhů ptáků, proto se sem pořádají výpravy za pozorováním ptactva. Delta oplývá také velkým množství ryb. Delta je přístupná lodí zvanou mokoro (loďka vydlabaná z jednoho kusu kmene). Kempy v deltě se dělí do dvou kategorií - kempy na vodě a na zemi. Kempy na zemi nabízejí safari v autech 4x4, pěší safari, také safari na koních a slonech. Kempy na vodě se více sousřeďují na okolí a krajinu, používá se zde mokoro. Obě dvě varianty nabízí rozličný pohled do delty. Je dobré zahrnout do itineráře obě dvě varianty. Moremi rezervace v deltě má jen tři lodge, ale jsou zde i kempy a mobilní kempy. V deltě jsou desítky kempů, liší se svými cenami, některé mají ceny velmi vysoké. Hlavní sezóna je zde od června do září, to jsou také nejvyšší ceny. Období dešťů od prosince do dubna je nejlepší pro pozorování ptáků a ceny jsou levnější. V září a říinu se rodiny slonů sdružují do velkých stád. Pokud pojedete do Moremi od dubna do května, budete mít pocit, že jste tu sami, to samé platí pro říjen a listopad. Řeka Khwai odděluje Moremi Game Reserve od komunity Khwai trust, kde také žije mnoho zvířat a mimo rezervaci můžete jezdit i na noční safari.

Přírodní rezervace
Třicet šest procent celkové plochy země zahrnují chráněná území a Botswana přijala za svou strategii, že méně někdy znamená více. Chrání své přírodní zdroje a investuje do jejich propagace.
Přírodní rezervace Moremi, která pokrývá 20 % území Okavanga je známa svou různorodostí zvěře. Mohou zde jezdit, vzhledem k písčitým cestám, pouze vozy 4x4. K vidění jsou buvoli, gepardi, divocí psi, hyeny, šakali a velké množství různých druhů antilop.
Poušť Kalahari pokrývá 3/4 západní části země. Je to krásná a divoká krajina s mnoha písečnými dunami. Vegetace je tvořena hlavně nízkými křovinami, akáciemi a travinami. Přírodní rezervace centrální části Kalahari, rezervace Khutse a Kgalagadi Park, tvoří komplex parků na jihu země a je třetí největší rezervací na světě. Nejpříhodnější doba na safari je od dubna do listopadu. Byl to první přeshraniční park v Africe, zvířata se srocují na východě u pánví Mabuasehube, lze sem jet jen autem 4x4, je třeba mít předem rezervaci a smí sem jen jedna skupina. Pojedete-li přes Twin Rivers přechod na straně JAR, můžete obdivovat červené duny.

Central Kalahari Game reserve CKGR - země Křováků. Je to největší rezervace v Botswaně 52.800 km2, druhá největší rezervace v Africe je to divoká část země, velmi odlehlá. Rezervace byla založena v roce 1961 za britského protektorátu Bečuánsko a mělo to být útočiště Křováků, aby zde pokračovali ve svém původním způsobu života. Centrální Kalahari je charakterizována širými pláněmi, solnými pláněmi a starými koryty řek. Za sucha vypadá park jako poušť, ale po deštích je tu plno života. Antilopy hledají pastvu, žijí zde černohříví lvi, gepardi, šakali a psi hyenovití. Severní část parku je oblíbenější, díky blízkosti Maunu, většina pánví je na severu a také více zvířat. V parku nejsou žádné lodge, jen kempy. Potřebujete auto 4x4 a vlastní kempové vybavení a zásoby. Na jih je třeba se vydat ve dvou autech. Na severovýchodě parku leží Deception Pan, známá z knihy Cry of Kalahari - Mark a Delia Owen, postavili zde kemp v roce 1970, aby studovali lvy a hyeny. Dnes můžete bydlet v Deception Valley Lodge hned u parku, kde zaměstnávají křovácké průvodce. Matswere Gate - brána na severu je hlavní přístup do oblasti Deception Pan a Passarge Valley, kempy v Piper Pans jsou přístupné z Matswere nebo Xade na západě. Nové cesty a kempy byly otevřeny podél Passarge Valley, kde je dobré pozorování zvěře, jižně od Passarge napajedla je oblast, která spojuje Piper Pans, u cesty Deception road vznikl nový kemp Tau. Zatím si všichni musí vykopat svou minitoaletu, dřevo si lze sebrat, vše spálit co lze, jinak dovézt odpadky až k bráně. Auta musí jet vždy dvě, je třeba mít výbavu a doporučuje se satelitní telefon, je třeba mít více pohonných hmot, jídla a vody. Personál parku vám nepomůže, možná ani nemají auto. Vstup do parku je 120 Pula na osobu a den, kemp stojí 30 Pula na noc a osobu a auto 50 Pula. Duben je nejlepší měsíc pro návštěvu Kalahari, tehdy jsou stáda antilop přitahována výživnými travami, které vyrostou po deštích. Avšak celoročně zde najdete legendární lvy s černou hřívou. CKGR je rájem pro dravé ptáky, medojedy, lišky a další zvířata. Jsou zde jen dvě lodge na protilehlých stranách parku v severní části, v rezervaci potkáte jen málo aut. V Deception valley je většina tábořišť, Passarge Valley na severu je odlehlejší a jsou tu stejná zvířata. Máte-li čas, vydejte se na jih do odlehlé Piper Pan na několik nocí, zde si budete připadat, jakoby jste měli celou rezervaci pro sebe.
Druhý největší park v Africe, nejlepší období pro návštěvu je duben. Jsou tu jen dvě lodge na severní straně parku. Deception Valley má nejvíce kempů, ale Passarge Valley na severu má také mnoho zvířat. V odlehlé části na jihu v Pipper Pan budete mít pocit, že je celá rezervace vaše.Motopi pan je největší pánev Kalahari CKGR
Lvi v Kalahari mají svá velká území a také jejich úspěšnost lovu je vysoká- skoro 40%, asi 2x větší než v Serengeti.

Kgalagadi je přeshraniční národní park, který spojuje na botswanské straně Národní park Gemsbok a na straně JAR Národní park Kalahari-Gemsbok. Výsledkem je jedinečný park, který poskytuje domov velkému množství zvěře (lvi, leopardi, gepardi, hyeny a mnoho druhů antilop). Oficiálně byl tento park otevřen 12.3.2000. Je zde podobná vegetace jako v CKGR. Nejvíce zvířat se soustřeďuje kolem pánví Mabuasehube. Pro cesty po vlastní ose jsou tu trasy pro auta 4x4, ty musí být rezervovány předem, jen pro jednu skupinu - nejméně dvě auta. Směrem k Twin Riviers na hranicích s JAR, můžete obdivovat červené duny.
Tsodilo Hills se může pochlubit cca 4 000 prehistorickými malbami na skalách, které znázorňují zvířata a osoby. Tato oblast je velice atraktivní a přitahuje stále více dobrodruhů. Žijí zde kudu, leopardi, pštrosi a opice.
Prvních pět desetiletí po vytvoření Gemsbok NP byl park opuštěný, dalo se sem dojet pouze z JAR podél řeky Nosssob.
Nejdříve zde byla jednoduchá tábořiště podél řeky, existují zde 3 trasy pro auta 4x4, je třeba objednat předem. Vstup ze strany Botswany je možný přes Kaa Conseciion na severu a na východě přes Mabuasuhebe Game reserve, Jihozápad Kgalagadi je nejsušší, asi 150 mm strážek ročně, není zde povrchová voda, jsou tu umělá napajedla u Nossob, žije tu mnoho antilop skákavých a pakoňů a známí lvi,gepardi a další savci. Můžete tu sledovat i historii, když vojska německé Jihozápadní Afriky zde svedla několik bojů se Simonem Cooperem, u Seatsub Pan na Kaa route 4x4. Cooper se usadil po bitvě v Lokwabe,kde žijí stále jeho potomci, Guillermo Farini prohlíásil, že zde našel Lost City of Kalahari v roce 1890. jeho kniha inpirovala mnoho expedic do Gemsbok parku, město ještě nebylo objeveno.
Národní park Makgadikgadi má rozlohu 7 300 km2 a je proslavený výskytem solných pánví. Jsou zde patrné pozůstatky paleontologického jezera, které pokrývalo severní část Botswany.
V blízkosti se nachází Národní park Nxai Pan, ve kterém žijí tisíce pakoňů, zeber a antilop. Návštěvníci zde mohou vidět i zlaté písky, které se táhnou podél cesty z Maunu do Nata - 136 kilometrů. V blízkosti parku se nachází známé baobaby Baines.
Tuli Block - další místo, které si zaslouží vaši pozornost, se rozkládá ve východní části země. Zajímavé je svou úžasnou historií a množstvím zvěře a ptactva.
Botswana je tím nejlepším místem pro vaši relaxaci - žijí zde velmi příjemní lidé a je zde bezpečno. Žijí zde velké nyaly a je tu málo stromů, dramatické útesy a pobřežní les u řeky Limpopo. Dramatický útes Solomon´s Wall, Lepokole Hills jsou tvořeny žulovými balvany a jsou zde pozůstatky z doby kamenné a sklaní malby Křováků. Ubytování je zde za rozumné ceny a zvířata zde také uvidíte - lvy, slony, gepardy, levharty, kudu, elandy, 150 druhů ptáků.

1. Chobe National park
Původní obyvatelé zde byli Křováci (Basarwa), byli to lovci-sběrači, kteří se pohybovali z jednoho místa na druhé. Později se k nim přidaly kmeny Basubiya, pak kolem roku 1911 skupina Batawana vedená Sekgoma. Když byla země rozdělěna na různá území na konci 19.století, tato oblast bylo královské území. V roce 1931 vznikla myšlenka vytvoření národního parku a v roce 1932 byla oblast o rozloze 24.000 km2 Chobe district vyhlášenou neloveckou zónou, chráněná oblast byla rozšířena na 31.600 km2. Teprve v roce 1957 se obnovila myšlenka a v roce 1967 vznikl první národní park Botswany Chobe, v roce 1975 bylo přemístěno obyvatelstvo a hranice parku byly změněny v roce 1980 a 1987. Národní park o rozloze 15.000 km2 je jedinečný a je tvořen čtyřmi různými ekosystémy. Savute March na západě, Serondela s hustými lesy a zelenými pláněmi u řeky Chobe na severovýchodě, další většinou suchá oblast, která spojuje tyto dvě oblasti a kde není stálá povrchová voda a krásné mokřiny Linyanti na severozápadě. V Chobe žije více než 60.000 slonů, největší koncentrace slonů na světě. Lze sem jezdit pouze auty 4x4 po cestách, které spojují všechny části parku.
Park lze rozdělit do 4 hlavních oblastí:
Chobe River front - u města Kasane, velká koncentrace zvěře, občasné záplavy, plavba po řece je jedním z hlavních zážitků.
Linyanti Swamps - tvoří severozápad parku, i když většina oblasti neleží v parku je důležitým zdrojem vody v období sucha, roste zde mnoho lesů, kde se v období sucha shromažďuje mnoho slonů.
Oblast Savute - tvoří střední a jižní část parku, je známá svým kanálem Savute, který teče v období dešťů a vysychá i na několik desetiletí mezi nimi. Oblast je známá svými lvy a sloními samci. V období sucha zde není voda a u napajedel, kam se čerpá voda, se shromažďuje mnoho zvěře.
Oblast Nogatsaa - leží asi 5 km jižně od řeky Chobe a Kasane. Je to odlehlá oblast a není zde ubytování, jsou zde umělá napajedla, v období léta jsou cesty neprůjezdné.
Doporučujeme: Savute Elephant Camp, Savute Safari lodge, Chobe Game lodge, Chobe Chilvero a další.
Národní park Chobe je druhý největší park v Botswaně a zaujímá rozlohu 10.566 km2, je zde největší koncentrace zvěře na africkém kontinentu.
Jsou zde 4 různé ekosystémy - Serondela - pláně a husté lesy u řeky Chobe v severovýchodní oblasti, Savuti Marsh na západě asi 50 km severně od brány Mababe, Linyanti Swamps na severozápadě a suché teplé vnitrozemí. Z Kasane jeďte po nové asfaltové silnici kolem letiště k Sedudu gate, zde se musí zaplatit vstup. Je nutné mít auto 4x4, často jsou v parku hluboké písky. Hlavní atrakcí Chobe NP jsou obrovská stáda slonů - předpokládá se, že jich tu žije přes 120.000. Jsou to zvířata, která migrují až 200 km od řeky Chobe k řekám v Linyianti, kde se soustředují v období sucha. Veřejné kempy jsou v Ihaha, Savuti a Linyanti se záchody a sprchami. Je třeba si uvědomit, že mezi Kasane a Maunem není žádný servis a proto je třeba být zásoben vlasní vodou, jídlem, pohonnými hmotami, náhradními koly, nářadím atd.
Ihaha je nový kemp otevřený místo Serondela, má moderní vybavení, atraktivní recepci.
Savuti - zde je největší koncentrace zvířat, doporučuje se zde strávit alespoň tři dny, leží 172 km JZ od Sedudu Gate, je tu výhled na řeku Savuti, která je nyní vyschlá od roku 1982. Hlavní vstup do parku je Sedudu Gate u kasane. je nutné míst auto 4x4, pokud chcete jezdit v Chobe. Většina návštěvníků se shromažďuje u řeky, kde jsou oblíbené plavby na lodi, v poslední době dochází k omezení počtu návštěvníků. Populace slonů se odhaduje v Botswaně na 120 000 a většina z nich je u Chobe, sloni v této oblasti jsou největší na zemi, ale nemají příliš velké kly. Veřejné kempy lza najít v Ihaha, Savuti a Linyanti - je třeba mít předem rezervaci a uvědomit si, že jedete divočinou a mít základní vybavení jako je voda, jídlo, pohonné hmoty, pneumatiky, baterky. Ihaha nahradila staré tábořiště Serondela u řeky Chobe a má moderní vybavení. Savuti má také nový kemp 172 km jihozáoadně od Sedudu gate, je vyjímečný slony, kteří navštěvují kemp ,jsou tu hyeny a lvi. Linyanti má malé tábořiště 39 km severozápadně od Savuti. Cesty jsou zde náročné, takže pouze autem 4x4. Pozorování zvířat je nejlepší v období sucha, vyhněte se pobřeží řeky v období dešťů od ledna do března, žádné pohonné hmoty mezi Kasane a Maunem, je třeba být zcela soběstačný, převařujte si vodu na pití. V parku je jedna luxusní lodge Chobe game lodge a privátní koncese, většina návštěvníků jede po vlastní ose, vstup je 120 Pula na den a na osobu, tábořiště 30 Pula na osobu a noc a za auto se platí 50 Pula.
Linyanti - v odlehlém koutě NP Chobe - zapomenutý ráj, bažiny zaujímají 900 km2. Je tu velké množství zvířat. Kemp leží 39 km SZ od Savuti pod stromy, nejméně navštěvovaný kemp, nutno však vždy mít auto 4x4.
Od Sedudu Gate u Kasane je přístup na veřejnou silnici, která vede 54km přes park ke Ngoma Gate. Ngoma Gate používají návštěvníci z Namibie. Jižní vstup do parku je Mababe gate u silnice, která spojuje Moremi Game reserve. Mababe Gate leží 56 km jižně od Savuti, další cesta v parku vede jižně od Sedudu 68 km do Noghatsa a pak přes Savuti, což je dalších 140 km. Cesty v této oblasti nejsou příliš dobře značeny.

Jsou zde tři hlavní oblasti pro ubytování - Savuti, Linyanti a pobřeží Chobe. Každá oblast je značně odlišná jak vegetací, tak faunou. Oblast Savuti na JZ parku, kde se znovu po třiceti letech objevil Savuti Channel je tvořena bažinami, pobřežními lesy a porosty mopane. V bažinách jsou velká stáda bůvolů. Vyplatí se podívat se na Bushman Painting Hills, jsou zde dva luxusní kempy a tábořiště. Oblast Lynianti leží severně od Savuti na SZ, rostou zde stromy mopane a u řeky Linyianti jsou laguny, je zde tábořiště a 4 luxusní stanové kempy v blízké soukromé koncesi Lynianti. Chobe Riverfront mezi hraničním přechodem Ngoma a městem Kasane je rájem pro zvířata a je to nejnavštěvovanější část parku, většina lidí bydlí v jedné z lodgí kolem Kasane, tábořiště je na západě - Ihaha u řeky. V období sucha od června do září voda vysychá, stále toky Chobe a Liniynati přitahují mnoho zvířat, díky kanálu Savuti jsou zde nyní zvířata celoročně. Během března dubna a na konci období dešťů Savuti přitahuje tisíce zeber ze severu. Pro milovníky divočiny je tu Nogatsaa, nejsou zde kempy, lze se sem dostat pouze s mobilním safari nebo na denní výlet z Kasane. Přístup je složitý, ale v době sucha je u napajedel mnoho zvířat a není tu mnoho lidí.
2. Moremi Game Reserve
Rozkládá se na ploše cca 5.000 km2 a patří k nejkrásnějším v Africe, pojmenována po náčelníkovi Moremi. Byla dvakrát rozšířena v roce 1976 a 1992 nový územní plán - Ngamiland. V Moremi lovili Křováci před 10.000 lety. Je zde mnoho rozmanitých druhů rostlin a živočichů.
Myšlenka zrodu parku vznikla v roce 1961 a byla odsouhlasena kmenem Batawana v roce 1963. Jako zvířecí rezervace byla prohlášena v dubnu 1965, v roce 1976 byl připojen Chief´s Island, další území bylo připojeno později a nyní tvoří asi 20% delty Okavanga. V roce 1979 převzalo kontrolu nad oblastí Oddělení divoké zvěře a národních parků.
Rezervaci lze rozdělit na čtyři části:
South Gate - 100 km od Maunu a tvoří jižní vstup do rezervace, oblast víceméně suchá, je zde kemp pro veřejnost, ale žádné lodge, síť cest je omezena.
Xaxanaka a 3rd Bridge - jsou nejznámější, krásné scenérie, vynikající safari (lvi, psi hyenovití), lze organizovat výlety lodí, jsou zde luxusní kempy a lodge.
Northgate nebo Khwai leží ne severu parku po cestě ze Savuti, je zde velké množství zvěře. Potomci původních obyvatel, kteří byli vystěhováni z parku v roce 1963, ještě žijí ve vesnici Khwai hned u parku. Je zde jedna velmi dobrá lodge.
Chief´s Island - několik kvalitních lodgí, kam se lze dostat jen letecky, je zde celkem záruka, že tu uvidíte celou Velkou pětku, ostrov je po zemi nepřístupný a je privátní, fantastické safari.
Na mapě severní Botswany vypadá Moremi game reserve jako jádro ve vodní buňce Okavango Delty. Žije zde 20% ptáků Delty. První část je tvořena Mopane Togue - trojůhelník země na východě - se stromy mopane, to byla původní část rezervace, vyhlášená v 60.letech 20.století rezervací Batawanou, aby se chránila oblast přes nadměrným lovem, v 70.letech rezervace zahrnovala královské loviště, Chief´s Island - obvykle oddělený vodou a záplavovými pláněmi. Později pruh země mezi Jao a Nqoga River - byly připojeny k rezervaci, aby park měl všechny habitaty - papyrusové bažiny. Park má rozlohu jen 5.000 km2, ale je hlavní atrakcí země díky bohatosti fuany a flóry. Kombinace vody, bažin, mopane a další stromy. Žije tu více než 400 druhů ptáků, velká stáda slonů a bůvolů a další z Velké pětky, psi hyenovití, vydry, vodušky a sitatungy, antilopy lechwe. Díky politice - vysoký příjem - malý dopad - jsou v Moremi jen dva státní kempy v Magwee nebo South gate a Khwai gate. Tábořiště mají základní vybavení - pitná voda, sprchy a záchody. Písčité cesty a dřevem odložené stezky proto vodě přitahují milovníky jízdy autem 4x4. Většina návštěvníků je ubytována v luxusních lodgích. Vysoká sezóna je zde od července do října, když pánve vyschnou a zvířata se stahují ke stálým vodním zdrojům. Od října je velké horko a v listopadu - prosinci začínají deště, zimní měsíce od května do srpna jsou chladnější. Je zde malárie a je třeba brát antimalarika. Nejbližší město je Maun a je to brána do Okavango delty, je třeba se zásobit jídlem a pohonnými hmotami, v Moremi není benzín, jen omezeně se dá nakoupit jídlo ve vesnici Kwai. Z Maunu lze letět charterem do parku. Cesta z Johannesburgu do Maunu přes Francistown a Nata nebo z Vic Falls trvá asi 13 hodin. Rezervace Moremi je otevřena od 5.30 do 19.00 od října do března, vstup je 50 Pula za auto a 120 Pula za osobu a den, vstupy jsou zahrnuty v cenách lodgí. Vstupy do parků, kempy a poplatek za auto musí být zaplaceny předem - v Maunu za policejní stanicí u Sekgoma Road kruhového objezdu, ale kempy jsou vždy plné, takže je třeba dělat rezervace s velkým předstihem.
Ubytování: Camp Moremi, Xakanaxa Camp, Camp Okuti, Khwai River Lodge, Stanleys camp, Mombo camp

3. Nxai Pan National park
Sousedí s parkem Makgadikgadi Pans, založen byl v roce 1970, nejdříve na rozloze 1.700km2 a rozšířen v roce 1992 na 2.570 km2. Rozšíření zahrnuje i známé Bainesovy baobaby. Místo, kde se u umělého napajedla shromažďují impaly a antilopy skákavé. Nxai Pan se stává rajskou zahradou v letních deštích. Nejsou zde lodge a místo je vhodné na mobilní safari. NP Nxai Pan je otevřen celoročně, ale v období dešťů je těžko přístupný. V parku je několik zajímavých míst např. Old trek route používaná od 50. let do 1963 jako zkratka přes Mgamiland do Kazangula přes Pandamatenga. Bylo zde vytvořeno několik vodních nádrží, které ještě dnes občas mají vodu. Další místo je tzv. Bushman pits, kde Křováci vyhloubily jámy, ve kterých se schovávali při lovu divokých zvířat. Nxai Park je málo známý park, v období sucha od června do září tu lze sledovat u jediného napajedla dramatické scény mezi antilopami a lvy, vidět zde jsou i gepardi, během letních dešťů jsou tu i stáda zeber a pakoňů, v době sucha přenocujte v kempu na východě parku u Baines baobabů.

4. Makgadikgadi Pans National Park
Leží na půli cesty mezi Maunem a Nata. Nenápadná odbočka k hlavní bráně leží 160 km východně od Maunu a 45 km západně od vesničky Gweta, kde je nejbližší ubytování v lodge, pohonné hmoty a obchod. 8 km po štěrkové silnici od odbočky leží vstup do parku. Všechny cesty jsou zde náročné a písčité a vhodné jen pro auta 4x4, musí se s sebou vézt voda a je vhodné, aby jela auta alespoň dvě. Jsou zde dvě možnosti kempování - Njuca Hills s výhledem na pláně, možnost vidět migraci zeber a pakoňů, leží 26 km jižně od hlavní brány, není zde voda, návštěvníci musí být zcela soběstační. Další možnost je kempování kolem Khumaga, 48 km jihozápadně od vchodu u řeky Boteti, je to alternativní vstup do parku, je zde voda, ale má nepříjemný zápach síry, proto je nutné mít vodu na pití s sebou. Omezené nákupy lze provést ve vesnici Khumaga, je zde také státní kemp.
Období dešťů, které omezuje přístup do některých oblastí pánví je od prosince do února, lépe se zde dá pohybovat od března do dubna, modré nebe, mírné denní teploty a chladné noci jsou od května do srpna, září a říjen je období sucha, ale teploměr stoupá nad 30°C přes den.
Magkadikgadi Pans jsou největší pánví na světě o rozloze 12.000 km2, zde žijí velká hejna plameňáků a vodních ptáků, stáda zeber, pakoňů a antilop také migrují touto oblastí. Zde je třeba mít auto 4x4 a GPS nebo jet v konvoji alespoň dvou aut. Návštěvníci musí být zcela soběstační - včetně pohonných hmot, jídla a vody. Je nemožné navštívit Kubu Island s žulovými balvany a nemít pocit spirituální síly dávných tradic, krajina je jakoby měsíční, ale žijí zde i zvířata od prosince do dubna se více než 170.000 plameňáků slétá v mělkém jezeře na východě pánve u Nata. Druhá největší africká migrace zeber probíhá také v tomto období, asi 20.000 zvířat putuje na východ od řeky Boteti na okraj pánve, když voda vyschne, vydají se na západ. Jejich pozorování je nevšední zážitek, žijí zde i hyeny. Lekhubu Island je malý žulový výběžek obklopený solnou pánví, i když je tu velmi málo půdy, rostou zde baobaby. Nejstarší baobaby na světě mohou být až 3000 let staré a obvod mají od 8 do 20 metrů. Křováci si myslí, že baobab urazil Boha a ten jej na oplátku zasadil obráceně.
Ubytování: Meno- a- Kwena, Laroo Leu Tau, Jacks camp.

5. Central Kalahari Game Park
Spíše vhodné místo pro návštěvníka, který nejede do Botswany poprvé. Rozloha 52.000km2. Leží uprostřed země, kde jsou široké otevřemé pláně a duny porostlé trávou, je to druhá největší rezervace na světě. Není to opravdová poušť, dešťové srážky jsou mezi 100-700 mm ročně. Rezervace byla původně určena pro Křováky, kde by mohli dále pokračovat ve svém způsobu života, avšak v poslední době zůstavají v polostálých osadách v jižní části parku. Na konci 20. a zač. 21.století se vláda snažila je přestěhovat do osad mimo rezervaci, ale to bylo neústavní. Severní část parku je známá díky Marku a Delii Owenovým, kteří zde strávili mnoho let výzkumem hyen. Safari zde může být nádherné, mnoho antilop, pakoňů a velké šelmy. Avšak unikátní jsou zde malí savci, hyeny, surikaty a další. Teploty jsou zde extrémnější než jinde v zemi od minus 10°C v zimě ráno až do plus 40°C v létě přes den. Budou zde postaveny lodge.
Ubytování zatím pouze Deception Valley lodge.

6. Okavango Delta
Byla vytvořena tektonickými pohyby před milióny let, obsahuje 95% povrchové vody země. Jako výsledek velkých tropických dešťů v centrální Angole, Cznabngo River teče jižní Angolou, Namibií a do Botswany, kde se její jméno mění na Okavango River. Tato oblast je známá jako pánev. Řeka vytváří 15.000 km2 delty. Déšť, který spadne v Angole v listopadu a prosinci, dojde do pánve v lednu a únoru, voda si pomalu razí cestu na jih, do centra delty dorazi v dubnu - květnu a pak nakonec do Maunu v červenci - srpnu, skoro o 9 měsíců později. V deltě jsou dvě různá období: listopad - březen je v deltě obvykle málo vody (období dešťů v zemi), duben - říjen (období sucha) má delta období záplav. Severní oblast je stále zaplavena, loví se zde ryby a roste zde papyrus, rákosí na ploše 12.000 km2. Sezonně zaplavována oblast Chief´s Island v dubnu, květnu je velmi mělká, oblast je ideální pro plavby na kanoích mokoro. Je zde mnoho pěkných kempů v obou oblastech, pozorování ptáků je fascinující, lze zde vidět i Velkou pětku.
Ubytování: Abi Camp, Bains Camp, Camp Moremi, Camp Okavango, Camp Okuti, Chiefs Camp, Delta Camp, Duba Plains Camp, Eagle Island lodge, Gunns Camp, Stanleys Camp, Xakanaka Camp, Xigera Camp, Jacana Camp, Jao Camp, Kanana Camp, Kwara Camp, Little Mombo Camp, Mombo Camp, Nxabega Okavango safari Camp, Nxanaseri Island Lodge, Camp Pom Pom, Shinde Island camp, Vumbura plains, Xugana Island lodge atd.


Národní parky a rezervace
* Central Kalahari Game Reserve
* Chobe National Park
* Kgalagadi Transfrontier National Park
* Khutse Game Reserve
* Makgadikgadi Pans National Park
* Mokolodi Nature Reserve
* Moremi Wildlife Reserve
* Nxai Pan National Park
* Bathoeng
* Maun
* Mogabana
* Mokolodi
* Nnwane

Mokřady:
*Okavango delta je největší vnitrozemská říční delta na světě, je to obrovská mokřina, napájená hlavně řekou Okavango, která pramení v angolských horách. Delta pokrývá plochu 15.000 km2 mokřad a savany. Tento jedinečný mokřadový systém přitahuje množství savců, ptáků, hmyzu, rostlin, ryb a plazů. Je to ráj pro přírodovědce, jsou tu vynikající příležitosti pro fotografování buď z mokoro nebo v autě. Deltu lze navštívit celoročně.

Místo světového dědictví UNESCO:
*Tsodilo Hills - tajemné kopce, které se dramaticky zvedají nad okolní savanou, jsou jedinečné. Čtyři kopce jsou pojmenovány Křováky jako samec, nejvyšší z nich dosahuje výšky 300 metrů, samice, dítě a nenarozené dítě (zárodek). Toto místo je nazýváno také Louvrem Bušmenů, zdejší malby jsou známé po celém světě díky Siru Laurenci van der Post a jeho novele The Lost World of the Kalahari. Tsodillo Hills mají zvláštní význam pro Sany, kteří zde žili již po tisíciletí. Věří, že kopce jsou místem odpočinku duchů zemřelých a že jejich bohové žijí ve skalách v samičí hoře, odkud řídí svět. V roce 2002 byly Tsodillo Hills vyhlášeno Světovým místem dědictví UNESCO, je tu více než 4.500 skalních maleb a muzeum dokumentuje více než 20 000 let historie tohoto fascinujícího místa. Dá se sem dostat pouze autem 4x4 nebo malým letadlem. Je to největší naleziště skalních maleb, pocházejícíh z doby před 100.000 lety. Je tu několik stezek pro pěší a nejvyšší bod Botswany (1.395 metrů). Doporučuje se najmout si průvodce, tyto kopce považují Sanové a Hambukushu lidé za místo zrození. Budete-li kempovat na některém z tábořišť u ženského kopce, uslyšíte zvuky mezi skalními formacemi, které připomínají duchy z dob minulých.

Tuli Block
Je to úzký pás farmářské krajiny na východě Botswany táhnoucí se kolem řeky Limpopo, která tvoří hranici s JAR. Tato úrodná a malebná oblast zahrnuje i největší soukromou rezervaci v jižní Africe Mashatu Game reserve 450 km2, stejně tak jako nejmenší Tuli Private Game Reserve 75 km2 a různé farmy se zvířaty a soukromé lovecké pozemky. Dá se zde jezdit na safari ve dne i v noci, oblíbená je tu jízda na horských kolech, je tu také mnoho archeologických a historických míst, dokazujících dávné osídlení. Na řece Limpopo tvoří pás porostů stromů a dramatický 30 m vysoký útes Solomon s Wall, Lepokole Hills jsou žulové a najdete zde malby Křováků a nástroje z doby kamenné. Ubytování je zde podstatně levnější než v Deltě, zvířata jako sloni, lvi, gepardi, levharti, kudu a asi 350 druhů ptáků, zde žijí také.

Khama Rhino Sanctuary
Do té doby, než bude znovu zavedení nosorožců do volné přírody v Botswaně ukončeno, zde máte nejlepší příležitost vidět oba druhy. Je to ideální zastávka po cestě z Gabarone nebo z jihu z přechodu Martinś Drift.


Lovecké rezervace:
* Central Kalahari
* CT/12
* CT/22
* Gaborone
* Khutse
* Manyelanong
* Moremi
* Northern Tuli
* Sichifulo

Lesní rezervace:
* Chobe forest
* Kasane
* Kazuma
* Maikaelo
* Sibuyu


Soukromé rezervace:
* Jwaneng Game Park
* Khama Rhino Sactuary
* Mashatu Game Reserve
* Mokolodi Nature Reserve
* Nata Bird Sanctuary
* Orapa Game Park

www odkazy

http://www.botswanatourism.co.bw/

http://www.botswanawildlife.com

http://www.wildlifeafrica.co.za/botsnationalparks.html

http://www.botswana-travel-guide.com/bradt_guide.asp?bradt=1226

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz