www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Vstupní formality - Mozambik

Vstupní formality - Afrika

Víza do Mozambiku se udělují na hranicích za cca 50 USD pouze pro občany zemí,kde nemá Mozambik konzulát.
Zkontrolujte si platnost víza.

Dokumenty pro vstup do země:
* platný řidičský průkaz a ID karta (pro místní)
* pas a víza
* originální registrační doklady k autu (kopie a potvrzení z hranic Jižní Afriky o přechodu auta)
* 2 červené výstražné trojúhelníky pro každé auto
* registrační doklady pro přívěs
* pojištění odpovědnosti, platí se u AA nebo na hranici
* kopie všech základních dokumentů

Je nutný cestovní pas, platný minimálně 6 měsíců po návratu.
Mozambické vízum lze obdržet na kterémkoliv zastupitelském úřadě Mozambiku.

Pokud jste v Mozambiku a máte jednovstupné vízum a vydáte-li se do JAR a zpět, pak je možno koupit vízum na hranicích a stojí 85 USD nebo 60 EUR. Bankovky USD nesmí být vydané před rokem 2006, ty se nepřijímají.

Celní a devizové předpisy
Do Mozambiku lze bezcelně dovézt zboží pro osobní spotřebu, maximálně však 400 kusů cigaret, 100 kusů cigár nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku, 1 litr tvrdého alkoholu nebo 5 litrů vína (alkohol pouze pro osoby starší 17 let), 50 ml parfému nebo 250 ml toaletní vody a další zboží do celkové hodnoty 100 USD. Dovoz zahraniční měny není omezen.

Formality na hraničním přechodu
Nejdříve se musíte dostavit do imigrační kanceláře na hranicích s pasy a registračními doklady k autu.
Na jihoafrické straně vám celník vydá propustku přes bránu a ta se musí předložit v imigrační kanceláři. Vyplníte zde formulář na auto a na zboží, které vyvážíte a pak dostanete orazítkovaný váš pas. Odevzdejte hraniční propustku, když vyjíždíte z JAR.
Na mozambické straně - při přechodu brány obdržíte další hraniční propustku, kterou potřebuje Imigrace, celníci - silniční povolení a celní inspektor. Dostanete orazítkovaný pas - musíte zaplatit 17 ZAR na osobu, kromě povinného ručení (160 ZAR na auto), koupíte si povinné dočasné dovozní povolení na všechna auta - včetně přívěsů na lodi (platí se v meticais MT 30.000 - cca 80 ZAR). Pak pokračujete k celnímu inspektorovi, který prohlédne vaše auto a jeho obsah. Podepíše hraniční propustku pokud nemáte nic k proclení, když budete vyjíždět z brány předáte propustku. Na hranicích je banka, pokud nemáte meticais nebo jsou tam stále lidé, kteří prodávají meticais na hranicích na straně SA - lze tedy meticais koupit od nich. Jen zkontrolujte, že dostanete správnou sumu peněz při výměně a zeptejte se jich na kurs, nyní je to asi 2800 - 3300 meticais za 1 ZAR. Pro zjednodušení odeberte 3 nuly a dostanete poměr 2,8-3,3 ku jedné, ale i toto se mění. Např. při směnném kurzu 3000 za 500 ZAR byste měli dostat 1 500 000 MT.
Na hranicích platí všeobecná pravidla přechodu, dříve byli úředníci velmi uvolnění, ale nyní stále více zkoumají, co si lidé dovážejí z JAR. Není potřeba si všechno dovážet, většinu základních věcí dostanete v Mozambiku. Všechna města mají základní potraviny a ve větších městech jako je Maputo a Inhambane seženete skoro všechno. Lze dostat maso a denní potraviny, ale jsou dražší než v JAR. Můžete si něco málo vzít z JAR, ale dejte pozor, aby toho nebylo moc. Alkohol podléhá normálním hraničním omezením a povoluje se 1 láhev tvrdého alkoholu a 2 láhve vína na osobu, množství cigaret je také omezené, takže můžete vyzkoušet případně místní značky, které nejsou špatné.

Otvírací doby na hraničních přechodech se mění, vždy se doporučuje mít dostatečnou časovou rezervu a dorazit na hranice před západem slunce. Cestování v noci je nebezpečné, stejně tak jako všude v Africe. Je dobré se podívat na stránky Maputo Corridor Logistic Initiative (MCLI) a získat zde aktuální informaci o proceduře překročení hranic Ressano Garcia / Lebombo, zde je hlavní přechod mezi JAR a Mozambikem, behěm prázdnin a svátků tu bývají velké fronty. Nezapomeňte si zaplatit povinné ručení na straně Mozambiku, je povinné jej mít.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz