www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Senegal

Praktické informace na cestu do Afriky

V listopadu odlétají ptáci z Evropy a přesouvají se na jih, když přeletí Saharu, najdou vodu kolem Saint-Louis a dále na jihu. Pozorování ptáků je velmi dobré od listopadu do dubna, nejlepší v prosinci a lednu. Po velkém horku v září a říjnu i částečně v listopadu se konečně v prosinci ochladí, počasí je příjemné v únoru, Dakar je příjemný i v březnu a dubnu, kdy je lepší jej navštívit než v prosinci a lednu, kdy fouká harmattan. Konec roku je oblíbenou dobou francouzských turistů, pokud však není Ramadan, protože Senegal je muslimská země. Festivaly se konají obvykle v dubnu a květnu.
V zemi žije asi 13.712.000 obyvatel, měna je CFA frank, průměrná teplota v říjnu je 27°C.
Od září do května je nejlepší doba pro návštěvu Senegalu, od června do srpna prší a je tu mnoho komárů.

Oblečení
Všeobecně v hotelích neformální oblečení, avšak plavky patří k bazénu a na pláž nejen proto, že jsou Senegalci muslimové, ale také s ohledem na ostatní turisty. Večery a brzká rána mohou být chladnější, takže je praktické mít s sebou svetr, některé hotely vyžadují večer dlouhé kalhoty u pánů. Nezapomeňte na pokrývku hlavy během pobytu na slunci.

Místní měna je CFA frank - západoafrický frank, ale v hotelích se přijímají i EUR (1 Euro = 656 CFA). Kreditní karty se obvykle přijímají v hotelích a restauracích, cestovní šeky se obvykle nepřijímají. Bankomaty nejsou příliš obvyklé ani u bank.

Malárie
Před odjezdem se poraďte se svým lékařem, i když není žádné povinné očkování. V Senegalu existuje riziko malárie, ale pokud uplatňujete správnou prevenci, lze se jí vyhnout.

Cestování
Většina hlavních silnic je v dobrém stavu, ale vedlejší silnice mohou být nekvalitní, hlavně v období dešťů od června do října. Lze si vypůjčit auto, ale nedoporučuje se to vzhledem k místním zvykům na silnici a stavu silnic. Hotely mohou zajistit taxíky za dobré ceny. Existují tu také různé autobusy a minibusy, které jezdí mezi hlavními městy. V Sien Saloum delta můžete jet také na lodi piroga nebo na vozíku taženém koněm.

Nákupy
Smlouvání je zde základem každého obchodu. Můžete snížit cenu o 25 -50%, velmi dobře se tu nakoupí dřevořezby, výrobky z kovu, africká CD, stříbrné šperky a batikované obrázky. V Saly jsou minimarkety, kde se prodávají potraviny, voda a nealko nápoje. Autentickou africkou zkušenost můžete získat na místních trzích. Prodává se tu vše od oblečení po zvířata. Je velmi zajímavé se na tržiště podívat.
V Senegalu je velmi nízká kriminalita, ale jako všude nedoporučuje se ukazovat vaše cennosti nebo velkou hotovost hlavně na místech, kde je mnoho lidí.

Pláže v Senegalu jsou bílé, písečné, v zátoce. Voda je tu klidná a čistá, ideální na plavání a vodní sporty.

Jazyk
Oficiálním jazykem je francouzština, ale mluví se tu hlavně Wolof, dalšími jazyky jsou Pulaar a Serer, Joola, Mandingo, Soninke.

Zdravotnictví
I když očkování proti žluté zimnici není povinné, doporučuje se, stejně jako ochrana proti meningitidě, žloutence A a B a pro krátkodobý pobyt užívání antimalarik. Výskyt malárie je nejčastější od června do listopadu, je dobré používat repelenty. Před cestou je vhodné konzultovat lékařského specialistu.
V souvislosti s občasným výskytem některých infekčních onemocnění Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně připomíná nutnost dodržování základních hygienických pravidel při cestování do těchto oblastí: pití pouze nezávadné, tj. hygienicky balené nebo převařené vody, požívání ovoce a zeleniny, které je možno zbavit slupky, důkladná tepelná úprava veškerých potravin a vyloučení stravy, o jejíž nezávadnosti je možno pochybovat (např. kostky ledu do nápojů, zmrzlina, jídlo od pouličních prodejců, stravování s domorodci apod.). Současně doporučuje informovat se před cestou na vhodnost očkování, resp. na příznaky onemocnění a možnosti léčení.

Důležité telefony: záchranná služba - 823.27.41.
policie - 823.71.49

Časový posun GMT 0

Ubytování
Levné hotely stojí kolem 10 EUR, ale dvakrát více v Dakaru, jsou tu dražší hotely kolem 60 EUR na noc na osobu, jídlo v místní restauraci je levné.

Doprava
Hlavní města mají autobusové spojení a tzv. sept-places (sdílená taxi), jezdí tu minibusy, které nejsou příliš pohodlné. Le Willis je výborný trajekt mezi Dakarem a Ziguinchor v Casamance, Air Senegal létá mezi Dakarem a Cap Skiring, Zuiguinchor, Saint-Louis a Tambacounda, ale služba je nepravidelná.

Bezpečnost
Senegal je bezpečná země, v Dakaru si dávejte pozor na věci a také v turistickým oblastech jako je Saly. Oceán má velmi silné proudy na některých plážích.

Letiště leží asi 15 km od centra Dakaru a taxi by mělo stát CFA 5.000 (7,60 EUR), ale musíte smlouvat. Nejlepší je zavolat do hotelu, aby Vám poslali transfer. Nedávno byla v Dakaru otevřena sushi restaurace Dakar Sushi (Route de l´Aeroport), pěkná restaurace je v hotelu La Maison d´Italie N´Gor Island s výhledem. Nový hotel Hotel le Djoloff (7, rue Nani) má bar s výhledem na rybí trh a ostrovy, je zde i dobré jídlo, v baru Le Cozy mají výborné koktejly, noční život je v plném proudu až kolem jedenácté večer. V Dakaru je hezký maják Les Mamelles, z konce 19.století - nejzápadnejší cíp Západní Afriky, jsou odtud krásné výhledy z kopce na oceán a město, maják si můžete i prohlédnout.

Ubytování v Senegalu nabízí různé možnosti - od 5* luxusních hotelů le Meridien President, po 3* hotely např. Ganale Saly resort je místem pro ideální odpočinek.

Fakta:
Celé jméno země: Republika Senegal
Rozloha: 196.190 km2
Obyvatelsto: 11,66 miliónů
Hlavní město: Dakar (2 milióny obyvatel)
Lidé: Wolof 36%, Fula 17%, Serer 17%, Toucouleur 9%, Diola 9%, Mandinka 9%, Evropané a Libanonci 1%
Jazyky: oficiální francouzština, Wolof, Pulaar, Diola, Mandingo
Náboženství: 96% islám, 6% původní víry, křesťané 2%
Státní zřízení: republika s více stranami
Prezident: Aboulaye Wade
Viza: je třeba mít předem
Elektřina: 220 V
Váhy a míry: metrické
Předvolba: +221

Podnebí - celoročně všeobecně suché a horké podnebí, ale ne příliš. Prší tu spíše zřídka a krátce od července do září. Senegal patří k zemím s největším počtem dní se slunečným svitem na světě.

Víza on-line předem.
Jídlo - lze si vybrat z mezinárodní a speciální kuchyně v restauracích a z místních senegalských jídel (Thiébou Diene, kuře a citron Yassa, mafé, Deme farcie a la Saint Lousienne atd.).

Umění a řemesla
různé dřevořezby, zlato, stříbro a šperky z bronzu, košíky, tradiční keramika, výrobky z kůže, tišněná bavlna, bederní roušky, vyšívané boubou atd. Toto zboží najdete na tržištích v Dakaru (Sandaga, Kermel, Tilene a Soumbedouine), Zinguinchoru, Saint-Louis a Thies, kde také můžete vidět výrobu koberců.

Rybaření
Pobřeží patří k nejbohatším na světě, mnoho druhů ryb od mečounů, po tuňáky atd. Rybářské výlety organizují některé hotely v Dakaru a Saly celoročně, ale nejlepší úlovky jsou od června do prosince. /www.fsps.sn /

Lovy
Přísné lovecké zákony a lov omezen na malá zvířata.

Muzea
zavřena v pondělí
Gorée - Muzeum historie, Námořní muzeum, Dům otroků
Dakar - Ifan muzeum, Vojenské muzeum
Saint -Louis - CRDS (Výzkumné a dokumentarní centrum) na jižním cípu Ndar Island.

Ubytování
V Senegalu je rozmanitá hotelová infrastruktura - od klasických hotelů po tábořiště.

Voda a elektřina
Voda z kohoutků je přísně kontrolovaná, 220 V

Oblečení
Lehké, bavlněné nebo lněné (od listopadu do května se hodí i mikina), boty do buše. Nezapomeňte si plavky, sluneční brýle, klobouk, krém na opalování a kamery.

Zdraví
Doporučuje se očkování proti žluté zimnici a profylaxe proti malárii.

Doprava
Mezinárodní letiště Léopold Sédar Senghor, leží 15 km od centra, lety z Evropy a hlavní aerolinky sem létají.
Vnitřní lety zajišťovány Air Senegal a malými letadly.
Senegal má dobrou silniční síť s mnoha asfaltovými silnicemi a cestami s upraveným povrchem - sjízdné jen v období sucha.
City taxi - minimální platba 100 CFA, v noci jsou ceny 2x vyšší, cesta z letiště do centra 5.000 CFA, v noci 8.000 CFA.
Bush taxi - mezi městy 1000 CFA za 100 km, najdete je u zaskávek autobusů každého města.
Hlavní autobusová stanice Avenue Malick SY, Caserne des sapeurs Pompiers (hasičská stanice).
Pronájem aut - na den nebo na týden od místních nebo mezinárodních půjčoven - vyžaduje se mezinárodní řidičský průkaz
Vlak - "express " - lidé a zboží - jezdí mezi Dakarem a Bamakem dvakrát týdně, denně jezdí vlak z Thies do Dakaru.
Loď - Le Coumba castel - denní shuttle mezi Dakarem a Gorée - 20 minut.
Hlavní vzdálenosti z Dakaru do Zinguinchor - 454 km, Saint-Louis 264 km, Thies 70 km, Niokolo-Koba 604 km, Kolda 670 km.

Zastupitelský úřad České republiky v Senegalu je situován v rezidenční čtvrti Dakaru Plateau a své prostory sdílí s velvyslanectvím Nizozemska.

Pracovní doba úřadu je od 8:30 hodin do 17 hodin (GMT)
(časový posun: zimní čas -1, letní čas -2)

ZÚ nemá klasické úřední hodiny, pro jednání s pracovníky úřadu je potřeba si předem, telefonicky či e-mailem, domluvit schůzku.


Ambassade de la République tchèque
37, rue Jacques Bugnicourt
Dakar - Plateau, B.P. 6474
Sénégal
tél.: +221 33 821 45 76
fax: +221 33 821 45 78
dakar@embassy.mzv.cz

www odkazy

http://www.au-senegal.com/

http://www.senegal-tourism.com/

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz