www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Tanzánie

Praktické informace na cestu do Afriky

Tanzánie je země superlativů a kontrastů, největší koncentrace zvěře na planetě, stará svahilská civilizace.

Než se vydáte na cestu do Tanzánie, určitě si položíte několik otázek.
Zde najdete odpovědi.
Správné načasování cesty je důležité, pokud chcete vidět migraci pakoňů, přesný čas se mění, nejlepším časem pro návštěvu severního okruhu je od listopadu do května. V lednu a únoru se rodí malí pakoně, stáda se začínají přemísťovat v květnu do oblasti Grumeti a Západního koridoru, na začátku srpna jsou u řeky Mara a v říjnu se opět vrací na jih. Dlouhé deště jsou od konce března do května.

V Tanzánii se přijímají pouze bankovky USD vydané po roce 2006.

Zdravotnictví:
Potírá se malárie a spavá nemoc, ale problémem zůstává podvýživa.
Zdravotními riziky jsou cholera, hepatitida typu A, malárie, žlutá zimnice.
S ohledem na výskyt několika izolovaných případů cholery na ostrově Zanzibar koncem roku 2001 se doporučuje českým turistům, aby se před zahájením cesty informovali na velvyslanectví České republiky o aktuální situaci. Návštěvníci musí mít mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici, pokud přijíždějí ze země, kde je endemická.
Vyhledávat ošetření ve státních zařízeních, a to i v hlavním městě se nedoporučuje, je to pokládáno za riskantní. V Dar es Salaamu působí na dobré úrovni soukromá nemocnice AGA KHAN HOSPITAL.
Při úrazech a nehodách mimo hlavní město je i na území Tanzanie možné využít služeb letecké záchranné služby AAR, která sídlí v Nairobi na Wilson Airport, tel.: (+02) 717 374.
Aby byl pacient v Tanzanii vůbec přijat k zákroku nebo k ošetření (a to i k akutnímu, např. po dopravní nehodě), je naprosto nezbytné, aby byl pojištěn u renomované zdravotní pojišťovny, která garantuje úhradu nákladů zdravotního zákroku. Doporučuje se mít u sebe jak pojistku, tak i kreditní kartu.
Hrozí zde i nákaza HIV/Aids. V zemi je veřejná zdravotní péče,ale špatně vybavená.
Jsou zde i dobře vybavené soukromé nemocnice. Voda z kohoutku není na většině míst pitná. V zemi vznikla soukromá zdravotnická zařízení s dobrou úrovní.
Jazyk
Angličtina a svahilština jsou lingua franca Východní Afiky a oba dva jsou oficiálními jazyky Tanzánie, kromě nich se zde mluví i původními jazyky. Dá se zde domluvit i německy a italsky.
Hlavní město - Dodoma
Dar es Salaam je administrativní a komerční hlavní město.

Časové pásmo GMT+ 3

Mezinárodní předvolba +254

Víza lze získat na hranicích při vstupu do země -50 USD /2014/

Bezpečnostní situace
Politická situace je relativně stabilní a bezpečnostní situace je podstatně lepší než v Keni. Existuje sice běžná kriminalita, ale ve většině případů nejde o útoky s použitím zbraní a proti životu. Stoupá počet krádeží vozidel, zejména typy 4x4. Nedoporučuje se cestovat po setmění a to z toho důvodu, že těžké kamiony jezdí často neosvětlené nebo zůstávají bez výstrahy stát odstaveny v jízdním pruhu. V centru měst je třeba sledovat situaci kolem sebe, v davu si pokud možno udržovat větší odstup a vyhýbat se větším skupinám lidí. Severní Tanzánie je velmi bezpečná, největším rizikem je malárie. Občas se vyskytuje otravování turistů v Arushe.
Hlavně ve větších městech si dejte pozor na drobnou kriminalitu, jak na pevnině, tak na Zanzibaru. Zde si dávejte pozor na vytržení tašky/ batohu z ruky.
Také buďte opatrní na hranici s Burundi, kde může docházet k ozbrojeným konfliktům. Bohužel kriminalita stoupá i na venkově - drobné krádeže, problémem začíná být i pirátství na moři, ale to se týká spíše Keni. Tanzánie má stabilní demokracii a v zemi je klid.

Velvyslanectví České republiky v Etiopii
Embassy of the Czech Republic

Dne 22. dubna 2015 předal mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky Pavel Řezáč své pověřovací listiny prezidentu Keni Uhuru Kenyattovi.
Tende Drive 745, Lavington, 00100 Nairobi
P.O.Box 25639
Telefon +254 204 348 163 (tel/fax), 072, 073
Fax +254 204 348 163
Nouzová linka +254 726 489 626
E-mail nairobi@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/nairobi
Vedoucí úřadu Mgr. Martin Klepetko
Funkce VZÚ
Diplomatická působnost pro Keňu, Burundi, Rwandu, Tanzanii a Ugandu a pro Program OSN pro životní prostředí (UNEP) a Program OSN pro lidská sídla (UN-Habitat). Velvyslanec je stálým představitelem ČR pro Program OSN pro životní prostředí (UNEP) a pří Programu OSN pro lidská práva (UN-Habitat)
Konzulární působnost pro Keňu, Burundi, Rwandu, Tanzanii a Ugandu
Časový posun +1 hod letní čas
+2 hod zimní čas
Poznámka

Krátkodobá schengenská víza jsou vydávána ZÚ Slovenska v NairobiElektřina a voda
Voda z vodovodního řadu není pitná, často vůbec neteče, je nutné ji déle převařovat a filtrovat. Doporučujeme pít pouze balenou vodu. Také je nutné počítat s výpadky elektrického proudu. Napětí je 230 V/50 Hz zásuvky jsou buď kulaté nebo hranaté. Nutný je zásuvkový adaptér.

Státní svátky
01.01. Nový rok
12.01. Revoluční den Zanzibaru
26.04. Svátek Unie
01.05. Svátek Práce
07.07. Průmyslový den
07.08. Den rolníků "Peasant´s Day"
09.12. Den Nezávislosti
25. a 26.12. Vánoční svátky
Náboženské svátky muslimů jsou národními svátky a jejich datum určuje fáze měsíce. Během ramadánu je mnoho obchodů uzavřeno a na některých místech je zakázáno kouřit a pít.

Ubytování
Kromě světově známých turistických míst zde existuje, díky dobré silniční a železniční síti množství penzionů, kempů a hostelů. Ubytování můžete nalézt u všech turistických zajímavostí a na každé hlavní cestě.

Tradiční jídlo
Hlavní oblastí pro gurmány je Dar es Salaam a celý Zanzibar, díky kořeněným a sladkým specialitám.
Jinak se nabízí široké spektrum jídel od tradiční africké kuchyně až po muslimskou. Liší se podle oblastí.

Co si koupit
Kromě speciálních bylinek, koření a místních specialit na Zanzibaru jsou to zejména košíkářské výrobky a dřevěné sošky. Oblíbené jsou řezby Makonde, malby Tingatinga, batiky, hudební nástroje, dřevěné lžíce, malachytové řezby, barevné oblečení (kitenge). Ceny v obchodech jsou více méně fixní na trzích se smlouvá. Vynikajícím dárkem jsou šperky s tanzanity, jedinečným polodrahokamem, který se nachází pouze na úpatí hory Kilimanjaro a je 1000x vzácnější než diamant.

Co vzít s sebou
Pokud navštívíte safari, nezapomeňte na dalekohled, fotoaparát s dostatečnou zásobou karet nebo filmů, videokameru s náhradním akumulátorem. Dále repelent, pokrývku hlavy, lehké oblečení v neutrálních barvách a lehkou bundu.

1.Můžete si vybrat z nabídky nebo vám vytvoříme cestu na míru.
2.V Tanzánii organizujeme soukromé safari, to znamená že v autě budete jenom vy s vaším partnerem nebo partnery.
3. Cena safari zahrnuje vždy ubytování, vstupy do parků, stravu dle rozpisu, dopravu, služby průvodce, vodu během safari, výlety dle itineráře, v ceně nejsou víza, mezinárodní letenky, cestovní pojištění, nadváha zavazadel pro domácí lety (15 kg je limit), spropitné (cca 10 USD pro průvodce na den).
4. Cena se vždy odvíjí od počtu cestujících v jednom autě, od dopravy - letecké nebo pozemní, výběru ubytování - lodge, kempy. Naše navrhované itineráře jsou pouze malou ukázkou možností.
Jednoduchí kempové safari stojí od 200-250 USD na den, podle velikosti skupiny, sfarai v lodgích je až 2-3 dražší a v luxusních lodgích i mnohem více.
5. Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Tanzánie?
Během období dešťů - listopad, duben a květen - je safari možné a rozhodně neprší každý den, ale může to být složité, když chcete navštívit odlehlá místa. Velká migrace z Keni do Serengeti probíhá v prosinci, lednu, únoru a březnu. Ale čas na pozorování zvířat je vhodný i jindy, lodge nejsou tak obsazené a zvířata jsou tu také. Většina území je savana, ve vysokých polohách je chladněji, takže nezapomeňte i teplejší oblečení. Vlhkost vzduchu je nízká, když cestujete mimo období dešťů obvykle vůbec neprší.
6. Jaký typ safari vybrat?
Tradiční safari v Land Roveru nevyžaduje téměř žádnou fyzickou aktivitu, ale samozřejmě se dají přidat pěší safari, jízda na koni, plavba na lodi a další aktivity. Pěší safari a výstup na Kilimanjaro vyžadují větší fyzickou zdatnost, obvykle trvají 8-10 dní a chodí se denně 3-6 hodin, auto je však vždy na blízku a můžete jej využít.
Většina safari v začíná v Arushe, asi 90 minut jízdy od Lake Manyara nebo Tarangire. Nejlépe je přiletět na letiště Kilimanjaro (JRO), ležící mezi Arusha a Moshi. Lze se sem dostat i z Nairobi shuttlebusem nebo z Dar es Salaam.
7. Oblečení a další vybavení
Doporučujeme lehké oblečení nejlépe v barvách khaki, sluneční brýle, krém na opalování, repelent, večer bývá chladno, hlavně v květnu až srpnu. Některé 5* hotely vyžadují večerní oblečení. Seznam vybavení pro výstup na Kilimanjaro Vám rádi pošleme.
8. Elektřina
220V, ale budete potřebovat adaptéry, které jsou na většině míst k dispozici, v autě lze nabíjet telefon a kamery, máme také malý transformátor v kombinaci se zapalovačem na cigarety, který dodává 220 V. Dejte laskavě vědět předem, když jej budete potřebovat. Hlavně během kempových safari není jiný způsob nabíjení.
9. Jídlo a pití
Je na vysoké úrovni, africká, evropská a mezinárodní kuchyně, čerstvé ovoce a zelenina, plody moře a maso. Všude lze koupit jihoafrická vína, voda z kohoutku není pitná ve většině oblastí, je tedy potřeba pít vodu z láhví. Ceny nápojů: voda 1,5-2 USD, nealko nápoje 1 USD, pivo 1,5-2,5 USD, sklenička vína 3-4 USD, jihoafrické víno lahev 15-25 USD.
10. Zdraví
Doporučuje se užívat antimalarika, před cestou se vždy poraďte se svým lékařem. Pokud cestujete v oblasti, kde je endemická žlutá zimnice, je povinné očkování proti žluté zimnici. Seznam zemí je u nás k dispozici - platí i pro Keňu pokud přes ní přijíždíte nebo přilétáte. Při každém příletu do Nairobi (SN, BA, Swiss, KQ) potřebujete očkování proti žluté zimnici. Platí od 1.1.2008. Očkování na letišti JRO lze za 50 USD na osobu. Další očkování proti žloutence a tetanu se také doporučují. Všude lze koupit balenou vodu.
11. Víza
Všichni mohou získat víza na hranicích, potřebujete pas platný nejméně půl roku a 50 USD v hotovosti, proces netrvá obvykle déle než 30 minut. Pokud cestujete do Keni a pak do Tanzánie a chcete se do Keni vrátit, potřebujete vícevstupné vízum do Keni, i když je to jen na několik hodin, stojí také 50 USD. Při vstupu je vyžadován mezinárodní očkovací průkaz i když přijížídte z Keni, musíte mít očkování proti žluté zimnici. Bankovky musí být vydané po roce 2006.
12. Fotografování
Dobrou 35 mm kamerou s objektivem 75-300 mm uděláte určitě velmi dobré fotografie, filmy je lepší si koupit předem /100-200 ASA/ nebo 400 ASA na fotografování rychle se pohybujících zvířat. Auta mají zvedací nebo odnímatelnou střechu. Nezapomeňte na náhradní baterie, pokud si vezmete videokameru, nezapomeňte kazety, jsou zde velmi drahé. Obvykle si můžete kamery nabít v autě nebo v lodgích.
13. Spropitné
Doporučujeme dávat spropitné umírněně podle poskytnutých služeb, na osobu - průvodce 10 USD, kuchař 7 USD, personál v kempu 3-5 USD na den, pro nosiče je obvyklé 1 USD za zavazadlo, stejně tak pro číšníky. Pro výstup na Kilimanjaro platí jiná pravidla, rádi sdělíme. Je obvyklé dát spropitné průvodcům, kuchařům a nosičům na konci safari nebo při výstupu na Kilimanjaro. Obvykle 5-10 USD na den, v restauracích 5-15% podle okolností.
14. Měna
Místní měna tanzanijský šilink (TSh), USD nebo cestovní šeky jsou přijímany na mnoha místech ve městech, kreditní karty jsou přijímány pouze ve velkých hotelích a pokud se Vám podaří najít, kde je použít, obvykle je příplatek 10%. Nepřijímají se zde USD bankovky vydané před rokem 2006. V Arusha, Dar es Salaam, Moshi a Mwanza a na Zanzibaru jsou bankomaty, kde si můžete vyzvednout místní měnu, jinde však ne.
Kurs je cca 1 USD/ 1600 TZS, 1 EUR /2100 TZS, Směnáry neberou cestovní šeky. V hotelích se přijímají Visa karty a Master Card, lze je také využít pro bankomaty (Arusha). Ceny safari jsou vysoké, nejlevnější kempové safari ve skupině vychází cca 200 USD na den, v menších skupinách jsou ceny vyšší a také s ubytováním v lodgích, kde může být cena až 2x -3x vyšší než kempové safari, v exkluzivních kempech jsou ceny ještě vyšší. Na Zanzibaru jsou ceny nižší, záleží však na výběru ubytování. DPH je zde 18% a 20%, platí se odletové taxy na letištích 48 USD /2014/.
15. Chování
V Tanzánii je důležitý pozdrav, i když nemluvíte svahilsky je zdvořilé pozdravit jambo nebo habari. V islamických částech země jako na pobřeží, ženy nikdy neodhalují kolena a ramena na veřejnosti, což by měly mít na paměti i turistky, hlavně na místech, kde nejsou turisté příliš obvyklí.
16. Komunikace a doprava
Internetové kavárny jsou ve větších městech, internet je pomalý. V některých lodgích je také přístup k internetu, ale je dost drahý. Raději všechny upozorněte, že nebudete mít k internetu přístup.
Většina mezinárodních letů přistává v Dar es Salaam - letiště Julius Nyerrere 13 km od Daru na JZ - jezdí zde autobusy do města, ale jsou také lety na Kilimanjaro International airport a na Zanzibar z Evropy. Mnoho turistů přistává v Nairobi a pak letí do Arushi nebo přejedou hranice shuttle busem přes Namanga. Nejlepší volbou při výběru safari severního okruhu je přiletět na letiště Kilimanjaro. V Tanzánii funguje dobrá síť domácích letů z Arusha, Dar es Salaam a Zanzibaru, na safari se jezdí v organizovaně, nezávislí cestovatelé mohou použít veřejnou dopravu, která však není vždy spolehlivá a autobusy bývají přeplněné a nebezpečné. Na safari je třeba vždy jet autem 4x4.
Vnitřní lety spojují Kilimanjaro, Dar es Salaam a Zanzibar s dalšími atraktivními destinacemi. Národní parky jsou snadněji navštívitelné s organizovaným safari, ta jsou obvykle all- inclusive. Otrlí cestovatelé mohou použít místní dopravu.
Severní okruh je přístupný autem 4x4, cena se liší podle počtu osob v autě. Mezi jednotlivými rezervacemi lze také létat letadlem.
Self-drive se nedoporučuje - špatný stav silnic, i když se auta vypůjčit dají, ale hodí se pouze pro města. Tanzania Railway Corporation nabízí železniční spojení v různých třídách. Mezi pevninou a ostrovy jezdí trajekty. Parní loď na jezeře Tanganyika není vždy k dispozici. Všechna centra spojují autobusové linky různého standartu.

www odkazy

http://tanzaniatouristboard.com/

http://www.tanzaniatourismonline.com/

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz