www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
AFRIKA - Cesty na míru
Afrika - luxusní cesty na míru
Pronájmy aut v Africe, transfery a další služby
Poznávací komfortní zájezdy do Afriky (pk)
Poznávací zájezdy do Afriky- max.12 osob SW (p12S)
Safari, treky a pláže v Tanzánii (st)
Cesty do Tanzánie
Expedice - Afrika - kombinované ubytování, malé skupiny /DRI
Co vidět v Africe - plánování trasy - itineráře
Neobjevené destinace v Africe
Výlety v Africe
Cesty po vlastní ose v Africe
Poznávací zájezdy - Afrika(pJ)
Expedice- Afrika (eA)
Expedice auty 4x4 po Africe
Privátní safari v Africe (ps)
Expedice do Afriky kempové (ek)
Safari se skupinou stanové v Africe (ss)
Expedice do Afriky s ubytováním (eu)
Safari se skupinou s ubytováním v Africe(su)
Fotosafari v Africe
Poznávací zájezdy - Afrika (p)
Cesty na míru - Afrika(cm)
Safari v Africe
Zájezdy s českým doprovodem v Africe
Letecká safari v Africe
Cestování s dětmi v Africe
Speciální cesty v Africe
Cesty za golfem - Afrika
Cesty za sportem v Africe(cs)
Krátké balíčky v Africe 2-6 dní
Potápění v Africe
Transfery v Africe
Pobytové zájezdy- Afrika (pz)
Plavby na lodi - Afrika
Luxusní i levné vlaky v Africe
Svatby a svatební cesty v Africe
Zájezdy s dobrovolnými pracemi v Africe
Jazykové kurzy v Africe
Aktivity v Africe
Cesty do Afriky pro tělesně postižené
Pěší turistika v Africe
Safari v Keni
Cesty do Keni
Cesty do Zimbabwe
Cesty do Botswany
Cestování po Madagaskaru ICT
Na kole po Africe
Ukázky itinerářů - Afrika
 
 
zpátky

Potápění v JAR

V Jihoafrické republice je několik velmi zajímavých lokalit na potápění:
Kapský poloostrov
Gansbaai
Protea Banks
Aliwal Shoal
Sodwana

Kapský poloostrov je známý svou nádhernou krajinou. Atlantický a Indický oceán se nestřetávají u Kapského mysu, ale u Střelkového mysu. Jihozápadní část Západního Kapska je ovlivňována jak Střelkovým proudem, tak Benguelským proudem. Potápěči tedy mají možnost se potápět v různých oceánských prostředích. Teploty v oceánech se velmi liší, Atlantik na západě má teplotu kolem 8°C až 14°C ve False Bay kolem 17°C až 20°C. Díky tomu je zde velká rozmanitost podvodního života. U pobřeží je mnoho vraků lodí, za kterými se lze potápět, většina lodí zde ztroskotala v zimním období. Najdete zde mnoho chaluh, život na útesech je velmi rozmanitý, barvy korálů jsou od světle růžové až po tmavou, červenou a oranžovou, jsou tu žluté, světle modré houby. Východní pobřeží poloostrova zahrnuje Falešnou zátoku - False Bay. Je zde dobrá infrastruktura, v zimním období je tu nejlepší potápění. Teplota v zátoce je vždy vyšší, viditelnost 5-10 metrů, ale může být skoro nulová, když fouká vítr od jihovýchodu, ale v zimě může být viditelnost až 30 metrů.
Západní pobřeží se vyznačuje krásnou přírodní scenérií, jsou tu výborné podmínky na potápění, ale na některá místa se lze dostat pouze lodí, ale jsou tu i místa, kam se lze dostat z pobřeží. Voda je tu chladná.
Potápění v Kapsku: za lachtany, kteří se nejvíce soustřeďují kolem Duiker Island - 10 minut lodí od Hout Bay.
Na západním pobřeží se potápí za vraky lodí (Atlantický oceán), vraky jsou zde již od 17.století, na východním pobřeží (ve False Bay) se také potápí za vraky, některé vraky vytváří umělé korálové útesy.

Gansbaai
Je malá rybářská vesnička ležící na západní straně od Střelkového mysu - nejjižnějšího cípu Afriky - pojmenování je podle husy. Potápěči mohou bydlet v blízké rezervaci Grootbos Nature reserve. Na jaře a v zimě sem připlouvají velryby do Walker Bay a lze je vidět i z pobřeží z Gansbaai.
Dyer Island leží asi 5,2 námořních mil od pobřeží. Je tu úzký kanál mezi Geyser Rock a Dyer Island, kde žije asi 60 000 lachtanů, je to také místo, kde žijí velcí bílí žraloci. Oblast byla vyhlášena přírodní rezervací a lodi sem smějí vplout jen s povolením, na Dyer Island je strážce, který hlídá ptačí kolonii, mnoho místních ptáků je endemických.
Potápění za velkým bílým žralokem je nezapomenutelná andrenalinová aktivita - buď z klece nebo je lze pozorovat z paluby lodi.

Protea Banks
Je to jedinečný korálový útes podél pobřeží Kwa Zulu Natal, žijí zde velká hejna tuňáků, baracud a mnoha ryb, které přitahují predátory. Tento útes je známý hlavně díky velkému žraloku (Bull Shark) Zambezi a patří k nejlepším na světě. Potápění zde začalo v 90.letech 20.století, zdejší místo je považováno za nebezpečné díky žralokům. Viditelnost je tu 20-25 metrů. Zde je třeba použít zkušené operátory na potápění. Místo patří k nejlepším potápěčským místům na světě - za žraloky, 8 km do moře z Shelly Beach, hloubka útesů je 8 - 40 metrů, místo vhodné jen pro zkušené potápěče.
Jsou zde obvykle i silné proudy.

Aliwal Shoal
50 km jižně od Durbanu leží Umkomaas, na březích řeky Mkomazi, vyskytuje se zde mnoho velryb, která zde rodí mláďata v mělkých vodách. Aliwal Shoal leží 5 km od vesnice Umkomaas. Hloubka se tu mění od 6 do 27 metrů, je tu Cathedral area - korály, které tvoří chrámy a jsou velmi krásné, žijí zde i žraloci a další živočichové. Od července do prosince tu lze potkat až 60 žraloků najednou. Nedošlo zde nikdy k žádným incidentům.
Jsou zde i dva vraky lodí - The Produce (1974) ležící v hloubce 30 metrů a The Nebo, která se zde potopila v roce 1884 do hloubky 25 metrů. Žije zde mnoho druhů ryb, teplota vody se pohybuje od 19 -25°C.
Patří k nejoblíbenějším potápěčským destinacím, mohou se zde potápět jak začátečníci, tak pokročilí, místa jsou dosti vzdálená od pobřeží, nejlepším obdobím je zima od května do října, to je nejlepší viditelnost.

Sodwana
Znamená malá v Zulu, místo lze také nazvat malým rájem. Útesy jsou zde rozdělěny do několika částí, které se táhnou podél pobřeží. Každý útes je označen svou vzdáleností od místa nalodění Jesser Point, útesy jsou široké až 3 km a lze se sem snadno dostat z břehu. I když jsou nazývány korálovými útesy, nejsou odhaleny během odlivu, korály rostou na skalách a nachází se v hloubce od 8 - 115 metrů. Podle vědců jsou útesy staré asi 4000 let. Viditelnost je nejlepší v květnu a červnu, teplota vody je vždy nad 21°C a stoupá až na 28°C. Tyto korálové útesy patří k nejjižnějším na světě, žije zde asi 1200 druhů ryb, přitom rozloha je 10x menší než Great barrier Reef v Austrálii. Jména útesů jsou Quarter Mile, Two Mile, Five Mile, Seven Mile a Nine Mile. Two mile je největší útes a také se zde nejvíce potápí, je dlouhý asi 1,7 km a široký asi 900 metrů. Lze se zde potápět i v noci, nejsou tu silné proudy. Hloubka je tu od 12 do 36 metrů.
Můžete zde potkat i hejna delfínů, nejlepší období je od dubna do září. Oblast se táhne od St.Lucia na jihu po Kosi bay na severu, je to nejlepší místo na potápění v JAR.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz