www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Uganda

Praktické informace na cestu do Afriky

V Ugandě lze nakoupit velmi dobrý čaj a kávu, která se vyváží do celého světa. Tyto dva artikly jsou i dobrým dárkem, kromě sošek a entických látek, výrobků z banánového listí a dalších košíkářských předmětů. Káva i čaj jsou zde opravdu výborné.
V Ugandě žije asi 33.000.000 obyvatel, měna je ugandský šilink, průměrná teplota v říjnu 21°C.
Od 1.7.2021 jsou ceny permitů na gorily opět na ceně 700 USD.

Zdravotními riziky jsou cholera, hepatitida typu A, malárie a žlutá zimnice. Návštěvníkům se doporučuje mít s sebou vlastní lékárničku. Lékárny jsou otevřeny ve městech od 8.30 - 17.00 hod., včetně sobot. Pohotovostní lékárny zde neexistují.
Při úrazech a nehodách mimo hlavní město lze i na území Ugandy využít služeb letecké záchranné služby AAR, která sídlí v Nairobi na Wilson Airport, tel.: (+02) 717 374.
Je nezbytně nutné, aby měl cestovatel sjednáno zdravotní pojištění a v případě nehody měl u sebe kreditní kartu, aby byla prokázána jeho solventnost při přijetí do zdravotnického zařízení.
Teprve na jaře roku 2001 potlačila Uganda na svém území epidemii eboly a nadále zůstává v tomto směru rizikovou oblastí. Před nástupem cesty je třeba užívat antimalarika, během cesty spát pod moskytiérou a používat repelent.
Vyžaduje se očkování proti žluté zimnici, proti tetanu, obrně a žloutece A a B, meningokoku
se doporučují. Pijte balenou vodu a nekoupejte se v jezerech a řekách, HIV/ Aids rozšířeno. Jsou tu státní a privátní nemocnice, kliniky a soukromá záchranná střediska.
Vyžaduje se doklad o očkování proti žluté zimnici.

Bezpečnostní situace
Ve velkých městech je třeba být velmi pozorný, protože je zde vysoká nezaměstnanost. Nikdy si neměňte peníze na ulici - pozor na kapsáře! Auto vždy dobře zavírejte a po setmění raději necestujte mimo město, protože velké kamiony jezdí často neosvětlené nebo zůstávají bez výstrahy odstaveny v jízdním pruhu. Jinak je země velice přátelská.
Uganda se vrátila k demokracii a za posledních dvacet let se situace velice zlepšila. I města jsou bezpečná, ale je třeba dávat pozor na drobnou kriminalitu. Cestování v Ugandě je obvykle bezpečné.

Elektrické napětí a voda
Elektrické napětí je 240 V, je nutný zásuvkový adaptér. Voda z vodovodního řadu je pitná pouze po dlouhém převaření. Používejte raději vodu balenou. Pokud jste na cestě, mějte u sebe vždy alespoň dvacet litrů vody do zásoby a nějaké jídlo.

Podnebí
Slunečno po většinu roku s různými obdobími sucha a dešťů, na jihu jsou deště od března do května a od září do listopadu. Denní teplota je obvykle teplá. Večery jsou chladnější, hlavně ve vyšších polohách. Na horách jsou horské teploty.

Časové pásmo
+3 GMT

Měna
Měnová jednotka je ugandský šilink, přijímají se zde USD vydané po roce 2006. Peníze lze vyměnit v bankách a soukromých směnárnách ve větších městech. Přijímají se kreditní karty Visa, bankomaty jsou v Kampale, na letišti v Entebbe a ve větších městech, avšak nepřijímají Master Card. DPH 18% na některé zboží a služby. Za 1 USD je cca 2600 USH. Cestovní šeky se nepřijímají, ale jsou zde bankomaty a lze použít kreditní karty.

Ceny
Na všech turistických místech je ubytování různé kategorie, od luxusních lodgí po místní
hotely a kempy. Permity na gorily je třeba mít předem zaplacené a často jsou vyprodány mnoho měsíců předem hlavně v období sucha. Permity lze u nás zakoupit, pokud se kupují samostatně, pak je příplatek za zprostředkování.

Telekomunikace
mezinárodní předvolba + 256
Dobrá telefonní síť a privátní operátor Uganda Telecom. Fungjuje zde 6 sítí operátorů : MTN, Airtel.Ut Mobile, Warid, Orange Uganda a Essar. Na místě se dají koupit místní sim karty. Funguje zde 11 posyktovatelů internetu, spojení dobré. V Kampale je mnoho internetových kaváren i v dalších městech, většina dobrých hotelů má internet.
Poštovní služby státní a mezinárodní kurýrní služby.

Elektřina
240 V, anglické zásuvky, adaptéry lze koupit.

Doprava
Létá se mnoho leteckých společností / SN, TK, KLM, EK/, Entebbe international Airport leží 35 km od Kampaly. Národní dopravce Air Uganda operuje místní lety, fungují zde i místní privátní charterové společnosti. Na letišti Entebbe je směnárna, bankomat, obchody, restaurace, dobré hotely zajistí transfer na letiště, dá se najmout taxi.
Vízum se dá získat na letištii za 100 USD (nutno mít USD vydané po roce 2004).
Do Ugandy létá několik leteckých společností. Nejlepší způsob jak poznat zemi je při organizovaném safari v autě 4x4. Lze také použít veřejnou dopravu na přesun.
Zajišťujeme i přepravu malými letadly do národních parků.

Jezdí se zde vlevo, ale doporučuje se najmout si místního řidiče. Je třeba mít mezinárodní řidičský průkaz, ve městech jsou půjčovny, autobusové linky různého standardu spojují hlavní centra, minibusy - mutates - jsou nebezpečné. Dá se najmout taxi a mototaxi. Existuje tu i železnice, která není příliš spolehlivá.
Uganda je bezpečná země, ale jako všude zde existuje drobná kriminalita ve městech a na severu země byla aktivní Lordś Resistance Army.

Jazyk
angličtina + 30 původních jazyků ,Swahili a Luganda
Hlavní město : Kampala
Provozní doba
Státní úřady 8.00 - 16.30 hod.
Obchody Po - Pá 8.00 - 17.00 hod., So 8.00 - 13.00 hod.
Banky Po - Pá 9.00 - 15.00 hod., So 9.00 - 12.00 hod.

Státní svátky
01.01. Nový rok
Pohyblivé Velikonoce
26.01. NRM svátek
08.03. Den žen
01.05. Svátek práce
03.06. Den mučedníků
09.06. Den hrdinů
09.10. Den nezávislosti
25.a 26.12. Vánoce

Velvyslanectví České republiky
Dne 22. dubna 2015 předal mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky Pavel Řezáč své pověřovací listiny prezidentu Keni Uhuru Kenyattovi.
Embassy of Czech Republic
Tende Drive 745, Lavington, 00100 Nairobi
P.O.Box 25639
Telefon +254 204 348 163 (tel/fax), 072, 073
Fax +254 204 348 163
Nouzová linka +254 726 489 626
E-mail nairobi@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/nairobi
Vedoucí úřadu Mgr. Martin Klepetko
Funkce VZÚ
Diplomatická působnost pro Keňu, Burundi, Rwandu, Tanzanii a Ugandu a pro Program OSN pro životní prostředí (UNEP) a Program OSN pro lidská sídla (UN-Habitat). Velvyslanec je stálým představitelem ČR pro Program OSN pro životní prostředí (UNEP) a pří Programu OSN pro lidská práva (UN-Habitat)
Konzulární působnost pro Keňu, Burundi, Rwandu, Tanzanii a Ugandu
Časový posun +1 hod letní čas
+2 hod zimní čas
Poznámka

Krátkodobá schengenská víza jsou vydávána ZÚ Slovenska v Nairobi


Víza za 50 USD lze získat na hranicích při vstupu.

Ubytování
Uganda má širokou nabídku ubytovacích zařízení od 5* hotelů, bungalovy v buši, penziony, až po kempy na stanování. Na kempování je Uganda vynikající zemí, je třeba mít své vlastní vybavení. Návštěvníci musí platit ve tvrdé měně, mnoho míst přijímá kreditní karty a cestovní šeky.

Co si vzít s sebou
V Ugandě je zima velice mírná a v létě bývá velmi horko. Vezměte si lehké bavlněné oblečení v neutrálních barvách včetně lehké bundy na ráno a na večer. Nezbytná je pokrývka hlavy, brýle, olej s vysokým UV filtrem a repelent.

Nejlepší období
Sníh - období dešťů od března do květba a od října do listopadu může zkomplikovat safari,nezpevněné cesty jsou často neprůjezdné stopování goril je složitější v Bwindi,ani tato doba se nehodí pro výstup na Rwenzori,ale v toto období můžete vidět sníh z dálky Po deštích jsou vrcholky velmi jasně vidět, během období dešťů je nízká sezona / permity na gorily 450 USD x vysoká sezona 600 USD /
K tradičním obřadům v Ugandě patří obřízka u kmene Bagisu u Mount Elgon od srpna do prosince. Šimpanzi jsou více v pohybu, když není ovoce, více jich je tdy vidět, když ovoce na stromech je od kvetna do září, od řijna do ledna je potravy méně.
Horko a deště jsou - březen - květěn a říjen a listopad
nejsušší měsíce leden, únor červen - září, prosinec
nejlepší období pro stopování goril: leden, červen - září a prosinec
migrující ptáci leden- březen, říjen -prosinec
výstup na Rwenzori - leden - únor, červenec - srpen, říjen - prosinec
stopování šimpanzů - od května do září
pozoování zvířat v savaně červenec - září

Taxi z letiště Entebbe do středu města Kampala stojí asi 30 EUR (85.000 UGX), cesta je dlouhá asi 40 km a může trvat i hodinu. Nejlepší způsob, jak se pohybovat po městě je taxíkem (Blu cruise 0414 574898) nebo taxi - motorka - boda bodas.
Najíst se můžete v Café Ballet nebo v New York Kitchen, kde se podávají americká jídla. Noční bar je Steak Out na Lumumba Avenue, jsou zde speciální večírky s hudbou od reggae po rock, dalším zajímavým místem je Al´s Bar (Kasanga). Zajímavým místem v Kampale je RA Antiques (Colline Mall), kde se dají koupit suvenýry jak staré, tak současné.

Trek za gorilami
Trek za gorilami je hlavním cílem návštěvníků Ugandy, je to trek v tropickém lese Afriky s možností vidět gorily v jejich přirozeném prostředí. Trek za gorilami lze celoročně jak v Ugandě, tak ve Rwandě a DRC. Nejlepší čas na trek je v červnu,červenci,srpnu,září a prosinci, Je tu méně deštivo a parky jsou sušší, trek je snazší. Průměrná teplota v Bwindi celoročně je ráno 11 st. C a odpoledne 23 st. C.
leden a únor - nízká sezona,méně lidí, málo deště
březen,duben,květen -hodně prší, trek je náročný a klouže to
červen, červenec, srpen - hlavní sezona, je třeba permity kupovat hodně předem, nejlepší čas na trek v Ugandě
Ubytování se liší podle kategorie, vzdálenosti, vybavení a služeb od 2500 USD - 50 USD na osobu, je třeba si vybrat ubytovaní podle výchozího místa na trek-rádi poradíme
nejlepší lodge - Sanctuary Gorilla Forest lodge od 760 USD, Gorilla Height Lodge od 700 USD, Mhagodny Springs od 240 USD, Gorilla safari lodge od 233, Lake Mulehe Gorilla lodge od 173 USD atd.
Permit na gorily -700 USD, proč je tak vysoká cena - 75 % z ceny je na ochranu populace goril, 15% jde do stárního rozpočtu a 10 % pro místní, cena obsahuje vstup do parku, pozorování goril jednu hodinu, poplatek pro stopaře a rangery.
Jídlo a strava na den kolem 50 USD, zahrnujeme do ceny. Charterové lety k výchozímu místu treku 600 USD. Pronájem auta na den 80 -100 USD na den. S řidičem 120-200 USD na den podle typu vozidla.
Co vzít s sebou : repelenty, krém na opalování
Visa - East Arican visa -100 USD, Uganda víza 50 USD
ceny za nosiče 20 USD, pokud chcete nosítka 500 USD ,aby Vás nosiči odnesli až ke gorilám
Jak snížit náklady - necestujte sami, ubytujte se v levnějších lodgích, vyhněte se veřejné dopravě, charterovým letům, využijte speciální nabídky na permity
Srovnání Uganda Rwanda . Rwanda permity 1500 USD x Uganda 700 USD, Uganda má více parků
Permity vám nabízejí hodinu pozorování goril ve skupině 8 lidí, tak přispíváte na jejich ochranu, pouze 80 lidí denně může vidět gorily v jejich přirozeném prostředí, jejich habitat je velmi křehký.
Uganda má dvě sekce,kde lze pozorovat gorily - Bwindi Impenetrable Forest National Park a Mgahinga Gorilla National Park. Celkem je tu 18 skupin goril a stopovat můžete jen jednu za den, V Bwindi je 17 rodin goril, mimo to zde žije 90 druhů savců, 11 druhů primátů.
Bwindi skupiny goril :
Ruhajia trek : rodiny Mukiza,Oruzogo,Bitakura a Kyaguiliro
Buhoma trek : Haninyanja,Katwe,Mugare,Rushegura
Nkuringo trek : Chirstmas,Nkuringo, Bushaho
Rushaga trek : Kutu,Bikingi, Mishaya, Bushigye,Kahungye,Rwigi,Bweza,Nshongi,Mucunguzi
Mgahinga skupina : zde trekujete za skupinou Nyakagezi,ktreá je obklopena svahy Virunga vulkanů - Mt.Muhavura -4127 m,Mt. Gahinga 3474 m, Mt. Sabyinyo 3645 m.
Co vzít s sebou : voděodolnou obuv, batůžek, repelent, lehkou nepromokavou bundu, pláštěnku, pončo, kameru ,dalekohled,vodu, obuv na trek, rukavice,dlouhé kalhoty, energetické tyčinky.
Oblečení : kvalitní obuv, vrstvy oblečení pro chladné večery a oblečení do mokra, večery jsou chladné- vysoká nadmořská výška, mikina, rukavice, trička s dlouhým rukávem, podkolenky.

Jak obtížný je trek ? Ve stupnici 50 ze 100., střední náročnost, trek ovlivňuje mnoho faktorů ,důležité je být fyzicky fit, další jsou klimatické podmínky a váha vašeho batohu, lze si vyžádat trek, který odpovídá vaší fyzické zdatnosti. Trek za gorilami není příliš náročný ,můžete si najmout nosiče, někteří lidé mezi 60 -70 jej bez problému dají. Celková nadmořská výška parku je od 1300 metrů do 2850 metrů, trek se začíná cca ve výšce 2200 metrů. většinou trvá 2-6 hodin, svahy jsou zde prudké.

Je třeba dodržovat minimální vzdálenost od goril 7 metrů, gorily mají 98 % genů shodných s člověkem a tak mohou snadno chytit lidské choroby- rýmu corona virus. Minimální věk návštěvníků je 15 let, s gorilami se pobude 1 hodina, je nutné mít roušku, nekýchat a dodržovat všechna hygienická opatření.
Za gorilami se vyjíždí ráno, v 7,30 vás čeká briefing a pak jsou turisté rozděleni do skupin max .po 8. Poté se vydáte do pralesa v doprovodu průvodců a rangerů. V lese můžete vidět opice, hmyz, savce atd. Někdy je to náročná cesta a na konci dne budete zablácení a upocení, Jakmile uvidíte gorily, můžete fotit, ale bez blesku. Strávíte asi hodinu ve společnosti těchto milých obrů, je to velmi vzácná životní zkušenost. Po treku se vrátíte do hotelu.
Gorily se habituují 3 roky, během tohoto procesu je lze navštívit v doprovodu vědců a rangerů, povoleno je pouze 4 návštěvníci, cena za tento zážitek je 1500 USD na den na osobu. Aktivně se zúčastníte habituace,
Doporučujeme si zajistit předem permit u nás, tak abyste si nenašli ubytování daleko o výchozího místa, ušetříte tak peníze. Pokud si kupujete pouze permit, jeho cena je vyšší než když si zakoupíte celý balíček,(60-100 USD navíc, permit musí někdo fyzicky vyzvednout, administrativní poplatky). Je třeba zaslat nám kopii pasu pro registraci permitu.

Kromě treku za gorilami můžete stopovat šimpanze v Kibale Forest NP nebo zlaté opice v Mgahinga Gorilla NP a další druhy opic, navštívit můžete stromové lvy v Ishasha, Murc hison Falls NP, Kidepo, PianUpe rezervaci.

www odkazy

http://www.visituganda.com/home.html

http://www.ugandawildlife.org

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz