www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Oblasti Namibie

Provincie, města Afriky

Namibie přejmenovala oblast Caprivi strip na region Zambezi. Tento 450 km dlouhý pruh země je jen 105 km široký v nejširším místě a 32 km v nejužším místě.

Namibie je rozdělena do 13 oblastí: Khomas a okolí, Střední pobřežní oblast, vnitřní Erongo a oblast Kunene, NP Etosha, Otjozond Jupa a Oshikoto oblasti, Hardap a Karas oblasti, oblasti Oshana, Omusati, Ohangwena, další jsou oblasti Kavango a Caprivi, oblast Omaheke.
Kromě nádherných pouští, endemických rostlin, lze pozorovat hvězdy jako nikde jinde na světě, životodárná mlha v poušti probouzí život v nehostinných místech.

Oblast Khomas a okolí
Zde leží hlavní město Windhoek, obklopené krásnými horami v centrální vysočině, centrum ekonomiky země, začátek cest zahraničních návštěvníků, i kolem města je mnoho možných aktivit. Např. různé zvířecí farmy a ranče najdete kolem Windhoeku a Okahandja, můžete zde vidět lvy, gepardy a levharty, i při krátké návštěvě země lze jednu z farem v blízkosti města navštívit (1-3hodiny jízdy). Soukromá útočiště mají pěší stezky např. v Khomas Hochland, Eros a Auas pohoří. Pro ty, kdo si chtějí vyzkoušek jízdu autem 4x4 jsou kolem Windhoeku a Okahandja vyznačeny trasy. Mnoho farem nabízí jízdu na koních. Krásné nebe nabízí pozorování hvězd z malých observatoří. Pro milovníky vodních sportů je k dispozici jezero Oanob - vodní lyžování, plavby na lodích, potápění. S.von Bach Dam jižně od Okahandja je také vhodné pro milovníky vodních sportů. Pro golfisty je tu Windhoek Golf a County club - 18 jamkové hřiště, 71 par. Mnoho farem nabízí i místa na kempování, některé kempy mají i bazén, jiné se nacházejí v buši. Ve Windhoeku se konají dva velké cyklistické závody každý rok - v únoru Nedbank Cycle Challenge a v říjnu Namibian Model Pick´n Pay Cycle Classic. Hart va Windhoek je hudební festival, Karneval se slaví v mnoha městech. Další aktivitou je prohlídka jeskyní v oblasti Khomas - Arhem Cave má délku trasy 4.800 metrů na V od Windheoku žije zde 6 druhů netopýrů. Plachtění a bezmotorové létání se praktikuje na farmách Dorbabis, Nina, Uhlenhorst, nejlepší sezóna je od listopadu do ledna.

Centrální pobřežní oblast
Známá jsou místa Swakopmund, Henties Bay a Walvis Bay - hlavní mořský přístav.
Hned u Swakopmudu lze jezdit na čtyřkolkách, nabízí se tu vyhlídkové lety, parasailing a seskok s padákem, sjíždění dun na lyžích, jízda na koních. Ve Walvis Bay plavba na kajaku a plavba na lodi za delfíny, lachtany, pelikány, želvami, plameňáky a velrybami, windsurfing a kite-surfing, výlety k Pelican Point a Sandwich Harbour (místa Ramsar), potápění je možné na Pelican Point - nejlepší podmínky od prosince do března. Henties Bay je místem každoročního rybářského festivalu, severně od Henties Bay leží Cape Cross, kde je obrovská kolonie lachtanů. Nabízí se zde také lov žraloků.

Vnitřní Erongo a oblasti Kunene
Zde návštěvníci mohou vidět pouštní slony, staré skalní malby, nejstarší rostlinu Welwitshia mirabilis a volně se pohybující zvířata na severozápadě Namibie. Je tu množství skalních útvarů, jeskyní a žijí zde nomadické kmeny. Nekonečné pláně, krásná údolí, majestatné hory a suché řeky. V této oblasti leží nejvyšší hora Brandberg, SZ od městečka Uis, je třeba mít sebou hodně vody, pokud ji chcete zdolat, slézání hor je možné v pohoří Erongoa Spitzkoppe. Kolem městeček Usakos, Karibib a Omaruru jsou krásné skalní formace. V Brandebergu u Uisu jsou známé skalní malby Bílá paní. Oblast Kunene - dříve známá jako Damaraland a Kaokoland je vhodná pro milovníky jízdy autem 4x4. Je třeba se vždy držet vyznačených cest a mít dostatečné množství vody a pohonných hmot, doporučuje se minimálně konvoj dvou aut. V této oblasti lze vidět volně žijící lvy, nosorožce a pouštní slony, žirafy, antilopy přímorohé, pštrosy a zebry. Lze sem jet i na kole, někteří operátoři se na tuto oblast specializují. Nejlepší způsob, jak prozkoumat pobřeží je vyhlídkovýcm letem, řeka Kunene tvoří hranici mezi Namibii a Angolou, zde se dá raftovat a plavit se na lodi. V oblasti Kunene je mnoho komunitních kempů na krásných místech, lze se zde potkat s místními obyvateli Damara a Ovahimba mezi Kunene řekou a Twyfelfontein, které je světové místo dědictví UNESCO. Oblast Kunene je třeba prozkoumávat pomalu, krajina se stále mění - pohoří Joubert, Hartmannberge, Otjihipa a Giraffenberge s údolími.

Národní park Etosha a oblasti Otjozondjupa a Oshikoto
Největší národní park, po deštích je pánev zaplněna vodou a místem, kde přivádějí na svět mlaďata vodní ptáci, v noci se zvířata scházejí u napajedel, zde žijí gepardi. Jsou tu jeskyně a podzemní jezera. Etosha je známá svými napajedly, v parku lze jezdit i po vlastní ose, kempy také nabízejí noční vyjížďky. Lodge mimo park safari v autě i pěší.
V oblastech Otjozondujupa a kolem Otjiwarongo se lze setkat s velkými kočkami - lze navštívit Cheetah conservation Fund a Afri-cat Foundation. V Otjiwarongo je krokodýlí park, kolem Otavi a Tsumebu jsou různé jeskyně, kde se lze i potápět. Waterberg Plateau park je vhodný na pěší túry. Golf lze hrát v Otjiwarongo a občas se tu konají letecké přehlídky. Pro milovníky jízdy autem 4x4 jsou vhodné oblasti na SV oblasti Otjodzondjupa kolem Grootfontein a Tsukmkwe. U Groootfontein je největší meteorit na světě - Hoba, u Tsumkwe potkáte Křováky, oblasti dominují baobaby. V Tsinsabis v oblasti Oshikoto lze potkat místní obyvatelé a seznámit se s jejich způsobem života, Treesleepers Camp je výborné místo na kempování. U Tsumeb leží jezero Otjikoto, dolomitová jeskyně, lze se zde potápět, na dně leží zbraně z 1.světové války, potápění v jeskyních je oblíbené také. Mnoho farem nabízí jízdu na koních a safari. Luxusní lodge nabízejí kromě safari v autech i pěší safari, prohlídku stop dinosaurů v oblasti Etjo. Je tu množství kempů, pro ty, kdo rádi spí pod hvězdami.

Oblasti Hardap a Karas
Hlavním cílem je určitě Namib poušť, Sossusvlei, kde jsou duny vysoké až 360 metrů, na východě leží Kalahari s červenými dunami a největší jezero Hardap Dam pro milovníky vodních sportů. Oblast Karas na jihu - zde je druhý největší kaňon na světě Fish River Canyon a nejstarší přístav Namibie Luderitz, Orange River, toulcové stromy a místa s fosiliemi. Přelet balónem v Sossusvlei je nezapomenutelným zážitkem, duny lze také vidět z helikoptéry nebo malého letadla. Na duny lze vylézt, z vrcholku jsou vidět nekonečné písky. V Sesriem jsou k dispozici čtyřkolky a vyhlídkové lety, procházka kaňonem Sesriem. V Namib Naukluft parku není jen Sossusvlei a Deadvlei, ale také stezky pro pěší v Naukluft. Dále na jihu leží Luderitz s koloniálními budovami, je to ideální základna pro ty, kdo se chtějí zúčastnit plavby na lodi nebo se vydat na cestu autem 4x4 do Bogenfels nebo Saddle Hill, zde si lze vyzkoušet své dovednosti v řízení. Na východě od Luderitzu lze navštívit město duchů Kolmanskop, kde byly nalezeny diamanty v roce 1908. Nedaleko pak lze vidět divoké koně a dále na jihu Fish River Canyon, který je atrakcí pro pěší turisty (od května do srpna) - 85 km dlouhá trasa, která končí v Ai Ais Hot springs. Na JV jsou trasy pro auta 4x4 a lze se zde potkat s místními kmeny Nama. U Keetmanshoop je Quiver Tree forest a Playground of Giants, místa s fosiliemi. V oblasti Karas lze jezdit na koních nebo na mulách.

Oblasti Oshana, Omusati, Ohangwena
Na počátku roku se tato oblast změní v kvetoucí krajinu s tisíci liliemi rostoucími v oshanas (mělké řeky), zelenými palmami, pasoucím se dobytkem. Domy v této oblasti jsou tradičně kruhové, obklopené obdělávanou půdou a lidé často rybaří v mělkých vodách - oshanas. Půda zde je bílá a písečná. Za návštěvu stojí muzeum Uukwaluudhi Home Stead a Nakambale museum, dozvíte se více o kultuře Ovamba, je tu velký baobab v Ombalantu, speciální výroba papíru v Onankali. Koná se zde běžecký závod Old Mutaul Victory Race v Oshakati každý rok. Zajímavá je prohlídka Ongewediva, tradiční obydlí a tradiční hospoda s ochutnávkou místního jídla - mahangu kaše, divoký špenát, housenky mopane a tradiční kuře, místní pivo Tombo. Také za návštěvu stojí Ruacana Falls na začátku roku, kdy je zde hodně vody a jsou to největší vodopády Namibie.

Oblast Kavango a Caprivi
Tyto dvě oblasti na SV mají zcela jinou krajinu, řeky Okavango, Chobe, Quando a Zambezi utvářejí tyto scenérie. Katima Mulilo je hlavním centrem této oblasti, bude zde brzy Zambezi Waterfront Tourism Park s mnoha aktivitami. Populární atrakcí jsou Popa falls a řeka Okavango s plážemi. Staré misijní stanice jako např. Andara východně od Rundu patří k této části země. Národní park Bwabwata a několik dalších dotvářejí tyto oblasti. Je tu mnoho kempů a lodgí, zde lze pozorovat lechwe, bůvoly, hrochy, slony a krokodýly. Plavba po řece, rybaření, plavby při západu slunce a pozorování ptáků jsou zde hlavní aktivity (vice než 400 druhů ptáků). Lze jezdit na kanoe (mokoro) a vychutnávat si poklid řeky a zvuky přírody, další aktivitou je raftování na řece Zambezi, jsou zde housboaty na řece. Najdete tu mnoho řemeslných center a muzeí, které vám přiblíží místní kultury, hlavní řemesla jsou zde řezbářství a výroba keramiky.Oblast Caprivi byla přejmenována na region Zambezi, dříve známé jako Itenge,malý pás země na severovýchodě byl pojmenován na počest hraběte Leo von Caprivi v roce 1890, Německo získalo nadvládau nad touto oblastí po podepsání smlouvy Heligoland s Velkou Británií. Německo získalo dva strategické ostrovy v Severním moři a Itenge. Vodní toky v Caprivi přitáhly pozornost Němců,viděli zde šanci obchodní cesty přes Zambii k Indickému oceánu.Ale zapomněli na Victoriiny vodopády,cesta byla nesplavná.

Oblast Omaheke
Leží na východě a je tvořena Kalahari, žijí zde Sanové/Křováci. V severní části rostou baobaby, v této oblasti také žijí příslušníci kmene Herero, jejichž centra jsou v Otjinene, Epukiro a Aminius. Hererové jsou převážně chovatelé dobytka. Kalahari je největší souvislá vrstva písku, jsou zde staré vyschlé řeky, které se nazývají omarumba a procházejí Kalahari na severu a ve středu a během období dešťů se zde tvoří jezírka. Červené písky Kalahari jsou domovem mnoha zvířat, potkat se tu můžete se Sany. Severní Omaheke je oblíbenou destinací milovníků jízdy v autech 4x4, písky Kalahari vyzkouší dovednosti řidičů. Severně od Gobabis lze navštívit Harnas Wildlife Foundation, útočiště zraněných zvířat, která se pak vracejí do přírody. Gobabis je branou pro ty, kdo cestují do Botswany po Trans Kalahari magistrále. Město je známé chovem dobytka, je tu muzeum, které bylo založeno za podpory rodiny Eimbeck, najdete zde artefakty z celé Namibie. Uakii Wilderness a Info Centre vypovídá o kultuře oblasti. V Gobabisu je i golfové hřiště. Lze navštívit vesnice Křováků v blízkosti Gogabisu a Aminius. Malá vesnice Witvlei pořádá tradiční karneval každý druhý rok, je podobný německým karnevalům.


Namibii lze také rozdělit do oblastí: Jih, Střed, Západ, Sever, Severovýchod, Východ, Severozápad

Jih
Oblast s otevřenými pláněmi a nekonečné samoty, jih nabízí návštěvníkovi pohled na mimořándá místa. Hlavní atrakcí jihu je Sossusvlei a NP Namib-Naukluft, kde jsou kouzelné červené duny dosahující výšky až 300 metrů do namibijského nebe. Je tu Dead Vlei, s bílým bahnem a uschlými kmeny akáciií. Na jih od Sossusvlei se nachází Namib Rand Nature reserve, kde objevíte diversitu pouště a horské krajiny a zvířata. Také se zde objevují u kouzelné kruhy, jejichž původ ještě věci nevysvětlili (Wolwedans oblast). Rostou zde Welwitschia mirabilis - endemická rostlina, některé z nich jsou až 2000 let staré. V Namibii roste asi 700 druhů endemických rostlin adaptovaných na pouštní podmínky, např. Quiver tree - toulcový strom. V této oblasti se také nachází druhý největší kaňon na světě - Fish River Canyon, který lze v zimě trekovat.

Střed
Windhoek - hlavní město Namibie je obklopeno horami, pohoří Eros na východě, Auas pohoří na jihu a Khomas Hochland na západě, rušné město s dobře zachovanou německou koloniální architekturou, mnoha službami, ideální místo pro začátek cesty.

Západ
Dobře známé město Swakopmund a Walvis Bay, hlavní přístav Namibie. Ve Swakopmundu jsou dobře zachovalé německé koloniální budovy, jako např. Old State Railway Station - nádraží, na jihu jsou bažiny bohaté na ptactvo a možnosti sportovního vyžití. Obrovské pobřežní duny lze sjíždět na prkně, lze tu jezdit na čtyřkolkách. Dále na jihu je Sandwich Harbour, jedno z nejdůležitějších mokřad Afriky. V blízkosti se nachází National West Coast Recreation Area, oblíbené místo rybářů. Oblíbeným místem horolezců je Spitzkoppe - Matterhorn Namibie - se stěnami o výšce až 600 metrů. Na Brandbergu, nejvyšší hoře Namibie jsou skalní malby.

Sever
Je oblast kontrastů s horskou pouštní krajinou a kanály s liliemi. NP Waterberg se tyčí nad savanou s akáciemi a září oranžovými útesy, zde žijí nosorožci, bůvoli, levharti a další zvířata. Lze zde vyjít na trek. V této oblasti najdete také u Grootfontein Hoba Meteorite, který váží 60 tun a největší na světě. Na severu je také NP Etosha.

Severovýchod
Oblast Nyae-Nyae, domov předků Sanů Ju/´hoansi, zde se nachází zvířecí park Kaudum, Mudumu a Mamili národní parky. Každá z těchto destinací nabízí něco odlišného - zvířata, ptactvo. Na dalekém východě leží Impalila Island - Ostrov v Africe, kde se potkávají čtyři země a řeka Zambezi.

Východ
Zde leží město Gobabis, kde je začátek dálnice Trans Kalahari Highway, která spojuje Namibii, Botswanu a Jižní Afriku. Je to důležité místo chovu dobytka, které vzniklo kolem misie, která byla založena Friedriechem Egertem v roce 1856. V Gobabisu jsou důležitá historická místa, zde můžete vidět i kulturu Sanů. Místní Ju/´hoansi, Kxoe a !kung - Sanové pracují na farmách, řemeslné výrobky v oblasti Omaheke se prodávají pod značkou nadace Omaheke San Trust, která pomáhá v životě místním Křovákům.

Severozápad
Písečné pláně, skalnaté hory charakterizují tuto oblast. Suchý a malebný Kaokoveld je domovem předků pastevců Himbů, stáda slonů, která migrují podél vyschlých koryt řek. Podél pobřeží Atlantiku se nachází Pobřeží koster, známé svými dunami, štěrkovými pláněmi, solnými pánvemi, hustou mlhou a vraky lodí. Tato oblast je také vyhlášená díky Twyfelfontein, kde je 2400 skalních rytin, Burnt Mountain, Petrified Forest a Organ Pipes a Ugab Vingerklip (Finger Rock).

Dříve než se do Namibie vydáte, je třeba si ujasnit, které oblasti Vás nejvíce zajímají. Rozdělíme oblasti na 7 částí:
1. Centrální - Windhoek - hlavní město Namibie je obklopen horami, na východě leží pohoří Eros a na jihu pohoří Auas, na
západě Khomas Hochlands. Je to rušné město s dobře zachovanou německou koloniální architekturou a mnoha
službami, je to ideální místo začátku cesty.

2. Severovýchod - oblast Nyae- Nyae
domov předků Sanů Ju/"hoansi San, Kaudum Game Park a národní parky Madumu a Mamili. Každá z těchto destinací
nabízí něco unikátního, včetně zvířat a ptáků. Na dalekém severovýchodě se nachází Impalila Island - ostrov, kde se
střetávají 4 země a řeka Zambezi s vynikajícím rybařením a pozorováním ptáků.

3. Východ
Nachází se zde město Gobabis, kde začíná Trans Kalahari dálnice, která spojuje Namibii, Botswanu a Jižní Afriku. Toto
město je důležitým dobytkářským centrem, které vyrostlo kolem misijní stanice založené Friiderichem Eggertem v roce
1856. Je to historické místo, kde můžete ocenit i kulturu Sanů, této oblasti Ju/"hoansi, Kxoe a Ikung žijí a pracují na
místních farmách, řemeslné výrobky z oblasti Omaheke jsou označeny Omaheke San Trust, organizaci, která pomáhá
místním Sanům.

4. Jih
Oblast velkých otevřených prostorů a samoty, hlavní atrakcí jižní oblasti je Sossusvlei a Namib - Naukluft NP, kde červené písečné duny dosahují až 300 metrů. V blízkosti je Dead Vlei, s bílým dnem s uschlými kmeny stromů. Na jih od Sossusvlei leží krásná rezervace NamibRand Nature Reserve, kde je pouštní a horská krajina a zvířata. V této oblasti se také nachází druhý největší kaňon na světě Fish River Canyon, během zimy lze tento kaňon projít.

5. Západ
Známé město Swakopmund a Walvis Bay - hlavní přístav Namibie, ve Swakopmundu se nachází dobře zachovala německá koloniální architektura - jako je Staré nádraží, na jihu jsou bažiny s bohatou faunou a vynikajícími sportovními možnostmi. Kromě vodních sportů lze jezdit na prknem po dunách, jezdit na čtyřkolkách. Dále na jihu leží Sandwich Harbour - důležitá mokřada, National West COast Recreation Area - oblíbené místo rybářů.
Horolezci mají v oblibě Spitzkoppe, Matterhorn Namibie s velkými žulovými stěnami, které sahají do výšky 600 metrů. Blízká hora Brandberg je nejvyšší v Namibii a je tu galerie skalních maleb.

6. Severozápad
Písečné pláně, pohoří a skalnaté kopce charakterizují tuto krajinu suchý a malebný Kaokolad je domovem pasteveckých kmenů Himba a stád pouštních slonů, která putují podél údolí řeky, jsou tu i žirafy a antliopy. Podél Atlantického oceánu leží Skeleton coast známé odlehlé místo s písečnými dunami, štěrkovými pláněmi, solnými pánvemi a hustou mlhou, ve které zabloudily lodě, z nichž se staly časem vraky, když zde uvízly. Také zde najdete Zkamenělý les, Twyfelfontein s 2400 skalními rytinami, Brunt Mounatin a Organ Pipes, Ugab Vingerklip skálu.

7. Sever
Je to oblast velkých kontrastů - pouštní hory a vodní toky s liliemi. NP Waterberg vyčnívá nad pláněmi s akáciemi svými oranžovými útesy, kde žijí nosorožci, bůvoli, levharti a další zvířata, v této oblasti také najdete 60ti tunový Hoba Meteorit, největší tohoto druhu na světě, který se nachází u Grootfontein, také tu leží NP Etosha - místo bohaté na zvířata, které patří k nejlepším v Africe.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz