www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Sierra Leone

Praktické informace na cestu do Afriky

V roce 2014 zde vypukla epidemie eboly a nyní se nedoporučuje do země cestovat.
Počet obyvatel Sierra Leone je kolem 7 milionů - asi 18 etnických skupin. Oficiálním jazykem je angličtina, ale lingua franca je Krio, základní slova jsou např. kusheh - hello, tenki- děkuji nebo how di bodi ? jak se máte. Zvykem je se při setkání obejmout nebo políbit, což je v současné době zakázáno (2015). Všude je vidět lidi, ve dne v noci, tančí, stále něco prodávají, dívají se na fotbal, video.


I přes krvavou minulost se země začíná vzpamatovávat. Jsou tu krásné pláže a velmi milí lidé, kteří mluví svou vlastní angličtinou. Hlavní město Freetown stojí za návštěvu.
V zemi žije asi 6.440.000 obyvatel, měna Leone, hlavní město Freetown. Nejsnažší cesta do Aberdeen na západě je lodí a trvá asi 20 minut. Lze jet také trajektem z Tagrin do Kissy na východě města, cesta trvá 2 hodiny (cena 1 EUR). Ve Freetownu se lze najíst v Barracuda baru a ve Stop Press, na drink si lze zajít do Q Baru, kde je také živá hudba, v kavárně Karma si můžete dát různé koktejly. U města se nacházejí Charlotte falls - asi 40 minut jízdy, zajímavé vodopády.

Hlavní město je Freetown, předvolba do Sierra Leone je +232.
Nejlepší způsob jak se dostat do Aberdeen na západě Freetownu je letecky (Diamon Airlines Hovercraft services), cena je SLL 150.000 (33 EUR) a let trvá 20 minut, můžete také jet trajektem z Tagrin do Kissy na východě - cena 5000 SLL (1,1 EUR) a trvá to 2 hodiny. Pelican vodní taxi stojí SLL 160.000 (29 EUR), pokud si objednáte předem cena je jen 3,40 EUR. Helikoptéra stojí asi 50 EUR a let trvá 7 minut.
Nejlépe poznáte město na ulici, v Lumley prodávají grilované šneky s oříškovou omáčkou, ve městě je Stp Press - místo novinářů. Noční život - The Office, Diaspora Café. Krásné výhledy na město lze mít od British Council (Tower Hill), typické látky lze koupit na Ecowas Street market, krejčí - Two brothers, butik Aschobi designes.
Noční život v plném proudu najdete v Aces na Cape Road v Aberdeen.

Chcete strávit noc v blízkosti šimpanzů - ubytujte se v Tacugama Chimpanzee Sanctuary - asi 20 minut jízdy od Freetown - velmi pěkné ubytování s hamaky na verandě a habituovanými šimpanzy v okolí lodge.

Všichni návštěvníci musí mít vízum předem, je třeba mít zvací dopis nebo potrvzený itinerář. Vyžaduje se potrvzení o očkování proti žluté zimnici a choleře.

Oficiální měna je Leone, 1 USD je 4400 SSL. Dají se zde vyměnit EURa, kreditní karty se nepřijímají a bankomaty pracují pouze, pokud máte místní účet.

Oficiální jazyk: angličtina
Časové pásmo: GMT

Kdy navštívit: období dešťů je od června do prosince, vrcholí v červenci a srpnu, kdy odlehlé oblasti jsou nepřístupné. Jsou tu velké bouřky, ale ne každý den, mezi nimi je obloha jasná.
Nejlepší období je listopad-prosinec, před příchodem harmattanu, pouštního větru, který zvedá prach a písek a přichází ze Sahary, únor a březen jsou suché a teplé měsíce, vhodné pro návštěvu, duben a květen - je horko.

Obyvatelé Sierra Leone mají jedinečnou kulturu, tradice, náboženství, které je praktikováno. Mnoho druhů jídel, barevné oděvy, bižuterii, řemeslné výrobky a také mnoho umělců. Hudba je součástí každodnního života, je slyšet všude - z barů, klubů, reggae v taxi (poda podas-sdílené taxi), místní hip hop v rádiu. Obyvatelé Sierra Leone věří, že se epidemii eboly podaří zdolat a že se sem opět vrátí turisté, kteří podpoří místní hospodářství.
Turtle Island - krásné souostroví s bílým pískem, palmami, průzračnou vodou. Banana Islands, poprvé osídleny Portugalci v 17.století a později osídleny osvobozenými otroky z Karibiku.
Loma Mansa - nejvyšší vrcholek Sierra Leone dosahuje výšky 1.945 metrů v Loma Mounatin Forest reserve, zde mají útočiště opice, sloni a bongo. V řekách lze vidět malé hrochy, malé krokodýly. Na travnatýh pláních nad 1500 m lze vidět paviány, prasata bradavičnatá, antilopy, dikobrazy a dokonce i bůvoly.

Embassy of the Czech Republic

Kanda High Road No. 2, Accra-North, Accra
Telefon +233(0) 30 2 223 540, 30 2 247 282
Fax +233 (0) 30 2 225 337
Nouzová linka +233 (0) 247 011 428
E-mail accra@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/accra
Vedoucí úřadu PhDr. Ján Füry
Funkce VZÚ/EK-PO-KO
Diplomatická působnost diplomatická a konzulární pro Burkinu Faso, Gambijskou republiku, Ghanskou republiku, Guinejskou republiku, Republiku Guineu-Bissau, Liberijskou republiku, Republiku Pobřeží slonoviny, Republiku Sierra Leone, Tožskou republiku
Časový posun -2 hod v době letního času
-1 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15
Úřední hodiny pro veřejnost - KO: úterý, středa, čtvrtek 09.00 - 11.00

www odkazy

http://www.visitsierraleone.org

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz