www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Informace: Etiopie

Zajímavá místa - Etiopie

Zajímavá místa - Etiopie

Ať cestujete po Etiopii jakkoli, vždy se setkáte s její minulostí. Etiopskou historii zachycuje mnoho legend, jedna z nich říká, že císař Menelik, syn královny ze Sáby a krále Šalamouna, přišel z Jeruzaléma do Axumu a založil zde jednu z nejdéle trvajících královských dynastií na světě. Známé trasy vás zavedou na fascinující a legendární místa jako Lalibela, Axum, Gondar, Debre Damo, Bahar Dar a Harar. Minulost ožívá v nádherné zemi ve formě podivných a krásných kostelů, památek a zřícenin. Etiopie je země, kterou je nutno objevit, je tajemná, krásná a zcela mimořádná.

 

Národní parky Etiopie

Národní parky Etiopie

V Etiopii najdete 10 národních parků: * Abijatta-Shalla National Park * Awash National Park * Bale Mountains National Park * Gambela National Park * Mago National Park * Maze National Park * Nechisar National Park * Omo National Park * Semien Mountains National Park * Yangudi Rassa National Park Rezervace divoké zvěře: * Didessa Wildlife Sanctuary * Harar Wildlife Sanctuary * Kuni-Muktar Mountain Nyala Sanctuary * Senkele Wildlife Sanctuary * Stephanie Wildlife Sanctuary * Yabelo Wildlife Sanctuary

 

Dějiny a lidé - Etiopie

Dějiny a lidé - Etiopie

Etiopie je známá jako kolébka lidstva, země legend spojená s historií královny ze Sáby, která přišla do Jeruzaléma navštívit moudrého krále Šalamouna. Po návratu porodila Menilika I., který založil v Etiopii šalamounsku dynastii. Axumitské království, které se datuje do doby 300 let př.n.l., bylo velmi silné a kontrolovalo i Jemen. Král Susenyous byl prvním panovníkem, který přijal křesťanství. Pak se dostala k moci dynastie Zagwe a během její vlády bylo postaveno mnoho památek, mezi nejznámější patří skalní kostely Lalibela. V 1. století vznikl v severní Etiopii státní útvar Aksúmské říše, která ve 4. století přijala křesťanství. Spojení s Evropou přerušily v 7.století muslimské výboje. Až do poloviny 15.století, kdy se etiopští mniši pokusili navázat styky s Římem, věříc, že jsou potomky legendárního vládce kněze Jana, měli Evropané o Etiopii minimální znalosti.

 

Hospodářství - Etiopie

Hospodářství - Etiopie

I když zaostalé zemědělství zaměstnává asi 4/5 pracujících, jeho produkce je kvůli suchu a válce nedostatečná a potraviny se musejí dovážet. Dominuje málo efektivní pastevní chov skotu, na vysokohorských pastvinách se také chovají koně, ovce a kozy. Nejdůležitější plodinou je kávovník, pěstovaný podobně jako cukrová třtina v nižších polohách (pod 1.800 m) s tropickým klimatem a s dostatkem srážek. Pro domácí spotřebu se pěstuje kukuřice, sorgo, ječmen, pšenice a luštěniny.

 

Doprava v Etiopii

Nejčastější a nejjednodušší doprava do Etiopie je letecká. Při odletu z Addis Ababy se platí letištní poplatek 20 USD. Rozmáhají se příjezdy turistů vlastními nebo jinde v Africe najatými terénními vozy jedoucími z Keni do Súdánu nebo opačně. Podle striktních předpisů, které se ne vždy dodržují, musí turista v dostatečném předstihu napsat žádost na Road Transport Authority v Addis Ababě (P.O.Box 2504, fax 510 715. tel.: 156 338, 510 244), v níž uvede oba hraniční přechody (příjezdu a výjezdu), dobu, po kterou se v Etiopii zdrží, SPZ, číslo motoru a šasi.

 

Podnebí v Etiopii

Etiopie má dvě hlavní období - období sucha od poloviny září do konce května a období dešťů od června do září. Podnebí se liší podle jednotlivých oblastí. Centrální plošina má mírné podnebí s minimálními odchylkami. Nejnižší teploty jsou 5,5°C a maxima 26°C (42°F). Rozdíly v nížinách jsou mnohem větší a horko v poušti a na pobřeží Rudého moře je extrémní, dosahuje až 60°C. Silné deště v zemi přicházejí od června do září, centrální vysočina má slabší dešťové období od prosince do února.

 

Etiopie

Etiopii můžete navštívit celoročně, avšak červenec a srpen je období dešťů na severu, ale deště jsou slabé a neovlivňují cestování. Doporučuje se začít návštěvu Etiopie na severu -Lalibela, Axum, Gondar, Bagir Dar, Simien Mountains. Nedoporučuje se cestovat samostatně. V Addis Ababa jsou k dispozici hotely všech kategorií, na historických místech hotely 3/4* a nižší, na jihu 3* hotely, lodge, kempy se základním vybavením. Doporučuje se lehké zavazadlo do 20 kg, přírodní barvy oblečení, teplejší mikina nebo bunda do severní části a hor.

 

Vstupní formality - Etiopie

Při vstupu do země je třeba mít vízum . Doklad o očkování proti žluté zimnici. Vízum je nutno předem on-line https://www.evisa.gov.et/#/home. Víza vyřizujeme v Německu: Boothstrasse 20a 12207 Berlin Germany Tel: 030-77-20-60 Fax: 030-77-20-626 Je potřeba: cestovní pas, platný ještě nejméně šest měsíců 2 fotografie pasového formátu vyplněný formulář doklad o platbě obálka kopie letenky

 

Letenky do celého světa

Ceny letenek se liší v závislosti na termínu, na leteckých společnostech a mnoha dalších faktorech. Najdeme Vám vždy nejvýhodnější spojení do jednotlivých destinací. Za vystavení letenky si účtujeme pouze 300 CZK. Máme rezervační systém.

 

Bezpečnostní pravidla na letištích

TISKOVÁ ZPRÁVA Praha, 17. 10. 2006. Pro cestující na letištích EU platí od pondělí 6. 11. 2006 nová pravidla pro provádění bezpečnostních kontrol v souladu s nařízením Evropské komise. Ta upravují zejména přepravu tekutin a gelů, zavádí maximální limit velikosti kabinových zavazadel a další doplňující postupy bezpečnostních kontrol. Cílem nových nařízení, která platí na všech letištích EU, na Islandu, v Norsku a ve Švýcarsku, je dále zvýšit ochranu pasažérů před hrozbou terorismu. V žádném případě však tato opatření neomezí prodej v duty free obchodem na letištích. Cestující si mohou i nad ...

 

Voda v Africe

Voda je důležitým prvkem, bez. níž by nebylo možné udržet život a proto se kolem. vodních toků, jezer a mokřad soustředí vždy nejvíce lidí, od severu po jih Afriky.

 

Migrace zvířat v Africe

Migrace neznamená pouze tah pakoňů a přechod řeky Mara. Celou Afrikou se pohybují velká stáda zvěře v různém čase, malá i velká zvířata hledají vodu a potravu. Zde najdete výběr těch nejznámějších migrací zvířat.

 

8 základních otázek při plánování safari

Všem klientům připravujeme cesty na míru podle požadavku.

 

Spropitné v Africe

Otázka spropitného často zaskočí turisty, nevědí kolik -kolik ,komu, kdy. Co je spropitné - je to částka peněz. kterou někomu dáte jako odměnu za službu.

 

Nejohroženější zvířata Afriky

V Keni zemřel 19.3. 2018 poslední samec nosorožce bílého severního, 2 samice zůstávají pod ozbrojenou kontrolou v Ol Pejeta v Keni, bohužel tímto tedy tento druh vymřel. Na červené listině nejohroženějších druhů zvířat stále přibývá, zde je seznam deseti nejohroženějších.

 

Nejlepší a nejoblíbenější jídla a nápoje - Afrika

Afrika se vyznačuje svou originální kuchyní a nápoji. V mnoha lodgích vaří vynikající kuchaři, kteří Vám připraví neskutečně dobrá jídla i ve velmi primitivních podmínkách. Kromě zážitků z cesty, si můžete přivézt i zážitky z jídla. Zde jen krátký seznam jídel a nápojů, se kterými se v Africe můžete potkat.

 

Kam lze cestovat - Afrika v roce 2022

Aktuální podmínky vstupu do jednotlivých afrických zemí se stále mění , pokud máte zájem , pošleme Vám informace, stačí poslat email na info@jizniafrika.cz

 

Městská turistika v Africe

I když městská turistika v Africe nepatří k nejvyhledávanějším místům turistů, přesto Vám představíme několik měst, která stojí za návštěvu. Podle předpovědí OSN, více než polovina africké populace bude v roce 2050 žít ve městech. Nyní už více než 500 afrických měst má více než 250.000 obyvatel a tři z nich Káhira, Kinshasa a Lagos jsou místem, kde žije více než 10 miliónů obyvatel. Obrovská urbanizace je ovlivněna dvěma faktory -vysoká porodnost a migrace z venkova. Některá města jsou již přeplněna a lidé tu žijí v bídných podmínkách. Africká města jsou obvykle chaotická a obvykle navštívíme jen letiště. Ale díky rostoucí ekonomice některá města vzkvétají a jsou tu i možnosti nákupu, kultury a odpočinku.

 

Afrika a místa, která navštívit v budoucnu

Nároční klienti vyhledávají stále jiné aktivity, někteří dávají přednost pěším safari ,jiní na koních nebo vyhledávají idylické resorty bez lidí. Poptávka po stále odlehlejších destinacích stoupá, vše však záleží na bezpečnostní situaci a také na tom, jak se jednotlivé země budou starat o ochranu životního prostředí, zlepšení infrastruktury a sladění turismu s místními komunitami. Zde uvádíme dvacet destinací budoucnosti.

 

Nejvyšší pohoří Afriky

Africká krajina je výjimečně rozmanitá,mnoho dobrodruhů přitahují hory,které chtějí zdolat. Zde je krátký výběr :

 

Nejlepší knihy o Etiopii

The Various Flavours of Coffee - Antony Capella Amedeo. The tru story of Italian´s war in Abyssinia - Sebastian O´Kelly

 

Vodopády Afriky

Zde Vás seznámíme s více i méně známými vodopády Afriky

 

Pěšky po Africe

Afriku poznáte nejlépe,pokud se vydáte na některá místa pěšky. Zde uvedeme několik tipů na vybraná místa vhodná pro pěší tuirstiku.

 

Fauna a flóra Etiopie

Pokud se mluví o Etiopii, obvykle Vás hned nenapadne divoká příroda,ale žije zde velké množství druhů v pohoří Simien a Bale.

 

Historická místa Afriky

Ničení starých památek není novým fenoménem,historická místa byla ničena nejen dobyvateli,ale i rostoucím počtem obyvatel,proto jsou staré památky stále více zranitelné.

 

COVID -19 Afrika

Aktualizované informace najdete v sekci ke stažení, kde každý týden aktualizujeme stav. Pokud chcete znát aktuální situaci týkající se Covidu-19 v Africe, napište nám podáme Vám aktuální informaci, i zde se situace stále mění a vyvíjí, africké země se snaží postupně otvírat světu, ale každá země má odlišné podmínky. Každý den máme aktuální zprávy. ( email info@jizniafrika.cz) V brzké době budeme mít novou aplikaci, která monitoruje stav v každé zemi. Aktuální opatření v jednotlivých zemích najdete na stránkách mzv.cz Informace o letech do Afriky a o místních opatřeních najdete zde : https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm Pokud máte zájem o informace o situaci v jednotlivých zemích a o přijatých opatřeních, napište nám a rádi Vám je pošleme.

 

Etiopie

Etiopie byla vyhlášena destinací č.1 pro rok 2016. Etiopie je zřejmě málo pochopená země a často podceňovaná. Je to však historicky nejbohatší země Subsaharské Afriky-skalní kostely, předkřesťanské chrámy, obrovské stély, hrady a další budovy z doby od 3000 do 100 let. Kulturně je Etiopie tvořena fúzí afrických a judaických vlivů. Etiopie byla nezávislá již v 19.století a jako jediná africká země nebyla kolonizována.

 

Důležitá místa biodiversity Afriky

22.květen je uznáván jako světový den biodiversity, kdy se obrací pozornost k oblastem na planetě, která jsou biologicky bohatá a také velmi ohrožena. Biodiversita je základem všeho života na Zemi, avšak dnes mizí některé druhy nejrychleji od doby vyhynutí dinosaurů. Bylo určeno 35 klíčových oblastí na světě, kde ochrana druhů může mít obrovský vliv na udržení světové biodiversity. Osm z nich se nachází v Africe. Lesy a další zbývající habitaty v těchto oblastech tvoří už jen 2,3% zemského povchu, je tedy nutné je velmi pečlivě chránit. Aby bylo místo na seznamu nejdůležitějších míst biodiversity, musí zde růst nejméně 1500 endemických rostlin a jen 30% své původní vegetace.

 

Hlavní města Afriky

Možná, že ani všechna neznáte. Postupně Vás seznámíme i s jejich názvy. Algeria - Algiers Marocco - Rabat Západní Sahara - El Aaiun Mauretánie - Nouakchott Senegal - Dakar Gambie - Banjul Guinea - Bissau - Bissau Guinea - Conakry Sierra Leone - Free Town Mali - Bamako Burkina faso - Ouagadougou Libérie - Monrovia Pobřeží slonoviny - Yamoussoukro Ghana - Accra Togo - Lomé Benin - Port Novo Niger - Niamey Nigérie - Abuja Rovníková Gunea - Malabo Kamerun - Yaoundé Gabon - Libreville Chad N´Djamena Středoafrická republika - Bangui Kongo - Brazaville Demokratická republika Kongo - Kinshasa Angola - Luanda Namibia - Windhoek Jižní Afrika - Pretoria Botswana - Gaborone Lesotho - Maseru Swaziland - Mbabane Mozambik - Maputo Zimbabwe - Harare Zambie - Lusaka Malawi - Lilingwe Tanzanie - Dodoma Burundi - Bujumbura Rwanda - Kigali Uganda - Kampala Keňa - Nairobi Jižní Sudan - Juba Somálsko - Mogadishu Etiopie - Addis Ababa Sudan - Khartoum Djibouti - Djibouti Eritrea - Asmara Egypt - Cairo Libye - Tripoli Tunis - Tunis

 

Jazyk Etiopie

V amharštině turista = faranje.

 

Skalní malby Afriky

Skalní malby jsou často turisty opomíjeny, ale skrývají v sobě obrovská tajemství historie - kdo byli ti umělci, kdy malby vytvořili a za jakým účelem? Nikdo to přesně neví. Rozděkují se do čtyř kategorií - geometrické obrazce - spirály a kruhy, portréty zvířat, jasné vyobrazení lidí často tančících nebo lovících a fantastkní kreatury - theriantropy - kombinace lidských a nelidských prvků. Nejstarší malby v Namibii Apollo 11 Cave pocházejí z doby přes 27.500 lety, ale tradice může být ještě starší, díky zranitelnosti organických pigmentů. Nejvíce zachovaných maleb je starých 200 -5.000 let, ale v Dračích horách a Chngoni jsou z doby koloniální a tato tradice je stále živá v Mali u Dogonů. Skalní malby mají hluboký spirituální smysl. Je to jediná památka na období sběračů-lovců a určitě si zasluhují pozornost. Určitě je třeba zde zmínit i jméno Dr. Alec Campbell (Mr. Botswana), který se věnoval dokumentaci skalních maleb kromě jiného.

 

Kam za primáty v Africe

Mezi mnoha druhy afrických savců jsou primáti zastoupeni asi 100 druhy, od goril z deštných pralesů až po malé bushbaby. Primáti jsou fascinující na pozorování, obvykle žijí ve skupinách a mají zajímavé chování. Nejdražší je pozorování goril horských ve Rwandě a Ugandě, jejich stopování může být náročné, ale je to jedinečný zážitek. Pozorování šimpanzů je rozdílné, spíše za nimi běháte a pozorujete jejich denní aktivity od jídla po odpočinek. Šimpanzy také obvykle dříve slyšíte, než vidíte. Jejich hysterický křik je charakteristický. Ale v Africe lze pozorovat i jiné primáty - paviány a společenské kočkodány. V Africe je mnoho lesních rezervací, kde primáti žijí a ještě nejsou tak hojně navštěvované. Většina opic žije na zemi, chcete-li je pozorovat tak určitě je lepší mimo období dešťů (Uganda, Rwanda / duben-květen), nejsušší měsíce v Tanzánii od poloviny května do konce října, nejvíce srážek v Etiopii je od července do září.

 

Od prosince do dubna

Leden a únor je nejlepší období pro výstup na nejvyšší horu Keni Mount Kenya. Prosinec až leden - migrace vodních ptáků v solných pánvích Magkadikgadi Pans v Botswaně. Únor - Sauti za Busara - svahilský hudební festival na Zanzibaru - Stone Town a Kendwa Beach - velký hudební festival africké hudby se koná každoročně. Leden - Ledet Vánoce v Etiopii, patří k nejdůležitějším dnům v Etiopii, velká procesí v Lalibela, konec období Adventu (Tsome Gahad), zpívající kněží na střechách skalních kostelů.

 

Řeky Afriky

Nejdůležitějšími řekami Afriky jsou Nil, řeka Orange, řeka Rufiji, řeka Mara, řeky Nossob a Auob, řeka Niger, řeka Okavango, řeka Zambezi, řeka Congo... Řeky hrály vždy velmi důležitou roli v životě Afričanů, téměř každá řeka má svého Boha, např. kmeny Bundu v Zambii a kmeny Tonga v Zimbabwe věří, že řeka Zambezi je ovládána říčním bohem Nyaminaymi, který je chrání před suchem, avšak výstavba nádrže Kariba jej oddělila od jeho ženy a tak se z něj stalo zlé a pomstychtivé stvoření. Velké africké řeky v sobě nesou tajemství, jejich objevování se věnovalo mnoho průzkumníků - Mungo Park, Bruce of Kinnaird, Richard Burton, JH Speke, VL Cameroon, HM Stanley a David Livingstone, většinou sem byli přitahováni vědeckou zvídavostí. Avšak dalšími méně známými průzkumníky byli např. Herodes 430 let př.n.l., cestoval po Nilu, aby přinesl zprávy z království Kušiú, 100 mil proti proudu. Řekové i Římané posílali výpravy a v roce 150 n.l. zmapovali dva prameny řeky v Buganských měsíčních horách. Prvními průzkumníky, kteří pronikli do vnitrozemí byli Arabové, jejich cesty sem vedly za účelem obchodu a získání otroků.

 

Etiopie

Simien National Park Rock-Hewn Churches, Lalibela Fasil Ghebbi, Gondar Region Aksum Lower Valley of the Awash Lower Valley of the Omo Tiya Harar Jugol, the Fortified Historic Town Konso Cultural Landscape

 

Dvacet nejlepších destinací na safari ve Východní Africe

Vybrali jsem pro Vás podle mezinárodních odborníků 20 nejlepších parků ve Východní Africe na pozorování zvěře.

 

Největší řeky Afriky

Tři čtvrtiny vodních zdrojů Afriky je soustředěnou pouze kolem 8 hlavních říčních toků. Čtyři z nich - řeka Congo, Niger, Zambezi a Nil patří k nejdelším z pěti na kontinentu. Další jsou Ogadugne (Gabon), Sanaga (Kamerun), Chari-Lagone (Čad) a Volta (Ghana). Největšími zdroji vody v Africe jsou v Gunei Fouta Djallon a Mount Nimba pohoří, Etiopská vysočina, v Ugandě pohoří Ruwenzori, Angolská vysočina, v JAR pohoří Maloti - Drakensberg. Afrika je tvořena 63 povodími řek ,ta pokrývají 2/3 země,která je domovm 77% obyvatelstva. řeky poskytují lidem vodu pro zemědělství ,domácnost , dopravu a elektřinu.

 

Timkat festival,kávové obřady - Etiopie

Oslava Epifaniho, jež se datuje již více než 1000 let, oslavující pokřtění Krista v řece Jordán. Timkat je známý svými rituály - Archa dohody je zabalena do bohatě zdobené látky a nese ji kněz v čele procesí, pak následují oslavné tance.

 

Trekking v Etiopii

Od října do prosince po období dešťů je nejlepší doba pro trekking v Simien Mountains národním parku, svahy jsou zelené a porostlé divokými květinami. Je to nejlepší doba, kdy navštívit toto Světové místo dědictví UNESCO.

 

Zprávy z Etiopie

Stav národních parků v Etiopii Ve většině z devíti národních parků v Etiopii se bohužel velmi zanedbává ochrana přírody i ekoturistika. I když se jedinci snaží, většinou svůj boj prohrávají. Na vině jsou historické a také ekonomické okolnosti, od 70.let 20.století žila Etiopie pod vládou mnoha diktátorů a bylo zde mnoho konfliktů. V Etiopii žije skoro 80 miliónů obyvatel, 3.nejlidnatější země Afriky po Nigérii a Egyptě. Hustota obyvatelstva je nejvíce patrná v západních částech země a podél Velké příkopové propadliny.

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz