www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Informace: Botswana

Zajímavá místa - Botswana

Zajímavá místa - Botswana

Rezervace v Botswaně patří k nejkrásnějším v Africe. Ať stanujete nebo bydlíte v 5* lodgích, vždy pro Vás návštěva Botswany bude nezapomenutelným zážitkem. Je to bezpečná destinace, lidé jsou tu přátelští a kriminalita tu skoro vůbec neexistuje. V Botswaně se klade důraz na dodržování malého počtu turistů tak, aby příroda zůstala zachována ve svém původním stavu. Důležité upozornění - do NP v Botswaně je třeba předem mít zakoupen vstup a mít rezervaci v kempech. Informace podáme. Botswana patří k nejlepším destinacím na safari. 36% celkové rozlohy Botswany je chráněno a na rozdíl od jiných safari destinací, zde si ještě lze užít pocit jedinečnosti a divočiny. Deset důvodů proč navštívit Botswanu: * jedinečná turistická destinace * neposkvrněná divočina * nádherné ptactvo * množství divoké zvěře * místo starých skalních maleb * příjemní a pohostinní lidé * bezpečná destinace * telekomunikační síť * politická a ekonomická stabilita * moderní infrastrukura

 

Hospodářství - Botswana

Hospodářství - Botswana

Zemědělství slouží především domácí spotřebě a i když zaměstnává asi 60 % obyvatel, má stále menší význam. Dominuje chov skotu, přičemž značný objem masa je určený na export. Pro domácí spotřebu se pěstují sorgo, ovoce a zelenina, luštěniny, podzemnice olejná, hlízy a bavlna. Nejdůležitějším odvětvím je těžba nerostů, na prvním místě diamantů (3. místo na světě). Dále se těží rudy mědi, niklu a kobaltu. Prakticky veškerá produkce se vyváží, přičemž těžbu financují z velké části jihoafrické společnosti. Značné zásoby uhlí umožňují výrobu elektřiny. V poslední době je snaha oživit místní malovýrobu (potravin, textilu, chemikálií a výrobků ze dřeva) a využít všech možností k rozvoji turistiky.

 

Dějiny a lidé - Botswana

Dějiny a lidé - Botswana

Původní obyvatelé dnešní Botswany - Sanové (Křováci), kočovní lovci a sběrači divokých plodin a pastevečtí Khoikhoinové (Hotentoti) tvoří již jen malou část populace. Východní část země obývají převážně bantuští Tswanové. Prvními evropskými příchozími byli britští misionáři, kteří sem na začátku 19.století pronikali z jihu. Ve 20.letech minulého století sem přicházeli Ndebelové a další kmeny pod tlakem výbojných jihoafrických Zuluů. V roce 1835 Búrové, potomci holandských usedlíků, kteří přišli do Jižní Afriky v 17. století, začali osidlovat jižní oblasti země. Objevení zlata ve východní části vyvolalo mnoho územních konfliktů. V roce 1884 Britové z podnětu Cecila Rhodese (1853 až 1902) obsadili celou zemi a v roce 1885 zde vyhlásili britský protektorát Bečuánsko. To přetrvalo až do vyhlášení úplné nezávislosti v roce 1966. Zákonodárnou moc má čtyřicetičlenný parlament. Většina poslanců je volena přímo na dobu pěti let. Patnáctičlenný poradní orgán kmenových náčelníků se podílí na řešení etnických a ústavních problémů. V zemi žije osm hlavních etnických skupin, ale Tswanové tvoří 3/4 populace, která ze 3/4 žije na venkově. Jazyk tswana a angličtina jsou oficiálními jazyky. Většina lidí obývá úzký pruh území na východě, pouze 25% z nich žije ve městech.

 

Doprava - Botswana

Letecká společnost Air Botswana zajišťuje vnitrostátní spojení mezi Gabarone, Maunem, Francistownem, Kasane a Limpopo Valley. Létá i do Harare a Windhoeku. Většina silnic je prašných a nezpevněných, ale důležitá severojižní spojnice je sjízdná za jakéhokoliv počasí. Ve městech je k dispozici taxi služba. Železnice spojuje Francistown, Gabarone a Lobatse. Na výběr jsou tři různé třídy, včetně spacích vagonů. Železnice byla dříve v majetku Zimbabwe, nyní ji převzala Botswana. Busy a minibusy jezdí hlavně ve východní části země mezi velkými městy, ale jízdní řády jsou nepravidelné. Lze ...

 

Podnebí v Botswaně

Území, které je součástí Jihoafrické náhorní plošiny, vyplňují z velké části bezodtoké pánve. Její západní část pokrývá Kalaharská poušť, ale na východě se rozprostírají travnaté savany. Dostatečné zásoby vody jsou v severní a ve východní části v povodí řek Okavango, Chobe a hraniční Limpopo. Okavango přitéká ze severozápadu z Angoly přes Namibii a vytváří rozsáhlé bažiny, odkud pravidelně napájí jezero Dow a další bažinatou oblast Makgadikgadi (Makarikari). Podnebí je subtropické kontinentální a mění se od pouštního na jihozápadě po vlhčí subtropické na severovýchodě. Horké období trvá od října do března. Dešťové srážky jsou zvlášť na jihu velmi nízké a nepravidelné, vyskytují se i několikaletá sucha. Savanové lesní porosty s palmami rostou pouze v deltě Okavanga, listnaté suchomilné lesy zase podél severní hranice v povodí řeky Chobe. Na jihu převládají křovinaté porosty polopouští. Mnoho druhů africké zvířeny je chráněno v rozsáhlých rezervacích a národních parcích. Žije tam stále velký počet lvů, slonů, žiraf a různých jedovatých hadů.

 

Národní parky v Botswaně

Více než 17% rozlohy Botswany tvoří národní parky a zvířecí rezervace. Všechny vyžadují auto 4x4, vzdálenosti jsou měřeny časem ne kilometry. Většina rezervací má veřejné kempy s toaletami a sprchami, ale s vodou bývá někdy problém. Jídlo si je třeba nakoupit předem ve větších městech. Vstupné do parků je nutno mít uhrazeno předem. (Lze zajistit v naší CK.) Vstupy do parků jsou 120 Pula na osobu + 30 Pula za kemp + 50 Pula za auto na den. Některé parky však byly privatizovány a ceny za vstupy a kempy byly zvýšeny.

 

Přeshraniční parky

Když ministři vlády Angoly, Botswany, Zambie a Zimbabwe podepsali Memorandum o porozumění při založení přeshraniční ochranné oblasti v prosinci roku 2006, byl to velmi záslužný čin. To však neznamená, že park, který by měl mít 300.000 km2, vznikne okamžitě, bude to trvat ještě několik let. /KAZA TFCA/ Je to však obrovský úkol. Kavango - Zambezi TFCA má zasahovat do Angoly, Botswany, Namibie, Zambie a Zimbabwe. Rozloha by měla být 287 132 km2, kombinuje asi 36 parků, rezervací a dalších chráněných oblastí. Mělo by zde žít asi 250.000 kusů slona afrického, gepardi, psi hyenovití, jeřábi, krokodýli nilští. Hlavním lákadlem bude Okavango Delta, Victoria Falls. Obnovení historických migračních tras pro zvířata je také možnost pro Sanské komunity a ochranu šelem. Dalším návrhem přeshraničního parku je spojení Selous Game Reserve v Tanzanii s mozambickým národním parkem Niassa, tak by vznikl park o velikosti Malawi 120.000 km2.

 

Surikaty v Africe

K zajímavým živočichům Afriky patří surikaty.

 

Botswana

Důležitá telefonní čísla : Policie: 499 nebo 999 Záchranná služba: 997 Hasiči: 998 Policie v Gaborone: 351 161 Private Hospital v Gabarone: 301 999 Velvyslanectví České republiky : Embassy of the Czech Republic 936 Pretorius Street, Arcadia 0083, Pretoria, South Africa tel.: 002712/ 4312380, 4303601, 4302328 fax : 0002712/ 4302033 e-mail: pretoria@embassy.mzv.cz vedoucí úřadu: Ing.Blanka Fajkusová, Phd. Provozní hodiny úřadu: po - Pá: 07:45 - 16:15 hod. Časové pásmo GMT +2 Hlavní město: Gaborone Botswana je realtivně drahá destinace, takže nejlevnější způsob jak se sem dostat je zúčastnit se tzv. Overland safari nebo mobilního safari. Ceny jsou nižší v nízké sezoně. V Botswaně se lze zúčastnit také různých dobrovolnických akcí. Je třeba mít originály dokladů o zaplacení vstupů do parků a kempů, vždy předem. Tuto službu zajišťujeme a originály dokladů vám můžeme před odjezdem předat, vstupy nelze platit na mistě v žádném případě.

 

Vstupní formality - Botswana

Občané ČR nepotřebují do Botswany vízum. Všichni návštěvníci musí mít pas platný 6 měsíců po návratu ze země. Od 5.12.2012 všechny děti mladší 16 let cestující s rodiči musí mít nejen svůj vlastní pas, ale i ověřený rodný list. Děti do 16 let cestující bez vlastních rodičů musí mít navíc tento rodný list doplněný apostylou.

 

Nový hraniční přechod v přeshraničním parku Botswana, Namibie, JAR

12.10.2007 byl otevřen hraniční přechod Mata-Mata na hranicích mezi JAR a Namibií na hranici Kgalagadi Transfrontier parku, který zaujímá plochu 37.256 km2. Jméno Kgalagadi je odvozeno ze sanského názvu - místo žízně. Přechod zkrátí cestu do Ai-Ais přeshraničního parku Richtersveld z 1.100 km přes JAR na 675 km přes Namibii. Další hraniční přechod byl otevřen 16. října v Sendelingsdrift v Ai-Ais Richtersveld - pontonový přechod umožní poprvé přechod uvnitř parku, to ušetří cestu více než 500 km přes Vioolsdrift/Noordoewer hranice.

 

Expedice - základní údaje

Doklady Účastník expedice musí mít platný cestovní pas (ještě minimálně 6 měsíců od předpokládaného návratu) a vyřízená vstupní víza do zemí, které navštíví. U některých expedic jsou nutná víza pro více vstupů (do země se během expedice může jet 2x). Informace o vstupních vízech, tzn. požadované doklady a výši poplatku Vám sdělí naše CK, která Vám vstupní víza vyřídí a dodá Vám příslušné formuláře. Víza je třeba vyřizovat s velkým časovým předstihem, proto je třeba počítat s delší časovou přípravou plánované cesty. Nezapomeňte si před cestou pořídit fotokopie pasu a víz a uložte si je od ...

 

Pronájem aut v Africe

Ve všech zemích Afriky zajistíme jak pronájem aut s řidičem, tak i bez řidiče, pokud to místní předpisy dovolují a je to bezpečné.

 

Letenky do celého světa

Ceny letenek se liší v závislosti na termínu, na leteckých společnostech a mnoha dalších faktorech. Najdeme Vám vždy nejvýhodnější spojení do jednotlivých destinací. Za vystavení letenky si účtujeme pouze 300 CZK. Máme rezervační systém.

 

Bezpečnostní pravidla na letištích

TISKOVÁ ZPRÁVA Praha, 17. 10. 2006. Pro cestující na letištích EU platí od pondělí 6. 11. 2006 nová pravidla pro provádění bezpečnostních kontrol v souladu s nařízením Evropské komise. Ta upravují zejména přepravu tekutin a gelů, zavádí maximální limit velikosti kabinových zavazadel a další doplňující postupy bezpečnostních kontrol. Cílem nových nařízení, která platí na všech letištích EU, na Islandu, v Norsku a ve Švýcarsku, je dále zvýšit ochranu pasažérů před hrozbou terorismu. V žádném případě však tato opatření neomezí prodej v duty free obchodem na letištích. Cestující si mohou i nad ...

 

Spropitné v Africe

Otázka spropitného často zaskočí turisty, nevědí kolik -kolik ,komu, kdy. Co je spropitné - je to částka peněz. kterou někomu dáte jako odměnu za službu.

 

Krátký průvodce - Botswana

Botswana Vás okouzlí nejen svou divokou přírodou ,ale také svým prostorem. Zde je přehled největších atrakcí Botswany. Není možné vše vidět během jedné cesty, nejlepší je zůstat 3 dny v jednom kempu, abyste si místo dostatečně vychutnali a poznali jej. Ne vždy ta nejznámější místa jsou nejlepší.

 

KAZA - největší přeshraniční park na světě

Park má tvar obrovského motýla, s obrovskou biodiversitou, v jejímž srdci leží Viktoriiny vodopády, pokud se vydáte na všechny světové strany, všude najdete nádherné parky. Jako výchozí bod si můžeme vzít Livingstone nebo Vic Falls a kombinovat místo, kterému se říká Kouř, který hřmí s mnoha parky. KAZA má rozlohu Španělska a zahrnuje i málo navštěvované odlehlé parky a části jihovýchodní Angoly,kde je ještě turismus v plenkách.

 

Nejohroženější zvířata Afriky

V Keni zemřel 19.3. 2018 poslední samec nosorožce bílého severního, 2 samice zůstávají pod ozbrojenou kontrolou v Ol Pejeta v Keni, bohužel tímto tedy tento druh vymřel. Na červené listině nejohroženějších druhů zvířat stále přibývá, zde je seznam deseti nejohroženějších.

 

Psi hyenovití v Africe

Nazývají se painted dogs, painted wolfs nebo african wild dog - je zajímavé je pozorovat zvláště při lovu. Je to druhý nejohroženější druh psovitých šelem po vlčku etiopském. Pohybují se po velkém území, v divočině jich zůstalo již jen asi 7000 v celé Africe. Na rozdíl od psů, mají jen 4 prsty.

 

Nejznámější parky a rezervace Afriky

Není snadné vybrat jen několik parků, pokusíme se vybrat jich několik a sdělit vám proč ,jak a kdy do vybraných parků jet.

 

Proč vzít děti na safari

Afrika otvírá oči všem, kteří sem přijedou, cesta na safari je stimulující a poučná.

 

Kam lze cestovat - Afrika 19.07.2021

Zde se budeme snažit vám aktualizovat informace, kam a za jakých podmínek lze do Afriky cestovat. Informace budeme aktualizovat každý týden. Další informace najdete na stránkách MZV. Uvedené informace se mění a nemůžeme za ně brát zodpovědnost, proto je třeba vždy prověřit před cestou, informace se mění každý den a někdy jsou i odlišné. Doporučujeme sledovat i stránky MZV, Veškeré informace ještě ověřujeme i u naši lokálních partnerů v jednotlivých zemích. V odkaze aktuální informace, které se mění každý den. V oddíle ke stažení jsou aktuální tabulky.

 

Afrika a místa, která navštívit v budoucnu

Nároční klienti vyhledávají stále jiné aktivity, někteří dávají přednost pěším safari ,jiní na koních nebo vyhledávají idylické resorty bez lidí. Poptávka po stále odlehlejších destinacích stoupá, vše však záleží na bezpečnostní situaci a také na tom, jak se jednotlivé země budou starat o ochranu životního prostředí, zlepšení infrastruktury a sladění turismu s místními komunitami. Zde uvádíme dvacet destinací budoucnosti.

 

Ceny safari v Africe

Ceny safari v Africe každoročně stoupají, je třeba vzít v úvahu nelehkou logistiku a množství zapojených lidí,stejně tak jako inflaci a rostoucí nároky klientů a jedinečnou možnost vidět africkou faunu, která každoročně ubývá a je třeba ji dostatečně chránit, což také stojí nemalé finanční prostředky.

 

Kdy jet na safari do Afriky

V jižní Africe se rozdělují na období sucha a období dešťů. Takže i podle toho je třeba rozhodnout kam a kdy jet. Rozdíly teplot nejsou až tak drastické,ale krajina se dramaticky mění.

 

Nejlepší místa na safari v Africe

V Africe je stále něco nového, oblíbenost různých míst se mění a na zážitky v místní přírodě nikdy nezapomenete od stopování nosorožců v Jižní Africe, po sledování zvířat v Botswaně a migraci v Keni a Tanzánii.

 

Knihy,které proslavily Afriku

Knihy,které proslavily Afriku, zachycují genius loci a neopakovatelnou atmosféru místa. Jednou z nejznámějších knih a filmů je Out of Africa - Isak Dinesen 1937, zachycující 17 let života Karen Blixen se stala i inspirací pro nezapomunutelný film Out of Africa z rpku 1985 , v hlavní roli s Meryl Streepovou a Robertem Redfordem. ( Ngong hills a Masai Mara v Keni).

 

Pozor sloni

Víte, že africký slon -Loxodonta africana může vypít až 200 litrů vody denně a proto se také dostávají k lidským obydlím, kde se snaží vodu najít.

 

COVID -19 Afrika

Aktualizované informace najdete v sekci ke stažení, kde každý týden aktualizujeme stav. Pokud chcete znát aktuální situaci týkající se Covidu-19 v Africe, napište nám podáme Vám aktuální informaci, i zde se situace stále mění a vyvíjí, africké země se snaží postupně otvírat světu, ale každá země má odlišné podmínky. Každý den máme aktuální zprávy. ( email info@jizniafrika.cz) V brzké době budeme mít novou aplikaci, která monitoruje stav v každé zemi. Aktuální opatření v jednotlivých zemích najdete na stránkách mzv.cz Informace o letech do Afriky a o místních opatřeních najdete zde : https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm Pokud máte zájem o informace o situaci v jednotlivých zemích a o přijatých opatřeních, napište nám a rádi Vám je pošleme.

 

Rady,jak si naplánovat vaše safari

Zde jsou návrhy, co si s sebou vzít, kdy jet,kam,kde jsou skryté poklady,jak si nejlépe užít čas na safari.

 

Hyeny skvrnité v Africe

Hyeny skvrnité se vyskytují na mnoha místech,ale ve větším počtu jen v chráněných územích,kde mají dostatek kořisti. Můžete je vidět ve většině zvířecích parků a přírodních rezervacích s vhodným habitatem. Mohou se objevit kdykoliv ve dne,ale nejaktivnější jsou v noci. nebo brzy ráno. Slyšet je můžete po západu slunce i např. v NP Kruger,kde krouží kolem kampů,ale nikdy je nekrmte, mohou být velmi nebezpečné.

 

Jazyk Botswany

Jazyk Botswany je Setswana.

 

10 nejlepších míst pro safari na koních

Na koni můžete jet vedle zvířat a dojet na místa, která jsou nepřístupná autem. Existuje mnoho možností, vybíráme několik z nich.

 

Důležitá místa biodiversity Afriky

22.květen je uznáván jako světový den biodiversity, kdy se obrací pozornost k oblastem na planetě, která jsou biologicky bohatá a také velmi ohrožena. Biodiversita je základem všeho života na Zemi, avšak dnes mizí některé druhy nejrychleji od doby vyhynutí dinosaurů. Bylo určeno 35 klíčových oblastí na světě, kde ochrana druhů může mít obrovský vliv na udržení světové biodiversity. Osm z nich se nachází v Africe. Lesy a další zbývající habitaty v těchto oblastech tvoří už jen 2,3% zemského povchu, je tedy nutné je velmi pečlivě chránit. Aby bylo místo na seznamu nejdůležitějších míst biodiversity, musí zde růst nejméně 1500 endemických rostlin a jen 30% své původní vegetace.

 

Pět věcí, které musíte zažít v Botswaně

Většina návštěvníků Botswany na týden nebo na dva týdny se obvykle ubytuje ve třech nebo 4 kempech. Existuje pět základních věcí, které musíte v Botswaně prožít.

 

Hlavní města Afriky

Možná, že ani všechna neznáte. Postupně Vás seznámíme i s jejich názvy. Algeria - Algiers Marocco - Rabat Západní Sahara - El Aaiun Mauretánie - Nouakchott Senegal - Dakar Gambie - Banjul Guinea - Bissau - Bissau Guinea - Conakry Sierra Leone - Free Town Mali - Bamako Burkina faso - Ouagadougou Libérie - Monrovia Pobřeží slonoviny - Yamoussoukro Ghana - Accra Togo - Lomé Benin - Port Novo Niger - Niamey Nigérie - Abuja Rovníková Gunea - Malabo Kamerun - Yaoundé Gabon - Libreville Chad N´Djamena Středoafrická republika - Bangui Kongo - Brazaville Demokratická republika Kongo - Kinshasa Angola - Luanda Namibia - Windhoek Jižní Afrika - Pretoria Botswana - Gaborone Lesotho - Maseru Swaziland - Mbabane Mozambik - Maputo Zimbabwe - Harare Zambie - Lusaka Malawi - Lilingwe Tanzanie - Dodoma Burundi - Bujumbura Rwanda - Kigali Uganda - Kampala Keňa - Nairobi Jižní Sudan - Juba Somálsko - Mogadishu Etiopie - Addis Ababa Sudan - Khartoum Djibouti - Djibouti Eritrea - Asmara Egypt - Cairo Libye - Tripoli Tunis - Tunis

 

Lvi v Africe

Podle odborníka na lvy Derecka Jouberta žije na světě už jenom asi 20.000 lvů. Skoro všude jich ubývá, kromě Serengeti. Když první Evropané vstoupili do Afriky žilo jich zde asi milión, takže jich zbývá sotva 3%. Nedávné sčítáni lví populace tvrdí, že jich v Africe žije od 23.000 - 39.000. Poslední sčítání má výsledky 32.000 - 35.000 kusů, ale jen asi 24.000 jich žije v chráněných oblastech, jiné statistiky tvrdí, že jich takto žije jen 20.000.

 

Skalní malby Afriky

Skalní malby jsou často turisty opomíjeny, ale skrývají v sobě obrovská tajemství historie - kdo byli ti umělci, kdy malby vytvořili a za jakým účelem? Nikdo to přesně neví. Rozděkují se do čtyř kategorií - geometrické obrazce - spirály a kruhy, portréty zvířat, jasné vyobrazení lidí často tančících nebo lovících a fantastkní kreatury - theriantropy - kombinace lidských a nelidských prvků. Nejstarší malby v Namibii Apollo 11 Cave pocházejí z doby přes 27.500 lety, ale tradice může být ještě starší, díky zranitelnosti organických pigmentů. Nejvíce zachovaných maleb je starých 200 -5.000 let, ale v Dračích horách a Chngoni jsou z doby koloniální a tato tradice je stále živá v Mali u Dogonů. Skalní malby mají hluboký spirituální smysl. Je to jediná památka na období sběračů-lovců a určitě si zasluhují pozornost. Určitě je třeba zde zmínit i jméno Dr. Alec Campbell (Mr. Botswana), který se věnoval dokumentaci skalních maleb kromě jiného.

 

Místa na pozorování zvířat + nejlepší velká pětka

Těchto deset míst nepatří k nevyhledávanějším na pozorování zvířat, přesto však stojí za to je navštívit.

 

Botswana

Mnoho milovníků safari považuje Botswanu za nejlepší destinaci, ikonou je atrakce Okavango Delty, jejíž návštěva se často spojuje s parkem bohatým na slony Chobe NP a Victoria Falls, dalším zajímavým místem na safari je Tuli Block.

 

Botswana

Nynější Botswana - bývalé Bečuánsko bylo protektorátem UK od roku 1886 do 1966,kdy se stala Botswana nezávislou zemí součástí Commonwealthu, v následujících letech se stala Botswana demokratickou zemí. Od 70.let 20.století patří k nestabilnnějším zemím, žádná jiná země třetího světa nemá demokratický systém srovnatelný s Ruskem a Kanadou.

 

Nejoblíbenější destinace

K neojoblíbenějším destinacím Afriky letošního roku patří: Namibie, Jihoafrická republika, Botswana, Zimbabwe, Tanzánie, Uganda. V odkazech najdete ukázky nejprodávanějších cest.

 

Od prosince do dubna

Leden a únor je nejlepší období pro výstup na nejvyšší horu Keni Mount Kenya. Prosinec až leden - migrace vodních ptáků v solných pánvích Magkadikgadi Pans v Botswaně. Únor - Sauti za Busara - svahilský hudební festival na Zanzibaru - Stone Town a Kendwa Beach - velký hudební festival africké hudby se koná každoročně. Leden - Ledet Vánoce v Etiopii, patří k nejdůležitějším dnům v Etiopii, velká procesí v Lalibela, konec období Adventu (Tsome Gahad), zpívající kněží na střechách skalních kostelů.

 

Afrika pro začátečníky

Jedete-li poprvé do Afriky, je třeba vědět, kde začít, co lze podniknout a jak si co nejlépe užít vaši cestu. Hlavním pravidlem je, dejte si dostatek času. Nic nezkazí vaši cestu tak, jako když pospícháte. Zde platí svahilské přísloví: Haraka haraka haina baraka - rychle rychle, žádné štěstí... A stejně tak důležité je mít dostatek peněz, aby Vám po cestě nedošly. Kam jet - kromě nebezpečných míst - můžete jet po celém kontinentu. Severní Afriku ovládá Sahara - cestování po poušti může být náročné, ale jsou zde stará města a památky. Západní Afrika, i když se rychle rozvíjí, si uchovává krásné scenérie a kultury, přímořské rybářské komunity, chovatele dobytka na okraji pouště, tradiční vesnice jako jsou vesnice Dogonů a stará islámská města jako je Timbuktu. Střední Afrika má nejvíce deštných pralesů a určitě lze část z nich prozkoumat, i když mnoho z nich je nedostupných a v odlehlých místech. Východní a jižní Afrika jsou základem pro safari a jsou tou nejjednodušší oblastí pro začátečníky, je zde dobrá infrastruktura a neuvěřitelné atrakce: gorily, korálové útesy, sněhem pokryté vrcholky a samozřejmě savana se zvířaty.

 

Řeky Afriky

Nejdůležitějšími řekami Afriky jsou Nil, řeka Orange, řeka Rufiji, řeka Mara, řeky Nossob a Auob, řeka Niger, řeka Okavango, řeka Zambezi, řeka Congo... Řeky hrály vždy velmi důležitou roli v životě Afričanů, téměř každá řeka má svého Boha, např. kmeny Bundu v Zambii a kmeny Tonga v Zimbabwe věří, že řeka Zambezi je ovládána říčním bohem Nyaminaymi, který je chrání před suchem, avšak výstavba nádrže Kariba jej oddělila od jeho ženy a tak se z něj stalo zlé a pomstychtivé stvoření. Velké africké řeky v sobě nesou tajemství, jejich objevování se věnovalo mnoho průzkumníků - Mungo Park, Bruce of Kinnaird, Richard Burton, JH Speke, VL Cameroon, HM Stanley a David Livingstone, většinou sem byli přitahováni vědeckou zvídavostí. Avšak dalšími méně známými průzkumníky byli např. Herodes 430 let př.n.l., cestoval po Nilu, aby přinesl zprávy z království Kušiú, 100 mil proti proudu. Řekové i Římané posílali výpravy a v roce 150 n.l. zmapovali dva prameny řeky v Buganských měsíčních horách. Prvními průzkumníky, kteří pronikli do vnitrozemí byli Arabové, jejich cesty sem vedly za účelem obchodu a získání otroků.

 

Botswana

1000.místo na seznamu UNESCO získala Delta řeky Okavango - nově zapsáno v roce 2014. Tsodilo Hills

 

Sloni v Africe

Sloni žijí v 37 zemích Afriky. V roce 1979 byl jejich odhadovaný počet 1,3 miliónů, v roce 2010 jich zde žilo asi 470.000. Výzkumy potvrzují, že asi 38.000 slonů je každoročně zabito kvůli slonovině.

 

Nosorožec dvourohý / černý/tuponosý/bílý

Před 150 lety žily v Africe miliony nosorožců, ale jejich počet se dramaticky snížil v 19.století,když lovci a pytláci začali drancovat tento kontinent, tisíce tun rohů nosorožců bylo vyvezeno do Asie. V roce 1992 zmizelo již 96% populace nosorožce černého. Díky ochranářům se podařilo zvýšit počet nosorožců bílých na 20.000 a černých přežívá asi 5000 kusů. Za posledních 50 let bylo zabito v Africe vice než 160.000 nosorožců.

 

Největší řeky Afriky

Tři čtvrtiny vodních zdrojů Afriky je soustředěnou pouze kolem 8 hlavních říčních toků. Čtyři z nich - řeka Congo, Niger, Zambezi a Nil patří k nejdelším z pěti na kontinentu. Další jsou Ogadugne (Gabon), Sanaga (Kamerun), Chari-Lagone (Čad) a Volta (Ghana). Největšími zdroji vody v Africe jsou v Gunei Fouta Djallon a Mount Nimba pohoří, Etiopská vysočina, v Ugandě pohoří Ruwenzori, Angolská vysočina, v JAR pohoří Maloti - Drakensberg. Afrika je tvořena 63 povodími řek ,ta pokrývají 2/3 země,která je domovm 77% obyvatelstva. řeky poskytují lidem vodu pro zemědělství ,domácnost , dopravu a elektřinu.

 

Pes hyenovitý

Pes hyenovitý je nejúspěšnější predátor.

 

Zprávy z Botswany

Od 5.12.2012 všechny děti mladší 16 let cestující s rodiči musí mít nejen svůj vlastní pas, ale i ověřený rodný list. Děti do 16 let cestující bez vlastních rodičů musí mít navíc tento rodný list doplněný apostylou. Vstupy do národních parků v Botswaně nelze platit při vstupu do parku na bráně. Platba musí být provedena předem a je třeba se prokázat platným originálem voucheru nebo potvrzením o platbě a také mít potvrzení o zaplacení kempů. Tuto službu zajišťujeme.

 

Fauna a flóra Botswany

Podle posledních výzkumů žije v Botswaně více než 133.000 slonů - největší počet slonů na světě, ti se soustřeďují hlavně na severu země. Během období sucha, řeka Linyanti, která tvoří hranici s Namibií je jediným zdrojem vody široko daleko. Během této doby žije na čtverečním kilometru až pět jedinců. V Deltě Okavanga byl viděn malý růžový slon asi albín, který patří ke stádu asi 80 slonů.

 

Baobab

Jméno baobab vzniklo z arabštiny a znamená: mající mnoho semen. Stáří baobabů je jen velmi těžko určitelné.

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2021:
Copyright © 2021 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz