www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Tunis

Praktické informace na cestu do Afriky

Výborná turistická infrastruktura, dobré hotely a jídlo, pestrobarevná tržiště. Nezapomeňte na kartágské a románské zříceniny a vynikající pláže.

Praktické informace na cestu do Tuniska
Tunisko, země v severní Africe s bohatou historií, krásnými plážemi a fascinujícími pouštními scenériemi, je oblíbenou destinací pro turisty z České republiky. Před cestou je důležité znát několik praktických informací, aby vaše dovolená proběhla co nejhladčeji.

1. Vízum a vstupní podmínky
Vízum pro občany ČR: Občané České republiky nepotřebují vízum pro turistické pobyty do 90 dnů v Tunisku.

Platnost pasu: Váš cestovní pas musí být platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do Tuniska. Doporučuje se, aby měl alespoň jednu prázdnou stránku.

Vstupní/výstupní formulář: Po příletu budete muset vyplnit jednoduchý vstupní formulář. Při odletu je nutné vyplnit výstupní formulář. Kartičky s těmito formuláři vám obvykle poskytne delegát cestovní kanceláře nebo letuška.

2. Zdraví a očkování
Očkování: Pro cestu do Tuniska nejsou povinná žádná specifická očkování z České republiky.

Doporučená očkování: Zkontrolujte si platnost běžných očkování (tetanus, záškrt, černý kašel). Doporučují se také očkování proti hepatitidě A a B a břišnímu tyfu, zejména pokud plánujete delší pobyt nebo se budete pohybovat ve venkovských oblastech.

Hygiena:

Pijte pouze balenou vodu. Voda z kohoutku není k pití, používejte ji i na čištění zubů. Vyhněte se ledu v nápojích z neověřených zdrojů.

Dbejte zvýšené opatrnosti při konzumaci pouličního jídla. Jezte jídla, která jsou dobře uvařená a servírovaná horká.

Často si myjte ruce, zejména před jídlem.

Slunce a dehydratace: Tunisko má intenzivní slunce. Pijte hodně vody, používejte opalovací krém s vysokým faktorem a noste pokrývku hlavy.

Zdravotní péče: Kvalita zdravotní péče se liší. Ve větších turistických centrech a hlavním městě Tunisu jsou k dispozici soukromé kliniky na slušné úrovni, ale jejich služby jsou drahé. Ve venkovských oblastech je péče omezená.

Cestovní pojištění: Mějte sjednané komplexní cestovní pojištění s dostatečným krytím, které zahrnuje léčebné výlohy, hospitalizaci a případnou repatriaci.

3. Bezpečnost
Obecná bezpečnost: Tunisko je pro turisty obecně bezpečná země, ale je třeba dbát zvýšené opatrnosti, zejména ve velkých městech a na frekventovaných turistických místech.

Kriminalita: Drobné krádeže (kapsáři, krádeže tašek) se vyskytují, zejména v přeplněných oblastech (mediny, súky, veřejná doprava).

Buďte ostražití a dbejte na své okolí.

Nenoste u sebe velké množství hotovosti ani nápadné cennosti.

Vyhýbejte se chůzi sami v noci, zejména v medinách (starých městech) a v neosvětlených uličkách.

Dávejte si pozor na podvodníky a dotěrné "průvodce", kteří se nabízejí na ulici. Vždy si předem sjednejte cenu za služby.

Terorismus: Existuje zvýšené riziko teroristických útoků v Tunisku. Cílem mohou být turisté, vládní cíle, bezpečnostní síly, hotely, turistické lokality a veřejná místa.

Sledujte aktuální doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Buďte ostražití a vyhýbejte se velkým shromážděním.

Zejména důrazně se nedoporučují cesty do pohraničních oblastí s Libyí a Alžírskem a do odlehlých pouštních oblastí.

Demonstrace: Jsou vzácné, ale pokud se vyskytnou, vyhýbejte se jim.

Fotografování: Při fotografování lidí si vždy vyžádejte jejich souhlas. Je zakázáno fotografovat vojenské a policejní objekty a personál, vládní budovy a letiště.

Registrace v databázi DROZD: Doporučuje se registrovat se před cestou v databázi Ministerstva zahraničních věcí ČR (DROZD), aby vás velvyslanectví mohlo v případě potřeby kontaktovat a poskytnout pomoc.

Ženy cestující samy: Ženy by měly dbát zvýšené opatrnosti a oblékat se konzervativněji, aby se vyhnuly nežádoucí pozornosti.

4. Měna a platby
Měna: Oficiální měnou je tuniský dinár (TND).

Dovoz/Vývoz hotovosti: Dovážet ani vyvážet tuniské dináry není povoleno. Všechny měny (EUR, USD) musíte deklarovat, pokud překračují určitý limit (aktuálně 5 000 TND nebo ekvivalent v cizí měně).

Hotovost: Hotovost je v Tunisku klíčová, zejména pro menší nákupy, na trzích a v menších restauracích. Mějte u sebe menší bankovky.

Výměna peněz: Peníze lze vyměnit v bankách, směnárnách (bureau de change) a ve většině hotelů. Na letišti bývá kurz méně výhodný. Doporučuje se měnit peníze v bankách nebo větších hotelech a uschovat si stvrzenku o výměně.

Kreditní/Debetní karty: Karty (Visa, Mastercard) jsou akceptovány ve větších hotelech, supermarketech a turistických obchodech. Mimo větší města se na ně nespoléhejte.

Bankomaty: Jsou dostupné ve městech a turistických centrech.

5. Doprava
Letecká doprava: Hlavní mezinárodní letiště jsou Tunis-Carthage (TUN), Enfidha-Hammamet (NBE), Monastir (MIR) a Djerba (DJE).

Silniční doprava: Hlavní silnice jsou v dobrém stavu (včetně dálnic). Mimo města a na venkově může být kvalita silnic horší.

Řízení: V Tunisku se jezdí vpravo.

Noční řízení: Doporučuje se vyhnout se cestování po silnici v noci kvůli neosvětleným vozidlům a zvířatům na silnici.

Pronájem auta: Možný, ale buďte připraveni na chaotický styl jízdy místních řidičů a agresivní způsob jízdy.

Vlaky: Tunisko má relativně dobrou železniční síť spojující hlavní města. Je to pohodlný způsob dopravy.

Autobusy (SNTRI, Regional Bus Companies): Spojují města a jsou relativně spolehlivé.

Taxíky:

Taxi Collectif (Louage): Sdílené taxíky pro meziměstské cesty. Jsou levné, ale často přeplněné.

Taxi Individuel: Klasické taxíky po městě. Trvejte na použití taxametru nebo si cenu domluvte předem.

6. Kultura a zvyklosti
Jazyky: Úředním jazykem je arabština. Francouzština je široce používána, zejména v obchodě a turistickém ruchu. V turistických oblastech se domluvíte i anglicky, někdy i německy.

Náboženství: Tunisko je převážně muslimská země (sunnitský islám).

Respektujte místní zvyklosti:

Oblékání: Oblékejte se skromně a konzervativně, zejména ve venkovských oblastech a při návštěvě mešit a posvátných míst. Ženy by měly mít zakrytá ramena a kolena. V resortních oblastech a na plážích je oblečení volnější.

Ramadán: Pokud cestujete během měsíce ramadánu, buďte diskrétní při jídle, pití a kouření na veřejnosti během dne. Otevírací doba obchodů a restaurací se může lišit.

Alkohol: Konzumace alkoholu je omezena na licencované hotely, restaurace a bary. Na veřejnosti se vyhněte pití alkoholu.

Fotografování: Vždy si vyžádejte svolení před fotografováním osob.

Smlouvání: Na trzích (súkách) a v menších obchodech je smlouvání o ceně očekávané a je součástí kultury.

Pravá ruka: Vždy používejte pravou ruku, když dáváte nebo přijímáte předměty, protože levá ruka je považována za nečistou.

Pohostinnost: Tunižané jsou obecně velmi pohostinní.

7. Důležité kontakty
Velvyslanectví ČR v Tunisu:

Adresa: 98, rue de Palestine, 1002 Tunis-Belvédère, Tunisko

Telefon: +216 71 800 500, +216 71 800 501

Nouzová linka: +216 98 400 010 (pro naléhavé případy českých občanů mimo pracovní dobu)

E-mail: tunis@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/tunis

Místní tísňové linky:

Policie: 197

Národní garda (venkovské oblasti): 193

Ambulance / První pomoc: 190

Hasiči: 198

Před odjezdem si vždy ověřte nejaktuálnější informace na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a u zastupitelského úřadu Tuniska, jelikož podmínky se mohou měnit. Přeji vám bezpečnou a nezapomenutelnou cestu do Tuniska!


Jazyk: arabština a francoouzština, ale domluvíte se zde i anglicky s lidmi pracujícími v turismu, na jihu mnoho lidí mluví berberským jazykem Tamazigh.
Časové pásmo GMT + 1

Mezinárodní předvolba + 216
Víza nejsou pro většinu národností potřeba
Zdraví - není nutné žádné očkování
Bezpečnost - Tunis je bezpečné místo pro turisty, jeden bombový útok v synagoze na Djerbě v roce 2002 a zavedení zvýšených bezpečnostních opatření na turistických místech. Musíte být opatrní při výletech do pouště, hlavně u alžírských hranic - vždy cestujte s místním průvodcem a zjistěte si situaci před odjezdem.
Peníze - měnová jednotka dinar /TD, 1 USD = 1,40 TD, 1 EUR=1,89 TD, přijímají se kreditní karty Visa, American Express a Master Card ve větších obchodech, hotelích, bankách a půjčovnách aut, je tu i síť bankomatů.

Ceny
Lze vyjít s 600 CZK na den, s ubytováním v hostelech, když jezdíte společnými taxi a levně jíte, když přidáte pronájem auta, bydlíte ve střední kategorii hotelů a jíte v restauracích, pak na den vydáte asi 1.200 CZK, za 1.800 CZK už můžete očekávat značný komfort.

Doprava
Kromě charterových letů sem létají i pravidelné linky BA, AF, LH.
Domací leteckou dopravu obstarává Sevenair z hlavního města na Djerbu, do Tozeuru, Sfaxu, Gafsy a Tabarky. Vlaky jezdí z Tunisu do Sousse a Sfaxu, klimatizované autobusy, které jsou spolehlivé jezdí skoro všude, jinak jsou zde společná taxi, která jedou, když jsou plná.

Doba pro návštěvu
Výlety na Saharu - ideální doba je od října do března, denní teploty jsou příjemné, ale noční mohou klesat pod nulu, duben je také příjemný, ale může být snížená viditelnost kvůli písku a je větší možnost písečných bouří, těžko najdete operátora, který by vás vzal do pouště od května do září. Léto - hlavně červenec a srpen - může být velmi horké a bývá tu hodně lidí, ale probíhá nejvíce festivalů.


elvyslanectví České republiky v Tunisku

Adresa 98, rue de Palestine, BP 53
Tunis – Belvédere 1002
Telefon 00216/ 71 78 19 16 (sekretariát)
00216/ 71 78 04 56 (sekretariát)
Fax 00216/ 71 79 32 28 (sekretariát)
00216/ 71 80 20 90 (konzulární oddělení)
Nouzová linka 00216/98 46 46 17 (jen pro české občany v nouzi)
Provozní hodiny úřadu pondělí až pátek 07.45–16.15
Úřední hodiny konzulár. oddělení: pondělí a středa vždy 09.00–12.00 hod., 14.00–15.30 hod.
pátek jen na objednání
E-mail tunis@embassy.mzv.cz
E-mail konzulárního oddělení consulate_tunis@mzv.cz
Webové stránky ZÚ Tunis
VZÚ : Mgr. Jan Vyčítal
www.mzv.cz/tunis
Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Tuniskou republiku

Časový posun - 1 hod. v letním období


Pro dotazy adresované konzulárnímu oddělení byla zřízena speciální e-mailová schránka. Na e-maily týkající se konzulárního oddělení zaslané na jinou e-mail adresu než na consulate_tunis@mzv.cz nebude odpovídáno.

Děkujeme za pochopení.

Svátky: státní svátky: 1. leden – Den obnovy samostatného státu, 8. květen – Den vítězství, 5. červenec – Den slovanských věrozvěstů, 6. červenec – Den upálení Jana Husa, 28. září – Den české státnosti, 28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu, 17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii.

Ostatní svátky: velikonoční svátky: Velký pátek a Velikonoční pondělí pohyblivé, 1. květen – Svátek práce, 24. prosinec – Štědrý den, 25. prosinec – 1. svátek vánoční, Boží hod vánoční, 26. prosinec – 2. svátek vánoční.

www odkazy

http://www.tourismtunisia.com

http://www.tunisiaonline.com

http://www.sahara-overland.com

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2025:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz