www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zambie

Praktické informace na cestu do Afriky

Pěší safari v Zambii patří k nejlepším na světě. Na pěší safari je třeba se řádně vybavit:
* neutrální barva oblečení - zelené nebo hnědé barvy
* dlouhé kalhoty jsou lepší než šortky - ochrana proti trnům a poštípání
* ochrana hlavy neutrální barvy
* na safari jděte bez deodorantu - parfému - zvířata cítí umělé pachy
* použijte opalovací ochranný krém, vezměte si malý batoh s vodou, průvodcem, kamerou
* vždy dělejte přesně to, co říká Váš průvodce - hlavně u nebezpečných zvířat
* chcete-li zastavit, vždy to řekněte průvodci
* dalekohled si nechte na krku a ne v batohu
* vezměte si i objektivy na makrofotografii

Zdravotnictví trpí nedostatkem lékařů a pomocného personálu, přesto poskytuje základní služby a orientuje se hlavně na potírání endemických chorob.
Zambijské úřady vyžadují potvrzení o očkování proti žluté zimnici, jestliže cestovatel pobýval v oblasti výskytu této nemoci v období kratším než jeden týden před příjezdem do Zambie. Vyžadováno je rovněž potvrzení o očkování proti choleře, jestliže dotyčný přijíždí z infikované oblasti. Velmi doporučena je prevence proti malárii. Zambie je jednou ze zemí, jež jsou nejvíce postiženy virem HIV způsobujícím onemocnění AIDS. Doporučeným očkováním je i hepatitida typu A. Je třeba brát profylaxi proti malárii v NP.
Doporučuje se očkování proti žluté zimnici, rizikem je i malárie a HIV/ Aids, TBC, cholera. Je třeba pít pouze balenou vodu, lékařská péče je omezená a nevysokého standardu, v Lusace je pár privátních klinik. Vážná onemocnění vyžadují evakuaci do sousedních zemí. Vezměte si s sebou všechny potřebné léky.
Není poviné žádné očkování při vstupu do země,ale doporučuje se mít očkování proti tetanu,obrně a žloutence typu A. Malárie se v Zambii vyskytuje celoročně a doporučuje se brát antimalarika.

Telefonní spojení
Telefonický kód země: +260
Další předčíslí:
- Lusaka 01
- Chipata 062
- Chirundu 01
Poštovní úřady a telefonické spojení fungují po celé zemi, signál pro mobilní telefony a internet ve městech.

Bezpečnostní situace
Bohatě vypadající turisté jsou lákavým cílem. Vyvarujte se proto pouličních obchodníků a osob, které nabízejí ilegální směnu peněz. Ve větších městech nechoďte sami a vyhýbejte se podezřele vypadajícím ulicím. Použijte raději taxi. Občas dojde k okradení turistlů hlavně ve městech. Vyhněte se tmavým a odlehlým místům, zavírejte dveře auta a nenechte věci volně ložené v autě a v hotelu. Zambie je demokratická země, stabilní, ale je tu velká nezaměstnanost a proto kriminalita. Buďte velmi opatrní v provinciích North Western Central, Luapula a Copperbelt, když cestujete u hranic s DRC. Zambie je však považována za velmi bezpečnou zemi pro turisty, největším nebezpečím je asi malárie.

Elektrické napětí a voda
Mimo hlavní města a turistická zařízení by se měla voda z vodovodu převařit, přefiltrovat a ošetřit dezinfekčními tabletami. Elektrické napětí je 220 - 240 V, nutný je zásuvkový adaptér.

Jazyk
Angličtina více než 73 místních dialektů, oficiáoní jazyk je angličtina, je tu 7 hlavních jazyků a více než 60 dialektů
Hlavní město Lusaka

Podnebí
Tři sezony od prosince do dubna teplo a vlhko, od května do srpna chladno a sucho, od září do listopadu teplo a sucho. Průměrná letní teplota 25-35°C, průměrná zimní teplota 6-24°C. I když se země nachází v tropickém pásmu, výška planiny zaručuje příjemmné klima, kromě nížin. Období dešťů od prosince do dubna.
Období sucha je v Zambii od května do listopadu nebo prosince, deště přicházejí nejpozději na jih.

Časové pásmo
+2 GMT

Peníze
měna Kwacha s bankovkami od 50 do 50.000 kwacha, kreditní karty se přijímají ve větších hotelech, obchodech a restauracích, je tu dost bank a bankomatů. DPH 16% na služby a zboží, někdy odletová taxa na letištích, ale většina letenek již je má v ceně. Měna Kwacha (ZMW),kurz byl 1 USD = 5,50 Kwacha, výměnu peněz lze provést v bankách, Visa karta a méně Master Card jsou přijímány v hotelích a také je lze používat na výběr peněz z bakomatu ve větších městech. Suvenýry si kupujte za kwacha, USD lidé na vesnici těžko použijí.

Telekomunikace
mezinárodní předvolba +260, asi 60% obyvatel - 12 milionů má mobilní telefon a je tu dobře vyvinutá mobilní síť - tři operátoři, telekomunikace jsou zde dobré i pevné linky, několik poskytovatelů internetu, internetové kavárny v Lusace, Livingstone.

Doprava
Létá sem několik leteckých společností z Afriky, UK, Holandska, Emirates. Interair létá na letiště Ndola, je tu několik charterových leteckých společností. Hlavní letiště Kenneth Kaunda International Airport, 24 km od Lusaky se všemi službami, autobus do centra a půjčovny aut. Další letiště Ndola International Airport, Mfuwe International Airport a menší letiště Livingstone a Kitwe.
Pokrytí mobilní sítí je dost slabé, jakmile odjedete z měst, největší pokrytí má ZAIN.
Jezdí se zde po levé straně, omezené rychlosti, je třeba mít mezinárodní řidičský průkaz, městské silnice jsou obvykle dobré, ale venkovské velmi špatné (asi 11,5 milionu obyvatel žije ve městech). Špatné značení silnic, výmoly, bez osvětlení a zvířata na cestách. Nespolehlivé vlakové spojení mezi Lusakou a Tanzánií a Lusakou a Zimbabwe. Mnoho taxi a autobusů různé kvality, soukromé autobusové společnosti mají celkem dobré služby. V Lusace jsou autopůjčovny. Vnitřní přelety spojují s hlavními destinacemi v Zambii. Místní autobusy jsou levné, existují zde i luxusní busy.

Provozní doba
Ve větších městech mají obchody stejnou provozní dobu jako v Evropě, na vesnicích je doba kratší.

Ubytování
Kromě prvotřídních ubytovacích zařízení, která jsou dostupná ve všech turistických místech je ubytování kdekoliv jinde (pokud ho seženete) na velmi jednoduché úrovni. Návštěvníci, kteří chtějí provozovat pěší turistiku, by si měli vzít vlastní stan a kempové vybavení. V národních parcích se nabízejí čtyři typy ubytování: kempování (asi 10 USD za osobu), bungala bez stravy, dále lodge střední kategorie a lodge luxusní. Skoro všude jsou kempy, nezapomeňte na dostatečnou zásobu pohonných hmot. Je dobré mít vše s sebou, nákupy lze provést jen ve větších městech.

Tradiční jídla
Různé kmeny mají různá typická jídla. Základem je ale nshima s masem nebo rybou.

Co si koupit
Zambie je dobrým místem k nákupu drahokamů, jemně pletených košíků, dřevěných a kamenných plastik. Nejzajímavějšími jsou krásné ozdoby na zeď a přehozy přes postele.
V Zambii si také můžete koupit výborný lesní med a Munali kávu. Tyto dvě plodiny jsou zásadní pro příjmy mnoha rodin v Zambii. Asi 9.000 včelařů a 3.000 farem živí 120.000 lidí.Oblíbenými jsou výrobky z mědi a malachitu.

Co vzít s sebou
Pro návštěvu rezervací nezapomenout na dalekohled, fotoaparát, kameru se zásobou karet, filmů a baterií. Zambie je slunečná země, proto jsou nutné brýle, opalovací oleje a pokrývka hlavy. Oblečení by mělo mít neutrální barvu, nutná je pohodlná obuv. Pro ranní a večerní dobu se hodí i teplejší oblečení, oblečení do deště doporučujeme hlavně pro období mezi prosincem a dubnem. Na pěší safari - neutrální barvy, pohodlé boty, teplou mikinu na večer a ráno a klobouk. Plastové sandály pro vodní aktivity. Repelent, baterka nebo čelovka.


Kolem Zambie od A- Z (podle anglické abecedy)
A - Africa House - v posledním desetiletí Britské nadvlády byla postavena tato stavba v koloniláním stylu uprostřed buše, pojmenovaná podle místního jezera Shiwa Ng´andu.

B - Bengweulu Wetlands - obdoba delty Okavanga, kde jsou velká stáda vodušek lechwe a skryté ostrůvky s ptáky.

C - Copper - měď se doluje v oblasti Copperbelt a vyváží do celého světa.

D - Dung beetle - hovnivál - brouk s obrovskou silou, tlačí kouli 30x těžší než je jeho váha.

E - Elephants - sloni, koupající se v Zambezi nebo na suchých pláních Luangwa Valley, vždy mají přednost.

F - Fish Eagle - národní pták Zambie - orel bělohlavý.

G - Giraffe - vlastní druh žirafy - Thornicroft žirafa, najdete ji jen v Luangwa Valley.

H - Hippopotamus - hroši - velmi nebezpečné zvíře, řeky Zambie jsou domovem mnoha jedinců. Hraniční přechod v Kazangula - bohužel vysoký poplatek skoro 1000 ZAR.

I - Impala - antilopa, velmi rozšířený druh.

J - Jacana - pták, který umí chodit po vodě.

K - Ku-Omboka - festival oslavující každoroční pochod domů kmene Lozi ze záplavových plání do vyšších poloh.

N - Nyika Plateau - na hranici s Malawi - ráj botaniků, v období dešťů 200 druhů orchidejí.

O - Owls - sovy - zvláštní zvuky africké buše v noci.

P - Porcupine - dikobraz - noční zvíře s ostrými ostny typické pro noční buš.

Q - Quelea - pták, malý snovač žije po celém světě ve velkém množství.

R - Rock art - skalní malby v jeskyních z doby kamenné, oblast Kasame - asi 700 starých maleb.

S - Sausage tree - Kigelia Africana - salámový strom vytváří stín u břehů řek, červené květy a dlouhá semena, která
vypadají jako salám a mohou vážit až 10 kg, nikdy pod ním nestanujte.

T - Tiger fishing - největší sladkovodní ryba - tygří ryba žije v Zambezi.

U - Untamed - nedotčená, nezměněná, Zambie nabízí původní divočinu a autentičnost.

V - Victoria Falls - daleko dříve než David Livingstone toto místo objevil, jej místní nazvali - kouř, který hřmí, patří k sedmi
přírodním divům světa.

W - White-water rafting - rafting na divoké vodě řeky Zambezi přes peřeje Stairway to Haven, Washing Machine, Oblivion
a další.

X - Xpert guide - zkušení průvodci, kteří znají i rostliny a na co je používat, rozpoznají všechna zvířata, pěší safari s nimi je
nejlepší v Africe.

Y - Yellow-Bellied Sunbird - pták a připomenutí stovek druhů ptactva žíjících v Zambii.

Z - Zambezi - 4. nejdelší africká řeka, plavba na kanoe patří k nezapomenutelným zážitkům.


Klima:
Jsou zde 3 hlavní sezóny od listopadu do března - horko a bouřky, od dubna do července - sucho a teplo přes den, chladné noci a brzy ráno, od srpna do října - teplo a sucho.
Nejlepší dobou pro návštěvu Zambie je období sucha od dubna do října, od listopadu do března je období deštů a některá místa jsou nepřístupná. Období sucha v Zambii je od srpna do začátku října, což je nejvyšší sezóna na safari. Výborná doba pro návštěvu South Luangwa je také během tzv. smaragdového období, od prosince do března, během tohoto období se zvedají hladiny řek a laguny a jsou možná safari na lodi do oblastí, kam se nelze dolstat v období sucha. Nejlepší doba pro návštěvu Zambie je od července do října, některé lodge pak zavírají.

Měna:
Měnová jednotka je Kwacha, lze platit i v USD, některá místa přijímají kreditní karty, bankomaty jsou k dispozici ve velkých městech. 1 USD je cca 4.800 kwacha, místní říkají 1000 ZMK pin, kwacha znamená překvapení. Cestování v Zambii je finančně náročné, pohonných hmot je málo.

V Zambii jsou 4 mezinárodní letiště - Lusaka, Livingstone, Mfuwe (South Lunagwa NP) a Ndola. Do Lusaky létá BA, KQ, SAA, ET, Air Malawi a Air Zimbabwe. Do Livingstone Zambian Airways, SAA a BA Comair. Ndola Inter Air. Domácí lety jsou zajišťovány Zambian Airways, Proflight a Zambezi Airlines, chartery k dispozici. Od 1.1.2011 byla zavedena bezpečnostní taxa na domácí lety 3 USD, na mezinárodní lety 5 USD a platí se na letišti, musí být placeny v USD nebo v Kwacha nebo kreditními kartami.

Cesty po vlastní ose v Zambii
Cesty v Zambii se liší od dobrých po strašné. Nejsou zde jasné značky nebo číísla silnic, používejte dobrou mapu, GPS s Track4-Africa a satelitní telefon. Musíte být zcela soběstační, raději cestujte ve dvou autech. Z Kasane přejeďte trajektem v Kazangula a odbočtě na M10 do Livingstone, zde si kupte zásoby a pak jeďte po T1 přes Zambii, odbočky pak ale nejsou příliš jasně značeny a je třeba mít přesně připravený itinerář. Co se týče financí 1 USD je 4785 kwacha, což znamená překvapení. Jediná používaná kreditní karta je Visa. Obvykle nelze vyměnit menší bankovku než 10 USD, 1000 ZMK se nazývá pin a 10.000 ZMK deset pin. Náklday na cestu po Zambii jsou vysoké, pokud chcete spát v parcích, např.Kafue vstup 15 USD za osobu a 5 USD za auto na den. Sehnat pohonné hmoty je někdy obtížné, ceny v roce 2010 1 litr 7639 ZMK. Přechod Kazangula Vás bude stát 28 USD za auto, popltaek za silnice 20 USD, emise za auto 42 USD, povinné ručení 24 USD a další poplatky. Celkem cca 120 USD, než vstoupíte do země + víza 50 USD na osobu. Nejlepší doba na cestování od července do října, než se mnoho míst na severu stane nepřístupnými a lodge jsou uzavřeny. Zásoby lze koupit pouze ve větších městech, jinak pouze základní potraviny. Vodu nutno převařovat. Pokrytí mobilní sítí se horší, jakmile se vzdálíte od větších měst, operátor ZAIN má největší pokrytí.

Cena benzínu 7.700 ZMK za litr (2010), přechod Kazangula Vás bude stát 28 USD za auto a trajekt, platí se poplatek za silnice, pojištění, karbonové emise, celkem překročení hranic stojí cca 120 USD + víza 50 USD.

Embassy of the Czech Republic

Adresa:
4 Twin Palm Road, Kabulonga, Lusaka, Zambie

Poštovní adresa:
Telefon: +260 211269878, +260211269884
Fax:
E-mail: lusaka@embassy.mzv.cz
Časový posun: 0 hod v době letního času
+1 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu: pondělí–pátek 7.45–16.15
Konzulární a vízový úsek:
úterý, čtvrtek 09.00–11.00 (krátkodobá schengenská víza),

úterý, čtvrtek 13.00–15.00 (dlouhodobá víza/pobyty)
VZÚ : Mgr. Radek Bureš
Konzulární služba
+260 966732849

www odkazy

http://www.zambiatourism.com/

http://www.spirit-of-land.com

http://www.conservationzambia.org

http://volunteerzambia.com

http://www.destinationzambia.co.zm/wl/wheretostay.php?company_id=645

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz