www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Informace: Demokratická republika Kongo

Ochrana přírody v Africe

Nezisková organizace African Parks patří k nejúspěšnějším subjektům, které se zabývají ochranou ohrožené africké přírody. Snaží se vybudovat rovnováhu ekosystému a zároveň i zajistit udržitelnost zdrojů a zapojení místních komunit do ochrany přírody.

 

Africké obřady, tradice, kultura

Mnoho afrických tradic a obřadů bohužel přežívá již pouze zaznamenaných v knihách. Např. Masajové mají 25 různých obřadů. Africké zdobení nemá jen za účel zkrášlit se, ale také v sobě nese mnoho zakódovaných poselství,jako např. náhrdelníky u dívek kmene Turkana označují, že jsou připravené se vdávat nebo mosazné přívěsky masajských žen znázorňují oznámení, že jejich synové byli obříznuti. Zdrojem pro informace je kniha African Twilight-Carol beckwith a Angela Fisher.

 

Habitaty Afriky

Afrika je charakterizována savanou, buší ,pouští, deštným pralesem.

 

Nejohroženější zvířata Afriky

V Keni zemřel 19.3. 2018 poslední samec nosorožce bílého severního, 2 samice zůstávají pod ozbrojenou kontrolou v Ol Pejeta v Keni, bohužel tímto tedy tento druh vymřel. Na červené listině nejohroženějších druhů zvířat stále přibývá, zde je seznam deseti nejohroženějších.

 

Kam lze cestovat - Afrika 19.07.2021

Zde se budeme snažit vám aktualizovat informace, kam a za jakých podmínek lze do Afriky cestovat. Informace budeme aktualizovat každý týden. Další informace najdete na stránkách MZV. Uvedené informace se mění a nemůžeme za ně brát zodpovědnost, proto je třeba vždy prověřit před cestou, informace se mění každý den a někdy jsou i odlišné. Doporučujeme sledovat i stránky MZV, Veškeré informace ještě ověřujeme i u naši lokálních partnerů v jednotlivých zemích. V odkaze aktuální informace, které se mění každý den. V oddíle ke stažení jsou aktuální tabulky.

 

Afrika a místa, která navštívit v budoucnu

Nároční klienti vyhledávají stále jiné aktivity, někteří dávají přednost pěším safari ,jiní na koních nebo vyhledávají idylické resorty bez lidí. Poptávka po stále odlehlejších destinacích stoupá, vše však záleží na bezpečnostní situaci a také na tom, jak se jednotlivé země budou starat o ochranu životního prostředí, zlepšení infrastruktury a sladění turismu s místními komunitami. Zde uvádíme dvacet destinací budoucnosti.

 

Pěšky po Africe

Afriku poznáte nejlépe,pokud se vydáte na některá místa pěšky. Zde uvedeme několik tipů na vybraná místa vhodná pro pěší tuirstiku.

 

Demokratická republika Kongo

Nejnavštěvovanějším místem v DRC je Virunga NP.

 

Nejlepší místa v Africe na pozorování šimpanzů

Setkat se tváří v tvář s těmito primáty, patří k nejlepším zážitkům v Africe. Našli jsem pro Vás 6 nejlepších míst na jejich pozorování ve volné přírodě. Šimpanzi se rozdělují do dvou druhů Pan troglodytes a Pan paniscus(bonobo) Oba dva druhy se vyskytují v rovníkovém pralese. Populace bonobo se odhaduje na 150.000 -300.000, poupalce prvního druhu na 50.000.

 

Konžská pánev

Konžská pánev se rpzkládá od Kamerunu, do Středoafrické republiky, Demokratické republiky Kongo, Kongo, Rovníkové Guiney a je to druhá největší pánev na světě po Amazonské pánvi. Žijí zde západní gorily nížinné,které tráví čas na stromech a živí se plody,které tvoří 80% jejich stravy. V noci si dělají společná hnízda na zemi u neproniknutelných rostlin marantaceae. Jen díky Pygmejům B´aka se dají jejich hnízda najít.

 

COVID -19 Afrika

Aktualizované informace najdete v sekci ke stažení, kde každý týden aktualizujeme stav. Pokud chcete znát aktuální situaci týkající se Covidu-19 v Africe, napište nám podáme Vám aktuální informaci, i zde se situace stále mění a vyvíjí, africké země se snaží postupně otvírat světu, ale každá země má odlišné podmínky. Každý den máme aktuální zprávy. ( email info@jizniafrika.cz) V brzké době budeme mít novou aplikaci, která monitoruje stav v každé zemi. Aktuální opatření v jednotlivých zemích najdete na stránkách mzv.cz Informace o letech do Afriky a o místních opatřeních najdete zde : https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm Pokud máte zájem o informace o situaci v jednotlivých zemích a o přijatých opatřeních, napište nám a rádi Vám je pošleme.

 

Tropické pralesy v Africe

Tropické pralesy v Africe jsou místem s bohatými nalezišti ropy, minerálů a dřeva, které když se vytěží, vzniknou zde nenávratné škody. Tropické lesy jsou velmi staré, předpokládá se, že jsou více než 100 milionů let staré a byly dominantním porostem před 35 miliony let, když zmizeli dinosauři. Tvořílo jej více než 6 milionů km2, je to místo obrovské biodiversity a jsou nenahraditelné. Z toho je v Africe 1,8 milionů km2 jehož střed tvoří Konžská pánev. Před 60 lety bylo deštných pralesů dvakrát tolik, pokrývaly vice než 15% zemské plochy. Avšak každoročně se pokácí obrovské množství z plochy deštných pralesů, což má obrovský vliv na celý ekosytém planety. V neproniknutelných pralesech se budují cesty, aby se dosáhlo místa těžby nerostných surovin, lidská populace roste a tím také pytláctví. Do roku 2013 bylo vyhubeno 65% slonů ve střední Africe, asi 95% lesů DRC je již bez slonů, nyní jich asi 60 % žije v Gabonu, kde je jejich poslední útočiště. Dalším důležitým bodem je korupce, čínské společnosti přijedou např. těžit potaš, ale bez problémů pak získají povolení na těžbu ropy i v přírodních rezervacích.

 

Afrikou na kole

Zde najdete několik nejzajímavějších tras, jak projet Afriku na kole. Je zde i několik krátkých tras.

 

Kam za primáty v Africe

Mezi mnoha druhy afrických savců jsou primáti zastoupeni asi 100 druhy, od goril z deštných pralesů až po malé bushbaby. Primáti jsou fascinující na pozorování, obvykle žijí ve skupinách a mají zajímavé chování. Nejdražší je pozorování goril horských ve Rwandě a Ugandě, jejich stopování může být náročné, ale je to jedinečný zážitek. Pozorování šimpanzů je rozdílné, spíše za nimi běháte a pozorujete jejich denní aktivity od jídla po odpočinek. Šimpanzy také obvykle dříve slyšíte, než vidíte. Jejich hysterický křik je charakteristický. Ale v Africe lze pozorovat i jiné primáty - paviány a společenské kočkodány. V Africe je mnoho lesních rezervací, kde primáti žijí a ještě nejsou tak hojně navštěvované. Většina opic žije na zemi, chcete-li je pozorovat tak určitě je lepší mimo období dešťů (Uganda, Rwanda / duben-květen), nejsušší měsíce v Tanzánii od poloviny května do konce října, nejvíce srážek v Etiopii je od července do září.

 

Vstupní formality - DRC

K žádosti o vízum je třeba: cestovní pas platný 6 měsíců po návratu 2 pasové fotografie (3,5x4,5cm) vyplněný formulář letenka program cesty očkování proti žluté zimnici cena víza 125 EUR

 

Řeky Afriky

Nejdůležitějšími řekami Afriky jsou Nil, řeka Orange, řeka Rufiji, řeka Mara, řeky Nossob a Auob, řeka Niger, řeka Okavango, řeka Zambezi, řeka Congo... Řeky hrály vždy velmi důležitou roli v životě Afričanů, téměř každá řeka má svého Boha, např. kmeny Bundu v Zambii a kmeny Tonga v Zimbabwe věří, že řeka Zambezi je ovládána říčním bohem Nyaminaymi, který je chrání před suchem, avšak výstavba nádrže Kariba jej oddělila od jeho ženy a tak se z něj stalo zlé a pomstychtivé stvoření. Velké africké řeky v sobě nesou tajemství, jejich objevování se věnovalo mnoho průzkumníků - Mungo Park, Bruce of Kinnaird, Richard Burton, JH Speke, VL Cameroon, HM Stanley a David Livingstone, většinou sem byli přitahováni vědeckou zvídavostí. Avšak dalšími méně známými průzkumníky byli např. Herodes 430 let př.n.l., cestoval po Nilu, aby přinesl zprávy z království Kušiú, 100 mil proti proudu. Řekové i Římané posílali výpravy a v roce 150 n.l. zmapovali dva prameny řeky v Buganských měsíčních horách. Prvními průzkumníky, kteří pronikli do vnitrozemí byli Arabové, jejich cesty sem vedly za účelem obchodu a získání otroků.

 

Demokratická republika Kongo

Virunga National Park # Kahuzi-Biega National Park Garamba National Park Salonga National Park Okapi Wildlife Reserve

 

Africké trhy

Nejlepší trhy v Africe, kde se smlouvá a dá se koupit téměř vše najdete zde:

 

Dějiny a lidé - Demokratická republika Kongo

V zemi žije 200 etnických skupin. Čtyři největší kmeny tvoří 45% obyvatelstva a jsou to Mangbetu-Szande, Kongo, Mongo a Luba. Dřevořezba, tradiční i moderní tance a písně hrají důležitou roli v konžské kultuře, která je silně založena na tradicích. V zemi je několik muzeí, která uchovávají památky různých obyvatel země, hlavní jsou v Kinshasa a Lubumbashi. 70% obyvatelstva jsou křesťané (50% římsko-katolického vyznání a 20% protestantů), 10% muslimů a tradiční víry. V roce 2010 žilo v Kinshase 8,4 milionu lidí, v roce 2025 to může být 14,5 milionu obyvatel.

 

Největší řeky Afriky

Tři čtvrtiny vodních zdrojů Afriky je soustředěnou pouze kolem 8 hlavních říčních toků. Čtyři z nich - řeka Congo, Niger, Zambezi a Nil patří k nejdelším z pěti na kontinentu. Další jsou Ogadugne (Gabon), Sanaga (Kamerun), Chari-Lagone (Čad) a Volta (Ghana). Největšími zdroji vody v Africe jsou v Gunei Fouta Djallon a Mount Nimba pohoří, Etiopská vysočina, v Ugandě pohoří Ruwenzori, Angolská vysočina, v JAR pohoří Maloti - Drakensberg. Afrika je tvořena 63 povodími řek ,ta pokrývají 2/3 země,která je domovm 77% obyvatelstva. řeky poskytují lidem vodu pro zemědělství ,domácnost , dopravu a elektřinu.

 

Jane Goodall

V roce 2010 oslavila Jane Goodall 50 let počátku výzkumu šimpanzů v NP Gombe Stream v Tanzánii. Jane Goodall se v poslední době nestará jen o záchranu a studium primátů, ale také velkou měrou přispívá na charitu a informovanost místních lidí o tom, jak uchránit místní přírodu, neponechávat lesy těžařským koncernům. JGI projekty mají humanitární charakter a v oblasti Morogoro a Bunda v Tanzánii se také snaží informovat o HIV/ AIDS. Další projekt je zaměřen na DRC a vytváření infrastrukury, plánování rodičovství a výstavbu malé hydroelektrárny. Všechny tyto projekty jsou spojeny i s ochranou přírody.

 

Fauna a flóra Demokratická republika Kongo

Badatelé našli nová hnízda goril nížinných v pralese v málo známé oblasti Itombwe ve východní části země, více než 50 km jižně od původního místa výskytu. Itombwe se nachází v oblasti, kde operují rebelové a má velkou biodiversitu. V této lokalitě vědci také objevili šimpanze a nové druhy žab.

 

Zajímavá místa - Demokratická republika Kongo

10 důvodů proč navštívit DRC: * The Kahuzi-Biega a Virunga národní parky s horskými a nížinnými gorilami * The Tonga - šimpanzí útočiště * výstup na vulkány Nyamulagira a Nyiragongo * pozorování zvěře v NP Virunga * krásné pohledy z pohoří Ruwenzori * vodopády Lofoi Falls v národním parku Kundelungu * návštěva útočiště primátů bonobo * jeskyně Mbanza Ngungu Caves * návštěva města Vivi * sportovní rybaření v Inongo

 

Národní parky - Demokratická republika Kongo

Národní parky: * Garamba * Kahuzi-Biega * Kundelungu * Maiko * Salonga * Upemba * Virunga Mořský park * Parc Marin des Mangroves Místa světového dědictví UNESCO: * Garamba National Park * Kahuzi-Biega National Park * Salonga National Park * Virunga National Park * Réserve a Okapi

 

Doprava - Demokratická republika Kongo

Doprava : létá sem Air France a KLM. Domácí přelety jsou zavedeny z Kinhasy do velkých měst, za lety se platí v cizí měně. Operátor Hewa Bora Airways má malá letadla. Mezinárodní letiště jsou v Kinshasa, Kisangani, Gbadolite, Lumumbashi a Goma, je tu 210 místních letišť, z nich 104 se zpevněnou přistávací plochou. Hlavní železniční trať spojuje Lumumbashi a Ilebo, s odbočkou do Kalemie přes Kabalo a Kisangani. Po řece Kongo plují lodi z Kinhasy do Kisangani, na které můžete nastoupit v Lisala nebo Bumba. Pokud nejste omezeni časem, je to dobrý způsob, jak poznat zemi. Neexistuje jízdní řád a lodím často dojdou pohonné hmoty, nebo uvíznou na mělčinách. Jídlo cestujícím prodávají místní obyvatelé, kteří připlouvají na svých pirogách a jsou na řece existenčně závislí. Autobusy jezdí mezi městy, ale jsou nespolehlivé a velmi přeplněné.

 

Demokratická republika Kongo

V DRC nyní žije okolo 70 miliónů obyvatel, přesný počet není znám. Měna je konžský frank, (CDF), kreditní karty a cestovní šeky mají velmi omezené použití. Je lepší mít USD v hotovosti. Banky: pondělí - pátek 8.00-11.30. Časové pásmo západní strana GMT +1, východní strana GMT +2 Víza je potřeba mít a jsou drahá, musíte také doložit, že máte dostatek peněžních prostředků na pobyt v zemi. Děti starší 6 let musí mít vlastní pas.

 

Podnebí v Demokratické republice Kongo

Podnebí v zemi je tropické horké a vlhké, jsou tu často vydatné deště od října nebo listopadu do května na jih od rovníku a od dubna do listopadu na sever od rovníku, kolem rovníku je jen jedno roční období. Výše položené oblasti na severu mají mírnější podnebí. Průměrná roční teplota je 25°C.

 

Gorily a další primáti v Africe

Rok 2009 byl vyhlášen rokem gorilly. Původně se myslelo, že existuje pouze jeden druh - Gorilla gorilla, ale výzkumy prokázaly, že existují dva druhy Gorilla gorila a Gorilla beringei a každý z nich má dva poddruhy. Západní gorila nížinná se vyskytuje hlavně v nížinách jižní Nigérie, Gabonu, Kamerunu a Konga, zatímco malá populace přesříčních goril G.g.dielhi žije ve vysokohorských lesích na hranici Nigérie a Kamerunu. Gorila horská G.b.beringei se vyskytuje v Ugandě, Rwandě a DRC - opět v hraničních oblastech a v Ugandě v Bwindi Impenetarble Forest. Východní gorila nížinná neboli Grauerova gorila se vyskytuje na východě DRC.

 

Rok gorily 2009

UNEP a UNESCO vyhlásilo rok 2009 rokem gorily společně se ZOO. Tento rok začal, když ředitel Virunga NP úspěšně jednal s velitelem rebelů Laurentem Nkunda a získal povolení znovu obnovit práci v jižní části parku. Rangeři mohli vidět gorily poprvé od té doby, co byli nuceni toto místo opustit před 15 měsíci. Střední a východní části parku jsou nebezpečné, 8.1. zde byl zabit ranger Kakule. Za posledních deset let zde bylo zabito 150 rangerů.

 

Letenky do celého světa

Ceny letenek se liší v závislosti na termínu, na leteckých společnostech a mnoha dalších faktorech. Najdeme Vám vždy nejvýhodnější spojení do jednotlivých destinací. Za vystavení letenky si účtujeme pouze 300 CZK. Máme rezervační systém.

 

Zprávy z Demokratické republiky Kongo (D.R.C.)

Situace v D.R.C. je stále neklidná, bují zde pytláctví a ozbrojené konflikty. Okapi Wildlife reserve nutně potřebuje finanční pomoc, aby se mohla zvýšit ochrana parku. Žije zde největší populace pralesních slonů v Africe. Národní park Garamba rovněž potřebuje pomoc v boji proti pytlákům. Minulého roku se slavilo v D.R.C. vysazení desetimilontého stromu v Národním parku Virunga, který je sice vyhlášen místem světového dědictví, ale lidé stále vnikají do parku a nekontrolovaně využívají přírodní zdroje. Projekt WWF začal v roce 1987 a trval i přes dobu ozbrojených konfliktů. Snaží se zabránit nelegálnímu kácení stromů a využívání dřeva na topení. Bylo zde vysazeno více než 60 druhů původních a exotických stromů, které se využívají na zpracování a vytvařejí tak ochranný pás kolem parku. Tyto vysazené stromy využívají místní lidé pro svou potřebu a prodej. Národní park Virunga, který vznikl v roce 1925, je nejstarším parkem v Africe a rozkládá se na 8.000 km2. Žije zde několik posledních jedinců ohroženého druhu goril. Byla vytvořena velká rezervace na ochranu bonobů - Sankuru Nature reserve na rozloze 30 570 km2. Oblast Sankuru byla silně poznamenána nedávnou válkou v D.R.C., lidé zde zcela závisí na lese. Probíhá snaha jim vytvořit alternativní zdroj masa. Projekt ochrany bonobů je od roku 2002 podporován prezidentem Josephem Kabilou.

 

Bezpečnostní pravidla na letištích

TISKOVÁ ZPRÁVA Praha, 17. 10. 2006. Pro cestující na letištích EU platí od pondělí 6. 11. 2006 nová pravidla pro provádění bezpečnostních kontrol v souladu s nařízením Evropské komise. Ta upravují zejména přepravu tekutin a gelů, zavádí maximální limit velikosti kabinových zavazadel a další doplňující postupy bezpečnostních kontrol. Cílem nových nařízení, která platí na všech letištích EU, na Islandu, v Norsku a ve Švýcarsku, je dále zvýšit ochranu pasažérů před hrozbou terorismu. V žádném případě však tato opatření neomezí prodej v duty free obchodem na letištích. Cestující si mohou i nad ...

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2021:
Copyright © 2021 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz