www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zprávy z Keni

Aktuality - Afrika

Od pondělí 8.3 musí občané ČR absolvovat po příletu do Keni na vlastní náklady 14 denní karanténu ve vládou určených ubytovacích zařízeních (seznam zařízení je možné obdržet na info@kmpdc.go.ke)

Občané ČR se musí nově prokázat na letišti před odletem do Keni negativním PCR certifikátem (ne starším než 72 hodin) a rezervací ke karanténě určeném ubytovacim zařízení.

Od 1.1. 2021 je povinnost cestujících do Keni zažádat si předem o víza on-line a rovněž je i uhradit přes on-line systém.
Zde najdete návod, jak o víza zažádat:

https://immigration.ecitizen.go.ke/index.php?id=5

Víza však lze získat i po příletu na letišti za 50 USD / USD vydané po roce 2006.


Vstup do rezervace Masai Mara je možný pouze s tzv. Smart Card, to platí pro všechny návštěvníky.

Vláda i majitelé hotelů se snaží zabránit prodavačům na pláži,aby neobtěžovali turisty, s tímto jevem se setkávají skoro všichni návštěvníci pobřežních resortů v Keni.


Cena víz do Keni je do 1.7.2011 dočasně snížena na 25,- USD. Od 1.7. 2011 se ceny víz opět zvyšují na 50 USD.


Zvedají se také ceny vstupů do parků. Např. Samburu - vstup je nyní 60 USD, od 1.7.2011 to je 70 USD na osobu.


V národním parku Nairobi byl otevřen první stanový tábor, kde se dá přenocovat jen 35 minut od letiště, i zde se dělají vyjížďky za zvířaty, pěší vycházky do Kisembe Valley.
Světová banka přislíbila Keni 25 miliard KHS na rekontrukci a modernizaci letiště v Mombase.

Pobřeží Keni bylo vždy oblíbenou destinací turistů,po nedávných teroristických útocích v roce 2014 nyní trpí i pobřeží nedostatkem návštěvníků.Nejvíce problémů má zřejmě Lamu- severní pobřeží,kde leží např. Manda Bay lodge.Resort hlídá policie a personál hlídá místo s infračervenými dalekohledy.Snaží se dělat vše pro bezpečnost klientů. Po teroristických útocích počet návštěníků pobřeží ,které je dlouhé 400km dramaticky poklesl.
Bohužel obsazenost hotelů na pobřeží je pouze 11% a tím trpí celá ekonomika země.
V Keni jsou však místa,která jsou daleko od ohoržených lokalit a lze sem cestovat stejně tak jako dříve.Požár letiště v Nairobi je pod kontrolou a nikdo nebyl zraněn (7.8.2013), naši místní partněři se postarali o všechny naše klienty. Situaci sledujeme a dostáváme aktuální zprávy každou hodinu. 2014 - letiště v Nairobi bylo znovu otevřeno a byl dokončen i nový terminál s moderním vybavením.

Keňa má důvod k oslavě. V tomto týdnu byla na výročním zasedání výboru UNESCO v Paříži přijata další výjimečná místa Keni do tohoto prestižního klubu. Novými členy se staly:
pevnost Fort Jesus, jezera Bogoria, Nakuru a Elementaita.

Doposud byla do seznamu UNESCO zapsaná čtyři místa v Keni: Lake Turkana National Park, Mount Kenya National Park, Lamu Old Town a Sacred Mijikenda Kaya Forests.

Poměrně mělká a navzájem propojená jezera Bogoria, Nakuru a Elementaita ve Velké příkopové propadlině mají mimořádný ekologický význam. Oplývají velikou rozmanitostí druhů ptáků, která je řadí na přední příčky světového žebříčku. Na celkové rozloze 32.034 hektarů našlo svůj domov 13 ohrožených druhů ptáků. Jedinečný zdroj obživy zde našli plameňáci, bílí pelikáni zase vhodné místo ke hnízdění. Pozadu není ani zastoupení z řad divácky oblíbených savců, díky kterým jsou zdejší safari tak přitažlivá. Patří k nim nosorožec černý, žirafa Rotschildova, antilopa kudu, lev, gepard a pes hyenovitý.

Pevnost Fort Jesus v Mombase, která měla chránit přístav před dobyvateli, dnes představuje ukázku vojenského opevnění konce 16. století a připomíná dávnou minulost, kdy se země ocitla pod nadvládou Portugalců.

Keňa už delší dobu usiluje o to, aby bylo do seznamu UNESCO zapsáno celé staré město Mombasa, kde se střetávají ukázky architektury různých kultur a kde v úzkých uličkách dýchá atmosféra prastaré a komplikované historie. Tu dodnes připomínají dřevěné vyřezávané dveře a balustrády balkónů, mešity i tržiště. Přijetí pevnosti Fort Jesus do seznamu UNESCO je určitě dobrým startem a také závazkem k ochraně a obnově stávajících památek, které podpoří již dlouho zamýšlený rebranding Keni jako plážové destinace. Relaxace a vodní sporty se díky novým turistickým produktům propojí s dalšími atraktivitami, v tomto případě se starobylou svahilskou kulturou. Společně s vybudováním nových ubytovacích kapacit má Keňa šanci připravit ty nejlepší podmínky pro rozvoj incentivní a kongresové turistiky.

Více na:
www.MagicalKenya.com


KWS začala přemisťovat několik stovek bůvolů ze soukromé rezervace Solio v Nyiri do NP Aberdare.

KWS zveřejnila počty bílých a černých nosorožců, bílých bylo napočítáno 653 kusů a černých 353. Dramaticky klesá počet Rothschildových žiraf, podle KWS jich v Keni zbývá jen 250 kusů.
Na letišti v Nairobi bylo objeveno více než 2 tuny nelegálně vyvážené slonoviny. Pytláctví je bohužel opět na vzestupu, v roce 2007 bylo upytlačeno 47, v roce 2009 už 204, přirozenou cestou zemře ročně 200-300 slonů.

Od 1.7.2010 bylo zavedeno nové letecké spojení mezi Masai Mara a Serengeti, malá letadla létají z Masai Mara do Migori. Toto spojení funguje pouze do konce října a pak v další sezoně.

V roce 2004 byla skupina 18 bongo, odchovaných v zoo v USA vrácena do divočiny u Mount Kenya, zatím se jim narodilo 11 mláďat. Bongo zde byly odchyceny v 60. a 70.l etech 20. století, aby byly zachráněny před vyhynutím a odvezeny do USA. Jen několik desítek divokých zvířat žilo na centrální vysočině Keni a tyto antilopy zcela zmizely v roce 1994.

V Keni žije nyní asi 540 kusů ohroženého druhu nosorožce černého, je snaha zvýšit jejich počet do roku 2011 na 700 kusů.

V přírodní rezervaci Amboseli zemřela legendární slonice Echo, známá z dokumentárnách filmů BBC. Bylo ji asi 60 let a její smrt zřejmě způsobil nejen vysoký věk, ale také dlouhotrvající sucho v této oblasti. Je snaha, aby se do Amboseli vrátili také psi hyenoviti, lze již vidět v chráněné oblasti Selenkay.

Do Národního parku Meru se vrací zvířata
Asi 2000 divokých zvířat bylo přemístěno do NP Meru z jiných částí země. Druhy jako Grévyho zebry, impaly, buvolci a přímorožci byly převezeny z oblastí Nakuru, Naivasha a Laikipia. NP Meru ležící 348 km severně od Nairobi byl v 70. a 80.letech minulého století drancován pytláky. Za posledních sedm let se podařilo díky různým nadacím vrátit zvěř do tohoto parku a vybudovat zde infrastrukturu pro návštěvníky. U brány Murera byl postaven kemp rangerů, kteří mají za úkol proti pytlákům bojovat.

21.12.2009 byl 32letý samec nosorožce bílého přesunut do Ol Pejeta Conservancy v oblasti Laikipia v Keni ze Zoo Dvůr Králové. Čtyři nosorožci - dvě samice a dva samci představují polovinu populace severního nosorožce bílého / Ceratotherium simum cottoni - poddruh, který dříve žil v částech Ugandy, Chadu, Súdanu, Středoafrické republice a DRC. Poslední populace žila v divočině v roce 2005 v Garamba NP na severovýchodě DRC, ale od roku 2007 nikdo tato zvířata neviděl. Další 4 zvířata žijí v zajetí v Zoo v San Diego. Jelikož se tato zvířata v zajetí velmi špatně rozmnožují, vědci rozhodli je vypustit do volné přírody. Od příjezdu 4 českých nosorožců do Ol Pejeta, jsou pod veterinárním dozorem Pete Morkela a Berry Whitea a zvířatům se zatím velmi dobře daří.

Neobvykle suchý rok (2009) měl nedozírné následky, 4.000 zeber a 3.000 pakoňů bylo přesunuto z různých míst do NP Amboseli, aby měli hladoví lvi dostatek potravy. Amboseli bylo velmi silně zasaženo suchem, park přišel o 60 % býložravců a masajští pastevci ztratili 80% svých stád.

Podle posledních průzkumů divoká zvěř v keňských národních parcích ubyla během let 1977 - 1997, ztráty byly zaznamenány hlavně ve velkých parcích - nejvíce v Meru, Tsavo East a West. Pro některé parky je také specifické pytlačení, dalším problémem je rostoucí počet obyvatelstva a jejich tlak na chráněná území a rozšiřování zemědělství. Menší parky v Keni si však vedou lépe, podle průzkumu parky, které fungují ve spolupráci s místními komunitami jsou úspěšnější v ochraně zvířat.

V roce 2013 proběhly v Keni poklidné volby a o země přišlo mnoho nových investorů, otvírají se stále nové hotely, investuje se do infrastrukury, do silnic a letecké přepravy. Došlo k rozšíření letiště Jomo Kenyatta v Nairobi, přistávací plochy v Masai Mara a dalších parcích se vylepšují. Mnoho nových silnic se buduje a to usnadňuje přístup do parků.
Letecká společnost Kenya Airways rozšiřuje své domácí linky, např. v roce 2012 z Nairobi do Eldoret, Lamu. Druhé letiště v Nairobi Wilson Airport slouží domácím letům. Nyní se dá v Keni skoro všude dostat letecky díky vybudování přistávacích drah, Kisumu, Isiolo.
Mnoho lidí však stále navštěvuje parky safari auty s řidičem.


Jako součást příspění boje proti pytláctví nechal spálit president Uhuru Kenyatta v roce 2015 15 tun slonoviny, je to vyjádření nulové tolerance vůči obchodování se slonovinou. Podle zprávy Spojených národů z roku 2014 bylo zabito v Africe asi 25.000 -20.000 slonů každoročně z celkové populace asu 650.000 kusů.

www odkazy

http://whc.unesco.org/

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz