www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Vstupní formality - Zambie

Vstupní formality - Afrika

Od 21.12.2016 opět platí KAZA - UNIVISA pro přechod hranic mezi Zambií a Zimbabwe, jejichž platnost byla po delší dobu zrušena. Nyní tedy opět lze cestovat ze Zambie do Zimbabwe a opačně na jedno KAZA - UNIVISA, jehož cena je 50 USD a platí se na místě.28.11.2014 se zavádí tzv. KAZA UNIVISA, společné vízum pro Zambii a Zimbabwe, pro zjednodušení procesu udělování víz. Tento pilotní projekt by měl být pak dále rozšířen na další sousední země. UNIVISA se budou udělovat na těchto hraničních přechodech:
Zambia
KK International Airport
Harry Mwaanga International Airport
Victoria Falls Border
Kazungula Border

Cena tohoto víza je 50 USD.
Od 1.2.2015 není třeba mít doklad o očkování na žlutou zimnici pokud jedete ze Zambie např. do JAR nebo okolích zemí. Tato povinnost byla zrušena na základě rozhodnutí Světové zdravotnické organizace, s tím, že se žlutá zimnice v Zambii nevyskytuje.

S okamžitou platností (1.7.2013) byla zavedena v Zambii nová taxa: The Infrastructure & Development: ZMW 27 (asi USD 5) pro domácí lety a ZMW 54 (asi USD 10) pro mezinárodní lety. Tato taxa se platí na letištích Livingstone, Mfuwe, Lusaka nebo Ndola. Od 1.3.2014 lze platit víza při vstupu do země na letištích platební kartou Visa, Master Card.


Od 1.10.2012 se platí v Zambii odletová taxa v místní měně, je tedy třeba mít připravenou tuto sumu při odletu, vnitřní přelety 28.000 ZMK (Kwacha), při mezinárodních odletech 56.000 ZMK (Kwacha), na letišti je banka BARCLAYS BANK – Airport, která má otevřeno po-pá 8.30-14.30, v sobotu pouze první a poslední v měsíci od 8.15 -14.30, v neděli zavřeno, další banka FINANCE BANK – Airport má otevřeno po-pá 8.30-16.00, so+ne 8.30 -14.00, o svátcích zavřeno. Bankomaty přijímají pouze VISA karty (debetní).

Pro vstup do země je nutný platný pas a vízum. Zambijské vízum je možné získat na kterémkoliv zastupitelském úřadě Zambie. Občané ČR mohou však zambijské vízum obdržet i na kterémkoliv hraničním přechodu do Zambie. V tomto případě je však striktně vyžadována platba v USD. Poplatky za udělení víza jsou 20 USD za tranzitní vízum, 50 USD za jednorázové. Víza lze udělit na maximálně 90 dnů, pas musí být platný alespoň 90 dnů od data vydání víza. Diplomatické a konzulární vztahy s ČR pokrývá Velvyslanectvím Zambie v Berlíně, Axekspringen strasse 54 A, 10117 Berlin, tel.: +49/30/2062940.

Celní a devizové předpisy
Bezcelně je možno dovézt zboží pro osobní spotřebu, mimo jiné 400 kusů cigaret nebo 500 g tabáku a celkem 2,5 litru alkoholických nápojů (je třeba je uvést v celním prohlášení). Pro statistické účely se vyžaduje celní prohlášení při dovozu zahraniční měny a zboží přesahující 5000 USD. Množství dovážené zahraniční měny není nikterak omezeno. Zambijská měna je kwacha 1 ZK - 100 ngwee.
V jakékoliv směnárně lze vyměnit valutu ve stejném kurzu, jaký odpovídá kurzu tržnímu. To znamená, že stejný kurz dostanete jak v hotelu, bance i ve směnárně. V zemi je vysoká míra inflace cca 45 %, takže je velmi častá změna kurzu.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz