www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Informace: Uganda

Adrenalinové aktivity v Ugandě

Adrenalinové aktivity v Ugandě

Uganda se stává oblíbenou destinací milovníků adrenalinových sportů. Není tedy známá pouze trekem za gorilami, ale v poslední době také raftovaním na divoké vodě, jízdou na kajaku nebo na lodích, jízdou na čtyřkolkách nebo bungee jumping do Nilu. Trek do Mountains of the moon - nejvyšší a nejnáročnější pohoří v Africe, trek k vyhaslým sopkám na hranicích země.

 

Zajímavá místa - Uganda

Zajímavá místa - Uganda

Afričané znali gorily, které žily v lese již dlouho, ale pro zbytek světa byly gorily po dlouhou dobu velkou neznámou. Vše se změnilo v minulém století. Gorila znamená v překladu vlasatá žena. Horské gorily, krásné scenérie, divoká zvířata, bohatá kulturní historie a přátelští lidé - to je Uganda. Kromě treku za horskými gorilami v Bwindi NP (domov více než poloviny horských goril na světě), výstup na sněhem pokryté vrcholky Rwenzori Mountains. Národní parky nabízejí klasické safari - pěší, v autě, na koni, stejně tak jako plavbu na lodi, rafting a rybaření na Nilu. Uganda je také fantastickou destinací pro milovníky ptáků, žije jich tu více než 1000 druhů, z nich mnoho endemických. V Ugandě žije 31.368.000 obyvatel, měna je ugandský šilink. Hlavní město je Kampala, letadla létají do Entebbe, které se nachází 40 km jižně od Kampaly. Neexistuje tu veřejná doprava, taxi do Kampaly stojí cca 20 EUR (50.000 UGX), lze jet taxi do Entebbe za 4 EUR a pak minibusem do Kampaly za méně než 1 EUR. Dobře se lze najíst v Kampale v Katch the Sun, kde je i pěkná výzdoba s artefakty, v Ranchers Grill v nákupním centru Garden City shopping mall nabízejí výborné steaky. Na drink si lze zajít do Kololo - Bubbles O´Leary - irská hospoda, kde se sledují i sportovní zápasy. Na výlet se dá jet asi 1 hodinu jízdy z Kampaly do Rain Forest lodge, kolem leží Mabira Forest reserve, kde žijí vzácní ptáci a zvířata a jsou zde stezky v tropickém pralese. Průměrná nadmořská výška v Ugandě je 1000 metrů. Si´t silnice je poměrné dobrá a v zemi je 13 přistávacích ploch.

 

Národní parky a rezervace v Ugandě

Národní parky a rezervace v Ugandě

Zajímavá místa - Národní parky V zemi je deset národních parků: * Bwindi Impenetrable National Park * Kibale National Park * Kidepo Valley National Park * Lake Mburo National Park * Mgahinga Gorilla National Park * Mount Elgon National Park * Murchison Falls National Park * Queen Elizabeth National Park * Rwenzori Mountains National Park * Semuliki National Park

 

Podnebí v Ugandě

Celá země leží na Východoafrické vysočině, náhorní plošině obklopené horami a na jihu omezené rozsáhlou plochou největšího afrického jezera Ukerewe (Viktoriino), na jehož břehu leží i hlavní město Kampala. Západní hranici se Zairem tvoří výběžky Modrých hor, Albertovo jezero, zaledněný masiv Ruwenzori, Edwardovo jezero a východní svah tektonické propadliny. Na jihozápadě u hranic s Rwandou se zvedá vulkanické pohoří Virunga. Na východě, na hranicích s Keňou, začíná horské pásmo horou Mt. Egon (4.321 m) a pokračuje k severu a posléze k západu po hranici se Súdánem. Plošina klesá pod 1.000 metrů nadmořské výšky pouze na severozápadě v údolí Nilu. Ten vytéká z Viktoriina jezera k severu, protéká jezerem Kyoga na západ do jezera Albertova a na sever do Súdánu.

 

Doprava - Uganda

Oblíbeným dopravním prostředkem v Kampale je boda boda - motocyklové taxi. Lze používat i systém Safeboda.com, který vybavuje řidiče helmami a reflexními vestami.

 

Hospodářství - Uganda

Uganda je zaostalý stát, kde se 80% obyvatel věnuje především pěstování plodin pro domácí spotřebu. Nejvyšší je produkce banánů a plantýnů (banány na vaření, 85% hodnoty exportu na světě), následují kasava, sladké brambory, cukrová třtina, kukuřice, proso, fazole, sorgo a arašídy. Vyváží se káva, čaj a bavlna. Významný je i chov skotu a rybolov v jezerech. Důležitá je těžba dřeva z lesů, které pokrývají 1/4 plochy země. Těží se rudy wolframu, cínu, mědi a zlato. Energie z hydroelektrárny Owen Falls na Nilu dodává proud na zpracování potravin, pro tavírny mědi i pro rostoucí průmysl (textil, ob ...

 

Dějiny a lidé - Uganda

Starý kmen Pygmejů Batwa žil v Ugandě již před více než 4000 lety v oblasti Bwindi impenetrable forest až do doby, kdy zde vznikl národní park v roce 1991, bohužel Pygmejové Batwa za toto území nedostali žádnou kompenzaci. Tradičně Pygmejové Batwa nikdy nelovili gorily, to bylo absolutní tabu. Asi 1000 Pygmejů Batwa nyní žije na 40 hektarech u parku, který má rozlohu 327 km2. (Batwa Experience)

 

Uganda

V Ugandě lze nakoupit velmi dobrý čaj a kávu, která se vyváží do celého světa. Tyto dva artikly jsou i dobrým dárkem, kromě sošek a entických látek, výrobků z banánového listí a dalších košíkářských předmětů. Káva i čaj jsou zde opravdu výborné. V Ugandě žije asi 33.000.000 obyvatel, měna je ugandský šilink, průměrná teplota v říjnu 21°C. Od 1.7.2021 jsou ceny permitů na gorily opět na ceně 700 USD. Od. 1.7.2024. je cena permitů na gorily 800 USD na osobu.

 

Vstupní formality - Uganda

Vízum je nutné předem on-line: https://visas.immigration.go.ug/f(platné od 1.7.2016) Je třeba si vytisknout před cestou souhlas s udělením víza. Vízum již nelze získat po příletu na místě,je třeba mít i doklad o očkování. proti žluté zimnici. Vízum do Keni, Ugandy a Rwandy - East Africa visa nutno předem on-line, platí se na místě 100 USD.

 

Letenky do celého světa

Ceny letenek se liší v závislosti na termínu, na leteckých společnostech a mnoha dalších faktorech. Najdeme Vám vždy nejvýhodnější spojení do jednotlivých destinací. Za vystavení letenky si účtujeme pouze 300 CZK. Máme rezervační systém.

 

Bezpečnostní pravidla na letištích

TISKOVÁ ZPRÁVA Praha, 17. 10. 2006. Pro cestující na letištích EU platí od pondělí 6. 11. 2006 nová pravidla pro provádění bezpečnostních kontrol v souladu s nařízením Evropské komise. Ta upravují zejména přepravu tekutin a gelů, zavádí maximální limit velikosti kabinových zavazadel a další doplňující postupy bezpečnostních kontrol. Cílem nových nařízení, která platí na všech letištích EU, na Islandu, v Norsku a ve Švýcarsku, je dále zvýšit ochranu pasažérů před hrozbou terorismu. V žádném případě však tato opatření neomezí prodej v duty free obchodem na letištích. Cestující si mohou i nad ...

 

Voda v Africe

Voda je důležitým prvkem, bez. níž by nebylo možné udržet život a proto se kolem. vodních toků, jezer a mokřad soustředí vždy nejvíce lidí, od severu po jih Afriky.

 

8 základních otázek při plánování safari

Všem klientům připravujeme cesty na míru podle požadavku.

 

Spropitné v Africe

Otázka spropitného často zaskočí turisty, nevědí kolik -kolik ,komu, kdy. Co je spropitné - je to částka peněz. kterou někomu dáte jako odměnu za službu.

 

Nejohroženější zvířata Afriky

V Keni zemřel 19.3. 2018 poslední samec nosorožce bílého severního, 2 samice zůstávají pod ozbrojenou kontrolou v Ol Pejeta v Keni, bohužel tímto tedy tento druh vymřel. Na červené listině nejohroženějších druhů zvířat stále přibývá, zde je seznam deseti nejohroženějších.

 

Nejznámější parky a rezervace Afriky

Není snadné vybrat jen několik parků, pokusíme se vybrat jich několik a sdělit vám proč ,jak a kdy do vybraných parků jet.

 

Nejlepší a nejoblíbenější jídla a nápoje - Afrika

Afrika se vyznačuje svou originální kuchyní a nápoji. V mnoha lodgích vaří vynikající kuchaři, kteří Vám připraví neskutečně dobrá jídla i ve velmi primitivních podmínkách. Kromě zážitků z cesty, si můžete přivézt i zážitky z jídla. Zde jen krátký seznam jídel a nápojů, se kterými se v Africe můžete potkat.

 

Kam lze cestovat - Afrika v roce 2022

Aktuální podmínky vstupu do jednotlivých afrických zemí se stále mění , pokud máte zájem , pošleme Vám informace, stačí poslat email na info@jizniafrika.cz

 

Afrika a místa, která navštívit v budoucnu

Nároční klienti vyhledávají stále jiné aktivity, někteří dávají přednost pěším safari ,jiní na koních nebo vyhledávají idylické resorty bez lidí. Poptávka po stále odlehlejších destinacích stoupá, vše však záleží na bezpečnostní situaci a také na tom, jak se jednotlivé země budou starat o ochranu životního prostředí, zlepšení infrastruktury a sladění turismu s místními komunitami. Zde uvádíme dvacet destinací budoucnosti.

 

Ceny safari v Africe

Ceny safari v Africe každoročně stoupají, je třeba vzít v úvahu nelehkou logistiku a množství zapojených lidí,stejně tak jako inflaci a rostoucí nároky klientů a jedinečnou možnost vidět africkou faunu, která každoročně ubývá a je třeba ji dostatečně chránit, což také stojí nemalé finanční prostředky.

 

Nejvyšší pohoří Afriky

Africká krajina je výjimečně rozmanitá,mnoho dobrodruhů přitahují hory,které chtějí zdolat. Zde je krátký výběr :

 

Vodopády Afriky

Zde Vás seznámíme s více i méně známými vodopády Afriky

 

Pěšky po Africe

Afriku poznáte nejlépe,pokud se vydáte na některá místa pěšky. Zde uvedeme několik tipů na vybraná místa vhodná pro pěší tuirstiku.

 

Zajímavá slova

V Africe existuje velké množství jazyků a také mnoho různých výrazu pro popis chování zvířat,ale některá se používají pro popis chování lidí.

 

Historická místa Afriky

Ničení starých památek není novým fenoménem,historická místa byla ničena nejen dobyvateli,ale i rostoucím počtem obyvatel,proto jsou staré památky stále více zranitelné.

 

Nejlepší místa v Africe na pozorování šimpanzů

Setkat se tváří v tvář s těmito primáty, patří k nejlepším zážitkům v Africe. Našli jsem pro Vás 6 nejlepších míst na jejich pozorování ve volné přírodě. Šimpanzi se rozdělují do dvou druhů Pan troglodytes a Pan paniscus(bonobo) Oba dva druhy se vyskytují v rovníkovém pralese. Populace bonobo se odhaduje na 150.000 -300.000, poupalce prvního druhu na 50.000.

 

COVID -19 Afrika

Aktualizované informace najdete v sekci ke stažení, kde každý týden aktualizujeme stav. Pokud chcete znát aktuální situaci týkající se Covidu-19 v Africe, napište nám podáme Vám aktuální informaci, i zde se situace stále mění a vyvíjí, africké země se snaží postupně otvírat světu, ale každá země má odlišné podmínky. Každý den máme aktuální zprávy. ( email info@jizniafrika.cz) V brzké době budeme mít novou aplikaci, která monitoruje stav v každé zemi. Aktuální opatření v jednotlivých zemích najdete na stránkách mzv.cz Informace o letech do Afriky a o místních opatřeních najdete zde : https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm Pokud máte zájem o informace o situaci v jednotlivých zemích a o přijatých opatřeních, napište nám a rádi Vám je pošleme.

 

Zvýšení cen permitů na gorily a šimpanze v Ugandě

Od 1.7. 2020 se zyvšují ceny permitůna trek za gorilami v Ugandě z 600 USD na 700 USD, rovněž tak se zvyšuje cena za permit na šimpanze ze 100 USD na 150 USD.

 

Rady,jak si naplánovat vaše safari

Zde jsou návrhy, co si s sebou vzít, kdy jet,kam,kde jsou skryté poklady,jak si nejlépe užít čas na safari.

 

Důležitá místa biodiversity Afriky

22.květen je uznáván jako světový den biodiversity, kdy se obrací pozornost k oblastem na planetě, která jsou biologicky bohatá a také velmi ohrožena. Biodiversita je základem všeho života na Zemi, avšak dnes mizí některé druhy nejrychleji od doby vyhynutí dinosaurů. Bylo určeno 35 klíčových oblastí na světě, kde ochrana druhů může mít obrovský vliv na udržení světové biodiversity. Osm z nich se nachází v Africe. Lesy a další zbývající habitaty v těchto oblastech tvoří už jen 2,3% zemského povchu, je tedy nutné je velmi pečlivě chránit. Aby bylo místo na seznamu nejdůležitějších míst biodiversity, musí zde růst nejméně 1500 endemických rostlin a jen 30% své původní vegetace.

 

Rady na cestu do Ugandy

V Ugandě se domluvíte anglicky, místní jazyk se nazývá Luganda, používají zde britské zásuvky, víza můžete získat na hranicích za 50 USD, v Ugandě je malárie, je třeba mít očkování proti žluté zimnici a doporučuje se i očkování proti žloutence A a B, vzteklině a meningitidě.

 

Tropické pralesy v Africe

Tropické pralesy v Africe jsou místem s bohatými nalezišti ropy, minerálů a dřeva, které když se vytěží, vzniknou zde nenávratné škody. Tropické lesy jsou velmi staré, předpokládá se, že jsou více než 100 milionů let staré a byly dominantním porostem před 35 miliony let, když zmizeli dinosauři. Tvořílo jej více než 6 milionů km2, je to místo obrovské biodiversity a jsou nenahraditelné. Z toho je v Africe 1,8 milionů km2 jehož střed tvoří Konžská pánev. Před 60 lety bylo deštných pralesů dvakrát tolik, pokrývaly vice než 15% zemské plochy. Avšak každoročně se pokácí obrovské množství z plochy deštných pralesů, což má obrovský vliv na celý ekosytém planety. V neproniknutelných pralesech se budují cesty, aby se dosáhlo místa těžby nerostných surovin, lidská populace roste a tím také pytláctví. Do roku 2013 bylo vyhubeno 65% slonů ve střední Africe, asi 95% lesů DRC je již bez slonů, nyní jich asi 60 % žije v Gabonu, kde je jejich poslední útočiště. Dalším důležitým bodem je korupce, čínské společnosti přijedou např. těžit potaš, ale bez problémů pak získají povolení na těžbu ropy i v přírodních rezervacích.

 

Skalní malby Afriky

Skalní malby jsou často turisty opomíjeny, ale skrývají v sobě obrovská tajemství historie - kdo byli ti umělci, kdy malby vytvořili a za jakým účelem? Nikdo to přesně neví. Rozděkují se do čtyř kategorií - geometrické obrazce - spirály a kruhy, portréty zvířat, jasné vyobrazení lidí často tančících nebo lovících a fantastkní kreatury - theriantropy - kombinace lidských a nelidských prvků. Nejstarší malby v Namibii Apollo 11 Cave pocházejí z doby přes 27.500 lety, ale tradice může být ještě starší, díky zranitelnosti organických pigmentů. Nejvíce zachovaných maleb je starých 200 -5.000 let, ale v Dračích horách a Chngoni jsou z doby koloniální a tato tradice je stále živá v Mali u Dogonů. Skalní malby mají hluboký spirituální smysl. Je to jediná památka na období sběračů-lovců a určitě si zasluhují pozornost. Určitě je třeba zde zmínit i jméno Dr. Alec Campbell (Mr. Botswana), který se věnoval dokumentaci skalních maleb kromě jiného.

 

Afrikou na kole

Zde najdete několik nejzajímavějších tras, jak projet Afriku na kole. Je zde i několik krátkých tras.

 

Uganda

Nedávné sčítání goril v Ugandě prokázalo, že jejich počet se zvýšil, v roce 2006 jich zde žilo 340, nyní jich tu přebývá již více než 400, takže více než polovina goril horských z celkového poštu na světě, žije právě zde.

 

Nejoblíbenější destinace

K neojoblíbenějším destinacím Afriky letošního roku patří: Namibie, Jihoafrická republika, Botswana, Zimbabwe, Tanzánie, Uganda. V odkazech najdete ukázky nejprodávanějších cest.

 

Kam za primáty v Africe

Mezi mnoha druhy afrických savců jsou primáti zastoupeni asi 100 druhy, od goril z deštných pralesů až po malé bushbaby. Primáti jsou fascinující na pozorování, obvykle žijí ve skupinách a mají zajímavé chování. Nejdražší je pozorování goril horských ve Rwandě a Ugandě, jejich stopování může být náročné, ale je to jedinečný zážitek. Pozorování šimpanzů je rozdílné, spíše za nimi běháte a pozorujete jejich denní aktivity od jídla po odpočinek. Šimpanzy také obvykle dříve slyšíte, než vidíte. Jejich hysterický křik je charakteristický. Ale v Africe lze pozorovat i jiné primáty - paviány a společenské kočkodány. V Africe je mnoho lesních rezervací, kde primáti žijí a ještě nejsou tak hojně navštěvované. Většina opic žije na zemi, chcete-li je pozorovat tak určitě je lepší mimo období dešťů (Uganda, Rwanda / duben-květen), nejsušší měsíce v Tanzánii od poloviny května do konce října, nejvíce srážek v Etiopii je od července do září.

 

Žirafy v Africe

Oficiálně existuje jeden druh žirafy, ale 9 poddruhů. Jejich počet klesl asi o 40% za poslední desetiletí asi na 80.000 kusů. Keňa se považuje za první místo ochrany žiraf, žijí zde tři poddruhy: Rotschildova žirafa, žirafa síťovaná a žirafa masajská. V Keni se našly první fosilie žiraf. Nyní se rozlišují 4 druhy žiraf po dlouhodobém genetickém zkoumání - severní, jižní, masajská a síťovaná,což velmi pomůže ochráncům přírody při jejich sčítání a ochraně,

 

Řeky Afriky

Nejdůležitějšími řekami Afriky jsou Nil, řeka Orange, řeka Rufiji, řeka Mara, řeky Nossob a Auob, řeka Niger, řeka Okavango, řeka Zambezi, řeka Congo... Řeky hrály vždy velmi důležitou roli v životě Afričanů, téměř každá řeka má svého Boha, např. kmeny Bundu v Zambii a kmeny Tonga v Zimbabwe věří, že řeka Zambezi je ovládána říčním bohem Nyaminaymi, který je chrání před suchem, avšak výstavba nádrže Kariba jej oddělila od jeho ženy a tak se z něj stalo zlé a pomstychtivé stvoření. Velké africké řeky v sobě nesou tajemství, jejich objevování se věnovalo mnoho průzkumníků - Mungo Park, Bruce of Kinnaird, Richard Burton, JH Speke, VL Cameroon, HM Stanley a David Livingstone, většinou sem byli přitahováni vědeckou zvídavostí. Avšak dalšími méně známými průzkumníky byli např. Herodes 430 let př.n.l., cestoval po Nilu, aby přinesl zprávy z království Kušiú, 100 mil proti proudu. Řekové i Římané posílali výpravy a v roce 150 n.l. zmapovali dva prameny řeky v Buganských měsíčních horách. Prvními průzkumníky, kteří pronikli do vnitrozemí byli Arabové, jejich cesty sem vedly za účelem obchodu a získání otroků.

 

Uganda

Bwindi Impenetrable National Park Rwenzori Mountains National Park Tombs of Buganda Kings at Kasubi

 

Dvacet nejlepších destinací na safari ve Východní Africe

Vybrali jsem pro Vás podle mezinárodních odborníků 20 nejlepších parků ve Východní Africe na pozorování zvěře.

 

Jane Goodall

V roce 2010 oslavila Jane Goodall 50 let počátku výzkumu šimpanzů v NP Gombe Stream v Tanzánii. Jane Goodall se v poslední době nestará jen o záchranu a studium primátů, ale také velkou měrou přispívá na charitu a informovanost místních lidí o tom, jak uchránit místní přírodu, neponechávat lesy těžařským koncernům. JGI projekty mají humanitární charakter a v oblasti Morogoro a Bunda v Tanzánii se také snaží informovat o HIV/ AIDS. Další projekt je zaměřen na DRC a vytváření infrastrukury, plánování rodičovství a výstavbu malé hydroelektrárny. Všechny tyto projekty jsou spojeny i s ochranou přírody.

 

Zprávy z Ugandy

Od. 1.7.2024 se zvyšují. ceny permitů na. gorily na 800USD. Od 1.7.2020 se zvyšují ceny permitů na gorily na 700 USD. Od 1.1.2014 se zvyšují ceny za permity na gorily na 600 USD na osobu, zároveň se také v zemi zavádí DPH na služby v cestovním ruchu. Uganda byla vyhlášena Lonely planet destinací roku 2012. UWA mění své tarify vstupů do parků a permitů od července 2011. Vstupy do parků z původních 30 USD se zvyšují na 35 USD. Permity na šimpanzy v Kibale cena se zvyšuje z 90 USD na 150 USD. Plavba lodí na Kazinga Channel v NP Queen Elizabeth a v NP Murchison falls - cena se mění z 15 USD na 25 USD na osobu.

 

Gorily a další primáti v Africe

Rok 2009 byl vyhlášen rokem gorilly. Původně se myslelo, že existuje pouze jeden druh - Gorilla gorilla, ale výzkumy prokázaly, že existují dva druhy Gorilla gorila a Gorilla beringei a každý z nich má dva poddruhy. Západní gorila nížinná se vyskytuje hlavně v nížinách jižní Nigérie, Gabonu, Kamerunu a Konga, zatímco malá populace přesříčních goril G.g.dielhi žije ve vysokohorských lesích na hranici Nigérie a Kamerunu. Gorila horská G.b.beringei se vyskytuje v Ugandě, Rwandě a DRC - opět v hraničních oblastech a v Ugandě v Bwindi Impenetarble Forest. Východní gorila nížinná neboli Grauerova gorila se vyskytuje na východě DRC.

 

Rok gorily 2009

UNEP a UNESCO vyhlásilo rok 2009 rokem gorily společně se ZOO. Tento rok začal, když ředitel Virunga NP úspěšně jednal s velitelem rebelů Laurentem Nkunda a získal povolení znovu obnovit práci v jižní části parku. Rangeři mohli vidět gorily poprvé od té doby, co byli nuceni toto místo opustit před 15 měsíci. Střední a východní části parku jsou nebezpečné, 8.1. zde byl zabit ranger Kakule. Za posledních deset let zde bylo zabito 150 rangerů.

 

Adrenalinové zážitky v Africe

Na mnoha místech v Africe můžete mít adrenalinové zážitky jako nikde jinde na světě. Zde je několik ukázek: *pěší safari v NP South Luangwa *Toubkal okruh v Maroku *Ruwenzori v Ugandě *Pohoří Simiens v Etiopii *Kilimanjaro *raftování v Ugandě 31 km, Bujagali Falls *lety balonem nad pouští Namib -Naukluft v Namibii *lety balonem nad Masai Mara v Keni a nad pláněmi Serengeti v Tanzánii *plavba na kanoi po řece Zambezi u Victoria Falls,raftování v Batoka Gorge

 

Pronájem aut v Africe

Ve všech zemích Afriky zajistíme jak pronájem aut s řidičem, tak i bez řidiče, pokud to místní předpisy dovolují a je to bezpečné.

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz