Praktické informace na cestu do Afriky
Při plánování cesty do Somálska nebo Somalilandu je naprosto klíčové rozlišovat mezi těmito dvěma entitami. Somálsko (včetně hlavního města Mogadiša) je zemí s dlouhodobě extrémně nestabilní bezpečnostní situací, zatímco Somaliland (který se jednostranně od Somálska odtrhl a funguje jako de facto nezávislý stát) je obecně mnohem bezpečnější a má fungující vládu.
Praktické informace na cestu do Somálska (včetně Mogadiša)
Upozornění: Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně varuje před jakýmikoli cestami do Somálska a doporučuje občanům ČR, kteří se v Somálsku nacházejí, okamžitě opustit zemi. Bezpečnostní situace v Somálsku je EXTRÉMNĚ NEBEZPEČNÁ a zcela nepředvídatelná. V zemi probíhá ozbrojený konflikt, existuje vysoké riziko teroristických útoků (zejména ze strany Al-Shabaab), únosů, násilné kriminality a ozbrojených střetů. Vládní bezpečnostní složky nejsou schopny garantovat bezpečnost.
Následující informace jsou poskytovány POUZE pro případ, že byste se i přes varování rozhodli do Somálska cestovat. Mějte však na paměti, že se situace může kdykoli dramaticky změnit a váš život může být ohrožen. Cestování do Somálska je na vlastní nebezpečí a nelze zaručit konzulární pomoc.
1. Vízum a vstupní podmínky:
Vízum je pro občany ČR povinné.
Občané ČR mohou požádat o e-vízum před návštěvou. Vyžaduje se naskenovaná kopie pasu (platného min. 6 měsíců po příjezdu s alespoň jednou prázdnou stránkou) a pasová fotografie.
Velvyslanectví Somálska v Berlíně je nejbližším diplomatickým zastoupením. Pro podrobné a aktuální informace o vízech je nutné je přímo kontaktovat.
Důležité: I s vízem může být vstup na místě odmítnut.
2. Zdraví a očkování:
Očkování proti žluté zimnici je povinné, pokud přilétáte z rizikové oblasti. Může být doporučeno pro některé regiony Somálska. Vždy mějte platný mezinárodní očkovací průkaz.
Malárie: Celé Somálsko je vysoce rizikovou oblastí malárie po celý rok. Důrazně se doporučuje užívat antimalarika.
Další doporučená očkování: Břišní tyfus, cholera (časté epidemie), hepatitida A a B, obrna (povinné posilovací očkování při pobytu delším než 4 týdny), vzteklina (pro dlouhodobé cestovatele a osoby s kontaktem se zvířaty).
Hygiena: Pijte pouze balenou vodu. Vyhýbejte se ledu a pouličnímu jídlu.
Zdravotní péče: Zdravotnická zařízení jsou v Somálsku prakticky neexistující a neodpovídají žádným standardům. Léky jsou nedostupné. V případě vážného zranění nebo nemoci je nezbytná okamžitá lékařská evakuace, která je extrémně drahá a obtížně proveditelná.
Cestovní pojištění: Naprosto nezbytné je mít sjednané komplexní cestovní pojištění s extrémně vysokým krytím pro léčebné výlohy a repatriaci/evakuaci z válečné zóny. Většina pojišťoven cestování do Somálska nepokrývá.
3. Bezpečnost:
EXTRÉMNÍ RIZIKO: Celé Somálsko, včetně hlavního města Mogadiša, je oblastí ozbrojeného konfliktu.
MZV ČR doporučuje necestovat a okamžitě opustit zemi.
Terorismus a únosy: Riziko teroristických útoků ze strany Al-Shabaab a únosů cizinců (pro výkupné nebo politické cíle) je extrémně vysoké. Cílem mohou být hotely, vládní budovy, restaurace, veřejná místa, turistické atrakce a dopravní uzly.
Ozbrojené střety: Dochází k častým ozbrojeným střetům mezi vládními silami a ozbrojenými skupinami.
Kriminalita: Násilná kriminalita, včetně ozbrojených loupeží, je velmi rozšířená.
Pohyb: Jakýkoli individuální pohyb je extrémně nebezpečný. Pokud musíte cestovat, vždy tak čiňte s ozbrojeným doprovodem a v obrněných vozidlech.
Fotografování: Přísně zakázáno fotografovat vojenské, policejní objekty a personál, vládní budovy a strategické instalace. Porušení může vést k zatčení, obvinění ze špionáže a dlouhému věznění.
Registrace v databázi DROZD: ABSOLUTNĚ KLÍČOVÉ. Pokud se i přes varování vydáte do Somálska, okamžitě se registrujte v databázi Ministerstva zahraničních věcí ČR (DROZD).
4. Měna a platby:
Měna: Somálský šilink (SOS).
Hotovost: V podstatě jediný způsob platby. Mějte u sebe místní měnu a americké dolary.
Bankomaty/Kreditní karty: Neexistují nebo jsou extrémně vzácné a nespolehlivé.
5. Doprava:
Letecká doprava: Mezinárodní letiště Mogadišo je hlavním vstupním bodem. Vnitrostátní lety jsou omezené a bezpečnostní standardy nízké.
Silniční doprava: Silnice jsou ve velmi špatném stavu. Cestování po silnici je extrémně nebezpečné kvůli ozbrojeným skupinám, kontrolním stanovištím, minám a špatnému stavu vozidel. Noční cestování je absolutně nedoporučeno.
Veřejná doprava: Minibusy a nákladní vozy jsou hlavním dopravním prostředkem, ale jsou extrémně nebezpečné a přeplněné. Nedoporučuje se pro cizince.
6. Kultura a zvyklosti:
Jazyk: Somálština a arabština. Angličtina je omezená.
Náboženství: Převážně sunnitští muslimové. Dodržují se přísné islámské zvyklosti.
Oblékání: Extrémně konzervativní. Ženy by měly mít zahalené celé tělo a hlavu, muži by se měli vyhnout šortkám.
Alkohol: Konzumace alkoholu je striktně zakázána a trestná.
Fotografování: Viz bod 3.
Pohostinnost: I přes konflikt se můžete setkat s pohostinností, ale buďte extrémně obezřetní.
7. Důležité kontakty:
Velvyslanectví ČR v Addis Abebě (Etiopie): ČR nemá v Somálsku zastupitelský úřad. Pro konzulární pomoc se obraťte na Velvyslanectví ČR v Addis Abebě. Avšak možnosti efektivní pomoci v Somálsku jsou velmi omezené.
Adresa: H-125, Nifas Silk Lafto Kifle Ketema (K.K.), Kebele 03, House No. 277, P.O. Box 3108, Addis Ababa, Etiopie
Telefon: +251 116 61 63 68
Nouzová linka: +251 911 21 82 04
E-mail: addisabeba@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/addisabeba
Místní tísňové linky jsou v Somálsku velmi nespolehlivé.
Praktické informace na cestu do Somalilandu (de facto nezávislý stát)
Upozornění: Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje zvážit nezbytnost cestování do Somalilandu. Západní části Somalilandu (Awdal, Maroodijeh a Sahil) jsou obecně považovány za bezpečnější, avšak východní oblasti (Togdheer, Sanaag a Sool) jsou rizikové a doporučuje se jim vyhnout kvůli teroristickým skupinám a pokračujícímu násilí.
1. Vízum a vstupní podmínky:
Vízum je pro občany ČR povinné.
Vízum lze získat po příletu na letištích (např. v Hargeise) za poplatek (aktuálně kolem 61 USD včetně daně). Doporučuje se mít připravenou přesnou hotovost.
Někdy může být vyžadován zvací dopis od sponzora ze Somalilandu.
Platnost pasu: Pas musí být platný min. 6 měsíců po odjezdu.
2. Zdraví a očkování:
Očkování proti žluté zimnici je povinné, pokud přilétáte ze země s rizikem žluté zimnice. I tak se doporučuje mít platný mezinárodní očkovací průkaz.
Malárie: Somaliland je vysoce rizikovou oblastí malárie, zvláště v níže položených a východních oblastech. Důrazně se doporučuje užívat antimalarika. Chraňte se před komáry.
Další doporučená očkování: Podobně jako u Somálska – břišní tyfus, cholera, hepatitida A a B, obrna, vzteklina.
Hygiena: Pijte pouze balenou vodu. Vyhýbejte se ledu a pouličnímu jídlu.
Zdravotní péče: Zdravotnická zařízení jsou velmi základní a neodpovídají evropským standardům. Pro vážné případy je nutná evakuace.
Cestovní pojištění: Sjednejte si komplexní cestovní pojištění s pokrytím léčebných výloh a evakuace. Většina pojišťoven může mít výluky pro Somaliland, ověřte si to.
3. Bezpečnost:
Západní Somaliland (Hargeisa, Berbera, Borama, Zeila): Je obecně bezpečnější a stabilnější než Somálsko.
Východní oblasti (Togdheer, Sanaag, Sool): Tyto oblasti jsou rizikové kvůli teroristickým skupinám a pokračujícímu násilí. Doporučuje se jim vyhnout.
Kriminalita: Drobné krádeže se vyskytují, ale jsou méně časté než v Somálsku. Přesto buďte ostražití, zejména po setmění.
Terorismus: I v západních oblastech existuje hrozba teroristických útoků, byť je menší než v Somálsku. Buďte ostražití na veřejných místech.
Fotografování: Vždy si vyžádejte svolení před fotografováním osob. Je zakázáno fotografovat vojenské, policejní objekty a personál, vládní budovy a letiště.
Registrace v databázi DROZD: Důrazně se doporučuje registrovat se před cestou v databázi Ministerstva zahraničních věcí ČR (DROZD).
4. Měna a platby:
Měna: Somalilandský šilink (SLS). Kromě toho je široce přijímán americký dolar (USD).
Hotovost: Hotovost je nezbytná.
Bankomaty/Kreditní karty: Omezená dostupnost. Spoléhejte se na hotovost.
5. Doprava:
Letecká doprava: Mezinárodní letiště Egal v Hargeise je hlavním vstupním bodem. Letecké spojení je mnohem spolehlivější než v Somálsku.
Silniční doprava: Hlavní silnice mezi Hargeisou a Berbera je zpevněná. Mimo to jsou silnice převážně nezpevněné a ve špatném stavu.
Noční cestování: Doporučuje se vyhnout se cestování po silnici v noci kvůli bezpečnosti a stavu silnic.
Veřejná doprava: Minibusy jsou běžné, ale často přeplněné.
6. Kultura a zvyklosti:
Jazyk: Somálština, arabština. Angličtina je široce používána.
Náboženství: Převážně sunnitští muslimové. Kultura je silně ovlivněna islámem a klanovou strukturou.
Oblékání: Velmi konzervativní. Ženy by měly nosit hidžáb a zahalené tělo. Muži by se měli oblékat skromně.
Alkohol: Konzumace alkoholu je striktně zakázána a trestná.
Pravá ruka: Vždy používejte pravou ruku pro jídlo a podávání předmětů.
Pohostinnost: Somalilanďané jsou obecně velmi pohostinní.
7. Důležité kontakty:
Velvyslanectví ČR v Addis Abebě (Etiopie): ČR nemá v Somalilandu zastupitelský úřad. Pro konzulární pomoc se obraťte na Velvyslanectví ČR v Addis Abebě.
Adresa: H-125, Nifas Silk Lafto Kifle Ketema (K.K.), Kebele 03, House No. 277, P.O. Box 3108, Addis Ababa, Etiopie
Telefon: +251 116 61 63 68
Nouzová linka: +251 911 21 82 04
E-mail: addisabeba@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/addisabeba
Místní tísňové linky jsou v Somalilandu spolehlivější než v Somálsku, ale přesto nemusí být na západní úrovni.
Před jakoukoli cestou do těchto regionů si vždy ověřte nejaktuálnější informace na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a u příslušných zastupitelských úřadů. Buďte extrémně opatrní a zvažte všechna rizika.
Embassy of the Czech Republic
Kirkos Kifle Ketema Rd., Kebele 15, House No. 289, Addis Ababa
P.O.Box 3108
Telefon +251/11/5516382, +251/11/5516132
Fax +251/11/5513471
Nouzová linka +251/911222401 (Addis Abeba-pro všechny státy působnosti)
E-mail addisabeba@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/addisababa
Vedoucí úřadu PhDr. Pavel Mikeš
Funkce VZÚ
Diplomatická působnost DIPLOMATICKÁ A KONZULÁRNÍ pro Etiopskou federativní demokratickou republiku, Džibutskou republiku, Jihosúdánskou republiku, Komorský svaz, Seychelskou republiku, Somálskou republiku
Časový posun +1 hod v době letního času
+2 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 08.00 - 12.00, 12.30 - 16.30
. úterý, čtvrtek 09.00 - 12.00
úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí - pátek 09.00 - 12.
TEXTOVÉ MENU: | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT
Copyright 2008-2025:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena