www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Afrika -zájezdy na míru
Afrika - luxusní cesty na míru
Pronájmy aut v Africe, transfery a další služby
Poznávací komfortní zájezdy do Afriky (pk)
Poznávací zájezdy do Afriky- max.12 osob SW (p12S)
Safari v Keni
Safari, treky a pláže v Tanzánii (st)
Expedice - Afrika - kombinované ubytování, malé skupiny /DRI
Expedice do Afriky kempové (ek)
Expedice do Afriky s ubytováním (eu)
Co vidět v Africe - plánování trasy - itineráře
Neobjevené destinace v Africe
Výlety v Africe
Cesty po vlastní ose v Africe
Poznávací zájezdy - Afrika(pJ)
Expedice- Afrika (eA)
Expedice auty 4x4 po Africe
Krátké balíčky v Africe 2-6 dní
Privátní safari v Africe (ps)
Safari se skupinou stanové v Africe (ss)
Safari se skupinou s ubytováním v Africe(su)
Fotosafari v Africe
Poznávací zájezdy - Afrika (p)
Cesty na míru - Afrika(cm)
Safari v Africe
Zájezdy s českým doprovodem v Africe
Letecká safari v Africe
Cestování s dětmi v Africe
Speciální cesty v Africe
Cesty za golfem - Afrika
Cesty za sportem v Africe(cs)
Potápění v Africe
Transfery v Africe
Pobytové zájezdy- Afrika (pz)
Plavby na lodi - Afrika
Luxusní i levné vlaky v Africe
Svatby a svatební cesty v Africe
Zájezdy s dobrovolnými pracemi v Africe
Jazykové kurzy v Africe
Aktivity v Africe
Cesty do Afriky pro tělesně postižené
Pěší turistika v Africe
Cesty do Keni
Cesty do Zimbabwe
Cesty do Botswany
Cestování po Madagaskaru ICT
Na kole po Africe
Ukázky itinerářů - Afrika
 
 
zpátky

Základní informace k expedicím

Expedice se rozdělují na kempové a s ubytováním. Při kempové expedici je ubytování ve velkých stanech se zabudovanou moskytiérou.
Stavění stanů je velmi snadné - každý účastník má k dispozici matraci, potřebujete jen vlastní spací pytel a ručník. Pokud chcete mít stan jen pro sebe, je třeba vyžádat.
Expedice s ubytováním - hlavní rozdíl je v tom, že spíte v posteli a potřebujete jen vlastní ručník. Ubytování se liší podle jednotlivých míst, používají se hostely, hotely, bungala, chatky, pevné stany a tradiční domky.
Je možné se také zúčastnit cesty s menším počtem účastníků, ale auto je stejně velké, takže cestování je velmi pohodlné. To znamená, že v autě pro 24 osob je pouze osob 12.
Expedice jsou pro zájemce, kteří se zajímají o lidi, místa, zvířata a dobrodružství. Skupiny jsou složeny z různých národností, jezdí sem i skupiny přátel, ale hlavně hodně jednotlivců. Zkušenost nám ukázala, že expedice jsou vhodné pro klienty od 16-65 let, ale mohou jet i starší cestující. Část dne je věnována cestování z jednoho místa na druhé, obvykle se vstává za úsvitu, oběd je obvykle rychlý, večery se tráví v kempu. Průvodci dělají všechnu práci, jen se očekává pomoc např. při mytí nádobí, stavění stanů a nakládání zavazadel.
Pro zjednodušení výběru, na kterou expedici chcete jet, se rozhodněte, zda chcete jet do jižní nebo východní Afriky, pro začátečníky je vhodnější jižní Afrika, pak se rozhodněte, zda chcete kempovou expedici nebo s ubytováním a na jak dlouho chcete jet, pomůžeme Vám s výběrem.
V ceně expedice je zahrnuta doprava ve speciálních autech, služby dvou průvodců, strava, specifikované aktivity a většina vstupů do národních parků. V ceně nejsou zahrnuta víza, věci osobní potřeby, nápoje, fakultativní aktivity a letenky.
Balíček aktivit: je fakultativní, zahrnuje základní aktivity po cestě, ale ne každý si je může dovolit, proto je cena odděleně určena, ale pokud si balíček nezakoupíte na cestě se nic nezmění, stále je zahrnuta doprava, jídlo, ubytování.

Doklady
Účastník expedice musí mít cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců od předpokládaného návratu a vyřízená vstupní víza do zemí, které navštíví a kde se víza vyřizují předem. U některých expedic jsou nutná víza duální, protože do země se během expedice jede 2x. Informace o vstupních vízech včetně požadovaných dokladů a výši poplatku Vám sdělí naše CK, která Vám vstupní víza vyřídí a dodá Vám příslušné formuláře.
Víza je třeba vyřizovat s velkým časovým předstihem, proto je třeba počítat s delší časovou přípravou plánované cesty. Nezapomeňte si před cestou pořídit fotokopie pasu a víz a uložte si je odděleně od originálních dokladů.

Pojištění
Každý účastník expedice je povinen uzavřít před odjezdem cestovní a zdravotní pojištění. Nabízíme Vám uzavření pojištění u Evropské cestovní pojišťovny. Bližší informace Vám rádi podáme.

Zdraví
Expedice nejsou omezeny věkem zájemců, ale předpokládá se, že zejména klienti expedic kempových mají dobrý zdravotní stav a fyzickou kondici a také počítají s určitým nepohodlím během dlouhých přejezdů a nocováním v kempech pod stanem.
Nezapomeňte si přibalit léky, které pravidelně užíváte.
Očkování a užívání antimalarik se řídí podle té které země, kterou navštívíte. Tuto informaci Vám také rádi poskytneme. O konkrétním očkování se potom domluvte se svým ošetřujícím lékařem, který zná Váš zdravotní stav. Pokud máte speciální dietní požadavky, popř. jste vegetarián, ohlašte nám to a my budeme informovat dodavatelskou cestovní kancelář.

Doprava během expedice
Je zajišťována trucky s kapacitou maximálně 20 osob. Poskytují nejenom komfort, ale i bezpečnost. Používané značky jsou Mercedes-Benz nebo MAN a mají jednotný design. Kromě osob a jejich zavazadel se v nich přepravuje pitná voda, potraviny, kempové vybavení a plně vybavená kuchyně. Samozřejmostí je i lékárnička, náhradní díly a nářadí pro případ poruchy auta. Aut máme k dispozici 35 a jsou pravidelně kontrolována a nahrazována novými.
Pohodlí je zajištěno značným prostorem pro nohy a dokonalý výhled zaručují velká okna, která se dají otevřít, a tím Vám poskytnou skvělý pocit volnosti.
Expedice s malou skupinou jsou do 12 osob (cena a termíny těchto skupin je na vyžádání), velká skupina maximálně do 18 osob.

Ubytování a stravování
Po celou dobu expedice jsou klientům zajištěny čerstvé potraviny a samozřejmě i místní speciality zemí, kterými projíždíte. Vařit bude Váš vedoucí expedice, ale předpokládá se výpomoc ze strany klientů, střídá se vždy jedna dvojice z osádky vozu. Tato výpomoc ale není povinná a záleží pouze na Vašem rozhodnutí. Během expedice se čerstvé potraviny doplňují po cestě. Vaří se na plynových vařičích, popř. v kempech na otevřeném ohni. Lze zajistit i vegetariánskou stravu nebo speciální požadavky na stravu.
Příklad menu:
Snídaně: čaj nebo káva a džus. chléb nebo toast, cereálie, čerstvé ovoce. Dále jsou v nabídce vejce, slanina, párky, francouzský toast, palačinky, fazole.
Oběd: saláty, těstovinové saláty, rýžové saláty, studené maso, sendviče, pečivo, čerstvé ovoce.
Večeře: polévka, saláty, česnekový chléb nebo jiné pečivo.
Je zvykem připravit večeri v kempu na grillu - grilovaná kuřata, steaky, ryby, zelenina, typická africká jídla apod.
Nápoje jsou v režii každého klienta. Balená voda se dá zakoupit ve většině měst, nezapomeňte se tedy zásobit, abyste nebyli dehydrovaní.

Místní poplatky
Kromě platby za expedici uvádíme ještě tzv. místní poplatky, které jsou většinou v dolarech nebo v jihoafrických randech. Tato částka se odevzdává v hotovosti při setkání před odjezdem Vašemu průvodci. Z těchto peněz se pořizují čerstvé potraviny během vaší expedice, vstupy do kempů a národních parků apod. Místní poplatky jsou zúčtovatelné. Výše místních poplatků je uvedena u jednotlivých expedic.

Spolupráce
Nutnou spoluprací se rozumí postavení a složení Vašeho stanu, pomoc při vykládání a nakládání auta a asistence vašemu průvodci při nákupech potravin a úkolech v kempu. Členové expedice většinou pokládají za samozřejmé, že v situacích, kdy Váš průvodce potřebuje pomoci, jsou mu k dispozici např. při přípravě jídla a mytí nádobí během cesty.

Kempy
Vybavenost kempů je během cesty různá, od pohodlných až k úplně základním. Buďte na to prosím připraveni. Někdy budete nocovat v kempu, kde je tekoucí teplá i studená voda, sprchy, plavecký bazén, ale někdy takové pohodlí nebude zajištěno. Stejně tak hotely, lodge nebo chatky, ve kterých budete nocovat, jsou v základním standardu.
Začátkem kempového safari dostane klient do užívání stan pro 2 osoby a tyče. Při manipulaci se zipem buďte prosím opatrní a neotvírejte ho násilím. Ztráta nebo zničení výbavy Vám bude naúčtována. Kromě stanu dostanete matrace na spaní, kempové křeslo, stolek a chladící box.

Ubytování pro „single“
Pokud si vysloveně nepřejete jednolůžkový stan nebo pokoj, což je u většiny expedic za příslušný příplatek možné, budete ubytováni ve stanu nebo pokoji z další osobou stejného pohlaví.

Typický den
Pokud se jedná o den na cestě, vstává se zpravidla v 7 hodin ráno a odjíždí se po snídani v 8 hodin. Ve dnech, kdy budete překonávat delší vzdálenost, budete vstávat i dříve. Zastávka na oběd bude dle rozhodnutí Vašeho vedoucího. Do místa určení přijedete zpravidla v pozdním odpoledni nebo večer. V kempu se připraví večeře, která je zpravidla v 19 hodin. Ve dnech volna si program řídí klienti sami (fakultativně).

Spropitné
Výše spropitného záleží na Vaší spokojenosti, ale pro informaci uvádíme obvyklou výši:
Průvodce/řidič expedice: 2 - 3 USD/osoba/den
Průvodce během safari v národním parku: 1 - 2 USD/osoba/den
Číšník: 10% z ceny útraty

Osobní výdaje
I když máte v ceně expedice zajištěnu dopravu, ubytování a plnou penzi, je třeba mít s sebou hotovost na nápoje a další osobní výdaje, např. na jídlo v restauraci, na nákup suvenýrů, fakultativní výdaje apod. Obvyklá částka se pohybuje mezi 10 - 20 USD na den a osobu.

Bezpečnost
Nechte cenné věci raději doma. V hotelech a lodgích je sice možné pronajmout si sejf, ale během kempové expedice nikoliv. Peníze noste stále u sebe, např. v opasku nebo podobně.

Peníze a měna
Výměna peněz nebo výběr z bankovních karet je možná ve velkých městech. Informujte se u svého průvodce během předodjezdové schůzky, kdy a kolikrát budete mít možnost během cesty měnit peníze, abyste měli u sebe stále dostatečnou hotovost.
Akceptovatelnými kartami jsou Master Card a Visa, u ostatních by mohly při výběru hotovosti nastat potíže.
Cestovní šeky nejsou na expediční cesty praktické kvůli velmi omezené možnosti směny.

Měny jednotlivých zemí
Botswana: Pula (BWP)
Jihoafrická republika: Rand (R, ZAR)
Keňa: Keňa šiling (Ksh)
Malawi: Malawijská kwacha (Mwk)
Mozambik: Metical (Mets)
Namibie: Namibijský dolar (NS)
Tanzanie: Tanzanijský šiling (TSh)
Zimbabwe: americký dolar (USD)
Zambie: Zambijská Kwacha (ZKw)

Neočekávané výdaje
Může se stát, že z nějakého důvodu je třeba změnit trasu cesty, proto Vás prosíme, abyste měli s sebou finanční rezervu, např. v podobě platební karty.

Zavazadlo
Protože nákladní prostor traku je limitován, doporučujeme zavazadlo o váze 15 maximálně 20 kilogramů a to starší a ne příliš drahé. Kufr není vhodný, doporučujeme malý nebo středně velký batoh ale bez vnější kostry.
UPOZORNĚNÍ: zavazadlo s váhou nad předepsaný limit nemůže být umístěno v zavazadlovém prostoru auta.
Doporučujeme Vám vzít si do kabinového příručního zavazadla toaletní potřeby a spací pytel. V případě jejich ztráty je totiž v Africe v některých místech obtížné je koupit.

Oblečení a osobní potřeby
Neberte si zbytečně mnoho oblečení! Zvolte si oblečení pohodlné, neformální, tzv. „vyper a jdi“. Oblečení v jasných nebo bílých barvách je nevhodné na safari. Také se vyhněte oblečení ve stylu „kamufláž army“.
Doporučený seznam oblečení:
1 kalhoty pohodlné, neformální
1 kalhoty slušnějšího vzhledu
1 nepromokavá větrovka
7 triček (různé druhy)
1 bavlněná mikina
1 pár sandálů, použitelných i do vody
3 šortky
1 teplé oblečení
1 pár pohodlných, uzavřených bot
spodní prádlo a ponožky
2 fleecové mikiny na večer
plavky
klobouk proti slunci

Další potřeby:
spací pytel a polštářek (v měsících květen až září si vezměte teplejší spací pytel)
jednodenní příruční zavazadalo, které budete mít u sebe v autě během cesty
opasek na peníze
litrová láhev na vodu, nutná!
bateriová svítilna, nutná!
toaletní potřeby (ručník, mýdlo, zubní pasta + kartáček, šampon, deodorant, hřeben, potřeby na holení)
opalovací krém
balzám na rty
krém na ruce a obličej
vlhčené ubrousky
repelent
papírové kapesníky
prostředek na praní
plastové sáčky na čisté a špinavé prádlo
slunčení brýle + dioptrické brýle, pokud potřebujete
propisovačka
zápisník

Osobní lékárnička:
náplast + obvaz
Aspirin
tablety proti průjmu
tablety proti bolesti v krku
dezinfekční prostředek na kůži
oční kapky
léky, které užíváte

Místní zákony a zvyky
V každé zemi budete hosty, respektujte proto místní zákony a zvyklosti. Při porušení zákonů budete z expedice vyloučeni bez finanční náhrady.
V africké vesnici respektujte domorodce, nevstupujte bez pozvání do jejich obydlí. Některé africké vesnice umožňují návštěvníkům prohlídku jejich obydlí za mírný poplatek.

Problémy během cesty
Při problémech během cesty se nebojte v soukromí upozornit Vašeho vedoucího výpravy. Jeho rozhodnutím se může kritizovaná záležitost napravit.

Fotografování
Fotografický materiál si v dostatečném množství přivezte s sebou, v Africe je drahý a ne příliš kvalitní. Nefoťte domorodce bez jejich souhlasu a dále všechny strategické body, jako letiště, vládní budovy, mosty, policejní a armádní stanoviště, hranice nebo vojenské zátarasy. Pokud si nejste jistí, zeptejte se svého průvodce.

Ubytování před a po expedici
Zajistíme Vám pobyt před a po expedici dle Vašeho přání. Samozřejmostí je rezervace ubytování, letištní transfery, půjčení osobního auta a podobně.

Mapy a průvodci
Je dobré mít s sebou v zemi, kterou navštívíte, průvodce a mapu. Informujte se v naší CK, rádi Vám poradíme, jakou mapu si zakoupit.

Děti a věkové omezení
Dospělá osoba může doprovázet pouze dítě starší 14 let. Pouze v případě rodinných expedic a cest na míru mohou být děti v doprovodu rodičů mladší.

www odkazy

http://www.nomadtours.co.za/pre_departure_info.html

http://www.nomadtours.co.za/our_vehicles.html

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz