www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Oblasti Senegalu

Provincie, města Afriky

Hlavní město je postaveno na poloostrově Cap Vert, ohraničeno dvěma mysy: The Pointe des Almanies na severu - velké luxusní a residenční předměstí s krásnými výhledy a místo, kde jsou různé rybářské vesnice - Ouakam, N´Gor, pláže a ostrov umělců a Yoff - malý rybářský přístav. Na severním pobřeží jsou další atrakce - pláže Malika, Keur Moussa klášter a rybářská vesnice Kayar s mnoha vydlabanými loděmi. Podél pobřeží při cestě na jih se obějví vulkanické kopce Mamelles, místo odkud můžete vidět Cap Manuek a maják, nejjižnější místo hlavního města.

Dakar a poloostrov Cap Vert
Ekonomické a politické hlavní město Senegalu a důležité kulturní a univerzitní středisko, je to symbol Afriky, která je otevřená okolnímu světu a zároveň si zachovala tradice afrického života. Je to dynamické město, s tržišti, důležitými vládními institucemi -prezidentský palác, obchodní čtvrtí s bankami, hotely, restauracemi, bary a nočními kluby. Je to město umění a historie, orgabizují se zde kongresy a semináře, jsou tu luxusní hotelové řetězce.

Musée de L´Ifan (Place de Soweto)
Asi nejatraktivnější muzeum v Senegalu, vytvořeno z popudu prezidenta Senghora, uvidíte zde bohatství uměleckého a kulturního dědictví Západní Afriky a muzeum mapuje scény každodenního života této oblasti, je tu více než 1.200 předmětů ve sbírce - včetně sošek, masek, tradičního oblečení, látek, hudebních nástrojů Moustala Diop sbírka vás seznámí se starými královskými artefakty z Kamerunu.
Tržiště Dakaru jsou opavdovým obchodním centrem, s mnoha barvami, vůněmi. Sandaga market - hlučný trh, kulinářské poklady, exotické ovoce, maso, ryby a koření, léčivé byliny - vysoce ceněné místními pro své účinky. V okolních uličkách je trh s látkami, výšivkami, krejčí, kteří šijí šaty na míru, jsou velmi šikovní.
Kermel market - atrakce pro turisty - malý trh v srdci starého Dakaru s krásnými koloniálními budovami, budova z roku 1860 byla zničena ohněnm a v roce 1994 zrekonstruována keramikem, najdete zde i krásně prezentované evropské jídlo, kolem jsou obchůdky květinářů, košíkářů, dřevořezbářů a výrobců kožedělných produktů.
Tiene market si uchoval koloniální šarm a nebo sudánský styl, nejtypičtější je z trhů, ležící v srdci mediny, nabízí různé lektvary a léky, zajímavé je pozorovat ženy na tržišti elegantně oblečené v tradičních boubou.
Medina - město ve městě, krásné památky a Velká mešita, prohlédněte si nástěné malby, typické místní uličky a scény.
Soumbedioune market - vesnice řemeslníků ležící na Western Cliff Road, jsou odtud krásné výhledy na zátoku Soumbédioune, kam každý večer připlouvají rybáři, řemeslníci zde pracují přímo před vámi starými technikami, zde můžete opravdu dobře smlouvat, najdete tu i šperky a výrobky z kůže.
Archipel de la Madelaine - nyní přírodní rezervace - ostrovy La Madelaine chrání ekosystémy, kde hnízdí kormoráni, jestřábi a další ptáci.
Gorée - zvláštní atmosféra ostrova, kombinace magie a tragédie - je to jedinečné místo nejen v Senegalu, ale i na světě. Úzké uličky a červeno-okrové domy s bouganviliemi dodávají tomuto městu kouzlo minulosti, Gorée je však také bránou pekelnou do Ameriky, odtud byly posílány miliony otroků na lodích do Nového světa. Je to místo pro zamyšlení, zapsáno na seznamu UNESCO, v návštěvnících vyvolává hluboké emoce a fascinaci. Isladn of Gorée je místo klidu, které nenajdete v Dakaru. Žije zde mnoho umělců, kteří si zde nabíjejí baterie a nacházejí inspiraci.
Maison des Esclaves (Dům otroků) - růžová stavba s krásnou architekturou, divný pocit, který vládne na dvoře, těžko smazatelných hororových výjevů z minulosti. Není nesnadné si představit utrpení obyvatel tohoto místa.
Fort d´Estrées - pevnost postavená zadem k moři je nyní místo, kde se nachází Muzeum historie, které mapuje minulost Senegalu a Goréé od dob neolitu po dobu získání nezávislosti, jsou tu prehistorické artefakty a různý materiál dokladující primitivní království, otroctví a kolonializaci. Návštěva muzea Vám umožní lépe pochopit Senegal.
Musée de la Mer - dům, který dříve patřil Východoindické společnosti budou mít v oblibě milovníci moře, najdete zde sbírky mořských druhů, modely starých lodí a vše oslavující kult moře.
Musée de la femme - toto muzeum pomůže pochopit důležitou roli žen v senegalské společnosti, najdete zde fotografie, každodenní předměty a hudební nástroje.

Rufisque
Nedaleko Dakaru v předměstí směrem na Petite Cote leží městečko Rufisque s důležitou historií, bylo to místo, kde se obchodovalo s burskými oříšky v 19.století, je to brána do buše, tady opustíte Dakar.

Pink Lake - Růžové jezero
Leží 40 km severně od Dakaru, krajina s dunami a palmami, Retba Lake je kouzelný výtvor přírody - světu známé jako Pink Lake díky své růžové vodě (díky jedinečné bakterii a vysoké koncentraci soli), může mít až purpurovou barvu podle intenzity slunečních paprsků. Také je to poslední místo rallye Paris-Dakar. Sběr bílého zlata stojí za podívanou, muži pomazaní máslem na ochranu kůže před slanou vodou, ženy v barevných boubou naplňují lodě. Sůl se používá na konzervaci ryb, je dovezena do skladů, aby vyschla a zbělela na slunci za několik dní. Laguna je místem, odkud má příjem mnoho tisích místních obyvatel od 70.let 20.století, pracují zde Senegalci z blízkých vesnic, ale i Guinejci a Malijci. Objevíte zde autentické vesnice mezi jezerem a oceánem, s tržištěm, můžete také jet autem 4x4 navštívit vesnice Fula.

Petite Cote
Na jihovýchodě od Dakaru leží senegalská Riviéra, která se táhne od Bargny po Pointe Sangomar, je to ráj pro milovníky pláží, smaragdové moře, bílé písečné pláže s palmami, hodně sluníčka, řada hotelů, různé typy aktivit.

Saly Portugal
Největší turistický komplex v Západní Africe, oblíbené místo portugalských námořníků v 15.století. Dnes resort nabízí širokou řadu hotelů, včetně luxusních s bazény, prázdninové vesnice a mnoho aktivit - rybaření, potápění, jízdu na koni, plachtění, golf, seskoky s padákem, jsou tu noční kluby, kasino a butiky, Saly má malou přistávací plochu.
Mbour -patří k nejatraktivnějším rybářským střediskům na pobřeží Senegalu. Krásné scény při návratu rybářů k večeru, přístav a mnoho ryb, uchvacující africká realita.
Nianing - perla Petite Cote, nejenom díky svým krásným plážím, ale i díky člověku, který zde zasadil tisíce stromů na 130 hektarech během 20 let, místo je známé jako Domain de Nianing, vedle hotelů jsou tu i kempy, ekologická rezervace, je to grandiozní arboretum.
Joal Fadiouth - tvořící město Joal, jedna z nejdůležitějších rybářských oblastí v zemi, ostrov Fadiouth, spojení s pevninou mosty, hřbitovní ostrov, kde vedle sebe leží v míru křesťané a muslimové a posvátný ostrov Tindine, Joal Fadiouth patří k nejhezčím vesnicím v Senegalu. Zde se také narodil Leopold Sedar Senghor, který napsal o místě básně a jeho rodný dům je otevřen pro návštěvníky. V 15.století byl Joal obchodním střediskem Portugalců a bylo zde postaveno mnoho kostelů. Vesnice Joal je postavena na hromadách ze starých mušlí. Vesnice Fadiouth je postavena na umělých ostrovech z mušlí, patří k nejmalebnějším v Senegalu - kulaté chatky, lodě, černá prasata.
Somone Lagoon - v ústí řeky Somone s mangrovy a porostem lesa Foret des Massifs od N´Diass po Thies, laguna je na seznamu útočišť pro ptáky, vládne zde poklidná atmosféra, žijí zde růžoví plameňáci a pelikáni, rybáři zde loví ryby. Plážový resort La Somone nabízí výlety lodí na palubě lodi Arcandia - velkého katamaránu. Je tu i mnoho dalších výletů v nabídce - zvířecí park v lese Bandia, s baobabem a hroby kmene Serer ve tvaru pyramid.

Casamance
Leží v jižní části Senegalu mezi Gambií a Guinea Bissau, oblast tvoří kontrast oproti zbytku sahelské země. Zahrady, palmy, hluboké lesy, mangorvy a velké pláže se rozkládádají kolem řeky a jejích lagun. Dolní Casamance na západě, je místo, kam přijíždí nejvíce turistů, jsou tu krásné vesnice, bujná vegetace, olejové palmy, velké stromy kapok, různé druhy bambusů, krásné pláže s kokosovými palmami, které se táhnou od Cape Skirring po Abené, ostrůvky, opravdový africký ráj. Střední a horní Casamance - oblast mezi řekou Casamance a Gambia, je méně obydlená a vhodná pro lov a rybolov. Místní obyvatelé si uchovali své tradice, hlavní etnická skupina Jola je velmi spjata se svými animistickými zvyky a je tu velký vliv islámu. Dodržují se tu iniciační obřady, v květnu a červnu - velmi zvláštní rituál. Na odlehlých cestách najdete typická města: Diouloulou a cesta k pláži, Baila se stromy kapok a oválnými domky, Tobor a Fotrest des Kalounayes, Bignona a trh s keramikou.
Řeka Casamance má délku 320 km, kolem žije mnoho ptáků a roste tu bujná vegetace. Lze po ní plout do Ziguinchor, je tu hodně zahrad, rýžová pole.
Elinkine - leží na odlehlém konci jezera, vesnice, která je křižovatkou cest, kam se dá doplout na lodi po řece s mnoha ostrůvky.
Karabane Island - ostrůvky byly prvním obchodním místem Francouzů v Casamance, je to místo dědictví UNESCO, stará pevnost, kostel s bretaňským vzhledem, hřbitov, kde je pohřben kapitán Protet, zakladatel Dakaru, zde byl uložen podle svého posledního přání proti pobřeží, kde bojoval proti kmeni Jola. Na ostrově jsou kouzelné pláže ještě málo známé veřejnosti.

Ziguinchor
Dříve středisko obchodu s otroky, původně hlavní město, je dynamické s velkým obchodním a zemědělským centrem, patří k atrakcím Senegalu. Vládne zde poklid a je to nejafričtější město Senegalu. Barevné stánky, domy na kolonádě koloniální čtvrti, řemeslná vesnice a malebný trh Saint Maur des Fossés, projížďka na lodi, to vše vás zde čeká. Budova Francouzkého kulturního centra s barevnou dekorací je inspirována tradičními motivy.
Cape Skirring - mnoho lidí považuje tuto pláž u mysu za nejkrásnější v celé zemi. Je to mystické místo, poklidné. V resortu jsou zahrady a hotely.
Abené - leží na severu oblasti Casamance - plážový resort.
Djemnering - rybářská vesnices tradičními zvyky a rytmy tamtamů.
Oussouye - geografická křižovatka Casamance je centrem animismu, jsou tu miniaturní království, konají se tu různé obřady, hlavně po sklizni a před začátkem školy. Také se tu konají zápasy ve wrestlingu. Vyrábějí se tu košíkářské výrobky a keramika s místními mušlemi.
Mlomp - domky s patrem v této vesnici jsou jedinečné, se střechami vypadají jako malé paláce se sloupy, lodgiemi, schodišti a malovanými stěnami. V této vesnici se nachází animistické muzeum, jimi vás kurátor rád provede,
Enampore a Séléri - dvě vesnice vzdálené od sebe 3 km, s charakteristickou architekturou velké kutaté budovy se dvěma střechami, jedna nad budovou, druhá nad dvorkem s rezervoárem. Obyvatelstvo těchto vesnic žíje z palmového vína, jedna palma může vyprodukovat až 100 litrů štávy měsíčně. Ženy pracují na rýžových polích, poznáte je podle velkých klobouků, které je chrání před sluncem.
Kolda - oblastní město horní Casamance, kde žije asi 60.000 obyvatel, najdete tu místo královny Sony, zříceniny hradů králů Mandika. Zde začala vzpoura kmene Fula proti kmeni Mandika. Kolda je ideální místo pro prohlídku východního Senegalu a Guinea Bissau.

Saint Louis
Město podobné New Orleans, bylo hlavním městem Francouzské Západní Afriky od roku 1895 do 1902, je to nejstraší francouzské město v Africe, jinými slovy je to svěděk koloniální minulosti, která stále vytváří místní atmosféru a město je zapsáno na seznamu UNESCO, jeho krása spočívá v jedinečné architektuře domů s barevnými fasádami, s verandami a arkádami, které zdobí ulice. Známý jsou Faidherbe bridge, závod lodí, krásné západy slunce, zahrady s květinami, které dotvářejí romantickou atmosféru města. Je cílem senegalských umělců, každoročně se zde koná jazzový festival v květnu.

Ostrov
Známý most Faidherbe Bridge spojuje ostrov s pevninou, tento malý kus země vytváří historickou část města. Za návštěvu stojí Place Faidherbe, Palác guvernéra, soud a Velká mešita, Maison Peyrissac - typická kolonilání budova, kde se konají některé jazzové koncerty. Ve Výzkumném a dokumentačním centru se můžete seznámit s celou historií Senegalu.

Sor
Leží v blízkosti Saint-Louis, město se zelenými pásy, moderní architekturou.

Djoudj národní park
Je na seznamu UNESCO a leží v deltě řeky Senegal, je to třetí největší útočiště práků na světě a žije jich zde více než 400 druhů (plameňáci, kormoráni atd.). Nejlepším obdobím pro pozorování těchto ptáků je od listopadu do dubna, můžete vidět však i jiná zvířata - gazely, opice, šakaly, prasata bradavičnatá celročně.

Guembel rezervace
Na okraji Saint-Louis leží rezervace o rozloze 720 ha, je tvořena lagunami, žije tu více než 200 druhů ptáků. Byla sem znovu zavedena zvířata ze Sahelu: gazely, opice a velké želvy.

Langue-de- Barbarie národní park
Zde žijí mořské želvy a různé druhy ptáků. Od dubna do září můžete pozorovat mořské ptáky, kteří zde hnízní a páří se. Na lodi si můžete udělat pěkný výlet.

Lompoul poušť
Táhne se několik kilometrů k moři a tvoří jej okrové duny, zde můžete potkat kočovné kmeny, vyspat se pod hvězdami.

Podél řeky Senegal
Pouštní vítr vane z Mauretánie, plout můžete po řece Senegal. Ze Saint-Louis do Bakel se podél údolí řeky nacházejí koloniální obchodní stanice: Richard Toll a extravagantní Baron Roger, Podor a stará pevnost. Dagana - hlavní město kmene Walo a Bakel, nejhezčí město na řece. Lake Guiers ve středu sahelské oblasti, kde leze potkat uprostřed savany různé rybářské a kočovné kmeny.

Bou el Mogdad
Autentická loď a starý posel do Senegalu, jezdila od dob kolonialismu. Zcela rekonstruována v roce 2006, zachovala si svůj starý šarm a zve vás k návratu zpět v čase mezi palmové háje a sahelskou scenérii po stopách starých obchodních zastávek. Legendární loď podobná parníkům na Mississippi, má vyzdobené kabiny s pěkným výhledem. Plavba na lodi je jedinečným zážitkem.

Sine Saloum
Na jihu Petite Cote se nachází překvapující místo Sine Saloum delta, tvoří ji mangorvy, laguny, lesy, písečné pásy, je to místo, kde moře vstupuje na pevninu a vytváří labyrint tisíce malých ostrůvků, talentovaní navigátoři vás mohou v deltě povozit, lidé kmene Niominka vás pozvou na ochutnávku palmového vína a udělají vám náhrdelník z mušlí a semen. Oblast Sine Saloum je krásná svou přírodou a ptactvem.

Kaolack
Hlavní město oblasti je moderní a rušný obchodní přístav, posvátné místo bratrstva Tidjane a hlavní centrum obchodu s burskými oříšky a solí. Je tu také jeden z největších trhů v zemi, neo-maurský styl architektury okouzlí každého. Nedaleko odtud můžete objevit několik megalitických míst, podobných bretaňským stojícím kamenům.

Rybářské vesnice
Podél pobřeží a v meandrech řek Sine a Saloum jsou autentická místa, při návštěvě těchto míst máte jedinečnou příležitost pochopit každodenní život obyvatel této oblasti. Lodi a rybáři vás navnadí dát si rybu k večeři.

Foundiougne
Leží na levém břehu řeky Saloum a je přístupná trajektem, tato poklidná vesnice si zachovala šarm z minulých dob, se starými budovami a ulicemi lemovanými stromy manga.

Missirah
Postavena na místě lesa, tato vesnice se rozkládá kolem přístavu a loděnice. Místní specialitou je prodej ryb zavěšených na kole.

Toubakouta
Místo známé nejen senegalskými zápasy ve wrestlingu, ale také talentem místních umělců, hlavně sochařů, vesnice je křižovatkou dvou etnických skupin, rybářů kmene Serer a farmářů kmene Mandinka. V oblibě mají místo i lovci, je tu oblast 100.000 ha pro lov (prasata bradavičnatá), od poloviny prosince do začátku května.

Saloum delta národní park
Od Pointe de Sangomar po les Fathala, tento park je místem, kde žije divoká fauna, 200 druhů ptáků, šakali, opice, divoké africké kočky, želvy, vydry a dokonce i krokodýli a delfíni. Nalézá se zde několik ostrovů na řece Saloum, jako je Guissanor, Poutake, Bétanti, ostrovy s dobytkem a ptáky. Idelání místo na výlet lodí nebo v období sucha autem.

Dionevar ostrov
Je to ostrov, který byste neměli minout, žijí zde hlavně lidé kmene Mominka, vynikající rybáři ze skupiny Serer, okouzlí vás architektura bohatě zbarvených domů, zdobených mušlemi. Pěstují se tu burské oříšky a rýže, rostou zde citronovníky a kokosové palmy.

Centrální Senegal
Je charakterizován vyschlou krajinou a historií starých mocných království jako království Baol, Kayor a Wolof.

Thies
Železniční město je křižovatkou silnice a železnice mezi Dakarem a Saint-Louis a Dakarem a Bamako. Udělejte si čas na návštěvu nádraží, kde je rušná atmosféra. Thies má koloniální architekturu, velmi dobře zachovanou, rušný trh, kde se střetávají různé kultury.

Senegalská dílna dekorativních umění
Založena byla v roce 1966, vidět tu můžete krásné koberce, které vytvořili nejlepší senegalští umělci. Před několika lety se jeden mladý řemeslník stal opravdovým umělcem, když začal improvizovat vzory podle svých představ. Tyto kousky se dostaly do světa pomalu a Thies se stal důležitým místem kreativního umění.

Regionální kulturní centrum
V srdci starého opevnění patřícího koloniální armádě můžete vidět výstavu, která mapuje ekonomickou a politickou historii oblasti. Nenechte si ujít naivní malby, které zobrazují hrdiny místní kultury nebo jen obyčejné lidi.

Touba
Posvátné město bratrstva Mourid, kde se nachází Velká mešita postavená v roce 1963, jejíž minaret je nejvyšší v Západní Africe. Poutní místo - Magal v Touba - zde se setkávají asi 2 milióny Mouridských poutníků na oslavu Amadou Bamba, zakladatele bratrstva.

Ferlo
V srdci starého království, Ferlo je místo kmene Fula,v křovinaté savaně, kde pastevci kmene Fula pasou svůj dobytek zebu a kozy. Kočovné kmeny, se kterými si můžete dát známý senegalský čaj nebo čerstvé kravské mléko.

Diourbel
Staré hlavní město burských oříšků, které na svou minulost nezapomnělo, ale známé je i v současnosti díky sochařství, je to rodné město Cheikha Diop Makhone, jediného senegalského sochaře zpracovávajícího bronz. Jeho syn Vás provede dílnou.

Východní Senegal
Tak si můžete představit africký sen, království kmene Mandinka, je to křižovatka mezi Mali, Guinea Bissau a Senegalem, je to místo, kde se střetává historie, dobrodružství a tajemství.

Tambacounda
Oblastní hlavní město je kosmopolitní a žijí zde různé etnické skupiny: Mandinka, Fula, Wolof, Bassaris, Sarakhole. Bylo zde vytořeno regionální muzeum kultury. Neopomeňte navštívit trh v centru Quartier Liberté, kde si můžete koupit místní suvenýry, včetně perel a typické místní vůně, hudební nástroje, různé předměty, látky. V centru města vám ušijí za den šaty na míru.

Niokolo Koba národní park
Indiana Jones by určitě nenanšel lepší místo. Park je na seznamu biosférických rezervací UNESCO, je to nějvětší park v Západní Africe. Útočiště sahelské fauny, od listopadu do června park nabízí 600km cest, vidět tu můžete lvy, paviány, jeřáby, hrochy a krokodýly. Prohlídka parku s průvodcem vám přinese nezapomenutelné zážitky ve staré přírodě a stále málo navštěvovaném místě.

Mako Et Kedougou
Leží u východu z Niokolo Koba NP a jsou odtud nádherné výhledy na řeku Gambia, kam chodí ženy prát prádlo. Také tu můžete potkat hledače zlata na březích řeky Falémé River na malijských hranicích. Kedougou leží na úpatí kopců známé zlaté cesty. Tato velká vesnice je známá mramorem a tradičními obydlími, jehož fasády jsou z lateritu a zdobené modrým a bílým mramorem. Na hranici země kmene Mandinka na východě a brána do země kmene Bassari na západě.

Země kmene Bassari a Bédik
Je tvořena buší a stromy kapok, vesnicemi v srdci divokých kopců na úpatí guinejské Fouta-Djalon. Tyto kmeny sem odešly v 19.století, když je kmeny Fula chtěly převést na islamistické náboženství. Bassari mluví pouze svým jazykem zůstávají věrní zvykům svých předků - rybaření, sběru a farmaření. Jejich iniciační rituály se konají v dubnu a květnu a přitahují mnoho návštěvníků. I tato oblast je oblíbená lovci.

Lovecké oblasti - ze 170 druhů savců lze lovit 20 druhů a z 625 druhů ptáků - 45 druhů lze lovit. Větší zvířata lze lovit na východě a na jihu, na severu ptáky. Ale jsou tu oblasti, kde je lov zakázán částečně - Louga, Fatck, Tivaouane a Thies, Mbour. Lov je zakázán zcela v pobřežních oblastech Tivaouane, Thies, Mbour, Rusifique, Zinguinchor, Diourbel, Matam, Podor, Kaolack, Nioro, Gossas, Kébemer a Linguere. Lovci musí mít povolení k lovu a k držení zbraně.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz