www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Severní Kapsko - Northern Cape

Provincie, města Afriky

Vodopády, hluboké strže, majestátní lvi a červené písky tvoří tuto provincii. Je tu čistá přírodní krása a divoká zvěř.
Navštivte: řeku Orange a vodopády Augrabies - 6. největší na světě
vydejte se za lvy Kalahari - Kgalagadi Transfrontier Park
diamantové město Kimberley - Velká díra - známá atrakce
krásné koberce květin Namaqualandu - nádherná podívaná v srpnu-září

Národní Park Augrabies Falls
Kgalagadi Transfrontier Park

Provincie Severní Kapsko je největší provincií JAR, kromé nádherné krajiny, bohatých archeologických nalezišť starých kmenů Sanů (Bušmenů), Nama a Griqua, nabízí také pohostinnost místních obyvatel a nezapomentulné zážitky. V provincii Northern Cape je 6 národních parků a dva přeshraniční parky a desítky provinčních parků. Patří sem Augrabies National Park, kde je šestý největší vodopád na světě, Kgalagadi Transfrontier Park - jeden z největších parků s mnoha antilopami a lvy s černou hřívou, přeshraniční park Richtersveld/Ai Ais se skalnatou pouští a bohatou pouštní flórou, známý Namaqua národní park. Pro aktivní cestovatele provincie nabízí outdoorové aktivity od pozorování zvířat, slézaní skal, pěších stezek, stezek pro horská kola až po lov. Pro milovníky botaniky je ideální měsíc září, kdy se pláně Namakwa promění v barevné koberce. Divoké květiny je nejlépší prohlížet pěšky.

Provincie má rozlohu 360.000 km2 je zde známá poušť Kalahari na severu, na jihu Karoo. Je to největší provincie JAR.

10 důvodů, proč navštívit Severní Kapsko
1. jedinečný šarm návratu do minulosti
2. nezapomenutelné zážitky - pozorování hvězd v Sutherland, prohlídka fosilií v Karoo a skalních maleb Křováků v hlubokých jeskyních diamantových polí, kouzelné květinové koberce Namakwa, divoká zvěř - známí černohříví lvi Green Kalahari, plavba na kajaku na řece Orange
3. bohaté kulturní zážitky - setkání se starými kulturami Sanů - Křováků v Riemvasmaak, Setswana a Nama v Namakwa a Diamond Fields. Jsou zde kulturní vesnice, trhy s řemeslnými a uměleckými předměty, místní kuchyně v towshipech, tradiční tance a obřady.
4. ubytování lze v luxusních zařízeních s lázněmi, výborná kuchyně, velmi dobré ceny za luxus - value for luxury.
5. světový šampionát ve skateboardingu spojil všechny - ubuntu - vybudování stadionu
6. výborné podnebí láká k outdoorovým aktivitám, celoročně lze hrát golf, výběr z mnoha outdoorových aktivit - od grilování po pozorování hvězd.
7. dobrodružné aktivity - pěší stezky, lety balónem, plavba na kajaku po mohutné řece Orange
8. přírodní krásy a divoká zvířata - místo UNESCO a dva přeshraniční parky Kgalagadi a Ai-Ais Richtersveld, seznamte se s dokonalou znalostí buše Křováků a Nama. Zvířata - surikaty, přímorožci, lvi, jízda na koni, v autech 4x4 a Little Five a Shy Five
9. dobrá infrastgruktura a množsvtí aktivit - provincie cílem turistů
10. místo konání speciální příležitostí a svateb - výborná infrastruktura

V provincii Severní Kapsko (Northern Cape) se také nachází Diamatová cesta, která je spojena se jmény rodin Oppenheimer a De Beers. Tato trasa je nyní značená, ale máte dojem, že je určena pouze pro několik vybraných jedinců. Západně od Kimberley lze přenocovat v Rooipoort, kde pobýval i Cecil Rhodes, je zde muzeum se starými knihami ze začátku 20.století. Během dne lze navštívit napajedla, kam chodí zvěř. Cesta pokračuje až do Namaqualandu na pobřeží k dříve pulzujícímu diamantovému městečku Kleinzee a Koingnaas, miniatura namibijského Pobřeží koster s vraky lodí a lachtany. Jsou zde chatky potápěčů, kteří se zde dříve snažili najít diamanty než se rozvinuly důlní aktivity rodiny De Beers, potápěči se potápěli až do hloubky 30 metrů. I když de Beers toto území prodali, stále je třeba sem mít zvláštní povolení. Zatím zde není žádný turismus. Diamantová cesta tedy začíná v Kimberley, kde byl nalazen první diamant v zemi. 10 km od města leží De Beers Dronfiled Nature Reserve, kde lze vidět i vzácné antilopy vrané. Známá je Big Hole, kde bylo vykopáno 2772 kg diamantů. Na památku diamantové horečky je v Kimberley vybudováno muzeum. Diamantová cesta byla původně naplánována pro pozorování ptáků, po cestě jich najdete asi 500 druhů. Trasa pak pokračuje přes Kalahari, Tswalu, které patří rodině Oppenheimer, luxusní soukromá rezervace, asi 100.000 hektarů je určeno pouze pro 30 hostů. Kromě ohrožených nosorožců a dalších druhů zvířat (lvů, antilop losích atd.), zde žijí i surikaty, které návštěvníci mohou pozorovat.
Celá diamantová stezka zahrnuje: Benfontein Nature Reserve - Bremhurst Garden - Dronfield Nature Reserve - Ezemvelo Nature Reserve, Kimberley Big Hole - Namaqualand Diamond Coast - Orapa Game Park Makgadikgadi (Botswana) - Rooipoort Nature Reserve - Tswalu Kalahari Reserve - Venetia Limpopo Nature Reserve.
Tato místa lze nejlépe navštívít autem 4x4, nejlepší doba pro návštěvu od poloviny září do listopadu a v dubnu a květnu.

Provincie je rozdělena do pěti oblastí: Diamond Fields, Kalahari, Green Kalahari, Namakwa a Karoo. Hlavně Namakwa nabízí jedinečný zážitek. Snem každého milovníka květin je zažít Namqua v rozkvětu. Nekonečný prostor porostlý květinami patří k botanickým zázrakům. První květiny se objevují v červenci podél suchého pobřežního pásu na severu a dále pak až do začátku října ve vyšších a chladnějších polohách. Návštěvníky je toto místo nazýváno největší přehlídka květin na světě - rozkvetlé koberce květin. Namakwa je součástí Succulent Karoo, kde roste více než 6.000 druhů rostlin, žije zde 250 druhů ptáků, 78 druhů savců, 132 druhů plazů a obojživelníků a neznámý počet druhů hmyzu. Více než 40% těchto druhů nenajdete nikde jinde na světě. Mnoho vedlějších cest prochází touto oblastí různorodé krajiny a lze vidět nejrůznější barevné kombinace. Určitě nemiňte Goegap Nature resevre (Springbok), Namaqualand NP (Kamieskroon) a Niewoudtville. Nejlepší je procházet se mezi květinami pěšky. Než se vydáte za květinami, kontaktuje místní turistické kanceláře nebo navštivte webové stránky, kde jsou informace o květinách.
Itineráře:
Cesta 1. Garies - Hondeklipbaai (R62) - na Soebatsfontein, odbočka na Kamieskroon - zde za hotelem do NP Namaqua NP
Cesta 2. Z kamieskroon odbočka na Leliesfontein - Kamfesberg Pass - na Gamoep - odbočka na Nourivier - Garies via Karas
Cesta 3. Springbok - Steinkopf přes Nababeep (N7/ Port Nolloth /R382/- Grootmis - Kleinzee) je třeba mít povolení - Spektakel Pass - Goegap Nature reserve.

Severní Kapsko je místo pro průzkumníky, je to největší a nejméně osídlená provincie JAR, zpívající duny, oranžové západy slunce a jasné hvězdné noci.
Nejzajímavější místa:
Kgalagadi Transfrontier Park - jeden z mála posledních nezničených ekosystémů na světě, byl to první přeshraniční park. Jízda sem je jakoby na konec světa, ale vyplatí se, žijí zde lvi s černou hřívou, gepardi a hyeny, je tu více ne ž 1.100 predátorů v parku. I zbytek Velké pětky se pohybuje po březích vyschlých řek a mezi červenými dunami.

Augrabies Falls
Khoisanové nazývali toto místo Aukoerbis - což znamená místo velkého hluku, když je hodně vody, tak je zvuk vodopádu, podle nichž byl nazván park, téměř strašidelný. Hlavní vodopády padají z výšky 56 metrů, Bridal Veil Falls na severu mají výšku 75 metrů.

Kimberley
Už více než před sto lety skončilo dolování diamantů v Kimberley, ale je stále synonymem diamantů rodiny DeBeers. Než těžba skončila v roce 1814, byl zde nalezen největší diamant na světě v největším ručně vykopaném dole - The Big Hole, bylo zde vydolováno 2,75 tun diamantů asi 14,5 milionů karátů z 22,5 milonu tun vydolované země. Kimberley je také známé svými bary.

Witsand Nature Reserve
Když zde fouká vítr, písek tu zpívá, to způsobuje masiv 2 km dlouhý a 9 km široký o výšce 100 metrů - bílá písečná duna. Lze si zde pronajmout sand board nebo kolo, vystoupat na dunu a jet dolů. Astronomové zde obdivují jasnou oblohu - je to jedno z nejlepších míst na pozorování hvězd.

Sezona divokých květin v Namaqualandu
Země nekonečné oblohy na severozápadě provincie je jihoafrický divoký západ je to prázdné místo, silnice jsou tu nekonečné a hvězdy jasnější než kde jinde. Na jaře poušť rozkvete mnohabarevnými divokými květinami. Namaqualand- roste zde 6.000 druhů květin, žije tu 250 druhů ptáků,132 druhů hadů a obojživelníků. Asi 40 % druhů je endemických, období květu rostlin od července do října. Začít lze v hlavním městě Springbok a pak se vydat do rezervace Goedap Nature reserve, na otebřeném trucku se můžete projet v Hester Malan Wildflower Garden.
Namaqua National park má rozlohu 103.000 hektarů a jsou zde i dvě luxusní ubytování Namaqualand Beach camp a Namaqua Flower Skilpad Camp.
Severní Kapsko je také rájem pro milovníky treků - Silber Sands hiking trail -55 km, Klipspringer Hiking trail -33 km.

Senqu /Orange River vinná cesta
Není tak známá jako vinné cesty Západního Kapska, ale vinařská oblast podél řeky Senqu / Orange River produkuje více než 10% produkce vína JAR, díky úrodné půdě v údolí. Vinná réva zde byla zasazena na počátku 19.století, ale první sklizně až v roce 1968, od té doby místní družstvo má asi 750 členů s 5 nejznámějšími sklepy známými svými dezertními víny, vinice jsou podél N10 a N14 mezi Keimos a Kakamos.

Ai-Ais/ Richtersveld přeshraniční park
Přístupný pouze autem 4x4, hraniční divočina, neskutečná poušť, písečné duny a lávové skály, ohromný přeshraniční park pokračující do Namibie, krásný na jaře, když vše kvete, pěší túry jsou zde náročné, stezky vedou přes pahorky, skalní formace, strže a hluboké srázy.

5 míst, kde se ztratit
Calvinia - daleko odevšud, místo, kde se pěstuje ovce a kde kvetou na jaře divoké květiny
Kalahari - nekonečnost, zde se cítíte malý
Ai-Ais Richtersveld - neskutečná hornatá poušť
Springbok - v odlehlém údolí v měsíční krajině krásné pozorování hvězd
Port Nolloth - Atlantický oceán vonící rybinou a solí, diamantové město


Nejméně známá místa
Rienvasmaak - zde vozy tažené osly jsou hlavním dopravním prostředkem, trasy pro auta 4x4 a horké prameny.
Podceněné místo je Kimberley Halfway House Inn - Cecil Rhodes postavil tento dům se vstupem, aby sem mohl vjet na koni.
Nejdražší místo Upington - Le Must River Residence - 5* ubytování s uměleckou zahradou, restaurace. Pro menší rozpočet - Kalahari Backpackers v Augrabies Falls pořádá raftin na řece Orange. Vyhlídkové jízdy do Port Nolioth - nicota a pak konec s vyhlídkou na chladný Atlantik.
Akkerdam Nature reserve v Calvinia je útočištěm ptactva, jsou tu stezky pro pěší.

Aktivity:
1. Pro milovníky vody je tu rafting na řece Orange, surfování a rybaření v Atlantiku na západním pobřeží, vodní lyžování na Vanderkloof Dam nebo 4-6 denní výlet na raftu z Vioolsdrift přes Rictersveld, pro méně dobrodružné povahy - plavba na kanoe, rybaření nebo plavba na lodi v Northern Cape Aquatic Sports Clubu v Riverton u Kimberley.

2. Botanická krása
Od července do října se vyschlá krajina změní v botanický zázrak, když jarní květiny v Namakwa rozkvetou v plné kráse.

3. Galaktická setkání
Najdete zde nejlepší pozorování hvězd na světě, navštivte Sutherland v Karoo, kde se nachází Jihoafrická astronomická observatoř.

4.Létání
Přelety nad Augrabies vodopády, šesté největší na světě, Vám určitě vyazí dech. Vynikající paragliding je v De AAr, Kuruman, Prieska a Groblershoop.

5.Ráj pro trekaře
Velké otevřené pláně, Goegap hiking trail u Springbok je trasa vhodná i pro děti a zahrnuje návštěvu Hester Malan Wild Flower Garden. Okružní trasa - 5 km Dassies Trail v Augrabies je krásná cesta kolem strže na krásnou vyhlídku. V blízkosti hlavního města květin Nieuwoudtville se zkušení trekaři mohou vydat na trasu Oorlogkloof od 15 -52 km.

6. Horská kola
Jsou zde krásné trasy pro horská kola drsným terénem. Každoročně se tu koná Aspen Trans-Karoo závod - 240 km mezi Ceres a Sutherland, ale značené trasy jsou ve většině přírodních rezervacích a také u Riemvasmaak.

7. Divoká zvířata
Je tu 6 národních parků, 5 provinčních rezervací a mnoho soukromých rezervací, lvi s černou hřívou v Kalahari, přímorožci v Kgalagadi, safari z helikoptery v Mattanu privátní rezervaci, safari s průvodcem pěšky v Doornkloof Nature reserve.

www odkazy

http://www.diamondroute.co.za

http://www.experiencenortherncape.com

http://www.namakwa-dm.gov.za

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz