www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Provincie JAR

Provincie JAR

Provincie, města Afriky

Nejzajímavější místa provincie Western Cape:
* Kapské Město - muzea, restaurace, botanická zahrada Kirstenbosch, Stolová hora, Kapský poloostrov a mys Dobré naděje
* Národní park West Coast - květiny od srpna do září, žijí zde i pštrosi, antilopy
* Constantia - vinice - nejstarší africká vína
* Stellenbosch, Franschhoek, Paarl, Welington - kapské vinice
* Cedrové hory - staré skalní malby Sanů, vycházkové trasy
* Walker Bay - Hermanus - pozorování velryb, vycházkové trasy
* Calitzdorp - krásná architektura, výroba vína portského typu
* Oudtshoorn - pštrosí farmy
* Prince Albert - Swartberg Pass - klidná krajina na rozjímání
* Mossel Bay - krásné plážové městečko, odtud odjíždí parní vlak Outeniqua Choo Tjoe
* Knysna - krásná laguna, ústřice, vodní sporty
* Plettenberg Bay - krásné bílé pláže
* soukromé rezervace v Karoo - Sanbona, Aquila, Inverrdoorn, Buffelsdrift, Fairy Glen

Jihoafrická republika je rozdělena do devíti provincií:

Gauteng
Limpopo (dříve Nothern Province)
North-West
Mpumalanga
Free State
KwaZulu-Natal
Western Cape
Eastern Cape
Northern Cape

Gauteng (Chauteng)
Je nejmenší, ale hospodářsky nejdůležitější z provincií. Gauteng znamená v jazyce sotho "zemi zlata". Své pojmenování získalo v roce 1866, když chudý Australan George Harrison zakopl o kámen a nalezl v něm stopy zlata. Od té doby nález žlutého kovu změnil život v této oblasti k nepoznání. Z původní zlatokopecké osady brzy vyrostlo město, které dostalo jméno Johannesburg a na počátku 20. století mělo 150 000 obyvatel. Stalo se "zlatou metropolí světa". Johannesburg je centrem celé oblasti, jsou tu vysoké mrakodrapy, rychlé dálnice a nákupní centra. Na západě provincie leží Kolébka lidstva - Cradle of Humankind, kde byly nalezeny ostatky mrs. Ples a jsou tu také jeskyně Sterkfontein. Johannesburg je jedním z mála místa na světě, kde můžete mít ráno konferenci a odpoledne již být na safari.
Dnes je jediným městem Afriky, které se může pochlubit mrakodrapy. Pro turistu je velmi obtížné se s městem seznámit, jednak pro jeho rozlehlost a také vzhledem k vysoké kriminalitě. Na rozdíl od ostatních jihoafrických měst se tady pěší prohlídka nedoporučuje a je lépe využít služeb místních cestovních kanceláří. Doporučujeme navštívit Carlton Centre na Commissioner Street. Z této výškové budovy konkrétně z jejího 50. patra (ve výšce 202 metrů) budete mít Johannesburg jako na dlani. Historii města vám přiblíží Old Post Office (Stará pošta) z roku 1897 a City Hall (Radnice) postavená na začátku minulého století v neorenesančním stylu. Nápadná svým tvarem je Diamond Buiding, připomínající broušený diamant. Před 25 lety vznikl ze starých hal Market Theatre Complex, kam se soustřeďuje kulturní život města. Hned vedle stojí bleší trh Market Africa, kde se dají nakoupit nejlevnější suvenýry. Východním směrem odtud na konci parku stojí Johannesburg Art Gallery, muzeum s díly jihoafrických ale i evropských malířů. Hned za parkem začíná nechvalně proslulá čtvrť Hillbrow. V minulosti se zde soustřeďovali přistěhovalci z celého světa, dnes se sem spíš stahují uprchlíci z okolních chudých států a je to jedna z nejhorších čtvrtí Johannesburgu. Ještě nedávno stála v Hillbrow česká hospoda "U tanku", kde se pravidelně scházeli krajané a podávali se tu české speciality.
Mimo centrum města se nabízejí dva poznávací výlety:
Návštěva předměstí Johannesburgu Soweta (synonymum boje černých obyvatel proti apartheidu) a návštěva Gold Reef City, což je komplex zahrnující historickou důlní šachtu a zrekonstruované městečko, které navozuje atmosféru zlatokopeckých dob. Můžete zde sledovat, jak se odlévají zlaté pruty a také vystoupení "Gumboot dancers", tanečníků ve vysokých gumových botách, kteří předvádějí tance vzniklé kdysi v důlních ubytovnách.
Pretoria
Je hlavním městem Jihoafrické republiky. Na rozdíl od Johannesburgu působí mnohem klidnějším a malebnějším dojmem. Město založil v roce 1855 búrský generál Marthinus Pretorius. Typické pro Pretorii jsou historické budovy a rozlehlé parky. Na jaře (v září a říjnu) zde rozkvétají aleje jacarand a celé město se zbarví do fialova.
Centrem města je Church Square s pomníkem někdejšího prezidenta Paula Krugera, který má i své muzeum Paul Kruger House Museum, kde tento "otec búrského národa" žil a ze široké verandy vládl. Na Paul Kruger Street je National Zoological Garden, jedna z největších zoologických zahrad na světě. Odtud na jih stojí budova radnice City Hall s obrovskou hodinovou věží, v níž je zabudována zvonkohra se 32 zvony. Poblíž je i Transval Museum of Natural History, kde je vystavena rozsáhlá sbírka savců, plazů, zkamenělin a kompletní sbírka jihoafrického ptactva. Při návštěvě Pretorie nelze také minout Voortrekker Monument ležící asi šest kilometrů jižně od města. Obří žulová krychle o rozměrech 40 x 40 x 40 metrů patří mezi nejsvětější místa Afrikánců. Památník připomíná vítězství několika desítek Búrů bránících se proti ohromné přesile 10 000 Zuluů u Blood River. V obří kopuli celé stavby je malý otvor, kterým vždy v den vítězství projde sluneční paprsek a osvítí žulovou desku s pamětním nápisem umístěnou uvnitř monumentu.
Další zajímavá místa Gautengu:
Diamantový důl Premier Mine u obce Cullinam. Právě tady byl v roce 1905 nalezen dosud největší diamant světa proslulý "Cullinan" o váze 3.106 karátů.
Oblíbenou rekreační oblastí je přehrada Harteespoort Dam na úpatí pohoří Magaliesberg, kde se dají provozovat různé vodní sporty nebo se vydat na výlety do okolí po značených turistických cestách.
Poblíž města Krugersdorp jsou krápníkové jeskyně Sterkfontein Caves, v nichž našel Robert Broom po druhé světové válce lebku jednoho z předchůdců člověka, známého jako Australopithecus africanus.

Limpopo (dříve Nothern Province)
Nemá příliš mnoho měst, zato se vyznačuje svým zemědělstvím a ovocnářstvím. Jako jedna z mála provincií si zachovala až doposud svůj původní charakter. V nejsevernější části provincie Limpopo před devíti staletími vládla královna. Je to nejsevernější provincie JAR, prochází tudy stezka Ivory trail, staré africké klutury jako Mapungubwe a Thulamela, lesy a baobaby, legendární stáda slonů severní části Kruger NP, posvátná kmenová místa jako Lake Fundundzi. V jižní části provincie se nachází Waterberg, krajina s porostem buše, kde není malárie a proto zde vznikly i soukromé rezervace se zvířaty. Na východě najdete Tzaneen a Magoebaskloof.
Pietersburg
Je hlavním městem celé provincie a je vlastně jediným zdejším velkým městem. Není toho zde příliš k vidění, ale asi devět kilometrů na jihovýchod lze navštívit muzeum pod otevřeným nebem Bakone Malapa, kde je informační středisko a tradiční vesnice severních Sothů i s jejich typickými ohradami pro dobytek.
Severní provincie je především tranzitní oblastí, pokud nějaký návštěvník míří přímo sem, je jeho cíl jediný - setkat se s Dešťovou královnou. Je to fenomén, který překročil hranice Jižní Afriky a stal se světovým pojmem. Dešťová královna sídlí v přírodní rezervaci Modjadji, která je pojmenována po ní a celá rezervace se nachází poblíž vesnice Duiwelskloof v lesnaté oblasti severně od Tzaneenu.
Dešťová královna patřící ke kmeni severních Sothů se zde podle legendy usadila již v šestnáctém století a přinesla s sebou schopnost vyvolávání deště. Mnozí místní obyvatelé ji považují za nesmrtelnou a uctívají ji v celé jižní části afrického kontinentu.
Další zajímavá místa
Patří sem například Papatso, centrum ručně vyráběných předmětů, které zde zhotovují nejlepší černošští umělci. Hned v těsném sousedství je i zrekonstruovaná vesnice lidu Ndebele se svými typickými malovanými domky. O něco dále je městečko Warmbaths, podle názvu je jasné, že se jedná o místo s výskytem horkých pramenů pomáhajících při léčbě revmatismu.
Mezi nejmalebnější místa Jižní Afriky patří pohoří Soutpansberg protkané mnoha stezkami, které ocení zejména milovníci pěší turistiky. Hned za těmito horami se pak rozkládá kraj, jemuž vévodí obří baobaby a "železné stromy", známé mopane. Baobabům je věnována i přírodní rezervace u Messiny, což je nejsevernější hraniční město. Dál už je jen hraniční řeka Limpopo a přechod do Zimbabwe. Při severní hranici s Kruger National Parkem se ocitnete v kraji etnické skupiny Venda a jejich mystické kultury. Centrem celé oblasti je Thohoyandou, kam přijíždějí turisté za místními etnickými rituály a zvyky. Jedním z kultovních míst Vendů je jezero Fundudzi, domov hadího boha plodnosti. Jezero je obklopené horami a k jeho návštěvě je třeba povolení.
Dále směrem na jihovýchod leží město Phalaborwa, kde je k vidění měděný důl - největší povrchový důl svého druhu v Africe a jeden z největších na světě. Na své si zde přijdou i vyznavači golfu, kterým Phalaborwa nabízí zajímavé hřiště Hans Merensky Golf Course. Účastníky hry se totiž mohou nečekaně stát i divoká africká zvířata jako např. hroši, sloni či krokodýli. Na západ odtud je rezervace Hans Merensky Nature Reserve - domov hrochů, zeber, leopardů a nejznámějších druhů antilop včetně antilop koňských a vraných.

North-West (Severozápad)
Provincie, která působí poněkud ospalým dojmem až na jednu výjimku - Sun City.
Sun City
Je jihoafrickým Las Vegas a představuje nejznámější zábavní centrum na jižní polokouli. Postupně zde vzniklo několik hotelových komplexů, dvě kasina, umělé moře, prales i jeskyně. V devadesátých letech přibyl v Sun City ještě jeden superluxusní komplex Lost City. Jeho Palace Hotel patří mezi nejlepší svého druhu na světě a s oblibou ho využívají mezinárodní celebrity, které do JAR přijedou.
Typickký program návštěvníků je následující. V časných ranních hodinách vyrážejí do přilehlého národního parku Pilanesberg za pozorováním divoké zvěře a po východu slunce se vracejí zpět do Sun City, aby strávili den ve zdejším aquaparku. Jeho hlavním magnetem je umělé moře s vlnobitím a řada vodních atrakcí včetně střemhlavých tobogánů. Provincie je známá jako Platinum province, najdete zde Madikwe game reserve a také Groot Marico Trail, vytvořenou podle legendy spisovatele hermana Charlese Bosmana. Ve spícím kráteru leží Pilanesberg Game reserve a v blízkosti ráj hráčů Sun City.
Pilanesberg
Patří k tomu nejlepšímu, co může Jižní Afrika nabídnout, někdy se mu přezdívá Perla Severozápadu. Tento park je dílem lidských rukou. Byl vytvořen v kráteru vyhaslé sopky, kde se 500 čtverečních kilometrů vyprahlé země změnilo na přírodní safari, kam byli přesídleni lvi, sloni, nosorožci, antilopy, hroši a krokodýli. Pilansberg však na rozdíl od Sun City nepůsobí v žádném případě kašírovaně a zvířata zde žijí ve svém přirozeném prostředí. Jeho výhodou je i jeho malý rozměr. Má okrouhlý tvar a z jednoho konce na druhý je to necelých třicet kilometrů. Je zde i několik dobrých možností k ubytování.
Další zajímavá místa
Patří k nim rekreační oblasti kolem řeky Vaal. Z historického hlediska je zajímavé hlavní město celé provincie Mafikeng. Kdysi býval metropolí britského protektorátu Bečuánsko (dnešní Botswana). Za zmínku stojí to, že právě tady byly položeny základy mezinárodnímu skautskému hnutí.

Mpumalanga
Tato provincie ne náhodou patří k hlavním turistickým cílům v Jižní Africe. Zdejší krajina totiž nabízí hory, kaňony, průsmyky, vodopády a především ohromující množství zvěře v přírodních parcích, jimž vévodí Krugerův národní park. Svou roli sehrává i příjemné klima a množství historických zajímavostí. O víkendech se zde jezdí rallye na motorkách, v autech 4x4, můžete tu létat balónem, jezdit na kole. V této provincii se nachází velká část NP Kruger a mnoho soukromých rezervací. Najdete zde malá městečka v oblasti Panorama Route jako např. Graskop a zlatokopecké městečko Pilgrim´s Rest. Na jihu provincie najdete staré skalní formace u Barbertonu, Nelspruit je hlavní město provincie.
Panorama Route
Ten, kdo se vypraví po hlavní trase z Pretorie či Johannesburgu do Krugerova národního parku na východě země, projíždí po jedinečné vyhlídkové trase, která má jen málokde ve světě obdoby. Její součástí jsou horské vyhlídky, velké množství vodopádů a zejména pak třetí největší kaňon na světě. Jedním z hlavních výchozích bodů pro cestu po Panorama Route je příjemné městečko Sabie, vzdálené asi 50 kilometrů severně od hlavní trasy z Pretorie do Krugerova národního parku.
Cesta pokračuje severním směrem na Graskop. Jen několik kilometrů před městem jsou jedny z nejkrásnějších vodopádů v této části Afriky - Mac Mac Falls - vytvářející dvojité kaskády a vodní jezírka.
Po cestě do Graskopu je odbočka na Pilgrim´s Rest a bylo by chybou ji minout. Vede totiž do první zlatokopecké osady v Jižní Africe, která byla později proměněna v muzeum a vyhlášena národní památkou. V minulosti se osada proslavila zejména nálezem velkých zlatých nugetů, z nichž největší vážil šest kilogramů. Přesně na tom místě dnes stojí Diggings Museum, které představuje období "zlaté horečky". Nenechte si ujít také návštěvu baru v bizarním hotelu Royal, unikátní zlatokopeckou nálevnu. Dalším cílem cesty po Panorama Route je God´s Window, skalní bod ve výšce 1.829 metrů, odkud je překrásný výhled do nekonečné roviny Lowveldu. Pokud je dobrá viditelnost, dohlédnete až do Mozambiku.
Další zajímavou zastávkou je soutok řek Blyde a Treur, jejichž vody vymlely v hlubokém korytu obří díry vytvářející fantastické obrazce známé jako Bourke´s Luck Potholes. Zde začíná jeden z divů Jižní Afriky. Blyde River Canyon je třetím největším kaňonem na světě (po Grand Canyon v Arizoně a Fishoek Canyon v Namibii), někteří znalci ho považují za nejkrásnější. Táhne se v délce 26 kilometrů a má hloubku 800 metrů. Hned na začátku žasnete při pohledu na Three Rondavels, tři skalní kužely vypínající se z hlubin kaňonu a připomínající obří okrouhlé africké chatrče.
Krugerův národní park
Je jednou z největších přírodních rezervací na světě a zároveň i nejstarší. Na délku měří 350 kilometrů a široký je průměrně 65 kilometrů. Zabírá území přibližně velké jako Belgie.
Pro návštěvníky se otevírá v době od 5.30 do 6.00 hodin a zavírá se mezi 17.30 a 18.30. V noci je zakázáno se po parku volně pohybovat.
V parku žijí ohromné počty zeber a antilop, přes 15.000 bůvolů, 8.000 slonů, 2.000 lvů, 1.500 nosorožců a přes 1.000 leopardů. Je otevřen celoročně, ale nejlepší doba na setkání se zvířaty v plné kráse je v zimě. Tehdy je vegetace řídká, takže je dobře vidět i do různých křoví a porostů a zvěř musí ve zvýšené míře navštěvovat napajedla. V této roční době je tu také mnohem menší riziko výskytu malárie. Pro ostatní měsíce platí, když se rozhodnete navštívit Krugerův národní park, vezměte si s sebou antimalarika. Vhodné je chránit se i na místě repelenty a svíčkami, které odpuzují moskyty. Za soumraku a svítání, kdy je nápor moskytů největší, noste dlouhé rukávy i nohavice. Rozhodně ale nepodléhejte panice. I přes existující riziko je možnost nákazy poměrně malá.
V hlavním středisku celého parku, Skukuze, je dokonce i pošta, banka, malé letiště a rozhlasová stanice.
Další zajímavá místa
Je jím například hlavní město provincie Nelspruit, příjemné místo v širokém údolí Krokodýlí řeky je hlavní jihoafrickou oblastí pěstování ovoce a zeleniny.
Severně odtud je také Lowveld Botanical Gardens - botanická zahrada, která je ponechána v původním stavu.
Asi pětadvacet kilometrů západně od Nelspruitu leží turisty hojně navštěvované jeskyně Sudwala Caves. Jsou velice rozlehlé, ještě ne zcela prozkoumané a patří k nejstarším na světě.

Free State (Svobodný stát)
Leží přímo v srdci Jižní Afriky a je zemí nekonečných polí. Vesnice jsou obklopené zelenými údolími, která ale byla kdysi svědkem urputných bitev. Právě pohnutá historie je pro návštěvníky důvodem návštěvy této provincie a zejména jejího hlavního města Bloemfontein. Tato provincie je obilnicí země, jsou zde velká pole slunečnic a kukuřice. Východní hranice leží u Lesotha, hlavní město Bloemfontein (město růží) má velmi příjemné klima. V jižní části provincie najdete Horizon route od městečka v Karoo Philippolis až k důlnímu městečku Koffiefontein. Najdete zde po cestě dílny s řemeslnou výrobou např. v Jagersfontein a Fauersmith.
Bloemfontein
Název pochází z afrikánštiny a znamená "Pramen květů". Naproti tomu domorodý název v jazyce tswana je Mangawung, tedy "Místo gepardů". Oba názvy mají pravdu. Kdysi tu bývala rozsáhlá divočina a první farma byla postavena u pramene, který využívali obchodníci a lovci. Dnešní významnou úlohu zaujímá Bloemfontein jako sídlo ústavního soudu v JAR.
Za centrum se považuje Hoffmann Square, náměstí s řadou historických budov jako např. First Raadsaal, malý dům postavený v roce 1849 a také Supreme Court, neoklacisistní budova Nejvyššího soudu z roku 1909. Na Charles Street stojí National Museum, kde jsou k vidění poměrně ucelené antropologické sbírky, zkameněliny a předměty z oblasti archeologie a etnologie.
Asi nejzajímavější je však The National Women´s Memorial na jižním okraji města, kde je zároveň i Museum of Anglo-Boer Wars (muzeum anglo-búrských válek). Je to poměrně rozsáhlý komplex a neměli by si ho nechat ujít ti, kteří se chtějí něco dozvědět o pohnuté historii Jižní Afriky.
Další zajímavá místa
Přehrada Gariep Dam je největší v Jižní Africe a čtvrtá největší na africkém kontinentu. K rozlehlé vodní ploše přiléhá přírodní rezervace s početnými stády zeber a antilop. Pozoruhodným místem je národní park Golden Gate Highlands National Park u hranic s horským královstvím Lesotho zajímavý bizarními útvary v pískovcových skalách a vyhlídkami do okolí.

KwaZulu-Natal
Druhá nejlidnatější provincie země, nazývaná zahradou JAR díky bujné a pestré vegetaci. Oplývá také dlouhými mořskými plážemi stejně jako horskými štíty Dračích hor. Kraj má i bohatou historii, právě zde probíhaly nejkrvavější války mezi Búry, Brity a Zuluy. Etnické složení obyvatel je také pestré, mísí se zde rozmanité kultury, což je nejlépe vidět v největším městě provincie Durbanu. Provincie je charakterizována plážemi, horami a bitevními poli. Od Doplhin Coast po St.Lucia jsou pěkné pláže, výborné mořské plody. Ve vnitrozemí leží Zululand a bitevní pole, pastvy pro místní dobytek nguni, na východě Hradba ze štítů - Ukahlamba - Drakensberg.
Durban
Třetí největší jihoafrické město a největší přístav země, Zului nazývaný Thekwini - Místo, kde se setkává moře a země. Původní osadu založenou r. 1824 pojmenovali Britové podle kapského guvernéra D´Urbana po vítězství nad Búry roku 1843. Durban je nejen rychle rostoucí africkou metropolí, ale představuje i nejdůležitější jihoafrické rekreační místo. Největší atrakcí pro návštěvníky je proslulá Golden Mile, Zlatá míle, široká pěší zóna táhnoucí se podél pláží na jedné straně a výškových budov, luxusních hotelů, víkendových apartmánů a restaurací na straně druhé. Na konci je populární Hadí park, Fitzsimon´s Snake Park, a obří akvárium Sea World s mnoha mořskými živočichy. Za návštěvu stojí velká vodní nádrž se žraloky a sousední delfinárium se cvičenými delfíny a tuleni. Zajímavým místem je rušné tržiště Victoria Street Market, kdysi indický trh. Hned vedle na rohu Queen Street a Grey Street se tyčí největší mešita na jižní polokouli Grey Street Mosque (či mešita Jumah) vystavěná v islámsko-koloniálním stylu.
Pobřeží Indického oceánu
Na obě strany od Durbanu se táhnou desítky kilometrů pláží, které představují jednu z hlavních rekreačních oblastí Jižní Afriky. Mezi nejoblíbenější rekreační střediska patří Umhlanga Rocks (vyslovuje se "umšlanga"), oblíbené místo zejména movitějších turistů. Dále na sever je Dolphin Coast, Pobřeží delfínů. Mezi oblíbená přímořská letoviska patří Ballito, Umhlali, Salt Rock či Blythedale Beach. Oblíbenost míst je dána ohromnou rozlohou pláží (táhnou se v délce 160 kilometrů), které nejsou přeplněné. Místní klima umožňuje koupání téměř po celý rok.
Zululand
Provincie KwaZulu-Natal je z velké části domovem zajímavé etnické skupiny Zuluů, kteří vynikali vynikající vojenskou morálkou a strategií. Tento hrdý národ můžete poznat už pouze ve skanzenech pod otevřeným nebem. Nejznámějším je Shakaland nedaleko města Eshove. Vznikl pro potřeby filmařů při natáčení "Shaka Zulu".
Součástí provincie je i několik unikátních přírodních parků, např. Greater St. Lucia Wetland Park, který je ojedinělým vodním rájem. Dalšími parky jsou Hluhluhwe Game Reserve (vyslovuje se "šlušluvej") a Umfolozi Game Reserve. Byly založeny už v roce 1897. Za návštěvu stojí i Phinda, Mkuzi a Sodwana Bay. Je třeba mít na paměti, že celá severní část KwaZulu-Natal už patří do malarické oblasti.
Drakensberg
Směrem od moře se úrodné pobřeží mění na skalnaté štíty jihoafrických velehor - Drakensbergu. V Jihoafrické republice tvoří významnou rekreační oblast. Vyhledávají ji zejména milovníci horské turistiky a horolezectví. Je to jediné místo na jihu afrického kontinentu, kde pravidelně sněží a klima tady dokáže být velmi drsné. Na divokosti mu dodávají také nedotčené přírodní scenérie a množství průzračných vodopádů. Velkou část Dračích hor představuje The National Drakensberg Park. Nejsevernějším výběžkem parku je Cathedral Peak s množstvím stezek a vysokohorských tras s panoramatickými pohledy na vodopády a široké okolí.
Pietermaritzburg
Není viktoriánštějšího města ve světě než je Pietermaritzburg a to ani ve staré dobré Anglii, soudí znalci. Vznikl už v roce 1838 a o pět let později jej obsadili Britové a v roce 1856 z něj učinili středisko své kolonie Natal. Právě britská přítomnost je tady silně patrná dodnes. Ve městě vznikla celá řada viktoriánských budov vystavěných z typických načervenalých cihel. Nejnápadnější je City Hall z roku 1900 se svou téměř padesátimetrovou zvonicí. Za pozornost také stojí budova anglikánské církve Peter´s Church z roku 1857 a Old Voortrekkerr House. V blízkém okolí města je jeden z nejkouzelnějších koutů Jižní Afriky - Valley of a Thousand Hills (Údolí tisíce pahorků).

Western Cape (Západní Kapsko)
Tato část JAR je zemí neobyčejné mnohotvárnosti. Nabízí pohoří i pláže, jedinečné vinařské oblasti i polopoušť. Je tady i jedno z nejkrásnějších lidských sídel na světě slavné Kapské Město s nezaměnitelnou siluetou Stolové hory. O Západním Kapsku se dá říci, že je to zvláštní svět sám o sobě. Mateřské město Cape Town - Victoria a Alfred Waterfront, Stolová hora, patří k nejnavštěvovanějším místům v zemi. V této provincii je nekonečné množství vyžití - vinice, pozorování velryb na Garden route, Cedrové hory a Západní pobřeží, část Karoo od Matjiesfontein po Beaufort West.
Kapské Město
Rozkládá se přímo na úpatí Stolové hory, nejznámější dominanty města. Za jasného počasí je viditelná až ze vzdálenosti 150 kilometrů. Nejznámější pohled na Stolovou horu je z Bloubergstrandu, malého pobřežního města vzdáleného asi 15 kilometrů. Hlavní nákupní ulicí Kapského Města je Adderley Street. Na konci ulice stojí socha Jana van Riebeecka a jeho ženy. Je to skutečně památné místo, neboť právě zde zakotvila v roce 1652 van Riebeeckova loď a začaly se psát novodobé dějiny Jižní Afriky. Cesta k přístavu kolem železničního terminálu Main Train Station vás dovede k velké turistické informační kanceláři Tourist Information Centre, kde jsou pro návštěvníky k dispozici průvodce a mapy. Hned vedle začíná Golden Acre, největší nákupní středisko. Ulice Castle Street vás dovede přímo k nejstarší stavbě ve městě - Castle of Good Hope. Mohutná pevnost byla postavena v letech 1666 až 1679 poblíž té původní Riebeeckovy. Má tvar pěticípé hvězdy a obklopují ji desetimetrové zdi. Nikdy se nestala cílem vojenského útoku a dnes je v ní muzeum. Velké náměstí před pevností, Grand Parade, slouží několikrát týdně jako bleší trh. Na jeho okraji stojí City Hall s šedesátimetrovou hodinovou věží vytvořenou na způsob londýnského Big Benu. Dalším zajímavým náměstím vytvořeným roku 1710 jako tržiště je Green Market Square považované za střed starého města.
Za pozornost stojí i tři kulturní instituce: The South African Museum (sbírky vztahující se k přírodní historii a archeologii), The South African National Gallery (sbírky prací jihoafrických a evropských umělců od 17. do 20. století) a The Jewish Museum (historie a život židovské komunity na jihu Afriky).
V přístavním areálu má svoji budovu rovněž South African Maritime Museum a především Two Ocean Aquarium s obřími akvárii.
Victoria and Alfred Waterfront je turisticky atraktivní částí. Z někdejších přístavních skladišť vyrostl rozsáhlý komplex s hotely, restauracemi, vinárnami a butiky. Areál proslul mimo jiné i bohatým nočním životem.
Z přístavu vyplouvají lodě k nedalekému Robben Island, kam byli v minulosti zavíráni těžcí zločinci. Mimo jiné zde strávil 27 let i Nelson Mandela.
Dominantou Kapského Města je bezesporu Table Mountain neboli Stolová hora. Lanovka vás vyveze na vrchol (1.244 metrů) za sedm minut, možný je i pěší výstup, který má různé stupně náročnosti a zdoláte ho od tří do pěti hodin. Odměnou vám bude překrásný výhled na celé Kapské Město.
The Cape Peninsula (Kapský poloostrov)
Poloostrov o délce padesát dva kilometry a šířce nejvýše šestnáct kilometrů zakončuje proslulý mys Dobré naděje (Cape Good Hope). Kapský poloostrov je vlastně táhlý horský řetězec, na jehož začátku je Stolová hora a na konci Cape Point - ostrý horský sráz padající rovnou do moře poblíž mysu Dobré naděje. Hlavní silnice spojující oba body kopíruje pobřeží. Na této trase leží např. Houte Bay, rybářské centrum pro lov langust, Mostert´s Mill s dosud fungujícím větrným mlýnem z konce 18. století, dále Groote Schuur - "velká stodola", což je obilné silo z r. 1657, dále světoznámá botanická zahrada Kirstenbosch Botanical Gardens s více než 20 000 druhy rostlin a jedna z nejstarších vinic Groot Constantia založená roku 1685 spolu s domem, který dnes slouží jako muzeum starých maleb a nábytku.
Čtrnáct kilometrů před mysem Dobré naděje je vjezd do Cape of Good Hope Nature Reserve, přírodní rezervace o rozloze 77,5 km2. Silnice končí parkovištěm, a tak poslední úsek cesty nutno jít pěšky nebo jet lanovkou. Ta končí pod Cape Point, 212 metrů vysokým skaliskem, a od majáku padá ostře do moře. Není to však rozhranní mezi dvěma oceány - Atlantským a Indickým. Opravdová hranice je až 200 kilometrů na jihovýchod a vytyčuje ji nejjižnější bod Afriky Střelkový mys (Cape Agulhas). Cestou zpět doporučujeme navštívit Boulder´s Beach, zátoku, kde se od konce 80. let zdržuje ohromná kolonie tučňáků a za zastávku stojí i letovisko Fish Hoek s velkou nabídkou vodních sportů.
The Winelands (Vinice)
Jižní Afrika je proslulá výrobou vysoce kvalitních vín, zejména vinice v okolí měst Stellenbosch, Paarl a Franschhoek, patří k těm nejlepším. Vzorně upravená krajina, holandsko-kapská architektura vinařských farem a venkovský životní styl zdejších obyvatel, to vše vytváří jedinečnou atmosféru, která se už na jiných místech Afriky neopakuje.
South West Coast (Jihozápadní pobřeží)
Pobřeží zde je poměrně členité s mnoha rekreačními letovisky. False Bay je okrouhlý záliv, který ohraničuje Cape Point na jedné straně a Cape Hangklip na druhé. Vody zálivu jsou oblíbeným místem pro provozování vodních sportů a patří mezi nejlepší oblasti pro pozorování velryb. Dále na jihovýchod leží městečko Hermanus. Kdysi to byla malá rybářská vesnice, dnes je Jihoafričany hojně využívána ke všem druhům vodní zábavy. Nejatraktivnějším místem této oblast je však Cape Agulhas, Střelkový mys.
Garden Route
Je nejznámější pobřežní trasa o délce asi 200 kilometrů mezi Mossel Bay a ústím řeky Storms River. Zde se odehrává pestré přírodní divadlo, kdy se malé zálivy střídají s písečnými plážemi, skalnaté útesy s lagunami a řeky mizejí v hlubokých roklích porostlých bujnou vegetací. Wildenress National Park se pyšní řadou jezer, původně lagun, oddělených od pobřeží úzkým pruhem písečných přesypů. Velice oblíbené je městečko Knysna, položené mezi lesem a velkou lagunou. Vstup do samotné laguny chrání dva pískovcové útvary zvané The Heads. Oblast tvoří unikátní ekosystém a úřady ji vyhlásily jako Knysna National Lake Area.
Asi nejpopulárnějším místem celé Garden Route je Plettenberg Bay - město, které svým návštěvníkům nabízí nepřeberné množství rekreačních aktivit a výletů.

Eastern Cape (Východní Kapsko)
Nepatří sice k těm nejnavštěvovanějším, ale i tak nabízí několik zajímavých míst. V této provincii najdete Karoo Heartland route - okružní cesta po devíti městech, kde jsou staré usedlosti, farmy, ekcentrická města a volný prostor. Pobřeží začíná na severu Wild Coast - dříve známé jako Transkei, oblíbené místo batůžkářů z celého světa, pobřeží se táhne na jih k East London a Port Elizabeth, končí u Mekky surfařů Jeffrey´s bay. Univerzitní středisko Grahamstown, bylo místem prvních osadníků ve 20.letech 19.století.
Garden Route
Pokračuje i touto provincií, nejznámnějším místem je bezesporu přírodní rezervace Tsitsikamma National Park, do níž patří i poslední prales na jihu Afriky. Tajemným slovem "Tsitsikamma" označovali Sanové "průzračnou vodu" a voda hraje v rezervaci důležitou roli. Vlny oceánu tady za tisíce let vytvořily řadu bizarních útvarů včetně mnoha přílivových jezírek s pestrým podmořským životem.
V pevninské části parku hraje jednoznačně prim Otter Trail (Vydří stezka). Měří jedenačtyřicet kilometrů a k jejímu zdolání je zapotřebí pěti dnů. Stezka vede kolem lesů, jeskyní, vodopádů i kvetoucího fynbosu. V některých úsecích je dokonce potřeba přebrodit či přeplavat (!) řeku Bloukrans.
Port Elizabeth
Je největším městem provincie a pátým největším městem Jižní Afriky. Jméno mu dali roku 1820 britští kolonisté, které v roce 1858 následovali příslušníci Německé legie, kteří bojovali v Krymské válce. Proto se tu vyskytují názvy jako např. Hamburg či Berlin. Je bezesporu místem, kde se dá dobře odpočívat. Mezi nejznámější atrakce patří Oceanarium se slavnou delfíní show. Z dvanácti místních pláží je nejoblíbenější King´s Beach na jih od středu města.
Kdo má dobrou kondici, může vyšlapat 204 schodů po točitém schodišti věže-památníku Campanile (z roku 1820) a prohlédnout si město z výšky padesáti dvou metrů. Ve špičce věže je umístěno 21 zvonů, které se rozeznívají několikrát denně.
Při cestě po okolí Port Elizabeth turisté často zamíří do Addo Elephant National Park - přírodního parku se slony a dalšími zvířaty.
East London
Leží u ústí řeky Buffalo River a turisty přitahují dlouhé pláže v jeho okolí. Ve městě samotném je nejčastějším cílem East London Museum, které stojí poblíž hlavní třídy Oxford Street. Ve svých sbírkách má opravdu vzácný exponát - zkamenělinu z podtřídy lalokoploutvých, známé Latimeria chalumnae, latimérie podivné. Až do roku 1938, kdy byla poblíž East Londonu vytažena z moře, se předpokládalo, že tento druh ryb vyhynul již před sedmdesáti miliony lety.
Wild Coast (Divoké pobřeží)
Nabízí neobydlené subtropické pláže a právě tady se lze setkat s ještě původní Afrikou. Je to území bývalých bantustanů a pro zahraniční návštěvníky mohou být zrádné. Na vině je špatná infrastruktura a na některých místech nemusí být pro neznalého příliš bezpečno. Jedna polovina návštěvníků je zaostalostí a divokostí nadšena, jiní by sem už vícekrát nevkročili. V každém případě buďte při pobytu na Wild Coast ostražití a nenechte např. bez dozoru auto.
Nejsevernějším rekreačním střediskem je oblíbené Port St. Johns. Díky subtropickému klimatu se zde dá koupat po celý rok a přitom sem nejezdí davy turistů. K dalším zastávkám patří Coffee Bay a známý přírodní útvar Hole in the Wall. Jde o bizarní výtvor moře, kdy voda vymlela ve skále otvor. Dálnice N2, kterou použijete při cestách po Wild Coast, vás zavede i do bývalého střediska Transkei, města Umtata. I když jde o poměrně velké a rychle se rozvíjející město, pamětihodností tady návštěvník moc nenajde.
The Great Karoo
Karoo znamená v khoisanském jazyce "pusté území plné kamenů", což charakter krajiny plně vystihuje a navíc je umocněno drsnými přírodními podmínkami. V létě zde žhne slunce a v zimě mrzne. Nejstudenějším místem Jižní Afriky je Sutherland. Díky téměř absolutně čistému vzduchu zde má sídlo Jihoafrická astronomická observatoř. Komu se nechce cestovat do vnitrozemí, může navštívit oblast Oudtshorn, která není daleko od Garden Route. Město je jihoafrickým střediskem pro chov pštrosů. Dříve se pěstovali zejména kvůli peří, dnes je to spíše kvůli jejich zdravému masu, které téměř neobsahuje cholesterol. Návštěvu si můžete zpestřit jízdou na tomto nelétavém ptáku.

Northern Cape (Severní Kapsko)
Přestože jde o územně největší provincii, je ze všech nejméně obydlená (necelý milión obyvatel). Jedna z největších a nejméně osídlených provincií, jsou zde dva přeshraniční parky: Kgalakgadi, který se táhne do Botswany (Kalahari a Ai Ais) Richtersveld - přes namibijské hranice, toto místo bylo vyhlášeno také světovým místem dědictví UNESCO. Najdete zde také prvotřídní observatoř v Sutherlandu, množství malých přístavů a ráj květin v Namaqualandu. Většina pohoří Velkého Karoo leží v této provincii, jsou tu malá farmářská městečka velmi odlehlá. Karoo je oblast, která není zatím příliš navštěvována.
Kimberley
Je hlavním městem provincie a turisty sem přitahují pouze diamanty a vše, co k tomu patří. Přitom historie tohoto místa se začala psát nedávno v roce 1867 náhodným nálezem jedenadvaceti karátového diamantu, o dva roky později už to byl nález diamantu čtyřikrát většího a tak sem zamířili první hledači a posléze vypukla diamantová horečka. To když v roce 1871 našel kuchař na pahorku Colasberg Koppie diamanty hned tři. Pahorek se pod rukama dobrodruhů začal měnit ve velkou jámu, která už v roce 1889 měla hloubku 400 metrů. Nakonec se z ní stala nejhlubší jáma na světě, kterou kdy člověk vyhloubil, proslulá Big Hole, dnes hlavní atrakce celého Kimberley. A tak město bohatlo a rostlo. Stalo se prvním lidským sídlem na jižní polokouli s elektrickým osvětlením a elektrickými tramvajemi. Anglická řádová sestra Henriette Stockdaleová založila v roce 1891 ve městě školu pro zdravotní sestry a díky ní Jižní Afrika uznala tuto novou profesi jako první na světě.
Dnes je Kimberley nejvýznamnějším diamantovým ústředím, odkud se kontroluje osmdesát procent světové produkce diamantů.
Středem města je Market Square, obklopené změtí úzkých uliček. Prohlídka začíná většinou u City Hall, budovy impozantní radnice, odkud jezdí historická tramvaj až přímo k Big Hole, dnes součásti Kimberley Mine Museum. Velká díra, kterou chce každý návštěvník především vidět, dosahuje impozantních rozměrů: hloubky 1.100 metrů (dnes zčásti zaplněna vodou), průměr je 473 metrů a po obvodu měří 1.600 metrů. Do roku 1914, kdy byl důl uzavřen, se vytěžilo 2,5 tuny diamantů v celkové hodnotě asi 40 miliard dolarů.
Kuruman
Město, tvořící vstupní bránu do polopouště Kalahari a zároveň je nejslavnější misionářskou stanicí, kterou založil v roce 1821 Robert Moffat. Misionář Livingstone, který zde také působil, se oženil s jeho dcerou. Dnes nám oba misionáře připomíná muzeum.
Zajímavým přírodním úkazem v centru Kurumanu je Oog van Kuruman. Jde o největší přírodní pramen v Jižní Africe, který poskytuje denně přes dvacet milionů litrů křišťálově čisté vody.
Upington
Leží na řece Oranje. Není sice nijak zajímavé, ale poskytuje díky řece příjemné místo pro odpočinek. Z tohoto místa se nabízí zajímavý půldenní výlet k vodopádům Augrabies Falls ("místo velkého hřmotu"), které jsou vysoké 56 metrů, široké 150 metrů a jsou pátými největšími na světě.
Kalahari
Je rozsáhlou polopouštní oblastí zasahující až do sousední Namibie a Botswany. V roce 1931 byl vytvořen Kalahari Gemsbok National Park, který spolu s parkem v Botswaně tvoří jedno z největších afrických chráněných území. Při návštěvě tohoto ohromného komplexu je třeba dodržovat několik pravidel: především mít s sebou dostatečnou zásobu vody a benzinu, nelze opouštět vůz a volně se procházet.
V parku je veliká koncentrace zvěře, mezi nejzajímavější patří kalaharský lev s černou hřívou. Mezi silné zážitky určitě patří noční safari (pouze s organizovanou skupinou).


Nejvyšší hory jednotlivých provincií:

KwaZulu-Natal - Mafadi 3451 m
Free State - Namahadi 3291 m
Eastern Cape - KwaDuma 3091 m
Mpumalanga - Die Berg 2331 m
Western Cape - Seweweekspoort Peak 2325 m
Northern Cape - Trig Beacon 29 - 2156 m
Limpopo - Iron Crown 2126 m
Gauteng - Toringkop 1913 m
North West - Nooitgedacht West 1808 m

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz