www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
AFRIKA - Cesty na míru
Afrika - luxusní cesty na míru
Pronájmy aut v Africe, transfery a další služby
Poznávací komfortní zájezdy do Afriky (pk)
Poznávací zájezdy do Afriky- max.12 osob SW (p12S)
Safari, treky a pláže v Tanzánii (st)
Cesty do Tanzánie
Expedice - Afrika - kombinované ubytování, malé skupiny /DRI
Co vidět v Africe - plánování trasy - itineráře
Neobjevené destinace v Africe
Výlety v Africe
Cesty po vlastní ose v Africe
Poznávací zájezdy - Afrika(pJ)
Expedice- Afrika (eA)
Expedice auty 4x4 po Africe
Privátní safari v Africe (ps)
Expedice do Afriky kempové (ek)
Safari se skupinou stanové v Africe (ss)
Expedice do Afriky s ubytováním (eu)
Safari se skupinou s ubytováním v Africe(su)
Fotosafari v Africe
Poznávací zájezdy - Afrika (p)
Cesty na míru - Afrika(cm)
Safari v Africe
Zájezdy s českým doprovodem v Africe
Letecká safari v Africe
Cestování s dětmi v Africe
Speciální cesty v Africe
Cesty za golfem - Afrika
Cesty za sportem v Africe(cs)
Krátké balíčky v Africe 2-6 dní
Potápění v Africe
Transfery v Africe
Pobytové zájezdy- Afrika (pz)
Plavby na lodi - Afrika
Luxusní i levné vlaky v Africe
Svatby a svatební cesty v Africe
Zájezdy s dobrovolnými pracemi v Africe
Jazykové kurzy v Africe
Aktivity v Africe
Cesty do Afriky pro tělesně postižené
Pěší turistika v Africe
Safari v Keni
Cesty do Keni
Cesty do Zimbabwe
Cesty do Botswany
Cestování po Madagaskaru ICT
Na kole po Africe
Ukázky itinerářů - Afrika
 
 
zpátky

Angola - kmeny, krajina, portugalské koloniální dědictví 11 dní/MA

Termín zájezdu:

na vyžádání

 

Cena zájezdu:

Cena na osobu: od 87.000 CZK + letenka + vízum, příplatek za single 13.500 CZK

 

Angola je po občanské válce (1975 -2005) novou zemí. Turismu se otvírá od roku 2008 velmi pomalu, ale žijí zde velmi zajímavé etnické skupiny, je tu nádherná krajina a bohaté koloniální dědictví z období portugalské nadvlády. Angola je stále ještě nedotčenou zemí a při cestě kombinujeme etnografii s přírodou, je to odlišná Afrika.
Cena zahrnuje: všechny trasnfery, dopravu v Luandě minibusem, jinak autem 4x4 na jihu, domácí let Luanda-Lubango-Luanda, anglicky mluvící průvodce, plná penze, ubytování v hotelích a stanech, výlety.

Itinerář:
1. den: Evropa - Luanda
Přílet do Luandy, průvodce Vás uvítá na letišti a odveze do hotelu v blízkosti letiště, je možné si zde vyměnit EUR nebo USD na letišti nebo v hotelu vám pomůže průvodce s výměnou za stejný kurz. Transfer do hotelu, ubytování Hotel Vila Alice nebo podobný se snídaní.

2.den: Luanda - Lubango
Snídaně v 8.00, ráno prohlídka Luandy, hlavního města Angoly a také nejlidnatějšího města země, život se točí kolem přístavu založeného portugalskými obchodníky v 16.století, cesta do centra města a procházka po kolonádě u pobřeží Marginal Avenue a návštěva koloniální čtvrti mezi Fort Sao Miguel (postavena v roce 1576 a nyní je to vojenské muzeum) a Nzaré Church (1664) s krásnou barokní výzdobou. Za koloniálními ulicemi vystupují mrakodrapy symbolizující novou Angolu (ropný boom od roku 2005 -2014). Budovy z Novo Estado období (1951 -1974) obohacují architektonickou směs Luandy. Z minibusu si prohlédneme mausoleum Agostinho Neto (otec nezávislosti 11.11.1975), část s výstavnými čínskými budovami pro státní úředníky. Oběd ve 12.30, pak transfer na letiště, let TAAG do Lubango, let trvá hodinu a půl. Transfer do hotelu u letiště, večeře v hotelu, ubytování Vanjul lodge, plná penze.

3.den: Lubango - Dongue - Cahama - Oncocua (6 hodin)
Snídaně v 7.00, příprava na denní program s průvodcem, odjezd v 8.30 po venkovských cestách. 88 km dlouhá asfaltová cesta do Dongue, pak cesta buší po venkovské cestě přes vesnice Mugambue. Kmeny Mugambue jsou bantuští zemědělci a chovatelé dobytka, kteří patří k jazykové skupině Nyaneka a jsou pokřtěni. Jenom stará generace praktikuje staré animistické rituály a obléká si kmenové oblečení a bižuterii. Setkáme se se Serrao, náčelník kmene Mugambe z Chomipapa a půjdeme asi hodinu k Sanům Kung! (jazyková skupina Khoisan, také známá jako Křováci), do odlehlé skalnaté oblasti. Je to jedna z posledních enkláv v Angole, kde najdete nejstarší praktikování paleolitického hospodaření založeném na lovu a sběru. S našimi hostiteli Kung! zůstaneme asi 45 minut, nechceme rušit jejich denní aktivity a půjdeme zpět do auta. Uděláme si fotky žen kmene Mugambie a pojdeme do Cahama na oběd. Po obědě pak pokračujeme do Oncocoua. Malé město bylo založeno Portugalci na začátku 20.století a čas jako by se tu zastavil. Oncocua znamená v jazyce vatua břicho, podle skalnaté hory u města. Je tu dobře udržované náměstí, nemocnice a státní budova tvoří centrum města. Nedaleko se nachází Praca - tržiště, kde se scházejí 3 místní kmeny, nakupují, prodávají, smlouvají a pijí pivo. Už jsme se setkali s kmenem Mugambue a Kung! a nyní se potkáváme s kmenem Vatua (míšenci Bantu a Khoisan), Muhakaona nebo Mukawana a známými Himby, v Angole známí jako Muhimba (Mu - znamená lidé). Noc ve vesnici u Oncocua, ubytování ve stanech, plná penze.

4.den: Oncocua
Snídaně v 6.30, ráno si můžeme vyfotit místní ženy a muže, ceny za fotografování jsou dohodnuty místním průvodcem před vstupem do vesnice. Klienti nakoupí jídlo (rýži a mouku) pro každou komunitu, u níž budeme spát, jako formu dárku.Tak je fotografování jednodušší. Tři pytle jídla stojí asi 50 EUR na skupinu. Během tohoto dne navštívíme 3 místní kmenové komunity. Muhakaona a Muhimba jsou Bantuové a mluví jazykem herero. Muhimba žijí také v malých skupinách v severní Namibii a jsou ikonickým kmenem stejně jako Masajové v Keni a Tanzanii. Muhimba jsou nejtradičnější skupiny a i přes cizí vlivy, ženy a muži se stále oblékají stejně a pokrývají si kůži máslem a červeným práškem, aby vypadali krásně. Mají hodně dobytka a to jim dává sílu v této odlehlé části Angoly. Muhimba si kupují motorky za peníze, které získají prodejem dobytka v Luandě a ve Windheoku, kupují také kovové prvky na výrobu bižuterie, kterou si bohatě zdobí vlasy a těla. Na nižším žebříčku jsou Muhakaona - neboli černí Himbové, mají méně dobytka než jejich červení sousedi a věnují se navlékání korálků a jsou tradičními zaklínači. Na nejnižším stupni se nacházejí Vatua (v množném čísle Matua), kteří jsou původními obyvateli této části Angoly. Jejich posvátným místem je Oncocua Mounatin u města a většina z nich žije v mobilních skupinách v buši kolem hory. Ostatní se živí žebrotou ve městě. Jejich vzhled je překvapující, protože připomínají elegantní Muhimby, ale jsou rozcuchaní. Díky místnímu překladateli se dozvíme o jejich kmenovém sytému kast a zvycích jednotlivých skupin. Přenocujeme ve vesnici u Onconcoa, oběd na trhu u baru, kde mají studené nápoje. Ubytování ve stanu, plná penze.

5.den: Oncocoua - Otchinjau - Chibia - Cangante (5 hodin)
Snídaně v 6.30, poslední fotky našich hostitelů a pak pojedeme do městečka Otchinjau hodinu jízdy po špatné cestě, setkáme se se 6.kmenem jazykové skupiny herero, Mudimba. Jejich účesy se liší od účesů kmene Muhimba a Muhakaona. Ženy s malými dětmi mají krásné "afro", které připomíná melanézské kmeny. Jsou krásně zdobení vším možným, každý účes je umělecké dílo a je jedinečný. Po návštěvě vesnice kmene Mudimba pokračujeme na sever k Huila Plateaus, nejchladnější oblast Angoly, kde se Portugalci střetli s Búry. Dojedeme do městečka Chibia a navštívíme koloniální centrum, oběd v restauraci Snooker a odpoledne návštěva kmenového trhu Cangante. Zde se setkáme s ikonickým kmenem Angoly.. Mumuila, patří k jazykové skupině Nyaneca a stejně jako Mugambue kombinují zemědělství s chovem dobytka. Ženy si stále zdobí vlasy blátem a oblékají těžké korálkové náhrdelníky 24 hodin denně. Přenocování ve vesnice kmene Mumuila, tradiční tance kolem ohně. Ubytování ve stanu, plná penze.

6.den: Cangante - Jau - Humpata - Namibe (5 hodin)
Snídaně v 6.00, fotky žen kmene Mumuila a odjezd, 40 km po cestě do Humpata, pojedeme kolem katolické misie Jau Catholic Mission, zastavíme v malých místních vesnicích, piknik a dále do Humpata. Nejchladnější místo Angoly a historická osada evropských kolonizátorů. Místo bylo nejdříve kolonizováno Búry z Jižní Afriky, navštívíme jejich hřbitov a pak se vydáme dál do Serra da Leba do provincie Namibe. Přírodní scenérie se dramaticky mění, všude jsou pláně s křovinami a malé skalnaté ostrůvky, život je velmi drsný v této polopouštní krajině mezi úrodnou planinou Huila a Atlantickým oceánem. Dojedeme do města Namibe, krásná koloniální enkláva. Transfer do hotelu, odpoledne prohlídka města a rybářského přístavu. Večeře a ubytování v Diversi Lodge, plná penze.

7.den: Namibe - Virei - Tchitundo Hulo (5 hodin)
Snídaně v 7.00, ráno návštěva koloniálního hřbitova, kromě starých portugalských hrobů je tu zajímavá barevná sekce s jedinečnými ornamenty na náhrobních kamenech, známé jako Namibe style. Je to kombinace portugalských a afrických symbolů a je to specifické pro lidi z tohoto města. Poté opustíme město a vydáme se do pouštní krajiny směrem k městu Virei, po cestě budeme obdivovat vzácné welwitschie. Přijedeme do Virei a setkáme se s místními autoritami a policií na registraci. Jen málo cestovatelů se dostane do tohoto důlního města. Oběd piknik sednvič u trhu, kde se potkáme s nomadským kmenem Mucubal. Jsou vysocí a konzervativní, kmeny Mucubal byly poslední, které porazily Portugalci v roce 1936. Dnes kombinuji chov koz se zemědělstvím a výrobou uhlí a prodejem u silnice. Stejně jako Muhimba, jsou Mucubalové z jazykové skupiny herero a jsou nomádi. Po obědě pokračujeme k místu Tchitundo Hulo rock (2 hodiny), kde jsou skalní malby, kvůli světlu je důležité sem dojet do 16.30. Po cestě se zastavíme v nomádských kempech kmene Mucubal. Až se dostaneme k úpatí Tshitundo Hulo vystoupáme na vrcholek asi 30 minut, prohlédneme si skalní malby a rytiny. Je odtud také krásný výhled. Většina rytin zmizela díky erozi, ale získáte zde obecný přehled symbolického světa prvních obyvatel Angoly. Jejich následníky jsou Mucuis (směs Khoisan a Bantu, stejně jako Vatua a Nguendelengo), které navštívíme další den. Přenocování u hory ve stanech, plná penze.

8.den: Tchitundo Hulo - Curoca - Tomboua - Arco (4 hodiny)
Snídaně v 6.00, cesta do skalnaté oblasti, kde žije kmen Mucuis, normálně žijí u kmenových kempů Mucurocs, kde vyměňují med, léčivé byliny a divoké králíky a antilopy za mléko, máslo, deky apod. Počet Mucuis se odhaduje asi na 500 jedinců v poušti Iona a jsou považováni za původní obyvatele této obrovské suché oblasti Angoly. Jak Mucubal tak Mucuroca (podkmen Mucubal) získávají produkty z divoké přírody od Mucuis, ale považují je za nižší kastu. S tím se často shledáváme u angolských kmenů. Po setkání s Mucuis u jejich skal, zastavíme u Mucuroca dobytčího kempu. Během iniciačních rituálů Mucuroca mladí muži si vytvářejí krásné účesy. Uděláme si fotky a pak pokračujeme přes poušť do oázy Curoca. Zde bylo vytvořeno malé městečko angloskou vládou, aby kontrolovala tento jedinečný zdroj stálé vody. Piknik, sendvič v oáze Curoca a odpoledne prohlídka Red Rocks (přírodní formace, které připomínají kaňon v Coloradu) a pak pokračujeme k Atlantickému oceánu k přístavu Tomboua. Krátká návštěva hřbitova a procházka městečkem, pak pokračujeme do Arco, další oázy, dnes skoro vyschlé s krásnou skalní formací. Ubytování ve stanech, plná penze.

9.den: Arco - Namibe - Kangolo (5 hodin)
Snídaně v 6 hodin a ráno fotky skalních formací a rozloučíme se s Arco a jeho obyvateli, kteří jsou potomky uprchlých otroků Umbundu (kmen přivezený z Luandy na suchý jih Portugalci v 19.století, aby pracoval na stavbě železnice a přístavu. Pojedeme po asfaltové silnici do Namibe, odtud budeme pokračovat do Kangolo, kde se setkáme s kmenem Nguendelengo. Tito lidé (směs Khoisan a Bantu) téměř vyhynuli, mluví vzácným dialektem Nyaneka, podobný Mumuila, žijí z lovu, sběru a chovu koz. Nyní jsou podřízeni hlavnímu kmenu oblasti Namibe Mucubal. Zaparkujeme auto na straně cesty a půjdeme s průvodcem kmene Mucubal do kempu kmene Nguendelengo, setkáme se s etnickou menšinou a něco se dozvíme z jejich života a vztazích s Mucubal. Účesy mladých žen s dětmi jsou krásně a jedinečné. Noc s komunitou Mucubal na druhé straně cesty, poslední noc v srdci kmenové komunity. Tance kolem ohně. Ubytování ve stanech, plná penze.

10.den: Kangolo - Bibala - Lubango - Hoque - Luanda (3 hodiny)
Snídaně v 6 hodin, poslední den v jižní Angole, ráno fotky obou kmenů a pak pokračujeme do Garganta, staré portugalské osady u železnice, oblast připomínající Divoký západ. Tato oblast je středem teritoria kmene Nguendelengo. Pak jedeme do Bibala, další koloniální enkláva po silnici postavené Číňany, na tržiště Hoque market (Antena), pokusíme se potkat se s 12. a posledním tradičním kmenem Angoly - Handa. Jenom stará generace se ještě obléká tradičně a má tradiční účesy a bílé korále. Na tržišti je mnoho žen, ale pokud tu nenajdeme žádnou z kmene Handa, můžeme jet do jejich tradiční vesnice Kimbo, vyžádáme si povolení jako vždy, abychom je mohli fotit a něco se dozvěděli o jejich životě, který je podobný tradicím kmene Mumuila a Mugambue, další dva kmeny jazykové skupiny nyaneka z Huila Plateau. Oběd na trhu, piknik a nápoje v místním baru, po návštěvě posledního kmene pojedeme do Lubango, krásný výhled na Tunda Vala heights. Uvidíte město z vrchu a na druhé straně pláně Namibe. Krátká návštěva koloniální čtvrti se zajímavou katedrálou ve stylu art deco z 30.let 20.století. Pak pokračujeme na letiště, domácí let do Luandy (1.30), transfer do hotelu minibusem, večeře u hotelu, Ubytování Hotel Vila Alice, polopenze (snídaně, oběd).

11.den: Luanda - Praia Santiago - Luanda
Snídaně v 7.30, výlet na Santiago Beach, 40 km severně od Luandy. Přejedeme průmyslový přístav a dostaneme se k řece Bengo River, kde zahneme doleva v Panguila, kde Luanďané tráví víkendy a jedí čerstvé grilované ryby. Pak dojedeme na Santiago Beach, jeden z největších hřbitovů lodí. Stále jsou tu zbytky lodi Karl Marx, různé typy lodí před rybářskými vesničkami jako gigantické monumenty minulosti, oběd v Panguila a pak návrat do centra Luandy. Poslední nákupy (Colonial centre), Antropologické muzeum (chudé, ale pěkné kousky kultur Chokwe a Kikongo, zavírá v 15.00 a nedaleko muzea je obchod s řemeslnými výrobky). Pak transfer na letiště a večer odlet (polopenze).

Pozn.: Ubytování většinu dnů kempování a není možnost upgradovat, turismus v Angole je ještě v plénkách, tato cesta vede odlehlými místy, takže je třeba mít vše s sebou, je třeba mít vlastní spacák, velký a malý batoh, zajišťujeme zvací dopis pro víza.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz