www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Západní Kapsko - Western Cape

Provincie, města Afriky

Kapské Město - Cape Town - Mother City - patří na první místo pro návštěvníky JAR, kteří sem přijedou poprvé.
Velká pětka Kapského Města:
Stolová Hora - Table Mountain, Robben Island, Kirstenbosch Botanical Garden, Cape Point, Victoria and Alfred Waterfront.
Jsou zde výborné restaurace a pláže.

Hout Bay je důležitou zastávkou při cestě po Kapském poloostrově - rybářský přístav, mají zde výborné ryby v restauraci na nábřeží.
Chapman´s Peak drive - často je sice zavřený, ale jsou odtud nádherné vyhlídky.
Simon´s Town - malé nábřeží, jachtový klub, restaurace, malebné náměstí Jubilee Square, v blízkosti je Boulder´s Beach - kolonie tučňáků.
Kalk Bay - krásné nábřeží - na hlavní ulici mnoho pěkných obchodů a restaurací.
Table Mountain - výstup lanovkou nebo pěšky po Platteklip Gorge, místní mají i jiné stezky (Tranquility Cracks mezi Twelwe Apostles, Skeleton Gorge, Constantia Nek nebo Silvermine - jsou vstupní body).
V sezóně jsou pláže Clifton a Camps Bay plné, jsou velmi pěkné, dále na jih pak nudistická pláž Sandy Bay a Noordhoek, ve Scarborough a Smitswinkel Bay jsou také pěkné pláže.
Cape Point Nature Reserve - divoké pláže Buffels Bay a Dias Beach.
Kapsko je nejoblíbenější uprostřed léta, ale i jaro a podzim jsou tu krásné, zima je zelená sezóna, připlouvají sem velryby, jsou tu často bouřky, avšak nejsou tu turisté, což má své kouzlo.

Oblast Cederbergu patří ke skrytým pokladům této provincie. V severní části Cederbergu najdete farmy jako Welbedacht, Biedouw, Mertenhof a Enjolife, kolem Pakhuis Pass je hodně ubytování. Střední oblast nabízí ubytování v chatkách a v kempu v Algeria stejně tak jako v Pakhuis a Uitkyk Pass, je tu mnoho značených stezek. V jižní části je např. Mount Ceder - ubytování v chatkách, Kagga Kamma a Cederberg Oaiss. Tato oblast je vhodná pro milovníky pěších vycházek a horolezectví, je třeba mít povolení na užití chatek v divočině nebo si vezměte stan, Cederberg Wilderness Area je rozdělena do tří oblastí - táhne se od průsmyku Pakhuis až K Maltesse Cross, některé cesty vedou přes soukromé pozemky a je třeba mít povolení (získat lze v Dwarsrivier a Kromrivier), platí se většinou 35 ZAR vstup a přenocování 55 ZAR. Cederberg Heritage Route - nabízí vycházky s průvodcem na 3-5 nocí. Je tu více než 1000 známých skalních maleb, což tvoří jednu z nejbohatších galerií světa ve volné přírodě. Povinnost je Sevilla Rock Art Trail - na dvě hodiny. Je tu také mnoho cest pro auta 4x4 a horská kola - z Wuperthal, Bieodouw Valley a Kagga Kamma alespoň desítka a i farmy mají své stezky. Během období květu jsou krásné pohledy do Biedouw Valley, v Clanwilliam je botanická zahrada. Cederberg lze navštívit celoročně, ale v létě tu může být velmi horko. V zimě je tu často sníh ve vyšších polohách, časné jaro je nejlepší období, když kvetou všechny květiny. Najdete tu také Moravskou misijní stanici u Wuppertahlu. Missie byla založena v roce 1830 a mnoho Sanů se sem uchýlilo před perzekucí a bylo pokřtěno. Je tu kostel, domy, architektura typická holandsko-kapská. Z Wupperthalu vedou další stezky a cesty do okolních osad. Místní lidé spojeni s Khoasanskou minulostí dobře znají hory a jejich faunu a flóru.

V Západním Kapsku se cítíte jako v jiné zemi v JAR, není příliš africké, sportuje se tu, je tu bohatství a chudoba je schována za přírodními krásami. I když to není nejbohatší provincie, tak přesto prosperuje a mnoho obyvatel má velmi zde záviděníhodný život. Kapské vinice jsou pro gurmány, Garden route má krásné pobřežní scenérie a Kapské Město patří k nějkrásnějším městům na světě. Stolová hora vypadá, jako by se přímo nořila do moře a ovlivňuje všechny obyvatele, vidíte ji odevšad.
Kapské Město a Stolová hora
Hora zde dominuje celému městu a má i spirituální význam. Máte zde možnosti sportovního vyžití, pěší výstup nebo lanovkou za 4 minuty na vrchol, slaňování, paragliding.

Pozorování velryb a delfínů
Velryby je možno vidět velmi blízko u břehu v období od července do listopadu. Hermanus si na tomto vybudoval turistický průmysl, je zde nejlepší pozorování velryb z pevniny na světě. Dále po pobřeží De Hoop Nature Reserve je také místo na pozorování velryb, vždy uvidíte velryby, když se vydáte lodí z Plettenberg Bay. U pobřeží žijí nejen různé druhy velryb, ale i lachtani, delfíni.

Botanická zahrada Kirstenbosch
Krásné místo na úpatí Stolové hory, zde můžete vidět nejrozmanitější rostliny jižní Afriky, některé i velmi staré druhy. V létě se zde konají v neděli koncerty.

West Coast národní park
Zde začal život moderního člověka.. byly zde nalezeny stopy staré 117.000 let v laguně Langebaan. Je zde teplá, mělká laguna, chatky a lze si tu najmout houseboat.

Vinice
Víno, jídlo a scenérie jsou spojeny s Kapskými vinicemi, je zde 6 z 10 nejlepších restaurací v JAR. Zde se také setkáte s koloniální historií, kromě výborného jídla a pití.

Jarní květiny
Kvete zde 1200 druhů květin a je tu nejbohatší diversita rostlin na čtvereční metr na světě. Rozkvétat začínají v srpnu nebo září v Postberg sekci NP West Coast NP.

Prohlídka townshipu
Je zde velká chudoba, je to velmi poučná návštěva, můžete se tu potkat s místními neprivilegovanými obyvateli a jejich hrdostí.

5 nejlepších výhledů:
Stolová hora - výhled na město a oceán, výhledy ze SignalHill a Lion´s Head jsou také krásné.
Table Bay - výlet na jachtě a město uvidíte z jiné perspektivy
Dolphin Point - zastávka na N2 u Wilderness na Garden Route výhled na ústí Kaaimans river a nekonečnou pláž.
Knysna Heads - široká laguna
Piekenierskloof Pass - na sever od Pikeberg a Citrusdal leží krásné vyhlídkové místo ve výšce 518 m na údolí - zelené v zimě a zlaté obilím na jaře.

5 nejlepších restaurací
The Test Kitschen - tapas a současná kuchyně v Kapském Městě, šéfkuchař Luke Dale-Roberts (patří ke 100 nejlepším restauracím na světě)
The Tastin Room v Le Quartier Francais, šéfkuchař Mango Janse ve Franschhoek
Jordan Restaurant - kuchaře můžete vidět v otevřené kuchyni - Stellenbosh vinná farma
Overture v Hidden Valley Wine Estate - výborná restuarace ve Stellenbosch
La Colombe na farmě Uitsig Wine Estate - elegantní francouzská kuchyně ve dvoře v Constantia

5 nejlepších pláží
Muizenberg Beach - výborná pro začíbající surfaře
Fish Hoek beach - pro rodiny a plavání (jsou tu sítě)
Langebaan Beach - vodní sporty, kitesurfing
Boulder´s Beach a přilehlá Water´s Edge - plavání s tučňáky
Noordhoek beach, vynikající pro jízdu na koni a surfování

Nejlepší méně známá místa
Wolfberg Crack v Cedrových horách - přístup písečnými cestami a pak 90 minut pěšky.
!Khwa ttu výchovné a kulturní centrum Sanů, 70 km severně od Kapského Města na West coast road, vynikající zkušenost, setkání s několika málo posledními Křováky.
Utratit peníze můžete ve druhém nejlepším hotelu na světě The Cape Grace ve Waterfrontu, pro méně zámožné jsou tu hory, pláže a oceán, vycházky, lezení, opalování, plavání, pikniky.
Vyhídková jízda po silnici u Chapman´s Peak u Hout Bay a Noordhoek Beach


Západní Kapsko je místem mnoha útulků zvířat a přírodních rezervací.

1. Tučňáci na Boulder´s Beach
Boulder´s beach leží u námořní základny Simon´s Town na východní straně Kapského poloostrova, žije tu kolonie africký tučňáků, Návštěvníci se sem dosatnou po třech lávkách, nejlepší období je od října do března.

2. Terejové v Lambert´s Bay
Lambert´s bay Ptačí ostrov leží 100 metrů od pobřeží. Ostrov je jeden z šesti míst hnízdění kapských terejů a lze je tu vidět celoročně. Návštěvníci rezervace mohou vidět i Bone box, ukázku koster endemických zvířat.

3. Divoké květiny na Rocherpan
Rocherpan je pobřežní přírodní rezervace, 25 km severně od Velddrif na Západním pobřeží, žijí zde ptáci a roste tu mnoho divokých květin. V rezervaci je občasné mělké jezero od března do června /vlei/. Přilehlá část Atlanického oceánu byla vyhlášena mořskou rezervací v roce 1988.

4. Lvi v Drakensteinu
Drakenstein Lion park je útulkem pro lvy, leží jen 30 minut jízdy od Kapského Města, žijí zde jak bílí, tak hnědí lvi, bengálští tygři a šimpanzi. Návštěvníci mohou v parku i přespat.

5. Potkejte se s Gerrie v Giraffe House
Nachází se v blízkosti Paarl v kapských vinicích v oblasti Bolanda, žijí zde zvířata a a ptáci a žirafa Gerrie.

6. Velryby v Hermanusu
Velryby lze vidět podél pobřeží od pobřežní osady Rooilels na západě po Quoin Point na východě. Hermanus je znám jako hlavní město velryb. Onrus Walker bay v Hermanusu je ideální místo na pozorování, další místa jsou Stony Poin u Betty´s Bay, stezky na stráni u Kleinmond, De Hoop Nature reserve, Gansbaai a Witsand na Garden Route. Nejlepší období na pozorování velryb je od června do listopadu.

7. Pštrosi v Oudtshoornu
Pštrosí farma leží v Oudsthoornu, kde mohou návštěvníci pštrosy krmit a pozorovat je, také na nich jezdit, postavit se na pštrosí vejce.

8. Velké kočky v Jukani
Jukani Wildlife Sanctuary leží u Mossel Bay na Garden Route, hlavním cílem je ochrana velkých koček, návštěvníci mohou vidět lvy, tygry, levharty, psy hyenovité a další menší kočky.

9. Dravci v Radical Sanctuary
Tento útulek dravých ptáků leží na Garden route u Bosfonteinrivier.

10. Levharti v Tenikwa
Tenikwa Wildlife Awerness centre leží u Plettenberg Bay a můžete se tu potkat s kočkami - jako jsou levharti, gepardi, karakalové, servalové, africké divoké kočky atd.

11. Fynbos v De Mond
De Mond je pobřežní přírodní rezervace na řece Heuningnes River asi 26 km JV od Bredasdorp na jihozápadním kapském pobřeží mezi Arniston a Struisbaai, roste zde původní vegetace - milkwood, fynbos, jsou tu slané bažiny, žijí zde i různé druhy antilop, karakalové, plazi, obojživelníci a mnoho ptáků. Hnízdí zde i vzácné druhy.

12. Mláďata ve Walker Bay
Walker bay leží na jihozápadě Kapska, východně od Hermanusu, zahrnuje pět pobřežních oblastí mezi Hemanusem a Die Dam u Struisbaai. Ve Walker bay jsou pozůstatky doby kamenné z doby, kdy tu žili Sanové a Khoiové. Je to také místo pozorování velryb, rodí se zde mláďata.

13. De Hoop rezervace
Leží 3 hodiny od Kapského Města v Overbergu, jsou zde pěší stezky a lze tu pozorovat velryby. Žije tu 86 druhů savců - včetně antilopy bontebok, kapské horské zebry, antilopy losí, paviánů, levhartů atd. Také tu najdete 260 druhů ptáků a je to jediné hnízdiště supů v Západním Kapsku. Mořská rezervace chrání delfíny a velryby.Západní Kapsko je známé mnoha vinařskými farmami, plážemi a mnoha outdoorovými aktivitami, jsou tu však k dispozici i méně známé aktivity :

1. prohlídka podzemí města
prohlídka podzemních tunelů a kanálů - jejich část je již z roku 1652 a byly používány pro zásobování lodí čerstvou vodou, v tu dobu bylo Kapské Město známé jako malý Amsterdam a kanály byly používany i pro dopravu, později byly zasypány a staly se z nich cesty lemované duby. Po letech byly kanály zakryty a zapomenuty. tyto tunely o průměru asi 2 metry se nacházejí pod rušnými ulicemi centra a nyní se používají na odvod vody,která stéká ze Stolové hory. prohlídky doprovázejí zkušení průvodci a každý dostane helmu.

2. Vinařská tramvaj ve Franschhoeku
Tramvaj Vás doveze do různých farem v údolí Franschhoeku, tramvaj je otevřená a zastavuje na nejstarších a nejlepších vinařských farmách. Je to velice zajímavý a příjemný způsob návštěvy farem a je velmi populární.

3. Farma Redbeard
Farma leží v Langeberg,90 minut od Kapského města v Robertson valley, vinařské oblasti, farmář zde nabízí možnost zúčastnit se denních prací na farmě,náštěvníci si mohou udělat vlastní víno a stočit med, sklízet ovoce,pozorovat ptáky,jezdit na kole, udělat si oheň v buši,jezdit na ttaktoru a mnoho dalších aktivit. Rodiny Van Zyl a Le Roux se zde usídlily již v 18.století a jsou tu zrenovované penziony.

4. Čaj Rooibos
Rooibos route v Clanwilliam nabízí turistům možnost navštívit farmu a továrnu na výrobu čaje Rooibos, také zde mohou jezdit na kole, jít na vycházku nebo se projet autem 4x4. Můžete zde ochutnat typické jihoafrické čaje rooibos nebo si koupit další výrobky, ubytovat se dá na farmě nebo v penzionu.

5. Inverroche palírna ginu
Palírna leží u malého rybářského městečka Stillbay,obklopeného vinicemi,olivovníky a fynbosem, hosté zde mohou ochutnat místní gin a vidět palírnu v akci.

6. prohlídka stadionu v Kapském Městě
Green Point Stadium v Kapském Městě nabízí hodinovou prohlídku v úterý a v sobotu, prohlídka zahrnuje informace o stavbe, Green Point Urban park nabízí zábavu pro celou rodinu,je zde i tzv, Biodiversity Garden.zahrada je rozdělena na části - lidé a rostliny, mokřada a objevování biodiversity,kde jsou rostliny sázeny podlevegetačního typu.je zde také velký trávník.

7. Setkání s rastafariány na Judah Square
Komunita na Judah Square je jedinečná,podle Lana Curran,který vede objevování nových zkušeností ve Wesgro. Tato rastafariánská komunita žije v malém údolí v Khayalethu jižně od Knysny, kde se návštěvníci mohou setjat s přátelskými lidmi Judah Sqaure a dozvědět se více o jejich kultuže a životu. také se tu lze ubytovat v penzionu.

8. Hrady Noetzie
10 inut na východ od Knysny leží jeskyně a ukrytá pláž,kde najdete původní floru a faunu a také zde leží hrady Noetzie - jsou jakoby z pohádky.Noetzie vystavěli toto místo pro zábavu a ubytování rodin, žijícíh v Knysně a Oudsthoornu,mohou se tu ubytovat,koupat,pozorovat ptáky,jezdit na kanoe a procházet se.

9.Afrodisiakální shacky /boudy/
leží na břehu Theewaterskloof Dam - vyrábí se tu hlavně masné uzené výrobky,sýry a další jídla.Dají se tu koupit uzené výrobky,organický salát,domácí chléb a další lahůdky. Zaručují se zde ,že používají pouze vše v bio kvalitě a na100% organické. vše se tu udí tradiční metodou.

10. Kraailbaai houseboaty
jen hodinu jízdy od Kapského Města jsou zakotveny v Langebaan Lagoon houseboaty v NP West Coast. Byly zde také nalezeny pozůstatky lidí z doby před 117 000 lety. Můžete si tu vychutnat čerstvé mořské plody,k dispozici jsou různé aktivity -vodní lže,rabaření,horská kola atd.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz