www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Oblasti Madagascaru

Provincie, města Afriky

1. Centrální vysočina
2. Severovýchod
3. Východ
4. Jihovýchod
5. Severozápad
6. Západ
7. Jih

1.Centrální vysočina
je pevností ostrova, hornatá oblast, hustě obydlená, vodní toky a zemědělské oblasti s rýžovými poli, historická místa. Branou sem je letiště Antanannarivo - Ivato, moderně vybavené. Létá se sem z Paříže, Číny, Thajska, Mauritia, Réunionu, Mayotte, Jižní Afriky, Komor a Keni. Kultura - horní město.. je duší Antananariva, zde jsou paláce a kostely z kamene, staré domy, kde žili králové a královny. Probíhá rekonstrukce Paláce královny. Antananarivo má své kopce (Antsahadinta, Ambohidrabiby a Ambohimanga - UNESCO místa). Na severu města leží park Tsarasaotra, pozorování ptáků, první privátní park na seznamu Ramsar (mokřady). Na druhé straně města leží (část Tsarasaotra) je Botanická a zoologická zahrada z roku 1925. Endemická fauna a flóra - ptáci, plazi, žáby, lemuři. Tři důležitá místa leží mimo Antananarivo - 90 km na sever po RN3 - Anjozorobe - ptáci, 22 km na západ po RN1 - Lemuří park a botanická zahrada. 5 minut od letiště Ivato - krokodýlí farma. Řemesla - trh na Route-Digue na cestě k letišti, další trhy: Roses a Baobab v části Antsahavola, Analamanga Park 32 km po RN7, Ateliers 3 F na cestě do Ambohimanambola. Posvátným dnem a dnem očisty je Alamahady - malgašský Nový rok se slaví na mnoha místech, ale nikdy neni ve stejný den, lampióny vyhánějící zlé duchy, tradiční oblečení, koupací rituál, projevy. Tradiční jídlo tatao - z rýže, mléka a medu. Angaredona - tradiční hudební festival od roku 2004 - valiha - bambusová citera - typický hudební nástroj, desetidennní festival. V říjnu se koná Madajazzacar - jazzový festival.
Mantasoa a Mandraka
Křižovatka na značce 59 lit nebo po RN2 vede do Manasoa po dobré 12 km dlouhé prašné cestě, po návratu na hlavní silnici jsou vidět útesy Madraka mezi PK 62 a 72. Mantasoa - 2000 ha. Jezero bylo vytvořeno v roce 1937, aby regulovalo řeku Ikopa River - vodní sporty, les a stezky, jsou zde chaty a hotely na břehu jezera, dobré jídlo. Jean Laborde proslavil Mantasoa, jsou zde zbytky industriálních jednotek z roku 1837. Z vršku útesů Mandraka je krásný výhled na okolní rovinu, zde se stýká starý les vysočiny s lesem z východu. Pro výstavbu železnice zde bylo vybudováno 15 tunelů, 2 viadukty, 6 ocelových a 22 cihlových mostů.
Země vulkánů - L´Itasy - sem se dostanete po RN1, která vede dál než do Itasy, až do Tsiroanomandidy, kde je největší trh zebu na Madagascaru. V Imerintslatosika je okruh pro motokáry a kopec Antongana (1.500 m) je pro trekaře, na vrcholku stojí dva královské domy a hrom Andriambahoaka. Itasy má rozlohu 400 km2 a leží 100 km od Antananarivo, vulkány jsou jen 2 milióny let staré a zachovávají si své tvary. V této oblasti je více než 40 jezer, některá kráterová, od Analavory do Ampefy jsou jezera: Andranoraty Crater Lake a Kavitaha Lake, jímž přeteklo jezero Itasy, na úpatí Ksigy Mount leží Amparihy Lake. Cesta sem je místy náročná. Lze sem dojet na lodi asi 45 km od Lake Itasy, jsou zde místa jako Virgin Islet (ostrov panny), Wooded Islet a Sacred Islet. Antafofo - je sem špatný přístup - Lily waterfall, původně Antafaofo, je hlavní atrakcí Itasy.
Ambatolampy (68 km. na RN7) je spojováno s koňmi, studenými zimami a stromem mimosa - žlutá barva od července do srpna. Lze odtud prozkoumat i Massif of Ankaratra - borovicové plantáže, farmy s pstruhy a Cold Lake (voda pro oblast Ambatolampy), prohlídka Mount Tsiafajavona - třetí nejvyšší vrchol na ostrově. V této oblasti se vyrábějí výrobky z hliníku - kuchyńské náčiní.
Antsirabe (169 km - RN7)
je to průmyslové a zemědělské město, jsou zde lázně. Jediné místo na Madagascaru kde byl sníh v roce 1900. Ansirabe má evropský charakter s tradičními malgašskými prvky. Město je typické koloniální architekturou - Hotel des Thermes, kde strávil Mohamed V. z Maroka 5 let exilu, Národní Spa Therapy centr, ve městě je asi 30 pramenů, největší byl objeven v roce 1878. Je tu Vojenská akademie, golfový klub z roku 1935 - nejstarší na Madagascaru. Jezero Tritriva Crater Lake - modrozelená voda, opředené legendami. Prohlídky okolních vesnic jsou bezpečné s průvodci - Highlands Farmers/ západ Antsirabe, Ibity Gem Diggers - na jih - minerály, Sacred sites a kovářské vesnice na severu - rýžová pole, hory a strže.
Ambositra (259 km - RN7) kde leží země kmene Betsileo, která se táhne od Andringitra, Ambositra, kde začíná země Zafimaniry je hlavní město řezbářského umění i na seznamu nemateriálního dědictví UNESCO od roku 2003. Hlavní město obchodování je známé řezbářskými dílnami a dalšími obchody, najdete tu vyřezávané krabičky, malby zobrazující každodenní život, portréty, sošky. Umění Zafimaniry - domky jsou postaveny jenom ze dřeva a lze je rozložit jako puzzle. Zafimaniry prodávají nábytek, nářadí a dekorativní předměty, nenechávají se ovlivnit žádným cizím vlivem, předkové vynalezli geometrické figury v řezbě. Události - Volambetohaka je tradiční festival kmene Betsileo v oblasti Amaron´i Mania. Zápasy - sokela jsou zajímavé, stejně tak skupinové jídlo safako velatsihy, jí se na zemi na rohožce, festival se koná v období sklizně v různých městech. Savika - jsou místní souboje zebu, musí se vydržet co nejdéle na rozích zebu. Ve městě Ambositra je postavena aréna pro 4.000 lidí, Savika se koná na Velikonoce.
Fianarantsoa (410 km - RN7) - město bylo postaveno v roce 1930 na příkaz královny Ranavalony a je podobné Antananarivu, název znamená - Místo, kde se dobře učí. Staré město má domy a stavby z 19.století, malé uličky neprůjezdné autem. Staré domy jsou postaveny z cihel a barevně laděné, nejstarší budova je protestantský kostel. Železnice Fianarantsoa - Manakara byla otevřena v roce 1936, je turistickou atrakcí, prochází tropickým lesem a podél hor, samotná cesta je velkým zážitkem. Říká se, že žulové hory jsou monumenty Ambalavao, jsou zde okruhy pro pěší turistiku, nejznámější je Three Brothers Massif, Infandrana Rock a Laying Woman´s Mountain. Útes Andingitra a Tsaranoro jsou horolezecké pahorky.
Ambalavao (466 km) - od bodu Vatoavo Saddle point asi 40 km od Fianarantsoa na jih se rozkládá slunečná pláň s vesnicemi, eukalypty a vinicemi, zde se nachází Ambalavao - malé městečko, kde žijí kmeny Betsileo, Bara a Tanala. Ve městě jsou zajímavé vyřezávané balkóny, nejlépe je možno je vidět z tržiště. Trh zebu v jižní části města je druhým největším v zemi. Většina dobytka pochází z Ihosy a z jihu.


2.Severovýchod

Tato oblast zahrnuje dvě nejzelenější oblasti Madagascaru: oblast Sava a Antongil Bay. Je zde více než 70% primárního lesa ostrova. Sava je hlavní město vanilky. Antongil Bay má rozlohu 2.800 km2 a má bohatou biodiversitu a pirátskou historii. Je to také první osídlené místo na Madagascaru.
Oblast Sava - přijedete sem po silnici na ostrov Vohémar-Ambilobe, je to jediné spojení s ostatními částmi Madagascaru, je sem obtížný přístup hlavně v období dešťů. Takže se sem dá dostat jedině letecky s Air Madagascar.
S jako Sambava
leží u ústí tří řek, v srdci zeleného trojúhelníku, který se skládá z Vomémar na severu (150 km vzdáleného), Antalaha na jihu (80 km) a Andapa na západě (110 km). Jméno je spojeno s vanilkou, kokosovými plantážemi (více než 4.751 hektarů) na každé straně města 60 km podél pobřeží. Pláže Sambava, mezi nimiž je např. Ampandrozonana - 3 km na jih velmi krásná, avšak do oblasti Sava turisté hlavně přijíždějí kvůli ekoturismu a agroturismu. Trekaři mají výběr mezi údolím Bemarivo, Andohabe a Andamory, ale nejlepší je Marojely NP.
A jako Antalaha
je to bývalá rybářská vesnice, každý den než rybáři přeplavou útesy, úpěnlivě prosí (mi-talaho). Antalaha se stalo atraktivním městem, nejatraktivnější je výroba dhow a oprácování polodrahokamů. Z klimataologické stanice je krásný výhled na Antalaha. Trekaři si mohou užít v údolí řeky Ankavanana, výlet mikrobusem Antalaha - Cap East je dlouhý 40 km a trvá 3 hodiny. Po cestě jsou malé hostely, pro nezdatnější je tu trasa 3-5 dní z Antalaha do Maroantsetra.
V jako Vohémar
město založeno původně v 10. nebo 11. století Araby, staré islámské město. Hlavním bohatstvím jsou zebu, odkud se donedávna vyváželi. 7 km na jih místo Andranotsara je považováno za posvátné, prý byli původními obyvateli krokodýli. Ve Vohémar snad vznikne silnice, která jej spojí s Ambolibe, která by jej měla spojit se severem s Nosy Be - Diego Suarez.
Andapa leží v zeleném údolí a vedle je Marojely a Anjanaharibe. Je to sýpka oblasti Sava a vypěstuje se zde 70% rýže z oblasti. Z kopce Anjlabe je krásný výhled na rýžová pole. Pěkná horská cesta spojuje Andapa a Sambava, má délku 110 km a kroutí se mezi lesy Marojely a řekou Lokoho.

Parky a přírodní rezervace
Anjanaharibe, ležící 40 km JZ od Andapa je severní hranice výskytu největšího madagaskarského lemura Indri. Tato přírodní rezervace se stala známou díky objevu rostliny Tahhtajania Perrieri v roce 1994, tato rostlina existovala již přes 120 milióny let.
Mezi Andapa a Sambava leží Good Old Mountain Marojely, kde roste 60.000 hektarů lesa a jsou tu bažiny. Park chrání horský ekosystém, který se po tisíciletí nezměnil. Fauna se mění podle nadmořské výšky, treky začínají v 50 metrech a končí v oblacích.
Hlavní událostí oblasti Sava je konec výroby vanilky 7-8 měsíců trvá zrání, pak dalších 6-9 měsíců, než se zabalí. Poté začíná velká oslava v oblasti Sava, vanilka poskytuje živobytí 80.000 pěstitelům.
Antongil Bay - je to odlehlé špatně přístupné místo, dostat se do hlavního města oblasti Fénérive - East lze letecky nebo dhow do Tmatave a vrátit se po silnici. Všichni očekávají obnovu silnice - 275 km RN5 mezi Maroantsetra a Soanieran Ivingo přes Mananara sever. Už se začaly stavět mosty, zatím zbývají pouze lety.
Maroantsetra leží hluboko v Antongil Bay, se svými 3.500 ml deště patří k nejvlhčím městům Madagascaru. Nejdříve upoutají rýžová pole, vůně vanilky a hřebíčku a všude přítomná voda. Místní se popisují jako Antimaroa tsy mandeha tsy an - dakana: Anmtimaroa se nehnou bez pirogy.
Masoala NP se táhne od oceánu do výšky 1.300 m, má rozlohu 240.000 hektarů, je to největší NP na Madagascaru. Fauna a flóra jsou tu jedinečné - Vari lemur, Tomato žába, červená sova. Tři mořské parky Masoaly - Tampolo, Ambodialitry a Ifaho jsou místa, kde se jezdí na kajaku a potápí se. Trekaři znají cestu z východu na západ nebo kolem poloostrova. V parku není ubytování, je třeba mít vlastní výbavu.
Nosy Mangabe
ostrov - lze se sem dostat za 30 minut lodí, jižně od Maroansetra, má rozlohu 520 hektarů a výška je od nula do 332 metrů nad mořem. Je to ráj pro trekaře a milovníky fauny, na tento ostrov byl znovu zaveden Aye Aye lemur v roce 1967. Holanďané používali tento ostrov pro doplnění zásob v 17.století - to dokazují nápisy od roku 1600 -1657.
Mananara sever - je hlavním městem hřebíčku, zde se vytvoří 40% produkce země. Je zde nádherná příroda, velké laguny vytváření přírodní bazény jako např. Ambitsika peek o rozloze 8 km2. Lze zde také rybařit a potápět se kolem Antafana - ostrova s mořskými ptáky a netopýry. Trekovat se dá na jih Ivontaka, les který leží 30 km jižně od Mananara, všechna tato místa jsou v biosferické přírodní rezervaci, vytvořené v roce 1989 o rozloze 140.000 hektarů. Antongil Bay je místo, kde se rodí verlryby, od července do září sem připlouvají z Antarktidy. Je to festival velryb.

Východ
V pojetí Madagaskařanů východní les symbolizuje nevyčerpatelné bohatství, avšak i zde dochází k odlesňování, východ má velký potenciál, díky drahocenným stromům, podzemním zdrojům, dostatku jídla a průmyslové výrobě, přírodním útočištím a chráněným místům. Známý východní déšť není překážkou pro návštěvníky, příroda by bez něj nebyla tak krásná.
Tamatave - Air Madagascar létá odtud na Réunion. Národní silnice RN2 je dobře udržovaná a dá se sem dobře dojet, pro ty co mají více času se dá cesta kombinovat s plavbou přes kanál Pangalanes přes Manambato. Co se týká železnice, Madarail nabízí dva charterové produkty - Trans Lámurie Express - vlak, který byl obnoven z místních materiálů a Micheline, který představuje poslední fungující model na světě. Madarail Tourism service může podat další informace.
Město Tamatave je druhé největší na Madagascaru, převládají zde námořní aktivity. Srdce města leží kolem náměstí Place Bien Ailé, známé stromy vysázené tak, aby odpovídaly malgašským astrologickým znamením. Je tu mnoho kreolských domů, stojících na sloupech. Ulice Tamatave nebyly přejmenovány po získání nezávislosti, ale jména zůstala původní Georges Clémenceau, Pierre Loti nebo Richelieu, jsou tu tři významná místa Avenue de l´Independence, kde stojí socha Bohyně jižních moří. Další je nábřeží, které vede do přístavu, Bazar Be Hall - symbol exotického Tamatave, jedno z mála míst infrastruktury, které přežilo cyklon v roce 1927.
Severní pobřeží - Foulpointe - 60 km vzdálené místo má krásnou vodu a nádhernou lagunu, zajímavý je tu hřbitov pirátů a pevnost postavená Radamou 1. na začátku 19.století, je tu jediné golfové hřiště u moře na Madagascaru. Mahambo - 30 km od Fouolpointe je reprezentativní vesnice mezi mořem a lesem, je tu oblíbená škola surfu.
Fenerive East leží 16 km od Mahambo, hlavní město oblasti Analanjiroto, pěstuje se zde káva, hřebíček a lichi, asi 60 km odtud leží rybářská vesnice Soanierana Ivongo, kde se naloďuje na lodi plující na Sainte Marie.
Kanál Pangalanes - tato částečně umělá řeka spojuje městečka vesnice podél východního pobřeží, někde jsou v cestě eukalypty a vodní hyacinty, avšak kanál přináší život do této oblasti, plují zde pirogy a kovové lodě. K atrakcím podél kanálu patří: Ambohitsara vesnice se skálou, vypadající jako slon. Nosy Varika - ostrov lemurů, 100 km ve vnitrozemí se nachází vodopád Sakaleona - nejvyšší na Madagscaru (200m), málo navštěvované místo. Mahanoro se točí kolem pirog, rybářských sítí a harpun, rybáři vyrážejí ve tři hodiny v noci a vracejí se až odpoledne. Vatomandry - nejbližší pláž od Antananarivo po RN11A. Manambato a jezero Rasoabe tvoří umělé jezero, odtud jezdí lodě na další jezero Ampitabe a další ráj - Akanin´ny Nofy - hnízdo snů - kouzelné místo. Zde začíná nejkrásnější část kanálu Pangalanes s jezery a bujnou vegetací.
Sainte Marie - dlouhý ostrov má krásnou přírodu, nejsou zde kopce a počasí je tu mírnější a méně deštivé než na pobřeží. Hlavní město Ambodifotatra s bohatou minulostí, náměstí Albrand, starý přístav postavený v 19.století, který se nazývá Petit Barachois, kostel z roku 1859 - Madame islet. Západní pobřeží se nazývá pobřeží vodopádů nebo pobřeží velryb, zde leží největší zátoka Lounkitsy. Na východě ostrova jsou korálové útesy s bohatým podmořským životem. Ampanilhy vypadá jako poloostrov pokrytý pralesem a obklopený mangrovníky. Jih je nejvíce osídlený a jsou zde hotely. Tři ostrůvky Ilots aux Sables, Ile aux Nattes, dá se sem doplavat na piroze. Létá sem Air Madagascar, po moři se sem dá dojet na motorových lodích ze Soanierana Ivongo, plavba trvá asi dvě hodiny a 30 minut. Každoročně se slaví ve Foulpointe Asarabe - rituály vedené náčelníky, prosby k moři a obětování posvátného zebu, obřad se koná v září na posvátném místě Manjakatompo Antsiraka - Mahavelongo "Doany ". V listopadu se konají oslavy sklizně lichi. Ostrov Sainte Marie je rájem pro potápěče, po 500 km dlouhé plavbě sem připlouvají velryby a páří se a rodí mladé od června do září. Obyvatelé ostrova slaví, když sem velryby připlují. Ivoloina ZOO a botanická zahrada leží 11 km severně od Tamatave, poskytuje i technickou pomoc farmářům, žijí zde lemuři a želvy. 138 km východně od Antananarivo po RN2 se nachází Andasibe - nejnavštěvovanější chráněná oblast, skládá se z parku Mantadia Park a přírodní rezervace Analamazaotra, v Andasibe žije 11 druhů lemurů, 37 druhů plazů a mnoho druhů ptáků.

Jihovýchod
Lze se sem dostat z jihu, luxusní Fort Dauphin ostře kontrastuje s vnitrozemím. Lze se sem dostat i z druhé strany po silnici nebo pomalým vlakem. V pozadí jsou lesy, krajina kmenů Betsileo, Tanala a Antemoro, málo dotčená turismem, avšak jihovýchod je velmi rozmanitý. Létá sem Air Madagascar, rekonstrukce RN13 se stále neprovádí, Fort Dauphin, neboli Totagnaro v malgaštině, leží na jižním cípu pobřeží, leží mezi dvěma hlubokými zátokami na úpatí Pic Saint Louis (529 m),odkud je krásný výhled. Histroické město Fort Dauhpin bylo pojmenováno podle krále Ludvíka XIV.. Odtud také přicházeli první obyvatelé Réunionu v roce 1674. Ehoala - nový přístav funguje od roku 2009, hloubka 15,75 metrů umožňuje zakotvení i obrovských lodí. Mimo důlní oblasti bylo vytvořeno 35.000 ha chráněných oblastí, které vedou místní komunity a přispívají ekoturistice. Zajímavá místa jsou zde jezero Vananibe, ležící 5 km od letiště, nabízí ubytování a plavbu na plachetnicích. Fort des Portugais - 10km na Z patří k nejstarším stavbám na Madagascaru a pevnost byla postavena ztroskotanci v 16.století. Baie de Lokaro - asi 40 km na sever je ideální místo s ostrůvky, zátokami s vodní vegetací, jezero Ambavarano a rybářská vesnice Evatra leží mezi oceánem a lagunou, Sainte Luce - 53 km na sever od Fort Dauphin je rybářská vesnice a v okolí je zajímavá příroda.
Parky a rezervace: 14 km na SV od Amboasary South leží soukromá rezervace Berenty, ktrerá využívá blízkosti řeky Mandrare, nejzajímavější jsou tu lemuři Catta a další zvířata - netopýři, hadi, želvy a více než 90 druhů ptáků. V blízkosti najdete sisálové plantáže. Soukromá přírodní rezervace Nahampoana, byla velmi zanedbaná až do doby, kdy sem byla zavedena elektřina a postavena lodge v 90.letech 20.století. Atrakcí jsou zde divoké liány vanilky, orchideje a 4 druhy koření. Krásná je plavba na piroze mezi mangrovníky. Andohahela s pěti horami nad 1.500 metrů tvoří přechod mezi mokrým ekosystémem východu a suchým jihu. Kopce zadržují vodu a nachází se zde fauna z celého ostrova díky tranzitní poloze. Dá se doletět do Mananjary, Manakara a Farafanagana, po silnici RN23, která vede do Mananjary kolem parku Ranomafana, 49 km za Ifanandiana se silnice spojuje s RN 12, která vede na jih do Manakara, Vohipeno, Farafangana a Vangaindrano. Manakkara je poslední železniční zastávkou na trati Fianarantsoa - východní pobřeží. Mananjary leží na křižovatce mezi Pangalanes a řekou Mananjary se železným mostem. V oblasti se pěstuje káva, vanilka a pepř. Říční přístav je velmi rušný, na březích jsou prodejci dřevěného uhlí, farmáři a rybáři, pluje se tu na pirogách. Mananjary je tradiční místo kmene Sambatra, jehož příslušníci provádějí každých 7 let kolektivní obřízku, Další bude v roce 2014, probíhá souběžně v dalších vesnicích Antambahoaka, místní král rozhoduje o rituálech.
Manakara - nejzajímavější turistickou atrakcí je 163 km dlouhá železnice mezi Fianarantsoa a Manakara. Je to velmi prudká železnice, prochází lesy, mezi skalnatými útesy, stržemi, je tu 48 tunelů, rychlost je mezi 20 - 35 km/h. Cesta trvá 12 hodin i déle.
Vohipeno - malé město obklopené rýžovými poli a banánovníky na březích Matitanana je hlavním centrem kmene Antemoro. V Ivato-Savana jsou královské hroby. Farafangana - 109 km na jih od Manakara je jižní konec Pangalanes. Má strategickou polohu, pěstuje se tu hřebíček, pepř, rýže a ovoce. Vangaindrano leží 75 km od Farfangana a je to konec RN12. Krásná pláž Ampatsinakoho vzdálená 20 km s korálovými útesy a mořskými plody. Jedna cesta vede do Midongy na jih a k Mananara River spring, pramenu, který se hlasitě vynořuje z přírodní prolákliny.
Věstění a Sorabe - jihovýchodní etnické skupiny Antemoro a Anakara jsou známé svým věštěním a vznácnými rukopisy arabsko-malgašskými tzv. Sorabe. Popisují historii různých klanů, magiské formule pro léčení nemocí, komunikaci s předky. Katibo - hlídači posvátných knih pečlivě chrání toto mystické kulturní dědictví.
Parky a přírodní rezeravce - 70 km od Fianarantsoa na cestě do Mananjary leží Ranomafana (horká voda), dříve spojována s lázněmi, nyní s ekoturistikou, leží v deštné oblasti hor, žije tu 12 druhů lemurů a 114 druhů ptáků.
Andringitra patří k 6 mokrým lesům východu a je to místo UNESCO. Je to jedno z nejlepších míst pro biology, jakási přírodní laboratoř, kde najdete jak staré, tak nové druhy fauny a flóry. Park je tvořen žulovými skalami a horami, jež převyšují 2.500 m.

Severozápad
Oblast od Diego Suarez po Baie de Baly patří k nejkrásnějším na Madagascaru, krásné pláže, zálivy, skalnaté pobřeží a ostrůvky v moři, vnitrozemí v kombinaci s mořem vytváří nádhernou krajinu a symbolizují jedinečnost ostrova.
Diego Suarez
lze sem doletět z Réunionu a Dzaoudzi (Maoytte), jinak po silnici Antananarivo - Diego Suarez, kromě několika částí byla silnice obnovena, po RN 4 na sever do Ambondromany, pak po RN6 do Diego Suarez. Diego Suarez bylo vždy imigrační město, nově příchozí se zde asimilovali s místními (Sakalava a Antakarana). Navíc místo okupovali Francouzi delší dobu, francouzské námořnictvo opustilo místo až v roce 1973. 7 km na V od Diego Suarez leží Mountain of the French na cestě do Ramena, výstup trvá asi dvě hodiny po dlouhé klikaté cestě s aloemi, trnitými rostlinami a baobaby, na vrcholku jsou zbytky opevnění a kasárna a ručně kopaný tunel vedoucí k malé pevnosti.
Ramena - nejoblíbenější místo lidí z města je vzdáleno 18 km, Ramena je malé rybářské město, kde čas plyne v rytmu plujicích pirog, opravovaných sítí, je tu i 3 km dlouhá písečná pláž s kokosovými palmami. Je to výchozí místo na výlet do Smaragdového moře. Smaragdové moře je velká laguna ležící mimo zátoku a je chráněna od vln Indického oceánu korálových útesem, dá se sem vjet malým a velkým vjezdem. Smaragové moře je mělké, plavou zde želvy a rejnoci. Sporty a turistika - Moraingy je tradiční souboj v rytmu bubnů a křiku, trekaře láká The Mountain of French a
jejich 60 stezek (od stupně 3 do 7), ostrovy jako Anjombavola a Andatsara nabízejí výstupy s výhledem na moře. Lze tu jezdit na čtyřkolkách a na kole. Infrastraktura je zde ještě v plénkách, ale v roce 2005 se zde konala soutěž surfařů.
Národní parky - Mounatain of Amber NP leží 40 km JZ od Diego Suarez, byl prvním parkem na Madagascaru, na mnoho míst se dá dostat autem, ale jsou zde i náročná místa pro výstupy, řeky, vodopády a kráterová jezera podél 30 km dlouhého masivu. Masif Ankarana - 18.000 ha byl vyhlášen národním parkem, tvoří jej jeskyně, podzemní řeky a kaňony - 100 km jižně od Diego Suarez, je zde zajímavá fauna, mnoho stezek vede k opravdovému zázraku přírody - Zelené jezero, Velké Tsingy, River Loss a výhlídka Ambohimalaza. Jeskyně byly používany jako útočiště a pohřebiště, turisté sem během rituálů mohou přijít. Království Antakarana vzniklo v roce 1692, každých 5 let se slaví Tsanga-tsainy - královská oslava rodiny Amabatoaranana. Rituály trvají 15 dní a mohou končit kolektivní obřízkou.
Nosy Be - létá se sem z Paříže, Říma, Dzaoudzi (Mayotte) a Moroni (Komory), místní lety provozuje Air Madagascar. Trajekt funguje mezi Majunga a Nosy Be, dá se sem dostat i lodí z Ankify. Ostrov vůní láká navštěvníky už po příletu na letiště Facene, ylang, koření cukrová třtina, káva a vanilka. Krajina je zde rozmanitná a dominuje jí Lokobe Mounat - 450 m a Passot Mounat (315m), jsou odtud krásné výhledy na západ slunce. Pěstuje se zde cukrová třtina, ylang-ylang, mango. Jsou tu nádherné pláže, jako např. Ambatoloaka, Madirokely a Andilana. Vřele se doporučuje plavba na plachentici např. z Bay of Courrier k Wild Island, pak dále z Sébastien Cape na Nosy Lava, nejjižnější ostrov Mitsio, plout se dá kolem Nosy Mamoko, Kisimany, Bay of Russinas, Nosy Iranja a Sakatia, ostrovy Radama jsou rájem. Celosvětově jsou známá místa na potápění na Nosy Be, je zde málo llidí, některé potápěčské kluby nabízejí i kurzy, nejkrásnější místa jsou Nosy Tinaleky, Zaida Trawler, Manta Point, Le Corail Noir, la Grotte, Le Banc du Chameau, Le Pain de Sucre, le Tombant de Nosy Iranja, Greg Wall na Ramada ostrovech a le Banc petit v Mitsio. Další aktivitou je zde sportovní rybaření a lze zde ulovit opravdu zajímavé ryby - baracudy, tuňáky a další. K zajímavým událostem patří Oslava života - Donia, setkává se tu až 50.000 lidí, Donia začíná karnevalem na ulicích Hellville a trvá 4 dny, obvykle se koná v květnu v Nosy Be. Velká regata se stala tradicí 26.června v den oslav nezávislosti, různé lodě se potkávají u Bay of Madirokely a pak závodí v jednotlivých kategoriích. Bývalí obyvatelé Nosy Bay přijíždějí z Réunionu, Mayotte a Jižní Afriky.
Majunga - lze sem doletět z Dzoudzi (Mayotte), Moroni (Komory) a místní lety operuje Air Madagascar. Majunga se nachází na konci RN4, po moři se sem dá dostat z Komor a Mayotte, obyvatelé Majungy místo osídlili již dávno. Je to také důležitá zastávka lodí dhow, které zajišťují dopravu podél pobřeží. Majunga je třetí největší město a druhý největší přístav v zemi, založeno bylo u ústí řeky Betsiboka, která má červenou barvu díky naplaveninám z vnitrozemí. Město má vlastní charakteristiku - ostrůvky muslimské architektury, indické obchody s vyřezávanými dvěřmi, arkády osvícené sluncem, symbolem Majunga je vysoký 20 metrový baobab.
Katsepy je přírodní štít, kam se dostanete po přeplutí zátoky Bombetoka Bay. Dá se tu navštívit maják odkud je výhled na zátoku a důl celesitu.
Hlavní atrakcí je tu Červený kruh - Red Cirque - vápencový útvar, kde pracují místní umělci, Albert Rakotovao - malby ve sklenici z barevných prášků, které nachází v Termite Mounts.
Antsanitia je místem ekoturistiky, jsou tu překrásné pláže ležící 40 km severně od Majunga. Zde je ráj pro rybáře, plují zde pirogy, je tu řeka Morira, mangrovníky a endemické rostliny.
Národní parky - v Ankarafantsika (114 km od Majunga) uvítá návštěvníka 12 vzácných dřevěných soch, je zde chráněn poslední suchý les na ostrově, žije zde 126 druhů ptáků. V Ampijorna Foresty Station mají 3 druhy endemických želv.
Baly národní park a zátoka ještě nejsou známé, ale díky rozmanitosti místa - zlatým plážím a korálovým útesúm, jezerům, mangrovům a hustému suchému lesu, stojí za návštěvu, žijí zde vzácná zvířata. Lze se zúčastnit tradičních rituálů kmene Sakalava. Nebožtíci se vytahují z hrobů, 7x se nosí kolem hrobu a pak se vrací zpět. V Majunga je každý den v pět hodin při západu slunce setkání místních obyvatel a je tu hodně plno, jí se tu a pije.


Západ
Oblast se skládá ze tří částí, každá z nich je odlišná. Menabe oblast - země baobabů, na Madagascaru roste 7 druhů. Majestátné řeky Manambolo a Tsiribihina, plavba po nich je opravdovým zážitkem. A Tsingy de Bemaraha v oblasti Melaky, které vznikly erozí před milióny let.
Morondava
létá sem Air Madagascar, silnice RN7 vede do Antsirabe, RN 34 a 35 přes Miandrivazo a Malainbandy, po řece se sem dá dostat přes Manambolo a Tsiribihina. Město Morondava má zásadní problém, bylo postaveno na písečných dunách a je vystaveno mořské erozi. Při odlivu jsou vidět dhow, které uvízly na mělčině, jako by odpočívaly před dlouhou cestou. Betania - malá rybářská vesnice a další vesnice leží u moře. Návrat pirog byl nesčetněkrát zaznamenán fotografy. Je to kromě Aleje baobabů symbol Morondavy. Odtud na sever najdeme Alej baobabů nazývanou centrální branou Menabe, alej se nachází 19 km od Morondava, je to přirozená alej tvořena Adansonia Granddidieri. Je nutné si zde udělat fotku, byla zde vytvořena chráněná oblast, jako první národní přírodní památník na Madagascaru v roce 2007.
Andranomena - speciální rezervace, kde rostou endemické druhy. Některé baobaby jsou zajímavě propleteny, zde lze vidět nádherné západy slunce.
Marofandilia - 20 km od Aleje baobabů, vesnice která byla změněna Ngo Fanambym a Mírovými sbory na sochařskou dílu, kde se používá výhradně suché dřevo, je tu prosperující obchod, navíc se místní obyvatelé snaží zabránit odlesnění a mají školky se stromy.
Kirindy Forest - 60 km od Morondava najdete suchý les Kirindy, je domovem mnoha ohrožených druhů, je domovem Fosa jediné kočkovité šelmy na ostrově, nejmenšího primáta na světě Berthe´s Microcebus a velké skákavé myši (vositse).
Jezero Bedo - 85 km od Morondava má rozlohu 747 ha a celé místo 1962 ha. Je to oblíbené místo ornitologů, kde nacházejí útočiště stěhovaví ptáci, Bedo Lake je součástí Ramsar - seznamu mokřad.
V Menabe Maroseranana založili největší království Sakalava. Ostatky královského rodu jsou chráněny v Belo sur Tsiribihina. Jama festival se obvykle koná v červenci, začíná v Kirindy a prochází Andranomena, je to ukázka místních umělců,plavců na pirogách a řemeslníků.
Belo sur Mer -rybářská vesnice 80 km na jih od Morondava, kde se vyrábí škunery,v roce 1861 se zde usadili Francouzi a založili zde v roce 1913 tesařskou školu. Lze se tu procházet v lese, plavit se mezi ostrůvky, potápět.
Kirindy Mitea národní park u Belo sur Mer je přechodná zóna mezi suchým tropickým klimatem a subtropy jihu. Kirindy Mitea zahrnuje jak souš tak moře, lze se sem dostat po cestě z Morondava v době sucha, v období dešťů 2 hodiny plavby lodí.
Makay masiv - směrem do vnitorzemí leží neznámý masiv, lze se sem dostat pouze od května do září, kromě helikoptéry, začíná 130 km jižně od Malaimbandy. Mkay je tvořen hlubokými údolími a horami, těžko přístupnými. Z hor stéká průzračná voda, na vrcholku i je velmi horko, jsou tu jeskyně a v nich malby, které umocňují tajemnost místa.
Velké řeky
Tsiribihina - všechny čluny byly využívány pro tabákové plantáže, nyní se používají pro dopravu lidí. Je to krásné místo pro pozorování vegetace, množství ptáků a netopýrů. Plavba na lodi obvykle trvá 3 dny a 2 noci (150 km) a kempuje se. Zastavuje se ve vesničkách a dá se projít po břehu a obdivovat přírodu. Každý západ slunce na lodi vybavené kuchyní je krásný, plavba konnčí v Belo sur Tsiribihin, odtud se dá jet do Morondava (106 km na jih) nebo na sever do Bekopaka, kde jsou Tsingy - 90 km na S. Pokud se chcete plavit po řece Tzsiribihina dojedete sem po silnici z Antsirabe a Miandrivazo.
Řeka Manambolo, plavba začíná v Ankavandra, po krátkém rituálu uctívajícím předky. Konvoj malých kanoí proplouvá krajinou, rybáři nabízejí své ryby a děti běhají podél řeky, večer pak v kempu zpívají. Vzrušující je průplav soutěskami, řeka se kroutí mezi skalami s jeskyněmi. Pokud se chcete plavit po řece Manambalo začíná se v Ampefy, pak Tsiroanomandidy a Ankavandra.
Tsingy Bemaraha
dostat se sem dá po cestě nebo silnic, 196 km od Morondava do Bekopaka přes Belo sur Thiribihina. Přímý přístup po řece Manambolo v kombinaci řekou Tsibirihina. Další možností je přístup od Antananarivo, lze sem jet od května do listopadu. Je to největší labyrint na světě - vápencové katedrály s ostrými špičkami. Chlad a vlhkost hloubek ostře kontrastuje se suchem výšek, je tu nádherná fauna a flóra, která se přizpůsobila místním podmínkám. Okruhy mohou být snadné až náročné do nejvyšších jeskyň Tsingy. Je třeba mít dobré boty, dostatek vody, lehké oblečení, klobouk, opalovací krém, repelent, baterku. Je nutno mít místní průvodce.

Jih
Pro řidiče, kteří jedou po RN7, jih začíná v Ihosy, kde silnice vstupuje na území kmene Bara, chovatelů zebu. Klima a půda jsou sušší a je tu méně větrno. V oblasti Tuleáru je nádherná hvězdná obloha. Hluboký jih je samostatný svět, prochází tu Obratník Kozoroha, příroda zde vytvořila opravdové zázraky.
Tulear - létá sem Air Madagscar, je tu konec silnice RN7 (950 km) spojující Tulear s hlavním městem. Hlavním lákadlem je planina Ihorombe - od km 620 po pěkné silnici.
Město Tuleár je obýváno kmenem Vezo, různými rodinými klany, jednou z přezdívek města je Isy Miriro - město, které nikdy nespí. Přes den je tu horko, v noci se ochladí. Na Sans Fil na RN7 stojí taxíky, v Anketa jsou taxi, které jezdí do Ifaty a na sever, Mahavatse je přístav pirog. V Tuleáru je trh mušlí, malé muzeum umění Mahafaly, obchody s bižuterií, je tu institut, kde je uložena latimérie, ulovená v roce 1995 v Saint Augistine Bay, plantáže stromů Antsokay. Mezi vesnicemi Rampolo na jihu a Andavadoaka na severu leží druhý největší korálový útes na světě.
Ifaty 27 km severně od Tuleáru jsou krásné hotely a potápěčská centra. V Ifaty jsou kanály, které spojují moře s lagunou. V moři žijí překrásní mořští tvorové, které odhaluje odliv. U Ifaty se nachází Reniala privátní park s endemickými druhy rosltin.
Salary - cesta z Tuleáru trvá 3,5 - 4 hodiny po RN9 nebo lze lodí a je tu i malá přistávací dráha. Místní laguna je užívána kmenem Vezo jsou zde tři korálové útesy. Od července do září se zde objevují velryby. Na pevnině lze vidět Sacred Cave, Salty Lake a Les baobabů.
Andavadoaka - baobaby, korálové ostrůvky, ptáci a krásná čistá voda - idylické místo. Je to malá vesnice ležící 52 km jižně od Morombe, je to mezinárodní projekt ochrany podmořské fauny, k projektu se přihlásilo 23 místních vesnic.
Jižní pobřeží z Anakao do Itampolo - dostat se sem dá lodí z Tuleáru, po příjezdu do Anakao vás odveze transfer - vozy tažené zebu. Je tu krásné potápění, lze tu rybařit a plavit se na lodi mezi ostrůvky, pozorovat velryby. Ostrůvek Nosy Be je posvátné místo kmene Vezo. V Anakao si lze najmout auto 4x4 a navštívit Bay of Beheloka, národní park Tsimanampesotse, vesnici Ambola, stezky kmene Mahalafy, zátoku Itampolo. Směrem do vnitrozemí leží území kmene Mahalafy mezi řekami Menarandra a Onilahy, daleko na východ a JV od Tuleáru, hlavní města jsou Ampanitry, Ejeda a Betioky. Jejich hroby jsou velké stavby 10x15 metrů z kamene, hroby jsou zdobené trámy zvanými Aloalo až 1,8 m vysokými a lebkami zebu (zvířata se obětují během pohřbu). Na trámech jsou geometrické sochy a figury popisující osobnost zemřelého, Mahafaly věří v posmrtný život. Jejich domky jsou však stavěny ze dřeva. Ampanihy je malá vesnice mezi Tuleár a Fort Dauphin, kde se vyrábí mohérová vlna angora z koz. Typický mohérový koberec je tvořen 70.000 uzlíky.
Hluboký jih je ideální pro dobrodruhy a jízdy na motorkách a čtyřkolkách. Po cestě se projíždí suchými koryty řek, mezi hroby, termitišti, trnitými křovinami a vesnicemi.
Isalo leží 700 km od Antananarivo po silnici na Tuleár RN7 a 243 km od Tuleáru. Lze sem jít pouze s průvodcem, ty lze najmout v Ranohira, doporučuje se procházka přes Maison de l´Isalo, přes Zahavola - 9 km od Ranohira. Eroze vymodelovala nejrůznější tvary skal, i když místo vypadá suché, je zde síť vodních toků, které se vlévají do Mangoky. V parku je několik tras, např. na místo, kde je přírodní jezírko, jeskyně Portugalce a Sahanata po příkrých stráních a přes řeky. Je třeba mít s sebou vodu, repelent, klobouk, boty a opalovací krém. Ti, kdo kempují, musí mít pytle na odpadky a teplé oblečení, noci jsou chladné, nejlepší doba pro návštěvu je od dubna do října. Konají se tu běhy každoročně v červenci 100 km za 36 hodin.
Další národní parky
Zombitse Vohibasia - 15 km od Sakaraha mezi Ranohira a Tuleár, park zahrnuje 3 různé lesy (suché), žije zde 6 druhů denních a nočních lemurů, je to nejjižnější park se suchým lesem.
Tsimanmpesotse národní park leží 275 km jižně od Tuleáru, vznikl v roce 2001, v této nejssuší oblasti Madagascaru je oáza - slané jezero, fascinující vegetace, hlavní atrakcí jsou ptáci - plameňáci. Jsou to 4 trasy, nejzajímavější je Tsimaso route s jeskyněmi a mělkými děrami, kde žijí slepé ryby, v parku jsou dva kempy a lze si projamnout výbavu. Ubytování je možné v blízkosti parku.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz