www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zimbabwe

Praktické informace na cestu do Afriky

Zimbabwe je zpět na turistických mapách cestovatelů. Obchody opět mají zboží a benzinová čerpadla pohonné hmoty. Oficiálním platidlem je nyní americký dolar nebo jihoafrikcý rand, stamilionové banovky zimbabwských dolarů jsou neplatné a lze je sehnat pouze jako suvenýr. V zemi nepocítíte vůbec antibritské nálady a lidé se snaží plánovat svou budoucnost a věří, že bude lépe. Turismus patří k hlavním zdrojům ekonomiky, obvykle 1 zaměstatný člověk v turistickém ruchu živí až 12 dalších osob. Mile vás překvapí infrastruktura Zimbabwe, silnice jsou asfaltové a v dobrém stavu, provoz je tu malý, takže je to příjemná destinace i pro cestování po vlastní ose. Vybavení pro turisty je také na vysoké úrovni a mnoho ubytovacích zařízení je renovováno. Zimbabwe Vás uchvátí svou nádhernou krajinou a velice milými lidmi.

Při přejezdu hranic je třeba počítat se zdržením, jelikož na hranicích bývají velké fronty. V poslední době se objevují tzv.pomocníci, kteří Vám za menší obnos nabízí, že Vám pomohou urychlit přechod hranic. Lepší však je ignorovat je. Avšak téměř vždy úředníci vyžadují dodatečnou platbu (např. silniční daň apod.). Nejdříve musíte mít potvrzení od policie a pak carnet de passage v AA. Je třeba mít vždy dostatek pohonných hmot. Dají se koupit i mimo pumpy za cca 1 USD/litr. Než si budete chtít něco vyfotografovat, raději se nejdříve zeptejte. Nenechte se odradit, je to krásná země a stojí za návštěvu.

Jazyk: oficiálním jazykem je angličtina, místní jazyky Shona - hlavně na východě, severu a v centru Zimbabwe a Ndebele na západě. Angličtina je prvním jazykem pouze 2%obyvatel, přesto však není problém se všude anglicky domluvit. Zimbabwané jsou velice milí a přátelští lidé. 70% obyvatelstva jsou Shonové nebo Ndebele, žijí po celé zemi, Shonové jsou více kolem Harare a Ndebele více kolem Bulawayo.
Časové pásmo: GMT+1
Mezinárodní předvolba: + 263
Víza: lze získat při vstupu do země, víza stojí 30 USD, pokud zemi opustíte i na několik hodin, vyžádejte si vícenásobné vízum (45 USD)

Číslo policie: 777 777 nebo 112, ostatní: 911

Zdraví
V zemi je malárie a je třeba používat profylaxii, voda v lahvích se dá všude koupit, nepijte vodu z kohoutku, ani z řek a nádrží. V zemi se vyskytuje AIDS, takže buďte opatrní. Dávejte si pozor na sluníčku a používejte krém s ochranným faktorem.
Voda není pitná v Harare a doporučuje se pít balená, raději se vždy na místě zeptejte. V zemi byla i cholera, další riziko je žloutenka A, tyfus, obrna, bilharzie a HIV/ Aids. Vezměte si s sebou vlastní léky, někdy jich je tu nedostatek. Zdravotní pojištění je nutností. Jsou tu dobré soukromé kliniky a záchraná centra, ale vyžaduje se platba hotově a jsou drahé.

Bezpečnost
Zimbabwe je velmi bezpečná země, největším nebezpečím jsou automobilové nehody.
Na silnicích kolem Harare bývají často silniční kontroly, je lepší jet přes město, avšak semafory dost často nefungují. Silnice v Zimbabwe mají dost často velké díry, ale na mnoho míst se dá dojet normálním sedanem (Vic Falls, Great Zimbabwe, Hwange). Auto 4x4 nepotřebujete asi na 80% cest, ale auto s vyšší světlostí se doporučuje. Je třeba mít také auto vybaveno dobře nářadím a pneumatikami. Také je třeba mít dobré pojištění auta.
V obchodech se znovu objevilo zboží a platí se USD a ZAR (cca 1:10).
Hlavní silnice jsou v celkem dobrém stavu, ale vedlejší mají hodně výmolů. Je zde mnoho silničních kontrol, mějte vždy při ruce doklady, mohou vás požádat o otevření kufru, vždy je poslechněte, jsou zde i poplatky za auto 1 USD, je tu několik omezení rychlostí, obvykle dobře značených.
Pohonné hmoty jsou k dispozici ve většině měst, ale mějte s sebou vždy kanystr, i když mají pohonné hmoty, často nejde elektřina, ve velkých městech stojí diesel 1,1 USD a benzin 1,20 USD, v menších 1,20 USD diesel a benzín 1,30 USD.
Politické napětí se zmírnilo od roku 2008, vládne zde vláda národní jednoty. Venkovské oblasti vlastněné bílými mohly být dříve nebezpečné. Bohužel chudoba a hlad zvýšily kriminalitu na některých místech. V Harare v centru je třeba dávat pozor.

Peníze
Všude se přijímají USD a jihoafrické randy ZAR.Od roku 2009 se Zimbabwský dolar stal suvenýrem a prodává se na mnoha místech i místo vyřezávaných sošek a jiných suvenýrů. Bankovka 100 - trilionů se nyní prodává asi za 10 USD, měla hodnotu asi 0,5 USD.
Mějte s sebou dostatek USD v hotovosti, kreditní karty se příliš nepřijímají. Vždy mějte zásobu pohonných hmot alespoň na 1000 km a vždy načerpejte, když uvidíte benzínku nebo se zeptejte místních. Je důležité mít s sebou hodně drobných bankovek USD (1 USD), protože často chybí drobné. Kreditní karty se přijímají velkých hotelích a dobrých obchodech.Jsou zde i bankomaty. Ekonomika je založena na USD, používají se pouze bankovky a ceny se zaokrouhlují nebo se vrací v ZAR nebo bonbonech. Vezměte si dolarové banovky malých hodnot, ZAR -jsou přijímány jak bankovky tak mince, obchody a benzínky málokdy přijímají kreditní karty -jen hotovost. Bankomaty nabídnou jen 100 USD bankovku, kterou lze těžko směnit.

Ceny
Jsou přijatelné pro všechny výše rozpočtu.
Cena 1,30 USD/l za benzín a 1.08 USD/l za naftu. DPH je 15% na zboží a služby.

Jak se sem dostat
Air Zimbabwe a British Airways létají přímo do Harare z Londýna. SAA a Kenya Airways a Etiopian Airliens spojují Evropu s Harare. Pokud jedete z JAR, snažte se vyhnout zatím přechodu v Beitbridge u Musina, pokud můžete, raději jeďte přes Botswanu a přechod Plumtree do Bulawayo. Jeďte z JNB po N1 do Mokopane, pak po N11 na sever do Groblersburg hraniční přechod, do Botswany se zaplatí 50 Pula - silniční taxa, 50 Pula pojištění za auto a 20 Pula na fond bezpečnosti silnic, na hranici nepřijímají USD ani ZAR, je tu směnárna a poměr ZAR - Pula cca 1:1. Pak jeďte do Palapye a po A1 na sever do Francistown, pak pokračujete na hraniční přechod Ramokgwebana. Na hraničním přechodu Timbabwe Plumtree, potřebujete pas, řidičský průkaz a registrační papíry k autu, vyplníte imigrační dotazník a dočasný permit na dovoz auta, pak zaplatíte 10 USD na fond bezpečnosti silnic a 15 USD tzv. carbon tax - podle velikosti auta. Jakmile jsou vaše pasy orazítkovány, musíte projet s autem celnicí, kde může být auto prohlédnuto. Jakmile toto proběhne, nezapomeňte si koupit pojištění v boudě u brány - to stojí asi 200 ZAR. 750 km z Johannesburgu na hranice Zimbabwe se dá ujet za den, víza lze dostat na hranici za 30 USD.

Doprava
Je zde velká síť asfaltových silnic, je to výborné místo na cestování po vlastní ose, ti kdo mají malý rozpočet, mohou použít místní autobusy na cestu z města do města, malá letadla létají z Harare a dalších měst do kempů v parcích. Můžeme zajistit pronájem kvalitních aut, kvalita silnic v Zimbabwe je dobrá a provoz malý. Vzdálenosti mezi jednotlivými atrakcemi je maximálně 5 hodin. Národní dopravce je Air Zimbabwe a létají sem některé letecké společnosti (SAA, EK). Hlavní letiště Harare international airport leží 12 km na východ od města, jsou tu autopůjčovny Europcar, Hertz, Avis, bankomat, restaurace, obchody. Další letiště Victoria falls a Bulawayo.
Jezdí se zde vlevo a je třeba mít mezinárodní řidičský průkaz, většina silnic je dobrá, ale cestovat sám po venkově se nedoporučuje. Jezdí zde jednoduchý vlak, autobusy, lepší busy jezdí mezi městy. Jízda autem je bezpečná,jsou tu pravidelné silniční kontroly,které kontrolují doklady k autu a zda nevezete něco zakázaného.Je třeba být trpělivý a slušný.

Komunikace
Jsou zde 2 mobilní operátoři EcoNet a NetOne, většinou se dá koupit Sim karta ve větších městech, signal je spolehlivý ve městech, ale ne mimo ně, pozemní linky většinou nefungují, internet je v některých hotelích a lodgích.
Mezinárodní předvolba je +263, mobilní síť je celkem spolehlivá. Internet v Harare a dalších městech, internetové kavárny ve větších městech. Pošta je státní a má asi 300 úřadů, fungují zde i mezinárodní kurýrní služby.

Zdravotnictví
Při cestách do Zimbabwe není povinné žádné očkování. Může být vyžadováno mezinárodní potvrzení o očkování proti žluté zimnici, jestliže cestovatel přijíždí z oblasti, kde se tato nemoc vyskytuje (většina zemí tropického pásu Afriky a Jižní Ameriky). V některých oblastech, především jezero Kariba, Viktoriiny vodopády a okolí národního parku Gonarezhou, se doporučuje užívat profylaxi proti malárii. Sporadicky se v Zimbabwe vyskytuje cholera, proto si nekupujte potraviny připravované na ulici. V Zimbabwe je pandemicky rozšířen vir HIV, který způsobuje onemocnění AIDS. Nedoporučujeme se koupat ve stojatých vodách - nebezpečí bilharzie.

Důležitá telefonní čísla
Zastupitelský úřad ČR: (04) 700 636. Po pracovní době je telefon přepojen na záznamník, který volajícímu oznámí dvě čísla mobilních telefonů, kam se lze dovolat v denní či noční dobu.
Policie: 995
Hasiči: 993
Rychlá záchranná pomoc: 994
Trauma Center - lékařská pohotovost: 705 535, 700 666/8, 702 281 (24 hodinová)
Nemocnice sv. Anny (St. Anne´s Hospital), nejlepší soukromá nemocnice v Harare: 339 933/4/5/6

Bezpečnostní situace
Pokud budete potřebovat pomoc, dejte pozor, abyste se obrátili na člověka, který má označení ZIMHOST, ten vám dá nejspolehlivější rady včetně policie.
Postupná zhoršená ekonomické situace země sebou nese zvýšenou pouliční kriminalitu (krádeže kapesní a zavazadel nebo elektroniky). Zvyšte svou ostražitost, pokud jste na ulici zastaveni či osloveni.
Od počátku roku 2000 se Zimbabwe nacházela v politické krizi, která se projevovala i cíleným násilím vůči určitým skupinám obyvatelstva. Mezirasové vztahy nebyly nikterak vypjaté, ale nelze vyloučit incidenty. V roce 2010 se již situace stabilizovala a cestovní kanceláře již vypisují zájezdy do celé země, nejen k Victoria Falls, jak tomu bylo v letech minulých.
Organizovaná turistika zaměřená na hlavní turistické atrakce (Viktoriiny vodopády, národní parky, ruiny Velkého Zimbabwe atd.) zůstala nadále bezpečná a je bezproblémová.
V Zimbabwe je nejpoužívanější cizí měnou US dolar. V mezinárodních hotelích jsou turisté povinni platit ve volně směnitelných měnách. V současné situaci již lze platit pomocí mezinárodní platební karty na některých místech, to však může být velice nevýhodné, je tedy zapotřebí postupovat s maximální obezřetností a ještě před provedením platby zjistit, jaká částka bude nakonec odečtena z bankovního účtu.
Oficiální zimbabwská měna byla zrušena v roce 2009 a k platbám se používají kromě USD, ZAR také další volně směnitelné měny.

Elektrický proud a voda
Zásobování elektrickou energií je na dobré úrovni (např. většina venkovských osad je již elektrizována). Napětí je 220 V, je nutný zásuvkový adaptér.
Vodu doporučujeme pít pouze balenou v lahvích.

Provozní doba
Banky Po, Út, Čt, Pá 8.00 - 15.00 hod., So 8.00 - 11.30 hod.

Státní svátky
01.01. Nový rok
18.04. Den nezávislosti
01.05. Den pracujících
25.05. Den Afriky
11.08. Den hrdinů
12.08. Den obranných sil
25. a 26.12. Vánoční svátky

Ubytování
Nabízí se široká škála ubytování od 5* hotelů až po penziony, kromě odlehlých vesnic. Ubytování je zde spolehlivé, v anglickém stylu. Specialitou jsou jídla z divokých zvířat,vegetariánská strava jen na vyžádání. Často dochází k výpadkům proudu, vezměte si s sebou baterku.

Tradiční jídlo
Madora (mancimbi), mopani worms, burské oříšky, biltong, tradiční kaše sadza, polévka nhedzi z divokých hub, muboora - dýně, maso z antilopy, krokodýla, pštrosa a sladkovodní ryby (např. pstruh).
Čerstvé potraviny se dají koupit ve větších městech jako je Bulawayo a Vic Falls, v menších městech jen málokde, voda je v Zimbabwe většinou pitná.

Co si koupit
Tradiční látky, výrobky ze dřeva a kamene, obrázky Nyaminyami, výrobky z krajek, košíkářské zboží, bižuterii apod.

Co vzít s sebou
Lehké oblečení nejlépe v khaki barvách na safari, pohodlnou obuv, pokrývku hlavy, sluneční brýle, opalovací olej, repelent.

Embassy of the Czech Republic

Adresa:
4 Twin Palm Road, Kabulonga, Lusaka, Zambie

Poštovní adresa:
Telefon: +260 211269878, +260211269884
Fax:
E-mail: lusaka@embassy.mzv.cz
Časový posun: 0 hod v době letního času
+1 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu: pondělí–pátek 7.45–16.15
Konzulární a vízový úsek:
úterý, čtvrtek 09.00–11.00 (krátkodobá schengenská víza),

úterý, čtvrtek 13.00–15.00 (dlouhodobá víza/pobyty)
VZÚ : Mgr. Radek Bureš
Konzulární služba
+260 966732849
... a co vzít sebou do Afriky

Letenka
Pas
Vízum
Kreditní karty
Hotovost cca 20 USD / den / osoba - záleží na náročnosti cestovatele
Cestovní pojištění
Udělat si fotokopie dokumentů a uložit je odděleně.

Toaletní potřeby a prací prostředek, náplasti, repelent, krém na opalování s vyšším ochranných faktorem, jelenní lůj, cestovní šití, hadřík, toaletní papír, papírové kapesníky.
adaptér do zásuvky, skládací deštník, sluneční brýle, nůž, nůžky, cest. fén (v mnoha ubytovacích zařízeních je k dispozici, stejně tak varná konvice + káva + čaj), dalekohled, dostatečné množství karet a filmů do fotoaparátu nebo videokamery, náhradní baterie, svítilna.
Léky, které užíváte, doplnit tabletami proti střevním potížím, zácpě, bolesti, teplotě, dále očními kapkami a přípravkem na desinfekci kůže. Pokud cestujete do míst se zvýšeným výskytem malárie (oblasti přiléhající k hranicím s Mozambikem a Zimbabwe, Krugerův NP), užívat antimalarika. V období sucha - v zimě, je však výskyt malárie nepravděpodobný. Před cestou letadlem, která je poměrně dlouhá, se doporučuje zejména starším lidem užít tabletu Acilpyrinu, který snižuje riziko trombózy.

Oblečení
Volte prodyšné oblečení v safari barvách (je ochranou proti hmyzu a zároveň neprovokujete při safari místní zvěř přílišnou barevností svého oděvu).
Při expedicích konaných v chladnějších měsících (tzn. v našich letních a podzimních), volte teplé oblečení na noc, protože ve výše položených oblastech klesá teplota v noci i pod bod mrazu.

Upozornění:
Před cestou letadlem si neukládejte do příručních zavazadel ostré kovové předměty. V případě zjištění na rentgenu Vám budou bez náhrady zabaveny!

Nikdy nefotografujte bez dovolení na strategickým místech - hranice, benzínky, mosty, hráze přehrad, vždy se zeptejte lidí, zda si je můžete vyfotit. Ujistěte se, že jsou vaše doklady k autu v pořádku, zařiďte si carnet de Passage před odjezdem. Pitná voda není problém v Zimbabwe, ale vezměte si alespoň 10 litrů na cestu nebo filtr na vodu. Nikdy nenabízejte úplatek, když se dostanete do komlikované situace, když Vás o něj požádají, je to na vás, ale skoro vždy se dá vše vyřešit i bez úplatku, jen si cvičte úsměvy a trpělivost, než to vzdají.

Všichni v Zimbabwe mluví anglicky, v Zimbabwe je nejvyšší procento gramotnosti v Africe a jsou zde 4 místa Světového dědictví UNESCO. Safari může Zimbabwe nabídnout od horního toku Zambezi po dolní tok. Od NP Hwange na SZ po Lake Kariba na severu a Gonarezhou a žulové kopce Matobo Hills na jihu. Kromě zvířat nabízí země další atrakce - majestátné Viktoriiny vodopády, východní pohoří Nyanga, Výhled od světa Cecila Johna Rhodese, pahorky s lesy, chytání pstruhů. Na jihu známé ruiny Velkého Zimbabwe, nedávno objevená diamantová pole u místa, kde se přejíždí Birchenough Bridge přes řeku Save, most byl nejdelším visutým mostem na světě v době své stavby. Nikdo přesně neví, kdo jej postavil. Druhé největší město v zemi Bulawayo - s koloniální historií, Zimbabwe je opravdu svět v jedné zemi. Zatím je nejsnazší zemi přelétnout najmutým letadlem, ale snad již brzy budou obnoveny místní linky, všechny kempy budou obnoveny, ale žádný neztratil svůj šarm.

Embassy of the Czech Republic

4 Sandringham Drive, Alexandra Park, Harare
Telefon +263 4 700 636, 250451
Fax +263 4 792 950
Nouzová linka +263 772 154 177
E-mail embassy@czeharare.com
Web: www.mzv.cz/harare
Vedoucí úřadu Mgr. Petr STARÝ
Funkce VZÚ
Diplomatická působnost diplomatická a konzulární /vízový úsek je dočasně uzavřen/ pro Zimbabwe, Zambii /Zambia/, Malawi, Mozambik /Mozambique/
Časový posun 0 hod v době letního času
+1 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny pro veřejnost: úterý a čtvrtek 08.00 - 10.00


Sezonní atrakce v Zimbabwe

Leden - březen: výborné období pro pozorování ptáků, dobré ceny
I když je to období dešťů - je to výborná doba na pozorování ptáků a mláďat mnoha zvířat, Ngamo Flats ve Hwange a koncese Linkwasha jsou skvělá místa v tomto období. Save Valley Conservancy, NP Gonarezhou a Eastern Highlands-pozorování ptáků. Vodopády mají hodně vody a je dobrá viditelnost.

Duben: nejlepší teploty a dobré ceny
Konec období dešťů, občasné bouřky a příjemné teploty, buš je ještě dost hustá, ale je to ideální doba pro návštěvu Eastern Highlands, Save Valley Conservancy, NP Gonarezhou, NP Hwange a NP Matusadona. Vodopády mají hodně vody, menší viditelnost.

Květen - červen: chladnější počasí, dobré ceny
Yačátek zimy, buš opadává - lepší pozorování zvířat, v NP Mana Pools velmi dobré, Main Camp v NP Hwange též, stejně jako Gonarezhou a Save Valley Conservancy, začátek sezóny, kdy se rodí malí psi hyenovití - NP Mana Pools - Vundu Camp a Kanga Camp, v NP Gonarezhou a Save Valley Conservancy - doporučené kempy Mokore Camp a Sango tented Camp nebo lodge. Viditelnost na Vic Falls se lepší - vysoký průtok vody.

Červenec - srpen: nejlepší pozorování zvířat, chladné počasí, vysoké ceny
Hlavní zimní měsíce, rána a noci jsou chladné, ale přes den je příjemně, buš začíná usychat, zvířata se shromažďují u napajedel, vynikající pozorování, doporučují se navštívit všechny parky, pěší safari v Hwange hlavně v oblasti Sinamatella, Mana Pools NP, Gonarezhou NP a Save Valley Conservancy, viditelnost na vodpádech dobrá a stále dostatek vody.

Září: nejlepší období roku na pozorování zvířat, řídká buš, zvířata u napajedel, příjemné teploty
Konec zimy, noci ještě chladné, ale přes den teplo, ve všech národních parcích nejlepší pozorování zvěře.

Říjen: začíná vedro - zvířata hledají vodu, nejvíce jich je u napajedel, krásné západy slunce, prašno a občas bouřkové mraky, nejteplejší měsíc v Zimbabwe, začátek období dešťů ke konci měsíce, lze očekávat bouřky, za několik hodin se vyjasní, dny a noci teplé, pozorování zvířat lepší ráno a večer, kdy se zvířata přicházejí napít k napajedlů,, je velmi sucho, vodopády začínají trochu vysychat, výborná viditelnost.

Listopad - prosinec: začínají deště, rodí se zvířata, dobré ceny, přilétají přelétaví ptáci
Začátek období dešťů, občasné bouřky, nebe se brzy vyjasní, rodí se malé antilopy a pakoně, dobré pozorování ptáků.

www odkazy

http://www.zimbabwetourism.co.zw/

http://www.wildzambezi.com/index.cfm

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz