www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa
Národní parky a rezervace
Praktické informace na cestu
Podnebí a přírodní poměry
Vstupní formality
Víte, že ...?
Letenky
Aktuality - Afrika
Provincie, města
Obchod a hospodářství
Dějiny a lidé
Doprava
Fauna a flóra, příroda
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa a období v Africe
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Pět největších řek Afriky

Zajímavosti z Afriky

Tři čtvrtiny vodních zdrojů Afriky je soustředěnou pouze kolem 8 hlavních říčních toků. Čtyři z nich - řeka Congo, Niger, Zambezi a Nil patří k nejdelším z pěti na kontinentu. Další jsou Ogadugne (Gabon), Sanaga (Kamerun), Chari-Lagone (Čad) a Volta (Ghana).
Největšími zdroji vody v Africe jsou v Gunei Fouta Djallon a Mount Nimba pohoří, Etiopská vysočina, v Ugandě pohoří Ruwenzori, Angolská vysočina, v JAR pohoří Maloti - Drakensberg.

1. Nil
Délka toku 6.600 km, povodí 3.000.000 km2, hlavní místa na jejím toku jsou Khartoum, Aswan, Luxor, Cairo, je to nejznámější africký veletok a nejdelší řeka na světě, má dva hlavní přítoky Bílý Nil, který pramení v oblastí Velkých jezer a jeho nejvzdálenější pramen je v jižní Rwandě, Modrý Nil, který vzniká v Etiopii, stékají se u Khartoumu, hlavního města Súdánu, odtud pak řeka teče na sever v poušti Sahara po obou březích a vlévá se do Středozemního moře velkou deltou. Většina Egypťanů žije u Nilu.

2. Congo
Délka toku 4.700 km, povodí 4.100.000 km2, protéká Kisangani, Mbandaka, Kinshasa, Brazaville, řeka Congo protéká střední Afrikou v největším deštném pásu na kontinentu, je na druhém místě co se týče průtoku vody za Amazonkou, vlévá se rychlostí 34.000 krychlových metrů vody za vteřinu do moře. Má také největší povodí v Africe, díky několika kaňonům je to nejhlubší řeka na světě. Za pramen řeky se považuje Chambeshi River v severní Zambii, zbytek řeky teče v DRC a tvoří část její hranice.

3. Niger
Délka toku 4.180 km, povodí 2.100.000 km2, protéká Siguri, Bamako, Ségou, Mopti, Timbuktu, Gao, Niamey, Lokoja, Onitsha. Je to hlavní řeka západní Afriky, pramení ve Fouta Djallon a Mount Nimba pohořích na Guinejské vrchovině a protéká Guineou, Mali a Nigerem, pak pokračuje do Beninu a Nigérie. Řeka Benue River, která pramení v Kamerunské vysočině a je dlouhá asi 1.400 km je jejím hlavním přítokem. Řeka Niger se vlévá do moře v Guinejském zálivu Deltou Nigeru, oblastí s hustým osídlením, která má velikost asi 70.000 km2. Dále pak v Mali je vnitrozemská delta Nigeru, neobvyklý úkaz, který vznikl náhlým snížením řeky. V oblasti se nacházejí jezera a záplavové pláně.

4. Zambezi
Délka toku 3.540 km, povodí 1.400.000 km2, protéká Katima Mulilo, Mongo, Livingstone, Victoria Falls, Kariba, Songo, Tete. Je to největší řeka v Africe, která se vlévá do Indického oceánu, její povodí je asi poloviční ve srovnání s povodím Nilu, teče od svého pramene v Angole přes Zambii, podél hranic s Namibií, Botswanou a Zimbabwe a nakonec se vlévá do moře v Mozambiku. Nejznámějším místem jsou Victoria Falls, ale je také součástí největšího přeshraničního parku Kavango-Zambezi Transfrontier Conservation Area, rozkládající se na rozloze 280.000 km2. Dvě hlavní jezera na Zambezi Kariba a Cahora Bassa, dodávají elektřinu několika africkým zemím.

5. Orange
Délka toku 2.200 km, povodí 1.000.000 km2, protéká Upington. Pramení v Lesotho a teče na západ JAR, tvoří hranice mezi JAR a Namibií a vlévá se do Atlantického oceánu. Hlavním přítokem je řeka Vaal, která teče od severovýchodu. Řeka Orange je hlavní hydroelektrickou silou a zavlažovací vodou. Bylo zde postaveno asi 29 přehrad, z nichž Gariep je největší. Dodává vodu do Východního Kapska 83 km tunelem Orange - Fish, druhé největší vodní potrubí na světě. Dešťové srážky se snižují směrem na západ a na březích jsou polosuché oblasti, včetně Kalahari a pouště Namib na severu.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2019:
Copyright © 2019 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz