www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Informace: Zambie

Zajímavá místa - Zambie

Zajímavá místa - Zambie

Řeka Zambezi je dlouhá 2.574 km a je čtvrtá nejdelší v Africe. Protéká šesti zeměmi a do Indického oceánu se vlévá v Mozambiku. Přehrada Kariba byla vybudována v letech 1955 -1959, je vysoká 128 metrů a dlouhá 579 metrů, patří k největším na světě. Dnes dodává elektřinu jak Zambii, tak Zimbabwe. Jezero vytvořené přehradou je dlouhé 280 km. Viktoriiny vodopády jsou více než 2 km široké a 103 metrů vysoké, patří k Sedmi divům světa a je to Světové místo dědictví UNESCO. Od dubna do srpna je zde největší průtok vody, ostatní měsíce je zde vody méně a jsou vidět fantastické geologické útvary. Pěší safari v Zambii patří k nejlepším na světě.

 

Národní parky a rezervace v Zambii

Zambie je legendární zemí pro pěší safari, je tu největší vodopád, divoká řeka Zambezi, krásná jezera a mokřady, mnoho ptáků a divokých zvířat, nedotčená divočina. V zemi jsou nádherné přírodní rezervace, 17 vodpádů včetně Victoria Falls, mnoho aktivit jako pěší safari, safari vyjížďky, raftingu, slaňování, kanoe, rybaření a další. V Zambii je 19 národních parků, 36 chráněných území pro zvířata, 7 míst RAMSAR - mokřada a 42 důležitých míst na pozorování ptáků. K tomu 3 přeshraniční parky a mnoho lesních rezervací, asi 38% území Zambie je formálně chráněno, nejvyšší procento v Africe. ZAWA - Zambian Wildlife Authority odpovídá za chráněná území, vzniklo zde i několik soukromých nadací, které se o chráněná území starají. Zambijské safari patří k nejlepším na světě.

 

Přeshraniční parky

Když ministři vlády Angoly, Botswany, Zambie a Zimbabwe podepsali Memorandum o porozumění při založení přeshraniční ochranné oblasti v prosinci roku 2006, byl to velmi záslužný čin. To však neznamená, že park, který by měl mít 300.000 km2, vznikne okamžitě, bude to trvat ještě několik let. /KAZA TFCA/ Je to však obrovský úkol. Kavango - Zambezi TFCA má zasahovat do Angoly, Botswany, Namibie, Zambie a Zimbabwe. Rozloha by měla být 287 132 km2, kombinuje asi 36 parků, rezervací a dalších chráněných oblastí. Mělo by zde žít asi 250.000 kusů slona afrického, gepardi, psi hyenovití, jeřábi, krokodýli nilští. Hlavním lákadlem bude Okavango Delta, Victoria Falls. Obnovení historických migračních tras pro zvířata je také možnost pro Sanské komunity a ochranu šelem. Dalším návrhem přeshraničního parku je spojení Selous Game Reserve v Tanzanii s mozambickým národním parkem Niassa, tak by vznikl park o velikosti Malawi 120.000 km2.

 

Fauna a flóra Zambie

Fauna a flóra Zambie

V roce 1998 bylo oficiálně vyhlášeno, že v Zambii byl vyhuben nosorožec černý, avšak díky novému projektu se sem v roce 2008 nosorožec černý vrátil. Byla podepsána dohoda s Frankfurtskou zoologickou společností, že se bude starat o North Luangwa National park (1998), v roce 2001 dohoda o znovu zavedení 20 kusů zvířat, v roce 2003 - 5 černých nosorožců přivezeno z Jižní Afriky, v červnu 2006 dalších deset, v květnu 2008 dalších 5 kusů.

 

Podnebí a příroda v Zambii

Naprostou většinu Zambie vyplňuje rozlehlá náhorní plošina rozčleněná širokými údolími řek. Nevysoká pohoří se zvedají zejména na východě a při hranicích s Malawi. Největší řeka jižní Afriky Zambezi pramení v Zambii, protéká severovýchodní částí Angoly a opět se vrací zpět, aby tvořila jižní hranici s Namibií a Zimbabwe. U města Kariba na ní byla vybudována hydroelektrárna s obrovským umělým jezerem. Řeka Kafue pramení v severozápadní části země, rozlévá se do širokých mokřin jižně od hlavního města Lusaky a vlévá se po kaňonovitém úseku pod nádrží Kariba do Zambezi. Řeka Luangwa pramení ve východních horách na hranici s Malawi, potom teče jihozápadním směrem širokou příkopovou propadlinou, aby se spojila se Zambezi na mozambických hranicích.

 

Doprava - Zambie

Tazara železnice (také nazývaná Uhuru railway) a Tamzam železnice byly dokončeny v roce 1975 a mají délku 1.870 km z Dar es Salaam do Kapiri Mposhi. Tazara Express odjíždí z Kapiri Mposhi v úterý a v pátek odpoledne v 15.00, ale je třeba se připravit na zpoždění, jsou tu tři třídy (první třída cca 200.000 kwacha), v první třídě jsou 4 lehátka a ženy a muži nesmějí být v jednom kupé. Vlak vyjede až do výšky 1.789 m u Mbeya, pak projíždí Selous, teoreticky se dostanete do Dar es Salaam za 48 hodin. V restauračním voze nabízejí typická africká jídla nshima, po cestě prodávají ženy a děti jídlo.

 

Hospodářství - Zambie

Dvě třetiny obyvatel se zabývají zemědělstvím, ale naprostá většina produkce je určena pro vlastní spotřebu. Nejdůležitější plodinou je kukuřice, pěstuje se také proso, kasava, čirok a nejrůznější druhy zeleniny. Značné množství tabáku, cukrové třtiny, bavlny a arašídů produkovaných hlavně na farmách založených Evropany je určeno na vývoz. Velmi důležitý je chov skotu, ale je omezen jen na oblasti, v nichž se nevyskytuje moucha tse-tse. Intenzivně se těží teakové dřevo pro vývoz. Nové porosty této dřeviny jsou zakládány i na severu země podél hranic se Zairem. Mnoho jezer umožňuje rozsáhlý ryb ...

 

Dějiny a lidé - Zambie

Od získání nezávislosti v roce 1964 se snaží zambijské instituce propagovat svou zemi. Bylo vytvořeno i soukromé muzeum, které představuje umělecké nadání místních obyvatel. Tonga Museum v Choma stojí za návštěvu, stejně tak jako Nayuma Museum v Mongu a Moto Moto museum v Mbala, kde jsou předvedeny řemeslná díla tradičních forem, ale i současné umění. Zambijci mají krásné malby, vyrábějí košíky, dřevořezby různých velikostí, masky, barevné látky, kovové sochy a bižuterii.

 

Zambie

Pěší safari v Zambii patří k nejlepším na světě. Na pěší safari je třeba se řádně vybavit: * neutrální barva oblečení - zelené nebo hnědé barvy * dlouhé kalhoty jsou lepší než šortky - ochrana proti trnům a poštípání * ochrana hlavy neutrální barvy * na safari jděte bez deodorantu - parfému - zvířata cítí umělé pachy * použijte opalovací ochranný krém, vezměte si malý batoh s vodou, průvodcem, kamerou * vždy dělejte přesně to, co říká Váš průvodce - hlavně u nebezpečných zvířat * chcete-li zastavit, vždy to řekněte průvodci * dalekohled si nechte na krku a ne v batohu * vezměte si i objektivy na makrofotografii

 

Vstupní formality - Zambie

Od 21.12.2016 opět platí KAZA - UNIVISA pro přechod hranic mezi Zambií a Zimbabwe, jejichž platnost byla po delší dobu zrušena. Nyní tedy opět lze cestovat ze Zambie do Zimbabwe a opačně na jedno KAZA - UNIVISA, jehož cena je 50 USD a platí se na místě. 28.11.2014 se zavádí tzv. KAZA UNIVISA, společné vízum pro Zambii a Zimbabwe, pro zjednodušení procesu udělování víz. Tento pilotní projekt by měl být pak dále rozšířen na další sousední země. UNIVISA se budou udělovat na těchto hraničních přechodech: Zambia KK International Airport Harry Mwaanga International Airport Victoria Falls Border Kazungula Border Cena tohoto víza je 50 USD. Od 1.2.2015 není třeba mít doklad o očkování na žlutou zimnici pokud jedete ze Zambie např. do JAR nebo okolích zemí. Tato povinnost byla zrušena na základě rozhodnutí Světové zdravotnické organizace, s tím, že se žlutá zimnice v Zambii nevyskytuje. S okamžitou platností (1.7.2013) byla zavedena v Zambii nová taxa: The Infrastructure & Development: ZMW 27 (asi USD 5) pro domácí lety a ZMW 54 (asi USD 10) pro mezinárodní lety. Tato taxa se platí na letištích Livingstone, Mfuwe, Lusaka nebo Ndola. Od 1.3.2014 lze platit víza při vstupu do země na letištích platební kartou Visa, Master Card. Od 1.10.2012 se platí v Zambii odletová taxa v místní měně, je tedy třeba mít připravenou tuto sumu při odletu, vnitřní přelety 28.000 ZMK (Kwacha), při mezinárodních odletech 56.000 ZMK (Kwacha), na letišti je banka BARCLAYS BANK – Airport, která má otevřeno po-pá 8.30-14.30, v sobotu pouze první a poslední v měsíci od 8.15 -14.30, v neděli zavřeno, další banka FINANCE BANK – Airport má otevřeno po-pá 8.30-16.00, so+ne 8.30 -14.00, o svátcích zavřeno. Bankomaty přijímají pouze VISA karty (debetní).

 

Expedice - základní údaje

Doklady Účastník expedice musí mít platný cestovní pas (ještě minimálně 6 měsíců od předpokládaného návratu) a vyřízená vstupní víza do zemí, které navštíví. U některých expedic jsou nutná víza pro více vstupů (do země se během expedice může jet 2x). Informace o vstupních vízech, tzn. požadované doklady a výši poplatku Vám sdělí naše CK, která Vám vstupní víza vyřídí a dodá Vám příslušné formuláře. Víza je třeba vyřizovat s velkým časovým předstihem, proto je třeba počítat s delší časovou přípravou plánované cesty. Nezapomeňte si před cestou pořídit fotokopie pasu a víz a uložte si je od ...

 

Pronájem aut v Africe

Ve všech zemích Afriky zajistíme jak pronájem aut s řidičem, tak i bez řidiče, pokud to místní předpisy dovolují a je to bezpečné.

 

Letenky do celého světa

Ceny letenek se liší v závislosti na termínu, na leteckých společnostech a mnoha dalších faktorech. Najdeme Vám vždy nejvýhodnější spojení do jednotlivých destinací. Za vystavení letenky si účtujeme pouze 300 CZK. Máme rezervační systém.

 

Bezpečnostní pravidla na letištích

TISKOVÁ ZPRÁVA Praha, 17. 10. 2006. Pro cestující na letištích EU platí od pondělí 6. 11. 2006 nová pravidla pro provádění bezpečnostních kontrol v souladu s nařízením Evropské komise. Ta upravují zejména přepravu tekutin a gelů, zavádí maximální limit velikosti kabinových zavazadel a další doplňující postupy bezpečnostních kontrol. Cílem nových nařízení, která platí na všech letištích EU, na Islandu, v Norsku a ve Švýcarsku, je dále zvýšit ochranu pasažérů před hrozbou terorismu. V žádném případě však tato opatření neomezí prodej v duty free obchodem na letištích. Cestující si mohou i nad ...

 

Voda v Africe

Voda je důležitým prvkem, bez. níž by nebylo možné udržet život a proto se kolem. vodních toků, jezer a mokřad soustředí vždy nejvíce lidí, od severu po jih Afriky.

 

Migrace zvířat v Africe

Migrace neznamená pouze tah pakoňů a přechod řeky Mara. Celou Afrikou se pohybují velká stáda zvěře v různém čase, malá i velká zvířata hledají vodu a potravu. Zde najdete výběr těch nejznámějších migrací zvířat.

 

Kdy jet do Zambie?

Hlavní období sucha je od května do září.Avšak pozorování zvířat je dobré i v období tzv.smaragdovém.

 

8 základních otázek při plánování safari

Všem klientům připravujeme cesty na míru podle požadavku.

 

Ochrana přírody v Africe

Nezisková organizace African Parks patří k nejúspěšnějším subjektům, které se zabývají ochranou ohrožené africké přírody. Snaží se vybudovat rovnováhu ekosystému a zároveň i zajistit udržitelnost zdrojů a zapojení místních komunit do ochrany přírody.

 

Spropitné v Africe

Otázka spropitného často zaskočí turisty, nevědí kolik -kolik ,komu, kdy. Co je spropitné - je to částka peněz. kterou někomu dáte jako odměnu za službu.

 

KAZA - největší přeshraniční park na světě

Park má tvar obrovského motýla, s obrovskou biodiversitou, v jejímž srdci leží Viktoriiny vodopády, pokud se vydáte na všechny světové strany, všude najdete nádherné parky. Jako výchozí bod si můžeme vzít Livingstone nebo Vic Falls a kombinovat místo, kterému se říká Kouř, který hřmí s mnoha parky. KAZA má rozlohu Španělska a zahrnuje i málo navštěvované odlehlé parky a části jihovýchodní Angoly,kde je ještě turismus v plenkách.

 

Habitaty Afriky

Afrika je charakterizována savanou, buší ,pouští, deštným pralesem.

 

Psi hyenovití v Africe

Nazývají se painted dogs, painted wolfs nebo african wild dog - je zajímavé je pozorovat zvláště při lovu. Je to druhý nejohroženější druh psovitých šelem po vlčku etiopském. Pohybují se po velkém území, v divočině jich zůstalo již jen asi 7000 v celé Africe. Na rozdíl od psů, mají jen 4 prsty.

 

Nejznámější parky a rezervace Afriky

Není snadné vybrat jen několik parků, pokusíme se vybrat jich několik a sdělit vám proč ,jak a kdy do vybraných parků jet.

 

Proč vzít děti na safari

Afrika otvírá oči všem, kteří sem přijedou, cesta na safari je stimulující a poučná.

 

Kam lze cestovat - Afrika v roce 2022

Aktuální podmínky vstupu do jednotlivých afrických zemí se stále mění , pokud máte zájem , pošleme Vám informace, stačí poslat email na info@jizniafrika.cz

 

Afrika a místa, která navštívit v budoucnu

Nároční klienti vyhledávají stále jiné aktivity, někteří dávají přednost pěším safari ,jiní na koních nebo vyhledávají idylické resorty bez lidí. Poptávka po stále odlehlejších destinacích stoupá, vše však záleží na bezpečnostní situaci a také na tom, jak se jednotlivé země budou starat o ochranu životního prostředí, zlepšení infrastruktury a sladění turismu s místními komunitami. Zde uvádíme dvacet destinací budoucnosti.

 

Ceny safari v Africe

Ceny safari v Africe každoročně stoupají, je třeba vzít v úvahu nelehkou logistiku a množství zapojených lidí,stejně tak jako inflaci a rostoucí nároky klientů a jedinečnou možnost vidět africkou faunu, která každoročně ubývá a je třeba ji dostatečně chránit, což také stojí nemalé finanční prostředky.

 

Vodopády Afriky

Zde Vás seznámíme s více i méně známými vodopády Afriky

 

Pěšky po Africe

Afriku poznáte nejlépe,pokud se vydáte na některá místa pěšky. Zde uvedeme několik tipů na vybraná místa vhodná pro pěší tuirstiku.

 

Migrující ptáci - Afrika

Miliony ptáků každoročně na podzim migrují do Afriky z Evropy a na jaře se zase vrací zpět. Stovky různých druhů se takto vydává na několik tisíc kilometrů dlouhou cestu. Mnoho z nich musí překonat překážyk jako jsou Alpy, Středozemní moře a Saharu. Asi 4000 druhů ptáků z 10.000 druhů migruje z Euroasie.

 

Kdy jet na safari do Afriky

V jižní Africe se rozdělují na období sucha a období dešťů. Takže i podle toho je třeba rozhodnout kam a kdy jet. Rozdíly teplot nejsou až tak drastické,ale krajina se dramaticky mění.

 

Zajímavá slova

V Africe existuje velké množství jazyků a také mnoho různých výrazu pro popis chování zvířat,ale některá se používají pro popis chování lidí.

 

Krásná jezera Velké příkopové propadliny

K třem nejzajímavějším jezerům Velké příkopové propadliny patři l. Lake Turkana, Lake Tanganyika a Lake Nakuru,

 

Kouzelné Viktoriiny vodopády

Když se proletíte nad vodopády nad tímto přírodním zázrakem nebo budete pozorovat východ měsíce nad dva miliony starou strží, vždy uvidíte kouzelnou scenérii. V jazye tonga jsou Viktoriiny vodpády známy jako Mosi-oa-tunya (Kouř,který hřmí). Vodopády byly přejmenovány skotským misionářem a objevitelem Davdem Livingstonem,prvním Evropanem,který je uviděl v roce 1855. Přístupné jsou buď ze Zimbabwe, městečka Victoria Falls nebo ze Zambie z Livingstone. Na obou stranách najdete dobře vybavené hotely,které mohou ubytovat až 1,7 milionů návštěvníků ročně. Nové letiště Victoria Falls přijímá i velká letadla.

 

Knihy,které proslavily Afriku

Knihy,které proslavily Afriku, zachycují genius loci a neopakovatelnou atmosféru místa. Jednou z nejznámějších knih a filmů je Out of Africa - Isak Dinesen 1937, zachycující 17 let života Karen Blixen se stala i inspirací pro nezapomunutelný film Out of Africa z rpku 1985 , v hlavní roli s Meryl Streepovou a Robertem Redfordem. ( Ngong hills a Masai Mara v Keni).

 

COVID -19 Afrika

Aktualizované informace najdete v sekci ke stažení, kde každý týden aktualizujeme stav. Pokud chcete znát aktuální situaci týkající se Covidu-19 v Africe, napište nám podáme Vám aktuální informaci, i zde se situace stále mění a vyvíjí, africké země se snaží postupně otvírat světu, ale každá země má odlišné podmínky. Každý den máme aktuální zprávy. ( email info@jizniafrika.cz) V brzké době budeme mít novou aplikaci, která monitoruje stav v každé zemi. Aktuální opatření v jednotlivých zemích najdete na stránkách mzv.cz Informace o letech do Afriky a o místních opatřeních najdete zde : https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm Pokud máte zájem o informace o situaci v jednotlivých zemích a o přijatých opatřeních, napište nám a rádi Vám je pošleme.

 

Rady,jak si naplánovat vaše safari

Zde jsou návrhy, co si s sebou vzít, kdy jet,kam,kde jsou skryté poklady,jak si nejlépe užít čas na safari.

 

Hyeny skvrnité v Africe

Hyeny skvrnité se vyskytují na mnoha místech,ale ve větším počtu jen v chráněných územích,kde mají dostatek kořisti. Můžete je vidět ve většině zvířecích parků a přírodních rezervacích s vhodným habitatem. Mohou se objevit kdykoliv ve dne,ale nejaktivnější jsou v noci. nebo brzy ráno. Slyšet je můžete po západu slunce i např. v NP Kruger,kde krouží kolem kampů,ale nikdy je nekrmte, mohou být velmi nebezpečné.

 

Zambie - místa, která nelze opomenout

Zambie má dobrou sítˇ silnic a je vhodná i pro tzv. self drive, jsou zde i tábořiště. Pro každého připravíme itinerář na míru, pro dobrodruhy, rodiny, milovníky divočiny. Jednou z důležitou předností safari v Zambii je to, že jsou povolena noční safari v národních parcích. Každý itinerář po Zambii by měl obsahovat následující:

 

Důležitá místa biodiversity Afriky

22.květen je uznáván jako světový den biodiversity, kdy se obrací pozornost k oblastem na planetě, která jsou biologicky bohatá a také velmi ohrožena. Biodiversita je základem všeho života na Zemi, avšak dnes mizí některé druhy nejrychleji od doby vyhynutí dinosaurů. Bylo určeno 35 klíčových oblastí na světě, kde ochrana druhů může mít obrovský vliv na udržení světové biodiversity. Osm z nich se nachází v Africe. Lesy a další zbývající habitaty v těchto oblastech tvoří už jen 2,3% zemského povchu, je tedy nutné je velmi pečlivě chránit. Aby bylo místo na seznamu nejdůležitějších míst biodiversity, musí zde růst nejméně 1500 endemických rostlin a jen 30% své původní vegetace.

 

Lvi v Africe

Podle odborníka na lvy Derecka Jouberta žije na světě už jenom asi 20.000 lvů. Skoro všude jich ubývá, kromě Serengeti. Když první Evropané vstoupili do Afriky žilo jich zde asi milión, takže jich zbývá sotva 3%. Nedávné sčítáni lví populace tvrdí, že jich v Africe žije od 23.000 - 39.000. Poslední sčítání má výsledky 32.000 - 35.000 kusů, ale jen asi 24.000 jich žije v chráněných oblastech, jiné statistiky tvrdí, že jich takto žije jen 20.000.

 

Raftování po řece Zambezi

Průzkumník David Livingstone, od jehož narození uplynulo v roce 2013 dvě stě let přišel k vodopádům na Zambezi z Sesheke (nyní Mwandi) a chtěl sjet řeku až k oceánu, aby šířil 3 C - Christianity (křesťanství, commerce, obchod a civilizaci). Jako první Evropan přešel celý kontinent, nejdříve se vydal na západ k Atlantiku do Luandy, ale zde vybudovat obchodní stezky bylo obtížné, proto se vydal na východ podél Zambezi k Indickému oceánu do Quelimane v Mozambiku.

 

Místa na pozorování zvířat + nejlepší velká pětka

Těchto deset míst nepatří k nevyhledávanějším na pozorování zvířat, přesto však stojí za to je navštívit.

 

Zambie

Patří k předním safari destinacím v Africe. Zde se také nachází legendární Viktoriiny vodopády. Parky Zambie jsou divoké, vynikající na zvěř jsou Luangwa Valley a Lower Zambezi, Liuwa Plains se vyznačuje svou odlehlostí.

 

Provincie, města, místa Zambie

Na stránce odkazu najdete vyčerpávající informace týkající se Zambie a míst, která lze navštívit.

 

Řeky Afriky

Nejdůležitějšími řekami Afriky jsou Nil, řeka Orange, řeka Rufiji, řeka Mara, řeky Nossob a Auob, řeka Niger, řeka Okavango, řeka Zambezi, řeka Congo... Řeky hrály vždy velmi důležitou roli v životě Afričanů, téměř každá řeka má svého Boha, např. kmeny Bundu v Zambii a kmeny Tonga v Zimbabwe věří, že řeka Zambezi je ovládána říčním bohem Nyaminaymi, který je chrání před suchem, avšak výstavba nádrže Kariba jej oddělila od jeho ženy a tak se z něj stalo zlé a pomstychtivé stvoření. Velké africké řeky v sobě nesou tajemství, jejich objevování se věnovalo mnoho průzkumníků - Mungo Park, Bruce of Kinnaird, Richard Burton, JH Speke, VL Cameroon, HM Stanley a David Livingstone, většinou sem byli přitahováni vědeckou zvídavostí. Avšak dalšími méně známými průzkumníky byli např. Herodes 430 let př.n.l., cestoval po Nilu, aby přinesl zprávy z království Kušiú, 100 mil proti proudu. Řekové i Římané posílali výpravy a v roce 150 n.l. zmapovali dva prameny řeky v Buganských měsíčních horách. Prvními průzkumníky, kteří pronikli do vnitrozemí byli Arabové, jejich cesty sem vedly za účelem obchodu a získání otroků.

 

Očkování proti žluté zimnici - Zambie

Od 1.10.2011 bylo nutné při vstupu do Jihoafrické republiky ze Zambie mít očkování proti žluté zimnici. V roce 2016 bylo toto nařízení zrušeno.

 

Zambie

Mosi-oa-Tunya / Victoria Falls

 

Zprávy ze Zambie

Od 21.12.2016 opět platí KAZA - UNIVISA pro přechod hranic mezi Zambií a Zimbabwe, jejichž platnost byla po delší dobu zrušena. Nyní tedy opět lze cestovat ze Zambie do Zimbabwe a opačně na jedno KAZA - UNIVISA, jehož cena je 50 USD a platí se na místě. V Zambii nelze více používat k placení USD, jako tomu bylo dříve. Safari placené předem ze zahraničí může být placeno v USD, také vstupní vízum 50 USD, ale po přechodu imigračního oddělení - se smí používat pouze místní měna Kwacha - kurs je velmi nestálý vůči USD a mění se každý den, je třeba s tím počítat - např. odletová taxa 58.000 Kwacha byla 11 USD nyní je už 13 USD. Jakmile jste v Zambii lze platit pouze místní měnou Kwacha a USD se nepřijímají. Směnu nutno provést po příletu, Kwacha nelze koupit mimo Zambii. Je třeba mít USD vydané po roce 2004. Je dobré upozornit vaši banku, že platební kartu budete používat v Zambii, většina karet je v Zambii přijímána. Toto info je z 18.7.2012. situace se může průběžně měnit.

 

Tradiční ceremonie v Zambii

V Zambii se provádí více než 50 ročních obřadů, které představují zvyky, společenský život, rituály, ústně předávané historky, materiální a spirituální kulturu. Nabízejí cenný pohled do tradiční kultury, která se přenáší z generace na generaci. Otevřené obřady, na které se mohou návštěvníci dívat připomínají staré časy, kdy byla zakládána nová království starými náčelníky, jsou většinou velmi pestrobarevné a plné symbolů jak v tanci, tak v bubnování.

 

Největší řeky Afriky

Tři čtvrtiny vodních zdrojů Afriky je soustředěnou pouze kolem 8 hlavních říčních toků. Čtyři z nich - řeka Congo, Niger, Zambezi a Nil patří k nejdelším z pěti na kontinentu. Další jsou Ogadugne (Gabon), Sanaga (Kamerun), Chari-Lagone (Čad) a Volta (Ghana). Největšími zdroji vody v Africe jsou v Gunei Fouta Djallon a Mount Nimba pohoří, Etiopská vysočina, v Ugandě pohoří Ruwenzori, Angolská vysočina, v JAR pohoří Maloti - Drakensberg. Afrika je tvořena 63 povodími řek ,ta pokrývají 2/3 země,která je domovm 77% obyvatelstva. řeky poskytují lidem vodu pro zemědělství ,domácnost , dopravu a elektřinu.

 

Migrace netopýrů v Zambii

Od konce října do prosince migrují netopýři v Národním parku Kasanka v Zambii, asi 10 miliónů barevných netopýrů s rozpětím křídel až 1 metr sem přilétá na konci října a nejvíce jich tu je od poloviny listopadu do konce roku, je to neuvěřitelná podívaná v NP Kasanka, v tuto dobu je tu i mnoho zvěře. Migrace netopýrů patří k největším migracím zvířat v Africe.

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz