www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Rwanda

Praktické informace na cestu do Afriky

Rwanda je nejčistší zemí v Africe, je to malá země,ale velmi dobře organizovaná a řízená. Povinností je návštěva Pamětníku genocidy.

Výborným dárkem z Rwandy je místní káva a čaj, které se i vyvážejí do celého světa.
Ve Rwandě žije asi 11.055.000 obyvatel (asi 53,8 % žen, 46,2 % mužů), měna je rwandský šilink, průměrná teplota říjen 21,5°C.
Z letiště do centra trvá cesta jen několik minut, taxi stojí asi 12 EUR, některé velké hotely mají kyvadlovou dopravu, ale je třeba je předem upozornit. Nebo se můžete vydat na cestu s místním matatu nebo moto-taxi.
Hned po příletu Vás překvapí informace, že do země se nesmí vozit jakékoliv plasty, Je to také ve Rwandě vidět, všude je velmi čisto a uklizeno.

Vstupní formality
Cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 5 měsíců delší než plánovaný pobyt.
Povinný je mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním proti žluté zimnici.
Vízum je možno získat on-line na stránkách velvyslanectví a platí se až na místě po odsouhlasení úřady.
Vývoz, průvoz i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale i např. mořské fauny) je trestný, vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

Bezpečnostní situace
V hlavním městě Kigali jsou zavedena bezpečnostní opatření, jediným reálným nebezpečím je běžná pouliční kriminalita. Mimo hlavní město je však lépe cestovat organizovaně.
Bez povolení Rwandské kanceláře pro turistiku a národní parky (ORTPN) je vstup do národních parků zakázán. Turistům se doporučuje, aby za každých okolností opustili národní park před setměním.
Komunikace jsou špatně udržované, na severovýchodě nebezpečné.

Zdravotnictví
Zdravotní péče na evropské úrovni je k dispozici pouze v hlavním městě Kigali.
Zdravotními riziky může být žlutá zimnice, cholera, hepatitida typu A, malárie.
Průměrná délka života - 45 let ženy, 42 let muži.

Kigali - mezinárodní letiště leží jen několik minut od centra města, ale platí se asi 9,5 EUR - 7.500 RWF za taxi. Některé velké hotely zajišťují transfery, ale musí se předem domluvit. Dobře najíst se můžete v Executive Car wash u budovy RRA, Karibu - grilovaná ryba tilapia a maso na grilu vám udělají než vám umyjí auto. Krásné místo se zahradou a výbornou kuchyní je Africa Bite - Kimihurura. Noční život v Kigali si můžete užít v Casino Kigali - Top Tower Hotel nebo v baru s terasou Papyrus (Kimihurura), kam chodí mladí. Pasadena (Gikondo) je místo, kam chodí místní a také se zde tančí salsa.

Nejlepší období pro návštěvu
Rwandu lze navštívit celoročně. Dlouhé období sucha od června do září - je nejlepší čas na stopování goril v NP Volcanos a túry v Nyungwe Forest. Pokud chcete podniknout výstupy v pohoří Virunga na vrcholky Visoke nebo Karisimbi - rozhodně se vyhněte období dešťů, která jsou zde dvě - od poloviny února do začátku června a menší deště od poloviny září do poloviny prosince. Podnebí je však sušší na východě země než na západě a severu. Vulkány na severu mohou být pokryté sněhem, večery v Kigali mohou být chladnější. Každé období je dobré na březích Lake Kivu. Období dešťů je také lepší pro stopování šimpanzů v Nyungwe, od listopadu do března je nejlepší doba pro pozorování ptáků.
Období sucha - to je nejlepší období pro návštěvu, také pro trek za gorilami - náročnost závisí na tom, do jaké skupiny se dostanete - může to být jednoduchá vycházka, ale také náročné stoupání a treking v terénu. Je to obvykle mnohem snažší v období sucha, když není tak kluzko. Nejsušší měsíce jsou červen, červenec, srpen.
Období dešťů - jste-li fit, gorily se dají stopovat i v tomto období, má to tři výhody - každý den je k dispozici 56 permitů a lze je snáze sehnat než v období sucha. Nejméně návštěvníků je zde v březnu, dubnu a květnu a dají se snadno získat permity. Další výhodou je, že ceny ubytování jsou nižší a krajina je mnohem hezčí v období dešťů.

Jazyk - hlavní původní jazyk je Kinyarwanda, jediný další oficiální jazyk podle rozhodnutí Rwandy připojení se k Východoafrické komunitě je angličtina, kolonilání jazyk. Francouzština a lingua franca svahilština jsou také velmi rozšířené.

Časové pásmo: GMT +2
Předvolba: +250
Víza: info lze získat na www.migration.gov.rw

Poloha země - 120 km jižně od rovníku.

Dešťové srážky: 900-1600 mm, období dešťů březen - květen a říjen - prosinec

Průměrná teplota 24,6-27,6°C, nejteplejší měsíce srpen a září

Nadmořská výška od 1000 m do 4.500 metrů nad mořem, nejvyšší bod je Mt.Kalisimbi (4.507 m)

Terén: většinou travnaté porosty a kopce, reliéf je hornatý a výška se snižuje od západu na východ.

Vegetace: od hustého rovníkového pralesa na severozápadě po tropickou savanu na východě.

Využití půdy: 47% pole, 22% lesy, 18% pastviny, 13% ostatní

Přírodní zdroje: zlato, cín a zemní plyn

Vývoz: káva a čaj

Národní parky: Volcanoes (SZ), Nyungwe (JZ), Akagera (V)

Náboženství: římsko-katolické, protestantské, islám a tradiční víry

Úřední jazyky: Kinyarwanda a angličtina, francouzština a svahilština jsou také velmi rozšířené

Hrubý domácí produkt: cca 1000 USD per capita

Politika a administrativa:
Vláda Národní jednoty tvořena exekutivní, legislativní a soudní mocí
Vedoucí strana Rwanda Patriotic Front (RPF)
Prezident Paul Kagame
Premiér: Bernard Makuza
Vlajka: modrá, žlutá a zelená, se sluncem v horním pravém rohu
Administrativní rozděleni: 4 provincie + město Kigali, rozdělené do 30 oblastí a 416 sektorů
Časové pásmo GMT + 2 hodiny
Měna rwandský frank
Elektřina 230/240 V a 50 Hz
Letiště Kigali International Airport

Zdraví
Je zde malárie, ale více v nižších polohách jako je Akagera, je třeba brát profylaxi. Voda je všude k dispozici a je levná.

Bezpečnost
Rwanda je jedna z nejbezpečnějších zemí a je tu klid. Avšak v blízkosti hranic s DRC jsou místní nepokoje stále možné. Za normálních okolností je asi největší risk - nehody aut.

Peníze
Měnová jednotka je Rwandský frank (RF), v roce 2009 byl směnný kurs 1 USD = 569 RF, 1 EUR = 796 RF. Nejoblíbenější je zde tvrdá měna USD, ale Eura a libry se také přijímají. Cestovní šeky jsou přijímány zřídka a kreditní karty jen ve velkých hotelích, ale lze si vyzvednout místní měnu na kartu v Access Bank v Kigali.

Ceny
Rwanda není levná, první důvod je, že permit na gorily - což je hlavní cíl turistů ve Rwandě - stojí 1500 USD, druhý důvod je, že luxusní ubytování je srovnatelné se sousedními státy, levné ubytování je však dražší a je nesnadné najít hotel pod 20 USD. Nezávislí cestovatelé, kteří používají místní autobusy a levné ubytování utratí na den cca 750 CZK, kromě vstupů do parků a permitů, ale rozpočet o 50% vyšší zaručuje už vyšší pohodlí.

Jak se dostat do Rwandy - létá sem Kenya Airways, Brussels Airlines, Ethiopian Airlines, mezinárodní letiště Kigali leží od centra 10 km. Národní letecká společnost se jmenuje Rwandair Express /www.rwandair.com/.

Místní doprava
Rwanda je velmi kompaktní země a všechny hlavní atrakce leží tři hodiny od hlavního města, takže většina lidí cestuje po zemi. Operátoři nabízejí cesty auty 4x4, funguje zde i síť autobusů a expresních minibusů mezi městy a lze se jimi dostat do Nyungwe a také do blízkosti Parc National des Volcans, nedostanete se jimi do Akagera.
Hraniční přechody do sousedních zemí jsou obvykle otevřeny od 8.00 - 17.00 nebo 18.00.

Denně jezdí autobus z Kigali do Bujumbura v 8.00 v obou směrech a cesta trvá 7 hodin.
Pravidelně jezdí minibusy mezi Kigali a Goma/ Bukavu - DRC. Přechod do Ugandy je snadný - jezdí zde autobusy z Kigali do Kampaly přes Mbarara. Z Kigali v 5.30 a v 6.00, z Kampaly v 6.30 a 7.00 (www. onatracom.rw) a cesta trvá asi 9 hodin.

Pokud si do Rwandy vezmete vlastní auto, je třeba si koupit Carte d´Entrée, není to drahé, ale policie tento kousek papíru často kontroluje. Povinné je také pojištění auta, které lze udělat na hranicích. Minimální pojištění je na tři dny a není drahé. Policie na cestách ve Rwandě může vyžadovat hasící přístroj a výstražné trojúhelníky.

Ambasáda pro Rwandu
Velvyslanectví České republiky v Etiopii
Embassy of the Czech Republic


Tende Drive 745, Lavington, 00100 Nairobi
P.O.Box 25639
Telefon +254 204 348 163 (tel/fax), 072, 073
Fax +254 204 348 163
Nouzová linka +254 726 489 626
E-mail nairobi@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/nairobi
Vedoucí úřadu Mgr. Martin Klepetko
Funkce VZÚ
Diplomatická působnost pro Keňu, Burundi, Rwandu, Tanzanii a Ugandu a pro Program OSN pro životní prostředí (UNEP) a Program OSN pro lidská sídla (UN-Habitat). Velvyslanec je stálým představitelem ČR pro Program OSN pro životní prostředí (UNEP) a pří Programu OSN pro lidská práva (UN-Habitat)
Konzulární působnost pro Keňu, Burundi, Rwandu, Tanzanii a Ugandu
Časový posun +1 hod letní čas
+2 hod zimní čas
Před odletem je třeba si vyřídit permity na gorily u ORTPN nebo u nás v kanceláři. Na každý den je k dispozici 56 permitů na gorily a v hlavní sezóně jsou velmi často předem vyprodané.

Každoročně se koná ve Rwandě obřad pojmenovávání goril - Kwita Izina - Gorilla naming ceremony.

www odkazy

http://www.rwandatourism.com/home.htm

http://www.migration.gov.rw

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz