www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zimbabwe

Světová místa dědictví UNESCO

Mana Pools National Park, Sapi and Chewore Safari Areas
Great Zimbabwe National Monument
Khami Ruins National Monument
Mosi-oa-Tunya / Victoria Falls # *
Matobo Hills

Matopo Hills
Národní park Matobo Hills v jihovýchodním Zimbabwe byl zapsán na seznam UNESCO v roce 2003, díky svému přírodnímu a kulturnímu významu. Je to spirituální místo místních Ndebele a také útočiště ohrožených nosorožců. Je tu mimořádná krajina s žulovými pahorky fantastických tvarů. Místo leží asi 35 km od Bulawayo, hned za Rhodes Estate Research Station a bývalým domovem Cecila Johna Rhodese. Nejdříve vidíme méně žulových útvarů, ale brzy po vstupu do Národního parku se balvany zvětšují a je jich stále více, tvoří zvlněných oceán skal. Velké holé útvary - slovo matobo znamená holé hlavy v jazyce Ndebele, byly erodovány po tisíciletí, absurdní balancující skály směřující do nebe, občas se na slunci vyhřívají damani. Tato polosuchá oblast nemá nikdy dostatek deště. Jsou tu jen drobné potůčky a vodopády, které stékají ze skal a tvoří přírodní jezírka v erodovaných pánvích. Rostliny, které vyrůstají z puklin skal. Efifi - jedna z dwala (Ndebele holohlavá hora), odtud je výhled 360° na nekonečné pahorky. První lidé sem vkročili před 100.000 lety, toto místo si vybral i Cecil Rhodes (podle nejž měla Rhodésie jméno) jako místo svého posledního odpočinku. Matobo Hills má velmi silný spirituální náboj. Pathisa Nyathi - historička této oblasti, která vede Amagugu Heritage Cenntre na Kezi Road ochraňuje kulturu a tradice Ndebele kmene a říká, že Matopos má zvláštní jak přírodní, tak i kulturní hodnotu. Místo bylo a je důležitým bodem africké spirituality. Sanové a Bantuové přiznávali místo nadpřirozenou moc. I dnes jsou tu posvátná místa. Silné spojení mezi člověkem a prostředím je evidentní z prehistorických sklaních maleb, je jich zde obrovská koncentrace. Některé z maleb se nacházejí na stěnách Inanke Cave (4 hodinový trek) a zaznamenávají období od doby kamenné do současnosti. Jsou zde zobrazena zvířata, vyniká malba žirafy, která patří k nejlepším v zemi. Mezi zvířaty jsou namalováni lidé se zbraněmi na rameni na lovu a motiv člověka se často opakuje, hlavně motiv šamana - inyanga v tanečním transu. V jeskyni White Rhino Cave jsou malby nosorožců, je to důkaz, že v této oblasti žili.

Rhodesův hrob a World´s View
Hrob Cécila Rhodese je vytesán ve skále Malindidzumu (příbytek duší), snadný výstup a panoramatický výhled z vrcholku
Skalní umění - v jeskyních a na stěnách skal v parku je asi 3000 míst, kde můžete obdivovat nejlepší skalní malby na světě, některé jsou přístupnější než ostatní (začněte Pomongwe, Silozwane a White Rhino Cave, některé jsou náročnější, Bambata a Inanke) a jejich tu asi ještě mnoho neobjevených.
Vycházka s nosorožci - můžete se k nim dostat blízko, s průvodcem, což organizují místní lodge nebo ranger NP.
Odpočinek v Maleme - piknik u jezera Maleme obklopený balvany, další jezera, která si zaslouží návštěvu: Mpompoma ve Whovi Wilderness Game Park a Mtsheleli.
V některých jeskyních můžete najít zbytek starých hliněných nádob na obilí, mnoho z nich se používalo během povstání Matabelle v roce 1896.
V Matopos se můžete procházet jak chcete, jezdit na kole, slézat skály. Cítíte se zde velmi blízko k přírodě.
V Matobo žije 46 druhů dravých ptáků, 15 druhů z nich jsou orli. Největší koncentrace orlů Verreauxových (černých) a mnoho dalších.
V roce 2014 zde po dlouhých letech vzrostl počet nosorožců, do roku 2000 byl Whovi Wilderness Game park útočištěm nosorožců, ale do roku 2012 jich byla polovina upytlačena. Nyní byly zapojeny místní komunity, které se na ochraně nosorožců podílejí.
Matopos je ideálním habitatem pro levharty, skály a křoví, však neumožňují jej zde snadno vidět. Dnes mají tři vysílačku a je tu 32 fotopastí, data se zatím sbírají.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz