www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Informace: Madagaskar

Zajímavá místa - Madagaskar

Zajímavá místa - Madagaskar

Madagaskar se vyznačuje hlavně svou nádhernou flórou, faunou - lemuři, plazi, ptáci... Z osmi druhů baobabů na světě je 6 druhů endemických na Madagaskaru. Malgaši používají plody, olej, semena a vlákna, tvrdí se, že v těchto stromech žijí duše předků. Deštné pralesy Antsinanana, které zahrnují 6 národních parků podél východní části ostrova byly přidány do seznamu světového dědictví UNESCO. Madagaskar je oblíbenou destinací milovníků přírody, kteří chtějí vidět lemury a další druhy zvířat na tomto kouzelném ostrově. Jezdí sem také milovníci krásných pláží s palmami - Nosy Be a Ile Sainte Marie, na Madagaskaru se setkáte s mnoha zajímavými kulturami a kmeny. Ostrov se oddělil od pevniny před 165 milióny lety a proto zde najdeme faunu a flóru, kterou nelze vidět nikde jinde na světě (lemury), tisícileté baobaby, tsingy, bohaté kulturní dědictví - Famadihana nejposvátnější obřad Madagaskařanů. Madagaskar byl francouzskou koloniíí do roku 1960. Madagaskar však není místem pro nezávislé cestovatele, je potřeba mít dobré znalosti místních poměrů a velkou trpělivost. Francouzština při komunikaci velmi pomůže. V divoké přírodě žije dnes 48 druhů lemurů, všechny z nich na Madagskaru.

 

Národní parky a rezervace - Madagaskar

Ostrov Madagaskar se oddělil od Afriky před 160 milióny lety, zachoval si krásnou krajinu, velkou biologickou diversitu. Od hlubokých kaňonů Isalo, po skalní útvary Tsingy de Bemaraha, vysoké pohoří Andringitra, lemury aye-aye, fossa, krásné baobaby, bohaté a rozmanité kulturní tradice. V dnešní době jsou přírodní památky na Madagaskaru velmi ohroženy - hlavně zemědělstvím a pytlačením. Velká péče je věnována výchově mládeže, aby si uvědomila důležitost přírodního bohatství. O parky a jejich ochranu se stará PNM-ANGAP a snaží se vybudovat i infrastrukturu pro turisty ve spolupárci s místními komunitami. Místa světového dědictví UNESCO: V roce 2007 bylo šest národních parků zařazeno do světového dědictví UNESCO pod názvem Rainforests of the Atsinanana. Je to těchto 6 parků: *Marojejy *Masoala *Ranomafana *Zahamena *Andohahela *Andringitra National Park Chráněné oblasti a rezervace * Tsingy de Bemaraha Reserve * Betampona Reserve * Lokobe Reserve * Tsaratanana Reserve * Zahamena Reserve Národní parky * Amber Mountain National Park * Andohahela National Park * Andringitra National Park * Ankarafantsika National Park * Baie de Baly National Park * Bemaraha National Park * Isalo National Park * Kirindy Mitea National Park * Mantadia National Park * Marojejy National Park * Masoala National Park * Midongy du sud National Park * Namoroka National Park * Ranomafana National Park * Sahamalaza National Park * Tsimanampetsotse National Park * Zahamena National Park * Zombitse-Vohibasia National Park Speciální rezervace a útočiště zvířat Skalní formace v Isalo National Park * Analamazoatra Reserve * Analamerana Reserve * Andranomena Reserve * Ambatovaky Reserve * Amber Forest Reserve * Ambohijanahary Reserve * Ambohitantely Reserve * Anjanaharibe-Sud Reserve * Ankarana Reserve * Bemarivo Reserve * Berenty Reserve * Beza Mahafaly Reserve * Bora Reserve * Kalambatritra Reserve * Kasijy Reserve * Manombo Reserve * Mangerivola Reserve * Maningoza Reserve * Manongarivo * Marotandrano Reserve * Nosy Mangabe Reserve * Pic d'Ivohibe Reserve * Tampoketsa Analamaitso Reserve

 

Podnebí na Madagaskaru

Období sucha od června do září a léto, období dešťů trvá od listopadu do března. Pobřežní a nížinné oblasti mají teplé a vlhké klima. Východ ostrova je velmi vlhký, zatímco jih a západ je sušší. Hlavní město Antananarivo leží ve výšce 1300 metrů a teploty se zde pohybují od 4-28°C. Rozloha MadagasKaru je 592.000 km2 a země má 5.000 km pobřeží. Nejvyšší vrchol MadagasKaru je Maromokotra, který leží 392 km od východního pobřeží. Geografie ostrova je jednoduchá. Od severu k jihu se táhnou pohoří a jezera středem. Eroze je zde významným činitelem, který vytvořil místa jako např. Isalo. Pobřeží je odlišné, na východě je úzké, díky tomu, že leží mezi centrální krajinou a oceánem - útesy a moře. Na západě a na jihu se reliéf krajiny postupně snižuje do širokých planin, často s velkými řekami. Madagaskar je malý kontinent a je obklopen ostrůvky, některé tvoří souostroví.

 

Dějiny a lidé - Madagaskar

Kmen Vezo je zajímavý polonomadický kmen z jihozápadu Madagaskaru - Vezo znamená rybář. Jejich existence zcela závisí na moři. Migrují, aby přežili po západním pobřeží, cesta z vesnic severně od Tulearu - jako Andavadoaka na ostrovy Barren je jedna z nejdelších. Loví žraloky, ale i mořské okurky. Dávno předtím, než Evropané objevili Indický oceán a Jižní Pacifik, zde již probíhala migrace obyvatel, mnoho z nich zde našlo zastávku nebo cílovou destinaci. Podle různých okolností se pak místní nazývají např. skupiny Sakalava - lidé z malého údolí, které prochází velkým údolím, Tanala - lidé z lesa nebo Merina lidé z vysočiny, Antadroy - lidé žijicí v trní, Antemero - lidé z pobřeží. Nyní zde žije asi 20 miliónů obyvatel, rozdělených do 18 etnických skupin a mnoha podskupin.

 

Doprava - Madagaskar

Pouze asi 10% silnic je zpevněných, dvě úzkorozchodné železnice spojují města ve vnitrozemí s pobřežím. Největší význam má námořní doprava s hlavními přístavy Toamasina, Mahajanga a Antsiranana. Důležité služby poskytuje mezinárodní i vnitrostátní letecké spojení (50 letišť s pravidelným spojením). Jediná významná doprava je letecká. Z Evropy nejlépe z Paříže. Letištní poplatek je 15 USD pro vnitrostátní a 30 USD pro mezinárodní lety, ale bývá zahrnut do ceny letenky.

 

Madagaskar

Od 1.1.2016 jsou ke vstupu do země potřebná víza, poplatek za vízum je 25 EUR, platí se při vstupu do země. Dále byla zavedena turistická taxa 10 EUR na osobu. Nejlepší období pro návštěvu Madagaskaru je období sucha od dubna do konce října, období dešťů zde trvá od prosince do března, nejteplejší měsíce jsou od října do března a nejchladnější od června do srpna. Obřady Famadihana se konají od června do září. Oficiální jazyk je zde francouzština, anglicky zde mluví málokdo. Francouzština Vám určitě umožní lepší komunikaci, hlavně když cestujete nezávisle. Časová zóna GMT +3. Vyžaduje se potvrzení o očkování na žlutou zimnici, pokud přijíždíte ze země, kde je žlutá zimnice přítomna. Doporučuje se očkování proti tyfu, žloutence typu A a B, tetanu, obrně. Na Madagsakar létá Air Madagascar, Air France a Corsair - všechny společnosti odlétají z Paříže. Větší města jsou dopravně dostupná taxi - brousse (minibusy), vzdálenosti jsou velké a silnice obvykle velmi špatné, Air Madagascar létá skoro mezi všemi městy. Doporučuje se najmout si řidiče s autem (cesta Route de Sud je dlouhá 941 km). Madagaskar je bezpečná země, ale stejně jako všude si dávejte pozor na drobné kapsáře. Průvodce na cesty rádi doporučíme.

 

Vstupní formality - Madagaskar

Od 1.6.2019 lze také získat vízum předem on -line zde : https://www.e-visa-madagascar.com/

 

Letenky do celého světa

Ceny letenek se liší v závislosti na termínu, na leteckých společnostech a mnoha dalších faktorech. Najdeme Vám vždy nejvýhodnější spojení do jednotlivých destinací. Za vystavení letenky si účtujeme pouze 300 CZK. Máme rezervační systém.

 

Bezpečnostní pravidla na letištích

TISKOVÁ ZPRÁVA Praha, 17. 10. 2006. Pro cestující na letištích EU platí od pondělí 6. 11. 2006 nová pravidla pro provádění bezpečnostních kontrol v souladu s nařízením Evropské komise. Ta upravují zejména přepravu tekutin a gelů, zavádí maximální limit velikosti kabinových zavazadel a další doplňující postupy bezpečnostních kontrol. Cílem nových nařízení, která platí na všech letištích EU, na Islandu, v Norsku a ve Švýcarsku, je dále zvýšit ochranu pasažérů před hrozbou terorismu. V žádném případě však tato opatření neomezí prodej v duty free obchodem na letištích. Cestující si mohou i nad ...

 

Spropitné v Africe

Otázka spropitného často zaskočí turisty, nevědí kolik -kolik ,komu, kdy. Co je spropitné - je to částka peněz. kterou někomu dáte jako odměnu za službu.

 

Africké obřady, tradice, kultura

Mnoho afrických tradic a obřadů bohužel přežívá již pouze zaznamenaných v knihách. Např. Masajové mají 25 různých obřadů. Africké zdobení nemá jen za účel zkrášlit se, ale také v sobě nese mnoho zakódovaných poselství,jako např. náhrdelníky u dívek kmene Turkana označují, že jsou připravené se vdávat nebo mosazné přívěsky masajských žen znázorňují oznámení, že jejich synové byli obříznuti. Zdrojem pro informace je kniha African Twilight-Carol beckwith a Angela Fisher.

 

Nejznámější parky a rezervace Afriky

Není snadné vybrat jen několik parků, pokusíme se vybrat jich několik a sdělit vám proč ,jak a kdy do vybraných parků jet.

 

Kam lze cestovat - Afrika v roce 2022

Aktuální podmínky vstupu do jednotlivých afrických zemí se stále mění , pokud máte zájem , pošleme Vám informace, stačí poslat email na info@jizniafrika.cz

 

Pobřeží Afriky

Za posledních dvacet let se možnosti pobytu na pobřeží Afriky velmi zlepšily. Celé východní pobřeží má délku 30.500 km.

 

Afrika a místa, která navštívit v budoucnu

Nároční klienti vyhledávají stále jiné aktivity, někteří dávají přednost pěším safari ,jiní na koních nebo vyhledávají idylické resorty bez lidí. Poptávka po stále odlehlejších destinacích stoupá, vše však záleží na bezpečnostní situaci a také na tom, jak se jednotlivé země budou starat o ochranu životního prostředí, zlepšení infrastruktury a sladění turismu s místními komunitami. Zde uvádíme dvacet destinací budoucnosti.

 

Místa,kde si lze v Africe odpočinout

Safari může bý velmi zajímavé pro všechny vaše smysly,ale většinou se moc nevyspíte, brzy ráno se vstává a pozdě se chodí spát, takže se po safari můžete cítit unaveni a rádi byste vyhledali místo, kde si lze po safari odpočinout u vody. Zde několik námětů :

 

Madagascar

Na Madagascaru se necestuje snadno, jen několik hlavních silnic je asfaltových,ale každoroční deště od ledna do března jejich povrch velmi ničí a mnoho částí ostrova se stává nepřístupnými. I v období sucha, je třeba mít auto 4x4. Lze použít lety Air Madagascar, ale jsou nespolehlivé a často mění nebo ruší lety.

 

COVID -19 Afrika

Aktualizované informace najdete v sekci ke stažení, kde každý týden aktualizujeme stav. Pokud chcete znát aktuální situaci týkající se Covidu-19 v Africe, napište nám podáme Vám aktuální informaci, i zde se situace stále mění a vyvíjí, africké země se snaží postupně otvírat světu, ale každá země má odlišné podmínky. Každý den máme aktuální zprávy. ( email info@jizniafrika.cz) V brzké době budeme mít novou aplikaci, která monitoruje stav v každé zemi. Aktuální opatření v jednotlivých zemích najdete na stránkách mzv.cz Informace o letech do Afriky a o místních opatřeních najdete zde : https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm Pokud máte zájem o informace o situaci v jednotlivých zemích a o přijatých opatřeních, napište nám a rádi Vám je pošleme.

 

Nejlepší místa pro surfaře v Africe

Vody kolem afrického kontinentu nabízejí vynikající místa pro surfování.Nejznámější byla doposud místa v Jihoafrické republice a Maroku,ale nyní se k nim přidávají i další.

 

Důležitá místa biodiversity Afriky

22.květen je uznáván jako světový den biodiversity, kdy se obrací pozornost k oblastem na planetě, která jsou biologicky bohatá a také velmi ohrožena. Biodiversita je základem všeho života na Zemi, avšak dnes mizí některé druhy nejrychleji od doby vyhynutí dinosaurů. Bylo určeno 35 klíčových oblastí na světě, kde ochrana druhů může mít obrovský vliv na udržení světové biodiversity. Osm z nich se nachází v Africe. Lesy a další zbývající habitaty v těchto oblastech tvoří už jen 2,3% zemského povchu, je tedy nutné je velmi pečlivě chránit. Aby bylo místo na seznamu nejdůležitějších míst biodiversity, musí zde růst nejméně 1500 endemických rostlin a jen 30% své původní vegetace.

 

Tropické pralesy v Africe

Tropické pralesy v Africe jsou místem s bohatými nalezišti ropy, minerálů a dřeva, které když se vytěží, vzniknou zde nenávratné škody. Tropické lesy jsou velmi staré, předpokládá se, že jsou více než 100 milionů let staré a byly dominantním porostem před 35 miliony let, když zmizeli dinosauři. Tvořílo jej více než 6 milionů km2, je to místo obrovské biodiversity a jsou nenahraditelné. Z toho je v Africe 1,8 milionů km2 jehož střed tvoří Konžská pánev. Před 60 lety bylo deštných pralesů dvakrát tolik, pokrývaly vice než 15% zemské plochy. Avšak každoročně se pokácí obrovské množství z plochy deštných pralesů, což má obrovský vliv na celý ekosytém planety. V neproniknutelných pralesech se budují cesty, aby se dosáhlo místa těžby nerostných surovin, lidská populace roste a tím také pytláctví. Do roku 2013 bylo vyhubeno 65% slonů ve střední Africe, asi 95% lesů DRC je již bez slonů, nyní jich asi 60 % žije v Gabonu, kde je jejich poslední útočiště. Dalším důležitým bodem je korupce, čínské společnosti přijedou např. těžit potaš, ale bez problémů pak získají povolení na těžbu ropy i v přírodních rezervacích.

 

Oblasti Madagascaru

1. Centrální vysočina 2. Severovýchod 3. Východ 4. Jihovýchod 5. Severozápad 6. Západ 7. Jih

 

Madagascar

Tsingy de Bemaraha Strict Nature Reserve Royal Hill of Ambohimanga Rainforests of the Atsinanana

 

Malgaština

Po celém ostrově uslyšíte lidi mluvit o fady - o něčem, co je zakázané. Fady znamená tabu. Fady jsou víry, které vytvořili předci a mají přispívat k harmonizaci společnosti. Fady se mění podle místa - např. nepracovat určitý den v týdnu, nechodit do určité části lesa, aby nebyli rušeni duchové předků. Na některých místech fady mají vliv i na ochranu přírody.

 

Fauna a flóra Madagaskaru

Madagascar má dva rovnocené symboly - divoké lemury a domácí zebu. Znakem bohatství je množství zebu, na jihu se určuje bohatství muže, který zemře množstvím lebek zebu na jeho hrobě. Pokud má dojít k nějakému obětování zvířete při slavnostních příležitostech, pak je to obětování zebu - joro. Každý dostane část masa, aby byla projevena Fihavanana - solidarita a soulad. Ze zebu se nic nevyhodí, lejno se použije na hnojení, kůže na výrobky, rohy na přípravu ranomena-lektvaru, maso je výborné.

 

Zprávy z Madagaskaru

Již druhý rok se zabývá vesnice Ambolimoke chovem mořských okurek, vodního živočicha, který má údajně velmi vysoké afrodisiakální účinky a s úspěchem se vyváží do Asie. Chov tohoto mořského živočicha je lukrativním zdrojem obživy jinak velmi chudé oblasti u Toliara (Tuleáru) na Madagaskaru. Místní rodiny dostávají podporu na vytvoření ohrad, po sklizni se pak odečte podpora z ceny mořských okurek. Jeden kilogram mořských okurek se v Asii prodává až za 220 USD.

 

Pronájem aut v Africe

Ve všech zemích Afriky zajistíme jak pronájem aut s řidičem, tak i bez řidiče, pokud to místní předpisy dovolují a je to bezpečné.

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz